Tegen Annexatie. De Engelsche verkiezingen Kort en bondig. Voldoende Oogsters Haarlemmers helpen elders. Haarlems Invasievloot Het woord is aanj Bank bil jetten- circulatie loopt terug Vliegtuigen zullen Rijzende Zon verduisteren 60c Jaargang, BTo. 18086 TP TP 11 1 Donderdag 26 Jul! 1045 Bureaux: Groote Houtstr. 93 ImhJ 1^ 1 I 1^^ I ^NjT Uitgave van de Stichting en Soendaplein 37, Haarlem 1 1 I I ill I M K •1J jj^ J Voorlichting te Haarlem. IJmuiden: Kennemerlaan 154. m X X X X aJL Abonnementen: p.week 31 ct. Telef. 5437. per kwartaal 4. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directenr-Hoofdrodactcur: Robert Pcereboom Tel: Redactie 10600. Expeditie 14825. DIT blad spreekt zich uit tegen annexatie van Duitsch grondgebied omdat het die niet in het belang van Nederland acht. Dit eischt toelichting, die hier volgt. Als strafmaatregel tegen de Duitschers lijkt annexatie verkeerd gekozen en on toereikend. Men straft ermee niet diege nen, die het dubbel en dwars verdienen, maar een volkomen willekeurige minder heid der bevolking, die men van huis en hof verjaagt. Aan de groote meerderheid blijft deze zware beproeving volkomen bespaard. Zulk een beleid heeft met berechting niets te maken. Berechting kan alleen toegepast worden op verdachte personen, na een behoorlijk onderzoek naar hun schuld, niet op een willekeurige bevol kingsminderheid. Sommigen zullen mis schien zeggen, dat Hitier wel heele bevol kingen uit landstreken heeft verjaagd. Reden temeer voor ons om het niet te doen. De methoden van „den waanzinni gen landlooper uit Braunau", zooals een Amsterdamsch blad hem dezer dagen noemde, zijn beneden onzen stand: bene den den stand der Westersche beschaving. Schadeloosstelling voor onze verliezen is op andere wijzen denkbaar. Het feit, dat de Westelijke bondgenooten de Neder- landsche aanspraak op annexatie aan vaard hebben bewijst, dat zij wel zullen helpen tot het bereiken van andere op lossingen. Want deze gaat het verst. En een directe vorm van schadeloosstelling is zeker te verkiezen, want het is niet zeker wat deze opleveren zou. Waar het groote overschot aan Nederlandsche land arbeiders vandaan zou moeten komen, dat. den Duitschen grond zou moeten bewer ken, heeft niemand mij duidelijk kunnen maken. Ik heb sterk den indruk gekregen, dat het niet bestaat of zich tot een klein overschotje beperkt. Een deel van onze landarbeiders schijnt bovendien voor nemens te zijn, te blijven werken in an dere deelen van Duitschland. En de oproep van vrijwilligers voor het binnenhalen van de oogst heeft ook te denken gegeven. Gp het oogenblik hebben wij blijkbaar een groot tekort aan landarbeiders in- plaats van een overschot. Zullen wij straks het overschot, als het werkelijk ontstaan mocht, niet noodig hebben om de droog gelegde polders in de Zuiderzee te be werken? Sommige voorstanders van annexatie vinden haar evenwel een voortreffelijk middel, om ons algemeen bevolkings- surplus aan woon- en werkgelegenheid te helpen. Dit motief is er achteraf bijge haald. Het zal weinig indruk op onze bondgenooten maken, omdat wij straks weer over een groot gebied in onze over- zeesehe gewesten zullen beschikken. Geen enkel klein land heeft zulke groote kolo niën bezeten en daarmee zooveel ruimte voor een bevolkings-surplus, als Neder land. Als betoogd wordt, dat velen geen lust hebben om er heen te gaan. past de vraag: zullen zij wèl bereid zijn, naar Duitsch grondgebied te trekken en daar in groote meerderheid te gaan boe ren? Het is niet zeker. En hoeveel jaren zouden moeten verstrijken, eer dit alles voordeel van beteekenis voor Nederland zou opleveren? Volgens deskundigen is het beoogde Duitsche gebied ten deele woeste grond, en anderdeels bewerkt vol gens methoden, die bij den Nederland- schen landbouw ten achter staan. Dat belooft ook nipt veel goeds. Dat de door de annexionisten voorge stane vergrooting van ons grondgebied de verdedigbaarheid van het land zou ver- hoogen, kan ik mij niet voorstellen. Het zou. in verhouding tot de groote landen, nog altijd klein blijven, zelfs als de opper vlakte van Nederland verdubbeld werd. Het bevolkingstotaal en daarmee het aan tal beschikbare strijders en werkkrachten achter het front zou er niet bij toenemen. En wij missen de groot-industrie, die den totalen oorlog beheerscht. Voor mij blijft evenwel het belangrijkste motief van alle, dat nieuw beleid in Europa het gevaar voor Europeesche oor logen zou kunnen wegnemen. Dat zou men zeker niet moeten inleiden met gebieds- vergrooting en het wegjagen van bevol- kingsdeelen, waarmee men wrok schept. Ik heb hooren betoogen, dat het er niet op aankomt, omdat oorlogen toch uitbreken, of er motief voor is of niet. Deze redenee- Ting lijkt mij onvoldoende. Als de weg van Federatie wordt ingeslagen, waarop toch zeker groote kans bestaat, zou na de jaren van controle en bezetting, Duitsch land (wellicht eerst gesplitst in afzonder lijk beheerde deelen) in de Federatie kun nen worden opgenomen Dit zou het groote voordeel hebben, dat het Duitsche volk nimmer meer een eigen weermacht zou bezitten en in een groot geheel zou worden ingekapseld. Is het niet veel slim mer, het in te kapselen, het afhankelijk te maken van een federale weermacht en bovendien het Duitsche minderwaardig heidscomplex te vernietigen door het volk onbetwistbaar gelijk te stellen met ande rendan door annexatie de gevaar lijke Duitschers met wrok te vervullen? Wij zullen moeten denken aan de toe komst van Nederland en aan het lot van de generaties, die na ons komen. Op deze zeer ernstige gronden moet dit blad zich, in de nu aangevangen openbare discussie over annexatie, ertegen ver klaren. R. P. MOUNTBATTEN WAS OOK TER CONFERENTIE. Woensdagavond werd te Londen bekend ge maakt. dat ook Lord Louis Mountbatten, die Woensdag in Engeland arriveerde, de con ferentie te Potsdam heeft bijgewoond. Labour begint met groote winst Over eenige uren zal de wereld weten of de kiezers van het Vereenigd Koninkrijk een rechtsche of een linksche regeering hebben gekozen. Dan zal de minister-president Winston Churchill ofwel minister-president van Engeland zal blijven of plaats maken voor een ander, in dat geval denkelijk Attlee. Hoe de uitslag ook moge zijn, ver wacht wordt, dat Churchill en Attlee samen terug zullen keeren naar Potsdam om de conferentie van de big three te beëindigen. Zegevierend of verslagen, Churchill blijft minister-president totdat hij aan den ko ning zijn ontslag heeft aangeboden, en in dien Churchill bij een nederlaag het ontslag zou uitstellen, zou niets aan de terugkeer van Churchill en Attlee naar Berlijn in den weg staan. Wanneer Churchill bij een ne derlaag zou besluiten onmiddellijk zijn ont slag aan te bieden, zou hij toch naar Berlijn kunnen gaan, maar volgens parlementaire gewoonten zou zijn opvolger een regeering moeten vormen voor hij zou kunnen vertrek ken om aan de conferentie deel te nemen. De vol spanning verwachte telling van de stemmen begon hedenmorgen om precies acht uur (Eng. tijd) in meer dan 600 tel- bureaux in het geheele land. Voor 624 zetels moet vandaag het verkiezingsresultaat wor den vastgesteld, drie leden werden zonder oppositie herkozen op den dag van de in diening der candidaten, terwijl de resultaten van de verkiezingen voor 12 universiteits zetels de volgende week bekend zullen wor den gemaakt. Het resultaat van de verkie zingen in het district centrum van Hull is vertraagd door het overlijden van den Labour-candidaat. Het resultaat hiervan zal op 9 Augustus a.s. bekend worden gemaakt. De regeering zal in totaal 345 zetels moe ten behalen, indien zij een meerderheid van vijftig zetels in het nieuwe Lagerhuis wensebt te hebben. Uit de aankondiging van de eerste resul taten bleek, dat de oppositiepartijen 137 zetels hadden en de regeering 36. De La- bourpartjj had 69 zetels gewonnen in distric ten, welke niet door Labour vertegenwoor digd waren, en 2 zetels verloren. De con servatieven hadden er 63 verloren en slechts 1 gewonnen. Hedenmiddag 2 uur (Ned. tijd) was de stand: Conservatieven 47, Nat. Cand. 1, Nat. Liberalen 4, Labour 165, Commonwealth 1, Liberalen 2, Communisten 1, Onafhankelij- ken 3. De oppositie beschikte toen dus over 172 zetels en de regeeringspartijen over 52. Bon voor Vette kaas inleveren. Aangezien niet alle soorten vette kaas even lang houdbaar zijn, wordt reeds thans een bon. voor 100 gram vette kaas beschik baar gesteld. Daar het niet mogelijk is ge weest de detaillisten tijdig te bevoorraden, moet men ter verkrijging van deze kaas bon 167 der M. G.-kaart uiterlijk Zaterdag 28 Juli bij den kaasleverancier inleveren. De detaillist, die een ontvangstbewijs afgeeft, zal de kaas zoo spoedig mogelijk afleveren. Er wordt géén afzonderlijke koopbon aan gewezen. Minstens 10.0(H) geallieerde vliegtuigen zul len elke duimbreedte Japansch en zich in Japansche handen bevindend grondgebied binnen niet al te langen tüd vernielen, om zoo den weg te bereiden voor een invasie zonder tegenstand op alle punten; aldus heeft Gen. Kenney op een persconferentie te Manilla verklaard. Wij merken hierbij op, dat Engeland in 1939 nog geen 3000 eerste-linie vliegtuigen bezat, die bovendien langzamer, lichter van gewicht en van be wapening waren, dan de tegenwoordige. Geallieerde troepen brengen nog steeds zware verliezen toe aan de Japanners, die pogen te ontsnappen in Beneden-Burma. In 4 dagen tijds verloren de Jappen ruim 2000 dooden en 250 gewonden. Ook in China worden vorderingen gemeld; de Chineezen hebben een doorbraak tot stand gebracht tot aan den Zuidelijken toegang van de stad Yangsoe. De leiders van de Politieke Beweging van Groot-Japan (de totalitaire partij) hebben in hun bijeenkomst te Tokio plechtig ver klaard, dat zij een onomwonden critiek op de regeering zullen leveren ten gunste van het volk en hét niet met woorden, maar In het gewest Haarlem het Zuid- West-deel van Noord-Holland. waarin niet alleen Haarlemmermeer begrepen is, maar dat bijna tot Alkmaar reikt zijn thans voldoende handen beschik baar om den oogst binnen te halen. Dit komt omdat het Gewestelijk Arbeidsbu reau bij de organisatie kon putten uit het groote reservoir aan arbeidskrach ten dat Haarlem biedt. Alle boeren zijn dus zeker dat zij zooveel hulp krijgen als redelijk werd geacht. De 300 vrijwilli gers die zich hebben aangeboden wor den ook allen ingeschakeld. Maar daarnaast kan het gewest Haar lem ook elders hulp verleenen. omdat er andere streken zijn waar nog wel een te kort aan helpers is. 200 leerlingen van het Kennemer Lyceum te Bloemendaal *aan oogsten op Texel, een groot aan tal leerlingen van de Middelbare Scho len en het Gymnasium te Haarlem trek ken naar Uithuizen, Leens en Eenrum in Groningen. j Jongens en meisjes van 16 jaar uit Haarlem gaan niet zoover van huis, zij zullen er eiken dag op uit trekken om in de naaste omgeving de boeren bij te staan. Minister-president Winston Churchill werd met groote meerderheid herkozen. De leider van Labour Attlee is herkozen. Ook herkozen zijn Ernest Bevin, min. v. arbeid en Greenwood, vice-voorz, v. Labour. Niet herkozen Niet herkozen werden: Harold Mc. Millan, minister van luchtvaart in het zakenkabinet van Churchill. Sir Edward Spears, oud-Britsch gezant in Syrië en den Libanon. Brandon Bracken, minister van marine. Amery, minister voor Britsch-Indië. Hore Belisha, minister voor sociale zaken. Geoffry Lloyd, minister van voorlichting. Sir Walter Womansley, min. voor pensioenen Sir James Grigg, min. v. oorlog. Duncan Sandys, min. v. openb. werken. Sir William Beveridge, liberaal. Richard Law, min. v. onderwijs. WEER EEN BUSDIENST OP BEVERWIJK EN ALKMAAR Naar wij vernemen zullen de Nederland sche Spoorwegen Maandag 30 Juli een auto busdienst openen op Beverwijk en Alkmaar. De dienst wordt uitgevoerd met bussen van de N.A.C.O. Naar Alkmaar rijdt van 's mor gens 6.40 uur af elke 1 Vz uur een bus. De laatste bus van dezen dienst vertrekt van Haarlem des avonds 20.10 uur. Naar Beverwijk vertrekt een bus 8.55, 10.25, 11,55, 13.35. 15.45, 17.35 en 19.10 uur. Te 21.40 uur vertrekt de laatste bus naar de remise Velsen-IJmuiden-Oost. NIEUWE POSTZEGELS, NIEUWE OUDE EN BLIJVENDE. Door papierschaarschte zullen de nog aan wezige zegels worden opgebruikt. Het res tant van de in Engeland bij de firma Brad bury en Willimson gedrukte zegels is door de P. T. T. in Haarlem overgenomen en over de districten verdeeld. Een tweede oplaag van dezelfde firma wordt verwacht, maar er zal binnenkort ook een herdruk verschijnen van de koninginnezegels van vlak voor den oorlog. Aan een A. N. P.-bericht is het vol gende ontleend: In Dordrecht lag dezer dagen een „in vasievloot" voor Bergen op Zoom gereed, zij is nu naar Bergen op Zoom op weg. Het is een Armada van veertig schepen, die de goederen zal brengen voor West- Brabant, die in het kader van de actie „Noord helpt Zuid" in Dordrecht en om geving zijn ingezameld. Uit het feit, dat 40 schepen vol geladen gereed liggen, blijkt wel, dat er veel is gegeven en uit mededeelingen van hen, die de inzame ling hielden, is komen vast te staan, dat er ook met liefde is gegeven. In Alblas- serdam, een gemeente van 7500 zielen, werden 140 ton goederen afgestaan en werd f 10.000 geschonken. Delft schonk 800 ton goederen, Gorkum stelde 600 ton goederen ter beschikking. Steden, zelf voor een deel geteisterd, gaven meer dere scheepsladingen. Hoe groot zal Haarlems „invasievloot" zijn? met daden zullen leiden. Voorts zullen voor bereidingen gemaakt worden voor den tijd dat het Japansche moederland door lucht aanvallen en andere operaties geïsoleerd zal zijn. Japan meldt nieuwe landingen. Domei heeft gemeld, dat ongeveer 500 man geallieerde troepen geland zijn op het eiland Sembang of Puket, onder de Westkust van Malakka, op gelijke breedte als het centrum van dit schiereiland, ten Noorden van den toegang tot de Straat van Malakka. De lan ding geschiedde in een negental vaartuigen onder dekking van een bombardement van 2 kruisers. Het Japansche persbureau meldde voorts dat het garnizoen van het eiland de invasietroepen naar de kust teruggedreven heeft. In de buurt van Balikpapan zijn de Austra lische troepen 7 mijl Opgerukt langs de rivier de Manggar zonder tegenstand te ontmoeten. Tusschen Malaya en Halma- heira hebben vliegtuigen Japansche sche pen met bommen bestookt In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn drie olieraffinaderijen in Tokio door bijna 100 super-forten gebombardeerd; dit is de tweede aanval in 36 uur. Amerika wenscht geen Japansch gebied. Truman heeft in Berlijn een verklaring afgelegd, dat de Ver. Staten geen gebied van den vijand in bezit zullen nemen. Deze verklaring heeft in Amerika groote verras sing gewekt. In de New-York Times wordt uiteengezet, dat dit niet beteekent, dat men geen Japansch gebied zal bezetten, doch alleen dat men geen nationaal Japansch ge bied begeert. De Japansche eilanden echter maken deel uit van veroveringen, die Ja pan zal moeten prijsgeven. Wat de verkla ring van den vloot-expert Zacharias betreft, die per radio de Amerikaansche vredes voorwaarden aan Japan medegedeeld heeft, men vreest, dat deze te zacht zijn, zoodat de Japanners ze hebben uitgelegd als een blijk van zwakheid. Rusland wordt overgehaald. Een militaire correspondent van Reuter bericht, dat de duur van den oorlog met Japan in belangrijke mate afhangt van de bereidheid van Rusland om aan Japan den oorlog te verklaren. Welingelichte kringen in Londen gelooven, dat de bereidheid van Rusland er van zal afhangen of de verzeke ringen. welke Stalin van Truman heeft ont vangen den eerste tevreden hebben gesteld. De Russen zouden dan de geallieerde voor waarden van overgave aan Japan aanbieden, afwijzing hiervan zou de Sovjet-Unie met Japan in oorlog brengen. „Japan zou vrede willen sluiten, als de V.S. een soepeler houding zouden aan nemen in plaats van hun eisch tot on voorwaardelijke overgave te handhaven", aldus is in een uitzending voor Amerika door radio Tokio heden verklaard. i De Zakenwereld: De man die probeert maar niet slaagt wordt altijd ge hoond door dengeen die nooit probeert. BINNENLAND Er is nu aan banketbakkers weer toe gestaan met behulp van door consumènten ingeleverde grondstoffen (boter, suiker of bloem) weer koekjes en borstplaat te ma ken, doch men is daarbij gebonden aan en kele voorschriften, o.a. mag de vervaardi ging uitsluitend tegen geldelijke vergoeding geschieden. Uit het tegoed wegens ingeleverde bank- en muntbiljetten van f 100 kan be halve belasting ook schoolgeld betaald worden. Het is bekend dat een verdachte Ver meer (de Emmaüsgangers) gekocht is door het museum Boymans te Rotterdam! De Maasbode deelt mede dat de twee andere verdachte Vermeers zijn aangekocht voor particuliere rekening. Een is gekocht door een Nederlandsch verzamelaar em een door maarschalk Goering. Dit zijn de stukken „Overspelige vrouw" en „Voetwas- sching". Tusschen Arnhem en Apeldoorn, ter hoogte van de Woeste hoeve is een eenvou dig monument onthuld ter nagedachtenis van de Nederlanders die daar door do Duitschers zijn vermoord als wraak voor den aanslag op Rauter. Binnenkort ontvangen de mijnwer kers in Limburg een speciale distributie kaart waarop dingen gekocht kunnen wor den waaraan groote behoefte bestaat (tex tiel, schoeisel, huisraad, enz.) Eerwacht wordt dat daardoor de arbeidsprestaties zul len toenemen. Te Utrecht is in een bijeenkomst van afgevaardigden uit het geheele land de Ne derlandsche Jeugdgemeenschap officieel ge sticht. Op het Domplein defileerden allo -jeugdorganisaties uit Utrecht met vlaggen en vaandels. De Canadeezen in ons land hebben hulp aangeboden bij het binnenhalen van den oogst. De commandanten overleggen met de landbouwdeskundigen hoe dat het best kan geschieden. Heden vertrekt het stoomschip „Am- stelstroom" van de Hollandsche Stoomboot maatschappij naar Engeland om daar be vroren visch voor Nederland te laden. In het bosch bij Odoorn werden drie jonge mannen, doordat zij met een gevon den projectiel speelden, gedood. Twee an dere jonge mannen werden zwaar gewond. Zaterdagavond om half negen en Zon dag om kwart over een en half negen zul len door den Am. radio-omroep interviews worden uitgezonden met Nederlandsche ma riniers in de V. State-" BUITENLAND De verzending van briefkaarten per luchtpost voor krijgsgevangenen in hefc Verre Oosten via Moskou kan door het be ëindigen van de vijandelijkheden in Europa aanzienlijk versneld worden. Het hof van cassatie te Buenos Aires heeft de straf, die in eerste instantie aan vijf Duitsche spionnen was opgelegd, ver zwaard. Deze spionnen gaven van Buenos Aires uit berichten door voor aanvallen van onderzeeërs tegen de geallieerde scheep vaart in den Atlantischen Oceaan. De ver oordeelden kregen allen drie jaar gevange nisstraf. De uitspraak vermeldt, dat bewe zen is, dat de spionnage geleid werd door den marine-attaché Niebuhr van de Duit sche ambassade. Pa Iv'noolitie te Haarlem. Eenigen tijd geleden deden wij mededee lingen over de aanstelling van hulppolitie te Haarlem. De keuring van sollicitanten loopt ten einde. In het begin van Augustus komt de eerste ploeg (50 a 60 man) in opleiding. Na eenigen tijd volgt dan nog een tweede ploeg, die ongeveer even groot zal zijn. DE VERKEERSLICHTEN TE HAARLEM Nu het verkeer veel drukker geworden ia zouden de verkeerslichten te Haarlem on getwijfeld al in werking gesteld zijn als zij niet defect waren. Om een voorbeeld te noe men: de rubber drempels zitten gedeeltelijk: ender de schoenen der Haarlemmers. De verkeerslichten worden evenwel ia orde gemaakt, zoodat ze zoo spoedig moge lijk weer ordenend in het verkeer zullen werken. CIRCUS SALTARINO. Het circus blijft 7 dagen langer dan het plan was, namelijk tot en met 5 Augustus. Uit de cijfers van den weekstaat van de Nederlandsche Bank hfciikt, dat in de afge- loopen week voor f 480.670.500,aan f 100,- bilietten bij de bank is binnengekomen^ Daar in totaal circa f 1.750.000.000,aan bankbiljetten van f 100.uitstond is tot dus verre voor ongeveer f 1.144.000.000,nog niet ingeleverd. Vermoedelijk zullen nog belangd rijke hoeveelheden worden geaccepteerd» zoodat uit deze cijfers nog geen voorbarige conclusies getrokken mogen worden. Verder blijkt uit dezen weekstaat, dat het geld nog steeds zijn weg zoekt naar banken en spaar banken en de vraag naar promessen blijft groot. De agent van het ministerie voor financiën heeft hiervan klaarblijkelijk ge bruik gemaakt, want van het rechtstreeks bij de bank ondergebrachte schatkistpapier is niet minder dan f 143.000.000 afgelost. Hoezeer de bankbiljettencireulatie reeds verminderd is blijkt wel hieruit, dat op IS Juli j.l. voor f 4.676.465.860.— in circulatie was, welk bedrag een week later al vermin derd was tot f 4.005.187,22. Deze vermindering mag echter niet alleen uitgelegd worden als een uitvloeisel van da recente monetaire maatregelen, maar moet Iook gezien worden als een gevolg van het feit, dat het publiek in het algemeen bank® papier thans afstoot.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1