Vischvoorziening en vischprijzen in Haarlem In Sneile Reeks. Negers Buifenlandsch Overzicht Waaraan Nederland behoefte heeft Wat Engelschen en Amerikanen voor ons doen Een held bij de Marine Stijgend geboortecijfer Een uiteenzetting van Ir. S. L. Louwes Waardoor zoo weinig en zulke dure visch In Haarlem wordt ei veel over geklaagd, dat er zoo weinig visch komt en dat de visch zoo duur is. Men kan den laatsten tijd in de bladen dikwijls lezen, dat de visschersschepen met zulke groote vangsten in IJmuiden binnen komen en daaruit leidt men dan af. dat er zoo veel visch in IJmuiden wordt aange voerd. Het eerste is juist, maar het tweede niet. Ofschoon de omzetcijfers van het Staatsvisschershavenbedrijf thans veel hoo- ger zijn dan in de laatste jaren voor den oorlog, zijn de aangevoerde hoeveelheden veel minder. Zoo bedroeg de aanvoer in Augustus 1939 ruim vier millioen kg., in Augustus 1945 slechts 2.4 millioen kg. Dat is dus slechts iets meer dan de helft. En dan moet men niet vergeten, dat de vraag naar visch veel en veel grooter is, doordat de vleeschpositie in ons land zoo on gunstig is. Daarover behoeven we niet uit te weiden. Velen zullen zich niet weten te herinneren, wanneer ze een stukje vleesch anders dan uit een Canadeesch blikje op hun bord gehad hebben. Daarom roept een ieder om visch en eten nu menschen visch die ze vroeger niet lustten. Het vischverbruik in ons land was voor den oorlog zeer gering, veel geringer bijv dan in Engeland en Duitschland. Daar komt nog bij, dat in de wijze van vischvoorziening een heele ommekeer is ge komen. Had men vroeger een dinétje, men belde zijn visch winkelier op en men kreeg prompt wat men noodig had. Dit is thans niet meer mogelijk, want de vischwinkelier moet, evenals de venters afwachten wat hem wordt toebedeeld. Het Bedrijfschap voor Visscherijproducten regelt thans het ge- heele visscherijbedrijfhet vaardigt alle maatregelen uit in verband met de visscherij en den vischhandel. De afdeeling IJmuiden van de vakgroep Groothandel in Visch ont vangt als centraal lichaam alle visch die in IJmuiden wordt aangevoerd, waarvoor vast gestelde prijzen worden betaald. De vak groep krijgt van het bedrijfschap aanwijzin gen, waarheen de bij de vakgroep aangeslo ten vischhandelaren de visch moeten ver zenden. De verzending geschiedt naar de plaatselijke ver dekteen tra. die de visch over de winkels en de venters in de stad ver- deelen. Uit het bovenstaande valt 'zonder moeite af te leiden, waardoor het thans zoo veel moeilijker is aan visch te komen dan voor heen. Voorheen werd de bestelling netjes schoongemaakt thuisbezorgd, thans moet men er op uit naar den winkelier of den venter. En als men dan geluk heeft krijgt men wat. Over de vischprijzen hebben wij reeds eerder iets geschreven en dit gaf een reeder van een paar kleine scheepjes aanleiding op te merken, dat de visch weliswaar voor het publiek te duur is. maar dat, wanneer de prijzen weer verlaagd worden (hetgeen in middels reeds is geschied) en de exploitatie kosten niet verminderen, de kustvisscherij wel kan opdoeken. Dit is inmiddels een paar weken geleden, maar de kustvisscherij is nog niet opgedoekt en daar wordt ook niet aan gedacht, want het gaat veel te goed. Er zijn ook en vooral in het visscherijbedrijf boffers en pechvogels en wanneer een vis- scherman eens erg ongelukkig is met zijn netten enz., verspeelt hij gauw heel wat geld. Maar over het algemeen wordt er, ondanks de in het begin dezer maand ingevoerde prijsverlaging, nog grof geld verdiend. Het is Het stoffelijk overschot van T. Viersma, oud-hoofd van een school; werd Dinsdag ter aarde besteld. De heer H. van Leeuwen, oud- schoolhoofd te Haarlem en oud-voorzitter der afd. Haarlem van het Ned. Onderwijzers genootschap, bracht een laatsten groet aan den overledene, die 75 jaar lang lid van ge noemde onderwijzersvereniging is geweest. De collecte Bloemen, tolk van onze dankbaarheid" heeft in Haarlem en omge ving ruim f 20.000.- opgebracht. 18 Sept. herdacht de heer A. Slebe, as sistent van den Pakketpostdienst der P.T.T. den dag, waarop hij 40 jaar geleden bij de Posterijen in dienst trad. In het bureau aan de Baljuwslaan werd de jubilaris gefelici teerd door den waarn. directeur den heer G. A. Klunhaar. De heer S. Verheus, die na 32 jaar on derwijzerschap aan de Floraschool te Haar lem (voorheen school Wilhelminastraat) 1 Sept. j.l. met pensioen is gegaan, zal op a.s. Zaterdag in de Floraschool gehuldigd wor den. Van 1416 uur is er een samenkomst der ouders en van 1617 uur receptie voor oud-leerlingen en hun ouders. Vrijdag a.s. zullen de H. O. V. en Annie Woud in het Concertgebouw een concert geven ten bate van de nagelaten betrekkin gen van gesneuvelden ter zee. Het program ma vermeldt werken van Grieg. Mendels- sohn-Bartoldy, Tschaikowsky (Notenkra kersuite) en Von Weber. De zeelieden hebben steeds zonder veel ophef hun taak gedaan en vaak meer dan hun taak. Zeer velen van hen hebben daar bij het leven gelaten en daarmede zijn vele vrouwen en kinderen haast onverzorgd ach tergebleven, want van overheidswege wordt nog maar weinig voor deze weduwen en weezen gedaan. Het comité Onze Marine heeft zich voorloopig over hen ontfermd; hiervoor is echter meer dan f 100.000 per jaar noodig! Op verzoek is eervol ontslag verleend aan den heer E. L. Lieve, ontvanger der di recte belastingen, invoerrechten en accijn zen ter inspectie der belastingen te Haarlem. Jan Strijbos zal op 24, 25 en 28 Septem ber in De Leeuwerik, Kruisstraat te Haar lem spreken over het vogelparadijs der Donau Delta. Hij heeft hiervoor de beschik king over een mooie film. De jonge Haagsche pianist Willem Hiel- kema zal Donderdag 20 September een recital geven in de kleine zaal van het Gem. Con certgebouw te Haarlem. Hij zal werken spe len van Bach, Beethoven (Appassionato), Chopin, Liszt, Grieg en Debussy. De eerste hulpvereeniging „Snelver- band" te Haarlem zal in het komende jaar weer, zoo het eenigszins mogelijk is, de boottochten voor zieken en hulpbehoevenden houden. Sport. HOCKEY. Heeren: Alliance I-Strawberries I 0-2. Dames: Alliance I-Strawberries 1 7-4. Wedstrijdprogramma Zaterdag 22 Sept.: Hee ren: Zandvoort I-Strawberries I. DAMMEN. De oud-wereldkampioen B. Springer is de gast geweest van de Haarl. Damclub. Een blindpartij tegen den hoofd klassespeler D. Schrijnemaekers won hij. De uitslag van de simultaanseance was 24 ge wonnen, 3 verloren (tegen W. Boelen, D. Phi- lippo Sr. en J. Otter), 2 remise (tegen G. Ot ter en Y. Boterbloem). ons bekend, dat loggerreeders in een paar maanden tienduizenden guldens, ja zelfs meer dan een ton „schoon geld" hebben ver diend. En dat is ook geen zwart geld, want zy hebben hun visch tegen de officieele prij zen verkocht. Deze gunstige resultaten zijn niet alleen het gevolg van de hooge prijzen, maar ook van de groote vangsten. Wij hebben gezien, dat de aanvoer in Augustus 1945 bijna de helft was van die van Augustus 1939. En in Augus tus 1945 waren er nog geen tien trawlers en hoogstens 40 loggers in de vaart. In 1939 wa ren het ongeveer 100 trawlers en 125 loggers, die de markt in IJmuiden van visch voorza gen. Hetgeen beteekent. dat de vangcapaci- teiten der beide jaren zich ongeveer verhou den als 6:1! De moeilijkheid bij het koopen van visch is, dat het publiek niet gemakkelijk kan constateeren, of de winkelier of venter bo ven den maximumprijs verkoopt. Deze zijn inmiddels belangrijk gedaald. Flinke schel- visch, mooie schol en groote kabeljauw, vischsoorten, die voor de een paar weken ge leden ingevoerde prijsverlaging nog onge veer f 1.80f 2.00 per kg. kostten, zullen nu ongeveer f 1.20f 1.30 kosten. Wanneer men meer betaalt, betaalt men teveel. Gedurende de laatste zes maanden zond de Engelsche bevolking aan Nederland 160.000 kleedingstukken, 102.500 stuks on dergoed. 32.000 dekens, 138.000 stuks kin- derkleeaing, 70.000 paar schoenen en laarzen. 300 bedden en 6800 oliekachels. Bovendien werden nog 99 ziekenwagens gestuurd, ook zullen weldra nog 52 "zie kenwagens worden aangekocht. Op dit oogenblik ontvangt Nederland van Britsche zijde 8 ton goederen per dag. Van Amerikaansche zijde werden tot nu toe 17 schepen met voedsel en medi cijnen ontvangen. 213.500 kg. geconden seerde melk, 126.500 kg. graan, 105.500 kg. melkpoeder, 98.074 kg. kindervoeding, 55.000 kg. margarine, 3 ton soep, 5 ton honig, 16.500 detro-maltose, 15.310 kg. le vertraan, 13.000 kg. zeep, 98 kisten en 175 balen nieuwe kleeding, 2553 kisten en 221 balen gedragen kleeding, 7.756 nieuwe de kens en 308 oude. Als regel mag men aan nemen. dat elke tien dagen een schip met goederen uit Amerika aankomt. De goederen vallen geheel buiten wat de regeeringen leveren. Het is particulier initiatief van Engelsche en Amerikaan sche burgers. Hoe de Tromp" gered werd Dinsdag vond op het plein van het arse naal te Vlissingen een buitengewone plech tigheid plaats. Door den marine-comman dant, de kapitein-luitenant ter zee L. H. P. Quant, werd voor het front der troepen aan den adjudant-machinist P. Steenaart de koninklijke onderscheiding, de bron zen leeuw, uitgereikt. Adjudant Steenaart, die destijds nog majoor-machinist was, had aan boord van H. M. Tromp in de haven bij Sabang een tijdgranaat, die tot in het ketelruim was binnengedrongen, met een snij-apparaat verwijderd. Hij liep met de granaat naar dek en wierp het projectiel overboord, hierdoor het schip en de opvarenden van den ondergang redden de. Overste Quant las het koninklijk besluit voor en spelde den adjudant de hooge on derscheiding op de borst. In zijn toespraak tot den gedecoreerde noemde hij dezen een voorbeeld voor de heele marine. „Gij hebt medegewerkt om den naam van de koninklijke maripe hoog te houden, zooa^ in vroeger dagen De Ruyter en Tromp. Door zulke daden wordt met hei kleine Nederland rekening gehouden. De Ko ningin had bericht van verhindering ge zonden en de overste bracht den dank over van den minister van marine, den com mandant der marine en den marine-com mandant in Zeeland. De gedecoreerde ontving in den loop van den oorlog verschillende hooge onderschei dingen en heeft in korten tijd alle onder officiersrangen doorloopen. Ir. S. L. Louwes, de Nederlandsche direc teur-generaal" voor de voedselvoorziening, die zich in Amerika bevindt, ten einde deel te nemen aan de onderhandelingen tot het aankoopen van voedsel en landbouw voor - raden, heeft op een persconferentie te Washington gezegd: „Geef ons de werktuigen om onzen we deropbouw uit te voeren, zoodat onze Ne derlandsche gemeenschap van tachtig mil lioen zielen zijn oude betrekkingen met de andere landen van de wereld kan aanknoo- pen. Wij, Nederlanders, hebben het nooit behoeven te hebben van weldadigheid. Hoe zeer we de belangrijke hulp, die we hebben genoten, op prijs stellen, wij zouden toch graag zoo spoedig mogelijk op eigen beenen staan." Ir. Louwes gaf een uitvoerige beschou wing over de verwoestingen die de Duit- schers in ons land hebben aangericht en prees de hulp die wij van het buitenland hebben ondervonden. Alles wordt nu gedaan om de industrie weer op gang te krijgen. Er komen thans kolen uit Amerika en uit het Ruhrgebied, maar er zal nog een dringende behoefte blijven bestaan aan voedsel en aan zekere landbouwvoorraden. Ir. Louwes wees er op, dat de akkerbouw al weer hervat was in die gebieden, die ge- inundeerd waren geweest met behulp van zoet water, maar dat daar, waar het land onder zout water had gestaan, eerst over vijf £>1 zes jaar een normale oogst binnen gehaald zou kunnen worden. Het zal noo dig zijn (aldus ir. Louwes) oir\ in het ko mende half jaar 1 1/4 millioen ton graan en 40.000 ton vet in te voeren. Tot dit doel Menschen in oorlogstijd Daar stonden zedrie boomen van negers met hun keurige uniformen en een verfomfaaiden jeep, midden in het Fran- sche dorpje. Als je honger hebt en de avond valt en je spreekt geen Fransch, dan is dat lastig. Bezit je bovendien nog een zwarte huid, dan wordt de toestand bepaald netelig. Zoo kwam het dat ik als Hollander en eenige bewoner van het dorp, die nog iets anders dan het alleen-zalig makende Fransch machtig was, drie negers te soupeeren kreeg. Als opgeschoten schooljongens kwamen ze binnen, kwartiermuts in de hand, blin kerend-wit glimlachend tegen elkaar; om hun verlegenheid te verbergen. Aarzelend schoven zij een stoel aan tafel en aten den lastigsten maaltijd van hun leven. De con versatie was gemoedelijk, maar eentonig met haar vele „Jes-suh's" en „I'se a-gwine to's", zoodat ik een draai gaf aan het knopje van de radio. Laat er nu juist een programma van negerliederen in de lucht zijn! James Bledsoe zingt een „spiritual". Het dessert is nooit tot een officieel einde gekomen, want het drietal bleef, aanvan kelijk doodstil, half-omgedraaid op zijn stoel zitten. Toen viel het oog van Thanky (zijn eigenlijke naam is Charles Thanksgi ving Boston) op de piano. Tien gevoelige zwarte vingers bespeelden de toetikn eerst de oude liederen, langzamerhand overgaande in de liedjes van tegenwoor dig. zooals alleen deze zwarte mirakels ze eigenlijk maar kunnen zingen. We zijn er niet meer aan te pas gekomen, mijn vrouw en ik. Een avond vol van een lach en een liedje van deze dankbare, eenvoudige kerels en een einde met een grappig: „God bless ye for yer hospitality, Suh!", waar na ze hun veldbedden pakten en tevreden als een stel kinderen na een vermoeien- aen dag op zolder hun bed spreidden, nog na-neuriënd en met hun gedachten toe vend in hun „Sunny Southland", waar van ze zoo meesleepend gezongen hadden. D. W. B. Het Roode Kruis Wij ontvangen het volgende communiqué: Het Bestuur van Het Nederlandsche Roode Kruis, afdeeling Haarlem en Omstre ken is afgetreden. H^t nieuwe Bestuur, dat zijn taak inmiddels heeft aanvaard, bestaat uit de volgende dames en heeren: Ch. E. Visser, Voorzitter, B. F. Enschedé, Secre taris, Mr. A. E. C. de Groot van Embden, Penningmeester, Ir. W. Badon Ghijben, F. H. Ansingh, Arts, S. J. de Jongh, Arts, Zus ter C. H. Menalda, G. de Boer. Mevrouw E. M. M. MullerBruyn, L. J. P. N. A. Bouw- man en S. B. Drijber, Arts. Het Secretariaat van de Afdeeling Haar lem blijft gevestigd Klokhuisplein 5. ten kantore van de Firma Enschedé. Tel. 11870. Informatiebureaux zijn gevestigd aan het Stadhuis Haarlem en Klokhuisplein 1 (Tel. 12008). Als Kringcommissaris voor Noord-Holland is reeds sinds eenigen tijd opgetreden de Heer Ernst Crone, Stolberglaan 12 te Aer- aenhout. Het is een bekend verschijnsel dat in oorlogstijd het geboortecijfer stijgt. De natuur compenseert, althans gedeeltelijk, het verlies aan menschenlevens. Ook de Haarlemsche geboortecijfers zijn in de laatste oorlogsjaren naar boven ge gaan. Het lijstje ziet er als volgt uit: Aantal inwoners geboorten 1940 142.686 2717 1941 144.064 2770 1942 144.923 2766 1943 148.653 3161 1944 149.500 3520 le halfj. 1945 150.000 1840 De stijging is na 1942 gekomen. In 1944 werden per 1000 inwoners 23.5 kinderen geboren, tegen 19 in 1940. Over het le half jaar van 1945 is het geboortecijfer zelfs ge stegen tot 24.5. Eigenaardig is ook dat in een oorlogstijd meer jongens dan meisjes geboren worden. In het tijdvak 1 Januari 19401 Januari 1945 werden te Haarlem geboren 7683 jon gens en 7211 meisjes. Alzoo een overschot van 472 jongens. In procenten uitgedrukt: 51.6 jongens en 48.4 meisjes. Een verschil dus van 3.2 was een erediet van ongeveer 30.000.000 dollar beschikbaar gesteld, dat de behoefte aan voedsel en hetgeen voor den landbouw noodig is zou dekken. Met betrekking tot het benoodigde voed sel gaf de heer Louwes de volgende indee ling: 90.000 ton tarwe per maand voor het volgend jaar. 50.000 ton vleesch gedurende het eerst volgend half Jaar ten einde het vleeseh- rantsoeil van vier Amerikaansche onsen op elf Amerikaansche onsen per week te brengen. 350.000 ton voedsel met hoog proteïne- gehalte gedurende het eerstvolgend half Jaar Ir. Louwes verklaarde verder, dat de melk productie grooter zal zfjn, als het noodige voedsel voor dieren kan worden verkregen. Ook paarden behoorden tot datgene, waaraan de Nederlandsche landbouw het meest gebrek heeft, daar er slechts drie tot vierduizend van de zestigduizend, die de Duitschers hadden geroofd, zijn terug gekeerd. Ir. Louwes besloot: „Wij kunnen niet di rect in geld betalen, maar wij zullen be talen met voortbrengselen van onzen ar beid, als ons de tijd wordt gelaten. Wij koesteren niet langer vrees. Wij zijn door een dal van duisternis gegaan, waarmee niets, wat de toekomst brengt, kan worden vergeleken een dal van duisternis, waarin geen arbeid was, geen licht, geen mogelijk heid om tot werken te komen, geen ver binding met elders, geen krant en het ergste van al geen vrijheid. Wat wij het meest hebben gemist, zijn een vrije pers en een vrij parlement geweest". Potsdam was het trekken van groote lijnen. Het uitwerken van de plannen is overgelaten aan de ministers van buiten- landsche zaken der vijf groote mogend heden, thans reeds een week in Londen bijeen. En al aanstonds is gebleken, dat de uitwerking als zoo vaak moeilijker is dan het aangeven van de directieven. In dit geval ook stellig, omdat de rugge spraak met de regeeringsleiders moet blij ven gehandhaafd, methode, welke steeds veel tijd heeft gekost. Ook doordat bij het wekenlang aanhangig zijn van ingewikkel de kwesties voortdurend nieuwe facetten naar voren komen. Daarom lijkt het on waarschijnlijk, dat de Londensche confe rentie binnenkort ten einde zal zijn, zelfs wel onderbroken zal worden vóór de agenda is afgewerkt. En Italië, ook in Potsdam reeds uitdrukkelijk genoemd als eerste land, waarvoor een vredesverdrag moet worden opgesteld, zal de vredesstatus den eersten tijd vermoedelijk nog niet be reiken, hetgeen het land zelf ten zeerste zal verdrieten, omdat van Rome's kant, naar het lijkt, de kleinste moeilijkheden zijn te verwachten. De strijd om de buit, niet ontstaan door een verdedigende of op behoud gerichte tactiek van Italië, zal het tot stand komen van een vredesverdrag zeer vertragen. Nu is de door Mussolini's politiek te voorschijn geroepen situatie niet zoo een voudig te regelen. Frankrijk heeft wen- schen in N.W. Italië. Oostenrijk (dat in Londen geen eigen stem kan laten hooren, omdat het geen door Engeland en Amerika erkende dus democratische ge achte regeering bezit) verlangt Z. Tirol, Joego-Slavië, Triest en Istrië en ontmoet daarbij o.m. verzet van Italië en Engeland, waarom al een internationalisatie van Triest is voorgesteld. Dit lijkt allemaal kleingoed en is het ook maar dan toch met gevaarlijke stekels. En het biedt ook weer heel wat kansen aan hen. die daartoe meegesleept kunnen worden voor het gaan koesteren van verlangens om het verloren gegane of niet verkregene te gaan winnen of herwinnen. En Grieken land voelt zich nu al gepasseerd, dat het niet als enkele andere Balkanstaten is uitgenoodigd, ter conferentie zijn stand punt uiteen te zetten. Daarom is Athene gaan protesteeren. Daar had men reeds gerekend op toewijzing van de Dodekane- sos, die een óverwegend Grieksche bevol king heeft, maar verdeelen van de buit is een moeilijke kwestie en Griekenland zou voor deze eilandengroep een concurrent hebben gekregen in de Sovjet-Unie, die daarmee een troef met betrekking tot de Dardanellen in handen zou krijgen. Rus land zou zich ook zijn gaan mengen in de toekomst van de Italiaansche koloniën. Amerika was er voorstander van, een in ternationaal trusteeship over deze gebieden in te stellen, waarop na 10 of 20 jaar on afhankelijkheid zou worden verleend. Mos- Kou is nu echter waarschijnlijk vóór het verleenen der bevoegdheid van trustee ship aan individueele staten en zou het recht van trusteeship zoowel in N. Afrika als aan de Roode Zee voor zichzelf op- eischen. Engeland en China zouden het Amerikaansche plan steunen en Frankrijk zou bereid zijn het als basis voor bespre king te nemen. Voor de ministers dus genoeg kwesties om op te lossen. En intusschen heeft de regeering Parri in Rome, die zich in veel lijkt te willen schikken, volop den tijd zich te realiseeren, dat zelfs de geneigd heid om veel toe te geven, lang niet tot gevolg heeft dat het kleine beetje, hetwelk men vraagt, daardoor spoediger wordt ver kregen. ER IS WEER MAÏZENA! Vertrouwde namen uit het verleden komen weer terug. Er ie weer echte vóór-oorlogsche Honig*s Maïzena in de winkels verkrijgbaar. Sinds de eerste schepen mais Koog aan de Zaan hebben bereikt zijn de Honig's Fabrieken druk bezig deze grondstof te verwerken. Een dubbel geluk voor de huisvrouwen want wie is beter dan Honig in staat uit het edele graan de zuivere, smakelijke en voedzame Maizeria te fabriceeren! Ds. G. J. Waardenburg Ds. G. J. Waardenburg, predikant van de Ned. Herv. Gemeente van Haarlem heeft ter gelegenheid van de herdenking van zijn 25' jarige ambtsbediening, Zaterdagmiddag in de kerkvoogdenkamer van de Groote- of St. Bavokerk een druk bezochte receptie gehou den. Verscheidene vertegenwoordigers van kerkelijke colleges kwamen hun gelukweh- schen aanbieden. Maar vooral was de belang stelling groot van de zijde van de gemeente leden, inzonderheid van die uit de wijk van den predikant. Ook waren eenige bloem stukken gezonden. Zondag ging de jutoileerende predikant voor in den ochtenddienst in de Groote- of St. Bavokerk. In het gedachteniswoord, ge tuigde spr. van zijn groote dankbaarheid voor ontvangen zegeningen. Ook dankte spr. voor de vele liefde hier in de gemeente ontvangen en getuigde van zijn groote blijd schap dat zijn 88-jarige vader hier aanwezig mocht zijn. Nadat het Eavokerkkoor een lied had aan geheven, hield ds. Waardenburg nog een predicatie over het onderwerp „Altijd goede moed", met als tekst 2 Corinthe 5 vers 6 en als nevenstekst Romeinen 1 vers 16. De jubi- leerende predikant werd vervolgens in waar- deerendé bewoordingen toegesproken door ouderling R. Smit Jr. Op wiens verzoek werd gezongen Gezang 136 de verzen 1 en 5. Snelverband In de jaarvergadering van „Snelver band" te Haarlem werd er ip aangedrongen, met het oog op het steeds drukker wordende verkeer, de kennis in het verleenen van, eerste hulp op peil te houden.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2