Bij Leidens Lustrum Het zink. De Gouverneur-Generaal voor de radio Buitenlandsch Overzicht Een persoonlijk woord tot de luisteraars. Inleiding tot de Odyssee Piomotie H. Veen De Nederlandsche Volksbeweging Schoenendistributie hervat Hoe is Amerika Een briefje De Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië, Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer, heeft Vrijdagavond voor den gender Herrijzend Nederland een rede gehoudeni waarin hij o.m. zeide: Luiste raars. Gij zult de ontroering beseffen, die het geven moest, na zoovele jaren opnieuw in het vaderland te zijn, het weer te zien gewond, geestelijk en stoffelijk veranderd, maar toch in zijn zoo vertrouwde wezens trekken hetzelfde, goede land. De gedachten dringen naar het leed, dat hier geleden en in samenleving en landschap aanstonds zichtbaar is. Het doorgronden van dat leed en de droeve herinnering aan velen, die niet meer zijn, mengt zich voor wie thuis komt, met de vreugde over uw bevrijding en het deelen in uw hoop op snel herleven, ook met de spanning, waarmee het oogen- blik wordt tegemoetgezien, dat de schaduw der vijandelijke bezetting eveneens van Indië wordt gelicht. De aanraking met den vaderlandschen bodem was inderdaad het begin van het doorvoelen wat hier in de verstreken jaren is geschied en nu wordt gedacht. Spr. zeide verder o.a., na dank te hebben gebracht voor de vereerende hartelijkheid van het Koninklijk Huis en H. M.'s regee- Reeds ruim een jaar geleden kon Frank rijk zich vrij noemen, maar in de sinds dien voorbij gegane maanden heeft het land zich maar een klein stukje kunnen uitwerken boven de positie, waarin het bij de bevrijding verkeerde. Zwarte handel tiert er nog welig en volgens mededeelin- gen op het Congres der radicalen zouden zelfs bijna vier millioen menschen door den Staat worden onderhouden. Een ver schijnsel, dat ook in Frankrijk zelf groot onbehagen verwekt, omdat de economische functie van den staat, b.v. door nationali satie, niet is toegenomen. De productie is schrikbarend gedaald met 66 in het transportbedrijf, 65 in de industrie, 35 in den landbouw. Bij veien is de arbeids- lust gering, bij anderen wel aanwezig, maar door ondervoeding en ziekte geremd. De Gaulle heeft een uitweg uit deze moeilijk heden gezocht door buitenlandsche hulp in te roepen. Zijn reis naar de Ver. Staten is, wat dit onderdeel betreft, blijkbaar een succes geweest, want er zal nu per maasd een millioen ton goederen naar Frankrijk worden verscheept en mede met hulp van Engeland en Canada zullen de rantsoenen een waarde van 2500 calorieën per dag krijgen. Ternauwernood terug in Frankrijk heeft De Gaulle aan de Times een interview toegestaan, waarin hij instemming betuig de met de Engelsche plannen inzake een West-Europeesche samenwerking, maar tevens erop wees, dat Groot Brittannië eerst door een wijziging van zijn politiek, o.a. in den Levant, weer het vertrouwen der Franschen moest verwerven vóór van een bondgenootschap tusschen beide lan den sprake zou kunnen zijn. Hij heeft tevens de gelegenheid aangegrepen te be- toogen, dat het als veiligheidsmaatregel noodig is het Rijnland van Duitschland los te maken, waarbij hij voor dit gebied on derscheid maakte tusschen het gebied van Keulen tot de Zwitsersche grens, de in- valsp'oort van Frankrijk, en het gebied ten Noorden daarvan, den natuurlijken toe gangsweg tot Nederland, België en Enge land. Verschillende bladen in Engeland heb ben waardeerend geschreven over De Gaulle's mededeelïngen inzake een Britsch-Fransche samenwerking, maar er ■was toch ook een zekere aarzeling. Men acht in Engeland het vraagstuk van een bondgenootschap tusschen beide landen nu niet geheel actueel. In Frankrijk vormt zich weer een volksfrontcoalitie voor de ©ver eenige weken te houden verkiezin gen. Wat zal uit de stembus komen, zoo •vraagt men zich in het Ver. Koninkrijk af? Zal het tegenwoordige regime en de zelfde buitenlandsche politiek dan gehand haafd blijven? Zoolang daaromtrent geen zekerheid is verkregen, zal het vruchteloos zijn over een bondgenootschap te spreken. In Engeland zal men alleen dan een bondgenootschap waardeeren als men zeker kan zijn van een Fransch bewind, dat stabiliteit bezit. En aan de overzijde van het Kanaal wil men daarom klaar blijkelijk eerst maar een afwachtende hou ding aannemen. Dat wachten hoeft boven dien niet lang te duren, want reeds over eenige weken zullen de Algemeene Raden (ongeveer overeenkomend met onze Prov. Staten) worden gekozen en betrekkelijk kort daarop de leden van de Volksver tegenwoordiging. Dan zullen de kiezers zich ook moeten uitspreken over de vraag ©f de Grondwet van 1875 nog van kracht ie. Bij deze verkiezingen zal het stelsel van evenredige vertegenwoordiging toege past worden, ongeveer op de wijze als in België geschiedt, n.l. dat telkens een vrij beperkt aantal leden per district naar evenredigheid gekozen zal worden. Hierbij is de Fransche regeering, nadat veel aan drang op haar is uitgeoefend, tegemoet ge komen aan den eisch der linksehe partijen, dat aan de departementen met een ver houdingsgewijs hooge bevolking meer ze tels zullen worden gegeven. Naar hun oor deel was bij de oorspronkelijke plannen van De Gaulle het aantal candidaten uit de plattelandsstreken onevenredig groot tegenover het aantal uit de industriecen tra. Als de uitslag dezer verkiezingen be kend is, zal nader over de samenwerking in West-Europa kunnen worden gesproken, maar ook dan blijven er zaken, welke de •Franschen zelf moeten oplossen. In 1944 in de bevolking in Frankrijk, de sterfge vallen tengevolge van oorlogshandelingen piet meetellend, met 108.000 zielen ver minderd. Op die wijze loopt de plaats van vijfde groote mogendheid gevaar, ring en voor de welgezindheid van vele dui zenden ondervonden. Het is een voorrecht in deze sfeer de be vrijding van Indië af te wachten, van dat tndië waarheen, naar ik weet, thans ook uw gedachten dagelijks gaan. Hoe zullen daar de bestaansvoorwaarden blijken te zijn ge weest voor de millioenen-hoofdige bevol king, zoo verscheiden en toch -oozeer door het lot verbonden? Weldra zullen wij het welen en de voldoening smaken Nederlands hulpbereidheid tot herstel van normale orde en leniging van nood en lijden werkzaam te zien ingezet. Uit Nederland zal nu de eerste steun naar Indië gaan, zooals Indië, toen het nog de veronderstelling koesteren mocht zelf geen oorlogsterrein te zullen worden, gehoopt had Nederland bij deszelfs bevrijding bij te staan. Dat Nederland in Mei 1940 ontrukt werd aan het proces van zijn vreedzame ontwikkeling en mee ge sleept in den maalstroom van 't gewelddadig wereiageoeuren, gaf een schok in Indië, dien niemand, die dezen mee beleefd heeft, vergeten zal. Op geen oogenblik in de ge schiedenis van Nederland's en Irjdië's samen gaan, werd zoo krachtig de eenheid van het koninkrijk beleden; spontaan was het ver langen naar hulpverleening zooals en zoo dra die mogelijk zijn zou. Indië zal thans ervaren noezeer voor zijn besef van saam- hoorigheid van toen, in Nederland weder- keerigheia bestaat. Vrijdagavond hield Dr. C. Spoelder, rector van het Haarlemsche gymnasium voor de Literaire Club een Inleiding over de Odyssee, als voorbereiding van Henk Schaer's declamatie hedenavond. Ongeveer 2000 jaar voor Christus ontstond in Grieken land het heldendicht. Reizende zangers hielden het epische vuur brandend onder het volk en zoo is het te verklaren, dat deze dichtvorm geestelijk gemeengoed van het Grieksche volk werd. Slechts de toppen van het hooggebergte der toenmalige dichtkunst zijn aan de verwerende invloeden van den tijd ontkomen: de Ilias en de Odyssee. Deze zangen zijn zoozeer gekneed en vervormd, dat de schrijver nog geenszins vaststaat, alhoewel Homerus als zoodanig wordt aan genomen. De zang van Odysseus beschrijft op een warm-menschelijke wijze, die het werk eeuwig leesbaar houdt,^ de thuisreis van den held en de vele hindernissen die hij daarbij overwinnen moet. Na de pauze las Dr. Spoelder eenige gedeelten voor, die kenmerkend waren voor den stijl van de Odyssee. Aan de Amsterdamsche Universiteit is ge promoveerd tot docter in de geneeskunde de heer H. Veen, chirurg te Haarlem, op proefschrift: ,,Een beschouwing over het vraagstuk der verdrinking". Promotor was prof. dr. G. van Rijnberk. Dr. Veen bepleit in zijn uitvoerig proefschrift een nieuwe opvatting van de processen, welke zich bij verdrinking voordoen. In Bellevue te Amsterdam is Donder dag en Vrijdag de constitueerende verga dering van de Nederlandsche Volksbewe ging gehouden. In zijn openingsrede gaf dr. W. Banning een uiteenzetting van de motieven die geleid hebben tot de oprichting van de Volksbeweging. Medegedeeld werd, dat met 1 October een nieuw orgaan zal verschijnen^ alsook een populair weekblad. Deze uitgaven zul len worden gecombineerd met een groot- scheepsche najaars-actie, niet alleen als propaganda voor de Volksbeweging, maar tevens om de menschen in Nederland rijp te maken voor de as. Kamerverkiezingen en hen op te wekken om het ministerie te steunen in zijn aangevangen werkzaam heden van vernieuwing en herstel. De minister-president prof. ir. W. Scher- merhorn hield een Uitvoerige rede over de voorgeschiedenis van de stichting van de Nederlandsche Volksbeweging en wijd de vervolgens uit over haar doel en stre ven. In den zomer van 1940 kwamen wij in de ons heilige Pieterskerk bijeen om geza menlijk, ofider den druk van de bezetting, een wijle stil te staan bij het herdenken van wat onze oudste Hoogeschool, gesticht door Willem de Zwijger, steeds voor ons was en nu meer dan ooit zou zijn. Nog heugt mij, als ware het gisteren ge beurd, hoe wij allen innig ontroerd waren bij het gemeenschappelijk zingen van ons Wilhelmus, dat sprak van de banden tus schen Oranje en ons volk, zooals er im mers ook steeds zulke nauwe banden heb ben bestaan tusschen Oranje en de Leid- sche Alma Mater. Drie jaar later vertoefde ik weer, als boven-watersche onderduikeling, in onze geliefde sleutelstad. En toen daar op een mooien voorjaarsavond het Nonnenkloos ter op het Rapenburg, beschenen door den glans van de zilveren maan, voor mij op doemde, herleefde opnieuw in mijn ge dachten, wat voor ons allen de Leidsche Universiteit beteekende en is blijven be- teekenen. Dit te meer, nu daar immers zulk een schitterend voorbeeld van volharding in den geestelijken strijd voor de vrijheid door bijkans heel het hoogleerarencorps was gegeven, voorafgegaan door den on- vergetelijken Telders, door den stoeren, 6tandvastigen Clbveringa. Op den 8sten Februari van dit jaar dwong mij het hart, een oogenblik een stil len groet te gaan brengen aan haar, wier geestelijke voedsterzoon ook ik mij mag noemen. Het was haar Dies, en nog wel in een lustrumjaar. Maar nog steeds zucht ten wij onder de wreede Duitsche tyran- nie, nog steeds bleven de deuren van de Hoogeschool, sinds zich daar in het najaar van 1940 het kranig verzet had geopen baard, gesloten, EEN GOEDE VANGST. In den nacht van Donderdag op Vrij dag werd de Heemsteedsche politie ge waarschuwd door een bewoner van de Alberdinck Thijmlaan. Er zouden ver dachte individuen aan het werk zijn in die buurt. De Heemsteedsche politie sloeg direct toe, met het gevolg, dat twee be ruchte Haarlemmers ingerekend werden. De heeren hadden drie gestolen fietsen en een radiotoestel bij zich. Eén der dieven wist in de duisternis te ontkomen, maar zijn netten zijn reeds gespannen. De an dere arrestant is aan de Haarlemsche po litie doorgegeven, die hem ook nog het een en ander, te vertellen heeft. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN; 11 Sept., C. J. van den Bos— Geerlings, z.; 13 Sept., J. G. Boes—de Nieuwe, z.; 14 Sept., J. Doffer—de Ruiter, d.; W. M. JonkerHoes, z.; J. M. JolinkLin- denborn, z. OVERLEDEN: 12 Sept., Mvan Houten, 27 j., Z. Brouwersstraat; A. van Linden Tol, 81 j.. Wagenweg; 13 Sept., H. J. Voordouw, 16 j., Vrouwenhekstraat; T. Moolenaar, 50 j., Soendaplein. ONDERTROUWD: 14 Sept., R. Smit en A. J. Verhulst; P. Dekker en N. Maligina; H. van der Ham en A. van der Genugten; J. C. van Bruggen en J. C. Zwart. GEHUWD: 14 Sept.. J. N. Kortsjens en W. M. M. Goebertus; W. Korenstra en E. Ko ning; G. Otto en F. Luijten. De distributie van zoogenaamd straat schoeisel fcan thans op beperkte schaal weer worden hervat. In de districten I en II zal gelyktydig de bonuitgifte geschieden. Tot die districten behooren de provincies Zuid- Holland en Utrecht, alsmede de gemeenten Haarlem, Heemstede, Velsen en Bloe- mendaal. Het indienen van aanvragen voor schoe nenbonnen kan geschieden op door de plaatselijke distributiediensten nader bekend te maken datum en plaats. Zij die een aan vraag voor schoenen bij de distributiediens ten in behandeling hebben, behoeven geen nieuwe aanvraag in te dienen, aangezien deze aanvragen thans door de distributie diensten in behandeling kunnen worden ge nomen. In de eerste plaats komen voor het indienen van aanvragen in aanmerking zy, die een medisch attest overleggen, waarbij met gewone schoenen kan worden volstaan, vervolgens zy die over geen bruikbare schoe nen meer beschikken. Het aantal nog te be handelen aanvraagformulieren is echter nog groot en het aantal te verdeelen schoe nen in verhouding daarmede nog gering, zoodat aanvragers in volgorde van indiening binnen het raam van elke categorie zuilen worden geholpen. Aanvragen voor werkschoenen en beroeps- schoenen kunnen van heden af eveneens in alle provincies benoorden de groote rivie# ren worden ingediend. Bonuitgifte zal in al deze provincies op beperkte schaal ge schieden. Indien de aanvraag wordt inge willigd, zullen de bonnen voor 5 October worden uitgereikt. Ook deze bonnen moeten uiterlijk 8 October bij de handelaars worden ingeleverd, die zoo mogelijk uit voorraad schoenen leveren, of den bon in ontvangst nemen tegen afgifte van een ontvangst bewijs. In verband met deze hervatting van de schoenen distributie zijn alle nog in omloop zijnde oude schoenenbonnen, waarop nog geen schoenen zijn afgeleverd, met ingang van heden ongeldig verklaard. Wie derhalve nog in het bezit is van een schoenenbon, waarop hij nog geen schoenen heeft kun nen koopen, zal dus eventueel een nieuwe aanvraag bij den plaatselijken distributie- dienst moeten indienen. De Haarlemsche Distributiedienst deelt mede, dat van Woensdag 26 tot en met Za terdag 29 September in de Vleeschhal eenige duizenden schoenenbonnen zullen worden uitgereikt aan hen die daartoe door den dienst worden opgeroepen. Met deze bonnen moet men voor 30 Sep tember naar een schoenen winkelier gaan. Vele aanvragen zijn twee jaar oud. Als kinderen thans voor grootere schoenen in aanmerking komen dan indertijd aange vraagd zijn, kunnen de bonnen omgewis seld worden. Daarvoor zijn bepaalde uren vastgesteld. Nadere bijzonderheden worden op biljetten voor het distributiebureau bekend gemaakt. Even liep ik bij een jongeren vriend, ook alumnus van de Leidsche Universiteit, aan. Hij kon de straat niet op vanwege razzia's, vanwege de mensehenjacht voor den arbeidsinzet. Samen hebben wij bij een koelen morgendrank, ongekende en toevallig juist ten geschenke gekomen weelde, geklonken op het welzijn van haar, die van allen, welke daar eens ge studeerd hebben, de onverwelkbare liefde weet te veroveren. En thans, op den 15en September, komen wij als Reünisten bijeen, verheugd dat het ons gegeven is, ten langen leste weer lu strum te vieTen in de vrijheid, die ons land en die Leiden herkregen heeft. Overmorgen geschiedt de zeer plechtige opening van de, met eere deze jaren van bezetting doorstaan hebbende, Universiteit, die trouw is gebleven aan wat zij steeds is geweest: een bolwèrk van de vrijheid. Die opening zal dit keer met extra wijding gepaard gaan, ook al moge het ceremonieel, de optocht van den Senaat van Professoren naar de Pieterskerk, an ders slechts bij de heele en halve eeuw feesten „moe" zijn. Dit breken met dfen „mos" is gerecht vaardigd en roept trouwens de herinne ring op aan wat insgelijks in 1815 gebeur de, toen ook een lustrum na herkregen onafhankelijkheid is gevierd. Als wij daar dan in en rondom onze al oude Alma Mater, haar ter eere, bijeen zullen -zijn, dan zullen wij in stilte de plechtige belofte doen dat wij er naar zul len streven, elk onzer naar eigen krachten, om te helpen verwezenlijken wat een van Leiden's grootste zonen, wijlen Van Vol lenhoven, eens heeft genoemd: het zorgen voor de overwinning van het onbaatzuch tige in Recht en Staat Dr. E. v. RAALTlf. Amice, Ge vraagt me „hoe is Amerika?" en ik antwoord: dit is geen slimme vraag. Want Amerika heeft millioenen gezichten en mijn ziel heeft duizend stemmingen. En hoe kan ik dan zeggen hoe Amerika --s? Niets is, vriend. Alles wordt. En die overweging maakt je vraag, als ik dat zoo heel vriend schappelijk zeggen mag. nog minder slim. Maar wanneer ik dan jouw gebrek aan slimheid heb geconstateerd en dus: de op pervlakkigheid van mijn antwoord heb voor opgesteld, wil ik het beginnen met te zeggen: Amerika is niet wat jij denkt dat het is: niet zoo democratisch maar wèl zoo kapita listisch; niet in alles grootsch en geweldig, maar in sommige dingen héél kleintjes en burgerlijk; ^niet een land dat iedereen kan sen biedt, maar wèl een land dat voor som migen onmogelijk-hard is en voor enkelen (de flinksten, de besten en de vaardigsten (en dan nog: wanneer die precies passen in de alles-overheerschende Amerikaansche le venswijs een heerlijke, breede stroom naar het gedroomde levensdoel. Amerika, amice, is niet zoo vervuld van cultuur als de Ameri kanen zeggen). Evenmin is het zóó van idealen vervuld als ge zoudt mogen opma ken uit de Readers Digest, noch zoo materia listisch als uw kunstminnende tante be weert, nadat zij drie maanden in New York heeft getoefd. Amerika vindt alles van Amerika het beste, het mooiste, het nobelste en het ge weldigste. Dat vindt de Brit ook van alles dat Britsch is. Maar een Amerikaan zegt het en een Brit denkt het en ik weet niet wat beter is: die Amerikaansche kinderlijkheid of die Britsche hoovaardij. Het tempo van New York is geweldig, vermoeiend, betooverend en zinloos. Maar New York is de meest on-Amerikaansche stand van Amerika en het tempo van Uvalde (Texas) en van Burbanks (Californië) is even traag als dat van Assen (Drenthe) en van Alkmaar (Noord Holland). Een Amerikaan vindt het den heelen dag door, van zijn pannekoeken met appelstroop tot zijn appeltaart met kaas, heerlijk Ameri. kaan te zijn. Een Amerikaan vindt alles wat hij mooi en nuttig en nobel en hartverheffend vindt, van de film via de fabriek tot de kerk, typisch Amerikaansch, uitsluitend Amerl- kaansch en prachtig Amerikaansch. Een Amerkaan vindt Europa achterlijk, Zuid-Amerika raar, Groot Britar.nië klein en Argentinië onbeschaafd, omdat hij Europa en Zuid-Amerika niet kent en omdat hij alles, wat niet goed- Amerikaansch is, niet goed vindt. Een Amerikaan vindt het leven een hart- veroverend avontuur en Bing Crosley den grootsten zanger ter wereld. De techniek is de schoonste verovering des menschen en Coca-Cola de heerlijkste drank ter wereld. Hij heeft heimwee naar zijn grootmoeder en verlangen naar Betty Grable. Bij Grieg wordt hij ontroerd en door Harry James (,,'s we relds grootste trompettist") proeft hij de vreugden des mensch-zijns. Abraham Lincoln is groot en Mickey Roony is groot en daartussc'nen staat zijn leven gespannen als een zeil op den storm. En volgende week vervolg ik dit briefje. Mr. E. ELI AS, Moeilijkheden bij de trani Het is wel een zonderlinge samenloop van omstandigheden dat er, na onze be vrijding. nog een periode komt waarin dat vroeger gesmade zink nog in trek komt. Do reden is duidelijk: de geldsaneering, die zoo is opgezet, dat het zink voorloopig nog zijn waarde als betaalmiddel houdt. Er wordt zelfs al in zink gehandeld. Wjj hoorden vertellen dat iemand f 25.000 aan zink in voorraad had. Een zinkmagazijn. Natuurlijk is dat sterk af te keuren. De minister heeft er trouwens reeds stelling tegen genomen en het is te verwachten dat de hamsteraars er niet veel plezier van zul len beleven. Er zijn al dwazen die meer voor een dub beltje of kwartje betalen dan de waarde is. Voor vier dubbeltjes een papieren gulden. De tram zat voor een groote moeilijkheid. Er kwamen zooveel passagiers met een gul den, dat de conducteurs in een minimum van tijd geen wisselgeld meer overhielden. Reeds Donderdag werden passagiers van de tram gezet, omdat zij geen dubbeltje had den. Vele conducteurs hebben passagiers die zij kennen een dubbeltje voorgeschoten. Maar zij kunnen ook niet voor iedereen voorschotbankje spelen. Vrijdag zijn aan alle tramwagens mede- deelingen geplakt, dat alleen reizigers met gepast geld worden toegelaten. Dat gaf heel wat moeilijkheden, maar de directie verzekerde ons, dat zij geen tusschenweg kan bewandelen. Als algemeen toegestaan zou worden dat conducteurs, die zink in voorraad hebben, mogen wisselen, zou den ze toch in eenige minuten uitverkocht zijn en dan zouden de volgende passagiers toch weer voor dezelfde moeilijkheid staan. Nu is bepaald, dat de conducteurs op het kantoor ook alleen in zink mogen afrekenen. Het zink dat dan bij de tram binnenkomt gaat weer onmiddellijk naar de banken, zoo dat het toch zooveel mogelijk in omloop blijft. Als wij zoo vervolgde de tramdirec tie nog op de tram lieten wisselen zouden de handelaars ln zink met een gulden betalen, den conducteur een fooitje geven en er toch nog op verdienen. Dat kunnen wij niet in de hand werken! -Is het niet mogelijk 10 ritten kaarten in te voeren? vroegen wij. Die hebben wij niet. Er is zoo'n gebrek aan dat het ons heel wat hoofdbrekens kost, het bedrijf in gang te houden. Als wij be stellen moeten wij maanden en maanden wachten. Het eenige is, dat menschen die weinig losse dubbeltjes hebben en die eiken dag van de tram gebruik maken, een weekkaart koopen. Dan mag men twee maal per dag rijden (op en neer) voor f 0.90 in de week. Wie vier maal per dag moet trammen, kan twee weekkaarten koopen. Dat is dus nog goedkooper dan een dubbeltje per rit. koopen voor een papleren gulden? Ja. maar kan men dan een weekkaart koopen voor een papieren gulden? Neen, alleen gepast geld wordt aan genomen. Wij zouden ln overweging kun nen nemen dit dubbeltje voor een liefdadig doel beschikbaar te stellen. Verder vernamen wij nog dat de week kaarten aan de kantoren in de Tempeliers- straat en het Soendaplein te koop zijn. Er kunnen nu voor twee weken te gelijk kaarten gekocht worden om er een :n reserve te hebben voor de week waarin men slechts over een tientje beschikt.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2