Situatie op Sumatra onduidelijk De Noodraden Atoombom blijft Anglo-Amerikaansch geheim Een mïjnontploffing Negen jongens gedood Moeilijkheden in Oostenrijk De uitgezonden arbeiders Het woord is aan. Geen gas de doodstraf geëischt Ter dood veroordeeld De Geldzuivering Wie is er nog niet thuis? Wat krijgen we te rooken? (BOo Jaargang Xo. 18148 TT jj 11 Tj Dinsdag 9 October 1845 Bureaux: Groote Houtstr. 93 l"""! Tr I T|| C? I 1/*N" I /~1 Uitgave van de Stichting en Soendaplein 37, Haarlem VJ |l VE V J V J Voorlichting te Haarlem. IJmuiden: Kennemerlaan 154. Abonnementen: p.week 31 ct, Telef. 5437. per kwartaal 4. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-Hoofdredacteur; Robert Pecreboom M. Redactie 10600 Expeditie 14825. IN den loop van deze maand zullen de tijdelijke gemeenteraden hun taak gaan vervullen. Aanvankelijk, toen er sprake was van gemeenteraadsverkiezingen in December, leek die taak wel heel kort van duur te zullen zijn. Maar sinds prof. Schermerhorn de verwachting uitgespro ken heeft, dat de Raadsverkiezingen ge lijktijdig met de Kamerverkiezingen in de maand April gehouden zullen worden, moeten wij aannemen dat de Noodraden minstens een half jaar in functie zullen blijven. Binnen een maand zullen zij wet houders moeten kiezen, alsmede natuur lijk de noodige commissies van bijstand. Daarmee zal het gemeentelijk bestuurs- bedrijf tenvolle hersteld zijn, zij het dan nog zonder het erkende en wettige, dus op den duur onmisbare fundament van de volksuitspraak. Ik zou de hoop willen uitspreken, dat de noodraden van den nood een deugd zullen maken en een voorbeeld geven van goed en weloverwogen bestuursbeleid. Niet alleen omdat een goed begin het halve werk is, maar ook omdat in de her innering aan het optreden van de voöv oorlogsche gemeenteraden oud zeer leeft. Ik behoor niet tot diegenen, die in een generaliseerenden vernieuwingsijver alles afkeuren wat vooroorlogsch was, veelal zonder deze krasse verklaring nader toe te lichten. Er is, ook in de periode 1918- 1940, in ons land veel goed werk gedaan, er zijn zelfs groote daden verricht. Er is veel ondernemingsgeest tot uiting geko men. Bovendien bezitten wij kostbare waarden, vergaard in veel langer tijdsver loop, die niet geminacht mogen worden. Wie vernieuwen wil kan alleen werkelijk slagen, als hij datgene van het oude be houdt, dat goed was. Maar er waren opvallende tekortkomin gen, ook in het beleid der gemeenteraden en men zou den Noodraden wel willen toeroepen: Pas op dat gij er niet in terug valt! Er zijn redenen om te hopen, dat daar kans op is. Ten eerste de omstandig heid, dat de meeste leden zich zelf be wust zullen zijn van de noodzaak van vernieuwing. Ten tweede het feit, dat de verkiezingen zoo nabij zijn en dat zij zich nauwkeurig geobserveerd zullen voelen door een openbare meening, die de terug- keerende colleges van openbaar bestuur met nieuwsgierige belangstelling en ge- reede critiek zal gadeslaan, volkomen be reid om straks diegenen niet te kiezen, die r.iet aan haar verwachtingen voldoen. Aan het hoofd van de gemeente staat de Raad, zegt de Gemeentewet. Deze for mule drukt een machtspositie uit, maar tevens een verplichting. Geen geringe ver plichting. Zij houdt in dat dit college een belangrijk deel van het gemeentelijk gezag belichaamt. Noblesse oblige. Het uitoefe nen van gezag eischt, behalve kundigheid, een zekere houding en waardigheid. Die kan de Raad niet aan burgemeester en wethouders overlaten. Hij behoort er zelf in te deelen. Dat eischt de openbare mee ning en dat eischt zij terecht. Zij vergt, min of meer bewust, dat de Raad zal be staan uit een aantal van de beste leden der bevolking, waarmee ik bedoel: het best door kennis, belangstelling en ver antwoordelijkheidsgevoel geschikt voor de gemeentelijke bestuurstaak. Voldoet de Raad niet aan dien eisch, dan verliest hij gezag. Er wordt geringschattend over hem gesproken, schouders worden opgehaald, er wordt gelachen om zijn debatten. Het is niet te ontkennen, dat de openbare be stuurslichamen in Nederland vóór den oorlog een deel van hun gezag verloren hadden. Zij staan nu voor de moeilijke taak, te trachten dat te herwinnen. En de pauze van vijf jaar geeft hun een nieuwe kans. Ik schrijf nu alleen over gemeenteraden en zal ook daarom niet pogen binnen dit beknopte bestek alle oorzaken op te som men, die destijds tot verzwakking van het gezag der openbare bestuurslichamen leidden. Maar dit zij duidelijk gezegd: ge meenteraden zijn niet bestemd voor het botvieren van politieke partijtwisten en evenmin voor het voeren van debatten over binnenlandsche en buitenlandsche aangelegenheden. Die formule: „Aan het hoofd van de gemeente staat de Raad" houdt niet alleen macht en gezag bin nen het kader van de wetsbepalingen der democratie maar ook een beperking in. Die zit in het woord gemeente. De Raad heeft tot taak de gemeentebelangen te be hartigen, niet meer en ook niet minder. De leden zitten er niet in ten dienste van de een of andere bevolkingsgroep, maar om de geheele bevolking te dienen. En „de menschen buiten" verdragen niet van hen, dat zij bij de gemeentebegroo- ting algemeene beschouwingen gaan hou den over de landspolitiek of over den Volkenbond, inplaats van over de begroo ting. Evenmin, dat zij propaganda voor partijleuzen gaan voeren.- Daar zijn de openbare vergaderingen van hun partijen voor. Houden zij zich niet aan hun be perkte maar verantwoordelijke taak en gaan zij debatteeren over onderwerpen, die buiten hun bevoegdheid liggen en die velen van hen dan ook niet beheersc-hen, dan ergeren zij de bevolking en verliezen hun gezag. Moge dit alles beter beseft worden dan vroeger. Ook wat „incidenten" betreft. Mocht het hier en daar niet beseft wor den en mochten er leden zijn, die meenen hun mond niet te kunnen houden als een medelid zijn bevoegdheid te buiten gaat, dan zal nieuwe wetgeving zich wel dwin gend doen gelden. Want zoo^ullen al die- United Press meldt over den toe stand in Indië, dat de politieke situatie op Sumatra zeer ongewoon is. Verschil lende elementen staan tegenover elkaar. Er is een actieve ondergrondsche bewe ging. Momenteel wantrouwt ieder den ander, zoodat de atmosfeer geladen is. Te Siantar is het tot een botsing gekomen tusschen Chineezen en inboorlingen. De Inboorlingen blijken erg slecht op de hoogte te zijn van de situatie in de wereld. Soekarno is overgegaan tot het benoe men van gouverneurs voor Sumatra, Borneo, Celebes en de Molukken. Het Indonesische leger, waarvan de leden in dienst der Japanners zijn geweest en de S.S.-troepen worden in de buurt van Ba tavia gereorganiseerd. Het doel van dit leger is den terugkeer der Nederlanders te voorkomen. Soekarno verklaarde, dat de nationalisten geen duimbreed zullen wijken en desnoads bereid zijn te vechten. Dr. van Mook staat in geregeld contact met de Nederlandsche regeering. Econo mische experts hebben verklaard, dat als in Indië weer wet en orde heerschen de productie van vele belangrijke producten spoedig weer op oud peil zal zijn. De thee cultuur zal practisch opnieuw opgebouwd moeten worden. Financieele situatie fantastisch. De financieele situatie op Java is op het oogenblik verward en fantastisch. De speculaties in goederen en geld zijn op hol geslagen. Op het oogenblik gaan alle zaken vrijwel uitsluitend met Japansche guldens, hoewel in sommige streken het vroegere Ned. Indische geld nog gangbaar is. Het Japansche geld wordt nergens vertrouwd, maar toch wordt het overal aangenomen. Een aantal oorlogscorrespondenten heeft een pas aanvaard van de republikeinen, waarbij persoon en auto tegen m-olest ge waarborgd worden. De republikeinen zijn begonnen met kortegolfuitzendingeh voor overzeesche propaganda. Gen.-majoor Overakker gefusilleerd. Uit in Nederland ontvangen berichten is nu zekerheid verkregen dat generaal- majoor D. R. Th. Overakker medio 1944 door de Japanners op Sumatra is gefu silleerd. Gen.-majoor Overakker heeft na de capitulatie van Ned.-Indië een zeer be langrijke rol gespeeld in het ondergrond sche verzet tegen den Japanschen over weldiger op Sumatra. Nehroe wil naar Indië. Pandit Jawaharlal Nehroe, de vroegere president van het Britsch-Indisc-he con gres verklaarde dat hij gereed was om een bezoek aan Java te brengen in ant woord op de uitnoodiging van Soekarno, President Truman heeft onomwonden verklaard, dat het geheim van de atoom bom niet gedeeld zal worden met andere naties en derhalve Anglo-Amerikaansch bezit blijft. Hij deelde voorts mee, dat geen der bondgenooten een verzoek had inge diend om aangaande de vervaardiging van atoombommen te worden ingelicht. Onder handelingen zullen worden geopend met Canada en Engeland teneinde tot een in ternationale overeenkomst te geraken, waarbij het gebruik van atoombommen wordt verboden. Honderden dooden zijn in de provincie Limburg reeds gevallen, tengevolge van mijnontploffingen. Het ernstigste ongeluk in deze droeve reeks heeft zich afgespeeld in de gemeente Maasniel, in de omgeving van Roermond. Daar op een terrein dat door de Duitsche mijnenruimers was ge zuiverd vond een troepje schooljongens een zoogenaamde tankmijn. Toen zij er aan begonnen te prutsen is het projectiel ontploft, met het ontzettende gevolg, dat zeven jongens op slag werden gedood en twee later overleden aan hun wonden. De jongens waren in den leeftijd van 8- 14 jaar, en allen afkomstig uit het ge hucht „het Spik", een gezin verloor drie jongens. De distributie van koffie. In afwijking van het oorspronkelijke voor nemen zal bij de a.s. distributie van koffie geen bon worden aangewezen voor kinderen voor wie een bonkaart KD 512 of KE 512 uit gereikt is (dat is de leeftijdsgroep van 0 t.m. ca. 4 jaar), genen het wenschen, die vernieuwen wil len wat verkeerd was. En dat zijn er velen! Ik eindig met een woord van hulde aan den Noodraad van Bloemendaal. Die heeft, bij de bekendmaking van zijn samenstel ling, den unaniemen wensch geuit dat geen partij-etiketten bij de namen ver meld zouden worden. Er is geen reden om te zeggen, dat alle Noodraden dat hadden moeten doen. Het is een gebaar. Maar een gebaar, dat den oprechten wensch tot ge meenschappelijk werk in het gemeente belang aangeeft. En daarom goed en be langrijk. R. P. die „vier leiders van de vrijheid" uit- noodigde om zich persoonlijk van den toestand op de hoogte te komen stellen. De voedselpositie op O. Java is tamelijk goed, in Midden Java moeilijk en op W. Java en in Batavia slechter. In Bandoeng zijn alle gematigde ambtenaren door de Indonesische nationalisten gearresteerd. In Batavia duurt het leegrooven van Ne derlandsche huizen voort; er wordt van hinderlagen uit door Indonesiërs op Ne derlandsche officieren geschoten. Ernstige moeilijkheden zjjn gerezen tus schen de Russen en de andere geallieer den in de controlecommissie voor Oosten rijk, meldt Reuter uit Weenen. De Sovjet vertegenwoordigers hebben op het aller laatste oogenblik hun veto uitgesproken tegen twee belangrijke maatregelen, waar over men het aanvankelijk eens was ge worden. Zij weigerden n.l. een nieuwe wet op de geldcirculatie goed te keuren, welke zich richt tegen de ernstig dreigende inflatie en welke Maandag van kracht zou worden. Bovendien hebben zij hun veto uitge sproken over een clausule in een te slui ten handelsovereenkomst tusschen Oos tenrijk en Tsjechoslowakije, volgens welke Oostenrijk petroleum (geproduceerd te Zistersdorf) zou ruilen voor steenkool, waaraan het dringend behoefte heeft. Toen Renner het concept voor een der gelijke handelsovereenkomst aan de be zettende mogendheden voorlegde, gaven de Russen te kennen, dat de zaken, die Zistersdorf betroffen, noch Oostenrijk, nog den drie anderen bezettenden mo gendheden, doch alleen Rusland aangaan. Dienovereenkomstig hebben de Russen thans het gansche olieveld bezet en daar mee de olieproductie onder hun controle gesteld. Volgens gezaghebbende kringen is daar door een zeer ernstige situatie geschapen: het is de eerste concrete consequentie van de mislukking der Londensche conferen tie. Gaat de ontwikkeling in deze richting verder, dan dreigt er chaos in het kleine, door vier mogendheden geregeerde Oos tenrijk. Naar aanleiding van het overleg tus schen den bedrijfsraad voor het bouwbe drijf en het college van rijksbemiddelaars is een regeling getroffen voor de arbeids voorwaarden voor arbeiders die buiten hun woonplaats werken en huisvesting genieten. Gehuwden zoowel als ongehuwden krij gen een woonplaatstoeslag gelijk aan het verschil tusschen het loon van de woon- en de werkgemeente. Gehuwden en kost winners behoeven geen vergoeding voor voeding te betalen. Voor ongehuwden niet- kostwinners blijft 1,vergoeding voor voeding per dag verplicht. Alle noodzake lijke reisuren worden als werkuren ge rekend. OUD-ILLEGALE WERKERS OVER INDIë. De Interprovinciale Raad van de Gemeen schap van oud-illegale werkers in Nederland heeft (naar Trouw meldt) het volgende tele gram gezonden aan den minister-president prof. ir. W. Schermerhorn: „De Interprovinciale Raad der G.O.I.W.N., op 5 October in vergadering bijeen te Utrecht, gevoelt zich gedrongen zich namens alle leden der gemeenschap accoord 4e ver klaren met het door de regeering ingeno men standpunt in zake de hangende Oost- Indische kwestie. De Raad spreekt zijn ver ontwaardiging uit over het door de Commu nistische Partij Nederland in dezen ingeno men standpunt en verklaart het lidmaatschap van de C. P. N. onvereenigbaar met het lid maatschap van zijn gemeenschap. Hij noodigt u uit zoowel in Indië als hier te lande met de meeste gestrengheid te willen optreden". ONRECHTMATIGE ONDERTEEKENING. Naar aanleiding van een Maandag door het A.N.P. onder den titel „Een protest der verzetsorganisatie" gepubliceerd pro test inzake Oost-Indië, dat afkomstig zou zijn van „de voormalige samenwerkende verzetsorganisaties van Nederland" ver neemt het A.N.P. nader van- de Groote Adviescommissie der Illegaliteit, dat aan dit stuk door eenige particulieren on rechtmatig de naam der Nederlandsche verzetsorganisaties is verbonden. La Bruyère: Indien gij met zorg waar neemt, wie wel de lieden zijn, die niet kunnen prij zen, die altijd afkeuren, die over niemand tevreden zijn, zult gij zien dat het juist de genen zijn, over wie nie mand tevreden is. buiten den meter om De politie van Haarlem heeft een speurtocht ingezet naar lieden, die clandestien gas betrekken en daar mee een on-sociale daad plegen. Vijf dezer laakbaren zijn reeds door de politie gesnapt en zullen zich wegens gasdiefstal moetea, verantwoorden. Nu Nederland langzaam aan den greep van de ontreddering ontkomt, is het zaak, dat iedereen zijn taak beseft in het groote plan van het herstel. Wij moeten ons soms nog een weinig be perken, maar laten we beseffen, dat hoe grooter daarin die dicipline is, hoe gauwer deze beperkingen kunnen worden opgeheven. Tegen man en vrouw Door het Bijzonder Haagsch Gerechts hof dat te Rotterdam zitting hield, is door den advocaat-fiscaal tegen de 25-jarige J. M. Vermeulen en haar 30-jarigen man J. de Jong de doodstraf geëischt. Beiden waren in Juni 1942 naar den Duitschen Sicherheitsdienst gegaan, om er te gaan verraden, dat C. Schouwenburg met plan nen rondliep om telefoonkabels op het sportterrein Woudesteyn door te knippen, plattegronden bezat van vliegvelden en benzineopslagplaatsen en besprekingen voerde over het geven van seinen aan Engelsche vliegtuigen. Genoemde Schou wenburg werd eenigen tijd later voor deze zaak in Utrecht door de Duitschers ge fusilleerd. Het Haagsch Bijzonder Gerechtshof heeft te Rotterdam zijn eerste vonnis gewezen. De onderwijzer C. Kooman, die als lid van de illegaliteit honderden bonkaarten verduisterde en door zijn kornuiten ter verantwoording geroepen, den Duitschen Sicherheitsdienst ging waarschuwen, werd ter dood veroordeeld met recht op cas satie. LOONEN. Ook voor de loonen die 13 Oct. uitbetaald moeten worden kan door werkgevers, als zij geen geld genoeg op vrije rekening hebben, beschikt worden over geblokkeerd geld. NIET SCHRIJVEN AAN HET DEPARTEMENT. Men wordt verzocht over de geldzuive- rings-aangelegenheden niet te schrijven aan het departement van financiën, daar in de meeste gevallen een bank bestaande moeilijkheden kan oplossen aan de hand van de verstrekte richtlijnen. Een verzoek van den dienst der repatrieering Luitenant-kolonel S. C. F. Maas, wnd. hoofd van den Dienst der repatrieering heeft in een radiorede medegedeeld, dat de stroom van duizenden gerepatrieerden al sinds eenigen tijd is afgeloopen. Per week komen nu nog slechts eenige honderden in ons land terug. Volgens inlichtingen der verbindings officieren zijn er nu ook nog slechts een be trekkelijk klein aantal Nederlanders op vreemd grondgebied. Daarom wordt het nu de tijd geacht om een balans op te maken om vast te stellen hoeveel Nederlanders indertijd naar Duitsch- land gevoerd zijn en hoeveel er teruggekeerd zijn. Om daartoe te komen wordt gevraagd aan het informatie- en registratiekantoor Groenhovenstraat 13 in Den Haag op te ge ven wie naar Duitschland vertrokken zijn (naam, voornamen, geboortedatum, geboorte plaats en adres in Nederland. Ook moeten de namen opgegeven worden van personen waarvan men weet dat zij nog in Duitsch land leven of daar overleden zijn als die op- plaats en adres in Nederland). Ook moeten Als de vertrokkene of weggevoerde geen familie in ons land heeft, wordt gevraagd of buren, vrienden, pensionhouders of anderen de opgaaf willen inzenden. Het is béter dat over één persoon drie opgaven komen dan geen enkele. Op 13 October zal een bon worden aange wezen voor het koopen van 40 Rhodesia- sigaretten of 20 cigarillos of 10 sigaren; op 20 October een bon voor het koopen van 20 Engelsche- of Amerikaansche sigaretten; op 27 October een bon voor 40 Rhodesiasigaret- ten of 20 cigarillos of 10 sigaren en op 3 No vember een bon voor 20 Engelsche of Ameri kaansche sigaretten. De prijs van Rhodesia-sigaretten blijft voorloopig gehandhaafd op 75 cents per pakje. Zoodra er voldoende sigarettenpapier kan worden gemaakt, zal een bepaalde hoeveelheid vloeitjes bij de shag worden geleverd. Dit kan echter nog eenigen tijd duren. De bevoorrading van grossiers en de tailhandelaren in tabaksproducten zal deze week later geschieden dan normaal. De mogelijkheid bestaat, dat het zelfs pas be gin volgende week zal worden, zoodat het a.s. Vrijdag te verwachten tabaksrantsoen mogelijkerwijs pas begin volgende week aan de cliënten zal kunnen, worden ver kocht. i

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1