Doodstraf tegen verradergeëischt De Tweede Kamer Indische regeering begin Oct. naar Batavia In Snelle Reeks. Olieovereenkomst voor het Midden-Oosten De verkiezingen in Frankrijk Londensche conferentie nog op doode punt Hef woord is aan.... Woning-enquete fe Haarlem. Inzage dossiers geweigerd. Blokzijl ter dood veroordeeld De Blocq van Scheltinga krijgt levenslang 60e Jaargang- Vo. 181X6 W 4 M TMnadag 25 September 1045 Bureaux: Groote Houtstr. 93 ff Bi 1 ^3^ TYl CJ 1 MB* fl I l^lT Uitgave van de Stichting en Soendaplein 37, Haarlem frTi lLJ| Bii? B 1} Voorlichting te Haarlem. IJmuiden: Kennemerlaan 154. M Abonnementen: p.week 31 ct. Telef. 5437. per kwartaal 4. m i r^- Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pccreboom Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Tel: Redactie 10600. Expeditie 14825. \^ANMIDDAG zal de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het eerst weer bijeenkomen. Aan de orde is: regeling van werkzaamheden. Het zal dus maar een korte zitting zijd. De regeering heeft het wetsontwerp tot instelling van een Nood- parlement ingediend en de Kamer zal on getwijfeld „afdeelingen trekken" om het daarna in de afdeelingen te onderzoeken. Het ontwerp zal, als het door de Tweede Kamer is behandeld, in de Eerste aan de orde komen. Verwacht wordt dat dit alles weinig tijd zal vergen, dat het in beide Kamers aangenomen zal worden en dat dientengevolge de speciale commissie on der voorzitterschap van den vice-president van den Raad van State aan het werk zal kunnen gaan, om het rompparlement door benoeming van nieuwe leden aan te vul len tot het Noodparlement. Veertig nieu we leden zullen aangewezen moeten wor den, want de. oude Tweede Kamer telt tengevolge van sterfgevallen en na de zui vering, nog maar 76 van de 100 leden en de oude Eerste Kamer nog maar 34 van de 50. Een ideale oplossing is deze wijze van vorming van een Noodparlement niet. Men kan wel aannemen dat niemand haar ideaal acht.. Ook de regeering niet, die haar heeft voorgesteld en evenmin de Na tionale Advies Commissie, die de regee- ring van advies heeft gediend over het ontwerp. Het vierjarig mandaat van de oude volksvertegenwoordigers is sinds lang verstreken; zij zijn dus eigenlijk geen volksvertegenwoordigers meer, want zij werden gekozen onder geheel andere om standigheden dan nu heerschen en in een gansch anderen tijdgeest. Ook op de me thode van aanvulling van het parlement met nieuwe leden kan men gemakkelijk critiek uitoefenen. Maar het baat weinig, want een werkelijk bevredigende andere oplossing heeft niemand kunnen vinden. Men moet het dus met deze maar doen. Sommigen hebben den raad gegeven, alle leden van het Noodparlement nieuw te doen kiezen. Dit lijkt aantrekkelijker en in theorie wordt deze methode toe gepast bij de samenstelling van de tijde lijke gemeenteraden, die immers in hun geheel door kiesmannen zullen worden aangewezen. Maar ook daarbij zal een groot deel van de oude gemeenteraads leden terugkeeren. En ten aanzien van het Noodparlement moet toch ook erkend worden dat de medewerking van een be langrijk aantal ervaren menschen onmis-< baar is. Ervaring beteekent niet slechts routine, maar vooral en in de eerste plaats: in de praktijk verworven be kwaamheid. Die is niet weg te praten. Hoewel het Noodparlement in wezen maar een zwakke afspiegeling van een echt parlement, door het volk gekozen, kan zijn zal het toch een belangrijke taak te vervullen krijgen. Het zal immers de controle op het regeeringsbeleid herstel len en de openbaarheid in het staatsbe leid waarborgen. Over deze voordeelen heb ik al eerder geschreven; het is dus onnoodig er vandaag nog eens over te gaan uitweiden. Als overgangsvorm zal het Noodparlement voorloopig gelegen heid bieden tot die openbare discussie en die bezinning op nieuwe staatkundige vormen, waarover zoo vaak gesproken is vooral van regeeringszijde maar die zich pas tenvolle zullen kunnen ontwik kelen als parlement en pers in hun nor male vormen hersteld zullen zijn. Het is verheugend dat de minister-president dezer dagen verklaard heeft, dat hij voor stander is van bespoediging der verkie zingen en dat men dan ook de saneering van het bevolkingsregister zal laten voor gaan bij die van de distributie-stam kaarten. Omdat vandaag de eerste stap gezet wordt op den weg van terugkeer naar het parlementaire stelsel is dit een gewich tige dag. Voor het eerst na ruim vijf jaar zal weer een Tweede Kamer bijeen zijn, die een wetsontwerp te behandelen krijgt. Op de perstribune zullen weer journalis ten zitten ook onze parlementaire cor respondent om aan het Nederlandsche volk verslag uit te brengen van het ver handelde. En de publieke tribune zal ook wel veel belangstellenden trekken. Zoo moet het zijn; dit alles behoort tot de toe passing der democratie, die wij wenschen en die in onzen volksaard verankerd ligt. Of de zesenzeventig Tweede Kamer leden, die tot het bijwonen van. deze zit ting gerechtvaardigd zijn, allen zullen ver schijnen is de vraag. Er is altijd de mo gelijkheid dat ziektegevallen de opkomst beperken, maar bovendien doen zich nog altijd vervoers-moeilijkheden voor. Een paar bladen hebben gisteren al een be roep op de automobilisten gedaan om in voorkomende gevallen hun medewerking te verleenen door „lifts" te geven. Het geen er misschien toe leiden zal, dat van daag honderden op vervoer beluste lieden zich voor Kamerlid uitgeven. Intusschen zullen de zesenzeventig zelf er wel alle mogelijke moeite voor doen om tijdig in Den Haag te zijn. Vroeger placht -de zitting van de Staten- Generaal op plechtige wijze geopend te worden op den derden Dinsdag in Sep tember en de beide Kamers kwamen dan i in vereenigde vergadering in de Ridder zaal bijeen, waar H.M. de Koningin de Troonrede voorlas. Nu begint, op den vierden Dinsdag in September, de Tweede Kamer alleen. Zonder Troonrede en zonder ceremonie. Maar wij betreden weer den goeden weg. R. P. Van gezaghebbende zijde verwacht men met stelligheid, dat de eerste Geallieerde troepen op 4 October te Batavia zullen lan den. Vermoedelijk zullen de Geallieerde troepen op 14 October bij Soerabaja aan land gaan. Ook Padang (Sumatra's West kust) en Medan (Sumatra's Oostkust) zul- in de eerste helft van October worden be zet. Verwacht mag worden, dat de luite nant-gouverneur generaal dr. H, J. van Mook begin October uit Brisbane zal ver trekken en 'gelijktijdig met de Geallieerde troepen in Batavia aan land zal gaan. De heer P. A. Kerstens, Indisch regeeringscom- missaris, zal volgende week naar Londen vertrekken en vandaar per vliegtuig naar Batavia. Een aantal figuren uit het Indische be drijfsleven zullen dezer dagen naar het Oosten vertrekken. Bij de uitzending van personeel onder super-commando voorloo pig van de N. I. C. A. heeft men van hoo- gerhand een groot aantal categorieën on derscheiden. Een groot deel daarvan gaat per schip naar den Indischen Archipel, an deren die sleutelposities bekleeden en de Nederlandsch-Indische regeering van ad vies zullen dienen, zullen per vliegtuig naar Indië gaan. Voorts kan worden gemeld, dat van de buitengewesten Makassar en Timor reeds zijn bezet en vermoedelijk ook Ambon en Mênado. Deze berichten zijn van het uiter ste belang, wanneer men ze beschouwt in het licht van de recente mededeelingen over den politieken toestand op Java. Hoewel, voor zoover tot dusver bekend, in de an dere deelen van den archipel de houding der bevolking rustig en zelfs sympathiek jegens de Nederlanders en Geallieerden is te noemen, is het in West-Java anders ge steld. Weliswaar is van werkelijk belang rijke incidenten tot dusverre nog geen sprake geweest, doch het was duidelijk, dat de onzekere gezagsverhoudingen en het wegblijven van de Geallieerden en van den aanvoer van voedsel, medicamenten en andere herstelmaterialen op den duur on- pleizierige consequenties zouden kunnen hebben. Reeds werd erop gewezen, dat de loutere aanwezigheid zelfs van een zwakke bezettingsmacht voldoende zou zijn om klaarheid en rust te scheppen. Meegedeeld kan worden, dat overwegingen van dezen aard ertoe hebben geleid de oorspronkelijke plannen met betrekking tot de bezetting van Indië, die in een tragen bezetting voorzagen, te herzien. Deze zal nu in snel ler tempo dan oorspronkelijk was beraamd, worden uitgevoerd. Er zou een Britsche divisie in Singapore gereed staan om te vertrekken zoodra er scheepsruimte beschikbaar is. De havenarbeiders in Sydney hebben ge dreigd enkele Nederlandsche schepen, die kleeren, voedsel en medicamenten naar Java moeten brengen, niet te zullen laden. De Indiërs hebben de havenarbeiders ver zocht het laden dezer schepen te boycot ten, omdat zij vreezen, dat de lading ge bezigd zal worden om de Soekarno-regeering te onderdrukken. In Brisbane is de Indische bemanning van 3 Nederlandsche schepen in staking gegaan, omdat volgens hun be wering materiaal ter onderdrukking van het inheemsche bestuur werd geladen. De havenarbeiders ondersteunen deze actie. Officieele Ned. Indische kringen hebben erop gewezen, dat vertraging in de lading der schepen in de Australische havens, waar ook reeds een sitdown-staking der haven arbeiders is, de dood van vele duizenden van verschillend ras zal beteekenen, daar de lading bestaat uit medicamenten, voed sel en kleeding. Ook hebben zij herinnerd aan de hulp door het hospitaal-schip „Oranje" verleend, waardoor vele levens van Australiërs zijn gered. Een blad in Sydney heeft geschreven, dat achter deze actie com munisten zitten. Het blad kent geen slechter manier om buitenlandsche politiek te rege len dan door zulk soort impulsieve en ver keerd geleide interventie. Het persbureau Domei te Batavia zet voorloopig zijn taak onder toezicht voort. Volgens mededeeling van A. N. P.-Aneta zou Nishida, het hoofd der geheime politie in Batavia, zeven nationalistische fanatici hebben gearresteerd, o.w. dr. Mohammed Yamin. Toen een gedeelte van de stemmen bij de verkiezingen in Frankrijk was geteld, was de zetelverdeeling der groote par tijen: socialisten 313 (winst 186), commu nisten 93 (winst 67), rad. soc. 293, republik. groep 79, rep.dem. unie 143, conservatieven 29 (Un. Press). In Londen is een herziene olie-overeen» komst tusschen Engeland en de Ver. Staten onderteekend. Hoewel omtrent den inhoud van de overeenkomst geen nadere mededee lingen werden gedaan, kan volgens Reuter worden aangenomen, dat de overeenkomst inhoudt, dat beide partijen op voet van gelijk heid toegang zullen hebben tot de olievoor raden van het Midden-Oosten. Het is de be doeling van de overeenkomst, dat zij veel zijdig zal worden, doch er is nog geen be slissing genomen, welke landen uitgenoodigd zullen worden deel te nemen aan de inter nationale olieconferentie, welke krachtens De Londensche conferentie is nog niet over het doode pugit heengekomen, waarin zij is geraakt door het verschil van meening over de procedurekwestie. De Sovjets heb ben n.l. voorgesteld de besprekingen over de vredesverdragen met Finland en de an dere voormalige satellieten van Duitschland, Hongarije, Roemenië en Boelgarije. te be perken tot de mogendheden, welke met deze landen in oorlog zijn geweest, dus met tij delijke uitsluiting van Frankrijk en China. Volgens belichten van de Daily Mail en de Daily Express zou Molotof van plan zijn Woensdag a.s. naar Moskou terug te keeren indien hij, hetgeen onwaarschijnlijk lijkt, geen andere instructies zal ontvangen. Ook de Amerikaansche minister van buitenland sche zaken Byrnes zou van plan ^ijn spoe dig naar Washington te vertrekken. (Un. Press) G e,n a m e r: Er was eens een kleine worm, die een trotsche slang wilde zijn. Zijn wensch ging in vervulling, maar denzelf den dag al werd de slangen worm doodgeslagen. Want slangen zijn giftig, arme worm. Politie heeft succes. In den nacht van 17 op 18 Sept. zijn bij een kleermaker aan den Binnenweg te Heemstede een aantal door particulieren in reparatie gegeven jassen en costuums ontvreemd. Nau we samenwerking tusschen de recherches van Heemstede en Haarlem kostte den 3 daders binnen 2 dagen hun vrijheid en ver hinderde hen ook van het gestolene te pro- fiteeren: nagenoeg de geheele oogst werd achterhaald. De 3 boosdoeners worden aan de justitie overgeleverd. Vrijz. Democratische Bond. Zaterdagmiddag 29 September zal Mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam, voor den Vrijzinnig Democratischen Bond te Haar lem spreken over ..Oude beginselen en nieu we tijden". de overeenkomst zal worden bijeengeroepen. Omtrent de plaats, waar deze conferentie zal worden gehouden is nog evenmin een beslissing genomen. Het Eviicuatiebureau voor Noord-Holland, dat te Alkmaar gevestigd was, is dezer da gen naar Haarlem overgebracht. Het heet thans Provinciaal Bureau Verzorging Oor logsslachtoffers. Bovendien is hier ter stede nog een districtsbureau gevestigd. Dit laat ste bureau houdt nu te Haarlem een wo ning-enquête, teneinde een inzicht te ver krijgen in de wijze waarop de aanwezige woonruimte wordt gebruikt. Met het oog op de ontoelaatbare huisves ting van vele gezinnen heeft de burgemees ter van Haarlem een dringend beroep op de bevolking gedaan om door het verleenen van alle mogelijke medewerking o.a. het toelaten van de controleurs tot de woning aan het welslagen van dit onderzoek mede te werken. Gedurende deze enquête worden geen ves- tigings- of verhuisvergunningen afgegeven., De tijdelijk adj. houtvester bij het Staatsboschbeheer Ir. A. Stoffels te Haar lem, is te rekenen van 1 Jan. 1944 af, be vorderd tot houtvester in vasten dienst. A.s. Zondag hoopt de Zondagsschool en Jeugdkerk te Overveen een oogst feest te houden voor de kinderen en hun ouders onder leiding van Ds. de Beus. Bloemen en vruchten en andere oogstgaven worden Zaterdagmiddag 3.304.30 in „Irene" Elswoutslaan 1, verwacht, waar ook namen kunnen worden opgegeven van zieken, die dan Zondagmiddag na den dienst bezocht kunnen worden. Als uitvloeisel der bevrijdingsfeesten is te Haarlem opgericht de Buurtvereeniging „Bakenes", samengesteld uit Bakenesser- gracht, Korte Begijnestraat en Vrouwen straat. Het doel is feestelijkheden te organi- seeren voor groot en klein en te komen tot verfraaiing en opbouw der buurt. Bestuurs leden zijn A. Boschma, voorz., I Blauw se cretaris en J. Bakker penningm., plus acht commissarissen Het buurtcomité Preanger-, Timor- en Medanstraat heeft het batig salo van f 200 ge schonken aan het Roode Kruis en de Veree- niging tot bestrijding der tuberculose. Het bestuur van de geheelonthouders- tooneelvereeniging „Nieuw Leven" te Haar lem bestaat thans uit J. Rohdens, voorzitter, H. Nibbelink, secretaris, C. Spierdijk, pen ningmeester, W. Kerkhoff, 2e secretaris en A. de Droog 2e penningmeester. Zaterdag 29 en Zondag 30 September wor-» den bevrijdingsfeesten gehouden. Naar wij vernemen, heeft de Politieke Opsporings Dienst, Haarlem-Centrum, Zuid en Noord inzage van dossiers en be zoeken van advocaten geweigerd. In ver band hiermede heeft de deken van de Orde van Advocaten te Haarlem, zich tot het hoofd van den P.O.D. Haarlem-Cen trum gewend, die mededeelde,-dat dit het gevolg is van het besluit van 14 Septem ber j.l. van de gezamenlijke hoofden van den P.O.D. in Noord-Holland, zulks we gens enkele misbruiken van inzage van. dossiers door advocaten. De deken heeft in verband hiermede den Chef Staf Militair Gezag in Den Haag er telegrafisch op gewezen, dat de balie door dezen maatregel zeer in haar werk be lemmerd wordt en grooten prijs stelt op handhaving van de circulaire van den Chef Staf van 4 Juli, voorts dat ontneming van rechten aan de geheele balie wegens eventueele fouten van enkelen, onjuist wordt geacht. In het telegram wordt er nog op gewezen, dat het 'hoofd van den P.O.D. Haarlem-Centrum bevestigt, bij zijn dienst geen misbruiken te hebben on dervonden, De tusschenkomst van den. Chef Staf wordt dringend verzocht tot handhaving van de circulaire van 4 Juli. Een antwoord op dit telegram was heden nog niet ontvangen. j Het Bijzondere Haagsche Gerechtshof heeft Maandagmiddag een zitting te Rot terdam gehouden ter berechting van eenige zaken. Vooral voor de eerste zaak bestond enorme belangstelling. Het betrof C. Kooiman, eertijds een achtbaar ingezetene van Rotterdam, maar die, volgens zijn eigen getuigenis, „in de greep van de heb zucht was geraakt." In 1943 ging hij bij de illegaliteit, liet menschen onderduiken, zorgde voor nieu we persoonsbewijzen en voor verklaringen van arbeidsvrijstelling. Hij sloot zich aan Het Bijzonder Gerechtshof te 's Graven- hage heeft hedenochtend Max Blokzijl tot de doodstraf veroordeeld met ontzetting uit het actieve en passieve kiesrecht en ontzeg ging van het als journalist of radiospreker werkzaam te zijn. Dit voor den tijd van het leven. De overweging daarbij was dat Blokzijl getracht heeft den weerstand van het Ne derlandsche volk te breken in oorlogstijd en op hoogst perfide wijze den vijand hulp heeft verleend. De gemeenschap behoort een zoo verderfelijk lid uit te stooten. Blokzijl verkreeg het recht om binnen acht dagen beroep in cassatie aan te teekenen. In het proces tegen jhr. de Blocq van Scheltinga, oud-burgemeester van Wasse naar, tegen wien eveneens de doodstraf ge- eischt was, veroordeelde het Hof den ver dachte tot levenslange gevangenisstraf, ge paard gaande aan ontzetting uit het pas sieve en actieve kiesrecht, terwijl hem te vens het recht van het bekleeden van ambten ontnomen werd. Het Hof overwoog bij deze straf dat de Blocq van Scheltinga hooge functies bij de N. S. B, bekleed heeft, en daardoor den vijand des lands heeft ge holpen. Ook hij kreeg het recht om binnen 8 dagen beroep in cassatie aan te teekenen. bij de landelijke organisatie die de zorg had voor onderduikers en kreeg in die hoedanigheid bonkaarten om te distribuee- ren. Maar het leven van den zwarten han delaar trok hem meer en meer. Hij begon een bonkaart te verkoopen en eindigde met dertig a veertig stuks te verkoopen voor prijzen van honderd gulden en meer per stuk. Het geld besteedde hij om zijq zoon een buitengewoon kostbare postzegel verzameling te bezorgen. De organisatie begreep op den duur niet waar hij al die bonkaarten voor noodig had en schreef op 8 Maart van dit jaar een geheime ver gadering uit waar hij zich zou moeten verantwoorden. In het nauw gedreven zocht hij 'n uitweg en meende dien te vin den door de convocatie van de vergade ring in handen van de Duitsche S. D. te spelen. Het gevolg was dat er een inval werd gedaan in het huis aan de Hoeksche- straat, waar de vergadering plaats vond. Een der aanwezigen, die zich in een ge heime schuilplaats, boven op een kast, had weten te wringen, maar zich verra den zag door een zichtbaar gebleven slip van zijn jas, werd door schoten uit een pistool zoodanig met kogels doorzeefd, dat hij enkele oogenblikken later overleed. Het lijk moest door zijn makkers naar buiten worden gedragen en daar als af schrikwekkend voorbeeld eenigen tijd blijven liggen. De andere aanwezigen werden gearresteerd en twee hunner wer den gefusilleerd. Het verraad van Kooi man werd nog des te schandelijker toen hij daarop gelden ging inzamelen z.g. voor de nagelaten betrekkingen van het drietal. Ook het hiervoor ontvangen geld gebruik te hij ten eigen bate. De advocaat-fiscaal, mr. J. S. Loke, wees op het dubbele landverraderlijke element in de handelingen van verdachte. Hij is de moreele dader van een drietal moorden. In dit geval is maar één straf mogelijk, n.l. de doodstraf, welke straf hij dan ook eischte. De doodstraf werd ook nog geëischt tegen den 33-jarigen A. G. Scholten en den 26-jarigen W. A. van der Riet, die bei den vrijwillig dienst hadden genomen bij de Waffen-SS en den eed van trouw aan Hitier hadden afgelegd. De uitspraak in al deze zaken over 14 dagen.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1