De Eerste Vijf. Japansche onderhandelaars vertrokken Hirohito: staakt de vij. Strijd in Mantsjoerije gaat nog door. Opvolging van bevel kan nog eenigen tijd duren. Het woord is aans Ramp bij vuurwerk. D Onze Mariniers in Amerika Weer luchtlijnen in ons land. Hef Eeregrafhöf te Bloemendaal. r Vreugde over de wereld 60e Jaargang Np. 18104 mm wet m "IT T Vrijdag 17 Augustus 1945 Bureaux: Groote Houtstr. 93 1 C I 1 |i"^ 1 ^*^1 Uitgave van de Stichting en Soendaplein 37, Haarlem jg 11 IB g g g j g Jjj J I I B R J I Voorlichting te Haarlem. IJmuiden: Kennemerlaan 154. Wfc* A wA AAM "S<^ JL \«flL Abonnementen: p. week 31 ct. Telef. 5437. 4^# per kwartaal 4. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Tel: Redactie 10600. Expeditie 14825. Besprekingen beginnen vermoedelijk volgende week HET is zeer waarschijnlijk, dat do inleidende besprekingen der Geallieerden met de Japanneezen niet voor het begin van de volgende week op zijn vroegst wor den gehouden. Men voegt hieraan toe, dat hierdoor de Amerikanen de gelegenheid zullen krijgen de plannen voor de bezetting van Japan te completeeren. Men verwacht dat een groote luchtvloot vele belangrijke functionarissen voor sleutel posities naar Japan zal vervoeren. Het geheele regelmatige luchtvervoer tusschen de Pliilippijnen en den centralen Pacific is stilgelegd, behalve voor zeer hooge persoonlijkheden. Er zijn aanwijzingen dat vooruitgeschoven eenheden naar Japan zullen worden vervoerd zoodra de voorloopige details zijn vastgesteld. T apan heeft nog niet geantwoord op de vraag van MacArthur om vertegenwoor digers voor de onderteekening van de capi tulatie-overeenkomst naar Manilla te zen den. Tokio heeft verklaard, dat het onmo gelijk is om het vertrek per vliegtuig van de Japansche afgevaardigden nog op 17 Augus tus te doen plaatsvinden, zooals door gene raal MacArthur was verzocht, daar hiervoor de noodige tijd ontbreekt. Wij zullen echter aldus wordt in bedoeld Japansch bericht verklaard voortgaan met het tref fen van voorbereidingen en het vertrek van het vliegtuig met de gedelegeerden zal -zdö spoedig mogelijk plaats vinden. De Japansche keizer Hirohito, die Don derdag aan zijn troepen bevel heeft gegeven het vuren te staken, heeft voorgesteld leden van de keizerlijke familie naar de verschil lende gevechtsfronten te zenden teneinde controle uit te kunnen oefenen op de uit voering van het keizerlijk bevel. Voorts werd verklaard, dat het nog wel tot 12 dagen toe zou kunnen duren voordat aan alle onder deden van het Japansche leger het keizer lijk bevel bekend zou. zijn. Volgens een bericht uit Tsjoengking heeft de opperbevelhebber van China aan Tsjang Kai Sjek meegedeeld, dat hij toestemt in de overgave van de Japansche legers. Aan de geallieerde troepen in Burma is opdracht gegeven geen offensieve acties meer te voeren tenzij de Japanneezen daar toe het initiatief nemen. Er is nog geen aan bod van overgave gekomen. Evenmin is iets bekend geworden van de houding der Japansche legers in Indonesië. Volgens een te Londen ontvangen bericht van radio-Tokio, zijn heden drie Japansche capitulatie-delegaties per vliegtuig uit Tokio vertrokken naar China, Mantsjoerije en „Het Zuiden". Deze boodschap was uitgezonden voor het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur te Manilla, en luidde verder nog: „type en herkennigsteekenen van de vlieg tuigen alsmede hun routes zijn zooals reeds eerder is medegedeeld." Uit dit bericht blykt niet, dat ook de delegatie voor de bespre kingen in Manilla is vertrokken. De Japansche keizer Hirohito heeft be vel gegeven aan alle Japansche strijd krachten de vijandelijkheden onmiddellijk te staken en een strikte discipline by hun bewegingen te handhaven. Het Japansche nieuwsbureau voegde er echter aan toe: Het is mogelijk dat het eenigen tijd, wellicht zelfs verscheidene dagen, zal duren voor het keizerlijke bevel de onderdeden aan het front, sommige afgelegen eilanden of bergachtige streken bereikt." Pelet de la Lozère: Meer menschen zijn on gelukkig door gebrek, aan net overtollige dan door ge- orek aan het noodzakelijke. Vuurpijl kwam op munitiekist terecht De nationale feestdag, welke tevens de eerste dag van de Rotterdamsche vlootweek was en derhalve dubbel feestelijk werd gevierd, is geëindigd met een ontzettend ongeluk, dat de levens heeft gekost van Nederlandsche burgers en Engelsche matrozen en waarbij meer dan honderd personen ernstig werden gewond. Het programma van de feestelijkheden, vermeldde tot slot het afsteken van een, grootsch vuurwerk op de Nieuwe Maas. Een groote menschenmenigte was van alle zijden naar de Maasoevers gekomen. Juist was het afsteken van het vuur werk op een der oorlogsschepen begonnen, toen een vuurpijl mislukte en in plaats van zijn weg in de lucht te nemen bran dend terecht kwam op een langs den wal gemeerd schip, ongelukkigerwijze juist in een kist met munitie. De gevolgen waren verschrikkelijk. De opgepakte menigte werd door de explosie uit elkaar geslin gerd en er ontstond een geweldige paniek^ Volgens voorloopige berichten zijn er 5 dooden te betreuren. Minstens 72 personen werden ernstig gewond. Het aantal Engelsche dooden en gewon den is nog niet bekend. E strijd in Mantsjoerije gaat nog' door. De Sovjet-Stafchef heeft verklaard, dat de strijd zou worden voortgezet tot de Japanneezen werkelijk de wapens zouden hebben neergelegd. Eater is nog een ultimatum aan het Itwaiitoenglegei- gesteld om voor 20 Augustus om 12 uur den strijd te staken. Van Japansche zijde is daarentegen een dringend beroep op MaoArihur g-edaan om stappen te onder nemen teneinde het Sovjet-offensief onmiddellijk te doen staken aangezien de Japansche troepen „groote moeilijkheden" ondervinden bij het uitvoeren van het keizerlijke hevel de vijandelijkheden te staken, omdat de Sovjet-troepen „nog steeds positief hun offensief voortzetten". Het hoofdkwartier van het Japansche Kwautoengleger heeft aan het hoofdkwartier van het Russische leger in het Verre Oosten Donderdag meegedeeld, dat de in de voorste linie strijdende troepen bevel was gegeven met alle militaire operaties op te houden. Aan de Russen werd ver zocht ecu einde aan hun aanvallen te maken. Inspectie in een opleidingskamp door brigade-generaal Alfred H. Noble. Men kan zich nog voor dit keurkorps aanmelden, daar het een belangrijk aandeel zal leveren voor het handhaven van de orde in Indonesië OP een open plek in de Rovertsche bos- schen ten Zuiden van Goirle, dicht bij de Belgische grens, zijn Woensdagmiddag de vele honderden ex-gijzelaars bijeenge komen, die indertijd door de Duitschers in St. Michielsgestel" en Haaren achter prikkeldraad waren opgesloten. Wij waren er bijna allen, uit het geheele land teza men gestroomd naar die eenzame plek, om er onze dooden te herdenken. Ook de groep Indische geïnterneerden, die eerst in Buchenwald gevangen werd gehouden en later in Haaren en Gestel verbleef, was aanwezig. De vijf die hier sneuvelden wa ren de eersten in ons land, die door de Duitschers werden gedood zonder dat eenige beschuldiging tegen hen was inge bracht. Op die eerste executie, op 15 Augustus 1942, volgde in October een tweede moord op gijzelaars uit de kam pen. En hoeveel herhalingen kwamen er later niet in het geheele land! Hoevelen stierven in gevangenissen en concentratie kampen in Nederland en Duitschland! De lijken van de eerste vijf werden na de bevrijding opgedolven. Want hoewel de Duitschers hen ver van Gestel en Haaren hadden weggevoerd en voorzorgsmaatre gelen genomen om de plaats van de misdaad geheim te houden, waren zij be spied. Een boschwachter, die zich onder de struiken verborgen had toen hij hen hoorde naderen, zag het misdrijf plegen en bleef tot zij vertrokken, luidkeels een van hun afschuwelijke marschliederen zingend. In Juni werden de lijken naar de be graafplaats in Tilburg overgebracht. Vol gens den wensoh der familieleden werden de stoffelijke overschotten van W. Ruys, C. Bennekers en mr. Robert Baelde in Rotterdam ter aarde besteld en die van mr. O. E. G. Graaf van Limburg Stirum en A. baron Schimmelpenninck van der Oye opnieuw begraven op de plaats van de executie. Aan deze beide graven stonden wij Woensdag en herdachten onze dooden en allen die na hen vielen. Het was mooi, dat bosch, wisselend in loofhout en naaldhout en lage gewassen, zooals dat in B'rabantsche bosschen voor komt. Hier bloeide de hei in paarse pracht. En op de open plek stonden de palen, waaraan de ten doode gedoem- den drie jaar geleden waren vastgebon den voor het executie-peleton aantrad: drie palen dicht bijeen en dan op eenige meters afstand nog eens twee. Er lagen kransen voor en de Nederlandsche vlag wapperde fier erboven. Maar al die kleur en dat teeken van overwinning konden niet beletten, dat die lugubere staken ons den somberen nacht weer deden beleven. Wij hadden elkaar verheugd begroet: het was goed elkaar weer te zien na dat lange, wonderlijke samenzijn in het verleden, toen de dood ons bedreigde. Er waren handdrukken en blijde herkenningen. Maar allen, als zij verder gingen en voor die rij staken kwamen, verstarden en bogen het hoofd. Het hout was hier en daar door kogels getroffen. Er werden vier redevoeringen gehou den: een inleidende door mr. F. baron van Voorst tot Voorst, die met enkele andere oud-gijzelaars zooveel gedaan had om deze plechtigheid voor te bereiden, de rede van den minister-president prof. ir. W. Schermerhorn, die sprak als de oud leider van onze vertrouwensmannen in het kamp St. Michielsgestel en tenslotte twee toespraken van den broeder (ook oud gijzelaar) en de weduwe van wijlen Van Stirum. namens de geheele groep familie leden der gestorvenen, die aanwezig was. Een klein mannenkoor zong Ecce quo modo moritur. Tenslotte zongen allen het Wilhelmus. Er waren veel kransen gelegd, het eerst namens H. M. de Koningin, bij den eenvoudigen steen met inscriptie, die later door een monument vervangen zal worden. Prof. Schermerhorn herdacht de dooden en noemde ook de moedige jonge vrouw van Robert Baelde, die evenals haar man den bezetter ten prooi viel en in een van de afschuwelijke Duitsche concentratie kampen stierf. Hij zeide dat juist die Duitschers, die met ons in de gruwelen, begonnen op 15 Augustus 1942, het schrij nende onrecht kunnen beleven, op het aanvaarden van schuld en boete door het geheele Duitsche volk moeten aandringen. Nu ligt dat volk ter aarde, maar de eerste teekenen, dat het zich weer gaat oprich ten, zijn zichtbaar. Er is nog geen zicht baar teeken van verbetering. „Vrienden, is dit volk het slachtoffer van macht en machtswaanzin? Is het juist dat aan dit volk geopenbaard wordt, dat macht voert tot verderf? Ik ben geneigd hierin de eenige verklaring en zeker geen verontschuldiging te zien. Maar als ik bepaalde verschijnselen vandaag aan den dag in ons land signaleer in verhoudingen, waarin de eene mensch macht uitoefent over een ander, dan ben ik geneigd te erkennen dat macht een gevaarlijk wapen is, dat macht van menschen over men schen een geestelijke kracht en zedelijk gehalte vergt, die helaas door te weinigen worden opgebrachteen feit dat ons volk ook nu, in ons nationale leven, beel den te zien geeft, die gelijkenis toonen met hetgeen het Duitsche volk in de afge- loopen jaren de wereld te zien gaf. Zoo is het vrienden: organisatie is macht en macht is bederf, tenminste daar waar er geen geestelijke kracht, geen besef van goed en kwaad, geen begrip voor de abso lute waarden, die God in deze wereld stelde, tegenover staat. Ziedaar het droe vig beeld van een menschelijke samen leving, zooals die is ontaard en waarvan wij vandaag slechts een van de duizenden excessen in smart en weemoed gedenken." Hij sprak ook over de teleurstelling van velen, na een bevrijding die ons wel van den bezetter verloste, maar nog geen vol ledige vrijheid brengen kon. „Wij moeten vaststellen dat heel veel anders is geloo- pen, dat het misschien minder mooi gaat dan wij in onze beste oogenblikken heb ben gedroomd, dat ook dit volk klaagt en terneer ligt en slechts met moeite den weg omhoog betreedt. In de plaats van saamhoorigheid is er misschien veel extra zorg voor zichzelf. In de plaats van ge rechtigheid hier en daar afzichtelijke machtswellust en willekeur. In de plaats van Nederlandsche rechtszekerheid, in sommige kwade gevallen Gestapo-metho- aen"Wij, die ons leven mochten behouden, hebben dat te gebruiken als een gave en ons zelf te zien als een in strument Gods in den strijd om ons volks bestaan." Zoo dlep-ernstig en waar sprak Scher merhorn op de eenzame plek in de bos schen, waar de Eerste Vijf vielen. Het was een aangrijpende plechtigheid. B. P. Regeeringsvliegdienst wordt ingesteld. Ter bevordering van het contact tusschen het regeeringscentrum en de Zuidelijke, Oostelijke en Noordelijke provincies zal een regeeringsvliegdienst worden ingesteld, die ten nutte zal zijn van regeeringspersonen, ambtenaren en zakenlieden, op grond van urgentieverklaringen, af te geven door de departementen van alg. bestuur, dan wei door of vanwege de Commissarisen der Koningin. Het geprojecteerde luchtnet omvat de vol gende lynen: Den HaagEindhovenMaas tricht; Den HaagArnhemEnschede; Den HaagLeeuwardenGroningen. Tevens is gedacht aan de mogelijkheid van een door verbinding met Amsterdam. De K. L. M. ver leent medewerking. Wij hebben reeds gemeld, dat aan den Zee weg te Bloemendaal een Eeregrafhöf zal worden opgericht voor de 450 slachtoffers van de Duitsche terreur die daar vielen. Dit geschiedt op initiatief van het Nationaal Instituut te Amsterdam. De grafhof zal komen te liggen op een hoogen duintop, die min of meer een plateau vormt. De hof zal ombouwd worden met een zuilengang of gaanderij als bijvoorbeeld de Kloostergang te Utrecht, maar dan met een nieuwe vorm geving. In den binnenhof komen de graven* Het eigenlijke monument komt aan den Zee weg, evenals de ingangspoort tot den hof, „We zijn van de politie." Dezer dagen kwamen 's middags onge veer half vier drie mannen een café aan da Breestraat te Haarlem binnenstappen. Ze waren gekleed in een soort uniform en één van de mannen droeg een revolver. Ze heb ben het huis doorzocht en verdwenen met; dertig gulden, 270 Engelsche sigaretten en zeven maatjes jenever. De barometer van de wereldvreugde over het eindigen van den oorlog in Oost-Azië ging met groote sprongen vooruit en bereikte een ongekend hooge stand. Washington riep: We willen Truman zien, we willen Truman zienHij verscheen met zijn vrouw op het bor des van het Witte Huis en zei: „Dit is een groote dag. Het is de dag, waarop wij sinds Pearl Harbour hebben ge wacht." Sydney (Australië) was dol van vreugde. Canada: feestvreugde steeg ten top. Nieuw-Zeeiand veranderde in een heksenketel. In Londen vloog alles de straat op, vuurwerk en vreugdevuren werden ontstoken. Bombay (Br. Indië): de moesson-regens waren niet in staat het enthousiasme der millioenen te dempen. Madrid: alle vlaggen van officieele gebouwen moeten uit ten teeken van diepe en welgemeende vreugde. Moskou was rustig. Men wacht op de groote officieele vieringen. Paramaribo: Overweldigend enthou siasme. Willemstad: Uitbarsting van vreugde. Colombo: Nederlanders op Ceylon ^buiten zichzelf van blijdschap.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1