Slechts één gesprek: de Atoombom. Kort en bondig. In Snelle Re$ks. Voor rookers. De wederopbouw Nieuwe druk op Japan. Aan parachute neergelaten en in de lucht geëxplodeerd. Terwijl Japan in afwachting verkeert welke nieuwe slagen het land zullen wor den toegebracht nu de atoombom in ge bruik is genomen, bespreekt de geheele wereld de nu nog niet te overziene moge lijkheden van deze nieuwe wetenschappe lijke ontdekking. In Engeland heerscht een gevoel van dankbaarheid, dat de geallieerde geleer den den wedloop met de Duitschers ge wonnen hebben. In Moskou hebben de bladen het bericht zonder commentaar of zonder het speciaal op den voorgrond te plaatsen gepubliceerd. In de Ver. Sta ten wordt druk gespeculeerd over ae mo gelijkheden. Steenkool en olie, zoo meent men, zullen als bronnen van kracht wor den uitgeschakeld. Groote vorderingen op velerlei gebied kunnen worden verwacht, met name ook op medisch gebied. De New York Times meent, dat de atoombom den vrede zal garandeeren voor alle ver- eenigde naties. Een zegsman van het Va- ticaan zeide, dat het bericht daar een pijnlijken indruk had gemaakt. Men be schouwt de atoombom als een nieuwen stap in het willekeurige gebruik van ver nietigingsmiddelen. Rookwolk van 14.000 meter hoogte. „Wij konden haast niet gelooven wat wij zagen". Met deze woorden beschreef kolonel Tibbets, de piloot van het super fort, dat Maandag de eerste atoombom op Japan liet vallen, het resultaat van de ontploffing, die Hirosjima op zijn grond vesten deed trillen. Onmiddellijk nadat kolonel Tibbets teruggekeerd was van zijn vlucht werd hij onderscheiden met de „Distinguished flying medal". Hij zeide: „Wij lieten den bom om precies 9.15 uur Japansche tijd vallen, en verdwenen zoo enel mogelijk uit de buurt van het doel om het effect van de explosie te ontgaan. Een geweldige rookwolk steeg op die Hirosjima volkomen bedekte. Toen we de ontploffing voelden was het of er afweer- gra-aten dicht in de nabijheid ontploften. Wij bleven gedurende twee minuten boven de omgeving van het doel." General Lemay, de commandant van het 21ste commando bommenwerpers zei de. dat de eerste foto's slechts een rook wolk lieten zien die tot 14.000 meter hoog te steeg. Foto's vier uur later genomen toonden aan dat er nog steeds veel rook hing; er waren eveneens teekenen van uitgebreide brandschade. Volgens een te New York opgevangen bericht van het Japanneesche nieuws bureau zou de atoombom bevestigd zjjn geweest aan een parachute, en reeds in de lucht zijn gedetoneerd, nog voor zij den grond had bereikt. Hedenavond zal het resultaat van de luchtverkennings- foto's worden bekend gemaakt. Betrouwbare militaire kringen in Washington verklaren, dat volledige plan nen voor met alle energie doorgevoerde atoombomaanvallen op Japan gereed zijn en onmiddellijk verwezenlijkt kunnen worden. Strategische gevolgen. Jon Kimche, militair correspondent van Reuter, merkt op, dat de strategische op vattingen, die nog op de conferentie van Potsdam golden, door de uitvinding van den atoombom ineens volkomen ver ouderd zijn. Militaire deskundigen zijn van oordeel, dat de strategische beslissin gen van de conferenties van Teheran en Yalta waardeloos geworden zijn. Veilig heid kan niet langer afhankelijk worden geacht van de controle over de Darda- nellen of de beheersching van het Suez- kanaal. Natuurlijke grenzen hebben elke beteekenis van strategisch voordeel ver loren. Het bezit van den Rijn en van REIZEN NAAR HET BUITENLAND. Sedert het opheffen van het binnerlandsche reisverbod komen tallooze reizigers uit alle deelen van het land naar de Belgische grens in de hoop naar het buitenland te kunnen trekken. Velen moeten evenwel terug omdat reizen naar het buitenland slechts in bij zondere gevallen mogelijk is. Het wordt al leen toegestaan als de reis van militair be lang is, of als zij van essentieel belang is voor het economisch herstel van Nederland. Reizen voor particuliere belangen (familie bezoek. ziekenbezoek, zakenrelaties, studie reizen," enz.) kunnen nog niet toegestaan worden. Reizigers die de grens passeeren moeten aan vele formaliteiten voldoen. De voorwaarden zijn voor ons gebouw Gr. Hout straat 93 te lezen. COLLECTE KLEUTERHUIS MARGRIET. De collecte ten bate van het Kleuterhuis Margriet te Haarlem is thans vastgesteld op a.s. Zaterdag 11 Augustus. Zooals men weet worden in dit kleuterhuis aan het Kenne- merplein 75 zwakke Haarlemsche kinderen verzorgd. Het kleuterhuis is een geschenk van Tilburg en wordt thans door een Haar- lemsch comité beheerd. Het staat open voor kleuters van alle kerkelijke en politieke gezindheid. FAILLISSEMENT. Wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst is geëindigd het faillissement van: de N.V. Spaarbank van de Nederland- sche Handels- cn Landbouwbank, gevestigd en kantoorhoudende te Haarlem. Rechter-Commissaris: Mr. J. H. P. E. Mijnssen. Curator: Mr. A. Bruch te Haarlem. AGENDA WOENSDAG 8 AUGUSTUS Stadsschouwburg: Tooneelgroep „5 Mei 1945" De naamloozen van 1942. Rembrandt Theater: De vloot, waarop wij dienen. 2.30. 4.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: De vloot waarop wij die nen, 2. 4. 6.30 en 8.45 uur. Luxor: Journaalvoorstellingen van 1-10 uur (ieder heel uur, niet doorloopend). Frans Hals' De weg. die voor ons ligt, 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 9 AUGUSTUS Stadsschouwburg: De naamloozen van 1942. Bioscoopvoorstellingen, des middags en des avonds. Keulen kan economische waarde voor Frankrijk hebben, maar men kan niet langer van strategische noodzakelijkheid spreken, en datzelfde geldt voor vele grenzen in O. en Z.O. Europa. Alleen in ternationale vrede is nog bij machte vei ligheid te waarborgen. Het is van veel grooter belang de fabricage van atoom bommen onder controle te houden. Het moet onwaarschijnlijk geacht worden, dat momenteel het geheim aan eenige andere mogendheid zal worsten medegedeeld: het zal vooralsnog in hénden blijven van die mogendheden, die onmiddellijk betrokken zijn bij de productie van atoombommen. In een Amerikaansch blad wordt er op gewezen, dat de atoombom te Potsdam aan Truman in alles een oorspronkelijk overwicht heeft verleend. De atoombom doet de belangrijkheid van de rol, die de Sovjet-Unie in den oorlog in het Verre Oosten had kunnen spelen, in het niet verdwijnen. Het rijksbureau voor tabak deelt mede, dat het in de bedoeling ligt vermoedelijk op 30 Augustus een bon bekend te maken welke recht geeft op een rantsoen, naar keuze sigaren, tabak of sigaretten. Men hoopt in het tijdvak September December geregeld twee rantsoenen in de 14 dagen te kunnen aanwijzen. Of dit mo gelijk zal zijn, hangt van het tempo van den aanvoer af. Dat thans een regelmatige distributie mogelijk zal zijn, is vooral te danken aan het feit, dat onze regeering reeds vóór de capitulatie een hoeveelheid van 10.000 ton tabak heeft aangekocht ten behoeve van de drie tabakverwerkende industrieën van ons land. Voorts zijn deviezen be schikbaar gesteld om verder tabak aan te koopen. In het Zuiden is goede tabak aan wezig en de industrie is in dit deel des lands weer gedeeltelijk in orde. De tabak voor sigaretten werd tot nog toe uit Rhodesia aangevoerd. De te dis- tribueeren sigaretten zullen den naam „Rhodesia" dragen. De prijs is bepaald op 75 ets. per 20 stuks. De sigaretten- fabrieken in het Westen des lands en dat zijn de belangrijkste zullen dezen zomer weer regelmatig gaan werken. De schade aan de gebouwen is betrekkelijk gering, alleen is het nog niet gemakkelijk arbeidskrachten te krijgen. De kerftabak-industrie zal ook een een heidsproduct leveren. De Haarlemsche slachtoffers Er bestaat nog geen zekerheid over het aantal Haarlemmers dat in Duitschland over leden is. Tot op dit oogenblik beschikt het Bevolkingsbureau hier ter stede over gege vens die vaststellen dat er ongeveer 100 Haarlemmers in Duitschland zijn overleden. Slechts van een klein deel waren de binnen gekomen stukken zoo positief, dat een over lijdensakte kon worden opgemaakt. Van de overigen kan men alleen het overlijden als „vermoedelijk" aannemen. Natuurlijk wordt langs verschillende wegen getracht in zulke gevallen zekerheid te verkrijgen, maar her haaldelijk stuit men daarbij op moeilijk heden. Het is helaas aan te nemen dat er veel meer slachtoffers onder de weggevoerde Haarlemmers zijn dan de bovengedoelde 100. Over eenige honderden Haarlemmers be staat nog onzekerheid. Een deel hunner kan nog in West-Duitschland verblijven, maar de terugbrenging der buitenlanders uit dat deel van Duitschland is bijna voltooid. Grooter is de kans dat er nog uit de Rus sische zone terug zullen komen. Een volledige statistiek zal pas op te maken zijn als alle nog levende Nederlanders uit Duitschland teruggekeerd zijn. Dan kan men ook bij de reconstructie van de Bevolking registers, die in de komende maanden ter hand genomen zal worden, vaststellen welke Haarlemmers zich niet opnieuw laten in schrijven, hoewel zij vroeger wel in de registers vermeld stonden. Naar elk geval kan dan een onderzoek worden ingesteld en als vaststaat dat zoo iemand wel naar Duitschland vertrokken is, maar niet terug gekeerd is, zal wel aangenomen moeten wor den, dat hij daar als oorlogsslachtoffer ge vallen is. De doodvonnissen in Haarlem In de bezettingsjaren hebben de Duitschers aan de gemeentelijke autoriteiten opgege ven dat zij 33 doodvonnissen in Haarlem voltrokken hebben. Op het Bevolkingsbureau meent men evenwel zekerheid te hebben, dat de Duitschers in 12 gevallen geen opgave hebben gedaan. Is dat juist, dan zou het aantal in Haarlem voltrokken doodvonnissen dus op 45 te stellen zijn. De meeste oorlogsslachtoffers vielen even wel onder de gemeente Bloemendaal. Ook de 10 mannen uit Haarlem en omgeving, die gedood werden als wraak voor den aanslag op een Duitsch militair, werden in de duin streek neergeschoten. Van het aantal gefu- silleerden onder Bloemendaal werden door de Duitschers geen kennisgevingen gedaan, zoodat daarover pas zekerheid kwam toen de massagraven werden gevonden. Zooals men weet werden daar ongeveer 450 lijken ge vonden. UIT HET HAARLEMSCHE POLITIE RAPPORT Wegens het stelen van drie jonge scha pen uit een weide en het clandestien slach ten van deze dieren zijn aangehouden J. J. V., A. R. en A. W. Een inwoner van Haarlem had zijn auto uitgeleend aan zekeren J. A. M. van V., een Nijmegenaar. Deze zou de auto binnen eenige dagen terugbrengen, doch tot nu toe heeft de man zijn woord niet gehouden. Vermoed wordt, dat van V. de auto naar België gesmokkeld en aldaar verkocht heeft. Het aantal inbraken was in den nacht van Maandag op Dinsdag weer legio. Uit een woning aan de Hazepaterslaan werd een tapijt gestolen. In een perceel aan het Donkere Spaarne, dat bewoond was ge weest door iemand die thans in de kazerne aan de Koudenhorn is ingesloten en waar reeds eerder inbrekers aan het werk waren geweest, is thans het laatste wat er nog aanwezig was weggehaald, n.l. een hoeveel heid dameskleeren. Uit een winkel in de Groote Houtstraat werd een hoeveelheid biscuits en 60 stukken chocolade vermist en uit een woning aan de Leidschevaart wer den tijdens afwezigheid der bewoners een prachtig radiotoestel, tien lakens en nog eenige andere voorwerpen gestolen. Feiten en cijfers. De minister van openbare werken Dr. Ir. J. A. Riingers verteldq' in een persconfe rentie: De puinruiming is in de gebieden die voor Januari 1945 zijn bevrijd, practisch al vol tooid en ook elc^rs in het land wórdt goede voortgang gemaakt. De inundaties zijn voor het grootste deel weer drooggemaakt en men verwacht be vredigende resultaten van de gewassen die hierop zijn uitgezaaid. De Wieringermeer- polder is dicht. Een geluk is het, dat het binnenstroomende water van een vr'vj zoet gehalte bleek te zijn, waardoor de bo dem niet grondig vergiftigd is. Anders is dit met het tweede belangrijke inundatiegebied: Walcheren. Het zoute water dat daar met groote kracht stroomt en kost baren grond meesleurt, heeft den bodem voor eenige jaren zeker onproductief ge maakt. Van de 268.000 licht beschadigde woningen, zijn er thans 181.000 weer bewoonbaar, ter wijl van de zwaar beschadigde een deel ten minste eenigermate weer te bewonen is. Tri Venlo b.v. De bouw der noodwoningen kan niet op zulke schaal uitgevoerd worden als waarop gehoopt was. Dit jaar nog hoopt men er 4000 gereed te hebben. Bovendien zal op basis van de „Leen en Pachtwet" door de Vereenigde Staten voor een bedrag van f 5.000.000,aan noodwoningen geleverd wor den voor 1 Januari 1946. De houtpositie van ons land is zeer moei lijk. Men schatte de benoodigde hoeveelheid voor 1945 op 700.000 M3., waarvan ruim de helft in het buitenland besteld is. Het nor male jaargebruik bedroeg voor den oorlog echter ongeveer 2.000.000 M3. Het gebruiken van hout uit Duitsche bosscnen ontmoet bij de geallieerden nog steeds bezwaren. Naast de sombere berichten over de pre caire glas- en steenpositie ken tenminste een gunstig beeld van de cementindustrie wor den opgehangen. De ENCI te Maastricht, onze grootste fabriek, is gespaard gebleven en levert al weer 15 a 20 duizend ton per maand, terwijl ook het hoogovencement- bedrijf te Velsen een 7000 ton aflevert. DREIGEND CONFLICT IN DÉ BI NN ENSC li EEP VA ART Op de schippersbeurs te Rotterdam heerschte Dinsdag groote ontevredenheid over het feit, dat het departement van Ver keer en Energie plotseling een direct in werking tredende verlaging van de vracht in de binnenvaart heeft afgekondigd en wel met dertig procent, zonder dat er voldoende overleg met de organisaties was gepleegd. Het gevolg was, dat er ter beurze niet ge nummerd werd en de bevrachtingscommis- sie de vrachten moest vrijgeven, hetgeen hierop neerkwam, dat men alleen bereid was onderhandsehe overeenkomsten te sluiten. De organisaties hebben zich onmiddel lijk met de regeering in verbinding gesteld en de onderhandelingen zijn thans nog gaande. Hoewel er van stagnatie in de be vrachting nog geen sprake is en de organi saties zelfs het vertrouwen hebben dat het zoover niet zal komen, is zoo meldt het A.N.P. het gevaar niet denkbeeldig dat de Eenheidsvakbeweging, die ook onder de schippers propaganda tracht te maken, het vuur van de ontevredenheid aanwakkert. BINNENLAND Tot directeur-generaal van het onder wijs aan het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen is benoemd, Prof. Dr. F. L. B. Sassen, rector-magnifi- cus en hoogleeraar aan de R.-K. universi teit te Nijmegen. In IJmuiden is binnengekomen het s.s. „Orpheus" van de K. N. S. M. met 1000 ton gedroogde abrikozen uit Cartagena. Het schip is naar Amsterdam doorgevaren. Ten bate van de door den oorlog ge troffen studenten te Rotterdam worden 50 000 postzegels uitgegeven die een gulden per stuk zullen kosten. De vaart op de Maas en het Juliana- kanaal is zoo wordt uit Roermond ge meld Dinsdag vrijgekomen. De heer A. J. Lievegoed, administra teur, chef van den Regeeringspersdienst. die aan het einde van dit Jaar den pen sioengerechtigden leeftijd zal hebben be reikt, heeft eervol ontslag aangevraagd. Het werk van den Regeeringspersdienst zal wor den overgenomen door een speciale af- deeling van den Regeeringsvoorlichtings- dienst. Tot hoofd dezer afdeeling zal wor den benoemd de heer D. J. Lambooy. tot dusver adjunct-chef van den regeerings persdienst. De A. N. W. B. heeft zijn 150.000e lid ingeschreven. Onze industrie heeft dringend behoef te aan meer blik dan thans kan worden in gevoerd. Er worden plaatselijke regelingen voorbereid om bij het publiek de leege stamppot-, visch- en vleeschblikjes in te zamelen. Tot dien tijd kunnen deze normaal aan den vuilnlsdienst worden meegegeven. De buisvrouw kan medewerken door leege chocolade- en biscuitblikken bij haar krui denier in te leveren. Daar er behoefte bestaat aan goed jeugd-tooneel hebben een aantal vroegere medewerkers van de tooneelgroep „Elpore" een beroepsgezelschap opgericht, dat onder den naam „De sprookjesspelers" zal optre den. De directie wordt gevormd door Ina Krediet en Carel Eckhardt. Het repertoire is speciaal ingesteld op de behoefte en be langstelling van de schoolgaande jeugd. De voorstellingen zullen in hoofdzaak omvat ten sprookjes van de Gebr. Grimm, Legen despelen, enz. In Limburg zijn 33 personen aange komen, afstammend van 6 families, die 150 jaar geleden als Friesche kolonisten naar Zuid-Rusland vertrokken zijn. De menschen die zeer veel leed hebben moeten doorstaan werden door de geallieerden bevrijd en te ruggebracht naar Nederland. De minister-president Prof. Ir. W. Schermerhorn, zal a.s. Vrijdagavond negen uur voor de radio spreken over het com missariaat noodvoorziening getroffen ge bieden. BUITENLAND In de streek van Siacca op Sicilië zijn 12 van de 20 leden van een bende misdadi gers gearresteerd. Vier anderen werden ge dood tijdens een gevecht met een andere rooversbende. In de Abruzzen zijn vijftien bandieten gevangen genomen, die zich had den toegelegd op het overvallen van voer tuigen en zich aan een aantal moorden hadden schuldig gemaakt. De Spaansche communisten in Frank rijk hebben hun hoofdkwartier van Parijs naar Toulouse verplaatst, „op den weg naar Madrid" zooals een van de leiders ver klaarde. i De druk waarender Japan de laatste weken is gezet, is weer vergroot. I>e wetenschap, en dan speciaal die der natuurkunde, welke voor de Oostersche wereld veel moeilijker en veel minder origineel wordt behandeld dan door de Westersche. heeft weer een wapen ver strekt, dat veel erger in zijn uitwerking is dan de offerbereidheid van vele Japaxmex's om hun leven in zelfmoordvliegtuigen of vliegen de menschelijke bommen te geven voor het voortbestaan van een regime, dat naar over- heersching streeft. President Truman heeft zelf de eerste mededeelingen gedaan over den atoombom. De bijzonderheden over de vei*- woestende kracht van dit oorlogswerktuig ver teld. kunnen niet meer doen twijfelen aan de verschrikkingen, welke het gebruik van dezen bom teweeg brengen en de wetenschappelijke uiteenzetting, heden door prof. dr. A. D. Fok ker in ons blad gegeven, maakt nog duidelij ker, welke ontzettende krachten bij atoom splitsing vrijkomen. Het Japansche volk en de Japansche regee ring zijn gewaarschuwd. Radio en drukpers hebben hun deel geleverd om de Japansche positie door de Japanners zelf strak te doen omlijnen. Bommen, klein en groot, beschie tingen door oorlogsschepen accompagneerden deze acties met dof gedreun en zware vernie tigingen. Eiland na eiland, zelfs Okinawa, aan welks beheersching naar Japansche meening het lot van het moederland verbonden is, is verloren gegaan. Op het Aziatische continent is de terugtocht aan den gang. Overal dreigen invasies. In Mantsjoerije worden groote troe penmachten gebonden door Sovjet-Russische militaire voorbereidingen aan de andere zijde van de grens. Indien Moskou het bevel tot den aanval zou geven, zou dit Japan den nekslag geven. Thans heeft het al tot gevolg gehad, dat er troepen aan den buitensten verdedi gingsgordel zijn onttrokken om mannen vrij te maken voor het veel belangrijker Mants- joerijsche gebied. Wat kan Japan bewegen den oorlog te blij ven voortzetten? Zoo iets ondefinieerbaars als het geloof aan een Japansche missie? Mis schien kan de Japansche burgerman die idee van de onontbeerlijke overheersching van zijn land in O.-Azië nog hebben, maar de regee- ringspersonen moeten het technische over wicht der geallieerden wel zoo groot zien. dat de kansen van Tokio als verdwenen moeten worden beschouwd. Ook mogen de mogelijk heden van een Russisch ingrijpen nog niet zóó zijn, dat zij zeer binnenkort tot werkelijk heid worden, maar de dreiging is er en zij kan eiken dag tot aanval worden, want bij de besprekingen, welke in Moskou met ver tegenwoordigers van Tsjoengking hervat wor den. zal de Russische positie in dit gebied ver moedelijk worden vastgelegd. Daarbij worde bedacht, dat er ook nog oude Russische aan spraken op Mantsjoerije bestaan. Een andere kans mag de Japansche oor logspartij misschien nog zien in de twee regeeringen, welke er in China zijn: het Tsjoengking- en het communistische be wind. maar ook dit zal niet de nederlaag van Japan kunnen verhinderen, want het stadium van het diplomatieke spel is voor bij. De twee groote machten Engeland en Amerika hebben het „Land van de Rijzende Zon" dusdanig in het nauw gebracht dat er geen spel meer gespeeld kan worden. Er is nog slechts één keus: overgave of vernieti ging. De voorwaarden voor de overgave zijn werkelijk niet te zwaar. Een duidelijk on derscheid wordt gemaakt tusschen militaire kliek en volk. Over den Keizer, die godde lijk is. heeft men niet gesproken, zoodat ook aan de figuren om den troon een kans wordt gegeven. 7,2/ mr de atoombom in zijn schokkende werking ook de ideëele positie der soldateska niet kunnen verwrikken, zoo dat het land het zware lot der verwoesting bespaard wordt? De collecte, j.l. Zondag gehouden tijdens den optocht van de Buurtvereeniging „Het Oosterkwartier" te Haarlem ten bate van het Roode Kruis heeft opgebracht f 998.63. Bovendien kon een bedrag van f 1000 als op brengst van de loterij aan het Roode Kruis ter hand worden gesteld. Zaterdag 11 Augustus viert de Buurt vereeniging „Plein en omgeving" haar be vrijdingsfeesten, die met een plechtigheid bij de executieplaats aan de Dreef zullen worden geopend. De afd. Haarlem van de Kon. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt Donderdagavond een excursie naar de Stadskweekerlj te Haarlem. Dit najaar In September, zal weder om de populaire EmmabloemcoUecte. ten bate van de tuberculosebestrijding, gehou den worden. Vooral nu door den oorlog de tuberculose zoo sterk is toegenomen, is het zaak dat alles in het werk gesteld wordt, om deze kwaadaardige ziekte met kracht te bestrijden. Hiervoor is echter veel geld ATHLETIEK. Haegg en Andersson hebben hun wedstrijd in het White City Stadion te Londen gewonnen. Andersson liep de 1 mijl in 4 min. 8.8. Wooderson deed er 0.4 sec. langer over. Haegg's tijd op de 2 mijl was 9 min. 0.6 (zijn wereldrecord is 8 min. 42.8). Wilson ging 20 sec. later over den eindstreep. HOCKEY. De Koninklijke Nederland- sche Hockeybond is van plan gewestelijke hockeydagen te organiseeren. In het Wes ten zullen op 30 Sept. voorwedstrijden en op 7 October de finales te Amsterdam ge speeld worden (voor dames 7 en 14 October) In het seizoen 1945-'46 zullen herstelcom petities worden gehouden zonder promotie of degradatie, de volgende seizoenen worden weer normale competities uitgeschreven. AUTOMOBILISME. In Engeland bouwt men een nieuw soort race-auto. de „bom" waarmede Robert Moram, piloot van de R.A.F. het wereldsnelneidsrecord hoopt te breken. De naam ..auto" is niet geheel juist, daar het voertuig zal bestaan uit één groot wiel. waarin de plaats van de bestuurder is gebouwd. De proefnemingen met dit „projectiel" zullen waardevolle gegevens omtrent de gedragingen van nieuwe smeersels en brandstoffen moeten opleveren. VOETBAL. De volgende 15 spelers zijn definitief voor de voetbalwedstrijden op 19 en 21 Augustus In Denemarken aangewe zen: Kraak (Stormvogels). Saris (BW), Wilders (Blauw-Wit), v. d. Helde (Feyen- oord), de Jong (ADO), de Vroet en Kuppen (beiden Feyenoord), Pellikaan (Longa). v. Buitenen (Hermes-DVS). v. d. Engel IDHC) Wilkes (Xerxes). Lenstra (Heerenveen), Smit (Haarlem), Mijnders (DFC) en Engels man (Quick, Nijmegen). CRICKET. In den 4den testmatch tus schen Australië en Engeland op Lord's in Londen hebben de Australiërs 388 runs ge scoord De Engelschen batten hierna 249 voor 3 en daar 't heden de laatste dag van de match is, zal deze, daar er wel geen 2 in nings zullen kunnen worden gespeeld, waar schijnlijk in een draw eindigen. Daardoor zal Australië ook de serie van vijf matches niet meer kunnen verliezen, daar zij na 3 wedstrijden met 2-1 voor stonden.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2