Informeele besprekingen begonnen Bevredigend antwoord van Stalin Gevechten tusschenNationalisten inSoeraba ja Leeren Wereldtrusteeship over Palestina? Weerbericht Het woord is aan.... De Legerleiding Attlee's reis naar Amerika Geheime overeenkomst over atoomenergie tegengesproken door Truman 60e Jaargang No. 18168 I I I Donderdag 1 Nov. 1045 Bureaux: Groote Houtstr. 93 1™™1 I ]B" V* I I M f^HT I Uitgave van de Stichting en Soendaplein 37, Haarlem JL^^tV^fcA JL JL JL X tij ifWr ft Vnffl Voorlichting te Haarlem. IJmuiden: Kennemerlaan 154. 3 Abonnementen: p. week 31 ct Telef. 5437. per kwartaal 4. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Tel.; Rc.dactie 10600. Expeditie 14825 United Press meldt uit Batavia, dat gisteravond om 8 uur in de woning van gene raal Christison informeele besprekingen zijn begonnen tusschen dr. v. Mook, dr. v. d. Plas ra dr. Idenburg eenerzijds en de volgende Indonesische vertegen woordigers anderzijds: Soekanio, Mohammed Hatta, Soebardjo, Sjarifoedin en de religieuze leider Hadji Agus Sal in (vertegenwoordiger van het principe van samenwerking en gematigd)Bij de besprekingen waren geen Britten aanwezig. Naar wij vernemen werd in een normale sfeer gesproken. De republikeinen wei gerden inlichtingen over het behandelde te verstrekken, Ook lijkt nog geen datum voor een tweede bijeenkomst te zijn vastgesteld, maar men vertrouwt, dat bij de besprekingen de basis is gelegd voor toekomstige onderhandelingen. „In totaal zullen 15 millioen Amerikaan- sche soldaten van het slagveld huiswaarts keeren. Er wordt verondersteld, dat meer dan 2 millioen van hen naar de school banken zullen teruggaan. Een onderzoek heeft aangetoond, dat zeker 15 van alle repatrieerende oud-strijders nog het een of andere onderwijs willen genieten. Het percentage van deze leergierigen wordt hooger naarmate men met oudere lichtin gen te doen heeft. Velen die de scholen verlieten om in het leger dienst te nemen hebben derhalve geen einddiploma. Dit is het geval met ongeveer 5 millioen man, terwijl 3V2 millioen nimmer een inrich ting voor middelbaar onderwijs bezochten. De scholen zullen de oud-strijders wel kunnen opnemen, maar de huisvesting vormt een groot probleem, vooral die van de gehuwden. Slechts acht van de honderd scholen hebben voldoende woonruimte. Steden als Washington, Detroit, Los An geles er. Wheeling hebben al speciale scholen voor leerlingen boven den nor malen leeftijd opgeticht." De Amerikaansche leergierigheid, die uit dit bericht spreekt, zal sommigen misschien verrassen. Want een aantal menschen verkeert in de meening, dat in de Engelsch-sprekende landen met het on derwijs maar zoo'n beetje de hand wordt gelicht, dat men er niet veel bij opsteekt en zich bij voorkeur op sport toelegt en dat die Engelschen en Amerikanen slechts door een of ander wonderlijk geluk erin slagen, toch veel in de wereld te prestee- ren. Natuurlijk is deze meening onjuist. Oppervlakkige meeningen over andere volken zijn gewoonlijk onjuist. Het zou, als de een of andere navorscher den tijd en do lust had om het na te sporen, inte ressant zijn om eens te weten te komen, hoe ze eigenlijk ontstaan en verbreid zijn. Het Engelsche en het Amerikaansche onderwijs zijn niet minder dan het onze. ma: a.-dfers. Er wordt meer naar op voeding en karaktervorming gestreefd en minder naar het verwerven van parate kennis, dat ons onderwijs beheerscht. Zoo als men weet is de oud-minister Bolke- stein bezig met het ontwerpen van een plan tot herziening van dit onderwijs, waarbij hij naar aanleiding van zijn er varingen en studie in de Angelsaksische landen het element opvoeding op den voorgrond denkt te brengen: een princi- pieele koersverandering, die door velen met groote ingenomenheid tegemoet ge zien wordt en die ook in dit blad met vreugde is verwelkomd. De Angelsaksische opvatting houdt na tuurlijk niet in, dat men kennis verwaar loost en dat er niet hard geblokt zou moeten worden, om lastige leerstof mees ter te worden. De hoeveelheid is alleen minder. Men legt er zich niet op toe, leerlingen een mate van extra-kennis bij te brengen, die zij later nooit noodig zullen hebben en die eigenlijk alleen voor vakspecialisten vereischt wordt. De Amerikaansche statistische opgaven omtrent de leergierigheid bij hun „afge zwaaide" troepen roepen wel de vraag bij ons wakker, hoe het bij ons gesteld zou zijn met hetzelfde verschijnsel onder degenen, die door deportatie, onderdui ken, gevangenschap of andere oorzaken hun studies hebben moeten afbreken. Maar het zal wel niet mogelijk zijn, uit den warwinkel een eenigszins betrouw bare statistiek samen te stellen. Ik hoop dat nawerking van Duitsche opvattingen, die intellect laag stelden en met min achting bejegenden, omdat zij zelf den toets van een intelligente beoordeeling niet doorstaan konden en haar daarom vreesden, geen verdere kwade gevolgen zal hebben. Soms wordt men daar be ducht voor als men ziet, hoeveel dilettan tisme op velerlei gebied zich in Neder land doet gelden. Het zal op den duur verdwijnen, omdat het geen stand kan houden. Maar intusschen zouden er slachtoffers kunnen vallen. Omdat de eenvoudigste raadgevingen in dezen tijd veelal de belangrijkste zijn, zou ik er daarom aan willen herinneren, dat het bezit van een grondslag van school kennis ook al is die wat erg breed een noodzaak is voor wie aan zijn vor ming wil bouwen. Hij kan niet bouwen op drijfzand. Nog actueeler is de oude waarheid, dat men in geen enkel vak op den duur iets bereiken kan zonder duchtige vakkennis te bezitten en ervaring te hebben ver gaard. De eenige manier, waarop die ken nis en ervaring verworven kunnen wor den, is van onderen af te beginnen. Wie onder den invloed van tijdsomstandighe den en verwarde verhoudingen meent, het wel op een andere, snellere manier te kunnen bereiken, zal deerlijk teleur gesteld worden. Want hij zal het onver mijdelijk moeten afleggen tegen de men schen, die den goeden weg van het leeren wèl gevolgd hebben en die hem van zijn plaats zullen verdringen, omdat zij daar recht op hebben door grooter bekwaam heid. Men moet de hoofdzaken in het oog weten te houden, de moeiten willen ne men en zijn tijd weten te beiden. Nederland is niet alleen aan een ver nieuwing maar ook aan een herstel bezig. De term „terugkeer tot normale verhou dingen" wordt steeds meer gehoord en de verschijnselen van dien terugkeer ne men hand over hand toe. De Amerikaansche soldaten keeren naar hun land terug, wij naar het onze, dat wij in veel opzichten als zoodanig nauwelijks meer herkenden. Maar dat weer zichzelf zal worden. R, P. Volgens mededeelingen van nationalis tische zijde zijn Woensdag op twee plaat sen in Soerabaja na den moord op bri gade-generaal Mallaby gevechten uitge broken tusschen nationalistische groepen. Het is waarschijnlijk, dat de botsingen zijn ontketend door de gematigde groep, die de extremisten tracht te beteugelen. De nationalistische politie zou waarschijn lijk aan den strijd deelnemen. Men schat, dat er in Soerabaja ongeveer 15.000 ge wapende Indonesiërs zijn, jongelin gen, die ternauwernood weten hoe men met een geweer moet omgaan en regulai re soldaten, die hun opleiding van de Ja panners hebben ontvangen. Het aantal Britten schat men op 3.000 man. Onrust in Midden Java De terugslag van de gebeurtenissen in Soerabaja heeft men direct in Magelang ondervonden. Er reden auto's in de stra ten, doeken met zich voerende, waarop stond: „Wij hebben de Engelschen versla gen, thans is het de tjjd tot opstand te ko men. Het is tot botsingen met de 700 man sterke Gurkha-troepen gekomen. R.A.F.- piloten hebben gemeld, dat gewapende In donesiërs van Djokjakarta naar Magelang optrekken. De piloten hebben tot nu niet geschoten, maar als op de vliegtuigen ge schoten wordt, zullen zij met de lichte machinegeweren het vuur beantwoorden. Volgens een Reuter-bericht zouden zij zelfs opdracht hebben desnoods met ge weld het optrekken der Indonesische troe pen naar Magelang te verhinderen. De toestand op geheel Midden Java is door de Britten gekarakteriseerd als „ver raderlijk". In Semarang is het rustig, maar in Tegal wordt de situatie slechter. Er zijn echter nog geen berichten over botsingen binnengekomen. Over den toe stand van 700 geïnterneerde burgers wordt gezegd, dat zij „in eenig gevaar" verkeeren. Volgens den politieken correspondent van de Daily Telegraph zou de Britsche regeering plannen voor een eventueel wereld-trusteeship over Palestina hebben ontworpen. In het algemeen zou over de ten aanzien van Palestina te volgen poli tiek tusschen Engeland en de Ver. Staten reeds overeenstemming bestaan. Enkele nadere bijzonderheden zouden bij het ko mende onderhoud tusschen Truman en Attlee ter sprake gebracht worden. Luit. Kol. Mellsop verklaarde Woens dagavond, dat de volgende 24 uur belang rijke ontwikkelingen te zien zouden geven. In het eerste begin van November ver wacht men aanzienlijke troepenverster kingen. Woensdagmiddag zijn bij Batavia ook vliegtuigversterkingen gearriveerd en er worden nog meer versterkingen ver wacht. Soekarno heeft zijn afschuw uitgespro ken over den moord op Mallaby. Een ver zoek van hem, om ook naar Magelang te mogen gaan vanwege de dreigende situa tie, is afgewezen op grond van het ge beurde in Soerabaja. Het annexatieprobleem Voor Nederland niet van karakter veranderd De minister-president deelt aan het A.N.P. mede, dat de poging tot beknopte weergave van een discussie op een door hem gehou den persconferentie te Groningen aanleiding gaf tot onjuiste conclusies omtrent den stand van het annexatievraagstuk. Dit misverstand is nog in de hand gewerkt door een enkele uitlating over annexatie zonder Duitschers, die hij in het geheel niet gebruikte. De stand van zaken is, dat de mislukking der conferentie van ministers van buiten- landsche zaken te Londen het onwaarschijn lijk maakt, dat Nederland spoedig zijn stand punt kenbaar zal moeten maken. Zooals reeds is vermeld heeft de regeering hieruit de con sequentie getrokken en aan de staatscommis sie voor bestudeering van het annexatie- vraagstuk verzocht haar werkzaamheden te willen voortzetten en enkele met name ge noemde mogelijkheden nader te bestudeeren. Ook al erkent Nederland, dat het annexa tievraagstuk een internationaal karakter heeft en het tijdstip van beslissing hierin door de 5 groote mogendheden zal worden bepaald, voor Nederland zelf zijn de hierbij geldende overwegingen gedurende de laatste maand geenszins veranderd en aan de ver bonden mogendheden zal onze zienswijze kenbaar worden gemaakt op het daarvoor passende oogenblik. Geldig tot Vrijdagavond. Oostelijke wind. Meest nevelig of betrokken weer met matigen Oostelijken wind, geen regen van beteekenis, zelfde temperatuur. President Truman heeft meegedeeld, dat hij verwachtte, dat de Sovjet-Unie spoe dig zal deelnemen aan de adviseerende commissie voor het Verre Oosten. Hij deelde mede, dat hjj een bevredigend ant woord van maarschalk Stalin op zjjn bood schap, overgebracht door den Amerikaan- Mme. Swetchine: Door ongelukkiger te worden leert men soms, het minder te zijn. Wijzigingen Naar het A.N.P. verneemt, gaat het op treden van luitenant-generaal Mr. H. J. Kruis, als chef van den generalen staf, ge paard met een reorganisatie van de hoo- gere legerleiding. De leidende gedachte hierbij is te geraken tot grootere centrali satie dan voor 1940 het geval was. Hiertoe wordt den chef van den gene ralen staf, rechtstreeks onder den minis ter van oorlog ressorteerende, met ingang van 1 November de hoogste bevelsbe voegdheid in de Kon. Landmacht opge dragen. Onder zijn bevelen zullen wor den gesteld de bevelhebber der Ned. strijd krachten met de onder diens bevel staan de onderdeelen (ip hoofdzaak de lichte infanterie bataljons, die uit oorlogsvrij willigers zijn gevormd en waarvan er thans 27 naar Indië vertrekken), de com mandant der Nederlandsche troepen in Engeland, met het in Engeland in oplei ding zijnd personeel der Kon. landmacht (in hoofdzaak bestemd voor de encadree- ring van twee in den loop van 1946 in Ne derland uit dienstplichtigen te vormen divisies), de territoriaal bevelhebber in Nederland met de onder diens bevel staan de gezagstroepen en 'verder enkele andere commandanten en autoriteiten der Kon. landmacht. Teneinde de werkzaamheden in de hoogere legerleiding te coördineeren wordt met ingang van 1 November onder voor zitterschap van den minister een Leger- raad ingesteld, waarvan de leden den mi nister van advies dienen omtrent de hoofdlijnen van zijn beleid In dezen leger- raad hebben zitting behalve Prins Bern- hard als inspecteur-generaal, de secreta ris-generaal, de chef van het militaire kabinet, de chef van den gen. staf. de kwartiermeester-generaal en de adjudant- generaal. R.K. Meisies Lyceum Woensdag werd in de hal van het R. K. Lyceum aan de Dreef te Haarlem onthuld en. ingewijd een monument aan de nagedachtenis van zuster Hortense, in leven directrice van de school, die onlangs overleed. In tegen woordigheid van geestelijken, docenten, zus ters en alle leerlingen hield een der leeraren, de heer Dr. v. d. Weijden een gevoelvolle gedachtenisrede. Een der oudste meisjes sprak namens de leerlingen. Daarna zong een meisjes-koor, onder leiding van mej. Leonie Molkenboer, het Ave-Maria. Het monument is ontworpen en uitgevoerd in mozaiek, door Ant. Molkenboer. Het stelt voor Maria als kind, opgaande naar den Tempel der wijsheid, voorbeeld voor de schoolgaande jeugd: ,,Benedicta Sit, Sancta Maria". Op het voetstuk de inscriptie ,,In memoriam Zuster M. Hortense", Rectrix 1931—1945. schen gezant, Harriman, had ontvangen. Hij noemde Stalins brief een vriendelijk antwoord op zijn mededeelingen en deel de nog mede, dat de briefwisseling te zij ner tyd zou worden gepubliceerd. Aangaande het aanstaande bezoek van den Engelschen minister-president Attlee, verklaarde Truman, dat deze natuurlijk naar Washington kwam om de problemen van de atoomenergie te bespreken, doch dat het Attlee vrij stond, ook nog andere problemen ter sprake te brengen. Tru man deelde mede, dat Engeland en Canada evenveel over de productie van de atoom bom wisten als de Ver Staten. Hij was voorts van meening, dat de mededeeling, welke in het Engelsche Lagerhuis werd gedaan, inzake een geheime overeenkomst over de atoombom tusschen president Roo sevelt en Winston Churchill niet waar was. De president zeïde, dat hy geen ant woord kon geven op de vraag of het on derhoud met Attlee als een aanduiding van een nieuwe bijeenkomst van de „Big Three" moest worden beschouwd. Toen Attlee in het Lagerhuis mededee ling deed van zijn voorgenomen bezoek aan president Truman zei hij, dat hij met den president en de premier van Canada, Mackenzie King, de problemen zou be spreken die in verband met de ontdekking van de atoomenergie waren gerezen. Op zijn verzoek zou Sir John Anderson, ad viseur inzake atoomenergie hem verge zellen. Churchill gaf daarop uiting aan zijn vertrouwen, dat Attlee zich in Washington niet zou beperken tot het be handelen van de genoemde onderwerpen, doch alles zou bevorderen wat de betrek kingen tusschen de Vereenigde Staten en Engeland zou kunnen verbeteren, Prinses Juliana en Prins Bernhard bezochten Woensdag' de R.A.F.- U.S.A.A.F. Tentoonstelling „Vleugels der Victorie" te Amsterdam. Bij deze gelegenheid werd den Prins het zilveren embleem van de „Senior Officers Wings of the United States Anny", uitgereikt, Het was de eerste keer dat een vlieger die zijn opleiding niet in Amerika had genoten deze liooge onderscheiding ontving. Kolonel John S. Griffith, die de onderscheiding uitreikte, spreekt den Prins toe. (P.)

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1