Indië. Eerste gevangenen in Japan bevrijd. Truman: waarschuwt tegen nieuwen economischen chaos. «Oe Jaargang No. 18116 x t «V m Zaterdag 1 September 1945 Bureaux: Groote Houtstr. 93 I I /"f V* I C" I 1 O" r I AY ^"^1 Uitgave van de Stichting en Soendaplem 37, Haarlem I II II V I I I MI JIJ I III JIJ Voorlichting te Haarlem. IJmindenKennemerlaan 154. V^k Abonnementen: p.week 31 ct. Telef. 5437. per kwartaal 4. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pcereboom Tel: Redactie 10600. Expeditie 14825. TOEN de atoombom den weerstand in Japan deed uiteenspatten en de capi tulatie een feit werd, hebben veel zwart gallige menschen voorspeld, dat de Japan sche legers op andere oorlogsterreinen zich er niet aan zouden storen en door vechten. Vooral in ons Indië. Maar het is niet bewaarheid. Generaal Itagaki, om trent wiens capitulatie twijfel bestaat, zit in Singapore en in vele andere oorlogs gebieden is de strijd al gestaakt. In Japan zelf zijn de geallieerden geland zonder eenigen tegenstand te ondervinden. Col lectief harakiri is iets anders dan de per soonlijke daad en de erkenning van den Tenno als godheid zou niets om het lijf hebben, als het volk zijn bevelen in den wind sloeg. Het pessimisme was dus on gerechtvaardigd. Maar het had meer pijlen op zijn boog. Toen de onderteekening van de capitula tie door de Japanners werd aangekondigd en in het eerste bericht niet van een Ne- derlandsche vertegenwoordiging bij die gebeurtenis gerept werd, kwamen de som bere commentaren opnieuw los. Ten on rechte, want binnen enkele dagen bleek, dat Nederland wel degelijk was uitgenoo- digd, ofschoon dat niet noodzakelijk was Dus moest men dit als een bijzondere er kenning beschouwen. Daarop begonnen kwade geruchten te loopen over voornemens, die de geallieer den ten aanzien van Indië zouden koeste ren. Ik heb eenige dagen geleden al ver zekerd, dat daarvoor geen enkele aanlei ding bestaat. Integendeel: zoowel van Amerikaansche als van Engelsche zijde ondervinden de Nederlanders voortdurend bereidwilligheid en medewerking. Het is tegenover onze bondgenooten evenmin hoffelijk als verstandig om een wantrou wen te toonen. dat eiken grond mist Maar het pessimisme is niet uitgepraat. Nu het oogenblik nadert waarop het ge heim van Indië ontsluierd zal worden, waarop wij eindelijk zullen vernemen wat er van onze landgenooten geworden is on der de Japansche tirannie, hoort men de schrikbarendste voorspellingen. De men schen die er werkelijk iets van weten, al is 'het dan weinig, beamen die niet. Uit inlichtingen die hun geworden zijn leiden zij af, dat de toestanden in de gevangen kampen sterk uiteenloopen. Het is onjuist te meenen, dat de Japanners een alge- meene nabootsing van de Duitsche metho des zouden hebben toegepast. De toestan den in de kampen in Thailand (Siam) zijn blijkbaar het ergst en over de Indische kampen bestaat geen zekerheid, maar het vooruitzicht is dat zoowel de zwartste verwachtingen als de rooskleurigste ge logenstraft zullen worden. De waarheid zal, zooals zoo vaak geschiedt, wel in het midden liggen. Een brochure is verschenen waarin de schrijver voorspelt, dat het geheele Indi sche bedrijfsleven gedurende jaren onder volledige overheids-controle gesteld zal worden, zoodat de Indische regeering een ongekende macht zou verwerven. Dit is dus pessimisme voor de toekomst. Maar zulke plannen bestaan niet. De bedoeling is slechts, om gedurende den eersten tijd na den terugkeer van het Nederlahdsche gezag, in de militaire overgangs-periode dus, een sterke centralisatie toe te pas sen. Die militaire periode zal zoo ongeveer zes a acht maanden duren. Het gerucht is nog altijd erg levendig in ons land en behaalt telkens weer zijn on verdiende successen. Al te veel menschen schijnen te gelooven in het spreekwoord „geen rook zonder vuur". Het is een van die vele spreekwoorden, die vrij aardig klinken en soms ook wel opgaan, maar in hun algemeenheid onwaar zijn: een beetje goedkoop en erg onwaar. Van een journa list, die zijn leven door vrijwel dagelijks met het gerucht te kampen heeft en al zooveel tijd heeft moeten offeren om er onderzoeken naar in te stellen, zult u dit wel willen aannemen: bij verreweg de meeste geruchten is er alleen rook, maar volstrekt geen vuur. De rook blijkt damp te zijn. Wij zijn nog op geen enkel terrein van maatschappelijke activiteit tot normale toestanden teruggekeerd. Dat geldt ook voor de nieuwsvoorziening, die met groote moeilijkheden te kampen heeft. Wij vak- menschen op dat gebied zijn degenen, die zich dat het meest aantrekken en die alles 'doen wat mogelijk is om er verbetering in te brengen. Het zal ook beter worden. Maar zoolang de oude toestand nog niet is hersteld zal het gerucht zijn capriolen uit den oorlogstijd althans ten deele kunnen voortzetten. Geloof het niet. Laat ik er alvast op voorbereiden, dat als straks de eerste berichten uit Indië zullen komen, zij onvolledig zullen zijn. Geen wonder. Indië is een ontzaglijk groot land. de meeste verbindingen zullen er verbroken zijn en de geallieerden zullen niet op alle eilanden tegelijk aan wal kunnen gaan. Bovendien zal in Indië het gerucht nog op volle oorlogssterkte wer ken en zal men dus in de eerste kampen, die bereikt worden, geen betrouwbare in lichtingen over andere kampen kunnen krijgen. Als nu bijvoorbeeld ergens op Sumatra slechte toestanden worden aan getroffen, zal dat niet bewijzen, dat het elders op Sumatra, of op Java of op Cele bes. net zoo is gesteld. Wij zullen moeten afwachten, welke berichten zullen vol gen. Eer die er zijn dienen alle beschou wingen. ook de zwartgallige, als waarde loos beschouwd te worden. Want dat zijn ze. Het zal, na de eerste berich ten. nog geruimen tijd duren eer wii alles omtrent Indië zullen weten. R. P. Hoe groot de v zijn eruocstlngen in Duit»cklaii(l door dc Goallieerde bombardementen geweest, toont deze foto uit de havenwijk van Bremen. Bijna 1000 geallieerde krijgsgevangenen zyn uit kampen in de buurt van de baai van Tokio bevrijd. Hoewel zij gedwongen waren in fabrieken te werken en hier en daar gevallen van wreedheid zijn voorge komen, is hun toestand beter dan verwacht is. Ondervoeding is echter duidelijk op te merken. Uit het Japansche moederland. Gen. MacArthur is in gezelschap van de generaals Eichelberger en Sutherland met zijn vliegtuig Bataan te Tokio aangeko men. Hij verklaarde dat de bezetting zon der incidenten van eenige beteekenis ver loopt. De commandant van de strategische luchtmacht, gen. Carl Spaaz, arriveerde me een ander oesel. Tokio, da volgens een correspondent van Reuter, niet zoo zwaar beschadigd is als Berlijn, hoewel zijn fabriekswijken kilo meter na kilometer in puin liggen of uit gebrand zijn, is tot verboden gebied voor de Amerikaansche soldaten verklaard. Zij zullen niet in de hoofdstad toegelaten worden voordat de politieke koers is ge wijzigd. De houding van de Japansche be volking is vooralsnog niet bijzonder drei gend te noemen; de overheid is zelfs zeer voorkomend en doet. op alle mogelijke manieren moeite, het den Geallieerden naar den zin te maken. Zoo is de ontbin ding van de Japansche geheime politie bevolen en wordt de demobilisatie van het Japansche leger, voor zoover deze nog niet is geschied, bespoedigd. De bevrijding van ons Oosten. Liberators hebben een groot aantal pam fletten uitgeworpen boven krijgsgevangen kampen op Sumatra, waarin den bewakers wordt gelast voor de gevangenen vry te laten. De Japanners worden persoonlijk aansprakelijk gesteld voor den welstand van de gevangenen. De waarschuwing heeft succes gehad, want by het terug- keeren zagen de piloten de gevangenen hollen om de ook aan hen gerichte pam fletten op te rapen en te lezen. Roode Kruis-pakkctten en medicamenten zyn met parachutes uitgeworpen. Met ingang van 3 September zullen geregeld levens middelen boven de kampen uitgeworpen worden. Tusschen den Japanschen admiraal Hi- rose en den Britschen schout-bij-nacht Poland zijn regelingen getroffen voor de ontruiming van Sabang, waarop Britsche officieren toezicht zullen uitoefenen. Overbruggingsplan voor voeding in Europa. President Truman heeft medegedeeld, dat door de Ver, Staten gewerkt wordt aan de opstelling van een overbruggiugsplan voor de voedselvoorziening van Engeland en overig Europa in de plaats van de leen- en pachtwet. Amsterdam-Haarlem Rotterdam. Treinverkeer weer verbeterd. Op het baanvak AmsterdamHaarlem Rotterdam wordt het treinverkeer, te be ginnen Maandag as., weer uitgebreid. Tusschen Haarlem en den Haag rijden om het^uur stoomtreinen. Naar den Haag rijdt de eerste trein "s morgens om 6.34 uur. de laatste 's avonds om 20.34. "s Avonds ver trekt de laatste trein om 19.58 uur naar Haarlem. Op het baanvak HaarlemAmsterdam rijden om het half uur electrische treinen. De diensten uit Haarlem beginnen om 6 28 uur en eindigen om 21 58. De laatste trein uit Amsterdam vertrekt om 21.23. Tusschen den Haag en Rotterdam rij den om het half uur ook electrische treinen, De Japansche bezetting van Sabang zal in 4 schepen naar Kota Radja gaan om zich daar bij de overige Japansche troe pen aan te sluiten, die er op de komst der Geallieerden wachten. Een eskader krachtige kleine mijnen vegers is als eerste Britsche smaldeel de Straat van Malakka binnengevaren en veegt zich een weg naar Singapore, waar na de hoofdmacht zal volgen. Sabang en Penang zijn reeds onder Britsche controle. Hoewel hij aanvankelijk van plan was door te vechten, heeft de commandant van Singapore, gen. Seichiro Itagaki zich bereid verklaard et capituleeren. De Nederlandsche delegatie onder lei ding van luit.-admiraal Helfrich is heden per vliegtuig te Jokohama aangekomen, evenals de afgevaardigden van de Sovjet- Unie, Frankrijk en Australië. De onder teekening van de capitulatie zal vermoe delijk Zondagochtend aan boord van het slagschip Missouri geschieden. Hef woord is aan.... James Freeman Clarke: Een politicus denkt aan de volgende verkiezingen, een staatsman aan het volgende geslacht. Weer twee brandstoffenbonnen. In het tijdvak van 4 tot en met 8 Septem ber a.s. dienen ln de provincies Groningen, Friesland. Drente. Overijsel. Gelderland bo ven den Rijn. Utrecht. Noord-Holland, en Zuid-Holland de bezitters van een bonkaart vaste brandstoffen verwarming T 509" de daarop voorkomende bonnen ..15 B V." en ..46 B.V." bij hun leverancier in te leveren, op elk waarvan te zijner tijd één eenheid vaste brandstoffen zal worden geleverd. Nogmaals wordt er op gewezen, dat de klantenbinding ongewijzigd blijft gehand haafd. Ten aanzien van turf of gascokes, voorzoover dit laatste product rechtstreeks van de gasfabriek wordt betrokken geld deze klantenbinding evenwel niet. Met de bevoorrading van den handel op de bonnen ,.45 B.V." en ,.46 B.V." zal zoo spoedig mogelijk een begin worden gemaakt. Aangezien hiermede groote kwantiteiten zijn gemoeid, moet er mede worden gerekend, dat onvoorziene omstandigheden voorbehou den, deze bevoorrading pas >n den loop van December a.s zal zijn beëindigd. De brand- stoffenleveranciers hebben instructie ont vangen dat met de levering op de thans aan gewezen bonnen pas mag worden begonnen, wanneer zij de leveringen op de bonnen „43 B.V." en „44 B.V alle hebben uitge voerd, Tenslotte wordt er op gewzen. dat zij die de brandstoffenbonnen „43 B.V.", „44 B.V.' „45 B.V." en „46 B.V." niet bin nen de daarvoor vastgestelde termijnen bij hun brandstoffenleverancier hebben kunnen inleveren, daartoe op een nog nader bekend te maken tijdstip alsnog in de gelegenheid zullen worden gesteld. De Christiaan Huygens Kans op behoud iets gunstiger. De positie van de Christiaan Huygena is iets gunstiger geworden. De breuk in het middenschip is niet grooter geworden en tevens schijnt het schip zich steviger op de zandplaat vast te zetten. Als er geen storm opsteekt, wordt de mogelijkheid om het schip te bergen, groo ter. Inmiddels is over de berging nog niets bekend. Amerika mag betaling der oorlogsschulden niet forceeren. President Truman heeft het Amerikaan sche volk onverbloemd medegedeeld, dat iedere poging om een contante betaling of een gelijkwaardige regeling van de 42 mil liard dollar bedragende schuld der Ver- eenigde Naties, voortvloeiende uit de hulp die zy krachtens de leen- en pachtwet van de V. S. hebben ontvangen, te forceeren, een economischen chaos zou veroorzaken die tot een derden wereldoorlog zou leiden. Deze waarschuwing was vervat in het wellicht laatste rapport van den pre sident aan het congres inzake de leen- en pachtwet-operaties, tot aan 30 Juni 1945. Het rapport, dat verschenen is nog geen 14 dagen na de plotselinge stopzetting van het groote inter-geallieerde plan tot hulp verleening, bespreekt slechts in lichte mate het moeilijke probleem, wat er in de plaats moet komen van de „leen- en pacht wet". Het rapport is echter op één punt categorisch: „ten einde niet de vruchten van onze eigen overwinning te verliezen, moeten de regelingen die wij voor hulp verleening door middel van de „leen- en pachtwet" getroffen hebben, volledig rekening houden met de groote voordeelen van het behalen der overwinning, waar voor de „leen- en pachtwet" was opge richt, moeten zij voorzien in de recht vaardige behoeften van de geallieerden en wederzijds voordeelige betrekikngen be vorderen tusschen de V. S. en de andere naties. Amerika's toekomstige overzeesche han delsbetrekkingen besprekend, verklaart het rapport slechts: „om een blijvenden vrede te winnen, moeten wij in samenwer king met andere naties wederzijds voor deelige betrekkingen tusschen de volken tot stand brengen. Daartoe hebben wij ge zocht en zullen wij blijven zoeken naar een hoog peil van den handel en naar stabiele monetaire verhoudingen." Het rapport onthult dan dat de bijdrage van de V. S. tot de geallieerde overwin ning op Duitschland en Japan tot 30 Juni 1945 bedragen heeft in totaal meer dan 280 milliard dollars. Circa 15% van dit bedrag vertegenwoordigt de kosten van munitie, van goederen uit landbouw en nijverheid, van schepen en van andere diensten die krachtens de „leen- en pacht wet" aan de geallieerden zijn verstrekt. De overblijvende 85% van Amerika's-totale oorlogskosten werden besteed aan de rechtstreeksche óorlogsinspaninng van het land zelf De hulpverleening krachtens de „leen- en pachtwet" bedroeg in totaal 42 milliard dollars. Van het begin van de hulpverleening in Maart 1941 tot eind Juni 1945, ging 42% van alle „leen- en pachtwef'-goederen uit de V. S. naar het Vereenigd Konink rijk. De tweede plaats werd ingenomen door Sovjet-Rusland met 28% van de totale verschepingen. Op 1 April 1945 hadden de V. S. van hun bondgenooten in totaal aan hulp krachtens de „omgekeerde leen- en pacht wet" ontvangen voor 5600 millïoen dollar. Het grootste deel hiervan is geleverd door Groot-Brittannië. In Nederland, België en Frankrijk hebben de Amerikaansche be vrijdingslegers hulp ontvangen door het gebruik van gebouwen en spoorwegen en de productie van de aldaar aanwezige in dustrieën, alsmede door de diensten van honderdduizenden die werkten voor de gemeenschappelijke oorlogvoering. Nederland. In het rapport van Truman komt ook een passage voor gewijd aan Nederland. Hierin wordt het volgende vermeld: De verschepingen naar Nederland tot 30 Juni 1945 hadden een waarde van 1.550.000 dol lar. Hierbij komen nog 120.000 ton goe deren ter waarde van 20 735.000 dollar, die gedurende de maanden Mei en Juni voor Nederland werden geproduceerd, maar niet voor 30 Juni 1945 zijn verzonden. On der de dringendst noodige goederen, die op het program voorkwamen, vormden voedsel en medische ingrediënten den hoofdschotel. Doodstraf tegen Quisling. De openbare aanklager heeft Vrijdag tegen Quisling de doodstraf geëischt. Hij achtte hem schuldig aan de ergste en slechtste daden van verraad in de Noor- sche geschiedenis. Quisling^nitte groote bezwaren, dat het proces doorging in afwezigheid van zijn verdediger, die ziek is geworden, en had klachten over de behandeling tijdens zija gevangenschap, waarna de president op merkte. dat de gevangenen sn de concen tratiekampen een heel wat erger behan deling te verduren hadden gehad.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1