Het Reddende Beginsel. De Capitulatie onderteekend. Montgomery in ons land. Kort en bondig Goed nieuws voor de bollenstreek. 00e Jaargang No. 1S117 x x m Maandag 3 September 1945 Bureaux Groote Houtstr. 93 "1^ I O1 I 1 ^^F l^\ I ^^F Uitgave van de Stichting en Soendaplein 37, Haarlem 1^1 V I III I J llll Voorlichting te Haarlem. IJmuiden: Kennemerlaan 154. Mm Mt A Abonnementen: p.week 31 ci. Telef 5437. per kwartaal 4. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Tel: Redactie 10600. Expeditie 14825. ..Overal staan millioenen mensc'nen ge reed en bereid in wie de behoefte leeft aan recht en de zin voor orde. eerlijk heid. vrijheid, rede en goede zeden. Tracht hen niet samen te vatten onder een cate gorie als democraten, socialisten of wel ken dan ook. Noem hen eenvoudig met een naam van edeler klank dan al deze. menschen van goeden wille, wien in den Kerstnacht het Vrede op Aarde werd toe gezongen." Dit zijn de laatste woorden van prof. dr. J. Huizinga's boek „Geschonden Wereld", een beschouwing over de kansen op herstel van onze beschaving, dat pas bij H. D. Tjeenk Willink Zoon te Haarlem ver schenen is. Het werd midden in den be zettingstijd geschreven; de voorrede draagt den datum 28 September 1943. De schrijver, die een van onze grootste gees ten was. zou de bevrijding van Nederland niet meer beleven. Op den eersten Fe bruari van dit jaar stierf hij. Deze posthume uitgave kan beschouwd worden als een voortzetting van den gedaohten- gang, neergelegd in zijn boek „De Scha duwen van Morgen" (1935) dat zich be paalde tot een diagnose van den toestand, waarin de menschheid was komen te ver- keeren en dat aanving met de geopperde veronderstelling van den ondergang eener verdwaasde menschheid: „de motoren nog draaaiende en de vlaggen nog wappe rende." Huizinga stelde met dat boek sommigen teleur, die van hem verwacht hadden dat hij een uitweg zou wijzen. Hij antwoordde met te verklaren, dat hij alleen den aard van de kwaal had willen vaststellen, de diagnose bepalen, zooals zijn ondertitel aangaf. En hij verzekerde dat hij optimist bleef. Zijn laatste boek gaat verder en wijst een weg. Huizinga vorscht te diep in de vragen, die de geaardheid van den mensch zelf betreffen, dan dat hij zich zou kun nen bepalen tot herziening van oude ver dragen tusschen volken of schepping van nieuwe en daarvan alle "heil verwachten. Hij is niet hoopvol omtrent de spoedige herleving van echte, zuivere cultuur, waartoe hij den bodem der huidige wereld niet bereid acht. Zeker moest het den zeventigjarige ook zwaar vallen daarover blijmoedig te schrijven in den jare 1943. Hij zegt evenwel, in zijn beschouwing over herstel van een statenorde: „Als wij toch niet willen versagen of wanhopen aan een verbetering, zou het dan niet het beste zijn ons eenvoudigweg te stellen op het standpunt van een bescheiden begin ner, die aan het gemakkelijkste zijn krach ten het eerst beproeft? Dat gemakkelijk ste en meest uitwendige is nog gewichtig en moeilijk genoeg." Dan bepleit hij om alles wat nog van den Volkenbond over is, zij het met be langrijke veranderingen, zorgvuldig te be houden en terstond weer in actie te bren gen. met inbegrip van het Hof van Inter nationale Justitie en alle overige bestaan de organen, die den toets van bruikbaar heid kunnen doorstaan. De drie grootste machtseenheden van alle tijden: het Brit- sche Imperium, de Vereenigde Staten van Amerika en de Russische Staten-unie zul len daarbij hun samenwerking moeten be waren. Huizinga gaat hierbij uit van de erkenning, dat deze wereld niet alleen bij recht en wet maar ook bij macht moet leven. Zijn aldus uitgedrukte verlangen naar een algemeen kader voor wereldlei ding is inderdaad in San Francisco ver vuld. Maar hij rekent dit alles en zelfs het daadwerkelijk herstel van een inter nationale rechtsorde en een vreedzaam statenverkeer nog maar tot „de voorbe reidende taken, die de wereld wachten, eer zij tot verheffing van echte cultuur zou kunnen voortschrijden." Daarbij verwacht ook hij ik vermeld het met vreugde heil van Federale Unie. Hij duidt haar aan als het reddende beginsel, dat ook het grootste imperium voor de gevaren van het militairisme kan behoeden. Hij kensdhetst Federale Unie als het tegendeel van centralisatie, dus als de zelfstandigheid der deelen ten op zichte van het geheel. De federatieve band Is de kracht van het Britsche wereldrijk en van het Amerikaansche gemeenebest gebleken. Een federatieve band is een rek bare band. Hij verdraagt het om, als de nood ertoe dwingt, gespannen te worden tot aan de grens van zijn elastisch ver mogen en daarna weer zijn gewonen graad van losheid te hernemen, als de noodzaak tot centralistische autoriteit weer geweken is."' De rol der kleine staten is niet uitge speeld, integendeel: zij begint pas. Het blijft nu eenmaal, ook bij de onbeperkte vcrkeersmogelijkheden van heden, een waarheid dat goed staatsbestuur het best kan worden uitgeoefend in een kleinen kring over een niet overgroot gebied" „Het is een van de groote fouten van de vredemakers van 1919 geweest dat zij, toen de gelegenheid om de wereld te ver nieuwen zich bood, niet hebben ingezien, dat de absolute nationale souvereiniteit uit den tijd was geraakt."De kleine etaat zal vastheid en veiligheid moeten verwerven door zich in een rechtsverband Opgenomen te weten met de grooten." Zoo schrijft Huizinga over het reddende beginsel. Er zal aanleiding te over zijn om op dit belangrijke boek terug te komen. Laat ons begrijpen dat hetgeen Huizinga in 1943 Ichreef nu nog beter zichtbaar wordt: ZES jaren na het uitbreken is Zondagmor gen om half elf Japansche tijd de twee de wereldoorlog geëindigd met de teekening der Japansche capitulatie op het Ameri kaansche slagschip „Missouri" in de baai van Tokio. Sjigemitsoe. de Japansche minister van buitenlandsche zaken, plaatste het eerst zijn handleekening. Na hem volgden Mac Arthur en de vertegenwoordigers der Geal lieerde mogendheden, w.o. de eerste Neder- landsche gedelegeerde, luit. adm. C. L. E. Helfrich. De eerste order op grond van den nieuwen toestand werd spoedig gegeven. Het •Japansche hoofdkwartier beval, op aanwij zing van MacArthur. aan alle Japansche be velhebbers den strijd te staken en de wapens neer te leggen. De belangrijkste bepaling der capitulatie-verklaring is, dat de keizer van Japan zijn regeeringsmacht slechts mag uit oefenen onder toezicht van den geallieerden opperbevelhebber Na de onderteekening Is den Japanschen afgevaardigden meegedeeld, dat drastische strafmaatregelen zullen worden genomen in geval van nalatigheid of zelfs van vertraging in de uitvoering van de overgave-voorwaar- den. De Japansche strijdkrachten op de Philip- pijnen hebben zich overgegeven, evenals die op Malaka De overeenkomst werd o.m. on- derteekend door Jamasjita. den „tijger van Malaka". die na de onderteekening als krijgs gevangene werd weggeleid en waarschijnlijk als oorlogsmisdadiger zal terechtstaan. De formeele overgave van Penang op Malaka Is aan boord van de Nelson geschied De capitulatie van de Japansche troe pen op N.-Guinea wordt over enkele da gen verwacht. Ned. Timor zal één dezer da gen door Australische troepen, waaraan Ne- derlandsche eenheden, bestaande uit be- stuurs-ambtenaren. zijn toegevoegd, worden bezet Het Ned. Indische bestuur zal onmid dellijk zorg dragen voor het herstel van hen. die de Jappen hebben getrotseerd en voor het rechtsherstel door alle besluiten en ver ordeningen der Japanners te annuleeren De Gouv Gen. heeft ln zijn nieuwe ordonnan tie alle veroordeelingen en straffen, die gedu rende den bezettingstijd volgens het Japan sche recht zijn uitgesproken, geannuleerd. Dr. H. J. v. Mook. lult. gouv van Ned. Indië en de heer C. O v. d Plas. lid van den raad van departementsdirecteuren van Ned. Indië. zijn naar Kandy op Ceylon gevlogen, om besprekingen te voeren met Lord Louis Mountbatten, den opperbevelhebber der Geallieerden in Z.O. Azië. onder wiens com mando Ned. Indië is opgenomen. Een typhoon verhindert momenteel ver dere luchtlandingen. Donderdag zal waar schijnlijk begonnen worden met het aan land zetten van groote troepenmachten, al dus meldt United Press. Uit Thailand zijn ongeveer 100 krijgsge vangenen. waaronder Nederlandsche en Ja- vaansche, naar Colombo overgebracht Op één of twee na zijn alle krijgsgevangenkam pen op Sumatra door Geallieerde vliegtuigen bezocht. GEEN TEGENSTAND MEER. De Japansche minister van oorlog SJlko- moera heeft ln een radio-uitzending voor het leger verklaard, dat die Japansche troe pen. die aanvankelijk ondanks de capitulatie van plan waren door te vechten, thans be sloten hebben de wapens neer te leggen Notaris G. Wolzak overleden De heer Wolzak, een Alkmaarder van ge boorte. kwam in 1910 als caiidldaat-notaris naar Haarlem Nadat hij ln 1920 tot notaris, met als standplaats Haarlem was benoemd, oefende hij eerst de notarispractyk uit met den heer Bertling te zamen. Daarna vestigde hij zich zelfstandig als notaris. De heer Wolzak heeft zich reeds kort na zijn vestiging te Haarlem op politiek ge bied bewogen Op 15 Juni 1915 werd hl) als vertegen woordiger der antirevolutionaire partij in den gemeenteraad van Haarlem gebracht Sindsdien heeft hij onafgebroken in den Raad zitting gehad. Hoezeer hy gewaardeerd werd. bleek wel in 1940. toen hij 25 Jaar raadslid was Als raadslid is de heer Wolzak lid van onderscheidene raadscommissies geweest, onder meer van de fmancieele commissie en van de rechtsgeleerde commissie. Voorts was hij lid van het Burgerlijk Arm bestuur. voorzitter van de commissie voor het bestuur van het Kindertehuis aan den Schotersingel en regent van het St. Elisa beths Gasthuis. De heer Wolzak toonde verder veel belang stelling voor de verbetering der volkshuis vesting Een lange reeks van Jaren is hy commissaris van de Woningstichting ..Pa trimonium" geweest. Ook de zaak van het onderwijs ging hem ter harte. hy was voor zitter van de vereeniglng ..Groen van Prin- sterer". voor lager- en meer uitgebreid lager onderwys op Gereformeerden grondslag, eenlge Jaren bestuurslid van het. Chr. Ly ceum te Haarlem en fungeerde als een dér Directeuren van de Vereeniglng voor Hooger Onderwijs op Gereformeerden Grondslag van welke vereeniglng de Vrije Universiteit te Amsterdam uitgaat Van de vele andere functies, die de heer Wolzak voorts nog bekleed heeft, noemen wij. dat hij Is geweest bestuurslid van de Chr Mlddenstandsvereenlging en van de daarvan uitgaande Boazbank. later gehee- te „Nassaubank" en secretaris van het be stuur der stichting „Vogelenzang" te Ben- nebroek. uitgaande van de Vereeniglng tot Chr verzorging van Krankzinnigen. Ook was hij voorzitter van de commissie van be heer van de Gereformeerde kerk. De teraardebestelling zal Donderdag a s. om ongeveer 3 uur geschieden op de Alge- meene Begraafplaats aan de Kleverlaan. Hef woord is aan.... Burke: De positie van groote staatslieden vereischt veel eer een uitgebreiden om gang met menschen en veel '-evenservaring dan grondige boekengeleerdheid. Zaterdag heeft Veldmaarschalk Montgo mery een bezoek aan Nederland gebracht. Te Soesterberg, waar hij landde, werd Montgomery verwelkomd door Prins Bern- hard. waarna de kleine stoet auto's zich naar Paleis Soestdijk begaf. Na een bezoek aan de Koningin. Prinses Juliana en de prinsesjes stapte de hooge gast met Prof. W. Schermerhorn in den gereedstaanden wagen en de reis werd voortgezet naar Amsterdam. De hooge bezoekers werden bij den ingang der hoofdstad begroet door den waarnemend burgemeester van Amsterdam, den heer F. de Boer. De rit door de stad werd een ware zegetocht. Blauw en wit geblokte vlaggen op de wa gens van de Military Police kondigden de komst van de langverwachten aan. De door gang wordt nauwer en nauwer en dan rijdt de korte stoet voorbij. In één van de groo- tere luxe-wagens staat een rijzige man met een open. vroolijk gezicht en hij groet om hoog naar de vensters en de daken, hij be dankt voor de telkens weerkeerende ovaties, hy lacht. Amsterdam verwelkomt een veld heer„Monty" kijkt naar de wonden, die de oorlog in Amsterdam sloeg en wij zien hem iets tegen zijn adjudant zeggen. Vlak achter Montgomery rijdt de kleine, snelle wagen van Prins Bernhard. die. zelf stu rend. al zijn aandacht noodig heeft voor de Overal staan millioenen menschen gereed en bereid in wie de behoefte leeft aan recht en de zin voor orde, eerlijkheid, vrijheid, rede en de goede zeden. Met hen kan welslagen bereikt worden. R. P. Prins Bernhard en Montgomery op Soesterberg. smalle passage tusschen de opdringende menschen. maar toch Joviaal groet, even met een lach, een handgebaar. In de Joden wijken wordt langzaam gereden, het enthou siasme is overweldigend. Bloemen en con fetti dalen neer en weldra zijn de wagens bedolven onder een bont bouquet. In het Amstelhotel gebruikten de vijftien officieele gasten de lunch, waarna de mi nister-president een toespraak hield. Mont gomery antwoordde met een dankwoord voor de buitengewone ontvangst, die Am sterdam hem bereid had. Daarna begaf hij zich naar Schiphol, waar zich ook zeer velen hadden opgesteld. HU startte in zyn eigen vliegtuig. Kleine collectanten en groote giften Het Koninklijk gezin offerde voor Volksherstel Welhaast het eerste bezoek, dat de Ko ningin op haar verjaardag op het paleis Soestdijk ontving, was dat van twee kleine meisjes uit Baarn. die voor Ned. Volksher stel collecteerden en de stoute schoenen hadden aangetrokken en 's ochtends vroeg liet paleis binnenwandelden ZU werden toegelaten en de Koningin liet de meisjes de bloemen zien. welke zij op haar verjaardag had gekregen De Koningin heeft daarop den meisjes een brief ter hand gesteld, waarbij z0 mededeelde aan Ned. Volksherstel een bedrag van ƒ75.000 te schenken. Ook Prinses Juliana overhandigde de meisjes een enveloppe. waarin zich een groot bedrag voor Volksherstel bevona. De kleine Prinsesjes Beatrix en Irene lie ten zich evenmin onbetuigd en haalden leder wat uit haar spaarpotje en deden dit in het busje van Volksherstel BINNENLAND De positie van de „Christiaan Huygens" is de laatste dagen zoodanig verslechterd, dat de maatschappij „Nederland" het schip als verloren beschouwt. De bergingswerkzaam heden zijn dan ook gestaakt. De 90 H A. groote Voorofsche polder bij Woubrugge is door dijkbreuk onder wa ter geloopen. Twee andere polders looped gevaar Het vee is in veiligheid gebracht. In het Mauritshuls te 's Graven hage is een tentoonstelling geopend van Ne derlandsche kunst uit de 15e en 16e eeuw, samengesteld door dr. G van Gelder, di recteur van dat museum. De expositie duurt tot 15 October. De Van Klnsbergen. het vroegere artil lerie instructieschip der Ned. Marine, dat tijdens den oorlog omgebouwd is tot es cortevaartuig, heeft dienst gedaan in de wateren van West-Indië. Thans is het schip ln Rotterdam teruggekeerd. Generaal-majoor J. G. W. Clafck, des tijds leider van de „Shaef mission" in Ne-» derland, heeft zyn functie van hoofd der Britsche military mission neergelegd en den legerdienst verlaten. 25 September zal de Britsche generaal Urkward de eerste steen leggen voor een monument dat de bevolking van Ooster beek opricht voor de Engelsche soldaten die daar gevallen zijn. 500 Chineezen te Amsterdam zullen, in samenwerking met landgenooten uit an dere steden van ons land. Zaterdag 8 Sep tember grootsch opgezette bevrijdingsfees ten vieren. O.a. wordt een optocht ge houden. BUITENLAND Rudolf Hess. eens plaatsvervanger van Hitler, zal Dinsdagmorgen naar Duitschland en vermoedelijk direct naar Neurenberg worden overgebracht, waar hy als oorlogs misdadiger zal terechtstaan. In eenige steden van Fr. Indo-China hebben de nationalisten de macht aan zich getrokken. Te Hanoi zijn 5000 Franschen in de citadel gevangen gezet. De beroemde muntenverzameling van Koning Victor Emanuel van Italië, ter waarde van 5 mtllloen pond sterling, wordt volgens de Zwltsersche radio, vermist. In de Poolsche boerenpartij is een splitsing gekomen. Te Londen meent men dat na den terugkeer van Mikolajczyk uit Londen een strijd om de macht ln de partij is ontstaan met de leiders die ter plaats'a gebleven waren. Volgens welingelichte kringen te Lon den zal de internationale status van Tan- ger worden hersteld. De R.-K. Universiteit te Washington heeft den heer J. van de Veldt van het St. Josephs Seminarium benoemd tot profes sor ln de experlmenteele psychologie. Te New-York liggen 22.000 boeken, meest Nederlandsche, gereed voor versche ping naar ons land. In Hamburg en omgeving is een Duitsche ondergrondsche beweging ontdekt, welke een anÖ-Britsche propaganda zou hebben voorbereid. Reeds meer dan 100 per sonen zyn gearresteerd. De regeering van Fransch Indo-China heeft besloten het algemeen kiesrecht aan volwassen vrouwen te verleenen. Dr. Hans Voss. politiechef in het Ber- lijnsche district Zehlendorf, is door vier onbekenden vermoord. Dezelfden doodden ook Wilhelm Vogt. directeur van de Prui sische staatsbank. Volgens den minister van financiën der Ver. Staten moet het Amerikaansche Nationale inkomen 150 milliard dollar be dragen om de welvaart der V. St. te verzeke ren De koopkracht moet met 50 pet. ver hoogd worden en er moet werk zijn voot 60 mlllloen menschen. Engeland staat invoer tot een bedrag van 725.000 pond St. toe. ENGELAND heeft zijn grenzen voor de Nederlandsche bloembollen geopend. AJ is do uitvoer voorloop tg nog gocontlngeiiteerd. deze slap op den weg naar herscel der normale handelbetrekkingen stemt verheugend, temeer daar Neder land een aanvulling van zijn doviozenportefeuille heel goed gebruiken kan. Er is een contingent ter waarde von 725.000 toegesInan, welke hoeveelheid alle soor ten b!oemi>ollcn omvat. Een zucht van verlichting en eensjuich kreet tegelijk is door de bollenstreek gegaan, toen deze mcdedecllnj», eerst bij geruchte cu later officieel, bekend werd.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1