De capitulatie een feit. De bevrijding van Oost-lndië. Na den Oorlog. Op naar Venrayf Morgen Nationale feestdag Pétain ter dood veroordeeld. Het Japansche antwoord Het woord is aan Kruiser in de lucht gevlogen. r~ Mac Arthur neemt overgave in ontvangst v De zetel der Indische regeering. Prinses Juliana kondigt maatregelen van het Roode Kruis aan. Herziening van het Belastingstelsel. 80e Jaargang No. 1810S 11 1 Woensdag 15 Augustus 1945 Bureaux: Groote Houtstr. 93 j"/I/VIT 8 f I fST l»-\ I ^>T Uitgave van de Stichting en Soendaplein 37, Haarlem I 1(1(11 I J I R Jf]g]f)l(]£j Voorlichting te Haarlem. IJmuiden: Kennemerlaan 154. AV&^I,W Vx®. V»fg JL V»A Vm Abonnementen: p. week 31 ct. ielet 54ui. per kwartaal 4. Tel Dir -Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-Hoofdredacteur: Iïobert Peereboom Tel: Redactie 10600. Expeditie 14825. y al, Japans overgave het einde van den oorlog in het Verre Oosten en tevens in de geheele wereld beteekenen? Dat moet afgewacht worden. Het is mo gelijk dat Japansche legerdeelen zich blij ven verzetten, hetzij in ons Indië of op andere eilanden, mogelijk ook in China. Maar de kans daarop schijnt te vermin deren, want in de laatste dagen hebben Japansche troepen den strijd al gestaakt zonder dat capitulatie van Tokio er hen toe noopte. Een juist begripi omtrent de Japansche opvattingen van zelfopoffering is moeilijk te verwerven, zij schijnen sterk te wisselen, zoowel met de personen als met de omstandigheden. Als het inderdaad heelemaal voorbij is, als wij eindelijk, met een zucht van ver lichting, kunnen zeggen dat het „na den oorlog" is, zal het herstel van Indië niet minder zorg baren dan dat van Nederland. Velen, die tientallen jaren van hun leven in Indië doorgebracht hebben en er een leven van harden arbeid hebben geleid, menschen die meenden voorgoed gerepa trieerd te zijn, staan nu geestdriftig ge reed om hun oude taak te hervatten. Die geestdrift is treffend. Tenslotte is het geen gering besluit, er als oudere man nog maar eens op uit te trekken. Het blijft ook min of meer onzeker, hoe het lichaam deze krachtproef doorstaan zal. De velen, die zich in dezen tijd te slap en te futloos toonen om aan het werk te gaan, zouden een voorbeeld kunnen nemen aan dezen ouderen. Deden zij het maar! Heilzame gevolgen van het einde van den oorlog in het Verre Oosten zullen zich in de geheele wereld doen gevoelen. Het meest wel in het zwaar geteisterde Europa. Niet alleen omdat er dan geen zonen meer in den strijd geofferd behoe ven te worden, maar ook omdat het moei zame herstel er belangrijk door zal wor den bevorderd, in de eerste plaats omdat een geweldige voorraad scheepsruimte ter beschikking zal komen voor den aan voer van materialen, grondstoffen en af gewerkte producten. Dit alles zal evenwel weinig baten, als in het land zelf niet met volle energie ge arbeid wordt. Aan den wil daartoe hapert nog veel. De proteststakingen van vieren twintig uur, die de havenarbeiders in Rot terdam en Amsterdam pas weer gehouden hebben op aanstichting van de zooge naamde Eenheidsvakbeweging, hebben er weer bewijzen van gegeven. De Rotter dammers hebben bovendien aangekondigd, dat zij een aantal door hen geëischte ver beteringen op eigen gezag en onder toe zicht van hun eigen vertrouwensmannen zullen doordrijven. Terecht heeft de regee ring deze aankondiging van eigenmachtig handelen als een anarchistische methode gekenschetst en meteen verklaard, dat zij er zich niet bij zal neerleggen. Deed zij dat wel, dan zou zij het gezag overdragen aan de Eenheidsvakbeweging en eventueel aan andere lieden, die eveneens van mee ning zijn dat een kleine minderheid de groote meerderheid maar moet dwingen. Of de voedselvoorziening van het land daarmee geschaad wordt, doet er voor hen niet toe. Hoe zou het op deze wijze straks met den aanvoer van grondstoffen moeten gaan? Het zal noodig zijn, dit verzet krachtig te bestrijden. Er hebben zich al teekenen voorgedaan, dat buitenlanders zoowel in als buiten onze grenzen aanstoot hebben genomen aan het Hollandsche gebrek aan werklust. Geen wonder. Het getuigt bovendien van een volkomen wanbegrip van den toestand waarin wij verkeeren, want straks zal blijken dat arbeid eigen lijk ons eenige exportartikel is en dat wij daarvan zullen afhangen, om er bovenop te kunnen komen. Zij die een hoogeh levensstandaard verwachten, nadat zij door zwarten handel er een poos duur op los geleefd hebben, vergissen zich ook deerlijk. Onze levensstandaard zal lager, soberder worden dan voor den oorlog. Wij hebben teveel verloren dat niet ver vangen kan worden. Wie nu hard aan het werk gaat, op welk terrein zijn arbeid ook ligt, toont dat hij de toekomst begrijpt. Wie meer aan zijn plichten dan aan zijn rechten denkt en daarnaar handelt is een verstandig man. Wie beseft, dat levens vreugde alleen door stevigen arbeid te bereiken is, zal na den oorlog tot de gelukkige menschen behooren. Dit moge voor sommigen klinken als een saai braaf-heids-preekje, maar het is iets heel anders. Het is de eenvoudige werkelijkheid. De gezonde overlevenden van den oorlog, waarvan een deel in het kleine Nederland woont, hebben reden om dankbaar te zijn. Zulke dankbaarheid uit men door iets voor zijn land en volk over te hebben, door gemeenschapszin te toonen en door te werken. Bovenal door te werken, hetgeen men, doet in het be lang van het geheel en van zichzelf. Wie aan het einde van den dag een gezonde vermoeidheid ervaart en die innerlijke voldoening ondervindt, die alleen harde arbeid geven kan, is een tevreden mensch. Het is veel waard dat te zijn. Wij leven maar zoo kort R. P. DE LAATSTE OORLOGSHANDELINGEN Op den laatsten oorlogsdag zijn boven Korea nog 16 Japansche vliegtuigen neer geschoten en zijn nog 800 reuzenvestingen in actie geweest, die 6000 ton brisant- en brandbommen boven militaire doelen lieten vallen. Volgens mededeeling van het Amerikaan- sche ministerie van marine heeft Japan in dezen krijg vrijwel zijn geheele oorlogs- en handelsvloot verloren. Japan onderwerpt zich aan de voorwaarden van Potsdam. T APAN hoeft Dinsdagavond gecapituleerd. Dit feit is door den Britsclion minister-president Clement Attlee 's avonds om twaalf uur in een radiorede meegedeeld. Oolr in Washington en Moskou word de onvoorwaardelijke capitulatie bekend gemaakt. In Tokio sprak Hirohito voor de eei-ste maal in de Japansche geschiedenis dooi- de radio tot liet, volk. Hiermede was dus een einde gekomen aan de spanning in de heole wereld, welke nog was toegenomen door de berichten inzake overgave, welke Dinsdagmorgen werden uitgezonden, maar niet worden bevestigd en achteraf ook te vroegtijdig, zij liet niet onjuist, bleken. In de Ver. Staten vierde men reeds feest, maar in Engeland, waai- men Zaterdag reeds de bloemetjes had buiten gezet, was het nu rustig. Hoe liet in de door Japan bezette gebieden zal gaan weet men nog niet, maar men aelit het nog niet volkomen zeker, dat de vijandelijke troepen zich nu direct zullen overgeven. Men is evenwel op alles voorbereid en men vertrouwt, dat boodschappers uit Tokio met liet keizer lijke zegel voldoende invloed zullen hebben 0111 de overgave werkelijkheid te maken. E tekst Jan Ligthart: Wie het redelijke gunt staat buitengewoon sterk in het weigeren van het on redelijke. van het Japansche antwoord luidt: „Verwijzende naar de mededeeling van 10 Aug., betreffende de aanvaarding van de bepalingen der verklaring van Potsdam, en het antwoord der regeeringen van de Ver. Staten, Gr. Brittannië, de Sovjet-Unie en China, verzonden door staatssecretaris Byr nes op 11 Augustus, heeft de Japansche re geering de eer het volgende mede te deelen aan de regeeringen der vier mogendheden: 1. Z. M. de Keizer heeft een keizerlijk rescript uitgegeven betreffende de aanvaar ding door Japan van de bepalingen der ver klaring van Potsdam. 2. De Keizei is bereid machtiging te ge ven tot en de onderteekening door zijn re geering en het keizerlijk hoofdkwartier te verzekeren van de noodzakelijke maatrege len voor de uitvoering der bepalingen van de verklaring van Potsdam. 3. Z. M. is ook bereid bevel te geven aan alle militaire, marine- en luclitautoriteiten teneinde te worden uitgegeven aan alle on der hun bevel staande strijdkrachten, waar deze zich ook mogen bevinden, om den ac tieven weerstand te staken en de wapens over te geven en te gehoorzamen aan de bevelen van den Geallieerden opperbevel hebber in overeenstemming met h "ii«taan de voorwaarden. Attlee gaf voor de radio een kort over zicht van den loop van den oorlog in het Verre Oosten. Na verklaard te hebben, dat ,,de Japansche tegenstand thans overal is gebroken", vervolgde Attlee: ,,Op dit oogenblik moeten wij hulde bren gen aan de mannen van dit land, uit de Dominions, uit Indië en de Koloniën, aan onze vloten, legers en luchtmachten, die zoo goed gestreden hebben in den zwaren veld tocht tegen Japan. Onze dankbaarheid gaat uit naar al onze schitterende bondgenoo- ten, bovenal naar de Ver. Staten, zonder wier wonderbaarlijke inspanningen deze oorlog in het Oosten nog vele jaren zou hebben geduurd. Wij denken in het bijzon der op dit oogenblik ook aan de gevangenen in Japansche handen, aan onze vrienden in de Dominions, Australfë en Nieuw-Zeeland, in Indië en Birma en in die koloniale ge bieden, die het geweld van den Japanschen aanval ondergingen. Wij verheugen ons er over, dat hun leed spoedig ten einde zal zijn en dat die gebieden spoedig zullen zijn gezuiverd van den Japanschen binnen dringer. Laat voor het oogenblik allen, die daar toe in staat zijn, rusten en zich verheugen in het bewustzijn, dat zij goed gewerkt hebben. De vrede is weergekeerd op aarde. Laat ons God danken voor deze groote be vrijding en voor Zijn barmhartigheid. Leve de Koning." Attlee deelde voorts mede, dat vandaag en morgen overal in Groot Brittannië ge vierd zullen worden als feestdagen der over winning. Kabinet Soezoeki afgetreden. Het kabinet van baron Kantaro Soezoeki is beden afgetreden. In een mededeeling aan de Japansche troepen door radio Tokio werd gezegd: ,,Wij hebben verloren, doch dit is slechts tijde lijk. Onze fout bestond uit gebrek aan ma teriaal, kracht en de noodzakelijke weten schappelijke kennis en uitrusting. Deze fout moeten wij verbeteren." Japansche krijgsgevangenen op Goeam waren een volledige ineenstorting nabij en huilden wanhopig toen zij het feit der ca pitulatie vernamen. Naar Agence France Presse meldt is de laatste dag van den oorlog tegen Japan voor de Amerikaansche marine een rampdag ge worden. De kruiser „Indianapolis" is n.l. in de lucht gevlogen, waarbij van de beman ning 875 opvarenden worden vermist, terwijl 5 dooden en 316 gewonden werden geteld. Deze 9950 ton metende kruiser, welke in 1932 in dienst werd gesteld, had onlangs San Francisco verlaten met een speciale spoed- eischende opdracht. De kruiser vervoerde materiaal naar de bases van de vliegende supervestingen voor het uitvoeren van aan vallen met atoombommen. Aangenomen wordt, dat het schip bij het vertrek uit Goeam in de lucht gevlogen is als gevolg van een vijandelijken aanval. Generaal Mac Arthur is benoemd tot Geallieerd opperbevelhebber voor het in ontvangst nemen van de overgave. Regelingen zijn getroffen voor een formeele onderteekening der bepalingen van de overgave op een zoo spoedig mogelijk oogenblik. Intusschen is aan de Geallieerde strijdkrachten bevel gegeven de of fensieve actie op te schorten. MINISTER KORETSJI ANAMI PLEEGT HARAKIRI. Domei deelt mee, dat de minister van oorlog, Koretsji Anami, Dinsdagavond hari- kiri heeft gepleegd in zijn ambtswoning „ten einde te boeten voor zijn falen bij de vervulling van zijn plichten als minister van Zijne Majesteit". Reeds geruimen tijd overwoog de Indische regeering de overbrenging van haar zetel van Brisbane naar Nederlandsch Indisch grondgebied, hetgeen uiteraard een vesti ging zou hebben beteekend ergens in de tot dusver bevrijde gebieden,- b.v. Hollandia of Balikpapan. Het is waarschijnlijk, dat het, na de capi tulatie van Japan, nu beter zal worden ge oordeeld te wachten totdat een meer ge schikte plaats, waarbij uiteraard allereerst aan Batavia zelf wordt gedacht, hiertoe beschikbaar zal zijn. Omtrent het tijdstip daarvan is natuurlijk voorshands nog niets definitiefs te zeggen. Eerst zal Indië door de Japanners geheel of althans in voldoende mate ontruimd moeten zijn en zal er een zekere orde moeten zijn bereikt in de. bezet ting door de geallieerde legers. Lang echter kan de aanvaarding van het burgerlijk be stuur door de N.I.C.A. en de terugkeer der Indische regeering nu niet meer op zich laten wachten. Dat de Spaarnestad haar petekinderen niet stiefmoederlijk heeft willen bedeelen, ia duidelijk gebleken bij de overdracht van het niet minder dan 30 stampvol geladen vracht auto's en verhuiswagens tellende convooi, die gisteravond op de Groote Markt ge schiedde. Onder groote belangstelling sprak wethouder D. J. A. Geluk een inleidend woord, waarna Dick de Vries namens de Haarlemsche schooljeugd met een klein over zicht van het ontstaan en de ontwikkeling der schoolactie Venray—Nijmegen en een, geestdriftige manifestatie van den wil tot vernieuwing en zoowel geestelijke als mo- reele steunverleening, het convooi aan den burgemeester overdroeg. Burgemeester M. A. Reinalda zei in zijn wederwoord, dat hijl bij zijn oproep tot de jeugd, die hij den 8en Mei had uitgesproken, niet had durven hopen op een zoo spoedige en algemeene actie voor den directen wederopbouw van ons gehavende land. Zelfs Pater Hutjes zal' bij zijn enthousiaste redevoering die den stoot gaf tot deze spontaan gevoerde cam pagne, een dergelijk resultaat niet verwacht hebben. De burgemeester zei vervolgens, dat" hij gaarne de overdracht aanvaardde. De goederen zullen in Venray aan de autoritei ten aldaar worden overgegeven. Inmiddels is het convooi hedenochtend om 4.30 ver trokken met een zestigtal middelbare scho lieren en de horde welpen, die verleden, week uit Venray naar onze stad gekomen was, nadat gisteravond nog een tocht door de stad en de omgeving was gemaakt. Uit alles blijkt dat de organisatie van cut omvangrijke werk in goede handen is. Eenige weken geleden is de actie begonnen, reeds thans stroomen groote hoeveelheden huisraad naar Nijmegen en Venray, naar de eerste stad per aak, naar Venray met vrachtauto's De zending van gisteren is nog slechts het begin. Alle goederen zijn ges - teerd en geregistreerd, maar het werk v nog steeds voortgang, daar lastig te voeren meubelstukken nog bij de tl voormalig geworden eigenaars zullen wor den afgehaald. Haarlem heeft hiermede de eerste schreden gezet op den weg naar het herstel van ons land. Moge het altijd zoo tot voorbeeld van anderen dienen! Van regeeringszijde vernemen wij, dat ia verband met de capitulatie van Japan de dag van morgen, 16 Augustus, als nationale feestdag wordt beschouwd. A.s. Zondag zal er een algemeene dankdag zijn. Radiorede prof. Schermerhorn Hedenavond 8 uur zal de min.-pres. prof. ir. W. Scliermerliorn, een radiorede liouden vanwege de capitulatie van Japan. Prinses Juliana, voorzitster van het Nederlandsche Roode Kruis, heeft de vol gende boodschap uitgezonden: Landgenooten, Het verheugende nieuws, hetwelk ons volk in spanning heeft verbeid, is thans wereldkundig geworden. Ook in het Verre Oosten heeft de vijand de wapens neerge legd. Voor onze zestig millioen rijksgenoo- ten in Indië staat nu de bevrijding voor de deur. In dit oogenblik gaan onze ge dachten naar hen uit. Gedachten, vol blijdschap over dezen gelukkigen keer, gedachten tevens vol groeiende onzeker heid over het lot van onze verwanten en vrienden. Het is mij dan ook een vreugde u enkele mededeelingen te kunnen doen omtrent de maatregelen in dit opzicht door het Nederlandsche Roode Kruis ge troffen. Ons Roode Kruis, dat vooral na de bevrijding van ons land zich zulk een plaats in aller harten wist te verwerven, heeft terstond, in overleg met de regee ring, den vertegenwoordigers van het Internationale Roode Kruis, die zich het dichtst bij het benarde Indië bevinden, verzocht zich daarheen te begeven. Hun rapporten omtrent de daar aangetroffen toestanden zullen de basis vormen waarop het Nederlandsche Roode Kruis mede kan helpen den eersten nood te lenigen. Bovendien kan ik u mededeelen, dat de regeering haar goedkeuring heeft ge hecht aan ons voornemen een groot aantal medische eenheden naar ons overzeesch Maar waarschijnlijk geen voltrekking van het vonnis. HET Gerechtshof te Parijs heeft Maarschalk Pétain schuldig bevonden aan wijziging van den regeeringsvorm met, voorbedachten rade en aan verstand houding met den vijand. Deswege is hij ter dood veroordeeld, tot „nationale onwaardigheid" en zijn zijn goedeien verbeurd verklaard. Het hof heeft ovenwei den wensch uitgesproken dat het vonnis, gezien don hoogen leeftijd van don veroordeelde, niet zal worden voltrokken. rijksgebied te zenden. Een tiental dezer, speciaal uitgeruste eenheden is reeds ge mobiliseerd. Voorts zullen twintig medi sche specialisten aan deze eerste hulp verleening deelnemen. Ook zal niets onbeproefd worden ge laten om u in contact te brengen met uw verwanten. Daarvoor zullen dezer dagen bij de burgemeesters en bij de afdeelings- besturen van het Nederlandsche Roode Kruis formulieren beschikbaar zijn. Daar op kunt u niet alleen om inlichtingen ver zoeken omtrent den welstand van de uwen, maar bovendien in korte bewoor dingen mededeelingen doen omtrent u zelf. Mogen de berichten welke u zullen be reiken een einde maken aan de onzeker heid, waarin u thans verkeert. Ik weet ons Roode Kruis vervuld van blijmoedi- gen werklust, om ook thans weer te hel pen waar hulp zoo zeer van noode is. Het departement van Financiën deelt mede, dat met grooten spoed wordt ge werkt aan een regeling van de oorlogs schade en aan de stichting van een na tionale herstelfinancieringsmaatschappij Tevens zijn in een vergevorderd stadium van voorbereiding de verdere geldzuive- ring en de registratie van effecten en andere vermogensbestanddeelen. Op het terrein van de belastingen kan een navorderingsbesluit worden tege moet gezien. Wat in de afgeloopen jaren op het gebied van de belastingen door oorzaken van allerlei aard te weinig is geheven, zal worden nagevorderd. Ver der wordt er een urgentieprogram uit gewerkt voor een herzien belastingstel sel, dat de lasten welke op de onderne mingen drukken verlicht, waarvoor uiter aard op andere punten compensatie zal moeten worden gevonden. Ook kan een vermogensaanwasbelasting worden ver wacht.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1