Haarlems Dagblad Generaal Winkelman over de Capitulatie Nog geen onderhandelingen Soerabaja nog niet rustig Het Herstel De Haarlemsche Noodraad Het college van B. en W. Revolutie in Brazilië Het woord is aan, De Gemeentefinanciën Nieuwe bonnen voor Visch 60e Jaargang No. 18168 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154. Telef. 5437. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 DIrccteur-Hoofdrodacteur: Robert Peereboom Dinsdag 30 October 1945 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4. Tel.: Redactie 10600. Expeditie 14825. minister-president heeft de ophef- ■*-' fing van het Militair Gezag aange kondigd. Sinds 1 October zijn er nog maar zes militaire commissariaten in werking, namelijk in Assen, Arnhem, Utrecht, Am sterdam, Den Haag en Vught. Maar die zullen nu ook verdwijnen en omtrent 1 Januari zal de staf van het M. G. wor den opgeheven. Generaal mr. Kruis is inmiddels tot chef van den Generalen Staf benoemd. Dat het Militair Gezag ten einde spoedt is een belangrijk verschijn sel op den weg naar herstel van normale toestanden in ons land, ook al is er bij vermeld dat de bijzondere staat van beleg gehandhaafd zal blijven zoolang de regee ring het dienstig acht. Moge dit zoo kort mogelijk zijn. Het herstel van normale verhoudingen zai zich langzaam blijven ontwikkelen. In den loop van November hopen wij een Noodparlement te zien optreden inplaats van het rompparlement. dat alleen de zaken mag behandelen die de regeering het voorlegt en dus in feite niet meer te beteekenen heeft dan de Nationale Ad vies Commissie, die eraan voorafging. Theoretisch is er een verschil. Het moest immers beslissen over het wetsontwerp- Noodparlement en het moet straks beslis sen over de ratificatie van het Handvest der Vereenigde Volken. Maar in beide gevallen bestond eigenlijk geen andere keus dan goedkeuring van het ontwerp, zoodat men die besluiten als een formeele bekrachtiging kan zien. Het debat over Indië kon niet tot eenige uitspraak lei den. Gebrek aan bevoegdheid verklaart de matheid van de parlementaire discus sies over deze onderwerpen. Niet alleen het individu maar ook het college wordt in zijn werkzaamheid sterk beïnvloed door de verantwoordelijkheid die het draagt. Daarom zal het Noodparlement, nog afgezien van zijn breedere samenstel ling, zonder twijfel grootere activiteit en krachtiger persoonlijkheid toonen dan het huidige. Maar het zal in zelfbewustzijn zoowel als in beteekenis noodzakelijk achter moeten blijven bij een parlement, door het volk gekozen. Want dat voelt zich ten volle in zijn recht, op te treden namens het volk en door dit volk belast te zijn met de controle op het regeerings- beleid. Ten aanzien van het parlement zien wij dus de phasen van herstel der normale verhoudingen zich in duidelijk omlijnde vormen opvolgen: eerst een paar maan den Nationale Commissie van Advies, daarna een paar maanden rompparlement, dan een half jaar Noodparlement en ten slotte als gevolg van de in April te hóuden verkiezingen de terugkeer van de erkende volksvertegenwoordiging, de Staten-Generaal in hun grondwettelijken vorm. Pas als wij dat punt bereikt heb ben, zal inderdaad een groote algemreene verandering in den toestand optreden, die het gezag weer volkomen zal vestigen op de plaatsen, waar het constitutioneel behoort te zijn. Al voor dien tijd zullen evenwel be grootingen verschenen zijn en ook daar aan bestaat dringende behoefte, omdat zij zullen dwingen tot financieele reken schap met. den werkelijken toestand, waarin wij verkeeren. De minister-presi dent heeft daar ook over gesproken. Er kennend dat de opheffing van het M. G. bezuiniging beteekent niemand zal daaraan twijfelen heeft hij gesproken over een nieuwe stap. die de regeering doet om naar een normaal openbaar leven te komen. Zich in krachtige termen uit drukkend, heeft hij deze stap ingeluid met de woorden: „Het besef moet gewekt worden, dat elk onnoodig uitgeven van geld uit de openbare kas een misdaad is tegenover ons volk." De term die op deze plaats al meer dan eens gebruikt is, n.l. dat er met geld gesmeten wordt, is ook door den minister-president gebezigd. De waarschuwing, die hier geuit is omtrent hetgeen ons te wachten staat als de cijfers openbaar worden, heeft ook hij geuit. Hij is er zeker van dat talloozen menschen de schrik om het hart zal slaan. En dat zijn niet alleen belastingbetalers maar ook diegenen, die deel uitmaken van het enorme staatsapparaat. Inderdaad enorm. Straks zal er zwaar op besnoeid moeten worden. Al wil de regeering niet „domweg het blauwe pot lood gebruiken", maar wel aan het volk de zekerheid geven, dat alle uitgaven in alle opzichten verantwoord zijn, zij zal genoodzaakt zijn te schrappen. Zij zal het blauwe potlood dus niet domweg, maar met overleg hanteeren. Boven al dit herstel verheft zich de noodzakelijkheid van herstel van het Recht op ieder gebied, waarop dit gel dend moet zijn. Ik heb daar al meermalen over geschreven en zal het er niet bij laten. Tot den terugkeer tot normale verhou dingen behoort ook het herstel van een normale dagbladpers, die onmisbare scha kel in het maatschappelijke leven. Er treedt nu een kleine verbetering in de papiervoorziening op. Zij beantwoordt nog lang niet aan de eischen, die nood zakelijkerwijs gesteld moeten worden. Verdere verbetering is dringend noodig. Bij het herstel van normale verhoudin gen kan men niet afwachten welke maat regelen de overheid neemt. Het hangt geenszins alleen van haar af. Het is de plicht van alle Nederlanders, ertoe mee te werken door goede Nederlandsche op vattingen en door hun werklust en niet het minst: door er zich aan te geven en Do torpedobootjager „Kortenaer" is de reis uit Amsterdam naar den Oost begonnen onder commando van den lt. ter zee 1ste klasse J. N. Kempers. Deze snelle torpedo bootjager hoopt de reis in 16 a 17 dagen te volbrengen. (P) Wanneer de besprekingen in Batavia tusschen de Nederlanders en vertegen woordigers der nationalisten zullen begin nen, is nog niet bekend. De Times-corr. in Batavia meldt, dat het voor beide par tijen uiterst moeilijk is hun aanvankelij ke houding te laten varen zonder aan prestige in te boeten, maar de Nederlan ders hebben thans het initiatief genomen en daardoor hun positie ten zeerste ver sterkt. Wanneer Soekarno en zijn colle ga's nu weigeren te onderhandelen, zal de wereldopinie, waarop zij zooveel prijs stellen, tegen hen gekant zijn. Aanvaar den zij het verzoek, dan zullen hun extremistische volgelingen hen als verra ders beschouwen en als zij het niet erover eens zijn, zullen zij van de verdeeldheid lijden. Een A.N.P.-bericht heeft aange kondigd, dat er heden informeele bespre kingen zouden worden gevoerd ten huize van generaal Christison, maar niet in zijn tegenwoordigheid, maar het verblijf van Soekarno te Soerabaja zal ongetwij feld vertragend werken, zoo niet op den aanvang dan toch op het verloop der be sprekingen. United Press meldt, dat de gebeurte nissen te Soerabaja de Britsche plannen voor een vreedzamede regeling op Java in de war dreigen te sturen. Politieke waarnemers zijn ook bevreesd, dat de ge vechten in Soerabaja een herleving van het terrorisme ten gevolge zullen hebben elders op het eiland en inderdaad zijn er in den afgeloopen nacht in Batavia in cidenten voorgekomen, waarbij Indone siërs het leven hebben verloren. Oorlogscorrespondenten, die Soekarno verzocht hadden mee naar Soerabaja te mogen gaan, aangezien zij op die wijze De Anti-Revolutionaire raadsfractie, die den heer W. C. Bakker wenschte als Wethou der, die in den noodgemeenteraad de Pro- testantsch-Christelijke groepen zou repre- senteeren, heeft na overleg met de Christe- lijk-Historische raadsfractie, besloten den candidaat van deze fractie Mr. S. C. v. d. Wall te steunen. De C. H. fractie deed haar m/ic op den wethouderszetel steunen op haar grootere getalsterkte; zij toch heeft nicien in den nood-gemeenteraad en de A. R. fractie 2 leden. In de gegeven omstandigheden meende de A. R. fractie, mede ter bevordering van de samenwerking tusschen de beide Pro- testantsch-Christelijke groepen, haar eigen candidatuur van den heer W. C. Bakker te rug te moeten nemen. een indruk zouden kunnen verkrijgen van de gevaarszone en in staat zouden zijn de populariteit van Soekarno na te gaan als hij door de bevolking zou wor den ontvangen, mochten hem niet verge zellen. Volgens de laatste berichten is in Bra zilië een revolutie uitgebroken. Zij is op Maandagavond begonnen. President Var gas is afgetreden en is opgevolgd door rechter Linhares van het Hooggerechts hof. Volgens officieele verklaringen wordt Linhares bjjgestaan door Debarros, die eenigen tijd geleden als hoofd van de fe derale politie was vervangen door een jongeren broer van Vargas, Benjamin Vargas. Enkele minuten, nadat de presi dent zijn functie had opgegeven, versche nen in de residentie tanks. La Rochefoucauld: Twisten zouden niet zoo lang duren, als het ongelijk slechts aan één zijde was. Daar te verwachten is dat de middelen uit het Gemeentefonds belangrijk minder zullen opbrengen, heeft de minister van. binnenlandsche zaken het raadzaam ge acht te bepalen dat de gemeentebesturen op hun begrootingen de uitkeeFingen uit dit fonds voorloopig pro memorie ramen. Gemeenten waar de Grondbelasting be langrijk minder zal opbrengen wegens oorlogshandelingen, inundaties en evacua ties, zullen van het rijk een aanvulling ontvangen. Hetzelfde geldt voor de Per- soneele Belasting. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de colleges van Gedeputeerde Staten verzocht de gemeentebesturen die over 1945 nog geen begrooting hebben in gezonden „met de meeste klem" aan te sporen dit alsnog te doen. Ook Haarlem heeft geen begrooting voor 1945, maar kreeg daarvoor indertijd toestemming van Ged. Staten. De minister schrijft in zijn toelichting o.a.: Thans is er voor de gemeentebesturen geen afdoende verontschuldiging aan te voeren voor het feit. dat zij nog niet tot vaststelling van de begrooting 1945 over gingen. „De begrooting vormt de basis, niet al leen voor de interne financieele adminis tratie, maar ook naar buiten, voor de be oordeeling van het financieel beleid, dat in het begrootingsjaar gevoerd wordt. Met ingang van heden kan men zich' visch aanschaffen op. bon V 01 van de bonkaart voor groente, fruit en visch. De reeds aangewezen bon 636 van de zesde noodkaart blijft tot nader aankondiging eveneens geldig. Op bon 798 van de bonkaart 511 kan men van vandaag af twee gezuurde haringen koopen. In zijn woning te Soest had een A.N.P.- redacteur een onderhoud met generaal H. G. Winkelman, tijdens de oorlogsdagen in 1940 commandant der Nederlandsche strijdkrachten. De oorzaak van den snellen afloop van den oorlog in Nederland wijt generaal Winkelman in de eerste plaats aan het gebrek aan uitrusting van de Nederland sche troepen. „Het was voor mij" aldus de generaal „een zware en weinig uit- zichtbiedende taak, toen ik in Februari 1940 van generaal Reijnders het comman do overnam. Mij was bekend, wat er aan onze paraatheid ontbrak. Wel heeft minis ter Dijxhoorn gedaan wat in zijn vermo gen was om den achterstand in te halen, maar het is nu eenmaal onmogelijk om in korten tijd te herstellen, wat langen tijd is verwaarloosd. Wat betreft de capitulatie, vertelde de generaal, dat hij op 14 Mei werd opgebeld door kolonel Scharroo, commandant van Rotterdam, met de. mededeeling, dat hij een ongeteekend briefje had ontvangen waarin de Duitschers, die de Zuidelijke Maasoever bezet hielden, een ultimatum van twee uur stelden, in welken tijd Rot terdam zich zou moeten overgeven of het zou er aan moeten gelooven. De generaal gaf ten antwoord, dat op een dergelijk ongeteekend briefje niet kon worden in gegaan en dat is aan de Duitschers mede- Soekarno is gisteren met een vliegtuig van Batavia naar Soerabaja gevlogen. Toen hij op het vliegveld aankwam, heeft het echter nog geruimen tijd geduurd voor hjj het Britsche hoofdkwartier kon bereiken. Hij heeft per radio een oproep tot de Indonesiërs in Soerabaja gericht om de wapens neer te leggen en rond het Britsche hoofdkwartier is het nadien rus tig geworden. Dit bleef echter belegerd. Engclsche toestellen die boven de stad vlogen werden beschoten. Volgens de laatste berichten van ün. Press verbe tert de situatie in de stad iets, al wordt er iets voor over te hebben. Dat is heel eenvoudig uitgedrukt, maar duidelijk ge noeg. Zonder die medewerking kan geen overheid slagen. Het is mede de taak van de dagbladen, haar te helpen stimuleeren. Wij zijn ons daarvan bewust. R. P. er nog gevochten. Er zijn momenteel ge pantserde troepen onderweg om den in gesloten Geallieerden hulp te verleenen. Er is Maandag hevig gevochten. De strijd woedde grootendeels ron'd het postkantoor en het spoorwegstation. De Indonesiërs in Soerabaja hadden wel een verzoek om wapenstilstand ingediend, maar zij bleven den strijd voortzetten. Er zijn Britsche en Br. Indische slacht offers gevallen. Een zegsman van de Britsche 32 divisie (er zijn in Soerabaja thans ongeveer 2000 a 3000 man geallieerde troepen in de stad) heeft gemeld, dat Soekarno bij het zien van de onlusten te Soerabaja zichtbaar onthutst was. Hij had den zegsman te vens verklaard, dat Moestopo, een Indo nesische leider in Soerabaja, gek en zwak zinnig was, en niet behoorde tot Soekar- no's republikeinsche bestuur. Driedui- zen burgergeïnterneerden in de stad, voor het meerendeel vrouwen, ziin in veiligheid gebracht. gedeeld. Daarop is een nieuw, thans be hoorlijk onderteekend ultimatum binnen gekomen, maar alvorens het antwoord daarop ontvangen was, hebben de Duit-, schers het bombardement gedeeltelijk uit gevoerd. Inmiddels was door dezelfde oorzaken de situatie in de Grebbelinie eveneens on houdbaar geworden en daar ik begreep, dat achtereenvolgens Delft, Utrecht, den Haag, Amsterdam en andere steden in ons land het lot van Rotterdam zouden deelen, wanneer wij in onzen hopeloozen tegen stand zouden blijven volharden, besloot ik te capituleeren. De geruchten over verraad gepleegd door Nederlandsche militairen sprak gene raal Winkelman tegen. „Voor zoover ik heb kunnen nagaan is verraad onder het leger te velde nauwe lijks voorgekomen. Ook de geruchten over Duitsche parachutisten in Nederlandsche uniformen of als boerin enz. verkleed, zijn eigenlijk nooit behoorlijk bevestigd. Wel zijn er Nederlandsche uniformen in Duitsche handen aangetroffen en is in het archief van Mussert een brief aange troffen, geschreven door een N.S.B.-er, waarin deze vertelt hoe hij met anderen in Duitschen dienst, gekleed in een Neder- landsch uniform, het in de lucht laten springen van een brug onmogelijk heeft gemaakt, door de argelooze wachtposten onschadelijk te maken. Dat er inderdaad door N.S.B.-ers tijdens den oorlog verraad is gepleegd, staat dus wel vast. Tenslotte besprak generaal Winkelman het beroemde document door de Duit schers in het ministerie van buitenland- sche zaken te Parijs gevonden, en waar uit volgens hen zou blijken, dat Nederland reeds vóór 10 Mei de Engelsche en Fran- sche bevelhebbers zou hebben verzocht Nederland binnen te komen „Dit document was een brief welke "ik in Maart '40 heb geschreven aan onze ge zanten te Londen en Parijs en waarin de hulp was omschreven, die wij van de En gelsche en Fransche regeering verzochten voor het geval wij door Duitschland wer den aangevallen. Maar die brieven en dit hebben de Duitschers bij hun publica tie er niet bij verteld zijn verzegeld aan onze gezanten gezonden met opdracht ze pas te openen na ontvangst van een daar toe strekkend telegram van het departe ment van buitenlandsche zaken. Dit tele gram is in den morgen van 10 Mei 1940 verzonden. Eerst toen hebben onze gezan ten den inhoud ter kennis van de buiten landsche regeeringen kunnen brengen. Voorafgaand overleg met die mogend heden heeft niet plaats gehad. j

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1