De saneering van het geld. De strüd der Artsen in bezettingstijd. ^ezetters moesten voor dit verzet wijken. Minister Lieftinck over de eerste resultaten. Herdenkingsweek Stichting 1940-1945 Distributienieuws DE meclici hebben in de bezettingsjaren door een goed sluitende illegale orga nisatie en een onwankelbare eenheid alle Duiische aanvallen, om hen onder den duim te -i-iigen en voor eigen onnationaal werk te "êoruiken, afgeslagen. Het is voor hen eej ware strijd geweest, waarvan het pu- bi niet zoo heel veel heeft gemerkt, hoewel het ook zijn rol erbij heeft gespeeld, maar de overwinning is zooveel te eervoller geweest, want de Duitschers hebben voor de artsen het hoofd moeten buigen lang ■voordat zij de wapens in ons land hebben neergelegd. En velen, die iets meer van dit deel van den ondergrondschen strijd tegen den bezetter afwisten, hebben zich afge vraagd hoe liet mogelijk was, dat de zoo individualistisci «Tederlandsche artsen stand tot zulk straf georganiseerde, autoritair bestuurde illegale beroeps- en strijdorganisatie kon wordjen. Daarvoor zijn twee redenen aan te voeren geweest. De eer ste is, dat de medici door opleiding, weten schap, onafhankelijkheid van de overheid, betrekkelijke welstand en het voor leeken onbegrijpelijke doktersjargon een homogene groep vormen, die ook door die factoren ge- makkelijk omgeschakeld kon worden. De andere, belangrijkere, is evenwel, dat de artsen hun vrij beroep niet zonder vrijheid van denken en handelen kunnen uitoefenen De Duitschers wilden hun een artsenkamer geven met een dictator, ze wilden het am'ots geheim aantasten en de teere band tusschen dokter en patient verscheuren, ze wenschten medewerking aan hun dwaze en misdadige rassentheorie om het Joodsche volk uit te roeien, ze wilden hebben, dat de doktoren eigen landgenooten zouden verraden, wan neer deze na een vaderlandslievenden over val bij den medicus kwamen, ze wilden nog heel veel meer. Maar de artsen voelden in stinctief, dat dit alles on-Nederlandsch was, dat ze ertegen moesten zijn. Uit dit instinc tieve verzet is de kracht voortgekomen voor hun strijd. De artsen waren bij het uitbreken van den oorlog vereenigd in de Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst. Door dat deze Maatschappij als representatief voor alle artsen was te beschouwen, vormde zij een machtsapparaat, dat 'de Duitschers graag in handen wilden krijgen. De eerste aanslag kwam in 1941 en in Mei van dat jaar besloot het Hoofdbestuur den N.S.B.-er Croin als adviseerend lid te aanvaarden. Het meerendeel der artsen kon dit evenwel niet goedkeuren en trad daarom uit, evenals de meeste afdeelingen. De oppositie besloot, dat de uitgetreden afdeelingen met elkaar in contact zouden blijven en de uitgetreden leden wenschten aaneensluiting. Zoo ont stond Medisch Contact, de strijdorganisatie der Nederlandsche Medici tegen den onder drukker. De organisatie was eenvoudig. Zij werd naar de provincies -in districten ver deeld. Deze bestonden weer uit groepen, die overeenkwamen met de vroegere afdeelin gen. In deze groepen werden estafetteploe gen gevormd, die de richtlijnen en advie zen van het Centrum, dat uit ongeveer 10 artsen bestond, aan de leden moesten mede- deelen. Op iedere slak werd door de orga nisatie zout gelegd. Niets liet men passee- ren dat in strijd was met de Nederlandsche en medisch ethische opvattingen. En het Was dikwijls moeilijk voor de leden de ad viezen en parolen welke bij hen thuis ge bracht werden op te volgen, daar zij uit den aard der zaak niet altijd de kwe&ies kon den overzien en dus vertrouwen moesten geven aan een hun onbekende leiding. Des niettemin werden de adviezen van het Cen trum steeds opgevolgd. Het M. C. eischte echter niet alleen, het gaf den leden ook het prettige gevoel van voor een positief doel te werken. Het heeft gemaakt, dat de artsen in de tijden van de grootste terreur hun innerlijke vrijheid hebben kunnen be waren. Bovendien gaf het materieele steun in alle gevallen, waarin men voor M. C.-be ginselen of om nationale redenen w*rd ge arresteerd. Einde 1941 wist het M. C., dat ue artsen kamer en de vereeniging van ziekenfonds artsen binnenkort zou worden afgekondigd. Er werd verzamelen geblazen en 4200 artsen zonden hun handteekening voor een pro testbrief aan Seyss Inquart. Drie artsen na men het op zich den brief te overhandigen. De Duitschers wilden echter hun voorne men verwezenlijken en in Dec. 1941 werd de artsen verordening toch uitgevaardigd. 5400 medici vulden het artsenkamerformulier niet in en riskeerden de boete van f 1000 bij niet-inzending. De secr.-gen. van Sociale Zaken, Verwey, bemoeide zich ermee, maar had ook geen succes. Intusschen dreigde het gevaarlijke financieele wapen van boe tes en verbeurdverklaring het M. C. te ver moorden. Daarom legden op 24 Maart 1943 5300 dokters hun bevoegdheid neer om al dus aan het lidmaatschap van de artsen kamer te ontkomen, zij bleven hun prac- tijk echter voortzetten. Het publiek trok natuurlijk partij en de N. S. B.-ers werden kwaad. Ze kwamen met kalk- en verf em mers en kwast en gaven den medici weer de eeretitel ,,arts". De Duitschers dreigden met represailles en daarom werd besloten in de bordjeskwestie toe te geven, omdat deze ongewild ook een politieke demonstratie was geworden, maar om goed te laten uit komen dat het geen capitulatie was schre ven 5300 artsen denzelfden dag aan Verwey, dat ze zich niet als lid van de artsenkamer beschouwden. Hiermede is de Kamer een spoedigen en roemloozen dood gestorven. De meest spannende phase van dezen strijd was voorbij, doch het M. C. bleef paraat. Want er was ook nog de ziekenfondsstrijd. Toen Croin begin 1943 ziekenfondsdictator Ged. Handelsmerk wordt weer in oude samenstelling gefabriceerd, in dezelfde uitsteken de kwaliteit als vroeger. probeerde te worden, schreven 3500 artsen, dat ze hun werk voor de fondsen zouden staken als deze plannen doorgingen. Daar op werden de artsen met zware straffen, tot zelfs de doodstraf, bedreigd als ze het werk zouden staken of afstand zouden doen van hun titel. Weer werd aan Seyss Inquart ge schreven en de Duitschers werden zoo woe dend, dat ze overal medici oppakten, in to taal 360. Na een conferentie met dr. Wim- mer werd voorgesteld te verklaren, dat het niet de bedoeling was geweest politieke actie te voeren, waarop de gevangengenomen artsen werden vrijgelaten. Ieder van hun moest f 50.boete betalen. Het leek een Duitsche overwinning, maar het was toen een critieke situatie, ook voor het Neder landsche volk. Het slot is echter goed ge weest, want het artsenverzet heeft een te rugslag gehad op ons volk en eveneens daar door besloten de Duitschers hun plannen voor een artsenkamer en ziekenfondscon centratie niet ten uitvoer te brengen. De strijd op de beide fronten was door de dokters gewonnen. De medici hebben zich ook nog op andere terreinen doen gelden: ze weigerden o.m. naar Duitschland te gaan, ze protesteerden tegen de arrestatie van artsen om M. C.- beginselen en verklaarden zich solidair met de gearresteerden, ze protesteerden tegen de lage rantsoenen en verleenden hulp aan het Roode Kruis. Dit zijn enkele grepen geweest uit het werk van het Medisch Contact. De arbeid werd gedaan door en voor de artsen, maar in zijn uitwerking had hij voor het heele Nederlandsche volk groote waarde, want dit verzet bezielde de massa. Het artsen- verzet is een onderdeel, en een belangrijk, geweest van den grooten illegalen strijd. Het Nederlandsche volk is zijn artsen, van wie meerdere hun leven en vrijheid voor het vrijmaken van ons volk hebben gegeven, grooten dank schuldig. Positie der „Huygens" iets beter Wat er met de Huygens" een schip van de Mij. „Nederland" en niet van de Rott. Lloyd, zooals Maandag is gemeld, gaat ge beuren is nog niet bekend. Het is op de Zuidsteenbank gezet en had een diepgang van 40 voet. Tot de opvarenden van het schip be hoorde de heer W. F. Serné uit Haarlem, chef-bakker van de Huygens, die met een zware hersenschudding in het ziekenhuis Coolsingel te Rotterdam is opgenomen. PROGRAMMA HAARLEMSCHE FEESTEN Het Haarlemsche comité voor de nationale feesten heeft een programma uitgegeven, dat een overzicht geeft van alle festiviteiten, die op 31 Augustus, 1 en 2 September alhier gehouden zullen worden. De hoofdmomen ten op 31 Augustus zijn de aubade op de Groote Markt, het groote militaire défilé op de Dreef, een kerkconcert, de sportoptocht in het centrum en gecostumeerde optochten in de buitenwijken, ballet Tilly Sylon en watersportdemonstraties. Op 1 September hebben zwemwedstrijden in Stoop's Bad plaats, is er een Oranje-cantate, zijn er ge costumeerde optochten, athletiek- en voet balwedstrijden, concerten en op 2 Septem ber worden voorts nog gehouden handbal en honkbal wedstrijden en een zwemwedstrijd in de Delft. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: 24 Aug., T. van Gennip Westerman, d.; 25 Aug., S. J. van Rijswijk Jansen, d.: 26 Aug., T. E. DerksHart, z. OVERLEDEN: 24 Aug., P. Berbée, 81 j., Schoonoordlaan; 25 Aug., A. Smallegange— Bakker, 74 j., Zijlweg; 26 Aug.. J. G. F. Delgman, 71 j., Twijnderslaan; 27 Aug., J. M., 13 m., z. van A. G. B. Broclce, Vergier- deweg. ONDERTROUWD: 28 Aug., G. W. SchOO- pens en A. M. J. Glifiers; A. J. B. de Groot en J. C. Mantje; A. F. Halshof en F. van Schoonhoven; B. P. Germes en C. van Leeuwen; H. W. Versteeg en G. J, van Tel gen; C. Romers en M. Borghegger; J. G. W. Kliom en H. K. Slozak; H. van Dijk en A. J. Rijbroek. GEHUWD: 28 Aug., J. Nolten en A. Val- lentgoed; G. Smit. en C. Scholtens; J. F. Harmsen en W. Ploeger; J. N. Kauling en M. P. Keijzer. De x ooi-bereidingen voor (le grootsche feestelijkheden in het Ain.steidain.sche Stadion, ter herdenking van den bezettingstijd, zijn in vollen gang. Regisseur Briel en balletleidster mevr. Hartnng in critische beschouwing tijdens de repetities voor het historische oj>enhiehtspel. „Door de intrekking van de bank- en muntbiljetten van honderd gulden is de positie van de schatkist veel sterker ge worden en de regeering ziet, ondanks bepaalde onvermijdelijke moeilijkheden voor het bedrijfsleven, vol vertrouwen een spoedige algeheele saneering van het geldwezen tegemoet". Aldus verklaarde de minister van finan ciën, Prof. Mr. P. Lieftinck, in een uiteen zetting voor A.N.P.-Aneta over de sanee ring van ons geldwezen. Spoedige saneering was een der eerste besluiten van het tegen woordige ministerie. De regeering had hier voor drie motieven: 1ste, het ontnemen van ongerechtvaardigde winsten aan zwarte han delaars en collaborateurs; 2de, inkrimping van de geldhoeveelheid, welke onder de Duitsche bezetting o.a. als gevolg van hooge bezettingskosten en een zeer eenzijdige han delsbeweging in het verkeer, met Duitsch land schrikbarend was toegenomen en 3de het scheppen van de basis voor bepaalde fiscale maatregelen, welke o.a. moeten die nen, om de in den oorlog van 5 milliard tot waarschijnlijk 23 milliard gulden geste gen staatsschuld, eenigszins te verminderen. Hoepel de geldsaneering uiteraard een ruimer gebied beslaat, moest namelijk toch in de eerste plaats worden gedacht aan het papiergeld, al was het alleen maar óm het feit, dat de winsten van den zwarten handel nog voor een aanzienlijk deel daarin waren gestoken. Afgezien van de muntbiljetten was alleen reeds de hoeveelheid bankbiljetten gestegen van f 1 milliard in 1939 tot ca. f 5.5 milliard aan het eind van den oorlog in Europa. Gaarne had de regeering tegelijk met een blokkeering van de bank- en girosaldi de inlevering van alle bank- en muntbiljet ten gezamenlijk gelast, doch dit bleek op korten termijn onmogelijk en wel om de volgende redenen. In de eerste plaats verkeerden de voor bereidende maatregelen van de vorige ka binetten nog in een te weinig vergevorderd stadium. In de tweede plaats waren er moei lijkheden ten aanzien van de uitvoering der regeeringsorders. Wat het papiergeld be treft, werden zoowel in Engeland als in Nederland opdrachten tot vervaardiging van biljetten gegeven. Het verkrijgen van het daartoe benoodigde papier was het eerste probleem, terwijl verder ook de vereischte arbeidskrachten voor dit werk, dat bijzon dere vakkennis vraagt, niet dadelijk be schikbaar waren. Ten aanzien van het in het buitenland aangemaakte zilvergeld, dat ge leidelijk naar opslagplaatsen in Nederland wordt overgebracht, ziet de regeering zich voor het gevaar geplaatst, dat bij uitgifte daarvan een groot deel zal worden geëxpor teerd of omgesmolten. In verband hiermee is het voorshands niet raadzaam dit geld in circulatie te brengen. Als derde moeilijkheid moet nog worden genoemd de aanwezigheid van vreemde strijdkrachten in Nederland, voor wie de last van inleverings- en blok- keeringsmaatregelen niet te groot kan wor den gemaakt. Wat de te verwachten resultaten van de geldzuivering betreft, vormen de gevolgen van de intrekking van de biljetten van hon derd gulden ongetwijfeld een bemoedigend voorteeken. De baukbiljettencirculatie is ingekrom pen van i 5 milliard tot ongeveer f 2700 millioen op 20 Augustus. Toch is dit be drag nog altijd een veelvoud van de vooroorlogsche hoeveelheid van om streeks 1 milliard, waartegenover men echter niet mag vergeten, dat het prijs peil in den oorlog met ongeveer 50 is gestegen, zoodat ook meer chartale ruilmiddelen noodig zullen zijn. Natuurlijk mag men bij dit alles de in krimping der papiergeldcirculatie en in het bijzonder van de bankbiljettenomloop, niet gelijkstellen met inkrimping van de totale geldcirculatie, daar immers in de plaats van de ingeleverde biljetten een vordering op een bank is ontstaan. Slechts voor het be drag der niet-ingeleverde biljetten om streeks een half milliard gulden kan men spreken van een beperking der totale geld circulatie. Het défilé op 31 Augustus Er is een wijziging gekomen in de route, die de militaire eenheden op Koninginnedag zullen volgen. Deze wordt nu: Vertrek van de Ripperdakazerne om 10 uur v.m. Marsch door de stad via Kenne- merstraat, Fr. Halsstraat, Kennemerplein, Bolwerk, Viaduct, Kinderhuissingel, Zijl singel, Wilhelminastraat, Raamsingel, v. Eedenstraat. Tempeliersstraat, Plein, Dreef (Défilé voor'Hotel den Hout) Zuiderhoutlaap, BI. Brug, Heemsteedsche Dreef tot Juliana- plein, terug naar Blauwe Brug, waar de eenheden worden ontbonden. Winkelsluiting op Koninginnedag Ingevolge beschikking van den minister van Handel en Nijverheid, is de verplichte openstelling van winkels niet van toepas sing op den komenden Koninginnedag. Dien tengevolge zulle winkeliers gerechtigd zijn op dien dag hun zaak gesloten te houden. Zoo langzamerhand is ons volk ver trouwd geworden met de stichting 19401945, met namen als Volksherstel en H.A.R.K. Toch beseft men nog niet genoeg, welk een veelomvattende taak deze instellingen verzorgen en hoe nauw de verplichtingen van ons volk met die van deze „opbouw"-instituten samen hangen. De stichting 19401945 wil de onder- grondsche strijders, de mannen en de vrouwen, die vaak het spit afbeten voor het geheele volk, en die daardoor in de ellende van de concentratie kampen werden gedompeld, weer ge zonde, krachtige menschen laten worden. Drie sanatoria werken op het oogenblik aan de verwezenlijking van dit ideaal. Dit kost geld. Veel geld zelfs. Er wordt op gerekend, dat Ne derland zijn plicht in deze verstaat, en probeeren wil iets van zijn eereschuld te delgen. Om de aandacht op het werk van de stichting te vestigen, is een her denkingsweek georganiseerd. Van ve lerlei kanten is medewerking toege zegd. De P.T.T. zal in 14 plaatsen van ons land een speciaal poststempel ge bruiken en ook de radioprogramma's zullen deze week dit werk belichten. Minister Schermerhorn hoopt voor de microfoon zijn steentje bij te dragen en de artistieke zijde is niet vergeten. Verzetsliteratuur zal tot ons komen bij monde van eenige voordrachtskun stenaars. De gecombineerde actie van Volksherstel en Stichting moet sla gen! Nederland, geef met milde hand! Het gironummer is zoo gemakkelijk te onthouden: 194045! Dat in Haarlem en omgeving uitslui tend voor de Stichting 19401945 wordt gecollecteerd, komt omdat Volksherstel meent, daar in Mei reeds een geld- en goedereninzameling is gehouden en later voor Venray en Nijmegen is ge offerd, niet opnieuw de hand te moe ten ophouden. Daardoor heeft thans hier de Stichting 19401945 volop ge legenheid een beroep op de geheele be volking te doen. Teneinde misverstand te voorkomen, stelt Volksherstel op prijs dit te verklaren Gedroogde bananen, In het Westen krijgen kinderen tot 3 Jaar gedroogde bananen. Daarvoor moet bon D 664 der 6de noodkaart bij een detaillist op 3, 4 of 5 September ingeleverd worden. Rozynen. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de rozijnen met Ingang van 17 September afgeleverd mogen worden. Radiorede minister-president Prof. Ir. W. Schermerhorn Op Vrijdag 31 Augustus zal de minister president, Prof. Ir. W. Schermerhorn, om 12.30 uur een toespraak tot het Nederland sche volk richten ter herdenking van de slachtoffers van het verzet en tot opwekking om bij te dragen aan de collecte's, die de „Stichting 1940-1945" van 25-31 Augustus aan de huizen, en die Nederlands Volksherstel op 31 Augustus op de straat organiseert. Gecostumeerd voetbalspel in Aerdenhout Als vroolijk bestanddeel van de Konin ginnedag-viering te Aerdenhout, vindt op 31 Augustus, aanvang kwart over 4 's mid dags, op het feestterrein Zwaluwenweg, eind Boekenroodeweg een gecostumeerd voetbal spel plaats. Aldaar zal dan, keurig en vak kundig uitgedost, een deel van de bloem van Aerdenhout's Jongelingschap (De Tul pen) zich met alle energie, die in de kna- gen is, meten met het overig deel van die loem (de Pulpen). Om nu niet te zeer in een bloemzoete vertooning te vervallen, zijn aan beide teams enkele robuste veteranen toegevoegd. Insiders weten immers, dat veteranen ge meenlijk nog wel een duwtje plegen weg te geven en wij houden ons dan ook ervan overtuigd, dat ze ..de bloempjes wel eens even buiten het veld zullen zetten!" In dezen gigantischen strijd dus van Tul pen en Pulpen, die bij ons allen herinne ringen wakker roepen aan den tijd, die ach ter ons ligt en waarin jong of oud, arm en rijk, kennis maakte met het hulsvrouwelijk kunst-gewrocht de P. T. T.-koek. de Pulp- Tulp-Tarwe-koek, kan wat schoons ver wacht worden. Ja, zooals Normandië zijn D-Day heeft gehad en de N.S.B.-er zijn Dol len Dinsdag, zoo zullen wij op den laatste van de maand ook onzen D-dag hebben: een Dolle Dag van Dwaze Dingen! De Tulpen trainen reeds enkele weken serieus. De Pulpen zijn in mentale con centratie. Over den uitslag valt niets te voorspellen. Weddenschappen zijn niet toe gelaten. Nochtans laat ieder zijn favo riet kiezen, laat het publiek, in grooten ge tale toegestroomd, zijn Tulp of Pulp toe- Juichen en dit voetbal-tooneelspel wordt een waardige episode in de Koninginnedag viering Aerdenhout. Nederland en de leen- en pachtwet Eenige onduidelijkheden over de uitvloei sels van de opheffing der leen- en pacht overeenkomst zijn op een persconferentie te Washington opgehelderd. Reeds lang voor de bedoelde opheffing is er een contract tusschen Frankrijk, Belgic en Nederland eenerzijds en de Vereenigde Staten ander zijds gestoten, waarin het recht van deze drie landen op een koopovereenkomst nadruk kelijk wordt genoemd. Deze koopovereen komst gaat over het aanschaffen van goe deren de termijn is 30 jaar en er is een rentevoet van 2 3/8 vastgesteld Onder handelingen over bankleeningen zijn gaande. De recente gebeurtenissen zijn van geen invloed op de uitvoering van de bestaande verbintenissen.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2