Buitenlandsch Overzicht ALS men goedgeloovig is. hebben de woorden van de Dinsdag door he: Japansche Hoogerhuis aangenomen motie een uitstekenden klank, „tezamen met de geheele natie zijn wij besloten de wer kelijkheid van onze nederlaag te erken nen. Wie ze even op zich laat inwer ken. ziet ze vergezeld gaan van nederige buigingen en wanneer hij denkt aan de woorden van Hirohito in den Rijksdag' ,,het is onze wensch dat ons volk den vrede zal dienen en zai bijdragen tot den vooruitgang van de menschheid", zou hij wel moeten concludeeren, dat de Japan ners toch zulke beste, brave menschen zijn. dat we met hen stellig geen last zul len hebben. Maar wat weten wij van den mond die deze woorden spreekt, van de gedachten, achter die zinnen verborgen? Ontzettend weinig. En hoe reageert het Japansche volk op de militaire nederlaag, hoe kan het van z'n heerschersgedachte a/gebracht worden? Op deze vragen moe ten we een antwoord vinden, een goed. De zaak kan niet zoo simpel aangepakt worden als door de Duitschers in West- Europa is geschied, toen zij daar den slag gewonnen hadden. Het allerbelangrijkste is de opvoeding, de heroriënteering van den geest. Zonder dat is de vrede niet te winnen. Met verbodsbepalingen, wegvoe ren van wapens, zware industrie, enz. al leen kan het doel niet bereikt worden. Hier moet dieper worden gegrepen. De kenners der Japansche taal en psyche zullen moeten aantreden. Andere problemen blijven in den Bal- kanhoek moeilijkheden veroorzaken. Mi chael zit in Roemenië met een regeering die hem niet zint, waarom hij den voor- naamsten Geallieerden bijstand verzocht in het vormen van een representatieve regeering. Ook gaan er geruchten over een dezer dagen ontdekte samenzwering tegen de regeering. Een mededeelmg van radio Moskou Dinsdagavond meldt, dat Groza en Tartarescoe, Roemeensch pre mier en minister van buitenlandsche za ken, in Moskou zijn aangekomen. De spanning in Boekarest zou voortdurend toenemen. Boelgarije heeft op het laatste oogenblik besloten de verkiezingen uit -te stellen. Griekenland heeft groote interne moeilijkheden en bovendien nog moei lijkheden met Joego-Slavië over Ma cedonië. De Ver. Staten hebben nu t.a.v. die laatste kwestie voorgesteld, dat er twee commissies van onderzoek zouden worden benoemd, één in Belgrado en één in Athene. Die zouden dus de zaak van twee kanten bekijken. Tito is daarvoor wei te vinden, maar heeft den eisch ge steld, dat de Sovjet-Unie, Groot-Brittan- nië. Frankrijk en de Ver. Staten in die commissies vertegenwoordigd moeten zijn. Deze procedure kan tot gevolg hebben, dat tenminste eenige zekerheid wordt ver kregen over de juistheid der over en weer geuite beschuldigingen. En het kan de inleiding zijn voor oplossing van het probleem, maar ook hier zullen deskun digen hun beste beentje moeten voorzet ten. En zij zullen misschien tot de con clusie komen, dat de West-Europeesche democratie op den Balkan geen voedings bodem heeft. Franco is een nieuwe schrik bezorgd. Naar verluidt zou Moskou een nota in petto hebben over de verhouding van Franco tot de „blauwe divisie". Daarvan zou men in Madrid zoo zijn geschrokken, dat men verzending van die nota koste wat het kost, wil voorkomen en schadever goeding voor het door die divisie in Rus land vernielde zou willen aanbieden. Te vens is bekend geworden, dat in Mexico onder Giral een republikeinsch-Spaansche regeering is gevormd, die binnen afzien- baren tijd wel door een aantal staten in Amerika zal worden erkend. De Ver. Staten en Engeland echter lijken voors hands niet te willen ingrijpen en een nieuwe burgeroorlog begrijpelijk te willen voorkomen. Zij rekenen blijkbaar er op, dat Franco indirect gedwongen zal worden in Spanje een ander regime te vestigen, zonder dat het bloed kost. Zuivering Staten-Generaal Onze Haagsche correspondent meldt dat er een kans bestaat, dat de commissie belast met de zuivering van de oude Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal in het begin van de volgende week met haar werk gereed zal zijn. Zooals men weet is de com missie ertoe overgegaan alle leden (er zijn er nog 122 van de 150) te hooren. Bijeenroeping van de oude Kamers ter behandeling van hel ontwerp-Noodparle- ment zal. naar verwacht wordt, voor het einde van de maand September kunnen ge schieden. Eer het zoover is moet ook eerst de Nationale Advies Commissie het aan haar gevraagde advies over het ontwerp aan de regeering hebben uitgebracht en de regee ring. gehoord dit advies, het ontwerp definitief hebben vastgesteld. FAILLISSEMENT. De Haarlemsche Rechtbank heeft op Dins dag 4 September het faillissement uitgespro ken van Ch. A. Blom. handelaar in kan toorboeken. wonende te Heemstede. Valken burgerlaan no. 85; te Amsterdam aan de Bapenburgerstraat 153 handelende onder de iirma Kantoorboekenfabriek Waterman, Curator Mr. J. Deenik te Haarlem. Rechter-Commissaris Mr. H. J. Ferwerda te Haarlem. De Wieringermeerpolder Het water zakt. Ondanks de zware regens is het water in den Wieringermeerpolder in de eerste drie weken volgende op hel sluiten van der. dijk met 23 centimeter gedaald. Door den over- vloedigen regenval waren er dagen geduren de welke geen vorderingen konden worden gemaakt. Op het oogenblik is men bezig met de mon tage van zes hulpgemalen. Verwacht wordt, dat deze hulpgemalen begin October gereed zullen komen. Men hoopt, dat de Wieringermeerpolder *Jnd November droog zal zijn. Arrestaties door den P.O.D. Door den Politieken Opsporings Dienst Haarlem-Centrum zijn, verdacht van col laboratie, gearresteerd de heeren W. F. van Dijk Sr., directeur van de Haarlem sche Scheepsbouw Mij., P. van Dijk Jr., bedrijfsleider dier maatschappij: W. E. R. Hilarius en R. Hoogerbeets, beiden direc teur van de N.V. Hilarius Draadindustrie en Handelmij B. J. Paasman, directeur van de Machinefabriek Paasman en J. F. Köhnke, directeur van de Eerste Stalen Steiger Holland N.V. Zuivering van het bedrijfsleven. Organisatie Woltersom verdwijnt nog niet. ,,Wat gebeurt er met de hoofdgroepen, de bedrijfsgroepen, de vakgroepen en de onder vakgroepen van de zoogenaamde organisa tie Woltersom?" Op deze vragen heeft mr. J. F. de Jongh, chef van het kabinet van het ministerie van Handel en Nijverheid Dinsdagavond in een radiorede het ant woord gegeven. Het is voor niemand een geheim geweest, zeide mr. de Jongh, dat deze organisatie indertijd is tot stand geko men onder sterken Duitschen aandrang en vaak zelfs onder Duitschen druk. Verschil lende Duitsche beginselen zijn in deze orga nisatie verwerkelijkt: men behoeft alleen maar te denken aan het leidersbeginsel. In de latere oorlogsjaren werden verschillende bestuursposten door N.S.B.-ers bezet. Spre ker achtte het begrijpelijk, dat tegen deze organisatie vele bezwaren bestaan. „Waar om heffen jullie toch die bedrijfsorganisatie niet radicaal op?" is de regsering gevraagd, maar zoo eenvoudig is het niet. De N. S. B.-ers zijn natuurlijk aanstonds ontslagen en een verdere zuivering is n> aantocht.. Er zijn verschillende redenen dat deze organisaties nog niet direct kunnen worden geliquideerd. In de eersle plaats is het be drijfsleven zeker niet algemeen van meening, dat de Woltersomsche vakgroepen moeten verdwijnen. De regeering was van meening dat de ontwikkeling der meeningen op dit gebied nog niet was geëindigd. De Wolter somsche groepen vormen bovendien op het oogenblik het eenige apparaat, dat van de zijde van het bedrijfsleven de overheid vol doende kan assisteeren bij het moeilijke herstelwerk. Na de zuivering van de bestu ren kwam wat men zou kunnen noemen een democratiseering van de bedrijfsorganisaties. Het leidersbeginsel >s afgeschaft en de lei ding der groepen gelegd in handen van een collegiaal bestuur. Waar mogelijk zullen verkiezingen gehouden worden. Zoo zal, naar de regeërmg vertrouwt, de organisatie van het bedrijfsleven ook voor hen. die ernstige bezwaren hadden tegen de Woiter- ecnjgcne vakgroepen, voorloopig acceptabel zijn. Intussehen echter: het recht van ver- eeniging en vergadering bestaat gelukkig weer en men heeft dus ook weer het recht, de oude vereenigingen. die tijdens den oor log waren geliquideerd weer op te richten, ais men daarvoor ten minste voor het on derlinge contact behoefte heeft. Over de bedrijfszuivering zeide spreker ten slotte nog, dat het Koninklijk Besluit op dit ter rein gereed is en dezer dagen wordt afge kondigd. Het opruimen van mijnen. Wat bij IJ muiden gedaan moest worden. De luitenant ter zee B_. C. Mahieu, chef van den opruimingsdienst van explosieven in Nederland, heeft medegedertd, dat de geallieerden door luchtfoto's reeds nauw keurig wisten, wat de Duitschers hadden gedaan, om de Nederlandsche kust en de toegangen tot onze havens en rivieren te versperren. Ten Zuiden van IJmuiden was een achtvoudige versperring van houten en andere palissadeeringen aangebracht, die al dan niet voorzien waren van mij nen. Bovendien waren juist onder de laag- waterlijn betonnen blokken aangebracht, gevuld met explosieven. Hierop was een stalen driepoot geplaatst met aan den top een stoothoren. Kwam een schip daarmee in aanraking, dan ontplofte de 160 pond zware springlading en vloog het schip de lucht in. Het aantal dat hiervan is ge plaatst, loopt ver over de 4000 en kan wel op bijna 6000 worden geschat. In 8 weken heeft de opruiimngsdienst 3200 palen op geruimd en thans speelt zij het met 500 ervan per week klaar. Er zijn toegangs wegen geruimd naar alle Nederlandsche havens, maar de kust is voor het. bad leven en de visscherij nog niet veilig. Wel is dit het geval met een klein stuk zui delijk van Scheveningen, en het strand van IJmuiden tot Zandvoort, maar aan het zwemmen m zee hier is toch altijd eenige risico verbonden. De heer Mahieu verwachtte, dat zijn dienst over twee maanden erin geslaagd zal zijn, de geheele kust bij Scheveningen geruimd te hebben, zoodat het strand er dan voor het publiek kan worden opengesteld. De kolen. In eind Augustus een hooge productie. De nationale feestdag ter gelegenheid van de capitulatie van Japan en Maria Hemel vaart hebben uiteraard de kolenproductio geschaad. Het tijdperk van 1 tot en met 20 Augustus omvatte slechts 15 werkdagen. In deze periode werd 226.132 ton kolen ge dolven, dat is gemiddeld per werkdag 15.075 ton. helaas een lager gemiddelde dan in de afgeloopen maand. De invoer is tegengevallen, van 1 tot en met 20 Augustus werden 28.966 ton uit Duitschland ontvangen, de aanvoer van Amerlkaansche kolen bedroeg slechts 8703 ton. Gelukkig is de kolenproductie in het laatste deel van Augustus gunstiger ge weest. Op verscheidene dagen overschreed de productie 19.000 ton. op een dag lag zij zelfs hooger dan 20.000 ton. Al blijft de kolenvoorziening in vele sec toren van het bedrijfsleven nog het nijpende vraagstuk, in andere met name in de voedingsindustrie is de verbetering bijna over de geheele Unie voelbaar. Weerbericht Geldig tot Donderdagavond: Zwaar be wolkt, met tijdelijke opklaringen, plaat selijk enkele buien, hier en daar nog vergezeld van onweer, iets koeler, matige. Noordelijke wind. Scholenbouw te Haarlem. Maatregelen tegen te groote klassen. Gedurende de oorlogsjaren heeft de scho lenbouw stop gestaan. Gebrek aan materia len was daarvan de oorzaak. Ook te Haar lem. Het is dus te begrijpen dat er een ach terstand is gekomen. Als er weer bouwmo- gelijkheid is. zullen dan ook zoo spoedig mogelijk eenige'scholen gezet moeten wor den, zoowel voor het openbaar lager- als voor het bijzonder lager onderwijs, wont er zijn scholen waar de leerlingen „uitpuilen". Ook is een groote behoefte aan een nieuwe ulo school. Voorloopig tracht men de moei lijkheid nog te ondervangen door het in richten van parallelklassen die on dergebracht worden in andere schoolge bouwen waar nog ruimte beschikbaar is. De bijzondere omstandigheid doet zich na melijk voor dat er in wijken waar niet veel kinderen wonen nog scholen zijn die onge bruikte lokalen hebben. Het nadeel is even wel, dat de kinderen die geen plaats kun nen krijgen op de school in de wijk waar zij wonen, wat verder moeten loopen om naai de parallelklasse te konten. De parallelklassen bieden evenwel geen afdoende oplossing tegen al te groote klas sen. Die zijn alleen te voorkomen Indien de regeering de leerllngenscbaal verlaagt. Deze is thans: 35 leerlingen: 1 onderwij- eer; 36—75: 2. 76—120: 3, 121—165: 4, 166— 210: 5, 211255: 6. Dat wil zeggen dat op verschillende scholen klassen met 48 leer lingen geen zeldzaamheid z\jn. Haarlem had vroeger vrij veel boventallige onderwijzers, waarvan het salaris dus niet voor het rijk. maar voor rekening van de gemeente kwam. Dit is thans niet meer mogelijk ln verband met de noodlijdendheid der gemeentefinan- ciën. Gedeputeerde Staten staan die extra uitgaven niet toe. Als Haarlem toestemming zou krijgen voor het aanstellen van boven tallige onderwijzers bij het openbaar onder wijs.' zou hetzelfde aantal boventallige on derwijzers bij het bijzonder onderwijs voor rekening der gemeentekas komen. In den crisistijd, die aan den oorlog voor afging. waren er te Haarlem ook kweekelin- gen met akte op een laag salaris je werk zaam om het aantal onderwijzers te ver- grootepen het aantal kinderen per klasse te verlagen. In den oorlog is aan die eigen aardige instelling evenwel een eind ge komen. De eenige mogelijkheid om van dc al te groote klassen die natuurlijk een groot nadeel voor het onderwijs zijn! af te komgn. is dus een verlaging van de leerlln genscbaal. Vroeger was die aanzienlijk lager, maar zij werd in den crisistijd opgevoerd uit bezuinigingsoverwegingen. Als het tot een verlaging van de schaal komt, zou dit natuurlijk voor Haarlem met zich meebrengen een vergrooting van het aantal scholen in de toekomst. Voorloopig zou men zich ook nog kunnen behelpen door het vormen van nog meer parellelklas- sen. Daarvoor zou zoo vernamen wij UIT HET HAARLEMSCHE POLITIERAPPORT. In verband met een inbraak, die een week geleden aan den Kloppersingel werd gepleegd, zijn twee mannen aangehouden. Bij een van hen werd een heeren cos tuum gevonden, dat van deze inbraak afkomstig bleek te zijn. Hij verklaarde, dit cosluum van aangehou dene nummer twee gekocht te hebben, hei geen deze ontkent. Een analoog geval is de aannouding van twee andere mannen. Hier gaat het echter om een veel grooter buit, n.l. vier radio toestellen, die voor ongeveer 5000 gulden door den een aan den ander verkocht zou den zijn. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn op verschillende plaatsen bij inbraken niet minder dan negen toestellen gestolen. Een van de leden der Joodsche brigade, die sinds eenigen tijd in ons land verblijft. Op de linkermouw draagt ieder lid het insigne der brigade, een Davidsster in goud. Onder- deelen van de Joodsche brigade bevinden zich in Bloemendaal, Bennebroek en in Zeeland. JO VAN AMMERS—KULLEK. De eereraad voor Letterkunde heeft mevr. J. van AmmersKüller uitgesloten van iedere publicatie of optreden in het openbaar op het gebied der kunst en het herdrukken of doen verschijnen van haar werken verboden tot 1 Januari 1953. Een en ander is geschied met het oog op haar houding tot den bezetter en zijn handlan gers hier te lande, die door haar populari teit en omdat zij een Koninklijke onder scheiding droeg, des te ernstiger is. Boeken actie Roode Kruis' Medewerking van buurtcommissies gevraagd Het lig; in de bedoeling van het Neder landsche Roode Kruis binnenkort een boe- kenactie te organiseeren. De boeken zijn bestemd voor zieke Nederlanders in Duitsch land en elders in het buitenland, alsook voor ziekenhuizen en dergelijke in eigen land, voor soldaten in opleiding, enz. Boeken, een zoo begeerd artikel voor hen, die ver van het vaderland zijn, of in een zaamheid van het ziekbed naar verpoozing hunkeren. Behalve boeken worden ook ingezameld ingebonden tijdschriften, legpuzzles, enz. Daarvoor zijn vele hulpkrachten noodig. Het Roode Kruis meent geen beroep te mo gen doen op de schoolgaande jeugd, De vacanties zijn voorbij en studie gaat nu voor. Daarom wordt de hulp ingeroepen van alle bestaande Buurtcommissies. Deze toch hebben zonder uitzondering bewezen de zoo noodige organisatietalenten te bezit ten. Het Roode Kruis roept alle Buurtcom missies op en richt tot alle het verzoek met spoed te willen opgeven of zij bereid zijn mede te werken, met vermelding van de namen der straten, welke zij zouden kun nen bewerken. Indien mogelijk gaarne ant woord uiterlijk Donderdag a.s.- aan het adres Roode Kruis, Hazepaterslaan 34. Ook particulieren die bereid zijn mede te werken wordt verzocht zich op te geven, terwijl reeds nu de gelegenheid bestaat aan bovengenoemd adres boeken te bezorgen met vermelding van naam en adres, want.... alle geefsters en gevers ontvangen ter zijner tijd een blijvende herinnering aan de B(oeken) A(ctie) R(oode) K(ruis). De CADI-Clubs. Thans ook een in Haarlem, In een ernstig streven om den soldaat meer te bieden dan een koek en een kop koffie heeft de Cantinedienst van de Koninklijke Nederlandsche Landmacht een aantal mili taire clubs opgericht in de plaatsen met een garnizoen van eenige beteekenis -en rijden de cantines in dienst gesteld voor verspreide kleine eenheden. Met het systeem van ver pachting van de cantinerechten is gebroken en zoowel de clubs als de cantines krijgen een militaire bediening. In iedere plaats waar een z.g. Cadi-club opgericht is. zijn eenige notabelen, zooals de burgemeester, de dominee, de pastoor, een figuur uit de we- reifl der ontspanning, aangezocht een Cadi- ccmité ie vormen en als zoodanig toezicht te houden en medewerking te verleenen. De Intendance tracht bij elke nieuwe club haar ideaal te verwezenlijken: een aardig gebouw met een gemeenschapsmaal, een leeszaai met bibliotheek, een informatiebureau, douche cellen, zoo nu en dan ontspanningsavonden en op vastgestelde data guest-nights, waarop de soldaat de dame van zijn keuze mag in- troduceeren. De haten van de Cadi-ciubs en -cantines komen ten goede aan de AVOS, de organisatie „Alles voor onze Soldaten", die het werk van het vroegere O. O. heeft overgenomen en die nauw samenwerkt met de Cadi. Een dezer dagen zult U op verschillende punten in en aan den rand van de stad nieuwe bordjes zien deze zijn van de Cadi-club aan den Zijlweg no. 1. die Woens dagavond 5 Sept. geopend wordt en wijzen den dorstiger.. hongerigen, weetgieiigen of vermoeiden Nederiandschen soldaat den weg naar de oase in de Haarlemsche woestijn. Aan dezen avond zal o.m. het Avos-orkest o. 1. v. kapt. Coolen zijn medewerking ver* leenen. De dadels Er was tekort voor Haarlem en Omgeving Naar wij vernemen hebben verschillenda groentehandelaren in Haarlem en omgeving met voldoende dadels ontvangen om aan al hun klanten het toegewezen rantsoen van 1/2 pond te geven. Het gevolg is dat zeer velen nu niets gekregen hebben. Wij hebben ons tot het Plaatselijk Ver- deelkantoor te Haarlem gewend. Daar deel de men ons mede, dat Haarlem 70 ton da dels had moeten ontvangen, maar er is slechts 60 ton gekomen. Er is nog getracht de ontbrekende 10 ton te krijgen, maar de dadels zijn op. Daarom is in de publicatie geschreven: „Wij kunnen voor het niet ont vangen der dadels geen compensatie geven.'t Dit lijkt ons een onbillijkheid. De ont vangen 60 ton is op een onjuiste wijze ge distribueerd, het is verkeerd de een alles te geven en de ander niets. Elk had dadels kunnen krijgen als het rantsoen verlaagd was van 250 tot 210 gram. Er zijn groente handelaren die hun protesteerende klan ten getroost hebben met de belofte: „et komt iets anders, vermoedelijk abrikozen". Maar volgens het Verdeelkantoor komt daarvan niets. Dus weer een teleurstelling. Er moet een weg gevonden worden om do gedupeerden schadeloos te stellen. Al zijn het geen dadels en ook geen abrikozen, dan maar druiven, peren, appels, of iets anders! Distributienieuws Chocolade. Men hoopt over 1 2 maanden cho colade-artikelen in Nederland vervaar-t digd, in de distributie te kunnen brengen^ Honden- en kattenbrood. Tot 30 September is op bon 10 van de noodkaarten voor honden- en kattenbrood: met de serieletters b, t, w, d. 1, r. c en bk, alsmede met opdruk „asyl" de gebruike lijke hoeveelheid verkrijgbaar. Eenheidszeep voor kleine kinderen. Voor het tijdvak van 30 Sept. tot en met 13 Oct. a.s. worden in de prov. N-Holland, Zuid-Holland en Utrecht voor kinderen van 0 en 1 jaar twee stukjes eenheidszeep ver krijgbaar gesteld. Om deze zeep te verkrijgen moet men bon E 16 van het inlegvel uiterlijk 8 Sept. a.s. bij een detail list inleveren. De aflevering der zeep zal uitsluitend in bovengenoemd tijdvak plaats hebben. Aangezien 'net hier eenheidszeep van oorlogssamenstelling betreft, welke voor een deel ongeschikt is voor gebruik voor babies, verdient het aanbeveling, dat de ouders deze zeep gebruiken en een gedeelte van de voor hen beschikbaar^gestelde huis houdzeep voor hun kinderen gebruiken. Zouf. Het Centraal Distributiekantoor maakt bekend, dat als rantsoenbonnen voor zout de bonnen „een rantsoen artikel C" zijn aangewezen. Per rantsoenbon voor artikel C kan men 100 gram zout betrekken.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2