Haarlems Dagblad Volksherstel. Op Java ruim 60.000 Nederlanders geïnterneerd of krijgsgevangen. Ruim 700 Joodsche Haarlemmers oorlogsslachtoffer. Spanje moet uit Tanger verdwijnen. 60c Jaargang No. 18110 x i Bureaux. Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37. Haarlem IJmulden: Kennemcrlaan 154. Telef 5437. Tel.: Dir-Iloofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-Hoofdredacteur: Hubert l'ee roboom Woensdag 5 September 1945 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p.week 31 ct. per kwartaal 4. Tel: Redactie 10600. Expeditie 14825. MISSCHIEN is er geen instelling in Haarlem en omgeving aan te wijzen die onmiddellijk bij de bevrijding tot krachtiger werkzaamheid is gekomen dan Volksherstel Later is gebleken, dat het Haarlemsche district een aanzienlijken voorsprong had op alle andere afdeelingen van Volksherstel in den lande. Het enthousiaste dagelijksch bestuur en de directie waren er verbaasd over, want zij hadden gedacht dat het overal zoo zijn zou als hier Intusschen breidde het werk zich uit en vertraagde het tempo niet Volksherstel verwierf de noodige mede werkers en wie op het kantoor Kenaupark 31 voorzitter Borghouls en directeur Van Liemt met de grootste waardeering over de energie van het personeel hoort spre ken. verwondert zich niet, want er heerscht de rustelooze activiteit van een bijenkorf: de geest, die waarlijk naar Nederlands Volksherstel moet voeren. Ik heb indrukwekkende cijfers gehoord. Het informatiebureau, nu nog alleen open voor repatrieerenden, heeft dertiendui zend aanvragen behandeld. Elfduizend zijn afgewerkt, ofschoon men niet aan alle wenschen heeft kunnen voldoen door te kort aan goederen en sommige heeft moe ten afwijzen. Maar er zijn-nu weer goe deren en op 1 October hoopt men den achterstand in verstrekking vrijwel te hebben ingehaald. Er zijn vijfduizend repatrieerenden ver schenen Een klein deel van deze menigte heeft zich niet aangemeld bij net medisch bureau, maar daar wordt niet in berust. Vele moeilijkheden zijn ondervonden met de huisvesting. Dat Haarlem een tekort van 4500 woningen heeft, moet zich wel doen gevoelen. Vele gezinnen van oorlogs slachtoffers worden geldelijk bijgesjaan en zoowel met voeding en met kleeding hoopt men de honderden vroegere poli tieke gevangenen, aan wie bijzondere aan dacht is besteed, voldoende hulp te heb ben verschaft. En heel nuttig is het werk voor de moeders van gezinnen, die een korte rust behoeven om op haar verhaal te komen. Twintig vertoeven een week in Zorntrzorg te Bloemendaal en krijgen het daar zoo goed als maar mogelijk is. Dan komen weer twintig anderen en zoo zal men dit maandenlang voortzetten. Er zijn plannen voor een rusthuis, waar in op medisch advies uitgekozen menschen vier of zes weken zullen kunnen verblij ven. Er zijn andere plannen om meisjes, die hulp in de huishouding willen ver- leenen, daarin te scholen in een gebouw, waarin ze tevens tijdelijk onderdak zullen krijgen. De actie NijmegenVenray, nu in han den van Volksherstel met een commissie, die uit drie leden van het Schoolcomité en drie van Volksherstel bestaat, waarbij de directeur van Liemt als uitvoerende bewindsman optreedt, wordt met snelheid volbracht. Er zijn nu 2000 ton goederen naar Nijmegen en 1000 naar Venray ver voerd. Gisteren bijvoorbeeld vertrokken weer veertien wagens. Overleg is ge- pleegd met bakkers, ijzerhandelaren, sla gers, kappers en vertegenwoordigers van andere beroepen, om hun vakgenooten in het Zuiden met vakmateriaal te helpen. Dat gaat den goeden kant op. De mede werking in het district, dat wil dus zeg gen in Haarlem, Heemstede, Zandvoort, Bloemendaal en Velsen is trouwens prachtig, hetgeen ook wel bewezen is door het resultaat van de goedereninza meling, komend na de geweldige bedra gen, die de geldinzameling voor Volks- herstels arbeid al had opgeleverd. Voor Nijmegen en Venray is men nu nog bezig met overal „groote stukken" op te halen. Dat kon niet eerder gebeuren, omdat er zooveel mei de beperkte hoeveelheid transportmiddelen moest worden gedaan. Laten degenen, die meenen vergeten te zijn, dat even aan het adres Kenaupark 31 melden. De totale opbrengst van de goederen inzameling was 8 9000 ton. Gegevens als deze geven een indruk van den volksherstellenden arbeid, die in het district Haarlem ondernomen is en wordt voortgezet met de toewijding, waarmee zij is aangevangen. De instel ling van een contact tusschen overheid en particulier initiatief is ook goed geslaagd. Op mijn vraag hoe de samenwerking met de overheid marcheerde antwoordden voorzitter en directeur beiden en zonder aarzeling: uitstekend. En zoo ben ik van dit bezoek aan het Kenaupark in die actieve sfeer, waar tevoren het Commis sariaat Noodvoorziening van het Militair Gezag heeft gezeteld, in een opgewekte stemming teruggekeerd. Er is nog veel in ons land dat hapert en al diegenen, die aan K i werk zijn, op welk gebied ook, kampen met groote moeilijkheden en hebben steeds het gevoel dat zij tijd tekort komen. Maar intusschen worden er wel degelijk vorderingen gemaakt en doet de oude Nederlandsche geest van aanpakken zich weer op de bekende wijze gelden. Kort na de bevrijding verwierf het slagwoord „Eiken dag een stap voor uit" zijn burgerrecht. Het heeft zich ge handhaafd. Wel hoop ik dat een eveneens op alle gebieden bekende Nederlandsche zwak heid: de versnippering van krachten in verschillende instellingen, die ten deele of geheel hetzelfde werk verrichten, door centrale regeling spoedig overwonnen zal worden. Het is te betreuren dat in Den Haag. waar die centrale regeling in den beginne had moeten plaatsvinden, de teu gels niet strakker gevoerd zijn, hetgeen de arbeid van de districten heeft bemoei- Volgens een radiobericht uit Batavia, bedraagt het totaal-aantal Geallieerde krijgsgevangenen op Java 3297, waaronder 1449 Nederlanders. Het aaptal op Java ge- interneerden bedraagt 62.532, waaronder 59.098 Nederlanders. In het bericht, dat op order van het Japansche keizerlijke hoofd kwartier is omgeroepen, werd medege deeld, dat 7.6 procent der gevangenen ziek is. Radio New Dehli heeft volgens Un. Press, een opdracht van Mountbatten aan den Japanschen commandant van Singapore uitgezonden, waarin hem bevolen wordt bijzonderheden te verstrekken ter verge makkelijking van de landingen op Java en inlichtingen over de ziekenhuizen, enz. De geallieerde krijgsgevangenen op Java zijn bijna allen ondergebracht in kampen bij Djocjacarta en Bandoeng. Een groep van ongeveer 4000 bevrijde Nederlandsche krijgsgevangenen, afkom stig nit kampen in Japan, Mantsjoerije eu China, zullen in den loop van deze week in Manila arriveeren. Door de Amerikaan- sche autoriteiten is voor hen een speciale verblijfplaats ter beschikking gesteld. De ze krijgsgevangenen bchooren voor het meerendeel tot de Koninklijke Nederland sche marine en het Koninklijke Neder- landsch-Oost-Indische leger. Volgens Japansche mededeelingen zou den er op Malaka 65 Ned. mannen en 28 Ned. vrouwen zijn en geen Ned. kinde ren. Op Sumatra zouden 3613 Ned. ge- interneerden zijn. Zoodra contact is gemaakt met de krijgsgevangenen zullen telegrammen aan de familie worden gezonden: „Ben be houden in Britsche handen, hoop u .spoe dig te zien". Zij zullen gevolgd worden door briefkaarten met vastgestelde tekst. De eerste brieven zal men 10 a 14 dagen Tokio wordt Zaterdag bezet United Press meldt, dat de bezetting van Tokio a.s. Zaterdag zal beginnen. De eerste cavalerie-divisie zal aan den kop gaan van de Amerikaansche troepen, die Tokio zullen binnenrukken. Hirohito sprak in den Rijksdag. De Japansche keizer heeft een rede ln den Japanschen Rijksdag uitgesproken, waarin hij een beroep deed op het Japansche volk „om te getuigen van den Japan aangeboren roem" en tevens om koel en kalm te blijven. „Het in onze wensch", zoo vervolgde Hiro hito. „dat ons volk de vele moeilijkheden en beproevingen teboven zal komen die vergezeld gaan met het einde van den oorlog, dat ons volk het vertrouwen der wereld zal winnen, den. vrede zal dienen en zal bijdragen tot den vooruitgang van de menschheid. Naar buiten moet ons volk ge trouw de verplichtingen van het rijk na komen, moet het eendracht en vriendschap bevorderen met alle landen. Naar binnen moeten al uw pogingen gericht zijn op den wederopbouw van het land op elk gebied in onverpoosden arbeid, waarbij de grond vesten van den staat moeten worden ver stevigd." In een door het Japansche hoogerhuls aangenomen motie wordt gezegd: „tezamen met de heele natie zijn wij besloten de wer kelijkheid van onze nederlaag te erkennen en de zware last te aanvaarden die op onze schouders is gelegd. Wij zijn voornemens een weg te zoeken uit den tegenwoordigen toestand en een nieuwe richting in te slaan van nationaal herstel, teneinde de nationale structuur te handhaven en een bijdrage te leveren tot den wereldvrede." Een bijzondere correspondent van Reuter die bij de zitting aanwezig was. vertelde, dat de keizer op een gouden troon zat. die met roode pluche was versierd en hoog bo ven den zetel van den voorzitter was opge steld. Hij werd met de vereering en onderscheiding behandeld die de Japanners gewend zijn jegens hun keizer ten toon te spreiden. Toen de ceremoniemeester met den correspondent sprak, boog hij telkens diep, wanneer de naam van den keizer genoemd werd. ..Het wgs zeer plechtig." zei de cere moniemeester. „Ik kon er niets aan doen. dat de tranen mij in de oogen sprongen toen de keizer sprak." Sabang bevrijd. De overgave van Sabang is aan boord van het Britsche oorlogsschip „London" geteekend. Een detachement mariniers heeft de haven van de Japanners overge nomen. na het telegram tegemoet kunnen zien. Iedere bevrijde krijgsgevangene of ge- interneerde zal een voorschot van vijf pond sterling ontvangen. Voor de Ned. krijgsgevangenen, die in Manila zullen arriveeren. is een ontvangst commissie enz. gevormd. Ook voor hen zijn maatregelen voor verzending van telegrammen en post genomen. Het woord is aan.... Vauvenargues Wij hebben ongelijk door te denken, dat welk gebrek dan ook alle deugd kan uit sluiten, of door de vereeni- ging van goed en kwaad als een monster of een raadsel te beschouwen. Het ts een gebrek aan doorzicht, dat wij zoo weinig dingen met elkaar weten te vereenigen. Synagoge leeggeroofd. lijkt. Men doet niet tekort aan de ver diensten van H.A.R.K., C.B.V.O. en Stich ting '40'45 als men den wensch uit spreekt, dat een afdoende arbeidsverdee- ling in dit complex van instellingen ont staan zaL R. P. Het aantal Joden «ilt_Haarlein en naaste omgeving dat 1>U 'le Joodsche gemeente ingeschreven stond was voor den oorlog ongeveer 1000. Thans zUn er een kleine 300 teruggekeerd, zoodat wel aangenomen kan worden, dat er van de Joden uit dit gebied ruim 700 als oorlogsslachtoffer gevallen zün. Wel ts bekend, dat er riog wel Joden uit Nederland in het Russische gebied zijn. maar er wordt verondersteld, dat dit aan tal toch betrekkelijk klein ls. Er bestaat dus niet veel hoop. dat het aantal geredde Haarlemmers nog aanzienlijk zal toenemen. De Joden die teruggekeerd zijn hebben meestal kans gezien om onder te duiken Het aantal dat uit Polen weerom kwam. ls zeer klein. Wat de Joden daar hebben doorgemaakt is zeer erg. Honger, mishan deling en meestal aan het einde nog een vreeselijke dood Met Kerstmis werd van wege den Christeltjken feestdag ln de kam pen niet gekookt De Joden moesten maar honger lijden Eenlge moedigen slopen weg om uit de vuilnisbakken aardappelschillen te zoeken. Er waren vrouwen die ln li chaamsgewicht zoo gedaald waren. d«t zij nauwelijks 70 pond wogen. Een der geredde Haarlemmers dankt zijn leven aan het feit, dat hij juist ln het ziekenhuis lag toen de Russen naderden De andere kampbewoners waren van te voren door de Dultsche bewa kers weggevoerd, „de zieken behoefden niet weggebracht te worden, die gingen toch wel dood," zoo werd gezegd Onder de kleine 300 Joden die te Haar lem weer BIJ de Joodsche gemeente zijn in geschreven zijn weinig gemengd-gehuwden Maar die waren er ook niet veel onder de 1000 die voor den oorlog Ingeschreven ston den. Zooals men weet hebben de gemengd- gehuwde Joden minder van de Duitsche ge welddaden te lijden gehad. Het aantal ln leven gebleven Joodsche Haarlemmers is. ln verhouding met andere steden van ons land. niet ongunstig. Gro ningen la bijvoorbeeld nog veel zwaarder getroffen, daar bleven van de 3500 bij de Joodsche gemeente Ingeschreven Joden slechts 200 gespaard. De Joodsche gemeente te Haarlem heeft haar kern ln de oorlogsjaren verloren. Voor- loopig kunnen alleen diensten gehouden worden ln het lokaal in de Lange Wijn gaardstraat. Er was geen opperrabbijn of voorganger meer Juist dezer dagen is weer een nieuwe voorganger benoemd, namelijk de heer M. Phllipson te Zwolle. Deze zal pas na de Joodsche feestdagen ln het mid den dezer maand ln functie treden. Ook is een nieuwe kerkeraad gekozen. De Synagoge in de Lange Begijnestraat kan voorloopig niet gebruikt worden. Het gebouw wordt nog voor pakhuis gebruikt, maar al zou het vrij zijn gegeven, dan zou er nog geen dienst ln gehouden kunnen De voeding der gedetineerden. In het algemeen gelijk aan burgerrantsoenen. In „Commentaar", het blad van den Re- geerlngsvoorllchtingsdienst. wordt medege deeld. dat aan gedetineerden den laatsten tijd voeding wordt gegeven die ln het alge meen overeenkomt met de burgerrantsoe nen. Luxe artikelen, zooals chocolade en fruit, worden door andere levensmiddelen vervangen. Ook krijgen de gedetineerden geen clgaretten. Fruit wordt alleen gege ven op doktersadvies Voor zwaren arbeid wordt de gebruikelijke vermeerdering dei- rantsoenen toegestaan. worden. Indertijd zijn de koperen kronen en de banken opgeborgen ln het gebouw in de Lange Wijngaardstraat. Daar bleek het evenwel niet veilig, want alles ls ver dwenen. De gemeente heeft dus nu een Synagoge die geheel leeg ts. Het zal heel wat zorgen kosten om het kale gebouw weer zoo te maken dat er diensten gehou den kunnen worden. Zelfs de catheder van den voorganger is er uïtgesloopt. Amerika eert onze Koningin. Gelukwensch van mevrouw Roosevelt. „Hulde der democratie aan een demo cratische koninginAldus werd het radio program bestempeld, dat 150 Amerikaan sche omroepstations Vrijdag op den ver jaardag van de Koningin heben uitgezon den. Het was een program van persoon lijke groeten en de beste wenschen voor Neerlands vorstin. Onder de persoonlijke groeten die wer den overgebracht waren die van mevr. Franklin Roosevelt. Zij zeide o.a., dat haar echtgenoot, wijlen de president, zeer gaarne in dit programma het woord zou hebben gevoerd. Ik ben mij bewust, aldus mevr. Roosevelt, van de moeilijkheden die u en uw volk nog wachten. Ik hoop, dat nu de vrede ter wereld is weergekeerd, wij hier de verplichtingen zullen nakomen jegens aile landen waaruit wij afkomstig zijn, en dat wij zooveel mogelijk mogen teruggeven van het goede dat ons ge schonken is. In het bijzonder wensch ik, dat wij voor Nederland doen wat wij kunnen, wegens de dappere rol die het Nederlandsche volk in dezen oorlog heeft gespeeld. Bevrijd Europa krijgt kolen. Duitschland moet het met hout doen. Er is tc Washington uitgemaakt, dat ieder ons steenkool, dat in Duitschland ge dolven wordt, de bevrijde gebieden ten goe de zal komen en dat Duitschland dezen winter voor zijn huisbrand op hout aan gewezen zal zijn Volgend jaar zullen de toewijzingen „zwart goud" voor de landen, die van de groote geallieerden afhankelijk zijn. vermoedelijk aanzienlijk grooter zijn dan in 1945 Voor Nederland wordt de hoe veelheid geschat op 2 400.000 ton. Hoe gaat het nu verder met ons geld? Binnenkort zal al het papiergeld inge trokken worden en alleen zinken munten zullen in omloop blijven. Tegelijk met de inlevering, die een direct gevolg zal zijn van het intrekken, zal worden overge gaan tot uitreiking van nieuw papiergeld tot een bedrag van ƒ300. Wat meer inge leverd wordt, gaat den weg der hon derdjes op, het wordt dus voorloopig ge blokkeerd, lot de herkomst onderzocht is. Wanneer deze omruiling plaats zal heb ben, is nog niet officieel bekend, zoo schrijft het Alg. Handelsblad, waaraan bovenstaande is ontleend. Bloembollenexport. Naar wij vernemen heeft er momenteel een vrij groote export van bloembollen plaats. Zendingen naar Amerika, Canada en Zweden hebben ons land reeds verlaten en thans is in IJmuiden weer het Zweedsche schip Bore gearriveerd, dat ook bloembol len voor Zweden komt laden. Met Zwitser land. België en Frankrijk worden nog on derhandelingen gevoerd. De Tanger-conferentie. welke te Parijs is gehouden, is met een volledige overeen stemming der delegaties geëindigd. De Spaansche regeering zal Tanger moeten doen ontruimen, voorzoover het Spaan sche troepen enz. betreft. Tanger zal weer internationaal bestuurd worden volgens de conventie van 1923. De Ver. Staten en de Sovjet-Unie zullen worden uitgenoo digd aan het bestuur deel te nemen. De thans getroffen schikkingen blijven van kracht totdat er een nieuwe conventie tot stand zal zijn gekomen. De diploma- tike vertegenwoordigers van Engeland en Frankrijk te Madrid hebben de Spaansche regeering in kennis gesteld van de beslis sing en hebben haar uitgenoodigd maat regelen te treffen voor het terugtrekken van de Spaansche troepen uit de zóne van Tanger. Hoewel het officieel rappun nog niet is gepubliceerd, kan men wel aannemen, dat in de controle-commissie geen plaats zal zijn voor een vertegenwoordiger van Franco. Uit gezaghebbende bron heeft Reuter meegedeeld, dat Spanje niet zal worden uitgenoodigd tot de conferentie van gevolmachtigden, welke over zes maanden zal worden gehouden teneinde een nieuw en definitief statuut %'oor Tan ger op te stellen, tenzij Spanje dan een democratisch bewind heeft. Dit zou als een overwinning van Rusland moeten worden beschouwd. Hoe Franco op deze beslissingen zal reageeren, wordt in Lon den druk besproken. De algemeene opinie is. dat indien hij aarzelt gevolg te geven aan de eischen der vier mogendheden, deze niet zullen aarzelen hem daartoe te dwingen.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1