Openbare Meening. Realistisch beeld van Japans nederlaag. Gas- en Electriciteitsrantsoeneering. 60e Jaargang Xo. 18120 x x TT 1 I Tl 1 Donderdag 6 Sopt. 1945 Bureaux: Groote Houtstr. 93 1^ I 1^^\ f I 1 I ^^1 Uitgave van de Stichting en Soendaplein 37, Haarlem 1 V J V J f y"^ III B J V Jl V J m. 3 B J m. A Voorlichting te Haarlem. IJmuiden: Kennemerlaan 154. Abonnementen: p.week 31 ct. Telef. 5437. per kwartaal 4. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-Hoofdredacteur: Robert reereboom Tel: Redactie 10600. Expeditie 14825. IN de maand Juli heeft de Nederlandsche Stichting voor Statistiek in samenwer king met de Vereeniging voor Opinie onderzoek (in opriöhting) zes enquêtes ge houden. Zij betroffen duizenden menschen, mannen en vrouwen, uit de provincie; Utrecht, Noord- en Zuidholland. Die wa ren zorgvuldig uitgekozen, zoodat het ge heel alle lagen der bevolking vertegen woordigde: de stad en het platteland, ver schillende leeftijdsklassen, een reeks be roepen en de verschillende politieke en kerkelijke richtingen. De onderzoekers, die van plan zijn in de toekomst ook de overige provincies in hun werk te betrek ken, verklaren dat dit oordeel represen tatief voor de bevolking van de drie ge noemde provincies moet worden geacht. In Noordholland, Zuidholland en Utrecht woont de helft van de bevolking van Nederland. Een samenvatting van de uitkomst van de zes opinie-onderzoeken is mij toege zonden en zij verdient belangstelling. Van een van de zes heb ik onlangs al melding gemaakt. Op de vraag: „Stelt u voor de kwellingen ons volk aangedaan, het ge- heele Duitsche volk aansprakelijk of al leen de Nationaal-Socialisten?" antwoord den 57 der ondervraagden, dat zij al leen de Nazi's aansprakelijk stelden. 38 achtten het geheele Duitsche volle verant woordelijk, 5 wisten het niet of gaven een ander antwoord. De mannen waren in het algemeen iets meer geneigd, het geheele volk aansprakelijk te stellen dan de vrouwen. Bij arbeiders en boeren was de meerderheid voor het standpunt „al leen de Nazi's" het grootst, bij midden standers en-idministratief personeel was er ook een aanzienlijke meerderheid voor dat standpunt en alleen bij personen in leidende functies deed zich een kleine meerderfieid voor het tegenovergestelde inzicht voor. De statistiek moet altijd met voorzich tigheid gehanteerd en beoordeeld worden, zooals ieder ervaren heeft die er veel mee te maken heeft gehad. Maar anderzijds is het verkeerd, haar steeds achterdochtig te bejegenen als „de kunst, cijfers te groe- j peeren". Als een Nederlandsch stemmings- I beeld, zoo kort na den oorlog vastgesteld, I vind ik deze uitkomst belangrijk. Mij zou het óok- benieuwen welk resultaat dezelfde enquête zou geven, als zij binnen zes maanden, bijvoorbeeld, herhaald werd. Ik I heb de Vereeniging van Opinie-onderzoek gevraagd of zij het plan heeft, bepaalde enquêtes te herhalen. Dat blijkt inderdaad het geval te zijn. Mijn verwachting is dat als deze terugkeert de meerderheid, die alleen de Nazi's aansprakelijk stelt, vergroot zal zijn. De andere vijf onderzoeken zijn niet alle even belangrijk. Op de vraag „Voor welke mogendheid hebt u de grootste sympa thie?" hebben 48 zicih voor Amerika uitgesproken, 22 voor Engeland, 9 voor Rusland, 4 voor Canada, 4 voor andere landen en 13 (de voorzichtige Hollanders) hadden geen voorkeur. Erg -interessant lijkt mij dit niet. Het zal sterk wisselen met de daden die andere mo gendheden jegens Nederland begaan en zonder opinie-onderzoek zal men in de meeste omstandigheden ook wel kunnen vaststellen, waar de voorkeur ligt. Iets belangwekkender %vordt dit onder zoek evenwel met betrekking tot een an der: „voor welke persoon, die in de laat ste vijf jaar op het wereldtooneel een rol speelde, hebt u de grootste waardeering?" Want 50 der ondervraagden hebben voorkeur voor Roosevelt getoond, tegen maar 23 voor Churchill en 5 voor Stalin. 12 waren verdeeld over andere personen (Eisenhower, Montgomery, Ger- hranay, van Kleffens, enz.) Dus weer een groote meerderheid voor Amerika. Uit de I indeeling volgens voorooiiogsche politieke gezindten blijkt, dat liberalen en Christe- lijk-Historischen de meeste aanhangers van Churchili opleverden ofschoon nog steeds een minderheid en dat bij de Communisten nog 21 op Roosevelt en 4 op Churchill hebben gestemd tegen 62 op Stalin. Het is wonderlijk. Een enquête betreffende den radio- omroep bevestigt het huidige streven, om hem te centraliseeren. 65 hebben zich uitgesproken voor één omroep, 30 voor herstel van den oudentoestand, dus met een aantal afzonderlijk werkende radio verenigingen, 4 gaven geen meening en 1 verkozen een andere oplossing. I Alleen bij de Gereformeerden bleek een I meerderheid voor herstel van den ouden I toestand (57 tegen 37 te bestaan. De Katholieken spraken zich met 51 tegen 43 voor één omroep uit, de Ned. Hervormden deden dit met 71 tegen 24 overige gezindten met 77 tegen 13 en onkerkelijken met 80 tegen 17 De vraag „Wat is de belangrijkste reden waarom u van de N.S.B. niets moest heb ben?" gaf een staalkaart van antwoorden, waarbij de grootste groep (21 zei „haar landverraad" en 18 „haar on-Neder- landsche houding". Bij andere groepen overwogen godsdienstige bezwaren, anti semitisme. de rassen-theorie. Sommigen antwoordden „alles", hetgeen misschien I het beste antwoord op een niet scherp I genoeg gestelde vraag is. Tenslotte is gevraagd naar de meening van onze landgenooten over de houding van het Nederlandsche volk tijdens den oorlog. De meeningen bleken sterk uileen te loopen. 49 vonden die houding ma- Hei interieur van de CADI-elub te Haarlem. Het was er \Yoensdai»avond bij de opening echter licel wat drukker en de prettige stemming die hecrschte ttissehen officieren, onderofficieren en manschappen belooft het beste voor een uitstekende verhouding. Een uitgelezen variété-programma de snelteekenaar Mr. Max was kostelijk onderhield het uit militairen en genoodigden bestaande publiek. komst van den Japanschen rijksdag zijn landslieden vertelde, dat Japan reeds op den rand van den afgrond stond, voordat, de eerste atoombom neerkwam op Hiros- jima. Meer dan de helft van de Japansche vloot was toen reeds bulten gevecht gesteld, bekende hij. en m de dagen voorafgaande aan het einde van den strijd leek het vrij wel onmogelijk nog langer een modernen oorlog voort te zetten. Negentien van de vijf-en-twintlg Japan sche vliegdekschepen waren tot zinken ge bracht of beschadigd, slechts twee konden nog varen. Acht van Japans twaalf slag schepen zouden tot zinken gebracht of be schadigd zijn. en nog slechts één navigabel. De krachtsinspanning van de Japansche vloot zóu hoofdzakelijk bestaan hebben In het In massa aanwenden van zelfmoord- torpedobooten. Het was voor de eerste maal. dat Higasjl- koeni bet woord „overgave" bezigde. Terwijl de Japansche eerste minister een beroep deed op het Japansche volk om de regee ring te steunen by het uitvoeren van ur gente maatregelen ter ondervanging van de naar voren komende problemen omtrent kleeding, voeding en Inflatie, werd door een Reuter-telegram uit Moskou gemeld, dat de Sovjet-troepen op de Koerilen ten Noord- Oosten van Japan nog feilen tegenstand ontmoetten. Alle eilanden waren tot sterke vloot- en militaire oases herschapen. 4U Melbourne werd medegedeeld, dat de Ja- panneezen op Nieuw-Gulnea hadden ge vraagd om zending van schepen uit Japan om hen naar huls te brengen. In Hong kong werd een aantal Japanneezen ln Chl- neesclie kleeren ontdekt In China is men begonnen met de na-oorlogsche regelingen Chineesche en Russische specialisten zijn n.l. aangekomen bij het belangrijke knoop punt van den Mantsjoeryschen spoorweg Gouv.-Gen. heden in ons land. De gouv.-gen. van Ned. Indïè Jhr. inr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachou- wer zal na bevrijd te zijn uit zijn gevan- gensehup, heden in den namiddag in Neder land arriveeren. Amerikaansche bases in den Pacific. De Amerikaansche marine heeft gevraagd, dat haar bases in den Pacific als zoodanig tn gebruik zullen blijven. Zij worden als onontbeerlijk beschouwd voor de veiligheid der Ver. Staten na den oorlog. De pl.v. mi nister van marine heeft verklaard, dat de marine aan den senaat zou voorstellen, de volgende eilanden te blijven beschouwen als Amerikaansche marinebases: Kodiak, Adak, Hawaii, Balboa, Goeam, de Tinian- Saipan-Bonin- en Volcanogroep, de Rioekioe- eilanden, de Manoes en de Philtppijnen. In den Atlantischen Oceaan wil de marine bases houden op Argentine, New Poundland, de Bermudas, Puerta Rica en Cocosolo. De minister van marine weigerde antwoord te geven, toen er vragen gesteld werden over bases op Groenland. IJsland of Noord-Afrika. tig. 41 vonden haar goed en 10 achtten haar slecht. Ook hier rijst sterk de vraag: wat zal men er over zes maan den, over een jaar, over drie jaar van denken? Mijn voorspelling is, dat men de houding beter zal gaan vinden naarmate men verder van den oorlogstijd verwijderd raakt. In het algemeen zou ik omtrent deze enquêtes nog willen zeggen dat zij, na tuurlijk onder de voorwaarde van strikte onpartijdigheid van de leiders, in de toe komst belangrijker aanwijzingen zullen kunnen geven dan nu. Er zal meer rust en meer bezinning komen en hoogere levenswaarden zullen zich sterker doen gelden. Het zal noodig zijn dat de Ver eeniging van Opinie-onderzoek zich be paalt tot enquêtes van werkelijke betee- kenis. Zij moet de groote aandacht voor haar werk nog verwerven en bewijzen dat het nuttig is. Dat kan bet zeker zijn. R. P. te Oharbin, om volgens de bepalingen van het pas gesloten Russisch-Clilneesche ver drag gezamenlijk het beheer over den Zuid- Mantsjoerijschen spoorweg ln handen te nemen. Singapore, In Singapore zijn alle door de Japan neezen ingevoerde maatregelen onmiddel lijk afgeschaft. De nog in Singapore ver toevende Jappen hebben bevel gekregen, zich te verzamelen op het voetbalveld. Voorts is een verboden tyd gedurende do nachtelijke uren ingevoerd, gedurende welko de burgers zich niet op straat mogen be vinden. De overgave-plechtighetd te Nanking zal door een vertegenwoordiger van Nederland worden bijgewoond. De schadevergoeding aan Nederland. Naar aanleiding van een bericht van de „Daily Telegraph" dat de Nederlandsche regeering. een bedrag van 11/2 milliard pond sterling als schadevergoeding zot» eischen, wordt van de meest gezaghebbende zijde medegedeeld, dat de Nederlandsche regeering zich yoorstelt over ongeveer een maand een „claim" in te dienen. Er is dus nog niets ingediend en bijgevolg nog geen enkel cyfer genoemd. Amerika biedt Engeland financieelen steun De regeering der Ver. Staten is bereid Engeland uitgebreiden financieelen steun te verleenen om dit land den overgang van oorlog naar vrede te vergemakkelijken, al dus werd er van gezaghebbende zijde te Washington medegedeeld. Doodstraf geëischt wegens mishandeling in een kamp Voor het by zonder gerechtshof te 's-Gra- venhage zijn Woensdag weer een aantal zaken behandeld. Tegen C. Dykman uit Delft werd wegens liet als wachtsman mishandelen van ge vangenen ln een concentratiekamp in de buurt van Brimswijk de doodstraf ge- eischt. Verdachte zou herhaaldelyk Neder landsche en Poolsche gevangenen met een knuppel hebben afgeranseld. Zelf beweer de verdachte dat hij slechts één man ge slagen had. maar dat was na een woorden wisseling. De verdediger Mr. J. A. Schuering betoog de dat het hier een gewoon geval van mis handeling betreft. Verdachte was geen Ne derlander, want hij heeft in 1931 getee- kend by het Vreemdelingenlegioen. Hij vroeg daarom vrijspraak. Het woord is aan.... Carel Vosmaer: Het is zwakheid niet te vertrouwen. Wie waarlijk sterk is vertrouwt. H.B.S.-en en Gymnasium te Haarlem. Waarom weer morgen- en middaglessen. Wij hebben reeds medegedeeld, dat in het midden van September (als alle school gebouwen weer beschikbaar zyn) op het Gymnasium en de H. B. S.-en te Haarlem de morgen en middaglessen weer worclen in gevoerd. Omdat ons ter oore kwam, dat verschil lende ouders deze beslissing betreuren zij zouden liever gezien hebben, dat voor- loopig alleen 's morgens les gegeven zou worden, omdat er Immers nog altijd een tekort aan schoenen en fietsen is heb ben wij inlichtingen gevraagd aan den wet houder van onderwijs. De heer D. J. A. Ge luk deelde ons mede. dat deze aangelegen heid door hem besproken is met de direc teuren en met den inspecteur. De alge- meene indruk was. dat het ongewenscht is het huidige lesrooster samen te persen in de morgen-schooltijden, omdat het een feit Is, dat de aandacht verslapt als te veel les sen achter elkaar gegeven worden. „Ik vind het persooniyk erg jammer, want ik ben een voorstander van het beperken van de lessen op school tot de morgenuren. Dan zou de middag gebruikt kunnen worden voor lichamelijke opvoeding, huiswerk en cultureel werk. Misschien Ss het mogelijk dat Ideaal te verwezenlijken als voor het volgend schooljaar het lesrooster beperkt wordt ingevolge het plan-Bolkestein". Om aan het bezwaar der twee schooltij den, ln verband met het tekort aan schoe nen en fietsen, tegemoet te komen, zal er voor gezorgd worden dat de kinderen, die daarvoor in aanmerking komen, op school kunnen koffiedrinken. Overal zal een lee- raar zijn om toezicht te houden. Er komt Jam. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat binnenkort zal worden begon nen met de distributie van jam. Men moet bon 644 der 6e noodkaart als bestelbon in leveren bij den detaillist, van wlen men voortaan jnm denkt te betrekken en wel uiterlijk op Zaterdag 8 September. Dit moet echter een detaillist zijn. die destijds ge woon was dit artikel te verkoopen. Binnenkort zullen regelmatig bonnen worden aangewezen, waarop men jam zal kunnen koopen. De eerste maal, dat dit geschiedt, is men verplicht de jam te koo pen bij den detaillist, bij wlen men bon 644 heeft ingeleverd. Rookers, attentie! Naar wij van welingelichte zyde verne men. ligt het in de bedoeling, binnen af- zienbaren tijd Engelschc sigaretten in de distributie te brengen, zoodat de liefheb bers van Virginia binnenkort tevreden zul len zijn. Een aantal gerenommeerde merken staat op het lijste. zooals Players. Gold Flake, Craven A. en State Express Zuid- Nederland ki-ygt een hoeveelheid Amerikaan sche sigaretten toegewezen, waaronder Mar vels en Shirleys. „Doodenspoorweg" kostte 20.000 menschenlevens Een United Press, correspondent heeft een interview gehad met een aantal over levenden van den Amerikaanscheu kruiser „Houston", die bij den slag in de Javazee ten onder is gegaan De mannen zagen er slecht uit en vertelden, dat het ergste van alles was geweest het werk aan den dooden spoorweg in Burma en Siam. waarbij min stens 20.000 krijgsgevangenen. Engelschen. Nederlanders. Australiërs en Amerikanen om het leven waren gekomen. De gevangen ge nomen Amerikanen werden over het alge meen iets beter behandeld dan de krijgs gevangenen uit andere landen. Oppassen voor overschrijding Wij hebben by de directies van de gas- en electriciteitsbedrijven te Haarlem ge ïnformeerd naar de mogeiykheid van ver hooging van de indertijd gepubliceerde rantsoenen. Op dit oogenbllk is daarvoor geen grond; de aanvoer der kolen is den laatsten tijd zelfs minder geweest dan ver wacht werd. Wel wordt gehoopt dat ln de naaste toekomst meer beschikbaar ge steld zal kunnen worden, maar dan moe ten er eerst meer kolen komen. Voorloopig kan men dus alleen rekening houden met de huidige rantsoenen. Daaraan moet ieder zich houden. Er zijn menschen geweest die in de eerste maand meer electrlciteit gebruikt hebben dan zij in twee maanden mochten opmaken En kele overtreders van het rantsoen, die geen redelijke verontschuldiging konden aan voeren, zijn van de electrictett afgesneden. Of er ook gasverbrullcers zyn die vér het rantsoen overschrijden is pas te constatee- ren by de meteropneming, als de gasleve ring een maand heeft plaats gehad..Dat is dus na 20 September. Zooals indertijd bekend gemaakt is heeft het Rijkskolenbureau voorgeschreven dat by ernstige overschrijding van het rantsoen afsnijding van gas en electrlciteit volgt voor een tyd van 14 dagen. Den tweeden keer zelfs voor 3 maanden. Alleen bij den eersten keer kan. als daarvoor termen be staan, nog volstaan worden met een ern stige waarschuwing. Er zijn eenige nieuwe voorschriften ge geven voor het electriciteitsverbruik bulten het huishouden. Tandartsen mogen 80 pCt. van het normale verbruik over 1940 op maken, kappers 50 pCt., kleermakers en schoenmakers 30 pCt., winkels eveneens 30 pCt. Er wordt afzonderlijk berekend war voor het bedrijf opgemaakt mag worden. Dit wordt clan verhoogd met het gewone rantsoen voor huishoudelijk gebruik Het rantsoen voor het huishoudelijk ge bruik (dat over de maanden Augustus en September tezamen 12 K.W.U. was) ls voor de maanden October en November tezamen 23 K.W.U. Amerika helpt Holland De Amerikaansche instelling voor hulp aan Nederland, die gesteund word: door het Nat. Oor'.ogsfonds*der V. S. zal in het ko mende fiscale jaar, dat in October aanvangt kunnen beschikken over een budget van 2.7 millioen dollar. Uit deze bron zal speciaal hulp worden verleend aan dakloozen. Bo vendien zullen 20 van de zwaarst getroffen ziekenhuizen in ons land chirurgische in strumenten en andere uitrustingstukken ontvangen. Verschillende andere instellingen, vooral die. welke zich met de kinderzorg bezig houden, zullen deelen in de Amerikaansche steunverleening. DE DISTRIBUTIE stad- en landhoimen. Het Centraal Distributiekantoor vestigt er de aandacht op, dat de bonnen der 6e noodkaart, ongeacht of daarop de aandui ding „stad" of „land" voorkomt, - in de Westelijke provincies zoowel in stadgebied als in landgebied geldig zijn.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1