Haarlems Dagblad Nogmaals: het Recht! Ongeregelde toestand op Java Het woord is aan.... Zuivering der Staten-Generaal gereed Voor Jam, boter De Spoorwegstaking herdacht 60o Jaargang No. J8130 x x Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154. Telef. 5437. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Dircetcur-HoofcLrcdacteur: Robert Peercboom Dinsdag 18 September 19-;. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen p.week 31 ct per kwartaal 4. Tel: Redactie 10600. Expeditie 14«25 ER is een directoraat-generaal voor bij zondere rechtspleging ingesteld en de aan te stellen directeur-generaal zal de verantwoordelijkheid dragen voor de op lossing van vraagstukken, die op de poli tieke gevangenen betrekking hebben De minister-president heeft dat aangekondigd, erbij gezegd dat de rechtspraak de aange legenheid is, die hem de meeste zorg baart, herinnerd aan onze onbeïnvloedbare recht spraak van voor den oorlog en erkend dat ten aanzien van de politieke gevangenen „zich omstandigheden voordoen, die een zeer onaangenamen indruk maken" en dat de gevangenkampen een van de grootste vraagstukken opleveren. Het is hard noodig, dat de benoeming van dien directeur-generaal ten spoedig ste geschiedt en dat deze autoriteit dan ten snelste aan alle betrokkenen doet weten hoe het Recht, met een hoofdletter, in Nederland toegepast moet worden. Het zal bovendien noodzakelijk zijD dat een stelsel van controle op de naleving dezer voorschriften wordt toegepast. Laat men daar dan die juristen bij betrekken, die thans in voortdurende zorg en ergernis over den toestand verkeeren. Laat men er in Godsnaam de deskundigen bij betrek ken. Ik wou dat ik wist, waarom de minister van Justitie al niet eerder heeft ingegrepen. Maar de verdeeling van de bevoegdheden is op menig gebied nog zoo onduidelijk. Er zal dus een directeur- generaal noodig zijn. Dat hij kome en handele! Het blijkt dat nog steeds menschen ge arresteerd worden, als verdacht van col- - laboratie, zonder dat hun wordt medege deeld waarvan zij beschuldigd zijn. Ook hun familieleden vernemen dat niet. Zij worden opgesloten, hun hoofden worden kaal geknipt en zij worden in de bekende optochten door de stad naar het werk ge voerd. Hun namen worden bekendge maakt. Dit alles tezamen beteekent al oplegging van een zware straf. Een vrouw heeft mij geschreven dat dit met haar man gebeurd was. Ik krijg meer brieven over deze dingen. Zij weet niet of hij schuldig is. De vraag is op dit oogenblik niet of hij schuldig is, maar of de regelen van het Recht op hem zijn toe gepast. Ik heb geïnformeerd om deze mededeelingen omtrent den huidigen toe stand te controleeren. Zij werden beves tigd. Ik meende dat dit althans verbeterd was. Tot mijn schrik blijkt het niet zoo te zijn. Er heerscht onrust onder de juristen. Er heerscht ook onrust onder het publiek. Vele menschen zijn bang om hun meening te zeggen, evenals zij dat waren onder het Duitsche bewind. De N.R.Ct. gaf gisteravond het volgende bericht: „Voor het tribunaal in Den Bosch heeft een gedetineerde uit het kamp te Vught terechtgestaan, die zoo verzwakt was dat hij op een stoel de rechtszaal moest wor den binnengedragen. De man was begun stigend lid van de S.S. geweest en had een hakenkruisinsigne gedragen. De raads man, mr. Scheefhals, vroeg clementie voor den beschuldigde, die destijds gezond en wel gearresteerd was en door zijn verblijf in Vught thans in zoo'n desolaten toestand is geraakt. Het tribunaal meende, dat de lichamelijke toestand van een beschuldigde niet van invloed op de beoordeeling mocht zijn en legde vijf jaar interneering .op. Wel echter voegde de president, mr. H B. S. Holla, hieraan toe dat, als de toestand van den beschuldigde inderdaad aan de behande ling in 'het kamp te wijten is, het tribu naal ten sterkste tegen dergelijke wantoe standen moet protesteeren." Ja. En wat gebeurt er nu verder Wordt een onderzoek naar dat geval inge steld? En wat heeft het onderzoek, eenigen tijd geleden op last der Regeering in Vught ingesteld, eigenlijk uitgewerkt? Hoe zijn nu de toestanden in dat kamp? Zulk een bericht geeft er weinig hoop op. Be grijpt u nu hoe noodig het is dat er spoe dig parlement komt en dat de Pers de middelen verkrijgt, waardoor zij haar taak op normale wijze kan uitoefenen? Mr. A. J. M. van Dal zegt in Je Main- tiendrai dat onlangs een hooge functiona ris van het Militair Gezag, afd. Opsporing, met een lichten klank van intimidatie in zijn stem aan een advocaat, die hem over het geval van een politieken gevangene kwam spreken, vroeg: „Bent u niet bang om u met dit soort zaken te bemoeien?" De advocaat antwoordde vinnig: „Bent niet bang om dit soort dingen tegen mij te zeggen?" In de uitvoerige commentaar, die de schrijver aan dit geval vastknoopt, merkt hij op dat de bewuste advocaat een on- schuldig-gearresteerde verdedigde en dat het twijfelachtig is of hij dezelfde krach tige houding zou hebben aangenomen, als 2ijn cliënt zich in politiek opzicht werke lijk misdragen had en hij, in welk opzicht dan ook, clementie voor den man was komen vragen. Voor de zooveelste maal dient gezegd te worden: De schuldigen moeten bestraft worden. Accoord. Maar volgens de metho den van het Recht! Het Alg. Hbl. verklaart: „Het gaat erop lijken of wij na vijf jaar bezetting een politioneele staat zijn geworden ofge bleven. Het recht van advocaten op :n- 2age van stukken of bezoek aan opgepak- ten wordt gesaboteerd". r Inayat Khan: Het A. N. P. meldt: Berichten uit Java bevestigen de recente meldingen betref fende den deplorabelen voedseltoestand op dit eiland. De vrijlating en ontsnapping van duizenden geïnterneerden en gevange nen hebben ten deze de situatie nog ge compliceerder gemaakt. Voorts werden er alarmeeremïe berich ten ontvangen omtrent de politieke evolu tie op Java. Er zonden zich ongeregeldhe den hebben voorgedaan, omtrent welker uitbreiding en ernst men zich echter, aan de hand van de beschikbare gegevens, nog geen juist beeld kon vormen. Overigens dient opgemerkt, dat deze berichten slechts van een voor ons oncontroleerdbare bron afkomstig zijn. De eerste geallieerde hulpafdeeling, be staande uit drie Brltsche en vier Neder- landsche officieren onder leiding medische en andere artikelen aangevoerd, die onmiddellijk over vltl kampen in de nabijheid van Batavia zijn verdeeld, zoo meldt Un. Press. De Brltsche kruiser ..Cumberland", ver gezeld door twee fregatten, is op de reede van Batavia aangekomen. Japansche ma rine- en legerofficieren gingen aan boord met kaarten, waarop de mijnenvelden op Java waren aangegeven en met volledige Inlichtingen betreffende de krijgsgevange nen en civiele geïnterneerden op Java. Daarna stoomde de kruiser op naar Batavia waar eenlge der voornaamste Japansche marine-, leger- en civiele autoriteiten aan boord verwacht werden om rapport uit te brengen over den voortgang die gemaakt is bij het uitvoeren van de Instructies, vervat in het document dat te Rangoon geteekend is" Geallieerd personeel zal in geringe sterkte aan land gaan om contact op te nemen met de krijgsgevangenen en civiele geïnterneerden. Ook zullen voorra den voor de krijgsgevangenen aan land gaan. Een optimist neemt de kans van xe verliezen op zich: een pessimist verliest de kans op winnen. Veertig nieuwe leden zullen moeten worden benoemd Het rapport van de commissie belast met de zuivering der Staten-Generaal is verschenen. Behalve de leden die bij de N.S.B. waren aangesloten en die vertegen woordigden, zullen als gevolg van de werkzaamheid der commissie niet in de Staten-Generaal terugkeeren de Eerste Kamerleden prof. dr. A. Steger (R.K.) en A. B. de Zeeuw (S.D.A.P.) en het Tweede Kamerlid ds. G. H. Kersten (St. Ger. Par tij). Met haar uitspraak heeft de commis sie geen positieve verklaring gegeven om trent de juistheid van houding en gedrag van de leden der Staten-Generaal tijdens de bezetting. Leden van de Eerste Kamer zijn: mr. A. Anema, jhr. mr. H. A. M. van Asch van Wijck, dr. J. A. A. Barge, H. M. J. Blom- jous, mr. P. E. Briet, A. C. de Bruyn, ar. P. A. Diepenhorst, dr. D. van Embden, A. N. Fleskens, J. Gelderman, dr. E. Heldring, P. Hiemstra, mr. F. I. J. Janssen, mr. C. H. J. A. Janssen de Limpens, J. van de Kieft, mr. G. Kolff, mr. R. Kranenburg, mr. G. C. J. D. Kropman, jhr. mr. G. A, H. Mi- chiels van Kessenich, mr. J. C. A. M. van de Mortel, H. C. Nijkamp, mr. R. Pollema. mr. A. G. A. Ridder van Rappard, M. A. Reinalda. mej. mr. A. E. Ribbius Peletier, jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman, A. J. Schoemaker, P. Sikkes, mr. J. in 't Veld^ J. J. Vorrink, mr. W. L. baron de Vos van* Steenwijk, N. Vijlbrief, dr. R. H. Woltjer, dr. J. de Zwaan. Leden van de Tweede Kamer zijn: mr. J. Algera, H. Amelink, W. J. Andriessen, G. Baas Kzn., mr. F. J. H. Bachg, M. L. F. Bajetto, dr. L. J. C. Beaufort, dr. S. E. B. Bierema, J. Bommer, ir. M. C. E. Bon- gaerts.H. J. van den Born, H. J. van Braambroek, dr. H. Brugmans, H. E. van den Brule, mr. K. Bijlsma, mr. L. N. Deckers, mr. G. A. Diepenhorst, mr. L. A. Donker, dr. ir. W. J. Droesen, L. F. Duy- maer van Twist, mr. T. A. van Dijken, F. E. H. Ebels, R. Effendi, jhr. mr. M. van der Goes van Naters, J, Groen Azn., C. van den Heuvel, mr. A. M. Joekes, C. J. van Kempen, A. Kievit, mr. L. G. Korten- horst, Tj. Krol, J. M. Krijger Jr., E. Ku- pers, C. J. van Lienden, A. J. Loerakker, mr. J. H. van Maarseveen, mr. A. J. J. M. Mes, H. J. W. A. Meijerink, H. Ploeg Jr., M. J. M. van Poll, H. Posthuma, mr. E. G. M. Roolvink, mr. A. B. Roosjen, jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, jhr. mr. G. A. M. J. Ruijs de Beerenbrouck, H. Ruijter, Th. F. M. Schaepman, mr. J. R. H. van Schaik, J. Schilthuis, J. Schouten, P. J. S. Serrarens, H. van Sleen, W. van der Sluis, C. Smeenk, W. Steinmetz, J. E. Stokvis, E. J. M. Stumpel, J. G. Suurhoff, mr. J. C. M. Sweens, mr. J. Terpstra, mr. F. G. C. J. M. Teulings, H. W. Tilanus, J. Tjalma, mi-. P. W. H. Truijen, A. E. J. de VriesBruins, J. Weitkamp, mr. W. C. Wendelaar, M. P. van der Weijden, mr. J. A. de Wilde, B. J. J. Wijkamp, J. J. W. IJsselmuiden, A. W. IJzerman, C. van der Zaal, P. Zandt, dr. B. A. Zwijnenberg en A. Zijlstra. Bij deze thans gezuiverde Staten-Gene raal is een wetsontwerp aanhangig ge maakt, waarin de regelen voor de voor- loopige Staten-Generaal zijn opgenomen. De regeering realiseert zich, dat zij met het herstel van deze volksvertegenwoor diging nimmer volledig in overeenstem ming kan zijn met de Grondwettelijke en wettelijke voorschriften. Zij wil echter geen te groote politieke spanningen ver oorzaken en niet verder dan noodzakelijk van de Grondwet afwijken. Volgens het ingediende wetsontwerp zal in de over blijvende plaatsen der tijdelijke Staten- Generaal voorzien worden door benoeming van leden door een commissie, waarin zoowel de tijdelijke Staten-Generaal als de Nat. Adviescommissie zijn vertegenwoor digd. Er zullen dus 16 leden voor de Eer ste Kamer moeten worden aangewezen en 24 voor de Tweede Kamer. De Nationale U ziet het: onrust ook in de Pers. Geen wonder. Maar de Regeering erkent dat er mis standen zijn. Zij is ertegen. Welnu dan! Een oud woord zij herhaald: Regeering, regeer! R. p. Adviescommissie wordt in de gelegenheid gesteld een aanbeveling voor elke ie ver vullen plaats in te dienen. Voorgesteld wordt er naar te streven, dat de verschil lende belangrijke staatkundige stroomin gen zoovee! mogelijk tot haar recht komen en dat de Staten-Generaal op zoo breed mogelijke basis zijn samengesteld. Tot het tijdstip, waarop verkiezingen kunnen wor den gehouden dit zal zoo spoedig moge lijk zijn, maar de technische basis mag niet al te onvolmaakt zijn en er moet ge legenheid zijn voor staatkundige bezin ning zal de voorloopige Staten-Gene raal de volksvertegenwoordiging zijn. Zij zullen echter geen wetgevende macht hebben ten aanzien van wijzigingen in de Grondwet. In toevallige vacatures zal niet worden voorzien. In de benoemingscom missie hebben zitting: de vice-president van den Raad van State, 2 door de Eerste Kamer der tijdelijke Staten-Generaal aangewezen leden dier Kamer, 3 derge lijke leden der Tweede Kamer. 5 door de Nationale Adviescommissie aangewezen personen en 1 door den voorzitter be noemde secretaris. De Tweede Kamer is tegen Dinsdagmid dag 25 September bijeengeroepen. Aan de orde is regeling van werkzaamheden. (A. N. P.) Aardappelrantsoen Voor 1 K.G. aardappelen 800 gram brood De verlaging van het rantsoen aardappe len wordt reeds voor een deel ongedaan gemaakt. Voor de week van 2329 Sept. zullen voor personen van 4 jaar en ouder 2 bonnen van elk 1 K.G. en een toeslag- bon van 1 K.G. voor personen van 1321 jaar worden aangewezen. Deze wijziging houdt dus in, dal in de periode van 1G19 September niet 4, zooals vorige week is bekend gemaakt, doch 5 K.G. aardappelen worden ver strekt in plaats van normaal 6 K.G. Niettemin blijft het compensatierant soen van 800 gram brood gehandhaafd. De verwachting is gerechtvaardigd dat de aardappelproductie in haar geheel vol doende is voor een distributie met een rantsoen van 3 K.G. Het ligt voorts in de bedoeling ook dit jaar eenigen winterop- slag van aardappelen voor particulieren in de steden mogelijk te maken. enz. moet worden, ingeleverd Inlegvel letter A bon A13 B B 20 C C19 D D15 E E17 Vandaag en morgen moet het publiek deze bonnen inleveren bij den welbeken den Roodc Kruis winkelier. Deze geeft een ontvangstbewijs af, dat zorgvuldig be waard moet worden. Donderdag en Vrijdag zal de aflevering van de goederen plaats hebben, zoodra de winkels bevoorraad zijn. U zult zich afvragen wie dezen hoorn des overvloeds over Haarlem uitstort. Het Hollandsche reliefcomité te Kopenhagen heeft de goederen aan net adres van de afd. Haarlem van het Ned. Roode Kruis gestuurd. Maar aan het einde van den keten zien we het Deenscbe volk, zien we het gulle gebaar van hen," die gaarne levensmiddelen afstonden voor Nederland. Heropening Universiteiten IN LEIDEN. Maandag was de hoogtijdag van de feeste lijkheden die gehouden zijn bij het 370-jarig bestaan van de Leidsche universiteit; de heropening der academie. Aan deze plechtig, held werd nog grooter luister bijgezet door de aanwezigheid van de Koningin en Prinses Juliana. Het was een schitterende stoet van de hoogleeraren in ambtsgewaad, vooraf gegaan door de pedellen en leden van den acade- mischen senaat, die van de academie naar de Pieterskerk trokken, waar de plechtige heropening plaats vond. 4000 belangstellen den waren in de kerk aanwezig. De koninklijke gasten werden verwelkomd door de commissie van ontvangst, waartoe behoorde dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk. voorzitter van het college van herstel. Ook was aanwezig de minister van onder wijs Prof. dr. G van der Leeuw De rector magnificus Prof. dr. W van der Woude. gaf allereerst een overzicht van de 5 jaar die achter ons liggen en droeg ver volgens het rectoraat over aan zijn opvolger Prof. dr. E. G. Escher. Hij herinnerde aan de in dien tijd gestorven hoogleeraren. in het bijzonder Prof. dr. J. Huizinga en Prof. Mr. I? M. Telders. die groote verdiensten voor de Leidsche academie gehad hebben. Met diepen weemoed herdacht spreker de vele studenten, sommigen door ziekte, an deren door mishandeling bezweken en bracht een eeresaluut aan hen, die als zoovele jeugdige Nederlanders voor hun idealen hun jonge leven gaven. Staande werd door de aanwezigen het Wil-' helmus gezongen. Het Leidsch studentenkoor zong op het voorplein der universiteit het „Loflied op Leiden". Op verzoek van de Prinses werd het nog herhaald in den Hortus Botanicus. Na de plechtigheid in de kerk werd in den Hortus Botanicus een receptie gehouden. De Koningin vertrok na een half uur, de Prinses bleef nog langen tijd onder de gasten. In de Academie onderhield de Koningin zich met verscheidene hoogleeraren. IN AMSTERDAM. De rector-magnificus der Amsterdamsehe universiteit Prof. dr. J. j. van Loghem. die sedert de bevrijding als zoodanig is opge treden, heeft Maandagmiddag. In de stamp volle aula. een rede gehouden over de lot gevallen der universiteit 4n de oorlogsjaren. Daarna droeg hij zijn waardigheid over aan Prof. dr. M. W. Woerdeman. Mirrister van Schaik prijsf hef personeel De van vele vlaggen en een aardig ver sierd podium voorziene rijtuigafdeeling van de Centrale Werkplaats was het too- neel van de herdenking van de spoorweg staking in Haarlem. Allereerst luisterde het zeer talrijke publiek naar de heruit zending van de redevoeringen van minister ir. Th. S. G. J. M. van Schaik en ir. W. Hupkes. Elkeen werd ernstig bij de herin nering aan den I7en September 1944. die het begin beteekende van wellicht het meest wezenlijke verzet tegen het schrik bewind in ons land. Beide sprekers her dachten den zwaren tijd dien de spoorweg mannen en hun gezinnen den afgeloopen winter doorgemaakt hebben en brachten hulde aan het doorzettingsvermogen, dat zich van hoog tot laag geopenbaard heeft. Minister Van Schaik zei in zijn rede voering o.m.: „Het spoorwegpersoneel heeft altijd een hechte gemeenschap gevormd. Alle aan vallen van de Duitsche propaganda, van N.S.B. en Arbeidsfront zijn daarop afge stuit. Maas. door den gezamenlijken strijd, door het gezamenlijk gedragen lijden is die gemeenschap nog hechter en sterker ge worden Die gemeenschapszin zult ge. noo dig hebben in den tijd die voor u ligt. Want voor het spoorwegbedrijf geldt zeer in het bijzonder het parool: opbouwen en vernieuwen. Op uw bedrijf heeft de vijand meer dan op eenig ander zijn wraakzucht gekoeld: 80 van de installaties en het materiaal is geroofd en vernield, alle es- sentieele deelen van het bedrijf zijn ver woest. Maar niet verwoesten kon hij de levende ziel van het bedrijf, de menschen met hun verstand en hun wil." Met een korte stilte werden de 500 spoorwegmannen herdacht, die in den tijd waarin het vaak hard-tegen-hard ging, het leven hebben gelaten. Ir. Hupkes kon digde moderniseeringen in het bedrijf aan, die het weer vooraan zullen brengen in de rij van spoorwegmaatschappijen over de geheele wereld. Een adjunct-commies ver anderde het roode sein van Sept. '44. dat boven het podium hing, in het groene van Sept. '45 en gaf daarmee tevens het begin- teeken voor het lichtere deel van het pro gramma, waarin het a capella-mannenkoor van Electr. Materieel zong en twee jonge spoorwegmannen en een spoorwegvrouw tje (zooiets bestaat ook) zorgden voor vroolijke liedjes met guitaar-begeleiding. ..De Zilvervloot" van het koor moest ge bisseerd worden. Hoofdstationschef O. Huisman dankte tenslotte de organisato ren van dezen avond en sprak ce hoop uit. dat in het vervolg zich meer gelegen heden zuilen voordoen om feestelijk bijeen te komen. Hij deelde nog als persoonlijk iets mede. dat de Duitschers zijn uniform en zijn pet gestolen hadden, maar dat hij ■«<.1 hoofd nog niet kwijt was en het zoo cok wel aandurfde de handen uit de mou wen te steken.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1