Vrouwenarbeid. Tokio voor de keus. Kort en bondig. Weer een landing op Borneo. Hoofdzaken in Potsdam spoedig geregeld. «Oc Jaargang. No. 18083 ïi TT TT^V TT T Miuutda* 23 JnM 1943 Bureaux: Groote Houtstr. 93 H IT I O I J ^NT I Uitgave van de Stichting en Soendaplein 37, Haarlem I III III I III I M lllff JIJ Voorlichting te Haarlem. IJmuiden: Kennemerlaan 154. A JU JU A vr A Abonnementen: p.week 31 ct. Telef. 5437. per kwartaal 4. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-Hoofdredacteur; Robert Peereboom Tel: Redactie 10600. Expeditie 14825, EEN Amerikaansch tijdschrift vermeldt, dat op het oogenblik een derde van den arbeid in de Amerikaansche productie door vrouwen verricht wordt. Ook in En geland. dat in de oorlogsjaren een gewel dige ontwikkeling van arbeidskracht en een voorbeeldige samenwerking der be volking bereikt heeft, is het aandeel der vrouw groot. Hetzelfde hebben wij in ons land tijdens de bezetting kunnen waar nemen. Wij verkeerden in geheel, andere omstandigheden dan Amerikanen en En gelsehen en konden met actief aan den oorlog deelnemen, behalve dan in het on- dergrondsche werk van de verzetsbewe ging, waarin trouwens ook een groot aan tal vrouwen zich heeft onderscheiden Maar wij zullen niet licht vergeten, hoe zwaar de taak van de huisvrouw in be zettingstijd was en met hoeveel vinding rijkheid en energie zij de voortdurend toe nemende moeilijkheden overwon. Het is maar ten deele juist, dit in den verleden tijd te plaatsen, want er resten nog veel van die moeilijkheden en er moet nog steeds hard aangepakt worden, dag in, dag uit. Bovendien hebben sinds de bevrijding vele vrouwen tijd welen te vinden om vrijwilligen arbeid te Verrichten in zulke bij uitstek nuttige en goed georganiseerde instellingen als de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers en Volksherstel. Er zou meer op te sommen zijn. maar uit deze enkele gegevens blijkt al vol doende, dat vrouwenarbeid van groot be lang is en in de stijgende lijn gaat. Een toenemende vrouwelijke belangstel ling voor maatschappelijke en politieke aangelegenheden gaat ermee gepaard. De journalist merkt dat in velerlei verschijn selen. Als wij de rubriek Ingezonden Stuk ken konden heropenen, hetgeen helaas onmogelijk blijft zoolang de papiertoewij zing aan de dagbladen beperkt blijft, zou die er ruimschoots van getuigen. Zoowel mannen als vrouwen toonen in dezen tijd buitengewoon scherpe aandacht voor de maatschappelijke en politieke gebeurte nissen. De vrouwelijke belangstelling is evenwel opvallend grooter dan vroeger, toen er door feministische leidsters vaak op getoast werd in bewoordingen, die mannen deden glimlachen. Als dit blijvend is, ook buiten den kring van vrouwen, die ambten en betrekkin gen vervullen, als deze belangstelling dus stand blijft houden ook bij de gehuwde vrouw, lijkt mij dat een winst. Niet om dat ik hoop, dat het aantal vrouwen in openbare bestuurscolleges sterk zal toe nemen, want ik geloof niet dat zij daarin ooit haar beste werk zullen doen. Maar wel omdat zij in instellingen zooals de hierboven genoemde arbeid verrichten, die van groot maatschappelijk belang is en ook omdat zij, eenmaal geïnteresseerd In de openbare zaak, heilzamen invloed ten bate van die zaak op de mannen zul len doen gelden. De vrouw bezit de ge lukkige eigenschap de dingen vaak een voudiger en directer te zien, dan de man. Een wijsgeer, die overigens niet bepaald als bewonderaar van de vrouw kon aange merkt worden, heeft dat eens uitgedrukt in woorden, die Charivarius zeer vrij en zeer verkort vertaalde met: „Kijk, vlak voor je neus!" Er is meer Veel vrouwen zijn begaafd met een sterk intuïtief ver mogen, dat veel mannen ontbreekt. Verschijnselen van arbeidsschuwheid. van matheid en lusteloosheid doen zich nu bij tal van mannen gelden. Geluk kig lang niet bij allen. De oorzaak van arbeidsschuwheid is in sommige gevallen gemakkelijk aan te wijzen. Iemand heeft zonder inspanning veel meer geld ver diend in den zwarten handel, dan hij vroeger met hard werken bijeenbracht en gelooft het nu wel. Over de wezenlijke beteekenis van den arbeid, ook als voor waarde voor zijn eigen levensgeluk, heeft hij nooit nagedacht en nu moet hij de domheid van zijn gedrag eerst ervaren. Voor matheid en lusteloosheid zijn ook verklaringen te geven, beginnend met ondervoeding. De gevolgen daarvan zijn bij sommigen nog niet overwonnen. En het groote, ingewikkelde raderwerk van het maatschappelijk leven is geenszins in zijn normale functie hersteld. Er hapert en hokt veel. Wij moeten, ook als wij zelf volop werk hebben, beseffen dat een menigte menschen daar nog van versto ken is. Het komt vooral door gebrek aan grondstoffen en vervoermiddelen. Maar als wij met al deze dingen rekening hou den, rest toch nog een hoeveelheid ar beidsschuwheid, matheid en lusteloosheid, die minder gemakkelijk te verklaren is. Wij moeten daar niet te zwartgallig over worden, eder mensch wordt beïnvloed door de sfeer waarin hij leeft. Sommige menschen zijn er al te sterk afhankelijk van en komen pas op volle toeren, als alles en iedereen om hen heen in volle actie is. Dat familieleden en kennissen weinig omhanden hebben schijnt op hen verlammend te werken, al hebben zij zelf gelegenheid genoeg om aan den slag te gaan. Naarmate het productieproces zich herstelt zal dus ook de arbeidsschuwheid verminderen. Het zal velen in zijn ont wikkeling meeslepen. Maar wij kunnen daar niet lijdelijk op wachten. Bespoediging van activiteit is noodig. Het sein „Alle hens aan dek" is bij herhaling gegeven en lang niet allen, die erop antwoorden konden, hebben dat gedaan. Vele vrouwen, die daartoe in de gelegenheid zijn, zouden een grooten dienst aan de samenleving kunnen bewijzen door haar invloed ten gunste van den arbeid te doen gelden. Niet door op een podium te klimmen en redevoeringen te houden, Haarlems geef-feest geopend. Zaterdagmiddag waren op de Groote Markt meisjes en jongens van alle Haarlemsche scholen, oranje, vlaggen en borden met spreuken: het geef-feest begon. De burge meester hield een korte, bezielende toe spraak over „De jeugd, die het voorbeeld moet geven, hoe het gaan moet in de vrij heid". De Militaire Commissaris, majoor Dr. C. Krijgsman deed opmerken, dat eens Zuid Noord hielp, niettegenstaande datzelf de Zuid zoo zwaar getroffen was. Dit geef- feest beschouwde spreker als het mooiste antwoord dat wij kunnen geven. Een verras sing was. dat een autobus beschikbaar werd gesteld, om 20 leerlingen een reis naar Nij megen en Venray te laten maken. Floor Sturm, de voorzitter van de Kennemer Ly ceum vereeniging. hield een pittige en harts tochtelijke toespraak, met het hoofdmotief: ..Wij dienen". Het laaiend enthousiasme hierop, bewees de instemming, die deze woorden bij alle Haarlemsche scholieren vonden. De leerlingen droegen groote bor den. waarop in feilen oproep slechts de na men van de artikelen die men zcoal ver wacht. Twee karren .Hoe het is" en „Hoe het worden moet", waren buitengewoon aardig. Venray-Nijmegen Redeneeringen die niet opgaan ..Het geroofde uit Duitschland moet terugkomen, zegt men. Volkomen juist, maar zijn Venray en Nijmegen met pra ten geholpen? Natuurlijk niet." „Indertijd is voor Rotterdam gegeven en het ging naar Duitschland'. 't Is ge beurd. maar denkt u landgenooten-in- nood met zulk een mededeëling blij te maken en te helpen? „Ik geef liever aan iemand waarvan ik weet. dat hij het noodig heeft, dan weet ik aan wien ik het geef." Uw offerbereidheid is lofwaardig, maar u gelooft toch ook wel, dat deze hulpactie is opgezet voor landgenooten, die uw hulp dringend noodig hebben. Wij heb ben den nood gezien en steunen de actie in elk opzicht. En één georga niseerde hulpverleening is beter dan 10.000 kleine actietjes. „Gebrek aan spijkers, meubelen, ser viesgoedlaat de aannemers, de fabrie ken. de winkels daarmee helpen." Ook zij helpen naar vermogen, maar we we ten immers, dat er nog maar heel weinig fabneksschoorsteenen rooken. dat onze magazijnen zijn leeggeplunderd. Het gaat nu nie: om woorden, niet om afschuiven op anderen, die het beter kunnen missen, het gaat nu om daden. Ieder kan helpen. Én wat zouden wij zeggen wanneer b.v. Haarlem eens zoo zwaar was getroffen en niet Venray en Nijmegen en men zou dan in deze plaatsen al die hierbovengenoemde be zwaren ten aanzien van een hulpverlee ning voor Haarlem naar voren brengen. Wat zou dat voor Haarlem ..prettig" zijn! SECRETARIS EENHEfDSVAKCENTRALE VEROORDEELD. Een jaar gevangenisstraf met last tot on middellijke gevangenneming luidde het von nis van den politierechter te Rotterdam tegen den secretaris van de eenheidsvak centrale L. van Os uit Rotterdam. De rivier politie had namelijk bij een huiszoeking in de woning van Van Os ruim 30 reepen cho colade 11 staven zeep. 9 wollen dekens, twee kinderdekens en een baal bloem gevonden, welke goederen v. O. In de haven had ge stolen. Van Os legde een volledige beken tenis af. Nader wordt gemeld, dat het bestuur van de Eenheids Vakcentrale Van Os heeft ge schorst. Voorts zal een grondig onderzoek worden ingesteld naar al degenen, die eenigerlei functie in de Eenheids Vakcentrale beklee- den en maatregelen zullen worden genomen, opdat gevallen als bovenstaand niet meer kunnen voorkomen. NED. HERVORMDE KERK. Naar wij vernemen heeft ds. I. P. van der Waal te Haarlem voor het op hem uitge brachte beroep naar Den Haag bedankt. Te Haarlem was beroepen ds E. Dijkhuis te Oldemarkt. die dit beroep thans heeft aangenomen. EEN GOEDE VANGST. De beruchte W. M. Willemser, die lid was van de Haarlemsche politieke recherche en met zijn kornuiten Krist en Smit de Duit- sche politie alle hulp verleende, waardoor zeer velen in de bezettingsjaren in groote ellende zijn gestort is thans door den Poli- tieken Opsporingsdienst in het Noorden van ons land gearresteerd. Hij is naar Haarlem overgebracht en in het Huis van Bewaring ingesloten. Kapitein Zacharias. een officieele woord voerder van de regeering der Ver. Staten heeft in een radiorede Japan voor het vol gende alternatief gesteld. Onvoorwaardelijke overgave met de voor- deelen die voorzien zijn bij het Atlantic Charter of volledige vernietiging gevolgd door een opgelegden vrede. Hij verzekerde dat de Ver. Staten geen vergrooting van hun gebied nastreefden, het recht van Japan zouden eerbiedigen zelf een regeering te vor men en het toegang zouden verschaffen tot de noodzakelijke grondstoffen omdat de Ver. Staten voorstanders zijn van internationale economische samenwerking. Zacharias ver klaarde dat de leiding van Japan verant woordelijk zou worden gesteld voor het verlengen der vijandelijkheden. Volgens het blad ..Army and Navy" heeft Truman een plan voor de overgave van Japan meege bracht naar de conferentie te Potsdam. Het blad gelooft dat de Ver. Staten en Engeland een verklaring ten aanzien van de oorlogs doelen in den Pacific zullen publiceeren, die ook door Rusland geteekend zou worden wanneer het besluit Japan den oorlog te verklaren. Volgens een bericht uit Ankara door de Turksche radio overgenomen, zou de vre despartij in Japan meer en meer veld win- BINNENLAND Tot directeur van Volksherstel te Am sterdam is met ingang van 1 Augustus be noemd de heer Dr W. Huygens te Heem stede, vroeger ambtenaar aan het departe ment van Blnnenlandsche Zaken In den opbouw van Volksherstel ln het district Zuid-Kennemerland heeft dr. Huygens als lid van het Haarlemsche bestuur een zeer actief aandeel genomen. Voor half October hoopt men gereed te Zijn inet den aankoop voor en de versche ping naar Nederland van paarden, welke voor rekening van de Nederlandsche regee ring ln Canada worden aangekocht. Het aantal typhusgevatlen ln Overijssel neemt nog steeds toe. evenals het aantal diphteriegevallen. BUITENLAND De Tsjecho-Slowaaksche regeering zou den drie grooten mogendheden 'n plan heb ben voorgelegd voor de systematische, orde lijke en humane deportatie van de Duitsche en Hongaarsche minderheden uit Tsj. Slo wakije. „De volken moeten zich met denzelf den doodelijken ernst toeleggen op den vrede, als zij het gedaan hebben op den oor log". zeide generaal Smuts bij zijn terug keer in Pretoria. Door een explosie is het Italiaansche dorp Viareggio trrootendeels verwoest. 41 per sonen (wo. 24 Am. soldaten) werden ge dood. Generaal Jodl en 3 of 4 Duitsche op- perofficieren zullen zich hebben te verant woorden wegens de in het doodenkamp Kit- dalen begane wreedheden De drie advocaten die Pétain zullen bijstaan in zijn proces weigerden als Jury leden te aanvaarden twee communistische vroegere afgevaardigden en drie leden van de verzetsbeweging. Australische troepen z(jn geland bij de stad Tampadeong. Zij ontmoetten geen Ja- pansche tegenstand. Andere Australische eenheden zijn weer verscheidene mijlen langs de baai van Balikpapan opgerukt. Australische vliegtuigen bombardeerden en mitrailleerden Japansche installaties en co lonnes. Tot dusves bedragen de Japansche verliezen op Borneo: 4396 dooden, 431 ver mist. De geallieerde verliezen: 386 dooden, 12 vermisten en 1351 gewonden. Ainerlkaansche duikbootsuccessen. Volgens een communiqué van het Ame rikaansche ministerie van marine hebben duikbooten van de U. S. navy in het Verre Oosten 11 Japansche schepen in den grond geboord. Het waren 2 mijnenvegers, 2 escor- tevaajrtuigen. 2 groote ën 3 kleine vracht- schen. 2 andere vaartuigen. Supervcstingen. Liberators en Jachtbommenwerpers in actie. Liberators ondernamen Zaterdag een raid op een vliegveld op het eiland Matsoewa der centrale KoerUlen. De Japansche afweer was buitengewoon zwak. Alle Liberators keerden op hun bases terug. Bijna 100 vliegende supervestingen wier pen 450 ton bommen op een fabriek te Abe op het eiland Hondo. 200 gevechtsvliegtuigen namen gistermid dag vliegvelden en installaties op het eiland Hondsjoe onderhanden. Van vliegdekschepen opgestegen jacht bommenwerpers richtten groote schade aan onder de Japansche oorlogs- en koopvaar dijvloot. aldus het communiqué van admi raal Nimitz. f Hei woord is aan Viollet-Leduc: Het verval begint voor een volk als het ophoudt, den arbeid als levenwekkend beginsel te beschouwen. Koningin volledig hersteld. Naar krt A. N". P. verneemt is H. M. de Koningin weer volledig hersteld. Z(j heeft hare werkzaamheden hervat. Verschillende persoonlijkheden werden door haar ont vangen. PRINSES JULIANA EN DE PRINSESJES IN WEST-SCHOTLAND AANGEKOMEN Prinses Juliana is Zondagavond met de drie prinsesjes aan boord van de .Queen Mary" ln Gourock (West-Schotland) aan gekomen. Uit Londen wordt gemeld, dat de Prinses zich zoo spoedig mogelijk naar Soestdijk zal begeven. De prinsesjes zullen korten tijd in tie vroegere verblijfplaats van de Koningin te Londen vertoeven. Het Spoorwegverkeer Van Woensdag 25 Juli af zullen treinen rijden volgens onderstaande dienstregeling op de baanvakken Amsterdam C.S.Haar lem en HaarlemIJmuiden. Er kunnen we gens gebrek aan materiaal slechts kleine treinen worden samengesteld alleen met derde-klasse rhtulgen. een gesloten goede renwagon met banken en bagagewagens met staanplaatsen. HaarlemAmsterdam Vertrek Amsterdam 6.05. 7.05 en zoo ver der elk uur tot 18.05. Vertrek Haarlem 7.35, 8 35 en zoo verder tot 19.35. HaarlemIJmuiden Haarlem vertrek: 5.50. 7 40, 13.40, 14 40 17 40. 18 40. IJmuiden vertrek: 6.50, 8 50, 14.50, 15.50. 18 50. 19.50. Weer massagraven bij Waalsdorp gevonden. Op de Waalsdorpervlakte bij Den Haag zijn in een duinpan wederom massagraven van aldaar door de Dultschers gefuslleerde illegale werkers, afkomstig uit de gevange nis te Scheveningen, gevonden. Meer dan honderd lijken zijn er in de afgeloopen week op last van de justitie opgegraven Het betreft hier in hoofdzaak slachtoffers van de Duitsche terreur uit de jaren 1941, "42. 43 en "44. De lijken waren dan ook alle reeds m een dusdanigen staat van ontbin ding. da; het zeer moeilijk zal zijn hen te identificeeren. Dit moeilijke werk word; ge daan door d: Hulst te Leiden, daarin bij gestaan door de recherche van het bureau Alexanderveld. Vermoedelijk bevinden zich o.a. onder de gevallenen de vijftien ter dood veroordeelden uit het Geuzen-proces, dat -in 1941 zoo sterk de aandacht trok, Men vermoedt, dat op het terrein of in de onmiddellijke omgeving nog meer gra ven gevonden zullen worden. Japanners in Birnta De groote groepen Japanners, die ge concentreerd waren op verschillende punten aan de Pegoeyomas doen nog steeds po gingen om over den weg van Mandaley naar Rangoon in oostelijke richting uit te breken. Niettegenstaande hun hooge verliezen be wegen zij zich nog steeds in de richting van Mykikyo. 29 mijl ten N O. van Pegoe Japansche vredesvoorstellen verworpen. Sprekend voor Radio New York heeft de journalist Drew Pearson gisteren verklaard, dat hij er zeker van was dat tusschen 12 en 15 Juni j.l een Japansch afgevaardigde zich per vliegtuig van Okinawa naar de Ver Sta ten had begeven voor het overbrengen van Japansche vredesvoorstellen. Deze hielden ln dat Japan zich zou terugtrekken uit alle nog bezette gebieden. Maar de dynastie moest gespaard blijven en er zou geen Invasie in Japan mogen plaatsvinden Deze voorstellen werden echter volgens Drew Pearson ver- Een proteststaking van één uur in de Rotterdamsche haven? De Eenheids Vakcentrale heeft voor de Rotterdamsche haven een proteststaking van e e n^uur^ geproclameerd, voor hedenmiddag Dit is het resultaat van een Zaterdagavond bij de Parkhaven gehouden openluchtverga- dering, waarin de overeenkomst ter sprake kwam. welke tusschen de Scheepvaartver- eeniging Zuid en de drie samen wei kende bonden werd bereikt. De voorzitter Van der Berg uitte zijn on tevredenheid. dat de regeering weigert de Eenheids Vakcentrale te erkennen, waar door men niet aan de onderhandelingen had mogen deelnemen. De geheele gang van zaken achtte hij een provocatie, maar tot een nieuwe havenstaking mocht het niet komen, meende hij, omdat deze bij de bevol king niet sympathiek is en er op het oogen blik meer verlorèn dan gewonnen zou wor den. Uit protest wordt echter Maandagmid dag een uur lang niet gewerkt Aan den minister-president zal een motie van afkeu ring worden gzonden. Er werd op deze vergadering geen gele genheid geboden voor gedachtenwlsseling. DE WINSTMARGE IN DEN GROENTEN IIA ND EL Door den minister van voedselvoorziening, landbouw en visscherij, den heer Mansholt, worden met leidende personen uit den groenten- en aardappelhandel bespiekingen gevoerd over de verlaagde winstmarge in den groentenhandel. VLEESCH. Met ingang van 23 Juli kan in Noord- en Zuid-Holland op een bon van 100 gram rundvleesch zonder been desgewescht 150 gram paardenvleesch zonder been of 200 gram vrijbankvleesch zonder been worden gekocht. Naar men van welingelichte zijde mede deelt. wordt de conferentie van Potsdam waarschijnlijk tegen het einde van de vol gende week verdaagd, teneinde Churchill en Attlee ln de gelegenheid te stellen in Enge land den \iitslag der algemeene verkiezingen af te wachten Men acht het onwaarschijn lijk, dat de terugkeer van de voornaamste Britsche afgezanten welke zal samennvallen met dien van Truman en Stalln het stop zetten zal beteekenen van de conferentie, daar tegen volgende week Donderdag de maar door toepassing van haar eigen methoden van aansporing, die een vrouw beter kent dan een man ze beschrijven kan. Zoodat ik met de aanduiding volsta. R. P. voornaamste beslissingen vermoedelijk ge vallen zullen zijn. De vraagstukken van on dergeschikt belang zullen dan door de be trokken deskundigen kunnen worden afge daan. Alles wat tot nog toe vernomen kan wor den omtrent de resultaten van de ontmoe ting der „big three" is samengevat in de verklaring van den B B. C. correspondent Richard Dimbleby, waarin gezegd wordt, dat „op de Potsdam-conferentie reeds veel be langrijks is afgedaan", een verklaring welke afkomstig zou zijn van de Amerikaansche delegatie en welke klaarblijkelijk gelanceerd ls, om eventueele vrees voor gebrek aan re sultaten te ontzenuwen. Een tweede en derde conferentie zouden ln voorbereiding zijn ter bespreking van de Italiaansche kwestie en den toestand op den Balkan. Als deelnemers aan die conferenties worden genoemd: Frankrijk, de Sovjet-Unie Engeland, de Ver. Staten. Griekenland en Albanië. Het. is nog niet zeker, of Abessinië aan deze nieuwe conferenties zal kunnen deelnemen.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1