Japanners op Java staken het vuren. Het Frankrijk en Engeland. Schadeloosstelling Zakelijk onderzoek 1 van Nederland. aan de Geallieerden. der Annexatie. «Oo Jnarjrang \o. 1R100 x X 11 1 Maandag 30 Augustus 1945 Bureaux: Groote Houtstr. 93 Tf* g TOA I I R Uitgave van de Stiehting en Soendaplein 37, Haarlem I J J III I J V J V J L J I J II Voorlichting te Haarlem. IJmuiden: Kennemerlaan 154. JL ^k^nb Abonnementen: p.week 31 ct. Telef. 5437. per kwartaal 4. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Tel: Redactie 10600. Expeditie 14825. Capitulatie-besprekingen in Manila begonnen. LT ET voor ons land belangrijkste bericht uit Oost-Axië is. dat volgens een in Xew York opgevangen mededeeiing van het onder Japansehc controle slaande radiostation van Batavia is gezegd: LH- keizerlijke Jajsmselie strijdkrachten op Java hebben van het hoofdkwartier hei LvveJ ..staakt het vuren" ontvangen. I>e keizerlijke Japansdie strijdkrachten zullen, zoolang dit nootiig is. de leiding in handen houden om de rust en orde te verzekeren. De Japnnsclie troepen in liet gebied van Weivak op Guinea, ter sterkte van 8.000 inau. hebben gemeld, «laf zij de voorwaarden van overgave aannemen. IK' Japansche capitulatie-delegatie, welke uit 10 leden bestaat, is in Manila aan gekomen en de eerste besprekingen, welke W/s uur duurden, zijn gehouden. Bijzonderheden omtrent het besprokene of de nog te bespreken punten zijn niet bekend gemaakt. In liet Sovjet-eommuniqué van Zondag wordt meegedeeld, «lat de Japanueezen in Mantsjoerije aan de meeste fronten den tegenstand hebben opgegeven. Sovjet- paracliutistcn hebben Charbin, Moekden en andere steden bezet. Sovjet-gezanten waren bij Charbin geland om «len Japanse.hcn capitulatie-afgezant direct per vliegtuig over te brengen naar den opperbcvel 1 lebber der Rasslsclic strijdkrachten, maarschalk Vassilevsky. IN een drietal artikelen heb ik, nu on geveer een maand geleden, het onder werp Federale Unie in Europa te berde gebracht. Daarin werd de vraag opge worpen of men niet zal moeten, overgaan tot een samenwerking van staten, waarin ook de volken direct betrokken zijn. Fe derale Unie, zooals die door de Vereenigde Staten van Amerika en ook in Zwitserland, Australië. Canada, Argentinië en Brazilië is toegepast, beteekent dat. De staten slui ten een contract, waarbij zij hun eigen Tegeeringsvorm behouden en waarbij de volken in eigen wetgeving en beleid naar hun bijzonderen aard kunnen blijven han delen. De staten geven aan het centrale, federale bewind slechts dat deel van hun souvereiniteit prijs, dat in hun gemeen schappelijk belang beter door een grooter geheel kan overgenomen worden. In de eerste plaats betreft dit de landsverdedi ging en het buitenlandsch beleid. Inplaats van de legers, violen en luchtmachten van de afzonderlijke staten treden voorlaan leger, vloot en luchtmacht van de Unie op. En de staatsburger krijgt er een tweede staatsburgerschap bij: dat van de Unie. Hij wordt kiezer ook voor het Unie-parle ment. Hij krijgt een werkelijk aandeel in het groote nieuwe geheel. De burger van de kleine natie, die zichzelf blijft, wordt burger van een groote natie. Volgens het Amerikaansche voorbeeld vervallen niet de landsgrenzen, die immers de werkings sfeer van eiken staat blijven bepalen, maar wel de tolgrenzen. Er komt een munteenheid voor hel geheel. Er komt een centraal werkend post- en verkeers- stelsel De mogelijkheid van doelmatige verdeeling van productie en van centrale regeling van de arbeidsmarkt is openge steld. En de volken nemen in dit alles zelf deel. Een ganseh andere toestand ontstaat dan bij de militaire en andere allianties tusschen zoogenaamd ..onbeperkt souve- reine" staten, die zoolang gehandhaafd plegen te worden als de betrokken regee ringen dat in eigen staatsbelang gewenscht lijkt en die al zoo tallooze malen tot mis lukkingen hebben geleid. Ik heb de vraag gesteld of met name voor de kleine volken nog een andere weg openstond om hun bestaan te ver zekeren, dan te streven naar -dergelijke opneming in een grooter geheel. Let wel: met behoud van hun eigen regeerings- vorm, van eigen Koningshuis, van eigen wetgeving die de handhaving van eigen aard waarborgt! Ik heb den Spaanschen geleerde Ortega y Gasset geciteerd, die al in 1931 met vele argumenten betoogd heeft, dat Europa in zijn ontwikkeling was vastgeloopen door de v.erdeeling in een aantal kleine staten. Hij schreef: Zijn luisterrijk en lang verleden heeft Europa tot een nieuwe levenstaak doen komen, waarin alles grooteren omvang heeft ge kregen, doch tegelijkertijd zijn de in stand gebleven instellingen van dat verleden dwergachtig klein en beletten zij den tegenwoordigen groei. In het derde artikel heb ik eraan her innerd dat in 1939, het jaar waarin de oorlog begon, belangrijke verschijnselen van nieuwe toenadering der volken zich hebben voorgedaan. Het belangrijkste was wel. dat Federale Unie tusschen Engeland en Frankrijk, twee groote landen die al in den oorlog betrokken waren, zich eind 1939 in een stadium van gevorderde voor bereiding bevond. In dien tijd hielden de Fransche diplomaat Jean Hennessy en de Fransche professor Charles Brun een reeks voordrachten over Federale Unie in de Sorbonne. Daarin werd de meening uit gesproken dat kleine landen als Neder land. België en Denemarken na dezen oorlog Federale Unie zouden gaan na streven, om veiligheid en bestaanszeker heid te verwerven. Dat zou de geheele Europeesche staatkunde beïnvloeden. Nu doet zich het belangrijke feit voor dat prof. Harold Laski, de voorzitter van de in Engeland regeerende Labour Party, verklaard heeft dat als Frankrijk bij de komende verkiezingen een socialistische regeering aan het bewind zal brengen, Engeland zijn aanbod van begin 1940, tot het vormen van een Federale Unie van Engeland en Frankrijk met gemeenschap pelijk staatsburgerschap, zal hernieuwen! Churchill, voor het eerst optredend als leider der oppositie in het Lagerhuis, is over deze en andere uitingen van profes sor Laski gevallen. Toch was hij het. van wien in 1940 het voorstel tot schepping van een Federale Unie van Engeland en Frankrijk afkomstig was. Maar hij meen de dat het thans, na de veranderingen die in vijf oorlogsjaren waren opgetreden, opnieuw zorgvuldig bekeken moest wor den. Zijn algemeene grief gold eigenlijk het feit dat Laski, die geen minister is. verklaringen over buitenlandsche politiek aflegt. Attlee, de premier, antwoordde dat het de ministers zijn die de regeeringspolitiek bepalen. Maar op Churchill's vraag, of de regeering instemde met Laski's verkla ring. gaf hij geen antwoord. Dat is veel- beteekenend. De regeering wees haar niet af. Zoodat wij hieruit moeten afleiden, dat de vraag der instelling van Fede rale Unie in Europa ten aanzien van de twee belangrijkste landen in het Westen weer aan de orde is gesteld. Geen won der! Er moeten groote dingen gebeuren op het gebied der buitenlandsche politiek, willen waarborgen voor de toekomst ver kregen worden. En niet voor niets zijn in het Charter of the United Nations, het TOEN Japansche afgezanten in het ge- gemeentehuis van Manila aankwamen, kregen zij opdracht de inlichtingen te ver schaffen. die de Geallieerden noodig hebben. Het verzoek der Japanneezen om hun pisto len in de conferentiezaal te mogen mede- nemen werd afgeslagen. Wel mochten zij hun sierdegens en decoraties behouden. Lt-gen. Richard Sutherland nam hun geloofs brieven in ontvangst, waarna de zes leiden de gedelegeerden opdracht kregen hem naai de conferentiekamer te volgen. Er zijn geen berichten uitgegeven, die erop zouden wij zen, dat MacArthur aan de onderhandelin gen zal deelnemen. Zijn troepen maken zich gereed Japan binnen te rukken. Voordat de bijzonderheden der voorwaarden van over gave besproken worden, moeten de Jappen inlichtingen verstrekken, welke deze troe penbewegingen vergemakkelijken. Hedenmorgen werden de besprekingen hervat. Na afloop van deze conferentie zijn de afgevaardigden naar Japan teruggekeerd. Een persoonlijke gezant van Hirohito is op weg naar het Japansche hoofdkwartier in Burma voor het overhandigen van de be velen inzake de overgave. Men schat het aantal Japansche troepen in dezen sector op 50 a 70.000 man. De Japansche opperbevelhebber in China heeft verklaard de voorwaarden voor het stellen van de formeele overgave te aan vaarden. Gouv.Gen. uit Mantsjoerije. Lt.gen. Wedemeyer, de Amerikaansche commandant in China heeft bekend gemaakt, dat een medische eenheid per parachute is neergelaten in een krijgsgevangenkamp 160 km. ten N. van Moekden in Mantsjoerije, Onder de vele hooge geallieerde officieren en bestuursambtenaren in dit kamp bevond zich ook de Gouv. Gen. van Ned. Indië jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborch Stachouwer, die op speciaal verzoek van Koningin Wilhelmina uit Mantsjoerije ge- evacueerd wordt. De medici ondervonden geen tegenstand van de Japanneezen en vonden de omstandigheden veel beter dan zij hadden verwacht. Het Japansche hoofdkwartier heeft zich in een boodschap aan generaal Mac Arthur beklaagd over het per parachute neerlaten van hulpverleenings-teams in door de Ja panneezen ingerichte krijgsgevangenkampen. De in de kampen bij Moekden. Keyo en Hongkong neergelaten teams zijn door de Japanneezen „naar hun bases" terugge stuurd. De Japanneezen zeggen, dat zij niet op de hoogte zijn gesteld van de plannen tot. dergelijke parachute-acties „welke de uitvoering van ons verlangen, om op een geleidelijke en bevredigende wijze tot sta king van de vijandelijkheden en tot over gave van de wapenen te komen", zouden kunnen „belemmeren". Nederland en de overgave van Japan De Nederlandsche regeeringsvoorlich- lingsdienst te Londen deelt mede, dat ter stond na het bekend worden van het be richt der capitulatie van Japan door de Nederlandsche regeering de noodige stap pen zijn gedaan bij de regeeringen van de landen welker strijdkrachten in de onmid dellijke omgeving van Nederlandsch-Indië aanwezig zijn, teneinde er voor zooveel noodig aan te herinneren, dat Nederland naar behooren dient te worden gekend in alles wat de overgave van Japan betreft. Het conflict in de Rotterdamsche haven De havenarbeiders te Rotterdam zijn van morgen op de oude voorwaarden aan het werk gegaan. In een brief aan de Scheepvaartvereeni- gïng-Zuid, heeft het bestuur der Eenheids vakbeweging medegedeeld, dat het bereid is zich aan de regelen van het spel en aan de uitspraak van den rijksbemiddclaar te on derwerpen. Hiermede behoort deze tweede havenstaking tot het verleden. Handvest van San Francisco, de „regio nale overeenkomsten" met zoo grooten nadruk naar voren gebracht. In de Britsche Labour Party is prof Harold Laski. de voorzitter der Partij, een der knapste koppen. Hij is professor geweest in Amerika (Mc. Gill University. Harvard en Yale) en behoort sinds 1920 tot London University. Op het gebied van zijn vak. de politieke wetenschap, heeft hij een tiental werken gepubliceerd. Het spreekt vanzelf dat een dergelijke leidende figuur in de partij zich zulke uitlatingen niet veroorlooft zonder rugge spraak met de regeering. R. P. Nederl. geïnterneerden te Sjanghai vrijgelaten. Volgens mededeel!ng van den Zwitser- scheu zaakgelastigde te Sjanghai aan liet Britsclie ministerie van Buitenlandsche zaken zijn op lï Aug. J.I. Britsche, Ameri kaansche en Nederlandsche geïnterneer den In het gebied tan Sjanghai door de Ja panneezen vrijgelaten. Hierbij zijn ongeveer 6000 burgers van Engeland en de Dominions en een kleine duizend Amerikaansche en Nederlandsche onderdanen betrokken. Door gebrek aan behuizing moeten z(j in kam pen verblijven, totdat de Geallieerde troe pen zullen z(Jn aangekomen. Bijzonderheden omtrent den persoonlijken welstand van dc geïnterneerden zijn nog niet bekend. Een nota De Nederlandsche regeering heeft een nota gericht tot de regeeringen van de Vereenigde Staten, Groot-Brittannië, Sovjet-Rusland en Frankrijk, waarin de Nederlandsche aanspraak op schadever goeding van Duitschland formeel naar voren wordt gebracht. De nota herhaalt het eerder gedane verzoek om zoo spoe dig mogelijk restitutie van door de Duit- schers uit Nederland gestolen eigendom men. die als zoodanig kenbaar zijn, hetzij die eigendommen in Duitschland of elders gevonden worden. De regeering kan den onbevredigenden toestand, die nog steeds en zonder noodzaak of rechtvaardiging, ten aanzien van vele gestolen goederen, van levend vee en andere Nederlandsche activa heerscht, niet aanvaarden. Deze goederen zijn nog niet vrijgegeven door de militaire autoriteiten in Duitschland. In de tweede plaats maakt de Neder landsche regeering aanspraak op een eer lijk en rechtvaardig aandeel, waarbij re kening wordt gehouden met de bijzondere positie van Nederland, wat alle Duitsche binnenlandsche en buitenlandsche activa betreft, welke voor herstelbetaling zullen worden aangewend. Voorts herhaalt dc Nederlandsche re- gccring. dat zij het recht voorbehoudt aan spraak te maken op aangrenzend Pruisisch grondgebied, in dien zin, dat Nederland compensatie kan verkrijgen voor den Duit- schen overval. De nota roept vervolgens In herinnering dat met het oog op de bewezen diensten en de zware verliezen, welke de Neder landsche koopvaardijvloot gedurende den oorlog heeft geleden, de Nederlandsche regeering aanspraak maakt op een eerlijk en rechtvaardig aandeel van alle schepen, die Duitschland zal overgeven. De regeeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: Na het accoord van Potsdam is het vraagstuk der annexatie door Nederland van Duitsch gebied hangende gebleven. De regeering meent dat deze aangelegen heid op dit oogenblik nog niet rijp is voor het doen van een voorstel, doch wel voor het doen instellen van een zakelijk onder zoek naar de verschillende aspecten daar van. Bij dit onderzoek zal in de eerste plaats de vraag worden gesteld, of annexatie moreel geoorloofd, juridisch rechtmatig en politiek (sociaal-economisch-cultureel) verantwoord zou zijn. Voorts of annexatie doelmatig en uit voerbaar is En tenslotte hoe groot een eventueel te annexeeren gebied zou moe ten zijn. Reeds zijn door allerlei particu liere instanties inleidende onderzoekingen gedaan, o.a. inzake de militaire en stra tegische kanten van het probleem, doch in de meeste gevallen hadden zulke werk groepen zich gebonden aan een bepaald, van te voren reeds vaststaand standpunt. Thans is de regeering overgegaan tot het instellen van een staatscommissie, die op korten termijn een duidelijk omlijnd zakelijk en zedelijk gefundeerd voorstel zou moeten doen. Deze commissie is sa- A ARD APPELBON SEN VERLENGD. Omdat de aanvoer van aardappelen gestag neerd heeft zijn de aardappelbonnen 524, 525 en 560 verlengd tot en met «5 Augustus. woord is aan C h n i e r: Wie vertrouwen stelt in de edele aandriften van het menschelijk hart komt zel den bedrogen uit. Het beleid der Londensche regeeringen Een memorandum van prof. Gerbrandy. De regeeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: De ministerraad heeft besloten het ver zoek tot Prof. Mr. P Gerbrandy te rich ten om een uitvoerig memorandum samen te stellen, omtrent het beleid van de op eenvolgende Nederlandsche regeeringen te Londen, tijdens de bezettingsjaren. Ook de periode De Geer zou hierin dus be grepen zijn. Het is de bedoeling, de behandeling van dit stuk in handen te stellen van de Na tionale Advies Commissie. Deze zou voorts de bevoegdheid krijgen ook zelfstandig onderzoek te doen en inlichtingen te vra gen aan allen, wier getuigenis gewenscht wordt, opdat zij zich een zoo klaar moge lijk beeld ter zake kan vormen. Prof. Gerbrandy heeft bereids verklaard, dat hij volgaarne wil medewerken tot het afleggen van rekening en verantwoording door de Londensche regeeringen en heeft met de samenstelling van het memoran dum reeds een aanvang gemaakt. De nadruk wordt gelegd op de mate van de verwoesting, welke door den oorlog is veroorzaakt, meer dan 8 van den bouw grond van ons land is onder water gezet en meer dan 2 heeft braak gelegen met het oog op den aanleg van versterkte zones, mijnenvelden en vliegvelden door de Duitschers, 6 is bovendien onbruik baar gemaakt voor onmiddellijk gebruik door de militaire operaties. Eereraad voor het tooneel Vele tooneelspelers uitgesloten. De eereraad voor het tooneel heeft de volgende beslissingen gegeven: Voor goed worden uitgesloten: Louis van Dommelen (Keuvelaar na Rienks), Piet Rienks (Keuvelaar voor Van Dommelen), Ceesje Speenhoff (Klessebes) en Wi'.ly Timrott. Voor 10 jaar moeten worden uitgesloten: K. Baars. J. Boezer, Adolf Bouwmeester, Philippe la Chapelle, Willy Dunselman, Ellen Durieux, M. Duymaer van Twist, Minny Erfmann. Jacques de Haas. J. Hageboud, A. van Hees, Han Koenig, Folkert Kramer. Jan Lamers, Jan Lena aire Sr., Jan Mulder, Tine Opseholtens, Tonny van Otterloo; Eduard Palmers, 'Corry Roozendaal, Jean Stapel veld, Willem van der Veer, C. Veerhoff, Jules Verstraete, Jan C. de Vos Jr. Voor 5 jaar moeten worden uitgesloten: Ton van Aalst, Gerard Arbous, Cecilia Bach, Tonny Bok, Joke Busch, Gusta Cris- pijn—Mulder, H. Emmelot. Jaap Engeiberts, Jo van Erp. Annie Frauenfelder. Jan Jas pers, Shella Klanjs. Voor 2 jaar moeten worden uitgesloten: G. riexander, Elly van Stekelenburg- De lijst is nog niet volledig en er zullen meer uitspraken volgen. mengesteld uit personen, niet aangewezen op grond van hun meening te dezer zake, doch op gronden van bekwaamheid en integriteit. Weer gas. Hedenmorgen is de gaslevering in Haarlem en omgeving hei-vat. Om zoo snel mogelijk het rookgas uit de buizen te verwijderen, was men Zaterdagmiddag op de Haarlem- sche fabriek al begonnen gewoon gas daar in toe te laten. Op enkele punten in de stad was dan ook Zondag al een ouderwet- sche gaslucht waar te nemen. Nu moesten vanmorgen om 11 uur de huismoeders gaan experimenteren met de kraantjes van comfoor en fornuis, zooals wij dat Zaterdag hebben aangekondigd, om gezamenlijk het rookgas uit de leiding te laten ontsnappen. Er was door de directie op aller medewerking aangedrongen, maar wij hebben de vrees, dat er wel zullen zijn geweest, die deze ongewone „zuivering" aan de buurvrouw hebben overgelaten. Ook al omdat rookgas (dat niet gebruikt kan worden) op den meter toch registreert. Al is hel maar MO m3. dan beteekent dit toch nog Iets bij een karig rantsoentje. In elk geval wel een keer theewater koken! Hier en daar kon men al om even half twaalf op he: gas gaan koken. Groote vreugde natuurlijk bij de hulsvrouw, die nu eindelijk verlost wordt van haar nood- kacheltje en houtmisère. Op enkele punten haperde het nog wat. zoodat er geen vol doende druk was. De technische menschen deden wat mogelijk wss om die storingen te verhelpen.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1