Parlement en Pers. Potsdam hedennacht geëindigd. Laval in een Fransche gevangenis. Ons brood. In Snelle Reeks. Kort en bondig. Weygand en Reynaud in conflict. Het land van de Dalende Zon. 00c Jaargang No. 18002 x x TT 1 "If X BonJordag 2 Augustas 1845 Bureaux: Groote Houtstr. 93 1^^ V* YV^ O I 1 I Uitgave van de Stichting en Soendaplein 37. Haarlem I IKJIIff I III B II II Jiff II 1 Voorlichting te Haarlem. IJmuiden: Kennemerlaan 154. X- X X^- X.X X X X^ X X X KJ X-rfL Xfl -**>✓ X X-4. VA Abonnementen: p.week 31 ct. Telef. 5437. per kwartaal 4. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-Hoofdredacteur; Robert Peereboom Tel: Redactie 10600 Expeditie 14825. DIT zijn de twee groote noodzakelijk heden voor de uitoefening van een gezond democratisch bewind. Wij hebben het nog niet bereikt. En men voelt dat de drang, om het te bereiken, sterk toeneemt. A's een meening van buitenlanders heb ik de uitspraak „Nederland herstelt zich veei sneller en rustiger dan de andere bevrijde gebieden" vermeld. Wij nemen dat snelle en rustige herstel zelf ook waar. Niet alleen in verbeterde voedselvoor ziening, in de hervatting van tram- spoorwegdiensten en in de verschaffing van eiectriciteit, die nu spoedig gevolgd zal worden door het vurig-begeerde gas, maar ook in den terugkeer van kalmte en bezinning. Dat in den eersten tijd na Nederlands bevrijding van Duitsche tiran nie zich eenige verwarring en opwinding in den volksgeest toonden, was begrijpe lijk en onvermijdelijk. Maar die verschijn selen zijn spoedig gaan luwen. Nu, bijna drie maanden na de bevrijding, is de stemming al gansch anders. De oude Ne- derlandsche aard overheerscht weer. Die aard is rustig en doorzettend, wars van hevige uitingen waaraan geen bezonnen overleg ten grondslag ligt, geneigd zich kalm rekenschap te geven van de omstan digheden en zich sterk bewust van twee groote waarden: Vrijheid en Recht. Zulke hoofdtrekken in zijn karakter 6tempelen ons volk tot wat het inderdaad is: een sterke eenheid met een vast ge wortelde traditie en rustig vertrouwen in eigen kunnen en eigen lot. Dat heeft het vooral kracht gegeven tijdens de harde jaren van Duitsche onderdrukking. Het heeft nooit getwijfeld aan zijn innerlijke kracht en aan zijn toekomst als vrij volk. Daarom ook wil het gekend worden in de behartiging van de openbare zaak. Het voelt zich. als volk, daartoe bevoegd. Meer dan dat: het acht er zich toe ge rechtigd op grond van zijn begrip van vrijheid, dat op een diepe overtuiging rust. Onze huidige regeering heeft bij haar optreden een goede ontvangst genoten. Zij geniet vertrouwen zoowel door haar sa menstelling als door haar program. Er is geen twijfel aan, dat de overgroote meer derheid van ons volk zich bewust is zoo wel van de noodzaak van vernieuwing als van de toewijding, die het herstel zal vergen. Maar het vertrouwen, dat zij in de regeering stelt is gebonden aan twee voorwaarden: ten spoedigste moeten par lement en pers het volledig herstel van de openbare gedachtenwisseling verzeke ren. Er moet bestuurd worden in het openbaar; niet achter gesloten deuren. Critiek moet door iedereen gehoord wor den en haar volle gewicht doen gelden. Wij zijn als volk te ervaren om niet te weten dat ook in een gedachtenwisseling, waarin de woordvoerders schijnbaar kop pig op eigen standpunten blijven staan, de argumenten en bezwaren, als zij goed ge grond zijn, hun wederzijdsche uitwerking niet missen: evenmin op de debaters zelf als op de buitenstaanders. Over de Pers heb ik al eerder geschre ven. Ik zou er opnieuw van willen zeggen, dat zoolang de verschijning van bladen aan een stelsel van vergunningen onder worpen is, de persvrijheid in ons land niet I is hersteld. Daarom dient in de eerste plaats de verleening van vergunningen aan gezuiverde bladen, die deerlijk in vertraging is geraakt door de langdradige pogingen tot herziening Van het persbe sluit en door experimenten met nieuwe voorwaarden, tot stand te komen. En een tweede punt van groot, belang is, dat meer papier ter beschikking van de* verschij nende bladen wordt gesteld, want in den huidigen tot het uiterste beperkten om vang kunnen zij hun taak maar ten deele vervullen. Dat wil zeggen: onvolledig. Niet alleen aan het belangrijkste nieuws en eigen commentaar, maar ook aan de commentar.en van anderen moeten wij plaats kunnen geven. Het is met name een groot tekort in de thans verschijnende bladen, dat. zij de ruimte missen voor een behoorlijk persoverzicht en een rubriek ingezonden stukken. En ingewikkelde kwesties, die vrijwat, plaatsruimte vergen ter toelichting van al haar aspecten, kun nen nu slechts in hoofdpunten worden toegelicht. Dat is onvoldoende. Op spoedigen terugkeer van het parle ment, zij het dan voorloopig in den vorm van een Noodparlement, is in dit blad al vele malen aangedrongen. De tijd daar- I voor dringt. Er is nu een Nationale Ad vies Commissie geschapen, welker samen- 6telling een goeden indruk heeft gemaakt. Maar wanneer begint zij met haar werk? Wij hadden gehoopt dat zij, even als de Fransche Raadgevende Vergade- ring, openbare bijeenkomsten met de re geering zou houden. Dit blijkt niet het ge val te zijn. Er zullen slechts communi qués worden verstrekt, behoudens open bare bespreking in enkele gevallen. Dit is teleurstellend. Zal de Nationale Advies j Commissie zelf op wijziging van haar 6tatuut aandringen of is het Noodparle ment al zoover voorbereid dat hf>* «erst- daags de Commissie vervangen zal? Het is de plicht van de Pers. als orgaan der openbare meening, deze vragen te stellen en dezen aandrang uit te oefenen I De regeering doet haar best op het gebied van voorlichting. Zij houdt radio-redevoe- ringen en persconferenties en heeft zelfs een voorlichtingsdienst ingesteld. Maar dat alles voorziet niet in het voornaamste tekort. Het voornaamste tekort is, dat de regcering zelf in den huidigen toestand niet voldoende wordt voorgelicht en ge controleerd door de openbare meening. Het volk heeft vertrouwen getoond in de De slotzitting der conferentie te Potsdam, die in Cecilienhof aan de Wannsee. de vroe gere woning van den Dnitschen kroonprins, gehouden werd, is hedennacht om half een Berlijnschen tijd geëindigd. President Tru man, generalissimus Stalin cn majoor Attlee hielden elk een toespraak. De slottaak van de conferentie bestond in het opstellen van het communiqué dat niet vóór hedenavond gepubliceerd zal worden, lil korte woorden zei Attlee Stalin dank voor de voortreffelijke regelingen en Truman voor diens werk als voorzitter. De bekendmaking van hedenavond zal een eind maken aan de vele gissingen over de bereikte resultaten. Behalve de recente gemeenschappelijke waarschuwing aan Japan, die strikt beschouwd cigenlijk niet eens een uitvloeisel van de conferentie te Potsdam was, is namelijk nog geen offi cieel communiqué uitgegeven. Het woord is aan Woensdagmiddag is Lava! met 2ljn vrouw op het vliegveld Le Bourget aangekomen. Een doodelijke stilte omgaf hem van de 50 politiemannen en vliegveldbeambten. Be waakt door 2 kapiteins van het leger en een detective in burger werd hij met een politie-auto naar de gevangenis van Fresnes weggevoerd, mevrouw Laval onder escorte van 2 detectives met een anderen wagen. Toen het nieuws van Laval's aankomst be kend geworden was, had zich een menigte van enkele honderden bij den ingang van het vliegveld verzameld, die den ex-minister uitjouwde toen de auto's het terrein ver lieten. De wagens gingen langs omwegen naar de gevangenis, waar Laval tot buren zal hebben Henri Dentz, hooge commissaris van Syrië, die tegen de Britten heeft ge vochten: Paul Ferdonnet, die voor radio Stuttgart sprak, Joseph Darnand. leider van de Vichy-militie, die den strijd tegen den Maquis organiseerde en Fernand de Brinon, Vichy-ambassadeur te Parijs. Som migen van hen zijn ter dood veroordeeld, anderen wachten nog op hun vonnis. Het Britsche ministerie van buitenland- sche zaken heeft een witboek gepubliceerd, Groenteprïjzen opnieuw vastgesteld. Nadat onlangs bij de vaststelling der prijzen voor groenten en fruit de winstmarge van den handel was verlaagd, zijn thans, nadat de georganiseerde groentehandel bespre kingen met den minister van landbouw, visscherij en voedselvoorziening heeft ge voerd, nieuwe prijzen vastgesteld. Daarbij is rekening gehoud,en met de bezwaren, die men van de zijde van den groentehandel had aangevoerd, tengevolge waarvan thans een ruimere marge in de prijzen is verdis conteerd. Het broodrantsoen van de Nederlandsclie bevolking heeft zich den laatsten tijd in stijgende lijn bewogen. Sedert 29 Juli j.l. is voor den normalen consument in het westen des lands 2000 gram brood per hoofd en per week verstrekt aangevuld met 600 gram biscuits, waardoor het rantsoen in totaal een voedingswaarde aan brood van 2800 gram vertegenwoordigt. Voor de twee komende weken van 518 Augustus zal het broodrantsoen in het ge- heele land 2800 gram per week bedragen, deels brood, deel biscuits, tot hoeveelhe den, die afhankelijk zün van de voorraad- positie in de verschillende deelen des lands. Voor het westen is het rantsoen op 2-iOfl gram brood per week bepaald, terwijl een bon zal worden aangewezen, die voor twee weken samen recht geeft op 600 gram biscuits. Het ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening vestigt de aandacht er op, dat het broodrantsoen thans, drie maanden na de bevrijding van het westen, dank zij den graanaanvoer uit de geallieer de landen, een peil heeft bereikt, dat uit eigen productie nooit bereikt kon worden. Toen op 15 Juni 1940 de rantsoeneering van brood begon, werd het rantsoen op 2000 gram per week bepaald, waarna van 21 Sep tember 1941 af een rantsoen van 1800 gram heeft gegolden, tot de catastrophale ont wikkeling der voedselvoorziening in den af- geloopen herfst en winter begon, die het officieel rantsoen in het Westen ten slotte tot 400 gram (aangevuld met 400 gram zoo genaamd Roode Kru.is-brood) in het voor jaar heeft doen dalen. De regeering streeft er naar zoo spoe dig mogelijk het broodrantsoen nogmaals te verhoogen. Zoodra dat het geval kan zijn, hetgeen uiteraard afhankelijk is van de ontwikkeling der voorraadpositie, treedt voor een belangrijk voedingsmid del dan een toestand in, die normaal mag heeten. waarin een zware beschuldiging tegen La- val geuit wordtSir Samuel Hoare was na melijk door den Franschen ambassadeur te Madrid op de hoogte gesteld van het feit dat Laval van plan was de Fransche vloot en zekere militaire eenheden te gebruiken voor de herovering van Fransche koloniën die zich achter De Gaulle geschaard had den. Hoare heeft toen een ernstige waar schuwing en een bedreiging aan de Vichy- regeering gericht, waardoor Lavals plan niet IS uitgevoerd. Statuut Nat. Adviescommissie De Nationale Adviescommissie heeft haar statuut vastgesteld. Zooals men weet. brengt de Commissie aan de regeering ad vies uit over de onderwerpen van algemeen regeeringsbeleld, welke daartoe door de regeering aan haar worden voorgelegd of welke zij op eigen Initiatief in behandeling meent te moeten nemen, Het statuut bepaalt nu, dat het op eigen initiatief in behandeling nemen van een onderwerp slechts geschieden kan op schrif telijk voorstel van ten minste drie leden. De voorbereiding van deze adviezen geschiedt in den regel door een commissie van vijf leden, Aan de voorbereiding door een daartoe aangewezen commissie kan een orienteeren- de bespreking in de adviescommissie vooraf gaan. indien zulks door een doeltreffende voorbereiding dienstig wordt geacht. De Nationale Adviescommissie vergadert zoo dikwjjls zulks door den voorzitter noo- dlg wordt geacht, of dit door vijf leden schriftelijk met opgave van redenen Is ver zocht. De voorzitter doet telkens van een vergadering door den secretaris een voor publicatie bestemd verslag opmaken, bevat tende een beknopte samenvatting van het verhandelde, voor zoover dat voor openbaar making geschikt kan worden geacht. De commissie kan besluiten een bepaalde aan gelegenheid ln het openbaar te behandelen. Overigens draagt het verhandelde een ver trouwelijk karakter. S. D. A. P. Het voorloopige partijbestuur der S.D.A.P. vergaderde te Amsterdam. Naar aanleiding van een ingekomen vraag sprak het partij bestuur uit, dat partijgenooten. die worden uitgenoodigd zitting te nemen in comité's voor de viering van den verjaardag van de Koningin, deze ultnoodigine zonder bezwaar kunnen aannemen. Toetreding van de nf- deelingen tot zoodanige comité's acht het partijbestuur ongewenscht. De datum voor de te houden partij-conferentie te Amster dam werd vastgesteld op 5 en 6 September. Beslist werd dat de partijvoorzitter, zij het in onbezoldigden dienst, zijn functie in de party kan blijven waarnemen, nadat hij zijn benoeming bij de regeerxng heeft aanvaard. Bailey: Aan hen die het meest ver geven zal het meest verge ven worden. In de Woensdagavond gehouden leden vergadering der Anu-rev Kiesvereeniging ..Nederland en Orar.je". afdeeling Haarlem- Zuid zyn gekozen als voorzitter de heer A. van Drie! en ais leden van het bestuur de heeren- P. Koov. D Bruyn, Jac. Stoelman. J. v. d. Engh. Mr. R. P. Kalbfleisch er. J. Stoorvogel. De heer G. Klaassen te Haarlem is be noemd tot electro-technlsch ambtenaar bij den dienst der Radlocentralen. SPORT HONKBAL. 4 Aug. 3 u. H.C.K.—R CJ3. 5 Aug. 10 u. H H.C.—Schoten: 2 u. EDO—SC Haarlem: HFC HaarlemTYBB. Volgens gegevens van den weekstaat der Ned. Bank is thans een bedrag van 990.901 960 verantwoord wegens inlevering van bank. en muntbiljetten van 100 le gen verleden week 605.910.550. BINNENLAND Plesman. de directeur van de K L M., is in Suriname aangekomen. Hij verklaarde naar de Vereenigde Staten gegaan te zijn om vliegtuigen aan te koopen voor het transport van Nederlandsche soldaten en burgers naar Indië. By het opruimen van mijnen in de buurt van het dorp Neerkant in de Peel zijn drie SS-mannen en een Nederlandsche sergeant om het leven gekomen. Het is niet juist dat met de ..Amstel- stroom" een deel van den goudvoorraad van Nederland uit Amerika teruggebracht wordt Het schip vervoert wel een groote partij zil veren munten, die voor de Nederlandsche regeering in Amerika geslagen zijn. 6 en 7 Augustus komen 11 leden van het Amerikaansche huis van afgevaardigden een bezoek aan Den Haag en Amsterdam brengen. Het Parool meldt, dat de journaliste Mary Pos door het Militair Gezag geste is in de uitoefening van haar Journalistic ..a bezigheden. BUITENLAND De Britsche oorlogsverliezen in de pe riode van 3 September 1939 tot 31 Mei 1945 bedragen: 1.233.796 dooden. vermisten, ge wonden en krijgsgevangenen. Gesneuveld zijn in totaal 336.772, waarvan 233.042 inwo ners van het Vereenigd Koninkrijk. Vermist worden 98.113 soldaten van het Empire, ge wond werden 468.388 en krijgsgevangen ge maakt 330.523. De voorzitter van de Labour Party heeft op een vergadering gezegd, dat er bij de verkiezingen van 1950 afgerekend moet worden met de Tory-partij, zooals er nu een einde is gemaakt aan de Liberale Partij. Prins Bernhard heeft te Brussel wed strijden bijgewoond tusschen de Nederland sche en Belgische binnenlandsche strijd krachten. Den voetbalwedstrijd wonnen de Belgen met 32 en den hockeywedstrijd met 2—0. Woensdagmiddag heeft Generaal Weygand zijn verklaringen in het proces Pétain voort gezet. Een brief van den vroegeren Ameri- kaanschen ambassadeur te Vlchy, admiraal Leahy werd voorgelezen, waarin deze zich ten gunste van Pétain uitspreekt. Het vroe gere Fransche staatshoofd zou het welzijn van Frankrijk op het oog gghad hebben, en bij eenige gelegenheden zou hij zich gekant hebben tegen de verlangens van de as. De zitting van gisteren werd gekenmerkt door hevige debatten tusschen Weygand en Reynaud. Laatstgenoemde uitte telkens zware beschuldigingen tegen den Oud-Oppcrbevel- hobber. Reytiaud moest zelfs tot de orde geroepen worden. Men wees hem erop, dat niet Weygand, maar Pétain de beschuldigde Generaal MacArthur's luchtmacht gaat verder .Japan stelselmatig te vernieti gen. „Zwavte weduwe" nachthoinmenwer- pers en andere vliegtuigen hebben Maandag en Dinsdag overdag en 's nachts raids uitge voerd over het geheele eiland Kioesjoe. Óok boven de wateren rond Japan, waarover de goederen Japan moeten binnenstroomen. waren de Geallieerden zeer actief, met bet. resultaat, dat 35 vaartuigen tot zinken wer den gebracht. Op het Japansche ellandencomplex vielen de steden Kagashima (centrum van explo- sieven-fabricage, mijngebied en electrici- teitslevering)Miyasaki en Maroesjima ten offer aan zware luchtaanvallen. De haven van Sasebo en de stad Nagasaki werden door andere formaties gebombar deerd. Ook van de zee uit voltrekt het oordeel zich over Japan Het eiland Wake werd Woensdag bescho ten door een groot Amerikaansch slagschip en er werd slechts zwakke afweer onder vonden. Naar Radio Tokio meldt hebben een heden van de Geallieerde zeemacht in den personen, die haar samenstellen. Mogen zij, om dat te behouden, nu bewijzen dat zij zelf volledig vertrouwen stellen in het volk. Het verdient dat. En de democratie eischt het. R. P. morgen van den 2en Augustus een bombar dement op een eiland. 90 kilometer ten Zui den van Tokio, geopend. Onderzeeërs be schoten den westkant van Kaap Erimo. de Zuidelijkste punt van het eiland Jesso. Het land van de Rijzende Zon wordt het land van de Dalende Zon. Generaal Carl Spaatz noemde de resulta ten van de zware bombardementen, gisteren uitgevoerd door 820 bommenwerpers ..goed tot tiitstekend". Bovendien hebben 778 superforten hun doodelijke lading boven Ja pan afgeworpen. Mijnen werden gelegd in de wateren rond en in Noord-Korea. De tegenstand ls meestal zeer gering, waarby het luchtdoelgeschut nog het voornaamste aandeel levert. Mao Arthur gereed voor den laatsten slag. Op den verjaardag van de Amerikaansche Luchtmacht verklaarde Generaal Mac Ar thur, dat de grootste luchtarmada in de luchtvaartgeschiedenis gereed staat voor den laatsten. besllssenden slag tegen Japan In samenwerking met de andere wapenen zul len deze luchtvloten den Vereenigden Vol keren de overwinning en de wereld den vrede brengen Overal terugtocht «lcr Japanners. De 6e Australische divisie meldt belang rijke successen uit Nieuw Guinea. Zij heeft de controle verworven over een strategisch zeer belangrijke groep dorpen ten Zuiden van de Japansche concentratie rond Ka- bolboes. was, en dat een proces tegen Weygand hangende was. In een later stadium van de zitting ver weet Weygand Reynaud. dat hij voor de functie van premier de zoo noodzakelijke besluitvaardigheid miste, en dat hierin een van de oorzaken lag, dat Frankrijk zoo snel door Duitschland overrompeld kon worden. De Fransche militaire en industrieele uit rusting stond twee jaar ten achter bij die van Duitschland. De openbare aanklager Mornet, verklaarde over niet voldoende gegevens te beschik ken, om met zekerheid de rol te kunnen vast stellen van de personen die deelgenomen heb ben in de samenzwering tegen den staat.- Hij voegde hieraan toe, dat het feit, dat hij geen bewijs kan leveren omtrent verstand houding van Pétain met andere samen zweerders niet beteekende, dat hij niet in staat zou zijn te bewijzen, dat Pétain met voorbedachten rade handelde. Getuige Chaudet, leider van verschillende verzetsorganisaties, kwam met een felle aanklacht tegen Pétain. Zijn voornaamste daad van verraad was volgens dezen getuige, het uitleveren van Fransche soldaten aan den vijand en het tot zinken brengen van de Fransche vloot. Tenslotte werd de beschuldigde nog ver dedigd door Generaal Georges, de rechter hand van Weygand. die verklaarde heel goed te kunnen begrijpen, dat Frankrijk in 1940 wapenstilstand vroeg, daar het zeer onvoldoende gesteund werd door zijn bond- genooten. Voorrangskaarten. Door de gemeenten van het District Haarlem (t. w. de gemeenten Haarlem, Haarlemmermeer. Haarlemmerliede en Spaamwoude. Heemstede. Bennebroek, Zandvoort. Bloemendaal. Velsen, Beverwijk en Heemskerk) zullen voorrangskaarten worden verstrekt: a. aan ouden van dagen boven 70 jaar; b. aan zieken op dokters- attest: c. aan a.s. moeders op dokters- attest. De gemeente-instellingen geven op vertoon van deze kaarten voorrang. Ook anderen Instanties die daarvoor in aanmerking ko men wordt verzocht hun medewerking te verleenen. De kaarten kunnen worden verkregen, voor wat Haarlem betreft ter gemeente secretarie le afdeeling.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1