Haarlems Dagblad Doorbraak. Ook activiteit boven Indonesië. Kort en bondig. Radio-rede van Prinses Juliana. 80o Jaargang No. Ï8095 x x Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37. Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154. Telef. 5437. Tel.- Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-Hoofdredacteur; Robert Peercbooin Maandag 8 Augustus 1945 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p.vreek 31 et per kwartaal 4. Tel: Redactie 10600. Expeditie 14825. De voor den oorlog door zoovelen in ons land geuite grief, dat de politieke partij verhoudingen niet meer beantwoordden aan de gevoelens, die in werkelijkheid in het volk leefden, is na den oorlog scherp geformuleerd door de Nederlandsche Volksbeweging. Zij heeft, zich op het standpunt stellend van een socialisme op personalistischen grondslag en zich aan dienend als een sociaal-paedagogische b weging, tegelijk de noodzaak van een doorbraak der oude politieke verhou dingen naar voren gebracht. Deze noodzaak zal iedereen duidelijk zijn, die zich van de verstarring van ons politieke leven voor den oorlog bewust was of zich eenvoudig onbevredigd voel de door zulke krampachtig volgehouden, overleefde tegenstellingen, als in den klassestrijd en in de kerkelijke antithese tot uiting kwamen. Als een hoofdoorzaak van de ingetreden verstarring is onlangs op deze plaats het kiesstelsel aangeduid Het stelsel der evenredige vertegenwoor diging is een mislukking gebleken en zijn invoering een fout, die ons politieke en maatschappelijke leven zwaar benadeeld heeft. Ik herinner daaraan om er den na druk op te leggen, dat deugdelijke her ziening van de Kieswet de herhaling van een politieke verstarring, van een vast- loopen in verouderde tegenstellingen, zoo als wij dat voor den oorlog ondervonden hebben, voor de toekomst zal uitsluiten. Maar invoering van een nieuw kies stelsel alléén kan het groote probleem bij de eerstvolgende verkiezingen niet oplos sen, tenzij voor die verkiezingen tevens de oude politieke verhoudingen zijn door broken. Zoodat wij kiezers, voor het eerst weer ter stembus trekkend, niet meer de oude slagorde van partijen voor ons zien maar de kans krijgen, onze keuze op nieuwen en zuiverder grondslag te be palen. Omtrent de Nederlandsche Volksbewe ging is telkens weer de vraag gesteld: Wanneer wordt zij partij? Zij heeft die vraag herhaaldelijk beantwoord, maar er is telkens weer misverstand over gerezen. Dit geeft Dr. W. Banning aanleiding, de kwestie in het weekblad „Je Maintien- drai" opnieuw te belichten. Ik herinner eraan dat de minister-president, prof. ir. Schermerhorn, dezer dagen wegens zijn drukke werkzaamheden als voorzitter der Volksbeweging is afgetreden. Hij be kleedt nu het vice-voorzitterschap en dominé Banning is voorzitter geworden. Deze laatste verzoekt de dagbladpers, de volgende verklaring te willen overnemen: „De Nederlandsche Volksbeweging acht de terugkeer van de vóór 1940 heerschende beginselen der politieke partij-indeeling, met de onverschilligheid van velen voor het politieke leven, voor ons volk funest. Zij zal met anderen ernaar streven dat de gezondmaking van het politieke leven leidt tot een sterke socialistische partij op personalistischen grondslag. Zij zal het toejuichen indien de ontwikkeling der verhoudingen ertoe leidt, dat deze partij tot stand komt zonder dat zij zelf als zoodanig optreedt of het initiatief neemt, zoodat zij als sociaal-paedagogische bewe ging kan blijven werken. Zij is van mee ning, dat een socialistische partij in perso nalistischen geest er zijn moet vóór ons volk tot verkiezingen wordt opgeroepen, en tevens dat het proces van politieke meeningsvorming behoorlijk tijd moet worden gegund, opdat de geestelijke chaos worde overwonnen en onze toekomstige democratie zoo sterk mogelijk zij". In zijn toelichting van deze verklaring zegt dr. Banning, dat de Volksbeweging als werkelijke, beslissende tegenstelling in ons volk de vraag: voor of tegen een socialisme, door personalistischen geest gedragen, ziet. Omdat zij uitgaat van de gedachte, dat voor alles een doorbraak van de geestelijke onmacht en verstarring noodig is, kan zij er niet naar streven politieke partij te worden. Werd zij dat nu, of binnenkort, dan zou zij immers het door haar gewenschte vernieuwingsproces verlammen en de verwarring vergrooten. Vernieuwing van het partijleven „van bin nen uit", dus uit de partijen zelf en uit volksgroepen, die zich niet op de oude wijze laten indeelen, is mogelijk. Als langs dezen weg een nieuwe socialistische partij zou ontstaan, zou de gezondste oplossing bereikt worden. Daar streeft de Volksbe weging naar. Mocht deze wensch niet ver vuld worden, dan zou iets anders moeten gebeuren. Er zal dan het initiatief tot een partij van personalistische socialisten moeten worden genomen, waarbij de Volksbeweging zal moeten meedoen. Óf zij dan zal opgaan in de nieuwe partij of wel dat initiatieven zullen worden samenge voegd is een vraag, die alleen de toekomst kan beantwoorden. Tot zoover de verklaringen van ds. Ban ning. De ontwikkeling der politieke ver houdingen vóór de eerstvolgende verkie zingen zal tot haar duidelijkste uiting kunnen komen in het Noodparlement, dat immers deels uit oude parlementariërs, anderdeels uit een aanvulling met nieuwe leden zal bestaan. Bij de vorming van dat Noodparlement zal. zooals de regeering heeft aangekondigd, de Nationale Advies Commissie een nuttige taak kunnen ver vullen. Het is te betreuren, dat die Com missie niet dan bij uitzondering in het openbaar vergaderen wil. Maar het heeft ons verheugd, dat zij al in naar eerste zitting besloten heeft, de regeering te ver zoeken om bij de oplossing van het vraag stuk van het Noodparlement den grootsten spoed te doen gelden. In haar tweede zit ting, op Vrijdag a.s., zal de bepaling van De laatste dagen met hun uiterst slechte weer hebben de activiteit ln de lucht ln het Verre Oosten wel verminderd, doch de Ameri kanen zijn niet stil blijven zitten en al zijn de aanvallen minder krachtig geweest dan gewoonlijk, het geeft hun te meer gelegen heid hun strijdmiddelen klaar te maken voor den knock-outslag tegen Japan. Lt.-gen. George Kenney. bevelhebber van de gealli eerde luchtmacht In den Pacific, verzekerde dat de aanvallen werkelijk non-stop zrullen worden. Het Japansche leger zal lamgeslagen zijn op het oogenbllk van de Invasie, daar het noch grondstoffen en voedsel, noch wegen, bruggen en transportmiddelen zal hebben De geheele luchtmacht, die uit 5000 zware bom menwerpers en een groot aantal moderne lich tere vliegtuigen bestaat, zal ter ondersteuning van de grondtroepen worden ingezet, wanneer deze de kusten van Japan betreden. Japan zal dan niet op steun van zijn veroverde gebieden hoeven te rekenen, daar ln 7 maanden tijds de helft van zijn vooroorlogsche scheeps- rulmte is vernietigd. De geallieerde luchtmacht was vooral ac tief boven Indonesië en de omliggende gebie den. Lightnings (2-motorlge jagers) verniel den 37 locomotieven op Oost-Java: lichte vlooteenheden en luchtstrijdkrachten hebben tegelijkertijd kuststelllngen der Jappen te Sandakan op N.O.-Borneo bestookt, waarbij Hoe onze voedselpositie verbeterde. In hoe korten tijd de voedselpositie in West-Nederland is verbeterd, wordt het beste gedemonstreerd door 'de volgende cij fers. Toen het Commissariaat Noodvoorzie ning zich op 11 Mei in Haarlem vestigde, trof het hier 86 000 menschen aan (van de 325.000 welke het district telt) die aan hon geroedeem leden of zwaar ondervoed waren. Op 21 Juli. dus geen 2V* maand later waren er nog slechts 7 hongeroedeempatiënten. Het aantal personen, dat toen nog niet het nor male lichaamsgewicht had bedroeg 14.000. Het Commissariaat heeft de voedselvoorzie ning ook krachtig aangepakt en er is b.v. eten uit de Centrale Keuken verstrekt, dat per liter 1800 calorieën bezat, tegen 400 nor maal. In de oorlogsmaanden is dit zelfs be neden de 300 geweest. In het hierboven ge noemd tijdvak zijn door het Commissariaat hier aangevoerd in Engelsche ponden (454 gr.): biscuit 8.160.000 pd.; vleesch, meat and vegetables 4.904.000; visch 772.000; vet 1.267.000; chocolade 715 000; zout 234.000; suiker 1.511,000; zeep 186.000; blikmelk 302.000; mag. melkpoeder 40.000; volle melkpoeder 12.000; elpoeder 94.000; bloem 3.558.000; rijst 203.000; koffie 25.000; boonen en erwten 108 000; luci fers 22.000 gr. pakken (van 600 doosjes); siga retten 4.037.40Ó st. Uit Duitschen voorraad werd nog 116.000 kg. vleesch buitgemaakt. Ook aardappelen van de bon. Naar wij vernemen zullen ook aardappe len, gort- en havermoutproducten binnen kort niet meer onder de distributie vallen. DEN HAAG C.S. AUTOMATISCH BELLEN. Van heden Maandag af zal automatisch interlocaal telefoonverkeer van de telefoon netten van het district Haarlem mogelijk zijn met de netten van het district 's Gravenhage Dit zijn de netten 's-Gravenhage, K 1700, Leiden K 1710, Noordwijk K 1719, Voorscho ten K 1717 en Wassenaar K 1751. de verwoesting van de resteerende groote in stallaties voltooid werd. Gisteren Is voor het eerst weer activiteit der Jappen in de lucht waargenomen. Te Pontiannk op Borneo wer den scheepswerven en opslagplaatsen getrof fen. Andere bommenwerpers van de 13e luchtmncht bestookten militaire doelen te Makassar, Kendarl en Manado op Celebes. Op het Japansche moederland werden eenlge aan vallen van mindere beteekenls uitgevoerd. Hulp aan geteisterde gebieden. Het Commissariaat Noodvoorziening is. naar wij vernemen, ingeschakeld bij de hulpver leening aan de door den oorlog geteisterde gebieden in Zuid- en Oost-Nederland. De re geering heeft aan de daarbij betrokken af- deelingen zeer uitgebreide volmachten ver leend, opdat snelle en doeltreffende hulp kan worden geboden. De leider van het C N V., district Haarlem. Res. Maj. drs. J. W. Bakker ls benoemd tot provinciaal commissaris voor Gelderland. Deze provincie wordt onderver deeld in zes districtscommissariaten. Aan het hoofd van één dezer commissariaten komt te staan kapitein A. Naujoks. die ook werk zaam ls geweest bij het Comm. Noodvoorz. Haarlem. BINNENLAND Aan de kust van Zceuwsch-Vlaande- ren hebben de Dultschers 200 000 M3. hout achtergelaten, meest balken. Het hout wordt verzaagd voor meubelen en schuren. Het afval ls voor brandhout. Midden Augustus zal de Rijn weer bevaarbaar zijn doordat het stuk Duisburg- Ruhrort weer vrij ls gemaakt. In Rotterdam ligt een vloot van Rijnschepen klaar om kolen uit het Ruhrgebied te gaan halen om onze industrie weer op gang te helpen Er is begonnen met het droogmalen van de polders op Sohouwen-Duiveland. Zaterdagavond ls de Van Oldenbarne- veldt. die. 2ooals men weet, wegens te groo- ten diepgang te IJmuiden niet kon bin- nenloopen. in de Rotterdamsche haven aan gekomen. Het schip zal binnenkort naar een werf worden gesleept om gerepareerd te worden. Er zijn heden ook treinen gaan loopen op het baanvak HilversumBaarnAmers foort. (Er reden al treinen Amsterdam HilversumUtrecht), De autobussen Hil versumAmersfoort vervallen nu. Per dag rijden twee sneltreinen Amster damUtrechtGeldermalsumNijmegen en terug. Twee stoptreinen rijden Nijmegen Utrecht en terug. Ook de dienst UtrechtGoudaRotter damden Haag wordt hervat. In het gebouw van het Bevolkings register te Amsterdam is met een aangrij pende plechtigheid een gedenkplaat ont huld voor de zes, een jaar geleden, gefusil leerde ambtenaren. De ambtenaren waren door de Dultschers gegrepen, omdat zy aan onderduikers stamkaarten hadden ver strekt. BUITENLAND In België heerscht kinderverlamming. Tot nu zijn 600 gevallen geconstateerd. In de omgeving van Napels hebben 20 gewapende bandieten een trein met voe dingsmiddelen overvallen. 14 der aanvallers werden gegrepen. Uit Paramaribo meldt ANP-Aneta, dat de plaatsvervangende gouverneur van Su riname, J. C. Brons, per K. B, van 26 Juli Is benoemd tot gouverneur. Prinses Juliana heeft Zaterdagavond een radio-rede gehouden. Allereerst dankte zij voor de groote belangstelling en het mede leven getoond bij de ziekte van de Konin gin. De longontsteking als zoodanig ver loopt heel goed, de zieke mocht al eenige malen opstaan en eenige besprekingen heb ben. Maar zelf wilde de Prinses daaraan toevoegen De ziekte der Koningin. „De oorlogsjaren waren een periode van onafgebroken hard werken voor haar onder groote verantwoordelijkheid. Zeker in de twee laatste jaren heeft zij geen enkele va- cantle gehad. De druk en spanning stegen' vooral tegen het einde geweldig en toen tenslotte de al geheele bevrijding er was. begon een nieuwe phase, met een nieuwe reusachtige taak. Ik hoop, dat een periode, lang genoeg voor genezing en voor rust, nu verwezenlijkt zal kunnen worden." De blijde thuiskomst. Verder dankte de Prinses voor het groot- sche welkom, dat van alle kanten en op al lerlei wijze ondervonden is bij den terug keer in het vaderland. De Prinsesjes. Bijzonder was ik zoo vervolgde de Prinses overal getroffen, waar ik ook kwam. door de warme belangsteling. die onze kinderen betrof. Waar ik kwam zei men mij: „had de kinderen maar meege bracht, wanneer komen zij eens hier?" Natuurlijk zou ik het heerlijk vinden ze overal mee te brengen: Toch zal het prac- tisch niet mogelijk zijn, daar kleine kin deren een rustig en geregeld leven moeten hebben, waarin wat geschiedt in eigen om geving, de groote belevingen voor ze zijn. Maar wel degelijk zullen wij ze naar enkele een tijdstip voor het houden van Kamer verkiezingen en Gemeenteraadsverkiezin gen aan de orde komen. In de Nationale Advies Commissie is men zich dus wel bewust van den bestaanden drang naar herstel van democratische bestuursinstel lingen. Daarmee zal ook dr. Banning reke ning moeten houden, als hij behoorlijk tijd vraagt voor het proces van politieke mee ningsvorming. Dit proces zal bespoedigd worden, als het Noodparlement snel komt en de Pers tot. haar werkelijken omvang wordt gebracht, met beschikking over vol doende grondstoffen. R. P. groote gebeurtenissen in ons nationale le ven meenemen en ze een enkele maal een reisje laten maken om ze een indruk van hun vaderland en van zijn verwoestingen te geven. Wij zullen ze allerminst verstop pen. Zelf zijn ze dol op omgang met men schen en andere kinderen. Wij zijn thans aan het zoeken naar een school voor Trix en Irene. Maar mogen mijn man en ik dan ook, als ouders, een ernstig beroep doen op de vaders en moeders in Nederland en op allen, die in kinderen zien: opgroeiende menschen, die met wijsheid moeten worden behandeld. Verwen ze niet. Zeg al de aardige dingen, die u tegen my over ze zelde,.nlet in hun bijzijn. Laat hen vrij in hun dageltjksch leventje, kijk niet naar ze, zoodat ze het merken. Ik herin ner me hoe machteloos en rampzalig je Je voelt, als kind, wanneer er een groep of menigte menschen naar je „staat te ky- ken" en onze kinderen zijn dat heelemaal niet gewend. Vergeet u dat niet. In een woord: overweldig ze niet door belangstel ling en liefde en spring even wjjs met ze om dat vragen we u dringend als ware het uw eigen kinderen. Thans ben lk met Trix. Irene en Mar griet weer terug in ons eigen huls Soest- dijk dat groote oogenbllk ls dan einde lijk gekomen en is in overweldigende dank baarheid ondervonden. Mijn man is welis waar thans nog in zyn hoofdkwartier, maar ls nu toch weer zeer bereikbaar. De kinderen voelen zich al heelemaal thuis en zijn verrukt over Nederland. Zij hadden In het gastvrije Canada een heel prettig leven en hadden het er ln ieder op zicht goed, Ja uitstekend, en toch bleven zy zeer Nederlandsch en leefden altijd toe naar dit groote moment van thuiskomen, althans de twee oudsten. De wederopbouw. Wanneer lk nu het groote voorrecht heb gegaan, maar dat bewoonbaar is. worden mijn gedachten steeds getrokken naar de vele huizen ln Nederland, die ln puin lig gen, en by de diepe vreugde van hereeni- glng in het vaderland, denkt men voort durend aan de velen, naar wier thuiskomst tevergeefs werd uitgezien, of op wie nog steeds in angst wordt gewacht en men be seft des te meer zijn verantwoordeiykheid tegenover dit alles om dan ook zijn uiter ste krachten ln te spannen en zijn alles te geven in den wederopbouw van ons aller vaderland. Het woord is aan S o u t hey: Het zou voor ons allen ge lukkig zijn, als wij voor spoed even goed en wijs verdroegen als tegenspoed. Prinses Juliana houdt een persconferentie. Prinses Juliana heeft den wensch te ken nen gegeven een geregeld contact met de Nederlandsche pers tot stand te brengen en wel door regelmatig kleine groepen jour nalisten uit alle deelen des lands in pers conferentie te ontmoeten, waardoor het mogelijk zal zijn om in meer besloten kring de vele problemen van den dag te be handelen Zaterdag ontving de prinses voor de eer ste maal een zestal journalisten uit Am sterdam en Rotterdam in het paleis te Soestdljk. Een verslaggever van A.N.P.-Aneta schrijft dat hij bij de ontvangst bijna struikelde over een kleine dreumes in een blauw ge streept jurkje, die met groot enthousiasme de eene kamer na de ander inspecteerde, een duim vastberaden ln haar mondje. Dat was de eerste kennismaking met Drinses Margriet, die uit de kinderkamer ontsnapt en op verkenning was. H. K. H. ontving de journalisten op het terras achter het paleis in gezelschap van pr:nsc-s Irene, die moest zeggen hoe ze het wel in Nederland vond. Het prinsesje was wat verlegen, maar gaf te kennen dat alles „reusachtig fijn" was. Prinses Juliana vertel.de, dat de kinderen erg naar Nederland verlangd hebben, en nu is het voor hen alsof ze een groote vacantia hebben. Zij hebben altijd als het ware naar Nederland toe geleefd, ze zijn goede va derlanders en als er op school "eeteekend moest worden dan kwam altijd de Neder landsche vlag te voorschijn. De kinderen gaan nu spoedig naar een school in de naaste omgeving. ..Ze moeten vriendjes en vriendinnetjes hebben. Net als in uanaua, waar de kinderen elkaar na schooltijd op belden." In Ottawa leerden ze op school Engelsch lezen en schrijven Beatrix en Irene zijn twee-talig en H. K. H. zal toezien dat deze kennis van het Engelsch niet verloren gaat maar thuis werd altijd Nederlandsch gesproken De prinses gaf Beatrix zelf on derricht in Nederlandsch en zij zeide ver rast te 2ijn hoe gemakkelijk het prinsesfe dit leerde Beatrix is klaar voor de derde klasse, terwijl Irene juist den schoolleeftijd heeft bereikt. De prinses sprak met veel waardeering over de hartelijkheid die zij in Canada en West-Indië ondervonden had. Evenzoo op haar reizen. Veel bewondering heeft zij voor het echtpaar Roosevelt. Mevrouw Roosevelt zal met, haar grooten geest en werkkracht een rol biyven spelen in het openbare leven. De indruk dien onze oorlogsverklaring aan Japan in Amerika gemaakt heeft was enorm. Overal waar men in het buitenland komt. komt men tot de conclusie dat wij over het algemeen in alles vooraan staan. De prinses wees op den Invloed van onze architectuur in New York en de bewonde ring voor de Haagsche schilderschool in Canada. Veel waardeering had de prinses voor onze zeelieden ..Wat een prachtige menschen zijn dat. hoe dapper hebben zij zich steeds getoond." In Ottawa had zij veel opvaren den thuis ontvangen. Er is een Margrietfonds gevormd voor de nagelaten betrekkingen van de slacht offers der kooDvaardijvloot. Van Soestdijk hadden de Dultschers een vroolijke keuken gemaakt. Ook is er veel gestolen. Gelukkig is dat gedeelte van het paleis, dat de Koningin tot museum ver klaard heeft, bewaard gebleven. De prinses zal het werk van het Roode Kruis weer ter hand nemen. Ook zal H.K.H. presidente worden van Nederlandsch Volks herstel. de overkoepeling van alle vormen van hulpverleening. Feest op Soestdijk. In Baarn en Soestdijk was het Zaterdag volop feest. Duizenden stonden in de om geving van het paleis en langs de wegen toen het prinselijk gezin een rijtoer door de versierde dorpen maakte. Het werd een ware triomftocht. Het was de dag waarop de prinsesjes door de bevolking welkom geheeten zouden worden. Tevoren waren tal van genoodigden op het paleis ont vangen. Namens de jeugd van Baarn en Soestdijk werd een geschenk aangeboden, een prachtige wagen met een Shetlandsche pony. De prinsesjes maakten dadelijk een eererondje door het park. Distribufienieuws EXTRA KARNEMELK. Op alle genummerde melkbonnen zal in de week van 611 Augustus 14 liter karnemelk extra kunnen worden betrokken. RANTSOENBONNEN TARWEBLOEM Mei. onmiddellijken ingang zijn de bonnen „1 rantsoen tarwebloem" uilsluitend geldig voor 100 gram bloem per bon; op deze bon nen mag dus geen brood meer worden ver kocht. De bonnen ,,4 rantsoenen brood" zijn uit sluitend geldig voor 400 gram brood: op deze bonnen is dus géén bloem verkrijgbaar. PORTIES VAN 1 LITER Voor de Centrale Keuken moeten de vol gende distributiebonnen worden ingeleverd: 516—517 voor aardappelen of 2 rantsoenbon nen aardappelen. 514 voor vleesch of 1 rant soenbon vleesch. De prijs van de maal tijdenkaar ten is thans vastgesteld op f 1.40 per kaart, aangez;en met ingang van 10 Augustus de porties gebracht worden op I liter per persoon.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1