Critiek op en steun aan de Regeering Haarlem 700 jaar stad. In Snelle Reeks. Kort en bondig Het kabinet doet een concessie Annexatie, Weerbericht Over de plannen ter herdenking. Nieuwe Boeken HEEMSTEDE ZANDVOORT Tweede Kamer Bij den aanvang.heden lagen er tweeër lei amendementen ter tafel. Een, afkom stig van de commissie van Rapporteurs, beoogende om de „tijdelijke St.-Gener." (Romp-Parlement) te laten aanblijven tot aan het optreden van de „voorloopige St.-Gener." (aangevuld Romp-Parlement). De bedoeling is kennelijk: gelegenheid te bieden op een gegeven oogenblik het K.B. tijdel. St.-Gener." zoo te wijzigen, dat deze nog wel iete meer mogen doen: men denke aan een interpellatie over Indië. Mr. de Wilde (a.r.) c.s. hebben ook eenige amendementen ingediend, welke beoogden de tijdel. St.-Gener. dezelfde rechten te laten uitoefenen als die van een gewoon Parlement. Intusschen, vandaag kwam de Kamer aan de amendementen nog niet toe. Mr. Donker (s.d.) onthulde iets van de voor geschiedenis van dit wetsontwerp. Hij zeide dat er te Lon den destijds semi- of neo-fascistische stroomingen hebben bestaan, die in an ti-parlementaire richting wilden stu wen. Vooral het laatste kabinet- Gerbrandy kreeg in dit verband een paar scherpe criti- sche opmerkingen naar zijn hoofd. Ook noemde spr. Mr. L. A. DONKER zekere elementen in het Zuiden van ons land, waar na de bevrijding van dat gedeelte z.i. duidelijk een streven kan worden waargenomen om te willen breken met het stelsel van gekozen vertegenwoor digende colleges ter representatie van staatkundige groepen, waarbij de minister van binnenlandsche zaken dr. Beel betrok ken is geweest. De s. d. afgevaardigde roemde als een z.i. gelukkig element in het aanhangig voorstel, dat men daarin streefde naar een synthese tusschen „oud" en „nieuw" door met behulp van benoeming van leden ter inneming als opengekomen plaatsen mede in de Kamer eventueel op te nemen per sonen, voortkomend uit stroomingen die in de bezettingsjaren tot ontwikkeling zijn gekomen. Daarom zal hij dan ook zijn stem aan dit wetsontwerp geven, dat hij als een redelijke noodoplossing beschouwt. Gansch anders stond hiertegenover Mr. de W i 1 d e (a. r.), die betoogde, dat de Regeering zich aan een ernstige inconse quentie heeft schuldig gemaakt door veel te lang zonder eenige representatie van het volk het bewind te voeren, omdat vol gens haar subjectief inzicht de bestaande Kamers niet meer voldoende representa tief zouden zijn. Ware dit laatste zoo, dan had de Regeering de Kamers ook heele- maal niet bijeen moeten roepen. Blijkbaar stelde het kabinet z.i. alleen hierom prijs op de medewerking der Kamers, om deze zoodoende medeplichtig te maken aan een zaakje, waaraan een on grondwettelijk luchtje is. Ook mr. Ruys de Beerenbro u c k (R.-K.) die o.m. op spoedige verkiezingen aandrong en o.a. opmerkte, dat er heele- maal niet zooveel lacunes in de Grondwet zijn* dat men het zonder vergaande Grond wetsherziening niet zou kunnen stellen, moet tot zijn spijt heel wat scherpe kritiek laten hooren. Gansch anders Roestam E f f e n d i (commun.), die met de nood oplossing accoord gaat en er op aandrong eenige Indonesiërs voor de opengekomen plaatsen aan te wijzen. Mr. Bach (R.K.) kwam met warmte de Regeering steun verleenen, ontkennend, dat zij zich door anti-democratische overwegingen of stroomingen zou hebben laten leiden. Ds. Zandt (St. Ger.) ontwikkelde tenslotte verschillende bezwaren. Maidenspeech van Minister-President Hierna hield de Minister-President prof. ir. W. Schermerhorn zijn maiden-speech in de Kamer. Het was on getwijfeld een sympathiek geluid, dat men te hooren kreeg, geluid, waaruit de op rechte bedoeling sprak, zoo spoedig mo gelijk Recht en Rechtszekerheid in ons volksleven de eerste plaats te willen doen De afd. Haarlem van de Nederlandsche Volksbeweging, heeft Woensdag in den Stadsschouwburg een vergadering belegd, waarop de twee zijden van het annexatie- vraagstuk behandeld werden. Dr. Th. J. G. Locher uit Leiden sprak zijn bezwaren tegen inlijving van een stuk Duitschland uit. Zedelijk, economisch, agrarisch of taalkun dig is het z.i. niet verantwoord. De samen hang van het wordende Europa mag geen invloed ondervinden van nationale aanspra ken. Annexatie is een middenweg, een hachelijke middenweg tusschen de totale ■uitroeiing van Duitschland, die spr. natuur lijk niet propageerde, en de geste van: „geef den verslagen vijand een kans". Na de pauze voerde Ir. F. Bakker Schut het woord en voerde argumenten vóór annexatie van een gebiedsged^elte van onze Oosterburen aan. Annexatie is naar zijn oor deel levenseisch voor het Nederlandsche volk, wil het op den duur aan de worging van de na-oorlogsche destructie ontkomen Weht. A. Cassee van Bl'daal besprak voor de Vrijz. Dem. Jongeren te Bloemendaal de voordeelen van een weloverwogen annexatie van een vooral niet te groot deel van Duitschland. innemen. Met den heer Schouten wil dus de Premier hetzelfde einddoel bereiken. Maar het verschil tusschen beiden ligt hierin, dat de a.r. fractieleider meent dat hiertoe de rechtlijnige weg bewandeld moet worden, terwijl daarentegen de Mi nister-President, uit het oogpunt van be leid, de voorkeur geeft aan een pad, waarop men z.i. meer rekening met de feitelijke toestanden en verhoudingen houdt. Daarom acht hij het b.v. zaak meer rekening te houden met wat onder de jeugd en onder de menschen van de verzetsbeweging leeft. Als blijk van het inzicht, dat men zich op echt Nederlandsche wijze door de nuchtere werkelijkheid moet laten leiden en daarnaar eventueel zijn koers dient te wijzigen, kondigde minister Schermerhorn aan, dat het Kabinet, vooral ook over tuigd door hetgeen o.m. de heer Schouten hieromtrent had betoogd, dat zij wijziging van het K.B. „tijdel. St.-Gener." zal be vorderen. Dit opdat de Regeering gelegen heid hebbe alsnog aangaande urgente za ken met de romp-Kamer(s) overleg te plegen. Vandaar dan ook, dat met name te verwachten valt, dat in de eerste helft van de volgende week, de Regeering den President zal verzoeken de Kamer bijeen te roepen ten einde in haar midden over Indië te kunnen spreken! E. v. R. Ds. H. v. Leeuwen te Ermelo heeft be dankt voor het beroep naar de Christ. Geref. Kerk te Haarlem-Centrum. Benoemd is tot hulpprediker bij de Ned. Herv. Kerk te Apelscha de heer W. IJzer man te Haarlem. Vrijdag 12 Oct. hoopt de heer W. F. Loderus, Lindenstraat 26, vakwerkman le kl. bij den Rijkstelefoondienst te Haareml zijn 25-jarig jubilé te vieren. Zeer gedupeerd werd een bewoonster van de Breestraat. In Juni 1944 verliet zij haar woning en liet die onbeheerd achter, hetgeen in dezen tijd zeer veel risico op levert. Toen ze dezer dagen uit Baarn terug kwam bleek, dat er bezoek was geweest. De dame in kwestie mist een stofzuiger, 100 rantsoenen vet, alle porcelein en aardewerk, boeken, sieraden enz. De heer A. G. die zijn motorrijwiel eenigen tijd onbeheerd op het Frans Hals plein had laten staan kwam toen hij zijn motor weer wilde beklimmen tot de ontdek king dat deze verdwenen was. De heer Van O., die zijn auto in de Kre- lagestraat had achter gelaten miste bij zijn terugkomst 30 benzinebonnen en een der bougies. SPORT ZWEMMEN. Maandag 15 Oct. zullen in Apeldoorn wedstrijden gehouden worden tusschen Australische en Nederlandsche zwemmers en zwemsters. De volgende cracks uit het Westen nemen hieraan deel: Molenaar, v. Merkensteyn.» Bep v. Schaik, Van Schouwen, Iet Koster-v. Feggelen en Smitshuyzen. Op het programma staan: 100 m. rug- en borstcrawl en schoolslag dames en heeren; 3 x 50 m. estafette wisselslag en 5 x 50 m. estafette wisselslag dames en hee ren, schoon springen en een waterpolowed- strijd tusschen Austr. en O.-Ned. VOETBAL. Indeeling Westelijke le klas- sers. District I: ADO, Ajax, DOS, EDO. Em ma, 't Gooi, Hermes DVS. RFC, Vole- wijekers, VSV en Xerxes. District II: Blauw Wit, DFC, DHC, DWS, Feijenoord, Haarlem, HBS. Neptunus, Sparta, Stormvogels en VUC. HONKBAL. Dekampioenen van het Rayon Haarlem van den Ned. Honkbalbond zijn: afd. A: Schoten (8 gesp., 5 gew., 2 gel., 1 verl., 12 pnt.); afd. B HHC II (7, 6, 1, 0, 13); afd. C: Schoten III (7, 6, 1 0, 13); Junioren: RCH (7, 6, 0, 1, 12). BINNENLAND Het A. N. P. meldt: De vroegere Roer- mondsche burgemeester, oud-minister Mr. P. J. Reymer, is te Haarlem gearresteerd en door den Politieken Opsporingsdienst naar Roermond overgebracht. Mr. Reymer was weliswaar geen N.S.B.-er, doch hij genoot in Limburg een slechte reputatie door zijn toe wijding voor alles wat met de nieuwe orde samenhing. Bij konk. besluit is benoemd tot per soonlijk adviseur van den minister van on derwijs, kunsten en wetenschappen Dr. G. Bolkestein. Tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijksuniversi teit te Leiden zijn benoemd Mr. J. E. Jonkers en Mr. J. H. W. Verzijl. In het bestuur van de Stichting van den Arbeid is ter sprake gekomen de hoogte van de ziekengelduitkeering, die wachtgel ders ontvangen. Aangezien het bestuur van meening was, dat een uitkeering tot 89 pro cent van het ontvangen wachtgeld wel zeer laag moest worden geacht, is aan den minis ter van sociale zaken verzocht een wets wijziging te bevorderen in dier voege, dat in de toekomst aan wachtgelders ziekengeld zal worden verleend ter hoogte van het wachtgeld. De Regeeringsvoorlichtingsdienst spreekt het bericht van het Vrije Volk tegen dat de N.S.B.-er van Geelkerken uit de gevangenis ontkomen zou zijn. „Trouw" meldt, dat de heer J. Schouten op een vergadering te Dordrecht heeft me degedeeld, dat een fusie tusschen de A. R. partij en de C. H. Unie niet tot stand zal komen. Men zal zich beperken tot federa tieve samenwerking. Op 17 October wordt in Zwolle een in zameling gehouden ten bate van Nijmegen. Het rijksbureau van voedselvoorziening overweegt ernstig de mogelijkheid om de restaurants geheel bon-vrij te maken. Er zijn meer gemalen in werking ge steld om de Wieringermeer droogte malen. Thans zijn reeds 1500 a 2000 H.A. droog ge komen. Zonder tegenvaller zal omstreeks Kerstmis de geheele polder droog zijn. Het A. N. P. deelde dezer dagen mede, dat het aantal dooden bij de oorlogshandelin gen te Nijmegen 16.000 bedroeg. Dit blijkt een vergissiing te zijn van de opstellers van een aanplakbiljet dat in Nijmegen is opgehangen. Er zijn 1600 dooden. Op 22 Febr. 1944 werden bij een bombardement 800 burgers gedood, in de maanden der bevrijding vielen nog 800 slachtoffers. BUITENLAND MacArthur heeft de tijdelijke sluiting bevolen van alle geisj a-huizen in Tokio en omgeving. De maatregel treft het bekende Yosj i war a-kwartier Het Japansche ministerie van openbare gezondheid spreekt de geruchten over het uitbreken van een typhus-epidemie in Japan tegen. In Tokio hebben zich echter deze week 743 nieuwe gevallen voorgedaan. De Syrische autoriteiten hebben aan de grenswachten order gegeven te vuren op illegale Joodsche immigranten die zouden probeeren de grens te overschrijden. De Engelsche regeering heeft een wets ontwerp ingediend tot nationalisatie van de Bank of England. Britsche en Russische troepen worden uit Teheran teruggetrokken. Verwachting van Donderdagavond tot Vrijdagavond: Rustig weer. Zwakke wind, aanvankelijk zwaar bewolkt later brekende bewolking met hier en daar ochtendmist, plaatselijk nog eenige re gen. iets koeler. AGENDA VOOR DONDERDAG 11 OCTOBER Gem. Concertzaal: Beethoven Cyclus Hong. Strijkkwartet, 20 uur. Stadsschouwburg: Tn- dische dansen, Sinar Laoet, 20 uur. Rem brandt Theater: De lamp blijft branden, 14.30, 16.45, 19.15 en 21.30. Cinema Palace: Het Ge luksnummer, 14, 16.15, 18.45 en 21 uur. Luxor: Orkaan, 14, 16.15, 18.45 en 21 uur. Frans Hals: Pépé le Moko, 14, 16.30 19 en 21.15 uur. Wij hebben reeds medegedeeld, dat plannen in bewerking zijn om het feit te herdenken dat aan Haarlem op 23 No vember 1245 stadsrechten werden ver leend. Het gemeentebestuur heeft daar voor de medewerking gevraagd van de stichting „Haarlems Bloei" en de veree- niging „Haerlem". Er is dadelijk gedacht aan het organiseeren van een histori- schen optocht en een historische tentoon stelling. De historische optocht. Reeds dadelijk bleek het noodig om de optocht, omdat er voldoende tijd van voor bereiding noodig is, uit te stellen tot het volgende voorjaar of den zomer. In dezen optocht zal als onderdeel worden opgeno men de Camera Obscura. Zooal6 men zich herinneren zal, bestonden daarvoor reeds plannen in 1940, die evenwel in duigen vielen door het uitbreken van den oorlog. Veel was daarvoor reeds voorbereid, zoo dat daarvan nu partij getrokken kan wor den. De optocht zal nu evenwel een veel uitgebreider karakter hebben, omdat ook aandacht besteed moet worden aan andere historische tijdperken. Het ligt in de bedoeling voor het orga niseeren van dezen optocht medwerking te vragen van eenige kunstenaars. Voor de Hildebrand-feesten was indertijd al medewerking verkregen van den heer H. Moerkerk. De historische tentoonstelling. De vereeniging „Haerlem" zal zich in het bijzonder belasten met de organisatie van de tentoonstelling. Het is nog niet be slist wanneer die zal worden gehouden. Indertijd werd ons reeds van de zijde van het gemeentebestuur medegedeeld, dat er nog een keuze gedaan moest worden uit twee mogelijkheden: de tentoonstelling te houden in een tijdvak waarin het jubilé valt (23 November) of haar ook uit te stel len tot de feestdagen in 1946, wanneer ook de optocht gehouden zal worden. Een besluit is nog niet genomen. „Haerlem" heeft reeds eenigen tijd ge leden de voorbereiding ter hand genomen om daarmee klaar te zijn voor het ger al de keuze valt op November. Het wordt een tentoonstelling die een overzicht geven zal van de geschiedenis van Haarlem in de verstreken 700 jaar. Daarvoor zullen belangrijke documenten afgestaan worden door het gemeente-archief van Haarlem. Verder wordt een beroep gedaan op ar chieven der provincie Noord-Holland, het Rijksarchief en ook particuliere archieven en verzamelingen. Er bestaat reeds de ze kerheid dat het een interessante expositie zal worden. Er zullen natuurlijk veel ar- ciefstukken zijn, maar daarnaast zal het aanzien der tentoonstelling verlevendigd worden door veel teekeningen die aan schouwelijk te zien geven hoe het stads beeld in den loop der eeuwen gewijzigd is. Het Haarlemsche gemeentearchief heeft een bijzonder mooie atlas, een verzame ling teekeningen en aquarellen die in oude tijden gemaakt zijn. Daarvan zal een dankbaar gebruik gemaakt worden. Wij hebben ook reeds medegedeeld, dat, met medewerking van de gemeente, een boekwerk zal verschijnen dat aan het 700- jarig bestaan van Haarlem als stad gewijd zal zijn. Ook een tentoonstelling der Haar lemsche schilders. Tenslotte vernemen wij dat er ook plan nen geopperd zijn om het volgend jaar in het Frans Hals Museum een tentoonstel ling te houden die een overzicht zal geven van de belangrijkste schilders uit Haar lem in de afgeloopen 700 jaar. De plannen daarvoor zullen uitgewerkt moeten worden door den nieuwen direc teur van het museum die binnenkort zal worden benoemd. Deze tentoonstelling kan zeer belang rijk worden, want Haarlem heeft veel be kende schilders gehad. Gijzelaar in Gestel. Bij de Erven 3. 3. Tijl te Zwolle is verschenen „Gijzelaar in Gestel", door Robert Peereboom. geïllus treerd met teekeningen van jhr. ir. J. de Ranitz. In dit boek vertelt onze hoofd redacteur van het zonderlinge leven in de gijzeling, zooals hij dat in 1942 mee maakte: met zijn vreemde situaties, zijn werklust en goeden geest, zijn zwaard van Damocles, waarvan allen zich bewust waren, toch zijn humor en later zijn diepe tragiek, toen twee executies de lange reeks moorden op onschuldigen in Neder land inleidden. De teekenaar. ex-gijzelaar in Gestel evenals de schrijver en de uitgever, heeft het boek pittig geïllustreerd, met zuiver gevoel voor de sfeer van dit leven achter prikkeldraad en met scherpe caricatuur van de bewakers. „Gijzelaar in Gestel" is bestelbaar in den boekhandel. Vele bekende Nederlan ders, o.w. de minister-president, prof. Schermerhorn. vir.dt men er in terug. JUBILEUM A. VAN WINGERDE. Dinsdag 16 October hoopt de heer A. van Wingerde, hoofdcommies ter Gemeentesecre tarie te Heemstede, den dag te herdenken, dat hij 25 jaar geleden in dienst der ge meente trad. Des middags bestaat er gele genheid, den alom geachten jubilaris in zijn woning Ant. Duycklaan 12 te complimen teeren. NED. HERV. KERK. Beroepen is bij de Ned. Herv. Kerk te Zandvoort Ds. J. J. Koning te Hoogvliet. Officieele publicatie RIJKSBUREAU KERAMISCHE PRODUCTEN. Het Rijksbureau voor Keramische pro ducten, Hooftskade 1, 's Gravenhage, is we der telefonisch te bereiken onder no. 182760 AFLEVERING VAN GEDISTILLEERDE DRANKEN DOOR SLIJTERIJEN'. De aflevering van gedistilleerde dranken door slijterijen zal uitsluitend dienen te ge schieden aan diegenen, die als vaste klant bii de betrokken slijterij zijn ingeschreven. De slijter zal aan deze vaste klanten klan tenkaarten. voorzien van naam, adres en Inschrijvingsnummer van den klant, uit reiken. Op hem rust tevens de verplichting van elke aflevering in een register nauw keurig aanteekening te houden omtrent hoeveelheid en soort van de afgeleverde drank en aan wie de aflevering is geschied. De slijter Is niet verplicht, een ieder, aan wien hij in 1939 leverde, als vaste klant aan te nemen. De slijter zal zijn beschikbare hoeveelheid over zooveel mogelijk klanten dienen te verdeelen, hij mag aan een klant niet meer dan 1 liter gedistilleerd per maand leveren. De slijter is verplicht zijn bedrijf op vier vaste werkdagen per week, waaronder den Zaterdag van 11-18 uur ge opend te houden en het tijdstip van open stelling duidelijk zichtbaar aan de buiten zijde van het pand te vermelden. MINISTERIE VAN VERKEER EN ENERGIE HOOFDAFDEELING VERVOERWEZEN. Het ministerie van verkeer en energie deelt aan de betrokkenen mede, dat alle on derdeden van de hoofdafdeeling vervoer wezen bij het ministerie telefonisch voortaan uitsluitend bereikbaar zullen zijn op no. 553653. interlocaal letter H Het Nederlandsche Beheersinstituut Het bureau 's Gravenhage van het Neder landsche Beheersinstituut deelt mede, dat lijsten van door dit bureau, krachtens de besluiten herstel rechtsverkeer en vijande lijk vermogen, benoemde bewindvoerders, beheerders en bestuurders ter inzage liggen ten kantore van: Kamer van Koophandel, v. d. Spiegelstraat 2. griffie van de arrondisse mentsrechtbank, Prinsessegracht 4. ontvan ger der invoerrechten en accijnzen, Lek straat 49, ontvanger der directe belastingen buitengemeenten. Pieter Bothstraat 19, ont vanger der directe belastingen. Spui 216 a, bureau 's Gravenhage van het Nederlandsche Beheersinstituut. Koninginnegracht 98. HET KOOPEN VAN GRIENDHOUT EN RIET. Het bedrijfschap voor griend en riet deelt belanghebbenden mede, dat de gewijzigde griendhoutverordening 1942 en de gewijzigde rietverordening 1942 in dier voege zullen wor den veranderd, dat de bepalingen inzake de binding tusschen eigenaren, resp. pachters op langen termijn en de koopers op stam struik zullen vervallen. Tot het koopen van griendhout op stam of riet op struik zal ieder gerechtigd zijn die in de jaren 1936 1941 een of meer malen deze gewassen te velde heeft gekocht. De voorsenriften inzake het gesneden te koop aanbieden van teen hout aan door of vanwege het bedrijfschap aan te wijzen koopers zullen van kracht blij ven. De overige bepalingen dezer verorde ningen blijven voorshands van kracht, doch nadere mededeelingen zullen volgen. MELK, AARDAPPELEN, KOFFIE, LUCIFERS. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat de plaatselijke distributiediensten in de week van 7 t.m. 13 October voor onderstaan de artikelen nummercoupures zullen uitrei ken, voorzien van het daarachter vermelde nummer: Melk: 336, 337, Aardappelen: 338 339. Kof fie: 341 342. De toewijzingen 341 en 342 voor koffie worden uijgereikt op basis van de destijds ontvangen bestelbonnen voor koffie K 11 (rood-blauw) der M. G. kaart. Per bon K 11 wordt een toewijzing verstrekt voor twee rantsoenen, vermeerderd met 10 pet. Een rantsoen koffie bedraagt 190 gram. Voorts moeten grossiers de toewijzingen no. 177 voor lucifers inleveren ter verkrijging van 'n grossierstoewijzing G 08. MEERIJDEN DOOR BURGERS IN MARINE-AUTO'S. De minister van marine maakt bekend, dat burgers, die uit welwillendheid met marine auto's worden medegenomen, voor eigen risico mederijden en behalve in geval van opzet of grove schuld van den chauffeur of andere onder Hem ressorteerende personen, geenerlei aanspraken kunnen doen gelden op schadevergoeding terzake van schade aan personen of goed, geleden tengevolge van bovengenoemd vervoer; ook niet wanneer zij in het bezit zijn van een vergunning tot ver voer van een bevoegde autoriteit.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 3