Luxemburg Weer een conflict Opnieuw verhooging van loonen bepleit 100.000 f 94.000 voor Oorlogsslachtoffers De Radio-belasting Verplichte aangifte paar Kinderschoenen Een Monetair accoord tusschen Nederland en Zwitserland Bijzondere Raad van Cassatie Extra brandstoffen bij ziekte en bevallingen De Radio geeft vanavond: in het Visscherijbedrijf Van Houten Wees De E.V.C. en de Metaalbewerkers Een program van actie ,Op een congres van het N. V. V. Het Nederlandsche Verband van Vak- vereenigingen hield voor het eerst na 5 jaar weer een congres te Amsterdam. De bondsbestuurder de heer A. Ver meulen stelde vast, dat het congres zijn houding moest bepalen ten opzichte van den pijnlijken toestand waarin het toon stelsel zich bevindt. De huidige loonen, die gebaseerd zijn op de minimum kosten van levensonder houd van Juni j.l., zijn ontoereikend, nu er steeds meer göederen in het distributie pakket komen en de levensonkosten dien tengevolge omhoog gaan. Een nieuw onderzoek van de Stichting van den Arbeid heeft uitgewezen, dat het minimum loon voor een gezin van 4 per sonen, dat in de stad voldoende moet zijn voor het koopen van het distributiepakket en het betalen van de vaste lasten, f 32.52 moet zijn, hetgeen verhoogd met een kleine marge op f 35 moet worden ge bracht. Dit is dus het gemiddelde loon van den ongeschoolden arbeider. Voor geoefende en geschoolde arbeiders zou het loon t 38.50 en f 42 moeten bedragen. Voor het platteland moeten deze cijfers met f 4 worden verlaagd, zijnde het verschil in huur, enz. Wanneer men dit gemiddelde weekinko- men vergelijkt met de gemiddelde week- inkomsten in 1940, dan blijkt dat voor de groote steden de toegestane 25% verhoo ging niet toereikend is en dat de opvoe ring tot 35% noodzakelijk is. De vorige week heeft het bestuur van 'de Stichting van den Arbeid zich tot de regeering gewend met de volgende 5 richtlijnen voor de loon- en prijspolitiek: 1. Voor de groote steden 35% loonsver- hooging op basis van 10 Mei 1940. na voor afgaande goedkeuring door het college van rijksbemiddelaars, waarbij dit college zich moet richten naar het gemiddelde weekinkomen voor ongeschoolde arbei ders van f 35. voor geoefenden f 38.50 en voor geschoolden f 42. 2. Voor het platteland: een minimum loon van f 29.50, na voorafgaande goed keuring door het college van rijksbemid delaars, waarbij het zich moet richten naar een gemiddeld inkomen voor de ge noemde categorieën arbeiders van f 31, 1 34.50 en f 38. De heer Vermeulen achtte het zeer noodzakelijk, dat de loonen tot dit peil worden opgevoerd en ook bij eventueele verkorting van den arbeidstijd op deze hoogte gehandhaafd zullen worden. 3. Bij het bepalen van het minimum loon is men uitgegaan van de kosten van Nu de loterij voor oorlogsslachtoffers, iioor Mevrouw M. MulderHofhuis („tan te Maartje") reeds lang vóór de bevrijding opgezet, geëindigd is en de opbrengst aan 'de door haar aangewezen instellingen is uitgekeerd, terwijl de niet vóór 22 Sep tember afgehaalde prijzen aan het Comité Venraay zijn afgedragen, dient een woord van hulde en warmen dank te worden gesproken aan het adres van „tante Maar tje" en haar helpers en helpsters voor al het werk, dat zij geheel belangeloos ver richt hebben voor dit mooie doel Het moet voor hen een groote voldoe ning zijn met een bedrag van f 94.000 te hebben bijgedragen in den nood van vele oorlogsgetroffenen. Mijnontploffing De even voor den oorlog gereedgekomen verkeersbrug bij het station Maarssen na- hij Utrecht is door een mijnontploffing beschadigd. Door nog onopgehelderde oor zaak kwam een reeds gedemonteerde, maar nog niet van de lading ontdane Duitscbe mijn tot ontploffing, welke nabij iden oprit van den kanaaldijk lag. Een wandelaar werd gedood, eenige andere personen gewond. De brug werd bescha- digd.Hoeveel tijd het herstel zal vorderen kan nog niet worden gezegd. Bezitters van radio-toestellen zijn ver plicht daarvan aangifte te doen. Hoe dit geschieden moet wordt door de Posterijen bekend gemaakt. De radiobelasting (f 1 per maand per toestel) moet voldaan worden met radio zegels. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft bericht ontvangen van het Holland Hjael- pen Comité in Denemarken dat het den Deenschen fabrieken opdracht heeft ge geven, 100.000 paar kinderschoenen te vervaardigen voor ons land. Verhoogd jamrantsoen Het is mogelijk gebleken met ingang van 4 November het jamrantsoen te bren gen op de oorspronkelijk gedachte hoe veelheid n.l. 250 gram per 14 dagen. Op den jambon kan desgewenscht in plaats van jam, hagelslag, stroop of kunsthoning worden gekocht. het distributie-pakket. Dit pakket zal in de toekomst, bij het verruimen van de rantsoenen, in omvang en kwaliteit toe nemen en het sociale minimum over schrijden. Tenslotte deelde de heer Vermeulen mede, dat ook de werkgevers zich bij dit adres hadden aangesloten. Na een uitvoerige discussie werd een motie aangenomen waarin het congres met de hierboven ontwikkelde denk beelden zijn instemming betuigde. Te Bern is een Zwitsersch-Neder- landsche monetaire overeenkomst ge- teekend. Daar reeds accoorden van overeenkomstigen aard met België en Engeland werden gesloten, is Zwitser land het derde land waarmede de mo netaire betrekkingen bjj verdrag zijn geregeld. Er is een officieele koersverhouding tus schen de twee nationale valuta's vastge steld, welke frs. 162.29 per 100.zal bedragen, hetgeen overeenkomt met een franckoers van 0.616. Om de normale schommelingen in het handelsverkeer op te vangen, is wederzijds een crediet ge opend van frs. 25 millioen, resp. 15 mil- lioen. Bij overschrijding van het crediet moet het surplus in goud worden verre kend. Het verdrag heeft een looptijd van drie jaar en geldt niet voor de Nederland sche overzeesche gebiedsdeelen. Bovendien zal de Nederlandsche regee ring, om de periode tot het herstel van normale toestanden te overbruggen, een handelscrediet van frs. 50 millioen bij een groep Zwitsersche banken opnemen. Be sprekingen over andere credieten tot een totaal van frs. 40 millioen, waaraan de Zwitsersche regeering bereid is haar goed keuring te hechten en welke bestemd zou den zijn voor eenige speciale leveranties, zijn nog gaande. Woensdagochtend kwam de Bijzondere Raad van Cassatie bijeen voor het vellen van de eerste vonnissen. Zooals men weet is op deze uitspraken geen beroep meer mogelijk. Tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld A. Ros uit Katwijk, die als lid van de vrijwillige SS-brigade Ne derland had deelgenomen aan den strijd in Brabant en voorts de Grüne Polizei had geholpen bij de razzia's in Apeldoorn. De proc.-fiscaal van het Bijzonder Ge rechtshof had de doodstraf gerequireerd terwijl het Hof levenslange gevangenis straf wilde opleggen. Twintig jaar had het Hof opgelegd aan E. de Kerf uit Axel voor soortgelijke mis drijven. De Raad bevestigde dit vonnis: ook hier had de proc.-fiscaal de doodstraf gevraagd. Staking bij „Draka" geëindigd In een vergadering Van het personeel der N.V. Hollandsche Draad en Kabel- fabriek te Amsterdam werd tot opheffing der staking besloten, daar de directie geen behoefte meer heeft N.S.B.'ers in het be drijf te werk te stellen, wanneer de op komst van bonafide arbeidskrachten te vreden stellend is. Op 1 November treedt een regeling in werking volgens welke ten behoeve van zieken extra vaste brandstoffen kunnen worden verstrekt indien de behandelende geneesheer zulks noodzakelijk acht. Het extra rantsoen bedraagt een eenheid per 2 weken per gezin. Bij bevallingen, welke op of na 1 No vember plaats hebben, zal eveneens een extra rantsoen vaste brandstoffen worden verstrekt en wel 1 eenheid voor eenmaal. Dit rantsoen kan worden aangevraagd met gebruikmaking van het zelfde formulier als waarop de andere verstrekkingen voor aanstaande of jonge moeders worden aan gevraagd. In verband met de groote moeilijk heden, waarmede de gas- en electriciteits- voorziening nog gepaard gaan, is het niet mogelijk gebleken om in plaats van kolen, gas of electriciteit beschikbaar te stellen. Petroleum-bonnen. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat zij, die in het bezit zijn van kaarten voor petroleum voor kookdoel- einden gedurende de maand November 1945 op bon 09 t/m 12 van de kaarten UA 510, op bon 09 en bon 11 van de kaarten UB 510 en op bon 63 van de kaarten UC 510 vier liter petroleum kunnen koopen. Voorts zijn gedurende bovengenoemde maand de bonnen 112, 113 en 114 van de petroleumkaart UD 510 voor verlichting geldig voor het koopen van 2 liter petro leum per bon. Hilversum 1, 301 M. 18.0418.30 Ster van den dag, Maggie Teyte. 18.3018.45 Kwartier van den arbeid. Spreker C. v. d. Lende. 18.4519.00 Andre Kostela- netze speelt Mark Twain. 19.00—19.30 Nieuws berichten en reportage. 19.3020.00 Jan Cor- duwener non-stop. 20.0020.15 Dr. P. J. Meer- tens over: ,,De doodstraf". 20.1522.15 Radio Philharmonisch orkest o.l.v. Albert van Raalte. 22.15—22.30 Prof. dr. P. Geyl over: nationaliteitsbesef in onze historie (2). 22.30 23.00 Pro Arte kwartet. 23.0123.15 Nieuws berichten. 23.15—23.30 Avondwijding, ds. E. H. Blauwendraad. Hilversum 2, 415 M. 18.01—18.30 Nieuwsberichten, programma- overzicht en persoverzicht. 18.3019.00 Al Bowlly zang en Sydney Torch orgel. 19.00— 19.30 Stephan Askenase, piano. 19.3020.00 Programma voor de Nederlandsche strijd krachten. 20.01—20.30 Omroeporkest o.l.v. Ma- rinus van 't Woud. 20.3020.45 Ir. C. Malie paard over: ,,de boer en de arbeiders". 20.45 —21.00 Omroeporkest. 21.00—21.15 Regeerings- voorlichtingsdienst antwoordt. 21.1521.45 Zangvaria. 21.45—22.00 Avondwijding, pater Leopold Verhagen. 22.0122.15 Nieuwsbe richten en post scriptuma. 22.1522.58 Dans- orkest: Ambrose, met zang. Geen overeenstemming over de ioonen Er is opnieuw een conflict ontstaan in het visscherübedrijf, ditmaal van ernstiger aard dan het vorige. Bij de dezer dagen gevoerde onderhandelin gen over een nieuw contract is geble ken, dat beide partijen zoover van el kaar staan, dat het verschil moeilijk te overbruggen zal zijn. Nu de uit Engeland teruggekeerde traw lers weer door de eigen reeders geëxploi teerd worden, zijn natuurlijk ook de loon en arbeidsvoorwaarden, tegen welke on der Engelsche vlag gevaren werd, verval len. Deze loon- en arbeidsvoorwaarden waren voor de opvarenden zeer gunstig. De gewijzigde omstandigheden maakten onderhandelingen over een nieuw contract noodig. Deze onderhandelingen werden van den kant der visschers gevoerd door den Centralen Bond. Het resultaat werd Woensdagmorgen door het bondsbestuur aan de opvarenden van de ongeveer 15 trawlers, die binnen waren, medegedeeld. Besloten werd, op de door de reeders aangeboden voorwaarden niet naar zee te gaan. De reeders, vertegenwoordigd door het bestuur der Reedersvereeniging, hebben voorgesteld, het contract van 1940 te hand haven. Voor de berekening van het pro- centengeld wilden zij echter niet alleen, zooals vroeger usance was, de aftrek van 4 toegepast door het Staatsvisschers- havenbedrijf in mindering brengen, maar ook de later ingevoerde aftrek van 3 voor het Bedrijfschap Visscherij en van 5 voor de facultatieve faciliteitenrege ling. In totaal zou dus van de besomming 12 afgetrokken worden, zoodat het pro- centengeld niet van 96 doch van 88 der bruto-besomming berekend zou wor den. Vrije voeding wilden de reeders toe staan, echter geen wachtgeldregeling. Van werknemerszijde worden deze voot- waarden onvoldoende geacht. De besprekingen zullen worden voort gezet en as. Zaterdagmorgen zal het be stuur van den Centralen Bond opnieuw met de leden vergaderen. Vermoedelijk zijn dan alle booten binnen. Adv. Het aardigste democratische landje. Ons land is zwaar getroffen door den oorlog niemand zal het ontkennen; maar vele landen kunnen dat liedje met ons meezingen. Een ervan is Luxemburg. Is het den geheelen bezettingstijd door reeds het slachtoffer geweest van de scherpste Duitsche maatregelen Von Rundstedt's laatste wanhoopssprong in December 1944 heeft de Noordelijke helft van het landje tot een van de zwaar be schadigde slagvelden van de campagnes in het Westen gemaakt. Het is dezelfde 10e Mei geweest, die Luxemburg zoowel als Nederland voor verscheidene jaren hun vrijheid gekost heeft. Strijd tegen den overweldiger is er niet gevoerd, althans niet in die eerste dagen. Dat kwam pas later. Het vorste lijk huis Groothertogin Charlotte, Prins gemaal Félix, de troonopvolger Prins Jean, drie prinsessen en de jongste prins ontkwamen bij wijze van spreken door de achterdeur. In de donkerste dagen van Luxem burg's recente geschiedenis hebben booze tongen wel eens minder aangename op merkingen gemaakt over het vertrek van Groothertogin Charlotte, maar och men maakt zich daar niet al te lang druk om een bepaald ding en men is het er nu wel over eens geworden dat het zoo'n kwaad idee nog niet was. Met rvmmer aflatende energie trok de vorstin door Engeland en Amerika, confereerde met diplomaten, industriëelen en vooraan staande figuren uit hulpverleningsorga nisaties. De resultaten zijn niet achter wege gebleven: het kleine „Lefzeburg", eens leeggeroofd en gedeeltelijk rvt den grond gelijk gemaakt, herstelt zich met groote sprongen. Het feit, dat het cmid dellijk na zijn bevrijding een belangrijk stuk van Duitschland, nl. de omgeving van Bitburg en Trier, geannexeerd b°eft, zal hieraan niet vreemd zijn. Een Luxem burger met een schoenenbon koopt thans tegen een vooroorlogschen prijs Duitsche schoenen van vooroorlogsche kwaliteit, geconfiskeerd in een van de groote fabrie ken vlak over de grens. In andere landen bestaat een tekort aan waterleiding- en gasbuizen, welnu Luxemburg expor teert Duitsche buizen en helpt zoo zijn valuta op de been. Bewijzen van politieke betrouwbaarheid worden af gegeven door de „Unio'n vun de Lctze- burger Freihêtsorganisatio'nen" die ook het weekblad „D'Hêmecht" (het Vader land) en het dagblad „D'Unio'n" uitgeeft; maar het eigenaardigste is, dat men in regeeringskringen deze organisatie als anti-regeeringsgejind beschouwt. Zou men hierdoor echter den indruk krijgen, dat daardoor oneenigheid in het land moet heerschen, dan kan aan het slot van deze eerste beschouwing over het landje met zijn 300.000 inwoners de algemeen aange nomen resolutie gememoreerd worden, waarin de houding van de regeering n.1. het uitwijken en het beleid bui tenslands. gerechtvaardigd worden. Uit deze resolutie blijkt, dat er geen oneenig heid heerscht. De Eenheidsvakcentrale, bedrijfsgroep metaalindustrie, heeft te Amsterdam twee bijeenkomsten gehouden, welke door 4000 menschen bezocht waren. Bekend werd gemaakt het program van actie voor de werknemers uit de metaalindustrie. Dit program omvat 10 algemeene eischen, waarvan' de voornaamste zijn: erkenning der organisatie, invoering der 40-urige werkweek, medezeggingschap in de be drijven inzake loonen en salarissen, 'ont slag enz., afschaffing tariefsysteem, af schaffing overwerk, gelijk loon voor man lijke en vrouwelijke werknemers bij ge- lijkwaardigen arbeid, 14 aaneensluitende vacantiedagen met behoud van loon en 50% toeslag van het gemiddelde week inkomen, vol loon bij ziekte of ongeval, bevordering der hygiëne en grootere vei ligheid in de bedrijven, premievrij pen sioen van 55-jarigen leeftijd af, premie- vrij weduwen- en weezenpensioen, 80% van het laatstgenoten loon of salaris als pensioenuitkeering. Aan den minister-president word een telegram gezonden, waarin erkenning van de Eenheidsvakcentrale door den Ned. Metaalbond geëiseht werd. De E.V.C. verwacht van de Nederlandsche regee ring de volle ondersteuning daarvan. Aanvraagformulieren rijwielbanden In zeer bijzondere gevallen, zulks ter be oordeeling van den Distributiedienst, be staat voor de bekende voorrangsgroepen ge legenheid tot het afhalen van een aanvraag formulier voor rijwielbanden aan het kan toor Zijlstraat 70 en bij de agentschappen Steenbokstraat 15-19 en Julianastraat 11, op 1 en 2 November a.s. Reeds eerder ingediende aanvraagformu lieren. waarop nog geen bericht is ontvan gen, blijven geldig. Zij, wier aanvraag gedeeltelijk is toege wezen, kunnen in hoogst noodzakelijke ge vallen opnieuw een aanvraagformulier af halen. De formulieren dienen onder overlegging van de Tweede Distributiestamkaart en eventueel van een behoorlijke werkgevers verklaring, uiterlijk op 7 November a.s. op bovengenoemde kantoren te zijn ingediend. Inzëhding per post kan niet geschieden.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2