Onze Gevangenen De wapens hebben rust gekregen. Japanners komen in vredes-actie Een legermacht voor Indië. In September gaan al bataljons vertrekken. De Nationale Advies-Commissie. Vorstelijke Telegramwisseling. Tusschen Koningin en Koning George Het woord is aanj Maandag de gaskraan open. Welke voorzorgen yenomen moeten worden.' Koninginnedag De optocht te Haarlem. Distributienieuws COc Jaargang No. 18105 V "I 1 1 tm Zaterdag 18 Augustus 1945 Bureaux: Groote Houtstr. 93 1 B i iQk r¥8 O1 B 9 Of i^\ I Uitgave van de Stichting en Soendaplein 37, Haarlem I II II I V I I I I 1 IS I IBB II 1 Voorlichting te Haarlem. IJmuiden: Kennemerlaan 154. >Ai JU Jfe VtJ Abonnementen: p.week 31 ct. Telef. 5437. Per kwartaal 4. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Tel: Redactie 10600. Expeditie 14825. OP de brug van het Schip van Staat heeft de minister-president Vrijdagavond de vraag gesteld, wat het Nederlandsche volk wil aanvangen met de tienduizenden, die gevangen zitten in kampen van allerlei aard. Hij heeft daar verschillende andere vragen aan verbonden en sommige voor- loopig beantwoord. Het was eigenlijk een vertrouwelijk gesprek met zijn landgenoo- ten, dat prof. Schermerhorn hield. Er sprak een bewindsman, die niet slechts het volk om vertrouwen vraagt maar be reid is. het dat wederkeerig zelf te geven. De spreker heeft er geen doekjes om ge wonden. Hij heeft erkend dat na de be vrijding belangrijke fouten zijn gemaakt, dat dingen zijn gebeurd die de verant woordelijke instanties van harte moeten betreuren en dat helaas niet vast staat, of zelfs nu nog menschen gevangen zit ten, die ten onrechte gearresteerd zijn. Hij heeft een voorbeeld genoemd en het aangeduid als een uit legio gevallen. Maar hij heeft erbij gevoegd dat methoden, die in de normale rechtsgang van ons volk onbekend waren, toegepast moesten wor den om erger dingen te voorkomen. Wij hebben in een noodtoestand geleefd en doen dat nog, maar de rechtszekerheid moet worden hersteld en de tvaarborgen, die in Nederland aan den grootsten ban diet plachten te worden gegeven, zullen weer aan iederen verdachte dienen te worden verstrekt. Daartoe moet de uitvoe ringsmogelijkheid geschapen worden en daartoe is vooral noodig: besef van de waarde van de begrippen waarop onze rechtspraak was gebouwd, bij hen die op het oogenblik de geheele rechtsgang lei den en beheerschen. Dat is duidelijke taal. De minister-president heeft ten aanzien van de toestanden in de kampen ver klaard, dat zich eenerzijds slapheid bij de bewakers en anderzijds hier en daar ex cessen hebben voorgedaan. Hij heeft ge zegd dat de regeering voornemens is, bij elk interneeringskamp een college van regenten, plaatselijk gekozen en plaatse lijk werkzaam, aan te stellen. Regenten zullen vrij met alle gevangenen kunnen spreken, hun den rechten weg kunnen wijzen en aldus voorbereidend werk kun nen doen voor hun lateren terugkeer in de samenleving. Dat lijkt mij een groote en nuttige verbetering, die het volk zelf betrekt in de vraag: wat moeten wij op den duur met onze politieke gevangenen aanvangen? Want daar bekommeren in derdaad weinigen zich om en die vraag moet toch opgelost worden. Men is er niet af met te zeggen: de misdadigers zullen de doodstraf krijgen. Een veel grooter aantal gevangenen zal de doodstraf niet krijgen en op den duur in ons midden moeten terugkeeren. Ten aanzien van de „lichte gevallen", waarover de minister president sprak, kan men het zich moeilijk anders voorstellen en als hij de vraag stelt, welk effect het leven in de kampen op hen zou hebben, voelt men dus meteen de noodzaak om dat gunstig te beïnvloeden. Want de gezamenlijke opsluiting van al die N.S.B.'ers is eigenlijk allesbehalve een ideale methode om hen tot beter inzicht te doen komen. Ik zou hieraan willen toe voegen dat het mij ook allesbehalve ge- wenscht lijkt, dat jonge kinderen van N.S.B.'ers in speciale kindertehuizen wor den verzameld. Op die manier wordt een bepaald stempel op hen gedrukt en wor den zij op elkaar aangewezen, hetgeen juist niet het geval behoorde te zijn. Ik heb daar een deskundige opinie over ge hoord, die onomwonden zei: „Totaal ver keerd. Niet bij elkaar houden. Zoo wordt nationaal-socialisme bestendigd. Haal ze uit elkaar en breng ze in gezinnen onder." Dit verstandige advies moge de Regeering ook onder oogen komen. Onlangs heb ik geschreven over het veel te groote aantal gevangenen, hetgeen de keuze van een goede bewaking moet be letten. De minister-president heeft de „uitschifting" van een aantal lichte geval len aangekondigd: voorwaardelijke vrij lating dus. Hij heetf daarover de meening van de Nationale Commissie van Advies ingewonnen. Het is ongetwijfeld de eenige goede oplossing, ook met het oog op den komenden winter en de noodzaak, behoor lijke toestanden in de kampen te verzeke ren. Dat is geen sentimentaliteit, maar noodzaak. Het zij herhaald: de misdadigers moeten en zullen streng bestraft worden. Maar rechtvaardig. Geen Duitsche metho den in Nederland. Of om met prof. Scher merhorn te spreken: Wij zijn Nederlanders en geen Duitschers; daar ligt nu juist het verschil. Bevestigd is ten aanzien van de recht spraak, dat alles hopeloos langzaam gaat, al zijn daar verklaringen voor. Het Haag- sche Bijzondere Gerechtshof zal op 21 Augustus zijn eerste zitting houden, maar met de tribunalen marcheert het nog hee- lemaal niet. Veel vertraging wordt ver oorzaakt doordat er zoo buitengewoon weinig animo bestaat om er deel van uit te maken. Mij lijkt de verklaring van dat verschijnsel niet moeilijk. Het tribunaal- besluit, in Londen uitgedokterd, ligt ons volk niet. Wij hebben nooit in leeken- rechtspraak geloofd. Wij willen niet zelf rechtspreken, maar wenschen dat juris ten, beroepsmenschen, dat volgens de wet doen. Ik geloof dat de Regeering het tri- bunalen-besluit in dien zin zou moeten herzien. Het is een fout van haar voor gangster R. P. HOUTSTROOPERS GEVERBALISEERD. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft de Heemsteedsche politie proces-verbaal op gemaakt tegen een vijftal inwoners van Haarlem terzake diefstal van hout uit het Wandelbosch Groenendaal. T"vE wapens in Oost-Azië krijgen rust. 4-* Uit Mantsjoerjje zijn geen berichten meer ontvangen over oorlogshandelingen. Wel komen telegrammen binnen, dat de Japansche troepen zich aan verschillende sectoren van dit front beginnen over te geven. Vrijdag werden 20.000 Jappen ge vangen genomen. Het Japansche leger in Zuid-China zal zich heden in Canton overgeven aan het eerste Chineesche leger. Dit geschiedt onafhankelijk van Okamoera's capitulatie in Tsjih Kiang in de provincie Hoenan. Intusschen begint MacArthur ongedul dig te worden. De nota's van Tokio, waar mee wordt getracht het vertrek der ge delegeerden uit te stellen, zijn hem gaan vervelen en hij heeft nu den Japanneezen bevolen zich onverwijld naar zijn hoofd kwartier te begeven. Deze zouden daarop per radio hebben bericht, dat zij vertegen woordigers hebben gekozen, die Zondag naar Manila zullen vliegen. Australische Liberators zijn Vrijdag be gonnen met een reeks vluchten boven Java om pamfletten met berichten uit te strooien. Eenheden van Nica en voornamelijk Nederlandsch-Indische autoriteiten staan in Australië klaar om zich zoo snel mo gelijk naar bevrijd Ned.-Indisch gebied te begeven. Hoewel de zetel der Ned.-Indi sche regeering zeer waarschijnlijk in de nabije toekomst verplaatst zal worden, wordt verwacht, dat nog geruimen tijd een vrij groote organisatie in Camp Co lumbia zal blijven functioneeren. Slechts zij, die onmisbaar worden geacht voor militair of binnenlandsch bestuur zullen met de eerste detachementen verscheept worden. Volgens een bericht van Ass. Press uit Wij vernemen van officieele zijde: De re geering is voornemens in Sept. en Oct. een tiental lichte infanterie-bataljons, tezamen ongeveer 8000 man. thans dienende onder den bevelhebber Nederlandsche strijdkrach ten (B.N.S.) naar Indië te laten vertrekken. Daarop zullen volgen eenige z.g. gezags- bataljons samengesteld uit oorlogsvrijwilli gers, die thans reeds zijn ingedeeld bij de troepen van de B.N.S. en derhalve eeniger- mate geoefend. In het begin van '46 zullen nog enkele lichte infanteriebataljons worden uitgezon den en tenslotte bestaat het plan eenige ge- zagsbataljons te vormen uit oorlogsvrijwilli gers die thans nog niet in dienst zijn en voor wier kleeding dus nog moet worden gezorgd. Dit laatste is slechts mogelijk, wanneer de Geallieerden deze kleeding tijdig in Neder land beschikbaar stellen. Het totaal zou dan 20 tot 25.000 man bedragen. De encadreering der genoemde bataljons zal moeten worden versterkt of gevormd uit daartoe op te roepen reserve-officieren. De vorming en oefening der expeditionaire macht, die, zooals bekend, in Engeland plaats heeft, zal inmiddels volgens het met de En- gelsche autoriteiten overeengekomen schema blijven doorgaan, opdat wij ten spoedigste een goed geoefende, bewapende en geenca- dreerde macht in handen krijgen voor het geval in Indië nog met kracht van wapenen zal moeten worden opgetreden. En mede ten einde de kern te vormen van het nieuwe Nederlandsche leger. Bij deze expeditionaire macht worden een groot gedeelte der jongere beroeps-officieren en eenige honderden jon gere reserve-officieren, voor de hoogere ran gen met maximum leeftijd van 45 jaar, in gedeeld. Half December a.s. zullen nog om streeks 20.000 man oorlogsvrijwilligers naar Engeland worden uitgezonden ter vorming van de eerste divisie. Tenslotte zullen bij de in Nederland en Duitschland blijvende troepen van de B.N.S. een aantal beroeps- en reserve-officieren worden ingedeeld, terwijl oudere van deze groepen noodig zijn voor de encadreering der gezagscompagnieën in Nederland onder den territorialen bevelhebber in Nederland. Majoor Thomas Ferebre, die het bevel gaf tot het uitwerpen van de eerste atoombom (boven Hirojima). Hij was een van de weinigen die iets van het bestaan en de uitwerking van deze bom afwisten. Okinawa, zijn vier Aroerikaansehe B-32 bommenwerpers, die Vrijdag alleen voor het maken van fotografische opnamen bo ven de baai van Tokio vlogen, aangeval len door tien Japansche jagers en afweer geschut. Een der bommenwerpers werd zwaar beschadigd aan de draagvlakken, doch geen van de negen inzittende leden der bemanning werd gewond. Twee Ja pansche jagers zijn omlaag geschoten en waarschijnlijk vernield. Zal het werkelijk zoo zjjn? Radio Tokio meldt dat de nieuwe Japan sche minister-president prins Naroehiko Higasjikoeni in een radiotoespraak aan de Japansche bevolking vrijheid van ver- eeniging en vrijheid van pers heeft toe gezegd. Bespreekt in het openbaar het tijdstip der verkiezingen Vrijdag hield de Nationale Adviescom missie een vergadering. De voorzitter deelde mede dat de commissie, belast met de zuive ring der Staten-Generaal, alsnog voor leden van de Eerste en Tweede kamer en voor le den van de Nationale Advies-commissie de gelegenheid openstelt om klachten in te dienen. Vervolgens werd besloten Vrijdag a.s. in het openbaar te behandelen het aanhangig gemaakte voorstel, de regeering een advies uit te brengen met betrekking tot de bepa ling van het tijdstip, waarop verkiezingen van de vertegenwoordigende lichamen wor den gehouden. Bij het bureau der Nationale Advies-com missie is een verzoek van de regeering bin nengekomen om haar te adviseeren omtrent het vraagstuk der politieke gevangenen. De regeermgs voorl. dienst deelt mede, dat H.M. de Koningin van Z.M. den Koning van Engeland het vol gend telegram heeft ontvangen: „In dit grootsche uur, nu ten lan gen leste de krachten van tyrannie en agressie in de geheele wereld de finitief en volkomen overweldigd zijn, is het mij een groot genoegen, Uwe Majesteit mijn oprechte gelukwen- schen met deze triomfantelijke en totale overwinning te doen toekomen. Mijn regeering, mijn volk en ik zullen nooit vergeten, dat Uwe Majesteit de eerste was, die vrijwillig deelnam aan den strijd tegen den Japanschen vijand, toen deze, na den verrader lijken bomaanval op Pearl Harbour, den oorlog verklaarde aan mijn land en de Ver. Staten. Wij hebben de grootste bewonde ring gehad voor de dappere daden van Uwer Majesteits gewapende macht bij de verdediging van Uwer Majesteits gebiedsdeelen in het Verre Oosten tegen verre overmachtige vijandelijke strijdkrachten, en met bezorgdheid hebben wij de lotgeval len gevolgd van Uwer Majesteits ge trouwe onderdanen van velerlei ras, die leden onder de wreede onder drukking van een meedoogenloozen vijand. Eén in vreugde over het vooruit zicht op hun spoedige bevrijding zien wij met vertrouwen de komende ge lukkiger dagen van vrede tegemoet, als belooning voor Uw eensgezinde krachtsinspanning en die van onze bondgenooten in den gigantischen strijd, welke thans tot zulk een roem rijk einde is gebracht. GEORGE R. I." H.M. de Koningin heeft den Ko ning van Engeland hierop het volgen de antwoord doen toekomen: „Overgelukkig, dat de laatste der overweldigers volkomen overwonnen is en dat de vrede in de wereld is weergekeerd, dank ik Uwe Majesteit allerhartelijkst voor Uw vriendelijk telegram. Ik bied U mijn diepgevoel de gelukwenschen bij deze beslissen de overwinning aan en betuig U mijn bewondering en dankbaarheid voor de schitterende verrichtingen van Uw dappere strijdkrachten te land en ter zee, welker moed, volharding en kunde, tezamen met die van onze bondgenooten, zoo zeer hebben bij gedragen tot deze eindoverwinning over de machten van duisternis en onderdrukking. Ook ik verheug mij in het vooruit zicht van de spoedige bevrijding van mijn lijdende volken in de overzee- sche gebiedsdeelen van mijn Konink rijk, die nooit zullen vergeten, wat zij te danken hebben aan al degenen, die hun meedoogenlooze onderdruk kers ten val hebben gebracht. WILHELMINA". Emerson: Het is voor ieder mogelijk een werkeVól succes in het leven te b> namelijk door vroe. 7 een ar beidssfeer te kiezen en hard nekkig daarin te werken. Het is bekend, dat Maandagmorgen 11 uur de gaslevering in Haarlem en omgeving hervat wordt. Er moeten eenige voorzorgen, genomen worden, omdat dan het rookgas» dat in de buizen zit, vervangen moet worden door het gewone gas. Bij het voor de eerste maal weer in gebruik nemen van de gasinstallatie moeten de on derstaande aanwijzingen nauwkeurig opge volgd worden: 1. Zorgt dat er geen vuur brandt in het ver trek waar men voor het eerst weer gas gaat gebruiken. 2. Zet in het vertrek een raam of buiten deur open. 3. Hebt CJ een muntmeter, draai dan eea munt door. 4. Opent de meterkraan en wacht dan 5 min, 5. Opent één branderkraan van een gas-< comfoor of gasfornuis en laat het gas,- zonder het aan te steken, 15 minuten uit- stroomen. 6. Sluit daarna de branderkraan en wacht 16 minuten. 7. Daarna kan het gas op de gewone wijze worden aangestoken, wanneer het gas dan nog niet brandt, herhaal dan de in punt 5 en 6 genoemde handelingen. Hoort men het gas niet uitstroomen. sluit dan de branderkraan en waarschuwt het gasbedrjjf of den gasfitter iie volgens een raambiljet der gasfabriek in de naaste om geving gestationneerd is. Geen houtroof meer! Er is in Bloemendaal in den afgeloopen winter en ook nog dezen zomer, zeer veel hout geroofd. Het natuurschoon vertoont helaas tallooze leelijke wondeplekken. Er was een excuus voor velen (niet voor de zwarte handelaars!) omdat er geen brand stof was. Daarom deed de politie in veel gevallen een oogje dicht. Nu er evenwel gas komt, heeft de politie te Bloemendaal opdracht ontvangen, te be ginnen met Maandr-g, zonder genade op te treden tegen houtroovers. Alleen het opra pen van klein dood hout is toegestaan, maar als takjes takken worden, is het mis. Niet alleen zal het hout worden afgenomen, maar ook hét gereedschap, de wagen of de fiets. Bovendien volgt dan nog een proces verbaal. Er bestaat zoo wordt ons gemeld groote belangstelling voor den gecostu- meerden optocht die op 1 Sept. te Haar lem zal worden gehouden. Vele jeugd- en! buurtvereenigingen hebben zich reeds voor deelneming aangemeld, evenzoo vele particulieren. Het comité heeft daarom besloten be kroningen aan dezen optocht te verbin den. De heer Herman Moerkerk is bereid1 gevonden een jury voor dit doel samen te stellen. De beschikking is verkregen over medailles met de beeltenis van de Koningin. Laat dit voor nog meer stadgenooten een aansporing zijn aan dezen optocht deel te nemen opdat het in alle opzichten een pracht stoet zal worden. De inschrijving is opengesteld tot Don derdag 23 Augustus bij D. J. van Ellinck- huyz«m, Anegang 32, op de uren 1012 en 24 uur en bij J. J. A. v. d. Linden, Kleine Houtstraat 8, 's middags van 57 uur. Zeepbon voor 6 weken* Met de 225 gram zeep die op bon 537 b*?® schikbaar gesteld wordt moet 6 weken Re- daan worden. Op den bon kan evenwel slechts tot 1 September gekocht worden. 100 gram rozijnen* In de Westelijke provincies wordt per persoon 100 gram rozijnen beschikbaar ge steld. Bon 545 moet op 20, 21 of 22 Augus tus daarvoor bij den detaillist ingeleverd worden. Aflevering begint na 2 September. Waschmiddelen* Zeepvervangende waschmiddelen mogen in het vervolg zonder bon verkocht worden. Drie liter petroleum op bon 543 Met ingang van 20 Augustus wordt in de Westelijke provincies op bon 543 van de 5e noodkaart 3 liter petroleum verkrijgbaar ge steld. De bonnen zijn geldig tot en met 15 Sept. In verband met de bevoorrading van den handel is het mogelijk dat petroleum niet direct overal verkrijgbaar zal zijn. Vóórinlevering der bonnen mag evenwel niet plaats hebben. Zij die blijvend versto ken zijn van gas en electriciteit zullen bin nenkort petroleum ontvangen op bonnen der kaarten voor petroleum voor kookdoel- einden. Ook havermout op bonnen 529 en 530 In de Westelijke provincies mogen op voor gort aangewezen bonnen 529 en 530 ook 125 gr. havermout per bon gegeven worden. Voorshands zal havermout evenwel slechts in zeer beperkte mate verkrijg baar zijn.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1