Reads 5000 telefoonaansluitingen Mijnongeluk aan de Lauwerszee In Snelle Reeks. in Haarlem hersteld De verhooging van salarissen. Oo rlogsslach toffers. Hulpverleening wordt gecentraliseerd. Weerbericht DO IT NOW! Waarom heeft meneer Pietérsen zijn telefoon weer terug en meneer Jansen, die meent, dat hij haar veel meer noodig heeft, nog niet? En waarom moet meneer Hen driks, „die zoo dringend, om zijn telefoon verlegen zit" toch nog even wachten voor dat hij aan de beurt komt? Ongetwijfeld zullen vooral degenen, die eens een telefoonaansluiting hadden en die nog niet terug hebben, gaarne het ant woord op deze vragen willen weten. De zaak zit zoo: Toen de Duitschers in ons land kwamen, telde het district Haarlem, hetwelk de geheele provincie Noord-Hol land omvatte met uitzondering van Amsterdam en het gebied daaromheen, als de Zaanstreek, Purmerend en het Gooi 28.000 aansluitingen. Toen ze het land verlieten, waren er 12.500 toestellen weggehaald. Het weghalen van deze toestellen ge schiedde natuurlijk op last van de Duit schers. Maar niet alleen de toestellen wer den weggehaald. In vele telefooncentrales werden groote hoeveelheden verbindings draad gesloopt, de bedrijfsauto's w.o. tal van lasch-auto's werden gestolen, lood kabels werden uit de huizen gesloopt. Er waren vele storingen ontstaan, doordat de Duitschers eigenhandig te werk gingen, kabels doorzaagden, enz. Dit alles moet hersteld worden. En er is geen materiaal. Het vervoer is moeilijk, het personeel heeft gebrek aan rijwielen, Tijwielbanden en schoeisel. Men moet roeien met de riemen die men heeft en die zijn erg kort. Maar desondanks zijn er in het geheele district al weer 12.000 aansluitingen her steld. waarvan ruim 5000 alléén in Haar lem. Haarlem heeft dus al weer bijna de helft van zijn toestellen terug! Wie ze nu terug heeft en wie niet? Elke telefoon, die van begin tot eind, dus van de centrale tot het toestel, ongeschon den teruggegeven werd, kon direct worden aangesloten. Dit was dus een kwestie van louter geluk. En hierdoor kon het gebeu ren, dat degenen wier verbinding minder noodzakelijk was dan die van anderen, hun toestel eerder terugkregen. De be schadigde verbindingen gaat men in volg orde van de belangrijkheid herstellen. De graad van deze belangrijkheid werd inder tijd in overleg met het M.G. vastgesteld en moet men zoo begrijpen, dat het hier geldt het algemeen belang en niet het be lang van den abonné. De toestellen zijn er nog. Een geluk bij een ongeluk was, dat bijna alle weggehaalde toestellen aan het einde Richtlqnen voor de toepassing. De Stichting van den Arbeid heeft haar standpunt bepaald ten aanzien van de vraag, welke richtlijn aan het bedrijfs leven dient te worden gegeven voor dé verhooging der salarissen. Door het col lege van rijksbemiddelaars werd, gelijk bekend, een algemeene vergunning ver leend de loonen te verhoogen met hetzij 15 boven het niveau van October 1942, hetzij 25 boven dat van Mei 1940. Be oogd werd, daarmede deze verhoogingen in de plaats te fioen treden van sedert de genoemde tijdstippen toegekende gratifi caties, extra weken loon, e.d., welke uit- keeringen vooral in de laatste periode der bezetting zijn voorgekomen. Met inachtneming van deze laatste be perking adviseert de Stichting van den Arbeid, de salarissen op de volgende wijze te verhoogen: een verhooging van 15 op de eerste 3000.van het salaris van October 1942 en een verhooging van 10 op de tweede 3000.van October 1942, terwijl voor het overige geen verhooging wordt gegeven. Indien wordt uitgegaan van het salaris van Mei 1940, dan wordt aanbevolen een verhooging van 25 boven de eerste 3000.en een verhooging van 12'/2 boven de tweede 3000.toe te kennen, terwijl voor het overige geen verhooging wordt gegeven. De toepassing van deze richtlijnen mag er nimmer toe leiden, dat de betrokkenen in inkomen zouden achteruit gaan. In zoo danige gevallen dient het huidige inkomen gehandhaafd te blijven. De Rijksconferentie Over de voorbereiding. In de voorbereiding van de aanstaande rijksconferentie is thans teekening geko men, doordat de minister van overzeesche gebiedsdeelen een commissie tot onderzoek heeft ingesteld. Deze commissie (onder voorzitterschap van Mr. W. H. v. Helsdingen, oud-voorzitter van den Volksraad) heeft de opdracht om, zoo mogelijk op korten termijn, te onderzoeken welke wenschen en opvattingen hier te lan de leven met betrekking tot de aanpassing van de structuur der overzeesche gebieds deelen en de bepaling van hun plaats in het koninkrijk der Nederlanden overeenkoms tig de gewijzigde omstandigheden. Hiermede is dus in Nederland een eerste concrete stap gedaan ter uitvoering van wat de Koningin in haar radiorede van 7 Decem ber 1942 aankondigde. H. M. stelde een rijks conferentie in het vooruitzicht, waarbij 15 vertegenwoordigers van Nederland. 15 ver tegenwoordigers van Indië, 3 van Suriname en 3 van Curasao, zich zouden beraden over de nieuwe structuur van het koninkrijk. De schadevergoeding aan Nederland Rekening vóór 1 October a.s. Volgens de Amsterdamsche correspondent van de „Financial Times" zal de Nederland- sche regeering haar nota inzake de van Duitschland geëischte schadevergoedingen v o o r 1 October a.s. bij de geallieerden in dienen. van den oorlog nog in het magazijn aan wezig waren. Alleen de ongeveer 2000 toe stellen, die in 1942 uit de kustzone gehaald werden, zijn weggevoerd. Het was natuur lijk wel de bedoeling der Duitschers, alle toestellen in te pikken, maar de dienst heeft dit met allerlei listen weten te voor komen. Wanneer ook de toestellen ver dwenen waren, zou het er op het oogen- blik veel ongunstiger hebben uitgezien. Van de luchtlijn-verbindingen is veel verdwenen, doordat de houten palen op gestookt werden. De Duitschers wilden 'het koperdraad door ijzerdraad vervangen. Er werd al ijzerdraad ontvangen, maar het koperdraad werd nooit ingeleverd; dat ligt nu in de magazijnen bij het ijzerdraad. Er is voorloopig nog geen uitzicht dat het tempo versneld kan worden. Of er al of niet spoedig nieuw materiaal be schikbaar zal zijn, weet men niet en daarvan hangt het af of meneer Hen driks, die zoo dringend om zijn toestel verlegen zit, spoedig geholpen kan worden. De fiscus vordert na Slechts 10 extra betalen. In ons nummer van Madndag deelden wij reeds mede, dat de Fiscus gaat na vorderen. Onder de officieele publicaties zijn heden nadere bijzonderheden daarover opgenomen. Daaruit blijkt dat volstaan wordt met slechts 10 boven het te wei nig betaalde belastingbedrag te vragen voor vergoeding van renteverlies en kos ten. Bovendien wordt bij verleenen van medewerking tot zuivering van het fiscale geweten straffeloosheid toegezegd. Persbesluit bij Raad van State. Onze Haagsche correspondent meldt, dat Dinsdag het ontwerp persbesluit door den Raad van State is behandeld: Wij krijgen den indruk, dat het daar ook in zijn gewij- zigden vorm lang niet in alle opzichten be wonderd werd en men er ook zelfs grond wettelijke bezwaren tegen had. Nieuwe industrie in Zandvoort Binnenkort zal in Zandvoort een belang rijke industrie gevestigd worden, n.l. een fabriek van kunststoffen (bakeliet), rem- voeringen en dergelijke van de N.V. Co- rotex, een dochter-onderneming van de N.V. Vereenigde Delfstoffen Petroleum Mij., die in 1939 in Plan-Noord een groot modern fabriekscomplex liet bouwen en dit complex, naar het zich laat aanzien, binnen enkele weken zal kunnen instal leer en. Vacantiebezigheden voor de schooljeugd Vereeniging ontbonden. De Haarlemsche Vereeniging „Vacantie bezigheden voor schoolkinderen", die gedu rende vele jaren onder de bezielende lei ding van wijlen mevrouw Boerma de school jeugd een paar weken aangenaam en nuttig bezighield, om zoo tevens de taak der moeders te verlichten, en die tijdens de oor logsjaren haar werk heeft moeten staken, heeft na nauwgezette overweging tot ont binding besloten. Haarlem is te groot ge worden om alle in aanmerking komende kinderen op één speelterrein bijeen te bren gen. Spreiding over minstens een vijftal zou noodig zijn. Ook was het de laatste jaren heel moeilijk geworden juist in de vacan- tie goede leidsters en leiders te krijgen, door dat de vereeniging financieel niet in staat was hun 'een redelijke vergoeding aan te bieden, terwijl uitbreiding en reorganisatie van het werk nog grooter offers zou vragen. Max Blokzijl bij l»et aanliooren van het hem ten laste gelegxle. DE UITKEERING AAN DE GEëVACUEERDEN. De uitkeering aan geëvacueerden werd 17 Augustus, met een terugwerkende kracht van 4 weken, verminderd met 25 tot 35 */o. Te Haarlem gevestigde geëvacueerden heb ben dezer dagen een vergadering gehouden waarin verklaard werd dat door de verlgaing, die zonder eenige waarschuwing of kennis geving geschiedde, groote moeilijkheden ontstaan zijn voor geëvacueerden en kwar tiergevers. Geconstateerd werd dat het uit gesloten is, dat kwartiergevers voor de be dragen die nu uitgekeerd worden, huisves ting geven en voeding naar omvang van het thans geldende „levensmiddelen-pakket". Verlaging van de vergoeding werd onjuist geacht zoolang de kosten van het levens onderhoud op het tegenwoordige peil blijven. Er werd in dit verband gewezen op de thans algemeene ingevoerde loonsverhooging van 25 procent. Er werd een voorloopig comité benoemd om plannen voor de toekomst te beramen. Secretaris daarvan is de heer G. de Nobel, Iordensstraat 57, Haarlem. BUREAU VOOR ARBEIDSRECHT. Ter zitting van het Kantongerecht te Haar lem heeft de Kantonrechter Mr. Th. F. Raedt eenige woorden gewijd aan de heropening van het Centraal Bureau voor Arbeidsrecht, uitgaande van het N.V.V. en den Haarl. Bestuurdersbond. Mr. Raedt memoreerde de werkzaamheden door wijlen Mr. H. O. Drilsma voor het bureau verricht en sprak den wensch uit dat het bureau zeer spoedig zijn taak in vollen omvang zou kunnen op nemen. Mr. J. Verlooy, een der nieuw benoemde adviseurs, dankte. Namens den Haarl. Be stuurdersbond waren de heeren A. Mars en G. Flameling Sr. hierbij tegenwoordig. AGENDA VOOR WOENSDAG 12 SEPT. Kloppersingelkerk: Orgelconcert Adr. Ver schoor, 8 uur. Zuiderkapel: Jeugdavond met zang, mu ziek en declamatie, 7.30 uur. Muziekzaal Brinkmann: Dr. A. v. d. Boom, 8 uur. Hotel De Kroon: Spiritisten Vereen. „Har- monia", 8 uur. Stadsschouwburg: Liefd. Voorst, actie VenrayNijmegen, 2 u. Liederenavond Hans Lichtenstein, 8 uur. Gem. Concertzaal: Kindervoorstelling ,,Dik Trom", 2 uur. Lou Bandy, 8 uur. Rembrandt-Theater: De Zilvervloot, 2.30, 4.45, 7.15 en 9.30 uur. Cinema-Palace: Convooi naar Moermansk, 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Luxor: Journaalvoorstellingen van 110 u. (niet doorloopend). Frajis Hals: D-day to Paris, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Acht mannen gedood Aan de kust van de Lauwerszee bij Anjum is Dinsdagmiddag een ernstig ongeluk ge schied, dat aan acht personen het leven heeft gekost. Dezer dagen hadden omwonenden aan de kust een zeemijn aangetroffen, die half ondergeslibd aan de zeekust lag. Zij waar schuwden de afdeeling van de marine, die zorgdraagt voor het opruimen van mijnen. Negen man begaven zich Dinsdag naar Anjum, daaronder waren een sergeant en twee korporaals, alsook drie burgers. Een soldaat bleef op veiligen afstand, ten einde nieuwsgierigen niet te dichtbij te laten komen. Hij zag hoe de vijf militairen en de drie burgers zich naar de mijn begaven, en er om heen gingen staan. Een der militairen pakte iets vast, op hetzefde moment explo deerde de mijn. De gevolgen waren ontzet tend, alle acht mannen werden op slag gedood. Nader wordt gemeld, dat de burgers zich bij de militairen hadden aangesloten om den weg te wijzen. Het is gebleken dat de soldaten de mijn gekanteld hebben. De namen van de slachtoffers zijn: ser geant-torpedomaker G. Lommers, Zwolle; korporaal-torpedomaker H. H. Overweg, Vlaardingen; torpedomakersmaat H. Bennink Rotterdam; torpedomakersmaat J. P. J. Heggi, Rotterdam en stoker 3de klas H. Kombrink, Zwolle. Omtrent de identiteit van de burgerslacht offers zijn geen gegevens ontvangen. FAILLISSEMENTEN De Haarlemsche Rechtbank heeft op Dins dag 11 September de navolgende faillisse menten uitgesproken: Heinrich Ludwig Johan Brinkman, koop man in automobielen, wonende te Bloemen- daal, Braziliëlaan no. 3; Curator Mr. Dr. F. A. Bijvoet te Haarlem. Martinus Smit, koopman, wonende te Bad hoevedorp, gemeente Haarlemmermeer, Slo- terweg no. 157; Curator Mr. H. J. M. Tonino, te Haarlem. Rechter-Commissaris in beide faillissemen ten Mr. H. J, Ferwerda te Haarlem. Voortaan zullen de oorlogsslachtoffers geheel onder de hoede van een landelijk bureau komen, dat onder den naam C.B.V. O. (Centraal Bureau voor Oorlogsslacht offers) zijn werk dezer dagen heeft aan gevangen, Natuurlijk worden hierdoor de werkzaamheden van de bestaande organi saties als H.A.R.K., Stichting 1940'45, Volksherstel, U.V.V. enz. niet onderschept, er zal een nauwe samenwerking met deze instellingen bestaan. Over de interne organisatie van het nieuw gevormde lichaam vernemen wij, dat het C.B.V.O. zich splitst in provinciale bureaux en districtsbureaux (resp. P.B.V.O. en D.B.V. O.). Haarlem heeft sinds kort zoon districtsbureau aan de Paviljoenslaan 9, waar ieder, die in aanmerking voor een ondersteuning uit hoofde van oorlogs schade in den ruimsten zin denkt te ko men, zich vervoegen kan. Onder oorlogs slachtoffers worden verstaan, die men- schen, die tengevolge van oorlogshandelin gen (evacuatie, bombardementen, ge- vechtssohade, politieke gevangenschap e. d.) niet in staat zijn, in hun levensonder houd te voorzien. Het bureau verleent vergoeding, wan neer men kan aantoonen inderdaad „oor logsslachtoffer" in bovengenoemden zin te zijn, en wel, wanneer er financieele hulp noodig is (transportkosten bij terug keer naar de oude gemeente, opslagkosten, huisvestings- en verzorgingskosten, ge deeltelijke her-inrichtingskosten enz.) In speciale gevallen kan er door het B V.O. verder geholpen worden, zulks na een af zonderlijke beoordeeling. Wanneer personen, die tengevolge van oorlogshandelingen geheel of gedeeltelijk invalide geworden zijn, ondersteuning noodig hebben, zal ook hier het Bureau bijspringen. Gevallen, die in dit korte bestek niet genoemd kunnen worden, zijn daarom niet uitgesloten van behandeling en ondersteuning door deze instelling. Donderdag 13 Sept. van 8.30—12.15 ert 14—16.45 uur zijn in Haarlem de '.etters K en R aan de beurt voor het afhalen van een bonkaart K 511; Vrijdag Q, T. U, X en S (Sch niet). Donderdag 13 Sept. van 9—12.30 en 1416 uur zijn in Heemstede de letters G en H aan de beurt voor l^et afhalen van een bonkaart K 511; Vrijdag I, J, K en L. De Literaire Club brengt Zaterdag a.s. de Nederlandsche première van de Odyssee (vert. Boutens), voorgedragen door Henk Schaer. DiC. Spoelder. rector van het Ste delijk Gymnasium, is bereid gevonden Vrij dagavond a.s. dit kunstwerk in te leidem Inleiding- en voordrachtavond worden ge houden in het gebouw aan de Lange Mar- garethastraat 13 en beginnen om acht uur precies. Dr. A. van der Boom zal een serie lezin- gen met lichtbeelden houden over ..Groote Kunstenaars en Kunstwerken" in de mu ziekzaal van Brinkmann en wel op de Woens dagavonden 12, 19, 26 Sept. en 3 en 10 Oct. De volgende onderwerpen zullen worden be sproken: 1. Frans Hals; 2. Pieter Bruegel; 3. De Cathedraal van Chartres; 4. De Cathe- draal van Canterbury; 5. Bouwkunst uit den tijd van Lieven de Key en Hendrick de Keyser. Ter gelegenheid van het 25-jarig ambts jubileum van Ds. G. J. Waardenburg, pre dikant bij de Ned. Herv. Gemeente van Haarlem, zal er Zaterdag 15 September in de kerkvoogdenkamer van de Groote Kerk receptie zijn van 4 tot 5.15 uur. Zondag 16 September zal de predikant in den morgen dienst te 10 uur in de Groote Kerk een ge dachteniswoord spreken, Donderdag 20 Sep tember volgt een avond in het wiikgebouw waarin de predikant van zijn leven en zijn werk zal vertellen. Ten slotte is hij voor nemens Donderdag 27 September een soort gelijken avond te houden met zijn oud- cathechisanten. SPORT VOETBAL. Zondag om 14.30 zal het elftal van de Joodsche brigade op het HFC- terrein een wedstrijd ten bate van de door den oorlog getroffen voetbalclubs in Neder land spelen tegen het HFC-elftal. Deze voor onze sportliefhebbers nog onbekende ploeg heeft van de Oostelijke eerste-klasser Wage- ningen met 31 weten te winnen. VOETBAL. De afd. Haarlem van den Ned. Voetbalbond opent het seizoen met bekerwedstrijden n.l. om den H.v.B.-beker voor reserve elftallen van den Ned. Voetbal bond. om den Stads-Editiebeker en den Ken- nemerlandbeker. Er wordt een halve com petitie gespeeld en vermoedelijk wordt op 22 resp. 23 Sept. met deze competitie be gonnen. DAMMEN. Zaterdagavond j.l. hield de Haarlemsche Damclub eèn groot bevrij dingsfeest, op welken feestaVond tevens de huldiging plaats vond van den heer J. W. van Dartelen te» gelegenheid van diens zil veren jubileum als voorzitter. POSTDUIVEN. De Vereeniging S. L. S. 1940 heeft haar naam gewijzigd m ..De Snel- vlieger", secr. Obistr. 89. Haarlem N. Overdag meest zwaarbewolkt, met hier en daar eenige regen. Aan de kust vrij krachtige, in de overige deelen des lands matige zuidelijke wind, weinig verande ring in temperatuur. Plaatselijk kans op ochtendmist. IiOLLANDSCHE VOORSCHOTBANK In de aandeelhoudersvergadering van. de N.V. de Hollandsche Voorschotbank te Haarlem werden de balans en de winst- en verliesrekening over 1944 goedgekeurd. Tot commissaris werd herkozen Mr. G. Jansen te Heemstede, het college van com missarissen werd uitgebreid door de verkie zing van de heeren Ir. P. H. Lefebvre, Mr. W. G. J. Veenhoven en Mr. Th. A. Wesstra. Tot directeur werd benoemd de heer F, M. Andriessen te Haarlem. BURGERLIJKE STAND HAARLEM. BEVALLEN: 6 Sept., W. Hörchner—Rada- ma. d.; 7 Sept., J. HazenbergMol, z.; G. W. JongkindSchouten, d.; J. H. M. van VilsterenBreuker, z.; 8 Sept.. J. vap der FluitZoeters, d.; S. H. de Boervan der Schuit, z. OVERLEDEN: 6 Sept.. H. Donker, 59 j., Zijlstraat; W. VisMuis, 63 j., Oranjestraat; 7 Sept., A., 7 m., d. van J. P. de Waardt, Kamperlaan. GEHUWD: 8 Sept., J. Consten en M. H. C. de Graaf; J. P. Knip en N. J. Sleper; J. C de Reede en M. Pardoen. BEVALLEN: 10 Sept., M. C. van Haren- Snel. z.; J. Raarde Graaf, d.; A. Overmeer Heidstra. d.; J. van den Broek—ter Pelle, z.; A. C. MulEldering, d.; M. Schouten- Krom, d.; 11 Sept., A. M. E. Roeier—Krom, zoon. OVERLEDEN: 8 Sept., Z. C. Bergmans— Hedeker, 51 j., Kamperlaan; J. Hooijschuur, 22 j., Scheepmakersdijk; 9 Sept., J. H., 7 m., z. van H. C. Broekhuizen, Groot Heiligland; A. H. Poimper, 56 j., Kamperlaan; L. An-< dringa, 63 j., Rustenburgerlaan; C. Stam, 81 j.. Kamperlaan; 10 Sept., S. B. Held— Stroo, 78 j., Leidschevaart; T. de Vries, 50 j., Havenplein. ONDERTROUWD: 11 Sept.. W. J. van As- sema en M. J. A. Kenter: W. van den Dries en M. C. Buis; J. C. de Vogel en T. Niki- forewa; W. J. de Mink en J. Baars; J. de Kant cn M. C. Boerma; J. Aarts en J. P- Koeijers.» GEHUWD: 11 Sept., J. C. A. H. 'Labohm en J. M. M. van V elzen; H. van Dijk en A. J. Rijbroek; L. Witzenhausen en J. M. ValH bracht; G. Bicker Caarten en A. A. Berends. Begrijpelijk is het, dat U nog geen verzekering hebt afgesloten. Maar het is onverantwoordelijk om zoo door te blijven rijden... Hoeveel gevaren loopt U niet? Wij stuiten Uw ,,all risks"-verzekering at tegen concurreerende iari«v»- H. VAN DAM AZN. ZONEN Ged. Oude Gracht 65 - Haarled, tel. 1)367

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2