Haarlems Dagblad Laval Soekarno raakt controle op volgelingen kwijt' Het' woord is a*an.... V. St. tegen verplaatsing der Duitsche industrie Rantsoenen over twee weken Schiphol wordt W ereldluchthaven De doodstraf geëischt Tegen den Verkeers-chaos De Geldzuivering Gedenkteekens te Haarlem 60e Jaargang No. 18150 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154. Telef. 5437. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 11 October 1945 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p.week 31 ct. per kwartaal 4. Tel: Redactie 10600. Expeditie 14825. DE ex-minister-president van de regee ring Vichy, Pierre Laval, is te Parijs ter dood veroordeeld. Volgens de berich ten van de zittingen is het nogal een raar en verward proces geweest. Natuurlijk was het rijk aan incidenten, vooral door toedoen van den verdachte zelf, die schreeuwde, protesteerde en poogde ob structie te voeren. De groote stijl ontbrak. De sfeer der „grande tragédie", die zoo menigmaal de Parijsche rechtszaal ver vuld heeft bij groote verraad-processen, bleef afwezig. Zelfs de vlijmscherpe eischer André Mornet, de man met de venijnige sik, de stekende oogen en het vervolgers-instinct, kwam ditmaal niet tot zijn dramatische gebaren en kreten en zijn woedende uitbarstingen van welbe spraaktheid. Blijkbaar was de figuur van dezen be schuldigde te armoedig, te zeer derde rangs. Dat zijn de meeste gevallen groot heden van het lugubere tijdvak, dat ach ter ons ligt. Derderangs. Men geneert zich eigenlijk men geneert zich voor de be schaving dat dergelijke lieden een hoofdrol hebben kunnen vervullen. Laval was voor den oorlog al een ty pisch voorbeeld van de politieke verwor ding in de Derde Republiek. Hij was al meermalen minister geweest en zelfs pre mier, na een carrière die begonnen was als obscuur advocaat in strafzaken. De wereld kende hem al vele jaren en ver wonderde zich erover, dat een dergelijke politieke avonturier het in Frankrijk zoo ver had kunnen brengen. Alleen met som mige figuren in Duitschland en Italië scheen hij vergelijkbaar. Dat bleek dan ook uit het vervolg. Laval voelde zich misschien in dat gezelschap het best op zijn plaats. Het bleek uit zijn buitenland- sche intriges jaren vóór den oorlog, die ik vandaag niet zal gaan ophalen. Genoeg is eraan te herinneren, dat zij den oorlog in Abessinië hielpen veroorzaken, het wan trouwen in Europa op de spits dreven en het werk van diegenen, die naar den vrede streefden, ondermijnden. Deze man met het uiterlijk van een zigeuner: met het dikke, blauwzwarte haar. de helle groene oogen, de katachtige manierendeze draaitol met den sluwen betoogtrant moest vooral in de Noordelijke landen wel afkeer wekken. Zijn eeuwige witte das accentueerde zijn zwarte, ongunstige voorkomen. De linkerzijde kwam in Frankrijk aan het bewind en hij bleef jarenlang op het tweede plan. Na den wapenstilstand in 1940 zou hij weer naar voren komen. Pétain, het nieuwe staatshoofd onder de Duitsche macht, benoemde hem tot zijn eersten minister en hij hervatte zijn po litiek gekonkel in het bewind dat in Vichy, in het onbezette deel van Frank rijk, zetelde. Het zou hem naar den on dergang voeren, waarin dergelijke lieden onvermijdelijk belanden. Zijn methode van verdediging voor het Hof had maar één leidende gedachte: alle schuld op Pétain gooien. Hij poogde zich voor te doen als het slachtoffer van den boozen maarschalk van diep-in-de-tach- tig, van dien stokouden man dien hij (vol gens zijn bewering) eens had toegevoegd, dat hij meer macht bezat dan Lodewijk de Veertiende, de absolute monarch, want die hield er nog een parlement op na en raadpleegde het regelmatig. Tegenover een figuur als Pétain was dat zeker niet het juiste woord om matiging van die macht te bereiken. Als Laval het indertijd geuit heeft, zal hij het gedaan hebben om den ouden man te vleien en hem des te ge makkelijker in zijn greep te krijgen.Een veel jongere dan hij, zelfs al ware hij er varen politicus, zou de handen vol gehad hebben aan, een zoo sluwen vos als Laval. Hoe kon de'oude soldaat, onervaren in het politieke spel en gevoelig voor vleierij, hem ooit doorzien? Laval zei tot zijn rechters, niet te be grijpen waarom hij de grondwet van 1875. de grondwet van de Derde Republiek, had moeten ontzien. Want men ging nu im mers over die grondwet stemmen? Dit is wel een erg goedkoop argument. Het wa.s te voorzien dat dit proces met de' doodstraf zou eindigen. Ik schrijf het zonder eenige voldoening, want ik bewon der de doodstraf niet, ook niet in Frank rijk. Laval had zelf voorzien dat het zoo eindigen zou. Hij zei, toen men het hem in zijn cel kwam mededeelen want hij was tot de laatste zitting niet toegelaten dat hij niet anders verwacht had en zou weigeren, een gratieverzoek te onder teekenen. Dit leek een groot gebaar. Maar tezelfdertijd waren zijn verdedigers, na tuurlijk met zijn instemming, al begonnen met pogingen om revisie van het proces te verkrijgen. Hij was dus nog heelemaal niet zoover, dat hij zich bij zijn lot neer legde en het stadium van een verzoek om gratie was nog niet bereikt. Pierre Laval kwam ter wereld als de zoon van een koetsier in een dorpje in Auvergne. Hij behoorde dus tot diegenen, die hun jeugd in armoede doorbrengen, maar het door hun energie en bekwaam heden ver brengen in de wereld. Evenals .-Mussolini. Evenals Hitier. Dergelijke car- niières hebben vaak iets aantrekkelijks. Lang niet altijd. Het is een oude gewoon te, ze te bewonderen. Er is lang niet al tijd aanleiding toe. Dat blijkt in dezen tijd bij herhaling. Van den Franschen „arriviste" kan men slechts zeggen, dat hij niet zooveel kwaad heeft kunnen stich ten als de Italiaan en de Duitscher. Hij was een derderangs booze geest in Europa. R. P. Toestand op Java steeds ingewikkelder Naar A.N.P. verneemt wijzen verschillen de berichten .uit Java op een steeds meer verwarden toestand op dit eiland. Aller eerst staat thans vast, dat er zich onder de nationalisten een schisma heeft voor gedaan. Er heeft zich een belangrijke groep nationalisten van de Soekarno-be- weging afgescheiden. Dit-is o.a. aan den dag getreden door een uitzending van radio-Bandoeng, die zich in nationalisti sche handen bevindt. Hierin werd gemeld dat een andere radio-zender zich had af gescheiden van de Soekarno-beweging. Deze en andere berichten van dien aard toonen aan, dat zich thans een groep ge matigde nationalisten openlijk tegen Soe karno en de zijnen durft teweer te stel len. Voorts en dit is wellicht nog belang rijker blijkt het, dat Soekarno noch de andere nationalistische, groepen de situa tie in handen hebben. De Japanners heb ben hun wapenen uitgeleverd aan een ieder, die er hun om vroeg of zelfs aan lieden, die er niet naar taalden. Allerlei elementen, die noch onder controle van Soekarno noch onder leiding van eenige andere groep of organisatie staan, ma ken zich thans schuldig aan ongeregeld heden. De wapenen blijken in handen van ongure elementen te zijn gekomen, die zonder eenige politieke doelstelling de orde verstoren en eenvoudigweg rampok- partijen op groote schaal plegen. Zoo is b.v. een dorp op 20 mijl van Ba tavia door een bende overvallen en ge plunderd. Acht agenten werden gedood en vier plunderaars, die door de bevol king werden gegrepen, werden doodge marteld. Bij een aanval op het vliegveld bij Se- marang maakten - extremisten 60.000 pa tronen buit. „Het wordt steeds duidelijker dat de nationalistische beweging in Ned. Oost- Indië niet meer te controleeren is" schrijft de correspondent te Batavia van de Times. „Soekarno en zijn zelfbenoemde „regee ring" voegt de correspondent er aan toe, lijken machteloos te staan tegenover de extremistische en oproerige elementen in het land en zij maken zich zeer ongerust hierover want zij beseffen dat het gevaar bestaat dat de politieke kwestie op den achtergrond geraakt tegenover de nood zaak Vet en orde te handhaven. De correspondent besluit: „over het ge heel genomen veTtoont Java het beeld van een volksbeweging, die niet meer te controleeren is. Het zal nu de vraag zijn Terwille van de winkeliers Het was tot dusverre gebruikelijk eens per veertien dagen een uitvoerige bonnen- lijst bekend te maken, welke een week la ter met slechts enkele artikelen (als vleesch melk en aardappelen) werd aangevuld. Dit systeem werd, naarmate de bonnenlijst lan ger werd, bezwaarlijker voor de winkeliers. Bij het publiek bestaat nog steeds vrij al gemeen de neiging om zoodra de niéuwe bonnen geldig zijn, alle beschikbaar gestel de rantsoenen op te nemen, met het ge volg, dat de winkels het één of twee dagen overstelpend druk hebben en dan weer kunnen afwachten tot de volgende nieuwe groote bonnenlijst verschijnt. Daarom is besloten, deze laatste over twee weken te verdeelen. Zoo zal de lijst, die a.s. Vrijdag bekend wordt gemaakt, eenige artikelen, die daarop verwacht zouden mogen worden, zooals gort, vermicelli, zout, jam, gedroog de zuidvruchten en peulvruchten niet be vatten, doch deze komen een week later. Dat zal voor één keer een klein ongerief voor het publiek zijn, omdat even langer op bepaalde artikelen gewacht moet wor den. Voor de winkeliers beteekent het, dat er meer regelmaat in hun bedrijf komt, waardoor een betere bediening van het pu bliek mogelijk zal zijn. Naar keuze ook tabak op de tabaksbonnen. Op de bonnen, die op 13 en 27 October a.s. zullen worden aangewezen voor het koopen van 2 rantsoenen rookartikelen, zal eveneens naar keuze 40 gram tabak kun nen worden gekocht. Voor den winkelier zal het niet altijd mogelijk zijn die artike len af te leveren, die door het publiek wor den verlangd. In die gevallen zal het pu bliek genoegen moeten nemen met hetgeen de winkelier in voorraad heeft. De ministerraad heeft, na advies van de rijkscommissie voor de luchtvaartterrei nen, besloten Schiphol te bestemmen tot luchthaven voor het transoceanische- en transcontinentale burgerluchtverkeer. Hiermede is dus blijkbaar zoo merkt het A.N.P. op een einde gekomen aan de onzekerheid over de vraag, op welke plaats de Nederlandsche wereldluchthaven zou komen. De nadeelen, die Schiphol voor het landen van zware vliegtuigen ten laste werden gelegd, houden volgens het oordeel van deskundigen dan ook geen steek. Na het herstel van de vier verharde banen waarvan reeds een ge deelte in gebruik is genomen, zullen ook de zwaarste vliegtuigen daar kunnen lan den en opstijgen. óf Soekarno en zijn collega's of wel een totaal andere groep er de controle over kan krijgen en haar tot een einde kan brengen." Omtrent den politieken toestand op Java meldt volgens Un. Press een spe ciale correspondent van de Times, dat de kloof tusschen de Nederlanders en de nationalisten zich verwijdt. De Neder landers staan voor een moeilijk dilemma. Het is wel zeker, dat Soekarno en Mo hammed Hatta c.s. niet de meerderheid van het volk achter zich hebben, maar zonder vrije algemeene verkiezingen is dit moeilijk te bewijzen. Juist nu de Ne derlanders in een zoo moeilijke positie verkeeren, zitten zij zonder troepen en zonder schepen en het kan nog weken duren voor een troepenmacht van eeni- gen omvang is aangevoerd. Hoe de toestand in Bandoeng b.v. is heeft een Engelsche correspondent als volgt beschreven: „Toen ik met twee Japanners in een auto door Bandoeng reed om de auto waarin ik uit Batavia gekomen was te gaan repareeren en door Indonesische po- litieknapen werd aangehouden, doken de Japanners verschrikt weg, terwijl ik met de knapen onderhandelde. Een trein die van hier uit naar Batavia zou vertrekken werd door de Indonesiërs aangehouden die alle niet-Indonesiërs al het geld ontnamen dat zij boven een be drag van duizend Japansche guldens bij zich hadden. De Indonesische leiders in Bandoeng hebben verklaard dat zulks het werk is geweest van onverantwoordelijke jongeren en zeiden dat maatregelen ge nomen zouden worden om herhaling te voorkomen. Het volgende aanplakbiljet heb ik hier in het Engelsch en Nederlandsch g drukt zien hangen. Het luidt: „Aan u Totoks en Indo's verzoeken wij voor de laatste maal uw houding te veranderen ten opzichte van de onafhankelijkheid van het Indone sische volk. Gij wordt voortdurend geob serveerd. Zoodra gij poogt de orde en rust te verstoren die de Engelsche bezettings troepen vorderen, zullen wij u allen ver nietigen. En wij meenen wat wij zeggen. Gij zijt dus gewaarschuwd." \- Het troepentransportschip Prinses Bea trix, dat in de haven van Singapore lag met bestemming Colombo, is naar fort Swettenham gezonden om meer troepen voor Java op te nemen. Dr. H. van Mook had Woensdagavond een bespreking met admiraal Lord Louis Mountbatten, opperbevelhebber in Zuid- Oost-Azië, waarover een verklaring zal worden uitgegeven. Er zijn pamfletten rondgegeven die de Amboneezen met represaillemaatregelen bedreigen, als zij met de Nederlanders samenwerken. Het bestuur van het comité voor actieve democratie heeft het verzoek van de Pe- rhimpoenan Indonesia aan de regeering om een door de Perh. Ind. samen te stel len afvaardiging zoo spoedig mogelijk naar Indië te zenden, ondersteund. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra- venhage vervolgde de behandeling van de zaak tegen M. Poot, die beschuldigd werd in een kamp te Paderborn Nederlandsche arbeiders met een knuppel te hebben ge slagen. Uit het getuigenverhoor bleek dat de verdachte zich inderdaad aan dit feit heeft schuldig gemaakt. Verdachte beweerde evenwel dat hij dit alleen gedaan had om diefstallen de be straffen, daar de menschen anders door de Duitschers berecht zouden zijn gewor den. De advocaat-fiscaal noemde verdachte een beul en vroeg op grond van het ver- leenen van hulp aan den vijand de dood straf. De verdediger vroeg clementie. De verdachte verklaarde tenslotte nog, dat hij 170 Nederlandsche arbeiders in staat heeft gesteld naar ons land terug te keeren. De Zakenwereld: De beste tijd. om moed te hebben is, wanneer anderen den hunne verliezen. In Haarlem wordt streng op de voorschriften gelet De Commissaris, van Politie te Haarlem verzoekt ons opneming van het navolgende: De weggebruikers maken zich nog steeds schuldig aan allerlei verkeersovertredingen. Hieraan moet een einde komen. Een ieder dient er zich van bewust te zijn dat het hier niet alleen gaat om eens anders, maar ook om eigen veiligheid. Wielrijders moeten zoo ver mogelijk rechts op den weg rijden en dus niet met. 3 of 4 personen naast elkaar. Men moet tijdig een teeken geven als men van richting gaat veranderen. Als er een. rijwielpad aanwezig is, dient daarvan ge-; bruik te worden gemaakt. Het wielrijden zonder licht kan onder geen beding worden, toegelaten, ook al beroept men zich vaak op technische moeilijkheden of gebrek aan materiaal. Voetgangers moeten den rijweg vrij laten en gebruik maken van de aangewezen over steekplaatsen. Er moet een einde komen aan de thans nog heerschende chaos op verkeersgebied. Nie mand wordt meer gepardonneerd en aan het politiepersoneel is opdracht gegeven tegen de onwillige weggebruikers proces-verbaal op te maken. Men zij gewaarschuwd! Britsche chemici hebben een onkruidver delger gevonden, methoxone genaamd, dat geen invloed blijkt te hebben op de graan gewassen. Voor hen die uit kapitaal leven. Er is een nieuwe maatregel gekomen die bestemd is voor menschen die van hun kapitaal leven en ook gebruikt kan wor den door gepensionneerden die in moei lijkheden zijn geraakt, b.v. doordat het pensioen niet maandelijks wordt uitbe taald. Zij kunnen beschikken over een zelfde bedrag als door hen is opgenomen in het eerste halfjaar van 1945, tot een maximum bedrag van f 100 per week. Heropening Postchèque- en Girodienst. De postchèque- en girodienst wordt met ingang van heden, Donderdag, heropend voor de uitvoering van opdrachten tot overschrijving en uitbetaling. Bij het ge ven van opdrachten zal men duidelijk on derscheid moeten maken tusschen geblok keerde en girale tegoeden. De geblokkeerde tegoeden zijn van de betrokken postrekening afgevoerd en wor den ten name van de rechthebbenden af zonderlijk geadministreeerd. Van de af boeking werd aan iederen belanghebben de afzonderlijk kennis gegeven. Over deze tegoeden kan slechts worden beschikt voor de betaling van een aantal belastin gen, alsmede voor indertijd reeds genoem de bijzondere doeleinden. Opdrachten aan drie beeldhouwers Naar wij vernemen is het de bedoeling te Haarlem drie gedenkteekens te plaatsen, om daarmee de nagedachtenis te eeren van de Nederlanders die in den oorlog vielen. Het zullen monumenten worden van onge veer 3% meter hoog. Zij komen aan de Dreef, aan de Westergracht (bij de Kathedraal) en bij de Jan Gij zen vaart in Haarlem Noord. Het ligt in het voornemen daarvoor opdrach ten te geven aan drie beeldhouwers. Theo van Reyn te Haarlem voor de Jan Gijzen- vaart, Mari Andriessen te Haarlem voor de Westergracht en Prof. L. O. Wenckebach te Noordwijk voor de Dreef. Economische adviseurs der V. S. heb ben bericht, dat het te Potsdam genomen besluit, Duitschlands industrie te ver plaatsen en dit land tot een landbouwstaat te maken, niet voor verwezenlijking vat baar is. Dit rapport zou reeds aan Frank rijk, Engeland en Rusland overhandigd zijn. Men wijst er op, dat dit wellicht een nieuw inter-geallieerd wrijvingspunt zal worden en dat het wel mogelijk is, dat het bericht Rusland wantrouwend heeft gemaakt ten aanzien van de ernst van Amerika's bedoelingen in Duitschland. Naar men zegt, heeft het rapport cate gorisch verklaard, dat, wil Duitschland leven, het noodzakelijk is, dat dit land zijn voor-oorlogschen exporthandel be houdt. Dit vereischt automatisch het be houd van veel industrie, die volgens de verklaring van Potsdam en het plan voor de herstelprestaties bestemd was voor verplaatsing en vernietiging. De Amerikanen zouden ondanks vele openlijke beweringen van het tegendeel, het plan koesteren 100 millioen dollars te besteden aan de voeding van Duitschers gedurende de komende hongerperiode. Verder zouden zij het voornemen hebben de I. G. Farben-Industrie, die in hun be zettingszone ligt, door te laten werken. Het is niet mogelijk te Washington een bevestiging of ontkenning van deze be richten te verkrijgen. De algemeene poli tiek zou samengevat zijn in een gezamen lijk memorandum van de departementen van oorlog en marine, gebaseerd op het principe „men kan geen fabrieken, mijnen en geschoolde arbeiders verplaatsen en men kan geen boeren van machinisten of boekhouders maken." De minister-president over Indië. De minister-president, prof. ir. W. Schermerhorn, zal a.s. Vrijdagavond 9 uur door de radio een kort woord spreken over Indië.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1