Van Genechten voor den Rechter In Snelle Reeks. Buifenlandsch Overzicht De geldzuivering Na een fel requisitoir eischte de procureur-fiscaal de doodstraf Eerste schip met Indië-Cangers vertrekt Zaterdag De bloembollen Uw auto Zekerheidsstelling Belastingen. Eereraad Weer twee zenders Meer Muziek, Tooneel en Ontspanning p\E Geallieerde bestuurscommissie van E-' Duitschland, in welk lichaam de op perbevelhebbers van de Geallieerde be zettingstroepen in Duitschland zitting heb ben, heeft een proclamatie tot het Duitsche volk gericht, waarin wordt medegedeeld, dat „zekere aanvullende eischen zullen worden gesteld, welke uit de volslagen nederlaag en overgave van Duitschland voortvloeien en welke Duitschland moet volvoeren." O.a. wordt de mogelijkheid ge schapen, dat de Duitschers de kosten van de bezetting zullen moeten dragen. Daar naast worden regelen gesteld die de mas sale uitzetting van Duitschers in en bui ten de voor-oorlogsche Duitsche grenzen leiding zullen geven. Den Duitschen auto riteiten wordt verder gelast alle inlich tingen te verstrekken die noodzakelijk zijn voor de berechting der oorlogsmisdadigers en zij moeten gehoorzamen aan alle be velen der Geallieerden met betrekking tot de eigendomsrechten en titels van perso nen die getroffen zijn door de maatrege len ten aanzien van ras of politiek van de voormalige machthebbers. De Duitsche autoriteiten moeten tenslotte aan de Ge allieerden alle goud, zilver, platina en buitenlandsch bankpapier en munten overdragen. Aanvulling fot f100.J nieuw geld Indische export Heden moest Mr. Dr. R. van Genechten een der „grootheden" uit de N. S. B.- beweging zich voor het Bijzonder Ge rechtshof te 's Gravenhage verant woorden. De publieke belangstelling voor dit proces was aanmerkelijk geringer dan bij Blokzijl, hoewel de perstribune als steeds overvol was. Omstreeks tien uur kwam van Genechten onder geleide van twee parketwach ters, de zaal binnen. Grijs, mager, vermoeid, een troostlooze man, die niet den indruk wekte, dat hij wilde „vechten" voor zijn zaak. De dagvaarding. De dagvaarding legt hem voorts ten laste, dat hij een geestelijke ontwikkeling van het Nederlandsche volk in nationaal-socialisti- schen en jegens Duitschland vriendschappe- lijken zin heeft voorgestaan en daardoor, we tende, dat Nederland met Duitschland in oorlog was, den bezetters actief van nut is geweest. Voorts is hem ten laste gelegd, dat hij in de strafzaak voor het Vredegerechtshof tegen Bom en Kruithof in verband met den dood van overste Mussert, als procureur- generaal op kennelijk partijdige wijze is op getreden. Van Genechten wordt terzijde gestaan door Mr. J. P. A. van den Oever. Onmiddellijk vroeg de president of hij be kende zich schuldig gemaakt te hebben aan het tenlaste gelegde. Verdachte ontkende. Het getuigenverhoor Daarop ving het getuigenverhoor aan. Uit de verklaringen van den rijks recher cheur W. C. J. Wooming, die in 1940 en 1941 veel met van Genechten (toen reeds procu reur-generaal en directeur van politie) moest samenwerken, bleek dat verdachte zeer fel gekant was tegen een ieder, die tegen de N. S. B. was en niet schroomde iederen te genstander van het nationaal-socialisme te laten vervolgen, desnoods door de Sicher- heits Polizei. Als tweede getuige kwam voor Mr. J. C. V. Meischke. subst. officier van justitie te Rotterdam, die op instignatie van verdachte als zoodanig in Nov. 1941 was ontslagen en korten tijd later was gearresteerd, omdat hij geweigerd had tegen zijn geweten in in een politieke zaak een straf te eischen, niette genstaande het feit, dat van Genechten een eisch van gevangenisstraf had verlangd. Van Genechten ontkende op een vraag van den president echter hierin de hand te heb ben gehad. De derde getuige was de commissaris van politie J. G. Amiabel te Rotterdam; die des tijds als inspecteur aan het Haagsche politie corps was verbonden en als zoodanig veel met verdachte samenwerkte. Uit zijn ver klaring bleek, dat van Genechten steeds ge tracht heeft de nationaal socialistische be ginselen in praktijk te brengen en bij her haling met de bezettende autoriteiten samen werkte. De laatste getuige was J. Esmeyer te 's Gravenhage, ambtenaar bij het parket van den procureur-generaal, die in den zo mer van 1942 een SS-man zou hebben belee- digd. omdat hij niet voldoende eerbied had getoond voor het feit, dat deze SS-man, een bekende recidivist, die reeds 20 veroordeelin gen "--hier den rug had, voor „Europa had gevo - :n'\ Deze SS-man had geklaagd bij van Genechten en deze had getuige zeer ernstig berispt en hem zelfs gedreigd met „Scheveningen". Verhoor van verdachte. De president besprak vervolgens punt voor punt de dagvaarding met verdachte. Verdachte gaf toe, dat hij propaganda had gemaakt voor het nationaal-socialisme, ech ter voor Het Nederlandsche nationaal-socia lisme. en niet voor het Duitsche nationaal- socialisme. Zeer pertinent ontkende verdacht de hand te hebben gehad in de arrestatie van Mr. Meischke door de Duitschers. Het requisitoir. „Een man, die over Ijjken gaat om zijn doel te bereiken", aldus typeerde Mr. Zaayer den verdachte, een man, die hoog uitstak boven het rapaille, dat de N.S.B. voortbracht en daarom was deze man zoo gevaarlijk. Toen het Nederlandsche A.s. Zaterdagmiddag om 12 uur zal voor het eerst na meer dan vijf jaren weer een Indië-vaarder het zeegat uitgaan. Dit eer ste schip, dat met een aantal Indiëgangers rechtstreeks uit Nederland vertrekt naar Ned. Oost-Indië, zal van Amsterdam uit varen. Het schip is de „Tarakan", aan boord zullen gaan 32 leden van het corps vrouwelijke vrijwilligers en 68 manne lijke leden van de N.I.C.A. Zuid-Afrika biedt mogelijkheden De Zuid-Afrikaansche regeering heeft het invoerverbod voor bloembollen en bloemzaden opgeheven, hetgeen, gezien den grooten uitvoer uit Nederland voor den oorlog, van groote beteekenis is. Zuid-Afrikaansche tuinlieden en zaad handelaren hebben nog steeds zeer veel belangstelling voor den bollenhandel, en wanneer de markt zorgvuldig wordt aan gepakt, zullen zoo deelt het A. N. P. mede groote orders loskomen, met name van de regeering en de gemeenten, die graag bollenperken in hun openbare tuinen willen hebben. Voor den oorlog was er te Wageningen een speciale afdeeling waar proeven wer den genomen met bollen, die speciaal voor Zuid-Afrika waren gekweekt. volk een stryd op leven en dood voerde tegen Duitschland, koos verdachte de zijde van den vijand. Hü was de ge vaarlijkste man die in den eersten tijd der bezetting opstond om in dienst van de vyanden van het Nederlandsche volk de dressuur van dit volk op zich te nemen. Op grond hiervan eischte de procureur- fiscaal de doodstraf, gepaard gaande aan levenslange ontzegging van het actieve en passieve kiesrecht. Voorts verzocht Mr. Zaayer het Hof ver dachte niet. het recht van cassatie te ver- leenen. De verdediging. Volgens den verdediger Mr. J. P. A. van der Oever voldeed de dagvaarding niet aan de eischen, welke het wetboek stelt. Bo vendien zag mr. van der Oever de zaak gaarne teruggewezen naar de instructie, daar volgens hem het voor-onderzoek in deze zaak te vluchtig en daardoor niet vol ledig is geweest. Verzocht werd de dagvaar ding nietig te verklaren. Bovendien heeft aldus mr. van der Over verdachte geen leiding gegeven aan het Nederlandsche volk. Verd. heeft in hoofdzaak voor de N. S. B. gesproken en in N. S. B.-bladen geschreven. heeft de voort durende belang stelling van deze heeren. Sluit bijtijds een verzekering bij: H. VAN DAM AZN. ZONEN Ged. Oud» Gracht 65 - Haarlem - tel. 1M07 Met beperkingen hervat. Naar wij vernemen hebben de inspec ties der belastingen het werk om te ko men tot zekerheidsstellingen voor belas ting, die reeds verschuldigd is en in de naaste toekomst verschuldigd zal zijn, hervat. Er is evenwel een beperking ge komen. Thans wordt alleen zekerheid ge vraagd voor de Inkomstenbelasting. Al leen wordt daarnaast nog zekerheid ge vraagd voor de Vermogensbelasting als er reden is om aan te nemen dat men te doen heeft met zwarte handelaars of col laborateurs en als blijkt of aangenomen kan worden, dat het vermogen sinds 1940 met meer dan 30 pCt. gestegen is. Voor dit laatste moet de inspecteur afgaan op de Vermogensaangifte voor 1944. Spoedig heelt hij evenwel de beschikking over de latere aangifte, die immers gedaan moet worden op het aangiftebiljet voor de na vordering der belastingen tot September 1945. voor de Letterkunde Een collectieve uitspraak De Eereraad voor de letterkunde is van oordeel, dat schrijvers, tooneelschrijvers en vertalers, die met goedvinden van de Kultuurkamer hebben gepubliceerd, of op andere wijze in het openbaar als kunste naars zijn opgetreden, dienen te worden uitgesloten van iedere publicatie, het sa menstellen van bloemlezingen en het doen opvoeren of voordragen van eenig door hen geschreven werk, benevens van het mededingen naar prijsvragen. Verder moeten zij worden uitgesloten van het aan de markt brengen van reeds versche nen werk, en van ieder ander openbaar optreden op het gebied van de kunst. Dit voor den tijd van tenminste een jaar, in gaande 5 Mei 1945. Deze uitspraak houdt niet in, dat na nader individueel onderzoek geen zwaar dere straffen kunnen worden opgelegd. Een lijst met namen van onder deze uit spraak vallenden is in handen gesteld van den Ned. Uitgeversbond. Voorzoover be trokkenen meenen hiertegen bezwaar te moeten inbrengen, kunnen zij zich schrif telijk wenden tot den secretaris van den eereraad voor de letterkunde, Anna Pawlonastraat 62, Den Haag, vóór 1 Nov. a.s. Letterkundigen uitgesloten. De Eereraad voor de letterkunde heeft uitgesloten: J. W. F. Werumeus Buning voor 2 jaar; Roel Houwink voor 5 jaar; K. Smeljk voor 10 jaar; A. F. Miranda voor 10 jaar. De uitsluitingen gaan in 1 September 1945. „De bloemist uit Aalsmeer" Een dame aan de Garenkokerskade te Haarlem kreeg Dinsdag bezoek van iemand, die zich uitgaf voor een „bloemist uit Aals meer". Hij wilde de bloemen van mevrouw bespuiten. Mevrouw had een clivia, die wel eens vakkundige behandeling noodig had en zoo werd de „bloemist" binnen gelaten. En de clivia werd vakkundig behandeld. Maar de bloemist bleek ook op een ander terrein vakkundig, want toen hij weg was miste de dame, die slecht van gezicht is, twee gouden ringen, die op een dressoir als 't ware voor het grijpen lagen. Zij deed aangifte bij de politie, die den bloemist tracht op te sporen. Met ingang van Zondag 7 October zal ook de tweede groote Nederland sche omroepzender te Lopik in gebruik genomen worden. Het ligt in de bedoeling, dezen tweeden zender in te schakelen den geheelen Zon dag, des Zaterdags van 2 uur 's middags en alle andere werkdagen van 6 uur des avonds tot aan de sluiting. Gedurende die perioden, waarin de drukste luisteruren vallen, zal het dus mogelijk zijn twee ge heel verschillende programma's van „Her rijzend Nederland" te beluisteren. Alleen de rubriek „Op de brug", op Vrijdagavond in welke rubriek de minister-president en andere leden van het kabinet het woord plegen te voeren, zal over beide zenders te beluisteren zijn. Zeer binnenkort zullen weer eigen radio orkesten optreden. Op Zondagavond 7 Oc tober zal het Radio-Philharmonisch Or kest, bestaande uit 94 musici en onder lei ding van den dirigent Albert van Raalte. zijn eerste uitvoering geven, waarna het op geregelde tijden voor de radio zal con certeeren. Andere orkesten zijn met hun repetities bezig en zullen zich ter zijner tijd doen hooren. Voorts is een nieuwe hoorspel-afdeeling gevormd, die geregeld weder enkele hoor spelen per week zal verzorgen, het eerste op Woensdag 10 October a.s. Aan deze af deeling, die onder leiding staat van den heer Ben Albach, zijn onder meer ver bonden Carel Rijken, W. van Capellen, Kommer Kleyn en S. de Vries Jr. Er wordt thans getracht de stem van Nederland in den aether weder over de geheele wereld te doen hooren. Vrijdag openingsconcert H.O.V. Hoewel de H.O.V. het eerste orkest in den lande was, dat een speelvergunning verkreeg en reeds meermalen in Haarlem, Bloemendaal, Zaandam en Bennebroek in oratoria, opera's, feest- en andere concer ten begeleidend optrad, zal het eerste serie-concert a.s. Vrijdag plaats hebben in de Gemeentelijke Concertzaal. (Het kerk- concert van onlangs was een inhaal-con- cert). Hein Jordans zal ook op dit concert als dirigent optreden. De solist Jo Juda zal het vioolconcert van Tschaikowsky, dat in den oorlogstijd tot de verboden muziek behoorde, voordragen. Hein Jordans brengt „Uit de nieuwe wereld" van Dvo rak en de Egmont-ouverture van Van Beethoven ten gehoore. Het programma vormt een mooi begin van het seizoen en verdient aller belangstelling. De Anglicaansche Kerk, die tijdens den oorlog haar werk in het openbaar heeft moeten staken en dit slechts op bescheiden schaal ondergronds heeft kunnen voortzet ten, treedt thans weer in het volle licht. Zon dagmiddag om 14,30 uur wordt de eerste dienst gehouden in de Oud-Katholieke Kerk aan den Kinderhuissingel te Haarlem. De voorganger is dan the Reverend Evans, Bri tish Army Chaplain. Op tal van bruggen te Haarlem ontbre ken de reddingshaken, vele zijn verstookt. Ook reddingsplankjes ondergingen het zelfde lot. Laat men toch bedenken dat alleen in Haarlem meer dan 500 menschenlevens gered konden worden met de reddingshaken en plankjes. Chris v. d. Glas, viool en Pie v. d. Glas Boosman, piano, zullen een sonaten recital houden op Dinsdag 9 October in het Gem. Concertgebouw te Haarlem. Het programma bevat werken van: Tartini. Mozart, Voor molen en Brahms. Op de jaarlijksche vergadering van de N. V. Hypothecaire Beleggingsbank te Haar lem, die heden gehouden is, heeft men be sloten over het jaar 1944 geen dividend uit te keeren. Er geschiedden geen nieuwe benoe mingen. Het jaarverslag over 1944 werd goed gekeurd. De abonnements-concerten, welke te Haarlem plaats zouden vinden op 4 Oct., 17 Oct., 7 Nov. en 14 Nov., zijn wegens de geld- saneering veertien dagen uitgesteld. Het eerste concert vindt nu plaats op Woensdag 17 Oct. in de Gem. Concertzaal. Solist is Theo Ólof, viool, aan den vleugel Luctor Ponse. De orgelbespelingen op Donderdagmid dag in de Groote Kerk te Haarlem zijn voor dit seizoen geëindigd. Dinsdagmiddag is te Halfweg een ernstig ongeluk gebeurd, waarvan de 13-jarige ambachtsscholier H. van R. uit Zwanenburg het slachtoffer is geworden. Deze jongen was uit Amsterdam meegereden met de auto van den heer S. Nabij de kruising van het Sec torpark te Halfweg sprong hij met zijn vriendje van den wagen af. H. van R. bleef met zijn been achter een schot hangen, zoo dat hij met het hoofd op straat terecht kwam. De verwondingen lieten zich aanvankelijk niet ernstig aanzien, maar de .iongen is den daarop volgenden nacht overleden. SPORT KORFBAL. Competitie-indeeling Haar- lemsche Korfbalbond. Eerste klasse: Animo Ready 1, Aurora 2, Haarlem 2, Nieuw Flora 1, Oosterkwartier 3, Oosthoek 1, Sport Vereent 2, T. H. B. 2, Watervliet 2. Tweede klasse: Animo Ready 2, Aurora 3 en 4, Nieuw Flora 2, Onder Ons, T. H. B. 3, Watervliet 3 en 4. Derde klasse A: Aurora 5 en 6, Oosterkwar tier 4, Sport Vereent 3, T. H. B. 4, Water vliet 5. Derde klasse B: Aurora 7, Haarlem 3, Oost hoek 2, Sport Vereent 4. Watervliet 6. Voorts zijn twee adspirant-afdeelingen ge vormd, waaraan 13 twaalftallen deelnemen. HOCKEY. Tot leden van het dagelijksch bestuur van de Haarl. club H. B. S. zijn ge kozen: M. B. Botman, voorz.; C. Langerijs J., penningm.; mej. M. W. van der Heijden, secretaresse. AGENDA VOOR WOENSDAG 3 OCTOBER Gem. Concertzaal: Leidens strijd en zege praal, kinderkoor concert, 19.30 uur. Muziek zaal Brinkmann: Dr. A. v. d. Boom, 20 uur. Rembrandt Theater: De slag om Rusland, 14.30, 16.15, 19.15 en 21.30 uur. Cinema Palace: Remember the Day, 14, 16.15, 18.45 en 21 uur. Luxor: Hoe raak ik mijn geld kwijt?, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: De ontem bare nachtegaal, 14, 16.30, 19 en 21.15 uur. Er zijn in het stuk nog heel wat meer bepalingen opgenomen, maar deze enkele zijn waarschijnlijk reeds voldoende om duidelijk te maken, dat de toekomst van Duitschland volkomen in handen van den controleraad wordt gelegd. Dit is een aan vulling op Potsdam die den Duitschers nog duidelijker zal maken, dat zij in eigen land niets te vertellen hebben. Een andere mededeeling meldt, dat er in Zuid-Duitschland drie staten zullen worden gesticht, B^ren, Wurtem- berg-Baden en Groot-Hessen. Elke staat zal zijn eigen staatsregeering hebben en volledige wetgevende macht bezitten. De Amerikaansche regeering zal haar ambte naren terugtrekken zoodra een voldoende aantal Duitsche beambten is gekozen. Ook dit plan accentueert de wil om Duitschland niet meer tot macht te laten komen. De Gaulle krijgt steun. Hoewel nog niet de definitieve uitslag van de Fransche kantonnale verkiezingen bekend is, is reeds gebleken, dat een belang rijk deel van het Fransche volk De Gaulle steun verleent. Want wel is het aantal com munisten van 72 in 1934 tot 328 gestegen, maar de met hen in het verzet tegen De Gaulle samengaande radicaal-socialisten zijn van 969 zetels tot 616 teruggeloopen, zoodat de radicale linksche richting in Frankrijk in totaal minder mandaten heeft verwor ven dan in 1937. Binnen deze twee groepen heeft zich echter een verschuiving naar links voorgedaan, juist zooals het heele Fransche volk blijkbaar meer linksche sym pathieën heeft gekregen. Van de 2990 zetels zijn er n.l. voor de socialisten (S.F.I.O.) 812 (1937 381), republikeinsche volkspartij 230 (32), linksche republikeinen en democrati sche alliantie 164 (434) n.l. nog verworven. De centrumpartijen hebben belangrijke ver liezen geleden. Maar als men het geheel be schouwt is de verschuiving in het Fransche kiezerscorps niet overwegend in radicaal linksche richting gegaan. En daar de com munisten. radicaal-socialisten en de com munistisch georiënteerde, verzetsbeweging, welke echter maar zeer geringe aanhang heeft verworven, de voornaamste bestrijders van De Gaulle zijn. beteekenen deze verkie zingen een versteviging van zijn positie. De kans. dat zijn plan. om aan de einde dezer maand te kiezen volksvertegenwoordiging uitgebreide volmachten te vragen, opdat bij de taak van herstel en hervorming geen hinder wordt ondervonden van een consti tuante, welke zou willen meeregeeren. zal slagen, is aanmerkelijk grooter geworden. De bestrijders van deze plannen zeggen, dat door aanneming ervan de dictatuur weer wordt binnengehaald, maar op grond van de thans bekende verkiezingsresultaten zou men zeggen, dat deze gedachte slechts bij een deel van het Fransche volk ingang heeft gevonden. Blijkbaar ziet het meerendeel der Franschen in hem de figuur, die het land een stabiele regeering kan bezorgen. Personen die minder dan 100 op hun geldkaart hebben gestort en ook geen vol doende tegoed hebben bij het door hen ge kozen inleveringskantoor om het ontbreken de bedrag daaruit aan te vullen, kunnen het ook aanvullen uit hun tegoed dat zij van vroeger datum bij een andere instelling heb ben. Zij kunnen zich in het tijdvak van 8 tot 13 October aanmelden met hun geld- kaart en distributiestamkaart bij het kan toor waar zij het geld hebben staan dat voor de aanvulling gebruikt kan worden. Naar de Indische redacteur van ANP- Aneta verneemt zijn de vooruitzichten voor den export uit Ned.-Indië niet ongunstig te noemen. Bevoegde instanties hier te lande hebben bericht ontvangen, dat op Java 35.000 ton rubber is aangetroffen op onder nemingen en in goedangs (pakhuizen). Ten aanzien van de rubber is de algemeene in druk. dat een hoog percentage van het areaal op Java spoedig weer productief zal zyn. Een zeer gunstig aspect vertoont de sui kersituatie. De voorraden suiker, die men, volgens tot dusver beschikbare inlichtingen, op Java heeft aangetroffen, beloopen niet minder dan 1.400.000 ton. In dit getal is in- tusschen reeds verdisconteerd het cijfer van de nieuwe oogst. Daar men de locale con sumptie op rond 400.000 ton 's jaars mag schatten, blijft er dus voor uitvoer een mil- lioen ton over. De beteekenis van dit cijfer zal duidelijk zijn, als men beseft, dat de laatste jaren voor den oorlog dit uitvoer- cijfer niet of nauwelijks werd bereikt. Daarentegen staat het vrij slecht met de thee- en koffiecultures. Van export van thee en koffie zal, naar verwacht wordt, de eerste Jaren wel niet veel komen.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2