Haarlems Dagblad Aan de Lichtzijde. Korf en bondig. n<ro Jiuireane \o. 1R089 x Bureaux: Groote HoutStr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154. Telef. 5437. Tel Dir -Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Man ml ar: ,10 Jull 194JJ Uitgave van de Sticbtinjf Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p.week 31 ct per kwartaal 4. Tel: Redactie 10600. Expeditie 148231 NEDERLAND herstelt zich veel sneller en rustiger dan de andere bevrijde gebieden. Dit is een uitspraak van Amerikaansche officieren, die nogal wat in andere landen hebben meegemaakt. Zij constateerden, dat in Noord-Nederland meer bereikt was in twee maanden dan in de Balkan, in Frankrijk en in België in een half jaar. Er moet wel bij in aanmerking genomen worden, dat de oorlog nog woedde toen die andere landen bevrijd waren. Met onze bevrijding was tevens de oorlog uit. Dat gaf ons een betere kans. ook in verge lijking met ons eigen Zuiden. Evenwel stond er tegenover dat wij zulk een ellen- digen, uitputtenden winter achter den rug hadden. Dit alles namen die Amerikanen in een gesprek met Nederlanders in aanmerking en hun slotsom bleef: een gunstige indruk, veel gunstiger dan elders in Europa. Laten wij ons daarin verheugen. In hoofdzaak is ons betere herstel te danken aan de omstandigheid, dat het Koning schap volkomen ongerept en zelfs ver sterkt in ons land terugkeerde. Wie de sleepende misère van de Koningscrisis in België en de moeizame pogingen tot schep ping van een stabielen regeeringsvorm in Frankrijk daarmee vergelijkt beseft, hoe veel dit waard is. Wij konden opnieuw be ginnen op den ouden, stevigen. grondslag In de meeste landen was er geen grond- dag meer. Daar zijn erger voorbeelden van dan de Belgische en Fransche. Wie aan Polen en Griekenland denkt voelt zich dankbaar gestemd voor ons lot. Op hechten grondslag herstellend en vernieuwend zullen wij hopelijk spoedig weer die voorwaarden voor een gezonde democratie, parlement en pers, in hun volle nuttige werking bezitten. Op deze belangrijke chapiters gaat het herstel in ons land langzaam en blijft het achter bij de bevrijde Scandinavische landen: Dene marken en Noorwegen. Maar ik wil het vandaag over de licht zijde hebben. In haar warmte en zon ziet gij meer. Gij vindt er een groot deel van de jeugd. Het is in dezen tijd gebruikelijk, bij de sombere beschouwingen over ontwrichting en demoralisatie, die de bezettingsjaren in Nederland aangericht hebben, vooral jam merklachten over de jeugd aan te heffen. Daar wordt sterk bij overdreven. Niemand kan ontkennen dat een deel van onze jeugd zwaar geleden heeft en ontworteld is. oneerlijk en bandeloos geworden in I jaren, waarin het gezag in Nederland bij ~7j Duitsche desperado's en hun handlangers berustte. Veel jonge menschen zijn in het legioen van den zwarten handel verzeild en arbeidsschuw geworden door gemakke lijk verworven geld, dat niet verdiend was Het is nog niet op. Straks, als het op zal zijn, zullen zij wel moeten werken. Als zij dan nog niet willen, zal arbeidsdienstplicht er hen toe dwingen Maar wie generaliseert over de jeugd ziet haar verkeerd. Want een groot deel, het heste deel, vormt een sterkere jonge generatie dan haar voorgangsters waren. Wie om zich heen kijkt en gaarne met jongeren praat, belangstelling voor hun inzicht heeft en zich in durf en onder nemingsgeest verheugt, zal met mij in stemmen. Hij weet dat er velen zijn, die met lust en plezier aan den arbeid zijn getrokken, al is het niet altijd de arbeid waarop zij gehoopt hadden en al zijn de 'fOi vooruitzichten vaak onzeker. Als hij hen vergelijkt met de makkers uit zijn eigen jeugd vindt hij hen anders, maar zeker niet minder. Zij lijken ouder, ernstiger, 1 ook harder: beter tegen het leven bestand, zo Zij hebben meer beleefd dan vroegere jonge generaties. Hun vertrouwen in de wereld der volwassenen is eerder ge- ischokt. Zij hebben andere, ernstiger lec tuur gelezen, over andere onderwerpen j£n met elkaar en met hun ouders gepraat en 1 meer en dieper over het leven nagedacht. Velen onder hen hebben gevaren door staan en moeilijke besluiten voor zichzelf moeten nemen Dat zijn kostbare ervarin gen. Dit alles maakt hen tot een sterk jong geslacht. Van deze jeugd kunnen wij veel goeds verwachten. Eerder dan haar ouders en grootouders zal zij voor verantwoordelijke posten geschikt zijn. Zij heeft op vroegere jeugd een voorsprong in training en ervaring. Er blijft dat andere, ontwrichte deel. Sommigen zullen zich tijdig bezinnen. Zij moeten niet lang wachten, want het zal een zware concurrentiestrijd worden on der de jongeren. Zwaarder dan vroeger, omdat er zooveel goede krachten bij zijn. Wie dat ontkennen zijn meestal beïn vloed door ongunstige gevallen, die hun toevallig ter oore zijn gekomen. Laten zij zelf eens op onderzoek uitgaan. Tenslotte moeten wij niet vergeten, hoe een volk is Samengesteld. Ik bedoel niet volgens propagandistische redevoeringen, werkelijkheid. IIK ïiol< ..Helden volken" nabestaan evenmin al6 kunstenaarsvolken uitvindersvolken. Helden, evenals kun stenaars en uitvinders, zijn zeldzaam. Groote mannen zijn en blijven immer zeldzaam. In ieder beroep vindt men dat opnieuw bevestigd. De groote meerder heid bestaat uit middelmatige menschen, van wie velen hard hebben moeten ploe teren om tenminste een behoorlijk vak man te worden De kopstukken, de be gaafden hebben zelfs als paarden moe ten werken om hun gaven tot gelding te brengen. Met de aanvoerders, de chefs, de regeerders is het niet anders gesteld. Maar slechts een minderheid is geschikt om leiding te geven. De meesten laten OR] 157 De N. R. Ct. verschenen. Zaterdag is het eerste nummer versche nen van de Nationale Rotterdamsche Cou rant, als uitgave van een Stichting van dien naam. Het blad wordt gedrukt bij de Nieuwe Rotterdamsche Courant N V. Hoofd redacteur is Mr. M. Rooy, die tot half Juli 1940 belast is geweest met de hoofdredactie van de Nieuwe Rotterdamsche Courant en toen aftrad. Na jarenlange afwezigheid keert hij in het vak terug, vergezeld door ver scheidene oude redacteuren van de N.R Ct. Als bestuursleden van de Stichting Natio nale Rotterdamsche Courant treden op de heeren mi. Jacq. Dutilh (voorzitter!, jhr. P. R. Feith en mr W H Fockema Andreae. In een Woord vooraf deelt de hoofdredac teur rnede. dat de N R.Ct zal zijn een vrij zinnig dagblad, dat zijn onafhankelijkheid tegenover alle partijen zal bewaren. Hij be sluit met deze woorden: ..Alles, wat uwe hand vindt om te doen. doe dat met uwe macht. In dezen geest ook wenscht de N.R.Ct. op den grondslag van haar begin sel een bijdrage tot den wederopbouw van ons land te leveren, gedachtig aan over de eeuw bestaan hebbende Rotterdamsche jour nalistieke tradities, die tengevolge van enkele jaren verkeerde redactioneele leiding niet ineens onderdenzelfden naam voort gezet mochten worden". Tn dit eerste nummer worden twee knappe journalisten herdacht, die vroeger aan de N R.Ct verbonden waren en beiden in Duitsche gevangenschap zijn gestorven. R. Dinger Jr. en W. K. K. de Ruyter. De eerste heeft ook goed illegaal werk gedaan en publiceerde een blad onder de kernspreuk ..Weest waecksaem" De Ruyter, begin 1944 gearresteerd, stierf vlak voor de bevrijding in het concentratiekamp Buchenwald. De verschijning van de NR.Ct, verheugt ons. De goede geest van een der voornaam ste organen, die de vooroorlogsche Neder- landsche Pers bezat, keert daarmee terug •Bij mr. M. Rooy is de hoofdredactioneele leiding van het blad ln volkomen vertrouw de en bekwame handen. Als waarnemend directeur treedt voor- loopig op de heer F. Baas. ERGERLIJK VANDALISME. Eenigen tijd geleden is zooals men weet met veel moeite een aantal slachtoffers van het Duitsche terrorisme geïdentificeerd, waarvan het stoffelijk overschot in de duinen was gevonden. Na deze identificatie werden de stoffelijke resten dezer ongelukkigen opnieuw ter aarde besteld. Op hun graf plaatste men een paaltje met hun naam er op. Een aantal van deze paaltjes is thans verdwenen. Zij zijn vermoedelijk wegge haald door menschen die in de bunkers hout waren gaan zoeken. BINNENLAND Te Abbenes in den Haarlemmer meer-polder is Zaterdag een monument onthuld dat opgericht is ter nagedachte nis van drie leden van de K.P die daar op 8 September 1944 vielen Deze leden der ondergrondsche beweging werden bij het vervoeren van een wapentransport door Nederlandsche S.S. overvallen en zonder vorm van proces doodgeschoten. Het woord werd gevoerd door ds. W. Th. v. d Windt uit Den Haag. voorzitter der commissie die voor het gedenkteeken zorgde, den heer C- v. d Stam, die commandant was in het gewest Haarlemmermeer. De onthulling ge schiedde door den heer H v Staveren, die commandant van de groep was waartoe de slachtoffers behoorden. Telen van tabak onder glas is in ons land verboden De warenhuizen moeten geheel ter beschikking staan van de teelt van groente, tomaten en druiven. Er zijn al heel wat processenverbaal opgemaakt tegen te lers die toch tabak onder glas hadden staan De regeering heeft 363 2'« tons vracht auto's van de Canadeezen kunnen aankoo- pen. Als regel nemen de Canadeezen alleen de ..jeeps" mee nu ze naar Canada terug- keeren. Invoer van personenauto's ls tn ons land niet te verwachten In Amerika mogen in 1946 slechts 600.000 personenauto's gemaakt worden, de normale productie was vroeger 4.00U.000 per jaar. De vleeschlooze dagen in restaurants zijn afgeschaft. Tot hoogleeraren aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam zijn benoemd Prof. dr. J. M. Romein (vaderlandsche ge schiedenis) en Prof, dr B. O. Becker (Oost- Europeesche cultuurgeschiedenis). Op 4 Augustus komen de Prins, de Prin ses en de Prinsesjes officieel ln het paleis te Soestdijk. De oranjevereenigincen hebben feesten georganiseerd ter verwelkoming. Het stoomschip „Volendam van de Holland-Amerika Lijn is te Rotterdam aan gekomen om daar gerepareerd te worden. BUITENLAND De Sovjet-Unie is uitgenoodigd deel te nemen aan de Tanger-conferentie Tijdens mist is een vliegtuig in botsing gekomen met het Empire State Building te New York. het op een na grootste gebouw ter wereld. In het gebouw ontstond brand, 19 personen werden gedood. Attlee heeft verklaard, dat de Labour Party haar verkiezingsprogram zonder dra len zal uitvoeren. De Britsche admiraliteit heeft drijven de vliegvelden geconstrueerd, welke alleen op kalm water kunnen worden gebruikt. Onderzocht wordt nog hoe men het effect van den golfslag geheel meester kan worden In Engeland is een uitvinding open baar gemaakt, waardoor men gezonken sche pen onder water kan dichten, waarna ze kunnen worden leeggepompt en gelicht De nieuwe methode ls reeds gebruikt bij het lichten van schepen in de haven van Ant werpen. zich liever leiden, al houden zij van hun werk en al doen zij het goed Het initia tief, de zware verantwoordelijkheid, de twijfel en de extra-zorgen laten zij gaarne over aan degenen, die tot die taak zijn uitverkoren. Zoo zal het met deze jeugd ook gaan. Zoo zal het móeten gaan. Maar er groeit het vertrouwen, dat zij de hooge èn de lage posten goed zal bezetten. Meer kan niemand vergen. R. P. Sudeten-Duitschers verzetten zich. De correspondent van de Times te Praag meldt, dat de Tsjecho-Slowaaksche autori teiten zich ongerust maken over de georga niseerde houding van verzet ten opzichte van de Tsjechische autoriteiten in sommige grensgebieden. De Duitsche antl-fascistlsche commissie heeft publicatie gedaan van een groot aantal documenten welke strekken tot bescherming van de Duitsche minderheden tegen uitzetting. Bovendien houden de Su deten-Duitschers, welke politieke overtuiging zij ook zijn toegedaan, hun aanspraken vol op veel verder gaande rechten dan welke men hun wil toestaan. Tsjechische officieren 2ijn aangevallen en zelfs gedood De plaatselijke Tsjechische autoriteiten bekennen dat zij de situatie niet baas kunnen zonder hulp van de regeering te Praag en sommigen van hei» verklaren ontdekt te hebben, dat er betrek kingen bestaan tusschen de Duitsche anti fascistische commissie ter plaatse en de „weervolven". Achtste Britsche leger ontbonden. Het achtste Britsche leger, waarin alle deelen van het Britsche gemeenebest en waarbij bovendien Polen. Grieken en Ita lianen waren ingedeeld, en dat zich al vech tende een weg van El Alamein naar de Alpen heeft gebaand en zich met roem heeft over dekt, is Zondag ontbonden. SENAAT DER VER. STATEN RATIFICEERT HANDVEST. De senaat der Ver. Staten heeft het hand vest der vereenigde volken met 89 tegen 2 stemmen geratificeerd. Dit najaar zal bij de nieuwe 2itting een wet voor den senaat gebracht worden, die Edward Stettinius' macht als gedelegeerde zal omschrijven. HET VERBOD VAN DUITSCHE POLITIEKE PARTIJEN. In een hoofdartikel van de Berliner Zei- tung wordt het voorstel gedaan, dat de Engelschen het verbod van politieke partijen opheffen voor antifascisten en democraten In het gebied van het 21ste Britsche lege: Het artikel moet geschreven zijn met toe stemming van de Russische autoriteiten en men moet het zien als een voorzichtige voel horen om te zien in hoeverre de nieuwe Labourregeering zal toestemmen In een spoedig herstel van het politieke leven in Dultschland. In de Amerikaansche zóne zouden binnenkort Duitsche politieke par tijen worden toegelaten. GRIEKSCHE REGEERING AFGETREDEN. De Grieksche radio heeft medegedeeld, dat de Grieksche ministerpresident, admiraai Petros Voulgaris. het ontslag van zijn regee ring heeft ingediend bij den regent. Voul garis zou dezen stap hebben gedaan om het den regent gemakkelijk te maken eenig door hem gewenscht initiatief te nemen. CHURCHILL BLIJFT ACTIEF POLITICUS. De Daily Mail schrijft dat Churchill ntet voornemens is bij de pakken neer te zitten. Hij zal den strijd tegen zijn politieke tegen standers voortzetten. Hij zal niet aftreden doch actief leider worden van de conserva tieve oppositie in het Lagerhuis. Hij zal ook zijn mémoires gaan schrijven. Potsdam weer aan den gang. De conferentie van Potsdam is Zaterdag avond hervat en naar van officieele zijde wordt vernomen is bevredigende voortgang gemaakt. Welingelichte kringen te Londen hebben verklaard, dat alle besluiten, waar aan Churchill reeds zyn fiat heeft gehecht, door Attlee als bindend zullen worden be schouwd. Men gelooft, dat deze besluiten in hoofd zaak betrekking hebben op de toekomst van Duitschland als politieke eenheid en op wij zigingen in het politieke bestuur van het land door de vier bezettende mogendheden De kwestie der herstelbetalingen is even eens besproken en men gelooft, dat hierover in beginsel een accoord is bereikt. De bij zonderheden zullen evenwel in een latei- te beleggen bijeenkomst nog onder het oog worden gezien. Attlee wordt ter conferentie vergezeld door Bevin. Volgens gezaghebbende waarnemers zou de conferentie in den loop van deze week eindigen. Truman zou tegen 10 Augustus terug zijn in Washington. Het woord is aan Emil Ludwig: Wanneer ik mijn zoons de liefde voor Zwitserland leer, waarin zij geboren en opge groeid zijndan valt mij dat gemakkelijk, omdat hier het volken-probleem praelisch opgelost is. Maar ook tn an dere landen zou ik hun lee- ren, dat er geen uitverkoren volken zijn, dat de verwor venheden des geest es over alle volken verdeeld ztjn, want slechts op deze komt het bij hun waardeering aan en niet op het groeien van macht, grond en aantal in woners. Voetballers spelen voor de petekinderen. De voetballers gaan ook hun aandeel leve ren voor de beide petekinderen: Nijmegen en Venray. uit erkentelijkheid voor de hulp bood het Nijmeegsche elftal aan een bezoek aan onze stad te brengen, welke geste door de Haarlemmers wordt gewaardeerd. Voor den wedstrijd op a.s. Zaterdag 7 uur op het R.C.H.-terrein te Heemstede stelde de Technische Commissie het volgende elftal J. G. Wille (E.D.O.): C. Zandstra (E D O.), R. Kammcijer (H F CW. Vos (R.C H.)t A. de Vries (V.S:V.). Kick Smit (Haarlem); A. Tervoort (D.EM.). L. Biesbrouck (R.C.H.), W. Hanse (R C.H.). W. Balvers (V.S.V.), S. Sterk (V.S.V Deze wedstrijd ls uitsluitend toegankelijk tegen inlevering van huishoudelijke voorwer pen en wel op Woensdag, 1 en Donderdag 2 Augustus, beide dagen van 25 uur en 's avonds van V/i9 uur. De inlevering kaa geschieden aan onderstaande adressen, waar bij dan een toegangsbewijs wordt uitgereikt: Bijkantoor Haarlems Dagblad, Soenda- piein 37, 2e Gemeentelijke H.B.S., Santpoor terplein, Kennemer Lyceum, Willem de Zwij gerlaan 114. Overveen. Meisjes H.B.S., Tem- peliersstraat. hoek Koninginneweg Gym nasium, Prinsenhof. Kolenopslagplaats Teeuwen. Haven. Heemstede. Uitdrukkelijk wordt et op gewezen, dat op den wedstrijddag zelf aan het R.C.H.- terrein geen goederen ln ontvangst kunnen worden genomen. Alle autoriteiten verleenen voor dit doel hun medewerking. De G. E. B. leveren stroom, waardoor de N.Z.H.T.M. extra trams, zoowel vóór, als »a den wedstrijd kan laten loopen Bovendien stelde net tram-personeel zich belangloos beschikbaar deze diensten te rijden en de tram-directie stelt zich voor de extra-ontvangsten te storten in het fonds voor hetzelfde doel Tal van outoriteiten en hoogwaardlghetdsbe- kleeders zullen van hun medeleven blijk geven. Vertrouwd wordt, flat de voetballiefhebbers niet achter zullen blijven om deze actie volledig te doen slagen. Het blijkt, dat verschillende groepen acties orgamseeren. In overleg met 'net schoolcomitó verzoekt N. V. H. thans allen, die op hun terrein of in hun branche aan deze actie willen mee werken. hiervan eerst even den directeur van N V. H., Haarlem. Frederikspark 1, in kennis te willen stellen, opdat men niet langs elkaar heen werkt. Hierdoor bereiken wij. dat de groote hulpactie zoo doeltreffend mogelijk geregeld wordt en dit kan de ge troffen steden slechts ten goede komen De schouwburgvoorstelling voor de leer lingen. waai voor bij de schoolcomttés gratis kaarten verkrijgbaar zijn. worden gegeven Dinsdagmiddag 2 en 7.30 uur. UIT HET HAARLEMSCIIE POLITIERAPPORT Het politierapport vermeldt weer een groot aantal inbraken en wel In de Groote Hout straat, bij C. en A. In de Anegang, aan de Garenkokerskade. in een pakhuis in do Ken- nemerst.ra.at. In de Veronicaschool. in een wo ning aan de Amsterdamsfcraat eü In een wo ning aan de Van Nesstrant. Rijwielen, gang- loopers. Gerocassettes. vloerkleeden, overgor dijnen .Uierlei kleedtngstukken. vier schrijf machines. steigerpalen van 3>i M lengte enz. vormden den bult bij al deze Inbraken Japan wordt verder in het nauw gedreven. Volgens Domei heeft de president van de (totalitaire) Japansche politieke ver- eeniging het geallieerde ultimatum met kracht van de hand gewezen. Htf ver klaarde, eerst over vrede te willen spre ken. „wanneer geheel Azië bevrijd is van de Engelsch-Anierikaansche uitbuiting." Radio Tokio heeft een felle verdediging van het Japansche moederland aangekon digd. als het tot een invasie zou komen. De strjjd gaat verder. De Amerikaansche" en Britsche lucht vloten brengen den gemeenschappelijken vijand zware slagen toe. De Hyoega, een slagschip, dat als beschadigd werd opge geven, is vernietigd, en zes Japansche munitieschepen werden naar den bodem der zee gezonden. Ook de Haroena. een slagschip van 29.330 ton is tot zinken gebracht. In het geheel wer den 308 Japansche schepen tot zinken gebracht, toen het bommen regende op de Japansche vlootbases Kobe en Koere. 370 vliegtuigen werden neergehaald of be schadigd. De Japansche vloot werd prac- tisch uitgeschakeld. Zaterdag werd de eerste der gewaarschuwde steden aange vallen door superforten, n.l. Ogaki op het eiland Honsjoe. Zondag werd een convooi van zeven vaartuigen ia zijn geheel naar den zee bodem gejaagd. Verder werden bij aan vallen op vijandelijke vlooteenheden de kruisers Aoba en Oyada in brand gebom bardeerd en drie Japansche duikbooten werden vernietigd. De Japansche eilanden dreunen. 550 tot 600 vliegende vestingen namen Zaterdagochtend deel aan een aanval op de steden Tsoe. Amori. Ichinomiya, Jya- mada, Ogaki en Oewajima. De stafchef van de eerste Amerikaan sche vloot, schout bij nacht Ramsey, heeft de situatie geschetst, waarin Japan zich thans bevindt, en het gekozen lot als één der hardste uit de geschiedenis geken merkt. De strijd te land. De zevende en negende divisie zetten him strijd in de binnenlanden van Borneo voort, en de luchtmacht bestookte vlieg velden en oheopslagplaatsen over het ge- heele eiland 2/3 deel van de Japanners op Bougainville en Nw. Guinea is reeds vernietigd. De rest wacht op haar onder gang. Uit China wordt gemeld, dal de vroegere basis van de Amerikaansche luchtmacht Kweilin dooT de Chineezen heroverd is. Aangezien het verzenden van druk werk nog verboden is, kunnen wij voor onze «bonnés geen couranten naar vacantie-adressen verzenden.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1