De Engelsche Verkiezingen. Japan za! proclamatie negeeren Nieuwe Engelsche regeering 90c Jaargang, Nó. 18088 X X W «p «a "I "I "2 Zaterdag 28 Juli J9iff Bureaux? Groote Houtstr. 93 r"-"3! "1^ g ^1 I 1 i Uitgave van de Stichting en Soendaplein 37, Haarlem I I J I J V I III I MI J I I I 1 1 1(1 Voorlichting te Haarlem. IJmuiden: Keonemerlaan 154. Xi Xi VzA VA X X XXX W ill V^L X V^L V^fa Abonnementen: p.week 31 ct Telef. 5437. a»—«r per kwartaal 4. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Dlrecteor-Hoofdredactcar: Robert Pcercboom Tel: Redactie 10600. Expeditie 14825. EEN nieuwe Britsche Tegeering onder aanvoering van Attlee Ls nu gevormd fils gevolg van de ..landslide", de grond verschuiving, bij de verkiezingen waar door de Conservatieve Partij ontworteld is en voor Labour plaats heeft moeten maken.- Op die verkiezingen moet ik nog even terugkomen, omdat zij voor een goed be grip van de kwestie van het kiesstelsel zoo belangrijk zijn. Onlangs heb ik over dat onderwerp een artikel geschreven, waarin de afschaffing van het kiesstelsel Üer Evenredige Vertegenwoordiging, waar mee wij in ons land slechte ervaringen tl ebben opgedaan, werd bepleit. Terugkeer naar het districtenstelsel zou daaruit moeten volgen. Terugkeer naar vroeger toegepaste methoden ligt niet in den geest van dezen tijd en trekt ook mij allerminst aan. maar het betreft hier niet de twin tigjarige periode tusschen de twee wereld oorlogen Daar speelde de ongelukkige E. V.-vertoonlng zich juist in af. Het oude districten-stelsel gold in een vroeger tijd perk vóór 1917. Maar wij pasten het nog op een andere manier toe. dan de Engel- schen bezigen. Wij hielden er herstemming bij. als na stemming bleek dat geen enkele candidaat de volstrekte meerderheid van het aantal uitgebrachte stemmen had ver worven. Dan kwamen, zooals onlangs al gezegd werd. de twee candidaten met de hoogste cijfers nog eens tegen elkaar in het krijt In Engeland doet men het anders. Daar geldt eenvoudig het hoogste aantal stem men. Om volstrekte meerderheden be kommert men zich niet. Dus komt het herhaaldelijk voor, dat de gekozene maar een minderheid van de kiezers in het district achter zich heeft. Een kenmerkend geval van dien aard heeft zich bij deze Engelsche verkiezingen voorgedaan in het district, waar de con servatief Gandar Dower werd gekozen met 5564 stemmen tegen 5558 op den La- bourman Mc Innes en 5503 op den liberaal Sir Archibald Sinclair. Van de geldige 6temmen in het district had de overwin naar dus maar iets meer dan. één derde behaald. Dit is een sprekend voorbeeld. Het staat volstrekt niet alleen Bij ..driehoeksver kiezingen" moet zich het verschijnsel sterk blijven voordoen. Het kan tot nog merkwaardiger uitkomsten leiden in districten, waar vier 'of vijf mededingers in het strijdperk komen. Dit doet zich in Engeland ook wel voor. Nu was dit oorspronkelijk volstrekt niet voorzien. Het Engelsche kiesstelsel was gebaseerd op het bestaan van twee par tijen, die langen tijd eikaar in de politieke arena bevochten, zonder dat derden aan bod kwamen. De opkomst van de Labour Party bracht verandering. Er kwam een nieuwe gegadigde, die aanvankelijk niet veel bereikte, maar op den duur grooten invloed op den gang van zaken kreeg. De driehoeksverkiezingen toonden het nieuwe verschijnsel, dat overwinnaars geen meer derheid meer in het district hadden. Zelfs kwam het. zoover, dat een partij met groote zetelwinst een meerderheid in het Lagerhuis bereikte, terwijl de oppo sitie meer stemmen had ■verworven. Ik herinner mij een dergelijk geval bij de drie algemeene verkiezingen, die ik in de twintiger jaren in Engeland meemaakte. De Conservatieven hadden ongeveer 400 zetels bemachtigd en de oppositiepartijen maar een goede 200. Toch was het aantal stemmen, op de oppositie uitgebracht, iets hooger dan het aantal stemmen op con servatieven. Natuurlijk hadden de Engelschen inder tijd, toen de driehoeksverkiezingen ont stonden en het euvel bleek, het kunnen wegnemen door ook de hex-stemming in te voeren. Maar zij deden dat niet. Eer stens waren'zij zich welbewust dat het kiesstelsel, schijnbaar een détail, in wer kelijkheid een van de voornaamste be- 6tanddeelen is van het democratische stel sel, zoodat men er uiterst voorzichtig mee moet omgaan. Tweedens leek het den En gelschen niet zoo verwerpelijk, dat een partij die den wind mee had, meer zetels zou krijgen, dan haar wiskundig berekend toekwamen en dat anderzijds een partij, die de kiezersgunst had verspeeld, meer zetels zou verliezen dan zij volgens Bar- ties verdiende. Want „landslides" geven duidelijke uitspraken en met flinke meer derheden wordt beter geregeerd dan met zwakke. Derdens was de practijk van de herstemmingen, in andere landen toege past. niet erg aanlokkelijk Want waar leidden zij toe? Dat tusschen stemming en herstemming een ware koehandel tusschen partijen ontstond over de stemmen die op de uitgevallen candidaten waren uitge bracht. waarbij men afspraken maakte om elkaar over en weer te steunen met ad viezen. Dit gaf tenslotte ook geen zuiver beeld van de sterkte-verhouding in den lande. De .EngeLschen besloten dus. het liever maar eens aan te zien en voor- loopig te vertrouwen op „het vrije spel der krachten." Met het resultaat, dat zij gedurende al de avonturen met kiesstel sels op het Continent aan hun onlogische stelsel vasthielden en het nu zijn blijven handhaveatot hun voordeel en vol doening. Voor ons is dit leerrijk. Van de Engel sche toepassing der democratie valt veel te leeren. Wij zullen verstandig handelen door terugkeer naar het districten-kias- Velser Stoompontt gaat weer varen. Naar wij vernemen zullen, als er geen kink ln de kabel komt. de stoomponten op 1 Augustus a.s. weer in de vaart gaan. Eenige dagen later zal ook de pont bij de Hembrug weer gaan varen. Katwijksche logger op mijn geloopen. Vrijdagmorgen is de logger KW 168. die van Delfzijl uit de vissehery uitoefende, ter hoogte van den Helder op een mijn geloo pen. Het ongeluk werd geconstateerd door twee andere visschersvaartuigen. die zich in de nabijheid bevonden. Van het schip is na genoeg niets overgebleven en slechts een der opvarenden kon worden gered. De an dere opvarenden, vermoedelijk zes man, zijn om het «even gekomen. Weer hei gevaarlijke spelletje. Jongens bij ontploffing gewond. Opnieuw is het spelen met ontplofbare stoffen oorzaak geweest van een ernstig ongeval, waardoor een aantal Jongens ge wond werd, waarvan drie ernstig. In de Iepenstraat te Umuiden-Oost had een aantal jongens een hoeveelheid ontplof bare stoffen. w,o. staven, vermoedelijk ge vuld met buskruit, weten te bemachtigen Zij deden dit gevaarlijke goedje in een bus en strooiden er nog w»buskruit bovenop, om de explosie wat heviger te maken. Met een lucifer staken zij de zaak ln brand. Er volgde een explosie, zoodat de bur uit elkander vloog. De knal was zoo hevig, dat de geheele buurt er door ln opschudding raakte. De gevolgen bleken zeer noodlottig te zijn, daar een groot aantal jongens min of meer ernstig gewond werden. Niet minder dan zeven jongens moesten naar het Anto- nius Ziekenhuis worden overgebracht. Het waren de 10-jarige J. S.. de 16-jarige J. S.. de 14-jarige J. Sch.. de 17-jarige P. v. d. L de 13-jarige S. S., de 12-jarigé D. L„ de 18- jarige J. B. en L. L. Attlee heeft een regeering gevormd. De voornaamste posten daarvan zijn: Clement Attlee: minister-president, Bevin: buitenlandsche zaken. Hugh Dalton: financiën. Sir Stafford Crips: handel. Herbert Morrison: Lord president of the council. Sir William Jowitt: Lord chancellor. Arthur Greenwood: Lord privy seal. Evenals Churchill is Attlee tevens First Lord of the treasury en minister van defen sie. Herbert Morrison zal tevens zijn de „Leader" van het Lagerhuis. De verdere aanstellingen, waaronder die van het „India Office" zullen later worden medegedeeld. De politieke correspondent van Reuter schrijft over de samenstelling van het kabi net Attlee o.m., dat de nieuwe premier groote handigheid aan den dag heeft gelegd bij de formatie van het zg. inner cabinet. De breedgeschouderde Bevin, de vroegere directeur van de Engelsche oorlogsarbeids- kraohten van 25 millioen man, en de kleine, innemende, agressieve Morrison, de vroe gere' minister van binnenlandsche zaken, zijn de twee domineerende persoonlijkheden der Labourparty en de aangewezen opvol gers voor het leiderschap der partij. Door Morrison Lord president of the council te maken, een sinecure, die gepaaid kan gaan met het waarnemend premierschap, en door Bevin te benoemen lot minister van buiten landsche zaken, de belangrijkste functie na de zijne, heeft Attlee stilzwijgend een ge lijken status gegeven aan zijn beide leiden de collega's. Vele Labourleden gelooven. dat het hui dige oogenblik een minister van buitenland sche zaken vraagt, die in staat is zijn man te staan in internationale raadsvergade ringen tegenover de sterkste vertegenwoor digers van andere groote mogendheden. Bevin, bruusk, maar buitengewoon mensche- lijk, onbevreesd, maar toch vriendelijk, zal die kracht geven, Hij bezit niets van de lange ervaring op het diplomatieke terrein van zijn voorganger Eden. maar hij is zeer scherpzinnig en heeft zijn leven lang de in ternationale politiek bestudeerd. Hij ge looft. dat de naties vierkante taal beter be grijpen en waacdeeren dan de traditioneele taal der diplomatie. Hoe de wereld reageerde New York: Een hechtere samenwerking tusschen de nieuwe regeering in Engeland en de Fransche regeering. nadat ook deze bij de verkiezingen van October as her vormd zal zijn (volgens voorspellingen van de New York Herald Tribune). New Delhi: Groote verwachtingen van de Britsche arbeidersregeering. Het Britsche volk constateert, dat de oorlog niet tever geefs is gevoerd. Moskou: Een nieuwe periode voor Gr. Brittannië is aangebroken. Madrid: Fascistisch Spanje door de La bour overwinning onaangenaam verrast. Het kabinet was Vrijdagavond bijeen, om den uitslag der verkiezingen te bespreken Parijs: De verschuiving naar links wordt over het algemeen toegejuicht. Waardee- recht het eenvoudige Engelsche stelsel toe te passen en aan herstemmingen maar niet meer te beginnen. Dat wilde lk nog zeggen over deze belangrijke zaak, die binnen korten tijd aan de orde zal moeten komen B P, Korps Gezagstroepen in het leven geroepen. Volgens de „Pen-Gun" is bij beschik king van den minister van Oorlog nu het Korps Gezagstroepen ln het leven geroe pen Aan het hoofd van dit korps staat een territoriaal bevelhebber ln Nederland (T. b. l. N voor welke functie de minister van Oorlog een opperofflcler met den rang van generaal zal benoemen, die door een staf zal worden bijgestaan. Het korps Ge zagstroepen moet als een deel van de Ko ninklijke landmacht beschouwd worden en bestaat uit een nog nader vast te stellen aantal compagnieën Er worden vijf mili taire afdeelingen Ingesteld. n.l. Amsterdam den Haag, Arnhem, den Bosch en Leeuwar den. Deze afdeelingen zullen ln een nader te bepalen aantal districten worden ver deeld. onder bevel komen van hoofdofficie ren in den rang van luitenant-kolonel of majoor Met de oprichting van het Korps gaat eenige tyd gemoeid, aldus genoemd blad. Verwacht wordt, dat de B. S. ook na 8 Augustus op hun post zullen blijven tot dat het korps Gezagstroepen ln 6taat zal zijn de bewakings- en ordehandhavingsta ken over te nemen. Leden der B. S genieten bovendien de voorkeur bij de formeering van het korps. De Nationale Adviescommissie is Vrij dag in vergadering bijeengekomen. Deze bijeenkomst was uitsluitend gewijd aan de vaststelling van haar statuut De heer Koos Vorrlnk werd als ondervoorzitter aange- DE OLIE IN DRENTE, In Schoonebroek (Zuid-Oost Drente) wor den door de Bataafsche Petroleum Maat schappij reeds vrij groote hoeveelheden olie gewonnen. Proefboringen naar nieuwe olie velden worden geregeld voortgezet. De Ba taafsche heeft aan het college van Gedepu teerde Staten in Drente het verzoek gericht om concessie te verkrijgen tot nieuwe bo ringen op de terreinen gelegen tusschen de gemeenten Coevorden en Sehoonebeek. Op geologische gronden wordt verwacht dat nog belangrijke gedeelten van een terrein dat een lengte heeft van 30 km. productief zullen zijn, F.BNST VOORHOEVE GEARRESTEERD Ernst Voorhoeve, gewezen propaganda leider der N S. B is in het plaatsje Nlen- burg in Duitschland gearresteerd en naar ons land overgebracht Hij is voorloopig in Nleuweschans in verzekerde bewaring ge steld. rende woorden voor Churchill ontbreken niet Stockholm: Socialistische pers zegt. dat de arbeldersoverwinning te danken is aan een grootere vraag naar daden, Buenos Aires. „Gelukkig, dat Labour heeft gewonnen, wat een schande dat Churchill heeft verloren Pretoria: Smuts feliciteerde Attlee en gaf de verzekering, dat de goede samen werking tusschen de Unie en Groot Brit tannië ongewijzigd zou worden voortgezet Lissabon: Engeland zal met of zonder Churchill voortgaan op den ingeslagen weg Rome: De uitslag met instemming be groet Tsjoengking: Dank voor het door Chur chill gepresteerde; de nieuwe regeering zal den oorlog tegen Japan even krachtig voe ren als de oude. Tokio: Churchill of Attlee. lood om oud ijzer, men denkt aan een intense voortzet ting van den oorlog het hoofd te moeten bieden. I Hef woord is aan N apoleon: Elke Europeesche oorlog Is een burgeroorlog MONUMENT GEVALLENEN HEEMSTEDE. Door en uit de illegale werkers te Heem stede is een comité gevormd, dat zich ten doel stelt een monument op te richten om, zooals in de betreffende bekendmaking staat: ..De burgers van Heemstede, die de bezetting door de Duitschers overleefden, ta herinneren aan de burgers van Heemstede. die ln deze vijf verschrikkelijke jaren het' offer van hun leven brachten." Het secretariaat is gevestigd Rijnstraat 17 i te Heemstede. Gelden kunnen worden gestort bij da Twentsche Bank te Heemstede, of op giro- nummer 99l« ten name van H van der j Linde, onder vermelding van: ..Commissie Monument Gevallenen te Heemstedft". I KEKNEMER LYCEISTEN NAAR TEXEL V Hedenochtend om 7 uur zijn een twee* honderd leerlingen van het Kennemer Ly- ceum naar Texel gegaan, waar zij zullen; helpen bij het binnenhalen van den oogst, De belangstelling op het Kennemerpletn, vanwaar de 9 legertrucs van de Irene Bri gade met de leerlingen vertrokken, was zeer groot. Zoowel ouders, leerkrachten als leer- lingen waren op dit vroege uur in grooten; i getale aanwezig. EEN TON AAN VALSCHE CHEQUES In den Haag ls een 19-jartge ambtenaar van de Posterijen aangehouden die ver- schillende postcheques had vervalscht toe j een gezamenlijk bedrag van f 100 000. Hijj was daartoe overgegaan omdat een 27-Jarigal kantoorbediende hem had wijsgemaakt, dat J het geld noodig was voor ondergrondscl*> werk. De 27-Jarlge kantoorbediende en zljoH 28-Jarlge helper K. die de chéques inde/1 hebben het geld verbrast en maanden lang geheel „zwart" geleefd. Er was niets meer.-' van het geld over. De 19-Jarige had niets van het geld ontvangen. De Engelsche verkiezingen. Uit de gepubliceerde cijfers omtrent da op de verschillende partijen uitgebrachte sstemmen bij de Engelsche verkiezingervi blijkt. dat in vergelijking met da vorige Engelsche verkiezingen in 1935, thans op de regeeringspartijen (con-,' servatieven. Iiberaal-nationalen, nationalenw zijn uitgebracht 9.974.171 stemmen tegen' 11.616.237 stemmen bij de verkiezingen} van 1935 (toen tot de regeering behoorden' de conservatieven, lib.-nationalen. natio- nalen en nationaal-labour.) Op de oppositiepartijen werden in totaal Uitgebracht 14.976.063, stemmen. - verdeeld over Labour, liberalen, de onafhankelijken,} de commonwe&lth-partij. communisten en) de onafhankelijke arbeiderspartij In 193S| werden op de gezamenlijke opposltiepartijer»' uitgebracht in totaal 10.037.589 stemmen,; verdeeld over de volgende partijen labour. onafhankelijken, communisten, onafh ar beiderspartij. Samuel-liberalen en onafhan- kelyke liberalen i' Een Donaubond in de maak? De Canadeesche radio meldt, dat Rus land de oprichting van een Donaubond zou hebben voorgesteld, welke Oostenrijk. Tsje- eho-Slowakijè. Joegoslavië, Hongarije en Roemenië zou omvatten. Deze landen zou den wat hun buitenlandsche politiek en I hun handelsbetrekkingen aangaat met el kander samenwerken. Elk land zou echter zijn eigen grenzen moeten behouden. Het bericht, dat niet bevestigd wordt, voegt er aan toe. dat Churchill en Truman zich niet tegen het plan verzet hebben. 1 Aanvallen gaan onverminderd voorts Volgens het Japansche nieuwsagentschap zal de geallieerde proclamatie worden ge negeerd: „Japan 7,al den oorlog tot het bittere einde voortzetten." Men meent dat Stalin, al nam hij geen deel aan de opstelling van het document, toch wel is geraadpleegd. In elk geval is het bezoek van Admiraal Lord Louis Mountbatten aan Potsdam niet vreemd aan dezen stap. Vliegtuigen hebben 60 000 strooibiljetten boven Japan uitgestrooid en het ultima tum aan de Japansche bevolking bekend gemaakt. Er staat o.m. in: „Wij zijn besloten de oorlogsmachinerie waarmede de militaire kliek dezen nutte- loozen oorlog verlengt. te vernietigen Maar bommen hebben ongelukkig genoeg geen oogen. In overeenstemming met Amerika's humanitaire politiek, geeft de Amerikaansche luchtmacht U de waar schuwing. de genoemde steden te evacuee- ren en Uw leven te reddev." Generaal Lemay zeide: „de voornaamste reden voor dit soort aanval is dat wij denken het sta dium bereikt te hebben, waarin de Japan ner wel weet den oorlog verloren te hebben Het Japansche volk werd er vervolgens voor gewaarschuwd dat in de komende dagen 10 steden worden aangevallen en tenminste vier daarvan in'brand gezet. De schade aan de Japansche vloot. Het volledige overzicht van de Japan sche vlootverliezén tengevolge van de luchtbombardementen der laatste dagen is als volgt: Zwaar beschadigd: slagschip Hyuga, gebouwd in 1917, 29.990 ton, 12 kanonnen van 35 cM., met een snelheid van 23 knoo- pen. 3 vhegtuigen aan boord; zware kruiser Tone, gebouwd in 1937, één der modernste Japansche krutser3, 8500 -ton, maximum snelheid 33 knoopen, 4 vlieg tuigen aan boord; lichte kruiser Kumi, gebouwd in 1919, 5100 ton. snelheid van:] 33 knoopen en één vliegtuig aan boord;/ vliegdekschip Akagi, gebouwd in 1925.;> 26900 ton, 3050 vliegtuigen aan boord. Niet onherstelbaar beschadigd: slagschip) Ise, bouwjaar 1916, verder dezelfde ge-\ gevens als Hyuga. zware kruiser Adba, ge-1 bouwd in 1926, 7100 ton, 6 kanonnen vani) 20 cM., 2 vliegtuigen aan boord: lichte) kruiser Ovodo. welke niet in de Engelsche w of Duits'-he vlootboeken wordt vermeld>- dus waarschijnlijk een van de nieuwste, vliegdekschip Satsuragi, eveneens van nai 1940. Het slagschip Haruna, een oude, zwara. kruiser en twee vliegdekschepen werden licht beschadigd. i! Japan wordt murw geslagen. Een groot aantal Amerikaansche en> Britsche toestellen heeft weer aanvallen) g«Jaan op het aan zee grenzende Japan sche binnenland en de Japansche scheep vaart. De Japansche weerstand in de lucht bleef zeer gering, er werden 25 Japanschei toestellen vernield. Er werden 9 schepem met een totalen inhoud van 8000 ton ver nield. 35 met een totalen inhoud van 22.000 ton beschadigd. Op de Japansche eilanden werd met;' een groot aantal locomotieven afgerekend.] Twintig loodsen van een kopersmelterij!) te Sagonoseki verdwenen van den aard bodem, evenals vele spoorwegstations er» j bruggen. De Britsch-Amerikaansche lucht macht verloor 12 toestellen. Het groote luchtbombardement op Japan is vandaag opnieuw begonnen. Meer dan l een half miltioen vlugschriften waar- I schuwden de bevolking van elf steden. Erf zouden volgens deze pamfletten doe- v len worden bestookt op Hondsjoe. Hokkai- do. Koeroeme en Kyoesjoe. De Ja panne, ra treffen op het oogenblik maatregelen voor den laatsten, beslissendea strijd. 1

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1