Haarlems Dagblad Dp Koningin. De Zekerheid voor de Belastingen. Japans bezetting begonnen. Zekerheid voor alles" "J flOo Janrsans: Vo. fSlf." x x Bureaux. Groote Moutstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154. Telef. 5437. Tel.- Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-HoofdredacteurRobert Peereboom Donderdag "O Aug. 1945 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p.week 31 ct. per kwartaal 4. Tel: Redactie 10600. Expeditie 14825. M e- N zal Koningin Wilhelmina haar 65sten verjaardag vieren. Het is 55 jaar geleden dat zij, bij den dood van haar vader. Koningin werd onder het regent schap van haar moeder en 47 jaar geleden dat zij werd gekroond. Vele groote oogen- blikken heeft haar leven sindsdien gekend en menigmaal uitte de toewijding van het volk zich op bijzondere wijs. Toch zal deze dag al die vorige overtreffen. Wie door het land reist vindt er de bewijzen van. Hij rijdt door dorpen en steden en overal ziet hij de menschen bezig met versierin gen aan te brengen in zulk een overvloed, dat hij zich afvraagt waar zij dat alles vandaan gehaald hebben. Groote hoeveel heden hout zijn er op sommige plaatsen aan besteed en hij wil weten waar zij dat wel gevonden hebben. Het vroolijke ant woord is dat het Duitsche munitiekisten zijn, alle nu oranje geschilderd. Hij rijdt door lange dorpsstraten en het zijn feest- wegen geworden, stralend in felle kleuren mengeling van oranje, rood-wit-blauw en groen. Reeksen kleurige masten of moet ik het vreemde woord pylones gebruiken? rijen zich aaneen. Feestterreinen zijn ingericht. Overal heerscht werklust en opgewektheid; al die Hollanders zijn ken nelijk vervuld van de gedachte, dat zij dezen verjaardag van hun Koningin tot iets ongekends moeten maken. Met de weinige hulpmiddelen en met vondsten van vindingrijke lieden is gewoekerd. Het getuigt van een eenvoudige, echte toewij ding. die ontroert. De weinige Duitsche soldaten die nog hier zijn, onder bewaking werkend aan het opruimen van hun oor logstuig, zullen denken: Dat is dus het resultaat van onze vijf jaar propaganda. Ja, dat is het resultaat. In zijn verarming, beroofd van zoo talloos vele dingen die tot de eenvoudigste levensbehoeften behooren, sleept het Nederlandsche volk bijeen wat het kan en werkt het blijmoedig samen om het feest te vieren van zijn Koningin. Voor de zooveelste maal heeft de geest de overwinning behaald op het zwaard. Want wij weten, dat ook als Hitier den militai ren strijd gewonnen had,..hij tenslotte toch deze nederlaag zou hebben geleden. Hij had Nederland er niet onder kunnen krijgen. Er zijn menschen geweest, die, arm aan verbeeldingskracht, het constitutioneele koningschap als een verouderd symbool hebben voorgesteld, als een soort bijge loof van hun medemenschen. Zij zagen hun eigen koude nuchterheid voor wijsheid aan en misten daardoor begrip van de werkelijkheid! Het constitutioneele koning schap is in waarheid de kern van onze volkseenheid. Alle draden loopen er op uit. Het geeft de waarborg dat boven ieder gezag een persoonlijkheid gesteld is, die onpartijdig en belangeloos oordeelt. Het doet de gezagsdragers handelen in het voortdurende besef, dat zij daarmee reke ning hebben te houden en er zich, als de omstandigheden tot beslissing leiden, aan zullen moeten onderwerpen. Ieder parle ment. iedere regeering, iedere hoogge plaatste ambtenaar is zich steeds bewust van de aanwezigheid van dat hoogste res sort. Daardoor beïnvloedt het voortdurend het bewind Dat is geen opgesmukte voor stelling van zaken, maar- practische wer kelijkheid en ieder, die de sfeer betreden heeft waarin het landsbeleid gevoerd wordt, weet dat het zoo is. Behoef ik uit te weiden over het ver leden van het Huis van Oranje en over zooveel groote daden, waardoor, in den loop der eeuwen, het volksvertrouwen tot rotsvaste zekerheid groeide? Dat alles is zoo vaak gezegd en wij weten het allen zoo goed. Met elkaar praten wij er niet vaak over. omdat het onnoodig is. Het ligt verankerd in ons bewustzijn. Na jarenlange ballingschap viert de Koningin haar verjaardag voor de eerste maal weer in ons midden. Dat op zichzelf is een bijzonder feit Grooter evenwel is het te weten, dat zij met haar volk ge leden heeft en is blijven vertrouwen door alle rampspoeden heen, in onwankelbare overtuiging. Als wij, in die jaren van onderdrukking en foltering van ons volk. haar stem door den aether hoorden, ver stonden wij dat. Het was het oude. fiere woord van de wapenspreuk: Je Maintien- drai. Geen wonder dat ook in den vreem- Het wapen zal met verstand en beleid gehanteerd worden. In een vorig nummer hebben wij uiteen gezet welke maatregelen genomen zijn voor het geven van vrijwillige en verplichte ze kerheidsstelling voor reeds verschuldigde en nog op te leggen belastingen. Daaruit bleek, dat in de naaste toekomst door den Fiscus zeer zware eischen gesteld zullen worden aan den belastingbetaler. Hoe zwaar de offers precies zullen ztjn. is nog niet bekend, maar uit de gekozen bewoor dingen van het Besluit Verplichte Zeker- heldsstelling is af te lelden, dat door de nieuw op te leggen belastingen, die voor eenmaal worden geheven, niet alleen het vermogen, maar óok het inkomen getroffen kan worden. De zekerheidsstellingen loopen over groote bedragen Reeds alleen de achter stand van de belasting gaat voor velen over duizenden, soms zelfs over tienduizenden guldens. Velen hebben immers nog niet den aanslag over 1943 betaald. Daarbij komer. dan nog voor allen de belastingjaren 1944 en 1945. Kortom, aan alle menschen kan, wat den achterstand der belastingen be treft, een Zekerheid gevraagd worden van ten minste twee jaren Inkomsten belasting, aan velen zelfs drie jaren. Bovendien kan voor nieuwe belastingen een Zekerheid verlangd worden gelijk staande met den hoogsten aanslag in de Inkomstenbelasting over de jaren 1941 tot en met 1945. Voor de bezitters van vermogen komt daarbij nog 10 pet. van liet laatst be kende vermogen, met vrijstelling van 15.000. Men moet zoo werd ons ter bevoeg- der plaatse opgemerkt niet vut het oog verliezen, dat de regeering deze maatrege len genomen heeft niet alleen om het con tante geld dat in omloop is te verminderen, maar ook om een deel van de zeer zware oorlogsuitgaven te dekken. Het is nog niet bekend wie in aanmerking komen voor het stelleiv van Verplichte Ze kerheid. Het is zeker dat de Inspecteurs der belastingen beginnen met de vermogens en groote Inkomens. Daarna komen pas de minder-groote inkomens aan de beurt. Op dit oogenblik is nog niet te zeggen waar de grens getrokken zal worden. In het alge meen zal de normale arbeider, die steeds loonbelasting betaald heeft, en waarvan aangenomen kan worden dat hij geen extra verdiensten heeft gehad en zich ook niet aan den zwarten handel heeft schuldig ge maakt, buiten deze regeling vallen. Het zelfde is ook van den kleinen middenstan der te zeggen. Zelfs is de mogelljkneia niet,., uitgesloten, dat Iemand die alleen een sa laris van bijvoorbeeld 5000 heeft, maar die steeds van dat bedrag loonbelasting be taald heeft, ook geen aanschrijving krijgt tot het stellen van Verplichte Zekerheid. Maar al behoeft Iemand geen zekerheid te stellen, het Is wel aangeraden van ston de af aan rekening te houden met de nood zakelijkheid de oude belastingen en de nieuw op te leggen belastingen binnen den voorgeschreven tijd te voldoen, want het ls te verklaren, dat bij de invordering daar van gestreefd zal worden naar een snelle afwikkeling. Is niet aan te nemen zoo vroegen wij dat een zeer groot deel van de belas tingbetalers die Verplichte Zekerheid moe ten storten in de onmogelijkheid verkee- ren om daaraan in contanten te voldoen. Het antwoord luidde: Inderdaad dat is waarschijnlijk. Men moet bedenken, dat het streven der regeering is, zooveel mogelijk het contante geld dat In omloop is te ver- De Gouv.-Gen. naar Tsjoengking. Uit Tsjoengking wordt gemeld, dat de Gouverneur-Ge neraal van Neaer- landsch-Indië, Jhr. Mr. A. W. L. Tjar- da van Starken- borgh Stachouwer en de legercom mandant luit.-gen. H. ter Poorten, als mede gen.-maj. van Rees en de Gouverneur van Su matra, Spits, 28 Augustus in gezel schap van generaal Wainwright pet- vliegtuig in Tsjoeng king zijn aange komen. Het A. N. P. meldt: De Politieke Opspo ringsdienst te Amsterdam heeft gearres teerd de heeren Stenger. directeur. Hirnte- naar, onder-directeur, de Vriend, bedrijfs leider en Grooteboer. chef de bureau van de N.V Ned. Ford Automobielfabrieken te Amsterdam. de en met name in het land. waar zij de jaren van beproeving doorbracht en te midden van onzekerheid, van groote zor gen en gevaren het lichtende voorbeeld moest blijven, waarop allen zich verlie ten welk een zware taak voor een vrouw! de Koningin het diepste respect heeft gewekt. Onze ge'ukwenschen mogen zich uiten in de hoop, dat na deze bezoekingen haar nog vele jaren van geluk beschoren zullen zijn, in haar familiekring zoowel als in de groote vreugde en voldoening, dat haar volk in Nederland en in de Overzeesche Gewesten zich in eenheid en samenwer king zal herstellen van de slagen, die het getroffen hebben. R. P. minderen. Krijgt dus Iemand zoo'n aan schrijving. dan zal hij allereerst moeten trachten zooveel mogelijk contant geld bjj den Ontvanger te brengen. Daarvoor zullen depots bij bankinstellingen, spaarbanken en giro aangesproken moeten worden. Als dan blijkt, dat hij tekort komt. kan hij met den Inspecteur praten over het geven van een borgstelling op andere wijze voor het ontbrekende. De een zal effecten ln onder pand kunnen geven, de ander een hypo theek sluiten op zyn huis. Zoo zijn er vele mogelijkheden. Over dit geven van onderpand praatten wij nog wat door. Wij kregen daarbij den indruk, dat bij den Belastingdienst het streven voorzit in deze aangelegenheid met verstand en beleid op te treden, om daarmee te bereiken, dat in de schat kist wei het geld komt wat daarin be hoort, maar het scherpe wapen dat daarlilj In handen gegeven Is. tocli zoo voorzichtig te hontcercn. dat danrbU geen onnoodig bloed vloeit. In het Besluit Verplichte Zekerheid staat dat door natuurlijke personen 10 pet. van het laatst bekende vermogen moet worden gestort. De laatst bekende aanslag ln de Vermogensbelasting is a! eenige jaren oud. Het ls daarom mogelijk, dat een belasting plichtige na dien tijd een groot deel van zijn vermogen verloren heeft, waardoor het nog moeilijker wordt 10 pet. van het oor spronkelijke vermogen' bij den ontvanger te storten. Daarop luidde het antwoord: Als Inder daad wordt aangetoond, dat de Verplichte Zekerheid te hoog gesteld is. dan zal de Inspecteur dit natuurlijk erkennen. In zoo'n geval kan. in afwachting van het nader vast te stellen bedrag van het Vermogen, voor het deel der Zekerheid dat te hoog is. voor- loopig vrijstelling van stortingspllcht ge geven worden Hef woord is aan.... Et is niefs dat zooveel be looft en zoo weinig geefi als de haat. Bevrijdingsfeesten te Haarlem. Na 1 September is het afgeloopen Haarlem heeft in de laatste maar.den vele, zeer vele, bevrijdingsfeesten gevierd. He: gemeentebestuur heeft thans beslist, dat er na Septembe geen toestemming meer gegeven zal worden voor buurtfeesten. Tramdienst op Koninginnedag De dienst naar Leiden vertrekt met uit zondering van de eerste drie diensten vao den Hout. Naar Amsterdam wordt eveneens gereden, maar de forensentrams vallen uit. De stadstram in Haarlem zal op Konin ginnedag niet rijder.. De Christiaan Huygens Situatie vrij hopeloos. De situatie van de „Christiaan Huygens* begint er vrij hopeloos uit te zien. Het blijkt dat het schip tengevolge van de explosie in het midden ls gebroken, welke breuk steeds verder doorzet Men begint de hoop te la ten varen het schip nog te kunnen bergen. Omtrent de oorzaak van de ontploffing is nog niets met zekerheid bekend. Men wacht de offlcleele schcepsrapporten af. Uit het feit. dat de bodem zwaar beschadigd is, concludeert men voorlooplg, dat het schip op een mijn ls geloopen Landingen verliepen volkomen vreedzaam. indaag gin gemaakt. In de vroege ochtenduren zlin de eerste eenheden van de elfde lucht landingsdivisie, die de spits vormden van de bezettingstroepen, geland op het vliegveld Atsocgi buiten Tokio. Zli begonnen met de eerste phase van hum 25 mijl langen op- marsch om het keizerlijke paleis aan de baai van Sagami in bezit te nemen, waar generaal MacArthur, de Geallieerde opper bevelhebber in den Stillen Oceaan, die dezen ochtend in Japan is geland, zyn hoofdkwar tier zal vestigen. MacArthur's bevelen waren nauwkeurig omschreven: „in de ochtenduren landen, een strook van drie mijl van alle Japanners zuiveren, en bezit nemen van het keizerlijke paleis." De zon kwam juist, op boven Tokio toen de in den strijd geharde luchtlandingstroe pen het eerste enorme transportvliegtuig op het vliegveld Atsoegl verlieten. Zij wer den gevolgd (joor nog meeT viermotorige luchtreuzen, de rest bevattende van de divisie die als spits was uitgekozen van de Geallieerde strijdkrachten, ca. 6000 man werden in enkele uren neergelaten. Kort na de aankomst van de luchtlandings troepen begon de machtigste Geallieerde vloot die ooit bijeen is geweest, troepen aan land te zetten op de Noordkust van de baai van Tokio, vlak boven Yokosoeka, de vloot- basis. Er werd geen schot gelost en de lan dingen verliepen volkomen vreedzaam. Eerdere berichten uit Okinawa hadden gemeld, dat 200 enorme transportvliegtuigen met manschappen der infanterie voor de be zetting van Tokio van het eiland waren ver trokken. In een van deze toestellen bevond zich generaal MacArthur. Schout-bij-nacht Robert Carney, stafchef van admiraal Halsey, heeft heden formeel de .Tapansche vlootbasls Yokosoeka aan de baai van Tokio overgenomen. Itagaki wordt aangepakt,. Inmiddels worden krachtige maatregelen voorbereid door de geallieerden om luit.- gcneraal Itagaki, den Japnnsclien comman dant van Singapore, aan te pakken, nu deze herhaaldelijk zijn voornemen heeft te ken nen gegeven om door te vechten. Itagaki had van zijn onmiddeliyken superieur maar schalk Graaf Teraoetsji bevel ontvangen oiu zich over te geven, maar hij antwoordde, dat hij zich hiermede niet kon vereenigen. Teraoestji gaf hem toen te verstaan, dat ver dere tegenstand de eer van het Japanscha leger zou bezoedelen. De schuldige aan Pearl Harbor. Door president Truman Is het lang ver wachte rapport openhaar gemaakt omtrent Pearl Harbour, dat op 7 December 1941 zonder voorafgegane oorlogsverklaring door de Japanners werd overvallen, door welle feit de intrede van de Ver. Staten in den oorlog verhaast is. Het omvangrijk rapport ls hl drie afdeelingen verdeeld. In de afdeeling betreffende het leger wordt generaal George Marshall, stafchef van het leger der Ver. Staten, verweten, dat hij de bevelhebbers te velde niet volle dig op de hoogte heeft gehouden van de toenemende spanning ln de verhouding met Japan. Gewag makend van deze critlek haalde president Truman een verklaring aan van den minister van oorlog. Henry Stimson, waarin deze generaal Marshall verdedigt. Truman zeide dat hij de ver klaring van Stimson onderschreef, en voeg de er aan toe, dat hij geen enkele verdere actie te dezer zake van plan was. In het rapport van de commissie van onderzoek van het leger werd als voornaam ste schuldige aangewezen luit.-generaal Walter Short, commandant van de Hawaii- sector in 1941. Short was op 27 November door de betrokken autoriteiten te Washing ton duidelijk gewaarschuwd, dat de diplo matieke betrekkingen tusschen de Ver. Sta ten'en Japan elk oogenblik konden worden afgebroken, dat de Ver. Staten door Japan zouden kunnen worden aangevallen en dat elk moment vijandelijkheden zouden kun nen uitbreken, aldus luidde de verklaring van Stimson. Herstelvraagstuk ondergeschikt aan Duitsche ontwapeningspolitiek. Een woordvoerder van het Fransche mi nisterie van buitentandsche zaken heeft ver klaard, dat Nederland, België, Joego-Slavië en andere Geallieerde landen, die oorlogs schade geleden hebben, uitgenoodigd zijn, om bü de Engelsche, Amerikaansche en Fransche deskundigen ten aanzien van oor logsschade schattingen in te dienen van de geleden schade en de kosten van de Duit sche bezetting. De woordvoerder verklaarde verder, dat de Geallieerden Sn het licht van hun erva ringen na den vorigen oorlog, waren over eengekomen, dat het herstelvraagstuk be handeld zal worden op de basis van „zeker heid voor alles" en ondergeschikt zal worden gemaakt aan de ontwapeningspolitiek ten aanzien van Dultschland. De totale herstel- prestatie die van Duitschland gevraagd zal worden zal bestaan in het verschil tusschen het minimum dat noodzakeiyk is om zijn vredeseconomie op gang te houden en zijn totale hulpbronnen. De taak deze beide to talen te schatten was uiterst moeilijk en gecompliceerd, aldus de woordvoerder. De Sovjetregeering zal voorstellen dienaan gaande voorleggen aan de eerstvolgende bijeenkomst van de commissie voor de her stelbetalingen, die te Moskou gehouden zal worden. Een andere zijde van het herstelvraagstuk was het probleem van de essenlieele import die Duitschland r.oodlg zal hebben. „Het moet Dultschland niet toegestaan worden als gevolg van het herstelvraags'uk credieten te verkrijgen die het in staat stellen zich wedeiom te bewapenen zooals na den vorigen oorlog; wij moeien zulke maatregelen tref fen dat het Dultschland onmogelijk wordt gemaakt zich wederom te bewapenen" aldus de woordvoerder. x rnnwege Koninginnedag verschijnt het volgende nummer van Haarlems Dagblad Zaterdag 1 September.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1