svssisws&s Haarlems Uaablaa Interview met den Commissaris der Koningin Toestand krijgsgevangenen vrij gunstig De geldzuivering Nederland dankt Zweden Batavia druk, maar rustig Strijd tegen de bureaucratie „Even ontstellend als ergerlijk" Het woord is aan.... Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage S. L. A. Plekker gevat Inlevering van papiergeld flOc Jaargang No. 18131 V f T| TT*5^ 1 "1 1 Woensdag 19 Sopt. 1945 IJmuiden: Kennemerlaan 154. AWAAiiM Abonnementen: p. week 31 ct. lelef. 5437. ^^0? per kwartaal 4. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-Hoofdredacteur: Itobert Peereboom Tel: Redactie 10600. Expeditie 14825. De tijden waarin het bestuur der pro vincie in een sfeer van plechtige kalmte en zelden verstoorde rust leefde liggen ver achter ons. Voor den oorlog waren zij al vervlogen. Nu moet de Commissaris der Koningin woekeren met zijn tijd, waarbij zich voortdurend de vraag voordoet, hoe veel daarvan aan de eigenlijke ambtsbezig heden en hoeveel aan representatieplich ten toekomt. Dat voor den journalist nog tijd op Zondag te vinden bleek bewijst te meer, dat de Commissaris niet behoort tot de menschen, talrijk in deze periode, die aan matheid en lusteloosheid lijden. In tegendeel: activiteit straalt van hem uit. Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk stelt er prijs op dat men de positie 'van den Commissaris der Koningin weer dui delijk begrijpt: hij is ambtenaar, geen poli tieke figuur, dus niet belast met een poli tieke taak. Als ambtenaar stelt hij zich in dienst van de Regeering, niet alleen uit plichtsbesef maar con amore. Ten aanzien van deze regeering uitte de Commissaris zijn bewondering voor de groote werk kracht die zij toont. De tijdelijke versnip pering van departementen over verschil lende steden heeft onvermijdelijke nadee- len gehad en men kan het niet kwalijk nemen als daardoor brieven zoekgeraakt zijn. Wie herinneren wil aan een nog niet beantwoorden brief, doet verstandig door bij zijn rappel een afschrift van dien brief in te sluiten. Deze nuttige wenk worde hier overgebracht. Natuurlijk hebben wij over Haarlem ge sproken. „Het blijft mij zeer na", zei de Commissaris, „maar laat men wel begrij pen dat ik mij niet meer met zaken van het gemeentebestuur kan bemoeien, be halve dan in het ambtelijke contact. In dit opzicht moet Haarlem voor mij gelijk zijn aan de andere gemeenten." Na de bevrijding heeft het verband van het provinciaal bestuur met de gemeenten eenigen tijd geleden door de slechte ver bindingen. Die zijn nu hersteld. En in het huidige bestuur der gemeenten worden verschillende oplossingen toegepast. Op 6ommige plaatsen zijn er naast den burge meester alleen wethouders, op andere al leen adviescolleges. Op weer andere tre den wethouders zoowel als een advies college op. In sommige gevallen heeft de Commissaris tijdelijke wethouders aange wezen. In het algemeen is een tekort aan func tionarissen aan den dag getreden, nadat velen in hun functies gestaakt waren. Maar nu komen binnenkort de voorloopige gemeenteraden, die binnen een maand wethouders moeten benoemen. Dat is ver heugend. Daarbij zullen ook moeilijk heden opgelost worden, die zich hier en daar voordoen. Het beste is dat de ge meenteraden. als vanouds, weer in deze zaken beslissen. Zij zijn daartoe geroepen. Dit bracht het gesprek vanzelf op de zuivering en op het zeer groote aantal vacatures in het burgemeesterschap. Der tien daarvan zijn nu opengesteld voor ver vulling, maar vele moeten nog volgen. Sollicitanten zijn talrijk; velen hebben jarenlang gewacht op hun kans en nu stroomen zij toe. De Commissaris heeft moeten besluiten om er niet meer dan twintig per audiëntie te ontvangen, omdat hij anders geen indruk van de sollicitan ten kan krijgen. Vacatures zijn in sommige gevallen ontstaan door overlijden, in an dere door het bereiken van de leeftijds grens (er is nu bepaald dat diegenen, die deze grens bereikt hebben, zes maanden na de bevrijding moeten aftreden) en ten slotte zullen zij ontstaan tengevolge van de zuivering. Maar formeel ontslag door den minister is alleen spoedig te verwach ten in het geval van N.S.B.'ers. Andere gevallen moeten zeer grondig onderzocht worden. Waar een burgemeester gestaakt of geschorst is, bestaat nog geen vacature. De adviescommissies voor de zuivering hebben met gebrek aan auto's en benzine te kampen, maar ook met tijdsgebrek, om dat de meeste leden een eigen beroep te vervullen hebben. De Commissaris beijvert zich persoonlijk om de afwerking van deze zaken te bespoedigen. Hij staat op het standpunt, dat staking in functie alleen op haar plaats is waar ontslag overwogen wordt: hetzij oneervol, krachtens het zui veringsbesluit, hetzij eervol maar niet op verzoek, hetgeen geschieden kan „wegens het niet betrachten van de juiste houding tijdens de bezetting". De Commissaris is van oordeel, dat in de gemeenten, waar met een lichten straf maatregel kan worden volstaan die voor een burgemeester gewoonlijk een be risping, al of niet in het openbaar, zal zijn de staking in functie opgeheven dient te worden. Hij kan staking evenwel alleen opheffen als het Centraal Orgaan voor de Zuivering van Ambtenaren, dat onder lei ding van den oud-minister Van Boeyen staat, geen bezwaar ertegen heeft. En dat geeft vertraging, al is de werkwijze van dit orgaan dezer dagen herzien en daar door versneld. Maar de Commissaris blijft deze zaken bespoedigen, hetgeen natuur lijk ook geldt voor secretarissen, ontvan gers en verder gemeentepersoneêl. Toen op 15 Juli de z.g. „tweede phase" in de zuivering van de ambtenaren intrad en die dus overging op de burgerlijke auto riteiten, had de illegaliteit er bezwaren tégen dat de Commissaris bevoegdheden Uit den Oost: Die der geïnterneerden tamelijk zorgwekkend Volgens mededeeling van het A.N.P. uit Brisbane, zjjn aldaar berichten binnenge komen die' een nauwkeuriger beeld ver-' schaffen van de situatie in den Indischen Archipel dan waarover men tot dusver be schikte. De toestand van de krijgsgevangenen in West-Java lijkt over het algemeen vrjj goed te zijn, dë situatie, waarin zich de krijgsgevangenen op Celebes bevinden, is eveneens tamelijk bevredigend te noemen. Ten aanzien van de krijgsgevangenen op Borneo zijn nog geen gegevens voorhan den. Aangenomen mag echter worden, dat deze "minder gunstig zullen zijn dan in de overige deelen van den archipel. Als dank van Nederland aan Zweden en liet Zweedsche Roode Kruis in het bijzonder heeft het Comité „Bloemen, tolk van onze dankbaarheid" Zweden een groote partij bloembollen geschonken. Een der kisten van de eerste zending wordt ingescheept. aan burgemeesters zou delegeeren. Aan die bezwaren is hij zeer ver tegemoet geko men, zoodat het aanvankelijk alleen ge beurde voor Amsterdam, later (op 1 Sept.) voor Haarlem, Hilversum en Zaandam en op 15 September voor Den Helder en Texel. Binnenkort volgt nog een aantal gemeenten. Dit systeem heeft wel vertra ging, maar ook rust gebracht. Met nadruk sprak de Commissaris over de noodzaak, om de zuivering buiten de sfeer van opgezweepte hartstochten en verkeerde motieven te houden. In som mige gemeenten hebben politieke tegen stellingen zich doen gelden, of persoon lijke grieven en dorpsruzies die uit voor- oorlogsche jaren dateerden. Men moet zeer voorzichtig zijn met het hanteeren van buitengewone bevoegd heden, zooals die tijdens een bijzonderen staat van beleg-bestaan. Het gevaar van machtsmisbruik treedt op. Dat begrijpen niet allen, die zulke bevoegdheid krijgen zonder voldoende bestuurservaring te heb ben. Wat iemand zelf gaarne zou willen, mag hij niet langs dezen weg nastreven. Dat is nu juist ontoelaatbaar in den Rechtsstaat. Er zijn andere uitingen van verkeerd inzicht. Den Commissaris bereikte bij voorbeeld een klacht over een bij de zui vering gevolgde methode van onderzoek, omdat de beschuldiging tevoren ter kennis van den beschuldigde was gebracht, waar door „het element van verrassing was uit geschakeld". Hier bleken de klagers een volkomen verkeerd begrip van Recht te hebben. Met warme belangstelling sprak de Com missaris over de zorgen-gemeenten in de provincie: Den Helder, Velsen, Wieringer- meer en Zandvoort. De opbouw van Den Helder hangt eigenlijk af van de vraag, of de marinebasis er hersteld zal worden. Dat is nog onzeker. De Commissaris is erin geslaagd goede huisvesting in aangren zende gemeenten te verkrijgen voor een deel van de bevolking van de Wieringer- meer, dat daarvan verstoken was. Hij uitte zijn waardeering voor de wijze waarop moeilijkheden, die zich sinds de bevrijding in de zwaargetroffen gemeente Velsen hadden voorgedaan, waren opgelost en zei dat hij spoedig ook weer Zandvoort hoopte te bezoeken, dat al tijdens de bezetting zulke groote plannen voor een nieuwe badplaats heeft bevorderd. Dit was het besluit van ons onderhoud, dat een indruk gaf van het moeilijke stuk bestuursarbeid en de zorgen, die thans aan den Commissaris ten deel vallen en dat de gelegenheid biedt eenige critische com mentaren openbaar te maken, waarmee sommigen hun voordeel kunnen doen. R. P, Anders is het gesteld met de geïnterneer den, althans wat betreft de burgers, die in West-Java, en dan voornamelijk in het centrum Batavia, zijn ondergebracht in veel te enge woonruimten. Mede tenge volge hiervan laten de hygiënische toe standen veel te wenschen over. Ook de voedselpositie van deze categorie baart zorgen. Hierin is de laatste dagen echter wel eenige verbetering gebracht. Ook me dicamenten worden, voorshands evenwel nog in beperkte mate, van Geallieerde zijde aangevoerd. Er zijn in Batavia zes duizend geïnterneerden. Alle Nederlandsche krijgsgevangenen in het Verre Oosten zullen, zoo eenigszins mogelijk, naar Oost-Indië worden ge bracht, waar zich hun gezinnen en verdere familieleden bevinden. Het ligt in het voornemen de bevrijden deels te evacuee- ren naar een bergklimaat en voor een an der deel, zij het iets later, naar Nederland, Australië en Nieuw-Zeeland te brengen. Zij, die slechts een korte herstelperiode behoeven, zullen naar Australië en Nieuw- Zeeland gaan, de anderen naar het Moe derland. De opnemingscapaciteit van Australië en Nieuw-Zeeland is intusschen vermoedelijk beperkt tot 5.000 a 10.000 personen. Het aantal krijgsgevangenen van het Kon. Ned. Ind. leger, dat buiten Indië in door Japan bezet geweest gebied is bevrijd, bedraagt ongeveer 25.000. Vreugdebetuigingen. De Indische regeering heeft boodschap pen ontvangen van verschillende Indone sische autonome bestuurders en vorsten, waarin deze uitdrukking gaven aan hun vreugde bij de bevrijding van liun gebie den en volken van het Japansche juk. De namen dezer bestuurders zullen eerst ge geven worden als volledige zekerheid be staat, dat zij zich in veiligheid bevinden door de landing van Geallieerde strijd krachten. Thans is gebleken, dat de Jappen ook den Radja van Timor mishandelden. United Press meldt uit Batavia, dat nu er zoo langzamerhand meter Geallieerde militairen in de stad komen, de Japanners een andere houding beginnen aan te ne men. De krijgsgevangenen worden beter behandeld, hoewel nog niet volgens de conventie van Genève. Het is druk in de stad. De Japanners hebben nog niets ge daan om de onafhankelijkheidsleuzen van verschillende gebouwen te laten verwij deren en ze hebben ook nog niets gedaan om de pas opgerichte republiek op te hef fen. Maar ze zullen wel gaan inzien, dat ze gehoor zullen moeten geven aan de bevelen van Mountbatten en dat ze zelf verantwoordelijk zullen worden gesteld voor wat geschiedt. In de stad is het rus tig, ondanks het feit, dat de extremisten probeeren stakingen te forceeren. Japan sche soldaten die probeerden de rood-witte vlag der republiek van enkele regeerings- gebouwen te verwijderen, werden door terroristen gemolesteerd. Het blijkt echter dat de aanhang der extremisten gering 'is en dat het Javaansche volk niet erg onder den indruk is gekomen van de nationalis tische leuzen. De Geallieerde vliegtuigen worden hartelijk toegejuicht. Er worden steeds meer demonstratievluchten boven het eiland gemaakt en er komen steeds meer oorlogsschepen op de reede, w.o. ook de Tromp. In Batavia is gearriveerd de heer C. H. O. v. d. Plas, lid van den Raad van Ned. Indië en enkele andere hooge Nederlandsche autoriteiten, maar zij heb ben tot nu de handen vol met het organi- seeren van de hulpverleening. Radio Ba tavia zendt namen van krijgsgevangenen uit. Hotel Des Indes wordt ingericht als hulphospitaal. De Japanners en Javanen zijn zeer getroffen door de efficiency van de Geallieerde officieren. In het orgaan van den Regeeringsvoor- lichtingsdienst lezen wij: ,,Als er een ding, na de vijf achter ons lig gende oorlogsjaren, bewezen heeft, over een taai leven te beschikken, dat geheel onge deerd ja, zelfs versterkt uit den histo- rischen hongerwinter 1944-1945 is te voor schijn gekomen, dan is het de beruchte bu reaucratie. Wat op dit gebied vandaag aan den dag zoo hier en daar gepresteerd wordt, is even ontstellend als ergerlijk! Het is zelfs zóó erg, dat dezer dagen van min of meer officieele zijde aan den Regeeringsvoorlich- tingsdienst de suggestie werd gedaan, een campagne tegen'de bureaucratie in te zet ten. Welnu op de districtsbureaux van „Oog en Oor" (de inlichtingsbureaux die de Regeeringsvoorlichtingsdienst in de groote steden zal oprichten) kan het publiek met degelijke klachten, terecht, in de zekerheid dat deze klachten, bij gebleken gegrondheid, ook met kracht onder de aandacht van de superieuren van den. delinquent zullen wor den gebracht, Gladstone: De ware taak van een re geering is het den menschen gemakkelijk te maken, goed te doen en moeilijk, kwaad te doen. Eenige uitspraken Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Graven hage heeft heden de volgende vonnissen geveld: Th. Lalleman uit Pijnacker (wegens het vrijwillig dienstnemen bij de O.T. en het afleggen van den eed van trouw aan den Führer) 10 jaar gevangenisstraf. De eisch was 5 jaar. H. N. Bogers uit den Ha-ag (wegens dienstneming bij den wachtdienst ir. Nie- dersachsen) 8 jaar. Geëischt was 6 jaar. A. Starink uit den Haag (een iandwach- ter en vrijwilliger op de Duitsche koop vaardijvloot, wegens dienstneming bij den vijand) 10 jaar. Ook in deze zaak was 5 jaar geëischt. Mevrouw P. M. Kusters (wegens het aanwijzen van een buurvrouw die geluis terd had naar de Engelsche radio) 7 jaar.- Geëischt was 10 jaar. Alle vonnissen zijn met ontzegging van het kiesrecht. De zaak van C. Dijkman uit Delft, die beschuldigd werd van mishandeling van Nederlanders in het kamp bij Brunswijk werd naar den rechter-commissaris ver wezen. De adcovaat-fiscaal had de dood-"' straf tegen hem geëischt. In Haarlem aangekomen' De regeeringscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied ontsloeg per 6 Maart 1941 Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk als burgemeester van Haarlem, en stelde in diens plaats aan den heer S. L. A. Plekker. Deze man, een Indisch ambtenaar, tijdelijk secretaris van een Amsterdamsche Cultuur mij., ijverig propagandist van de N.S.B., ge machtigde van Mussert voor N.-Holland, heeft zich tot 1944 weten staande te houden. Hoeveel snelle carrières heeft ons land on der den Duitschen onderdrukker niet gehad, en hoe zandig bleken de fundamenten waar op deze profiteurs hun luchtkasteelen had den gebouwd. Ook Plekker verdween in de kolkipg van het wereldgebeuren. Niemand wist, waarheen hij gevlucht was. Maar nu heeft Haarlem zijn „oorlogsbur.gemeester" weer terug. Hij werd op 15 September met vrouw en zoon in Duitschland gearresteerd en naar Geldrop overgebracht. Dinsdag j.l. kwamen man en vrouw in Haarlem aan. De zoon zit nog gevangen in Geldrop. Plekker is ondergebracht in de Koudenhornkazerne; zijn vrouw in het kamp Duinrust te Over- veen. De aardappelaffaire Naar wij vernemen zal waarschijnlijk op 5 Oct. a.s. voor den politierechter voor eco nomische zaken de Haarlemsche aardappel- zwendel behandeld worden, waarbij een aan tal aardappelgrossiers zijn betrokken. Mo menteel bevinden zich 9 personen vanwege deze affaire in voorarrest, maar voorzoover tot nu zou zijn gebleken, zou niet. ieder van. deze 9 in gelijke mate schuldig zijn. Het aantal menschen, dat 'in totaal, ten gevolge van ruiltransacties enz., met de justitie in verband met deze zaak zal kennis maken is ongeveer 25. TEXTIELDISTRIBUTIE. Aan het eind der volgende week wordt bekend gemaakt hoe de nieuwe regeling is voor de distributie van textiel, waarbij het publiek weer gelegenheid krijgt rechtstreeks textielaanvragen in te dienen bij den Distri- butiedienst. Op 26, 27, 28 en 29 September en 1 en 2 October kunnen de buiten omloop gestel de bank- en muntbiljetten en zilverbons ingeleverd worden bij de postkantoren (ook hulpkantoren) de bankinstellingen, de spaarbanken en de Gem. Incassodienst en Stortings- en Ophaaldienst. De inlevering kan alleen geschieden ten name van de houders van geldkaarten A' en B. Bij inlevering moeten de geldkaart, alsmede de Distributiestamkaart worden overlegd. Ten hoogste kan per geldkaart een bedrag van 300.ingeleverd worden. Werkgevers kunnen collectief inleveren voor hun personeel. De inlevering kan aan de bovengenoem de kantoren geschieden: Woensdag 26 Sept.: letter A 9I2V2 uur, letter Ba tot en met Brak 13J416 V2 uur. Donderdag 27 Sept.: Restant B, C en D 912.30, E, F, G en H tot en met Hars 12.30—16.30 uur. Vrijdag 28 Sept.: RestantfH, I. J tot en met Jong 912.30 uur, restant J, K en L' tot en met Liet 13.3016.30 uur. Zaterdag 29 Sept.: Restant L, M, N, O, P, tot en met Pop 912.30 uur, restant P, Q, R en S tot en met Schik ,'13.30—16.30 uur. Maandag 1 Oct.: Restant S en T 912.30 uur, U, V, W 13.30—16.30/ uur. Dinsdag 2 Oct.: X, Y eft Z en na-inleve ring 9—12.30 uur. Collectieve inlevering en na-inlevering 13.30—#16.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1