Slechts één gesprek: de Atoombom. De bom met Uranium. Kort en bondig. In Snelle Reeks. Aan parachute neergelaten en in de lucht geëxplodeerd. Terwijl Japan in afwachting verkeert welke nieuwe slagen het land zullen wor den toegebracht nu de atoombom in ge bruik is genomen, bespreekt de geheele wereld de nu nog niet te overziene moge lijkheden van deze nieuwe wetenschappe lijke ontdekking. In Engeland heerscht een gevoel van dankbaarheid, dat de geallieerde geleer den den wedloop met de Duit-schers ge wonnen hebben. In Moskou hebben de bladen het bericht zonder commentaar of zonder het speciaal op den voorgrond te plaatsen gepubliceerd. In de Ver. Sta ten wordt druk gespeculeerd over oe mo gelijkheden. Steenkool en olie, zoo meent men, 2ullen als bronnen van kracht wor den uitgeschakeld. Groote vorderingen op velerlei gebied kunnen worden verwacht, met name ook op medisch gebied. De New York Times meent, dat de atoombom den vrede zal garandeeren voor alle ver- eenigde naties. Een zegsman van het Va- ticaan zeide, dat het bericht daar een pijnlijken indruk had gemaakt. Men be schouwt de atoombom als een nieuwen stap in het willekeurige gebruik van ver nietigingsmiddelen. i Rookwolk van 14.000 meter hoogte. „Wij konden haast niet gelooven wat wij zagen". Met deze woorden beschreef kolonel Tibbets, de piloot van het super- fort, dat Maandag de eerste atoombom op Japan liet vallen, het resultaat van de ontploffing, die Hirosjima op zijn grond vesten deed trillen. Onmiddellijk nadat kolonel Tibbets teruggekeerd was van zijn vlucht weid hij onderscheiden met de „Distinguished flying mèdal". Hij zeide: „Wij lieten den bom om precies 0 15 uur Japansche tijd vallen, en verdwenen zoo 6nel mogelijk uit de buurt van het doel om het effect van de explosie te ontgaan. Een geweldige rookwolk steeg op die Hirosjima volkomen bedekte. Toen we de ontploffing voelden was het of er afweer- granaten dicht in de nabijheid ontploften. Wij bleven gedurende twee minuten boven de omgeving van het doel." General Lemay, de commandant van het 21ste commando bommenwerpers zei de. dat de eerste foto's slechts een rook wolk lieten 2ien die tot 14.000 meter hoog te steeg. Foto's vier uur later genomen toonden aan dat er nog steeds veel rook hing: er waren eveneens teekenen van uitgebreide brandschade. Kapitein Parsons van de Amerikaansehe marine die aan de ontwikkeling van den atoombom medegewerkt had. vloog in het superfor: mede om de uitwerking waar te jiemen. Hij zeide: „Het was ontzagwek kend en enorm. Nadat het projectiel was afgeworpen haalde ik diep adem en zette mij schrap tegen den schok. Toen de schok kwam, was wat eens Hirosjima was. nu een berg van rook als een reusachtige paddestoel. 400 meter boven den grond hing een groote hoeveelheid stof die zich over een groot gedeelte van de stad uit strekte. Wij sloegen het schouwspel eeni- ge minuten gade en toen een stuk van de „paddestoel" afbrokkelde zagen -röj eenige vuren. Generaal Spaatz, de commandant van de strategische luchtmacht in den Pacafic 2eide tijdens een persconferentie, dat de uitwerking van een enkele bom gelijk was aan een raid door 2000 superforten. Volgens een te New York opgevangen bericht van het Japanneesche nieuws bureau zou de atoombom bevestigd zijn geweest aan een parachute, en reeds in de lucht z\jn gedetoneerd, nog voor zjj den grond had bereikt. Hedenavond zal het resultaat van de luchtverkennings- foto's worden bekend gemaakt. Betrouwbare militaire kringen in Washington verklaren, dat volledige plan nen voor met alle energie doorgevoerde atoombomaanvallen op Japan gereed zijn en onmiddellijk verwezenlijkt kunnen worden. Strategische gevolgen. Jon Kimche, militair correspondent van Reuter, merkt op. dat de strategische op vattingen, die nog op de conferentie van Potsdam golden, door de uitvinding van den atoombom ineens volkomen ver ouderd zijn. Militaire deskundigen zijn van oordeel, dat de strategische beslissin gen van de conferenties van Teheran en Y ilia waardeloos geworden zijn. Veilig- h d kan niet langer afhankelijk worden geacht van de controle over de Darda- nellen of de beheersching van het Suez- kanaal. Natuurlijke grenzen hebben elke FAILLISSEMENT. Wegens het verbindend worden der eenige uitdee::ngs!ljst is geëindigd het faillissement van de N V. Spaarbank van de Nederland- sche Handels- en Landbouwbank, gevestigd en kantoorhoudende te Haarlem. Rechter-Commtssaris. Mr. J. H P. E. M:.) rissen. Curator: Mr. A. Bruch te Haarlem. AGENDA WOENSDAG 8 AUGUSTUS Stadsschouwburg. Tooneelgroep ..5 Mei 1045" De naamloozen van 1942 Rembrandt Theater: De vloot, waarop wij dienen. 2.30. 4.30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: De vloot waarop wij die nen. 2. 4. 6 30 en 8.45 uur. Luxor Journaal voorstellingen van 1-10 uur (ieder heel uur. niet doorloopend). Frans Hais: De weg. die voor ons ligt. 2.30. 7 en 9 15 uur. DONDERDAG 9 AUGUSTUS ^StadsschouwburgDe naamloozen van Bioscoopvoorstellingen, des middags en des avonds. beteekenis van strategisch voordeel ver loren. Het bezit van den Rijn en van Keulen kan economische waarde voor Frankrijk hebben, maar men kan niet langer van strategische noodzakelijkheid spreken, en datzelfde geldt voor vele grenzen in O. en Z.O. Europa. Alleen in ternationale vrede is nog bij machte vei ligheid te waarborgen. Het is van veel grooter belang de fabricage van atoom bommen onder controle te houden. Het moet onwaarschijnlijk geacht worden, dat momenteel het geheim aan eenige andere mogendheid zal worden medegedeeld: het zal vooralsnog in handen blijven van die mogendheden, die onmiddellijk betrokken zijn bij de productie van atoombommen. In een Amerikaanseh blad wordt er op gewezen, dat de atoombom te Potsdam aan Truman in alles een oorspronkelijk overwicht heeft verleend. De atoombom doet de belangrijkheid van de rol, die de Sovjet-Unie in den oorlog in het Verre Oosten had kunnen spelen, in het niet verdwijnen. door prof. dr. A. D. Fokker schok door ir-atoombom on Japan neergelaten! Sinds Prometheus het vuur uit den hemel stal hebben de menschen het in dienst van vernielende oorlogvoering gesteld. Nu hebben zij gegre pen naar de titanische krachten van vulka nisch geweld, die uit het allerbinnenste van de atomen der materie ontspringen. Dit is de toepassing der laatste vrucht van den boom der kennis, der kennisse van goed. en van kwaad. God sta de arme menschheid bil. dat zij van den booze verlost worde, en zich met aan een helsche uitwerking dezer uitvinding doodschroeie! Hetzelfde element uranium, waaraan Henri Becquerel in 1896 de radioactiviteit ontdekte, is in deze nieuwe bom het werk zame bestanddeel. Het eeuwenlange ver- geefschc zoeken naar den steen der wijzen leidde tot de wetenschappelijke grondstel ling dat niemand de atomen in hun kern kon veranderen. Maar: het kan verkeeren, zei Bredero. In uranium vertoonde de na tuur zelf een atoomverkeerlng. van uranium in ionium, ionium in radium, dit in ra don-emanatie. een heele reeks van spontane atoom-afbraken, die tenslotte doodloopt in lood Vijfentwintig Jaar geleden begon Ruther- ford in Cambridge te zoeken naar kunst matige omzetting van atomen in andere door beschieting met alphastralen. Onder zijn bezieling vond Chadwick bij aluminium Blockett bij stikstof zulke opzettelijk te weeggebrachte atoomverkeeringen. Op zijn aansporing ontdekten Cockcroft en Walton dat. 'indien zij llthlumkernen beschoten met protonen (dat zijn de positief geladen kernen der waterstofatomen), de kernen die een protontreffer geïncasseerd hadden in tweeën uiteenspatten. Hierbij komt on gehoord veel energie los. beantwoordende aan een vermindering van massa van. de bij het proces betrokken stof. Volgens Einstein weegt een gram massa op tegen 25 mil- lioen kilowattuur! Bij de vangst van een proton door een lithiumkern. gevolgd door een splitsing in twee heliumkernen. komt twee per duizend van de massa als energie los! Dit proces kan echter uit zichzelf niet aan den gang blijven. Daartoe is iets an ders noodlg. Alleereerst neutronen. In Heidelberg had Bothe uit het element beryllium onder de werking van Alphastralen een eigenaardige straling zien komen. In Parijs ontdekten Jollot en Irene Curie nieuwe details, die in Cambridge Chadwick tot de slotsom leidden dat er een massaal deeltje in het spel was, een tweelingbroertje van het proton, maar electrisch neutraal, een neutron. Alle atoomkernen zyn. gelooft men, gemaakt van protonen en neutronen. Een kern die er van elk één bevat heeft chemisch de eigenschappen van een dubbelwichtige wa terstofkern. in de wandeling genoemd „zware" waterstof. Door Urey is gevonden dat bij de ontleding van water door een electrischen stroom de allerlaatste restjes geen gewoon, maar „zwaar" water zijn. In Noorwegen, waar zooveel electrische energie beschikbaar is dat men uit de stikstof der lucht er kunstmest mee maakt, is men dat zware water op groote schaal gaan be reiden. Dat -1ran. zooals Rutherford met Oliphant aantobnde. ook als bron voor neutronen gebruikt worden De uraniumertsen, die vooral in Bohe- men. de Congo en Canada gevonden worden bevatten in hoofdzaak uraniumatomen met atoomgewicht 238. maar voor een uiterst gering deel ook uraniumatomen van gewicht 234. Deze laatste kunnen neutro nen vangen. De processen die daarop vol gen zijn onderzocht door den Italiaan Fermi, de Fransche Joliots. maar het best in Dahlem bij Berlijn door Lise Meitner. Hahn en Strassmann Lise Meitner. Oostenrijksche Jodin, was na de annexatie van Oostenrijk in 1938 niet meer veilig in Duitschland. Door Nederland (ook door Haarlem) week zij naar Zweden uit Na haar vertrek ont warde Hahn in Maart 1939 de raadselen: op de vangst van een electron spiyt de uraniumkern 234 uiteen in twee stukken. Een vloed van publicaties brak nu los. Bij elke splijting komt ongeveer een per mille van de massa als energie vrij. De atoom- brokken kunnen zyn een barium-kern en een kryptonkern. of een strontiumkem en een xenonkern, benevens een aantal neu tronen. ongeveer op de manter van een brempeultje in de zomerzon, dat in twee bladen spiyt en zyn zaadjes met groote vaart de lucht in slingert. Het loskomen van die neutronen werd o.a. door G. P. Thomson aangetoond. Doordat elke splijten de uraniumkern een aantal nieuwe neutro nen prijsgeeft en deze. als zij door versche kernen van urar.ium-234 gevangen worden tot nieuwe splijtingen aanleiding geven, kan dit proces om zich heengrijpen tot een catastrofale explosie. Het is moeilijk om het uranium 234. dat uiterst verdund door uranium 238 heen zit. te concentreeren. Het ls moeilyk om in klein bestek uit het zware water de neutro nen te maken die op het gewilde oogenblik de reactie op gang moeten brengen. Men mag nog niet weten hoe die moeilijkheden overwonnen zijn. \vy weten alleen, dat in menschel ij ke oorlogvoering de eerste van een reeks van kunstmatige vulkanische uit barstingen is ontketend. De wederopbouw Feiten en cijfers. De minister van openbare werken Dr. Ir. J. A. Riingers vertelde in een persconfe rentie: De puinruiming is in de gebieden die voor Januari 1945 zijn bevrijd, practlsch al vol tooid en ook elders in het Land wordt goede voortgang gemaakt. De inundaties zijn voor hel grootste deel weer drooggemaakt en men verwacht be vredigende resultaten van de gewassen die hierop zijn uitgezaaid. De Wierlngermeer- polder is dicht. Een geluk is het. dat het binnenstroomende water van een vry zoet gehalte bleek te zijn. waardoor de bo dem niet grondig vergiftigd is. Anders is dit met het tweede belangrijke inundatiegebied: Walcheren. Het zoute water dat daar met groote kracht stroomt en kost baren grond meesleurt, heeft den bodem voor eenige jaren zeker onproductief ge maakt. Van de 268.000 licht beschadigde woningen, zijn er thans 18i 000 weer bewoonbaar, ter wijl van de zwaar beschadigde een deel ten minste eenigermate weer te bewonen is, In Venlo b.v. De bouw der noodwoningen kan niet op zulke schaal uitgevoerd worden als waarop gehoopt was. Dit jaar nog hoopt men er 4000 gereed te hebben. Bovendien zal op basis van de „Leen en Pachtwet" door de Vereenigde Staten voor een bedrag van f 5.000.000,aan noodwoningen geleverd wor den voor 1 Januari 1946. De houtpositie van ons land is zeer moei lijk. Men schatte de benoodlgde hoeveelheid voor 1945 op 700.000 M3„ waarvan ruim de helft in het buitenland besteld is. Het nor male jaargebruilc bedroeg voor den oorlog echter ongeveer 2.000 000 M3. Het gebruiken van hout uit Duitsche bosscnen ontmoet bij de geallieerden nog steeds bezwaren. Naast de sombere berichten over de pre caire glas- en steenpositie ken tenminste een gunstig beeld van de eementindustrie wor den opgehangen. De ENCI te Maastricht, onze grootste fabriek, is gespaard gebleven en levert al weer 15 20 duizend ton per maand, terwijl ook het hoogovencement- bedrijf te Velsen een 7000 ton aflevert. DREIGEND CONFLICT IN DE BIN N EN SCHEEPVAA KT Op de schippersbeurs te Rotterdam heerschte Dinsdag groote ontevredenheid over het feit. dat het departement van Ver keer en Energie plotseling een direct in werking tredende verlaging van de vracht in de binnenvaart heeft afgekondigd en wel met dertig procent, zonder dat er voldoende overleg met de organisaties was gepleegd. Het gevolg was. dat er ter beurze niet ge nummerd werd en de bevrachtlngsoommis- sie de vrachten moest vrijgeven, hetgeen hierop neerkwam, dat men alleen bereid was onderhandsche overeenkomsten te sluiten. De organisaties hebben zich onmiddel lijk met de regeering in verbinding gesteld en de onderhandelingen zijn thans nog gaande. Hoewel er van stagnatie in de be vrachting nog geen sprake is en de organi saties zelfs het vertrouwen hebben dat het zoover niet zal komen, is zoo meldt het A N P. het gevaar niet denkbeeldig dat de Eenheidsvakbeweging, die ook onder de schippers propaganda tracht te maken, het vuur van de ontevredenheid aanwakkert. BINNENLAND Tot directeur-generaal van het onder wijs aan het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen is benoemd. Prof. Dr. F. L. B. Sassen, rector-magnifi- cus en hoogleeraar aan de R.-K. universi teit te Nymegen. In IJmuïden is binnengekomen het s.s. .Orpheus" van de K. N. S. M. met 1000 ton gedroogde abrikozen uit Cartagena. Het schip is naar Amsterdam doorgevaren. Ten bate van de door den oorlog ge troffen studenten te Rotterdam worden 50.000 postzegels uitgegeven die een gulden per stuk zullen kosten. De vaart op de Maas en het Juliana- kanaal is zoo wordt uit Roermond ge meld Dinsdag vrijgekomen. De heer A J. Lievegoed, administra teur. chef van den Regeeringspersdienst. die aan het einde van dit Jaar den pen sioengerechtigden leeftyd zal hebben be reikt. heeft eervol ontslag aangevraagd Het werk van den Regeeringspersdienst zal wor den overgenomen door een speciale af- deeling van den Regeeringsvoorlichtings- dienst. Tot hoofd dezer afdeellng zal wor den benoemd de heer D. J. Lambooy. tot dusver adjunct-chef van den regeerings persdienst. De A. N. W. B. heeft zyn 150.000e lid ingeschreven. Onze industrie heeft dringend behoef te aan meer blik dan thans kan worden in gevoerd. Er worden plaatselijke regelingen voorbereid om bij het publiek de leege stamppot-, visch- en vleeschbllkjes in te zamelen Tot dien tijd kunnen deze normaal aan den vuilnlsdienst worden meegegeven. De huisvrouw kan medewerken door leege chocolade- en biscuitblikken bij haar krui denier in te leveren. Daar er behoefte bestaat aan goed jeugd-tooneel hebben een aantal vroegere medewerkers van de tooneelgroep „Elpore" een beroepsgezelschap opgericht, dat onder den naam „De sprookjesspelers" zal optre den. De directie wordt gevormd door Ina Krediet en Carel Eckhardt. Het repertoire is speciaal ingesteld op de behoefte en be langstelling van de schoolgaande jeugd De voorstellingen zullen in hoofdzaak omvat ten sprookjes van de Gebr. Grimm. Legen despelen. enz. In Limburg zijn 33 personen aange komen. afstammend van 6 families, die 150 jaar geleden als Friesche kolonisten naar Zuid-Rusland vertrokken zyn. De menschen die zeer veel leed hebben moeten doorstaan werden door de geallieerden bevrijd en te ruggebracht naar Nederland. De minister-president Prof. Ir. W. Schermer horn, zal as. Vrijdagavond negen uur voor de radio spreken over het com missariaat noodvoorziening getroffen ge bieden. BUITENLAND In de streek van Slacca op Sicilië zijn 12 van de 20 leden van een bende misdadi gers gearresteerd. Vier anderen werden ge dood tijdens een gevecht met een andere rooversbende. In de Abruzzen zijn vyftien bandieten gevangen genomen, die zich had den toegelegd op het overvallen van voer tuigen en zich aan een aantal moorden hadden schuldig gemaakt. De Spaansche communisten in Frank rijk hebben hun hoofdkwartier van Parijs naar Toulouse verplaatst, „op den weg naar Madrid" zooals een van de leiders ver klaarde. Nieuwe druk op Japan. De druk waaronder Japan de laatste weken ls gezet, Is weer vergroot. De wetenschap, en dan speciaal die der natuurkunde, welke voor de Oostersche wereld veel moeilijker cn veel minder origineel wordt behandeld dan door de Westersche. heeft weer een wapen ver strekt. dat veel erger in zyn uitwerking ls dan de offerbereidheid van vele Japanners om hun leven in zetfmoordvliegtutgen of vliegen de menscheiyke bommen te geven voor het voortbestaan van een regime, dat naar over- heeisching streeft President Truman heeft zelf de eerste mededeellngen gedaan over den atoombom. De bijzonderheden over de ver woestende kracht van dtt oorlogswerktuig ver teld, kunnen niet meer deen twijfelen aan de verschrikkingen, welke het gebrtilk van dezen bom teweeg brengen en de wetenschappeiyke uiteenzetting, heden door prof. dr A D Fok ker in ons blad gegeven, maakt nog duldelU- ker. welke ontzettende krachten bij atoom splitsing vrijkomen. Het Japansche volk en de Japansche regee ring zijn gewaarschuwd Radio en drukpers hebben hun deel geleverd om de Japansche positie door de Japanners zelf strak te doen omlijnen. Bommen, kletn en groot, beschte- tlngen door oorlogsschepen accompagneerden deze acties met dof gedreun en zware vernie tigingen. Eiland na eiland, zelfs Okinawa, aan welks beheersching naar Japansche meentng het lot van het moederland verbonden is. is verloren gegaan. Op het Aziatische continent is de terugtocht aan den gang. Overal dreigen Invasies In Mantsjoerije worden groote troe penmachten gebonden door Sovjet-Russische militaire voorbereidingen aan de andere zyde van de grens. Indien Moskou het bevel tot den aanval zou geven, zou dit Japan den nekslag geven. Thans heeft het al tot gevolg gehad, dat er troepen aan den buitensten verdedi gingsgordel zyn onttrokken om mannen vrij te maken voor het veel belangrijker Mants- joerysche gebied. Wat kan Japan bewegen den oorlog te blij ven voortzetten? Zoo iets ondefinieerbaars als het geloof aan een Japansche missie? Mis schien kan de Japansche burgerman die idee van de onontbeerlijke overlieerschlng van zyn land ln O.-Azië nog hebben, maar de regee- ringspersonen moeten het technische over wicht der geallieerden wel zoo groot zien. dat de kansen van Tokio als verdwenen moeten worden beschouwd. Ook mogen de mogelijk heden van een Russisch ingrijpen nog niet zóó zijn. dat zij zeer binnenkort tot werkelijk heid worden, maar de dreiging ls er en zij kan eiken dag tot aanval worden, want bij de besprekingen, welke in Moskou met ver tegenwoordigers van Tsjoengking hervat wor den zal de Russische positie in dit gebied ver moedelijk worden vastgelegd. Daarbij worde bedacht, dat er ook nog oude Russische aan spraken op Mantsjoerije bestaan Een andere kans mag de Japansche oor logspartij misschien nog zien ln de twee regeeringen, welke er in China zijn: het Tsjoengking- en het communistische be wind maar ook dit zal niet de nederlaag van Japan kunnen verhinderen, want het stadium van het diplomatieke spel is voor bij De twee groote machten Engeland en Amerika hebben het „Land van de Rijzende Zon" dusdanig in het nauw gebracht dat er geen spel meer gespeeld kan worden. Er ls nog slechts één keus: overgave of vernieti ging. De voorwaarden voor de overgave zyn werkeiyk niet te zwaar Een duidelijk on derscheid wordt gemaakt tusschen militaire kiiek en volk. Over den Keizer, die godde lijk is. heeft men niet.gesproken, zoodat ook aan de figuren om den troon een kans wordt gegeven. Zal nu de atoombom in zijn schokkende werking oók de ideéele positie der soldateska niet Sjunnen verwrikken, zoo dat het land het zware lot der verwoesting bespaard wordt? MISLUKTE DIEFSTAL TE BLOEMENDAAL Twee inwoners van Haarlem zagen een kar. volgeladen met hout aan den weg slaan. Gemakkelijker kan het niet. dachten ze. Dat hout kunnen we best gebruiken. Ze trok ken met kar en al Haarlem-waarts. maar ver kwamen ze niet. Ze werden door de polite aangehouden en proves-verbaal werd tegen hen opgemaakt. De collecte, j.l Zondag gehouden tijdens den optocht van'de Buurtveveeniging „Het Oosterkwartier" te Haarlem ten bate van het Roode Kruis heeft opgebracht f998,63. Bovendien kon en bedrag van f 1000 als op brengst van de loterij aan het Roode Kruis ter hand worden gesteld. Zaterdag 11 Augustus viert de Buurt- vereenlging „Plein en omgeving" haar be- vrijdingsfeesten, die niet een plechtigheid bij de executieplaats aan de Dreef zullen worden geopend. De afd. Haarlem van de Kon. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt Donderdagavond een excursie naai de Stadskweekery te Haarlem. Dit najaar in September, zal weder om de populaire Emmabloemcollecte. ten bate van de tuberculosebestryding, gehou den worden. Vooral nu door den oorlog de tuberculose zoo sterk is toegenomen, is het zaak dat alles in het werk gesteld wordt, om deze kwaadaardige ziekte met kracht te bestrijden. Hiervoor is echter veel geld noodig. SPORT ATHLETIEK. Haegg en Andersson hebben hun wedstrijd in het White City Stadion te Londen gewonnen. Andersson liep de I mijl in 4 min. 8.8. Wooderson deed er 0.4 sec. langer over. Haegg's tijd op de 2 mijl was 9 min. 0.6 (zijn wereldrecord is 8 min. 42.8). Wilson ging 20 sec. later over den eindstreep. HOCKEY. De Koninklijke Nederland- sche Hockevbond is van plan gewestelijke hockeydagen te organiseeren. In het Wes ten zullen op 30 Sept. voorwedstrijden en op 7 October de finales te Amsterdam ge speeld worden (voor dames 7 en 14 October) In het seizoen 1945-'46 zullen herstelcom petities worden gehouden zonder promotie of degradatie, de volgende seizoenen worden weer normale competities uitgeschreven. AUTOMOBILISME. In Engeland bouwt men een nieuw soort race-auto. de „bom" waarmede Robert Morgan, piloot van de R.A.F. het wereldsnelheïdsrecord hoopt te breken. De naam „auto" is niet geheel juist, daar het voertuig zal bestaan uit één groot wiel, waarin de plaats van de bestuurder is gebouwd. De proefnemingen met dit „projectiel" zullen waardevolle gegevens omtrent de gedragingen van nieuwe smeersels en brandstoffen moeten opleveren. VOETBAL. De volgende 15 spelers zijn definitief voor de voetbalwedstryden op 19 en 21 Augustus in Denemarken aangewe zen: Kraak (Stormvogels). Saris iBW), Wilders (Blauw-Wit). v d. Heide (Feyen- oord). de Jong (ADO), de Vroet en Kuppen (beiden Feyenoord). Pellikaan (Longa). v. Buitenen (Hermes-DVS), v. d. Engel (DHC) Wilkes (Xerxes). Lenstra (Heerenveen), Smit (Haarlem). Mijnders (DFC) en Engels man (Quick, Nijmegen).

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2