Haarlems Dagblad Over Gas en Electriciteit De Gauüe Winf Aantal Nederlanders vermoord Er komt snoep Tegen smokkelen Verscherpte grenscontrole Geruchten over Stalin Weerbericht Het woord is aan.... En dames kunnen sigaretten koopen. Een blik in de toekomst GOe Jaargang \o. 1S1G0 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem TJmuiden: Kennemerlaan 154. Telef. 5437. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peerebooni Dinsdag 23 October 1945 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4. Tel.: Redactie 10600. Expeditie 14825. \700R het eerst hebben de vrouwen deelgenomen aan de Fransche ver kiezingen, zoodat de kiezerslijsten vieren twintig millioen namen bevatten. Twintig millipen kiezers en kiezeressen hebben hun stem uitgebracht en het resultaat is een klinkende Overwinning voor generaal de Gaulle geworden. Het was een merkwaardige verkiezing, want er moest niet alleen een volksver tegenwoordiging gekozen, worden, maar tevens moest worden uitgemaakt welke taak die hebben zou. Dus was er een volksreferendum aan verbonden. Dat be trof twee vragen. Op de eerste „Wenscht gij, dat de vergadering een Constituante (dat wil zeggen: belast met de samenstel ling van een nieuwe grondwet) zal zijn?" hebben de kiezers in overweldigende meerderheid bevestigend geantwoord. Bij na 19 millioen stemmen waren voor en maar 841.000 tegen. Was de meerderheid tegen geweest, dan zou een Kamer van Afgevaardigden volgens het oude recept gekozen zijn en had binnen enkele maan den ook een Senaat gekozen moeten wor den. De nu gevallen beslissing houdt in, dat de grondwet van 1875, de grondwet van de Derde Republiek, vervallen is en een nieuwe moet worden samengesteld. De tweede vraag betrof het verleenen van vérstrekkende volmachten aan de regeering voor den tijd van zeven maan den. Werden die afgewezen, was dus het antwoord ontkennend, dan zou de volks vertegenwoordiging onbepaalde bevoegd heden krijgen. Dit was het voornaamste strijdpunt. Toen De Gaulle eenige maan den geleden zijn vraag om volmachten aankondigde in de toenmalige Assemblee Consultative (Raadgevende Vergadering) stuitte hij op hevig verzet. Een groot deel van zijn adviseurs bleek bevreesd te zijn voor mogelijke autocratische bedoelingen van den generaal en wilde hem zelfs niet voor den korten tijd van zeven maanden volmachten geven, als er eenmaal volks vertegenwoordiging zou zijn. Deze vrees wortelde in het verleden. De Eerste Re publiek eindigde in het keizerschap van Napoleon I. de Tweede Republiek (zelfs al binnen de vier jaar) in het keizerschap van Napoleon III en de Derde Republiek ontkwam in de eerste jaren van haar be staan ternauwernood aan een terugkeer der monarchie. De Gaulle liet zich even wel niet door zijn adviseurs van zijn stuk brengen en zette door. Inderdaad haalde hij nu op vraag II een meerderheid van twee derden (ruim 13 millioen stemmen tegen 6V2 millioen) en kreeg daarmee zijn volmachten. De nieuw-gekozen volksvertegenwoor diging, die dus Constituante heet, de nieu we grondwet binnen zeven maanden moet 6cheppen en slechts beperkte bevoegd heden bezit, telt 522 leden. Tachtig pro cent der zetels wordt door drie groote partijen bezet. De overige twintig procent zijn tusschen kleine fracties verdeeld. Tot die kleine fracties behoort de vertegen woordiging van de eertijds zoo machtige radicaal-socialistische partij van Herriot en Daladier. Deze twee ex-ministers zijn herkozen, maar hun fractie is tot negen tien zetels teruggebracht. Na de nederlaag bij de kantonnale verkiezingen is deze volstrekt verpletterend. Drie groote fracties vormen een meerderheid van 80% in de Constituante. Maar zij zullen niet samengaan, want de Communisten met 142 zetels staan tegen over het Mouvement Républicaine Popu laire (Republikeinsche Volksbeweging) met 140 en de socialisten (S.F.I.O.), de partij van Léon Blum, met 133. Het zal zelden in de historie voorge komen zijn dat een nieuwe partijformatie bij haar eerste verschijning aan de stem bus ter verkiezing van een volksvertegen woordiging zulk een succes behaalde als de M.R.P. Zij is de partij van De Gaulle. Haar leider is Bidault, de minister van Buitenlandsche Zaken. Zij vormt het link- sche centrum en is progressief-Katholiek, men zou ook kunnen zeggen: Katholiek- socialistisch. Zij streeft terugkeer van het Fransche volk naar den godsdienst na en dat is veelbeteekenend. Misschien heeft zij ook stemmen van rechts tot zich ge trokken en allicht veel stemmen van de vrouwen. Want de Fransche vrouwen zijn de Kerk getrouwer gebleven dan de man nen. De socialisten hebben tot dusver De Gaulle gesteund en schijnen voornemens het voorloopig te blijven doen. Het blad l'Aube (de Dageraad), het orgaan van de M.R.P., heeft er gisteren aan herinnerd dat Léon Blum den generaal De Gaulle als ,,den Franschen George Washington" betiteld heeft. De achterdocht ten aan zien van autocratische bedoelingen van den generaal is nu weggevaagd, heeft al thans de nederlaag geleden en ook de Engelsche en de Amerikaansche pers spre ken hun voldoening over het resultaat uit. De New York Times schreef gisteren over een nieuwe overwinning van de democra tie. Het is niet verstandig te vroeg tc juichen. De Gaulle zal groote wijsheid en inzicht moeten toonen om de verdere ont wikkeling te kunnen leiden. Het komende jaar zal beslissend zijn voor het Fransche herstel. In elk geval heeft het nu een ge zonden grondslag voor verbetering van zijn democratische instellingen gevonden. Gesteund door een meerderheid in de Constituante (die wellicht met den steun van enkele kleine groepen, twee derden zal bedragen) zal De Gaulle verder kun nen werken. R. P. Vast staat thans, dat 11 Nederlandsche officieren, die op weg naar Bandoeng door Indonesiërs te Patjes werden gevan gen genomen en in de gevangenis van Tiandjoer werden opgesloten, zijn ver moord. Hun namen zijn bekend en zullen binnenkort worden doorgegeven. Tevens is komen vast te staan, dat negen Neder landers, die door de Indonesiërs als gij zelaars naar Buitenzorg waren gevoerd, eveneens zijn vermoord. Bevestigd wordt, dat de toestanden te Buitenzorg verschrik kelijk waren. In de gevangenis aldaar zijn eenige Amerikanen, een Engelschman, een Tsjech en een Zwitser mishandeld. De Geallieerde troepen te Semarang zijn een brigade sterk. Overeengekomen is dat de Indonesiërs heden hun wapenen zouden neerleggen. De Indonesische lei ders zijn gewaarschuwd, dat pogingen zich meester te maken van de motorvoer tuigen van de Gurkha's, die Maandag naar Ambarawa zijn vertrokken, als een oorlogsdaad zullen worden beschouwd. Be loofd is, dat de Nederlandsche en Indo- Europeesche leden van <Je Rapwi, die se dert verleden Maandag te Ambarawa ge vangen zitten, in vrijheid zullen worden gesteld. In de gevangenis aldaar zitten verder nog ruim duizend andere Neder landers en Indo-Europeanen. Zij zullen, 200 per dag, naar de kampen worden over gebracht. Door de aankomst der Geallieerde troe pen zal nu de situatie in Ambarawa, waar ongeveer 10.000 vrouwen en kinderen zijn opgesloten, beter worden. De watertoe voer naar het kamp was door de Indone siërs afgesneden. De plaatselijke comman dant van de Rapwi. wing Commander Tuil, heeft verklaard, dat in het gebied van Ambarawa „volkomen anarchie heerscht. De gematigde nationalistische leiders zijn niet in staat de jeugdbeweging en de militie te controleeren." De toestand was nog verergerd, doordat de Japanners in Solo de nationalisten groote hoeveel heden wapens hadden overhandigd. De Japansche gevangenen in Ambarawa had den hiervoor al moeten boeten doordat 23 van hen door Indonesiërs zijn ver moord. Tuil heeft nog verklaard, dat de extremisten bij het streven naar onaf hankelijkheid de van de Japanners afgeke ken totalitaire tactieken volgen. Over het lot van vele weggevoerde Nederlanders en Indo-Europeanen is nog niets bekend. Tuil geloofde, dat de staf van de Rapwi alsmede de geïnterneerde vrouwen en kinderen in Ambarawa veilig zijn. hoe wel de toestand precair is. Het vliegveld van Semarang is door de Gurkha's zon der strubbeling overgenomen. Binnenkort zal het volgens een mededee- ling van het Z.O. Azië commando moge lijk zijn de sterkte der Nederlandsche troepen op Java uit te breiden, waardoor het voor de Nederlandsche autoriteiten mogelijk zal worden de volledige controle in de betreffende gebieden op zich te nemen. Nationalisten gearresteerd Zes vooraanstaande nationalisten uit Buitenzorg zijn gearresteerd en onder strenge bewaking naar Batavia gebracht, waar zij door den oudsten Britschen offi cier verhoord werden. Onder deze zes be vindt zich een der leiders van een extre mistische groep. Naar wij vernemen zou In de grensstreek is de controle door ambtenaren en politie zeer verscherpt. Men wil een einde trachten te maken aan den ongehoord grooten smokkelhandel in diverse artikelen van België naar ons land, omdat deze smokkelhandel geen ge ring economisch gevaar beteekent. deze arrestatie in verband staan met de gebeurtenissen te Depok en Pledang. Eerste Nederlandsche krant weer verschenen Nog deze week zal het eerste nummer van „Het Dagblad" verschijnen, dat tevens het eerste Nederlandsche dagblad is, dat na de bezetting in Ned. Indië verschijnt. Dit dagblad wordt uitgegeven door de ge zamenlijke Indische dagbladpers. Redac teur is de heer Belonje, de vroegere di recteur-hoofdredacteur van het Nieuws van den Dag van Indië. De meest fantastische geruchten doen te Washington de ronde over Stalin. Men hoort er zeggen dat hij overleden is, dat hij stervende of ernstig ziek is, dat hij enkele van zijn speciale volmachten aan Molotof wenscht over te dragen. Geen van de geruchten kon worden bevestigd, hoe wel men van hooggeplaatste zijde te ken nen heeft gegeven, dat men er niet aan twijfelde dat Stalin ziek was. Diplomatieke kringen in Washington grijpen naar deze geruchten om tal van feiten en gebeurtenissen uit den laatsten tijd te verklaren, b.v. de mislukking van conferentie te Londen, het haastige bezoek van Gromyko aan Washington, het slechts zelden meer genoemd worden van Stalin's naam in uit Moskou afkomsti ge telegrammen en de traagheid waarmee de Sovjetregeering op het oogenblik in haar beslissingen te werk gaat. Tenslotte heeft maarschalk Zjoekof zijn bezoek aan de V.S. uitgesteld. Men neemt in Washing ton aan, dat Zjoekof de beste kansen heeft om Stalin eventueel op te volgen, aldus de correspondent van de „Evening News". Geldig tot Woensdagavond: Aanvankelijk nog krachtige aan de kust stormachtige Zuid-Westelijke wind, later tijdelijk af nemend. Wisselende bewolking, plaatse lijk regenbuien, iet koeler. Wind- en stormwaarschuwingsdienst alle districten: Hedenmorgen 11 uur, waarschuwing voor harde wind. Ralph Waldo Trine: De waarlijk wijze mensch zal nooit iemand als zijn vijand erkennen. Binnenkort komen er tabaks-, snoep- en gecombineerde tabaks-snoepkaarten. Met ingang van 25 Nov. zullen de volgende rantsoenen beschikbaar worden gesteld: tabakskaarten: 2 rantsoenen tabaksart. per week; snoepkaarten: 100 gr. chocolade of suiker werken p. week; gecombineerde kaarten: 1 rantsoen tabak en 50 gr. chocolade of suikerwerken per week. Tijdelijke afwijkingen in de rantsoenen blijven echter mogelijk. Mannen geboren in 1927 of vroeger kun nen een keuze doen welke soort kaart zij wenschen. Vrouwen geboren in 1927 of vroeger kunnen kiezen tusschen een snoep- op een gecombineerde kaart. Kin deren geboren na 31 Dec. 1927 krijgen een snoepkaart. Vrouwen kunnen dus nu tabaksartikelen, zij het nog niet in de zelfde hoeveelheid als de mannen, koopen. Extra jam Op 4 November zal een bon bekend ge maakt worden voor een extra uitkeering van jam van 250 gram per persoon. Troepen en schepen naar Indië Maandagmiddag is de torpedobootjager „Piet Hein" uit Amsterdam naar Indië vertrokken, bemand met 225 koppen. Dit schip is in October 1945 van Engeland overgenomen. Zondag is ook de torpedobootjager „Kortenaer" de reis naar Indië aangevan gen. De „Nieuw Amsterdam" zal Woensdag in Southampton, waar het gerepareerd is, zee kiezen om Nederlandsche troepen naar Indië over te brengen. 1 November viert een verdienstelijk hoofd ambtenaar der gemeente Heemstede, Ir. W. J. A. Duynstee, directeur van het gas-, water- en electriciteitsbedrijf, zijn 25-jarig jubile. Ongetwijfeld zullen velen deze ge legenheid aangrijpen om te laten blijken, dat zij hem niet alleen om zijn bekwaamhe den maar ook om zijn persoonlijkheid waar- deeren. Een gelukkige omstandigheid is, dat me vrouw Duynstee, die enkele maanden geleden door een verdwaald schot, dat op straat gelost werd, zeer ernstig gewond werd, weer geheel hersteld is. Ir. Duynstee studeerde van 1908 tot 1913 te Delft, waar hij het diploma voor electrotech- nisch ingenieur behaalde. Eerst werkte hij 2 jaar aan he1- Provinciaal Electrisch Net in Groningen en daarna van 1915 tot 1920 aan de gemeentebedrijven te Eindhoven. Dit stelde hem in staat zich in te werken in de vraagstukken van gas en water. Sinds 1920 kennen wij hem te 'rIeemstede. Het jubile was voor ons aanleiding eenige vragen te stellen over de Heemsteedsche be drijven. Daarbij bleek, dat Ir. Duynstee het als vakman wel jammer vond, dat de Heem steedsche fabriek nu geen gas meer produ ceert maar het van Haarlem betrekt. Zake lijk gezien was het evenwel een verstandige saaya -Y m Op de tentoonstelling „Kunst in Vrijheid" welke in het Rijksmuseum te Amsterdam wordt gehouden, zijn een drietal olieverfschilderijen van H.M. de Koningin te zien. Hierboven een reproductie van „Maneschijn in Zwitserland", geschilderd in 1942 naar studies over dit onderwerp. overeenkomst. Trouwens zoo vervolgde hij in de toekomst zullen er weinig gasfa brieken meer zijn, die zelf gas produceeren. Ik zit in de commissie voor de coördinatie der gasbedrijven in Nederland en daar is dat vraagstuk aan de orde. Er is concurrentie tusschen gas en electriciteit voor kookdoel- einden. Beide zijn gelijkwaardige producten voor den verbruiker, ook al zijn er die per soonlijke voorkeur hebben voor electriciteit. Maar wat de productie betreft is er geen gelijkwaardigheid. Van 100 k.g. kolen produ ceert een centrale 25 °/o nuttige brandstof als electriciteit, dat doet een gasfabriek ook, maar levert dan bovendien nog 50 ver edelde brandstof in den vorm van gas, ter wijl er bovendien nog bijproducten gefabri ceerd worden die vooral voor onze chemische industrie onontbeerlijk zijn. Het zou onver antwoord zijn om vette kolen, die onze Lim- burgsche mijnen opleveren, en die zich uit stekend leenen voor gasfabricage, voor ge-J wone stookdoeleinden te gebruiken. Dc centrales kunnen gestookt worden met magere kolen en afval. Er zal dus altijd in ons land gas geprodu ceerd worden. De Hoogovens te IJmuiden leveren het gas als bijproduct. Op dit oogen blik leveren de Hoogovens gas aan Velsen, Beverwijk, Castricum en Haarlem, maar het is mogelijk in de toekomst die levering uit te breiden. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de Hoogovens in de toekomst heel Noord- Holland van gas voorzien. Bovendien zou het mogelijk zijn het overige deel van Neder land van gas te voorzien met een groote cokesfabriek die in het centrum van ons land gesticht wordt. In de praktijk is gebleken dat afstanden geen bezwaar zijn. Natuurlijk kwam ook de rantsoeneering van gas en electriciteit ter sprake. Op onze vraag: ,,hoe lang denkt u dat wij nog aan die rantsoeneering vast zitten?" luidde het antwoord: ,,Ik ben bang, dat het nog wel twee jaar zal duren voor wij op dit gebied weer den normalen toestand terug gekregen hebben dat ieder weer zooveel gas en electri citeit gebruiken mag als hij wil. Dit sluit niet uit, dat in de toekomst het rantsoen ver hoogd zal worden, want wij weten, dat het, vooral wat het gas betreft, zeer laag is. Toch hebben wij in Heemstede geen klagen over de verbruikers, in het algemeen houdt men zich goed aan de rantsoenen. Een goede straatverlichting is altijd een stokpaardje van mij geweest zoo zei Ir. Duynstee. Heemstede was de eerste gemeente met een goede natriumverlichting op den Heerenweg! Het is jammer dat de straatver lichting nu zoo beperkt moet zijn. Heem stede mag thans van hetgeen in 1939 voor straatverlichting verbruikt werd slechts 10 van gas en 20 van electriciteit opmaken. Haarlem en andere gemeenten boven de 30.000 inwoners mogen voor gas en electriciteit beide tot 20 ®/o gaan. Die regeling is voor Heemstede onbillijk want Heemstede is wat zijn bebouwing betreft gelijk te stellen met Haarlem. Daarom pogen wij het percentage voor Heemstede verhoogd te krijgen. Boven dien wordt getracht toestemming te krijgen het denkbeeld dat in Haarlems Dagblad aan bevolen is, om 's nachts de electrische straat verlichting te laten branden, omdat er dan toch electrische energie over is, te mogen uitvoeren.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1