Nederland-Zweden De nieuwe bonnen Sportterreinen in Haarlem Melk en Boter Nationaal Herstel Een bank voor de financiering Belangrijke plannen Het conflict in het Visscherijbedrijf Weerbericht Ned. Herv. Kerk De politieke misdadigers '1 De Radio geeft vanavond: herinneringen en vooruitzichten Een verrassing voor Zwa rte Pieten GELDIG TOT 10 NOVEMBER Bonkaarten Ka, Kb en Kc 512 118 250 gram bloem 119 200 gram zout 120 250 gram jam 12] 250 gram peulvruchten 122 pl.m. 225 gram huishoudzeep 124 150 gram vleesch 125 126 2 kg. aardappelen B06 1 kg. aardappelen A07 2 liter melk B07 C07 31/2 liter melk Bonkaarten Kd en Ke 512 213 250 gram bloem 214 200 gram zout 215 250 gram jam 216 pl.m. 225 gram huishoudzeep 217 150 gram vleesch 218 1 kg. aardappelen 219 6 liter melk Tabakskaarten Q 413 04 1 rantsoen import-cigaretten Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 2 November van des middags 12 uur af worden gebruikt, met uitzonde ring van de bonnen voor melk en aard appelen, waarop eerst met ingang van Maandag 5 November mag worden afge leverd. Deze week wordt wederom één kilo gram aardappelen, meer verstrekt aan personen van 4 jaar en ouder. Dit kilo gram extra is bestemd om een voorraad te vormen. Op den jambon kan men in den vervol ge jam, stroop, kunsthoning of hagelslag koopen, voor zoover de winkelvoorraad deze keus toelaat. Per bon kan men 150 gram hagelslag betrekken. Bij deelneming aan de maaltijden van 'de centrale keukens moeten aldaar de bonnen 124 of 217 voor vleesch en 125 voor aardappelen worden ingeleverd. Eipoeder zonder bon Het eipoeder, dat nog in kleine hoeveel heden bij de detaillisten aanwezig is, kan vrij, dus zonder bon, worden verkocht. De opslag van Winteraardappelen Er werd reeds 1 K.G. aardappelen per persoon extra gegeven voor winter- opslag. Nu wordt de volgende week nog 2 K.G. aardappelen extra gegeven voor den wintervoorraad. Daarvoor is bon 127 aangewezen der bonkaart K512. Deze is geldig tot en met 10 November. De vooruitzichten Het aantal koeien in ons land is sinds 1939 verminderd van 1.566.000 tot 1.184.000. Een vermindering van 24°/«. Bovendien daalde de productie per koe met 1/7. Dezen winter zal het noodig zijn de hoeveelheid melk die beschikbaar is aan te vullen met melkpoeder wil men het huidige melkrantsoen handhaven. Er zal gezorgd worden voor melkpoeder van goede kwaliteit. Thans wordt per volwassene 125 gram boter in de 2 weken verstrekt. Als de bij zondere verzorging van veehouders en personeel van zuivelfabrieken wordt afge schaft (die vrij veel boter eischt) dan kan dit rantsoen gehandhaafd blijven. Anders krijgen volwassenen dezen winter nog slechts 5 maal 125 gram boter. De akte is verleden tot oprichting van de Maatschappij tot financiering van het Nationaal Herstel,. N.V., die in de praktijk als ..Herstelbank" zal worden aangeduid, duid. Het kapitaal bedraagt f 300.000.000, ver deeld in 151.000 gewone en 149.000 prefe rente aandeelen. De gewone aandeelen worden door den Staat genomen, f 100.000.000 is volgestort. Daaraan is o.a. deelgenomen door de Ned. Bank voor f 3.000.000, de groote banken voor f 25.000.000, de levensverzekeringmaat schappijen voor f 14.355.000, de pensioen fondsen voor f 3.345.000 en de spaarban ken voor f 1.300.000. Er wordt een raad van 15 commissaris sen ingesteld. Prins Bernhard wordt bij zonder adviseur. Tot president-directeur is benoemd dr. G. W. M. Huysmans, oud-minister van financiën, en tot directeur-secretaris drs. J. F. Po6thuma. Volksconcert der H.O.V. Een première, n.l. de Suite ,,Pelléas et Melisande" van Gabr. Fauré: een zoet vloeiend, welluidend Prélude, met een groote stijging tusschen zacht begin en einde; een korte Fileuse (waarin de blazersmelodie het strijkersgespin wat te veel overstemde); een allerliefste Sicilienne en een langzaam stuk tot slot. Meerendeels klonk de vertolking zeer goed; evenzoo die van Franck's „Psy- ché". die nu de schoonheden dezer muziek nog veel beter onthulde dan de première op het Ledenconcert van 19 October. Na de pauze weer een Suite/n.i. „Oud Ne derland" van Julius Röntgen Sr.; een hard en schetterend Allegro, hier en daar herinne rend aan de beroemde Piet Hein-R'napsodie; een mooi Lento; een levendig en geestig Vi vace met groot.e-trom-bombardement en een droog-contrapuntisch, nogal leelijk en ten slotte zeer luidruchtig Allegro moderato. Daarna droeg de pianist Hans Osieck met het orkest zijn Fantasie op ,,In een blauw geruiten kiel" voor, een werkje met een vlotte pianopartij en geestige, kleurrijke in strumentale effecten, doch zonder bepaalde ontwikkeling of hoogtepunten. Tot slot de P.H.-Rhapsodie zelve, waarin Jan Out snellere tempo's nam dan zijn voor ganger onlangs, hetgeen niet tot voordeel strekte. Overigens lof voor zijn verrichtingen op d^zen avond. Ook Osieck werd warm toegejuicht. K. DE JONG Het is steeds een prijzenswaardig streven van het Haarlemsche gemeentebestuur ge weest om de beoefening der sport te be vorderen door het beschikbaar stellen van velden. De Duitschers hebben in de oor logsjaren verschillende sportvelden ver knoeid Het streven is nu niet alleen die schade te herstellen, maar ook uitvoering te geven aan verschillende plannen die reeds waren voorbereid. Bestaande velden. De sportterreinen aan den Verspronck- weg zijn van Duitsche smetten gezuiverd en weer geheel in orde gebracht. Boven dien is een nieuwe toegangsweg gemaakt omdat de brug over de Delft vernield was. Deze terreinen kunnen dus weer in ge bruik genomen worden. De sportterreinen aan de Kleverlaan zullen nu aan de beurt komen. Evenzoo die aan de Van Oosten de Bruynstraat. Gehoopt wordt dat die terreinen in het a.s. voorjaar weer gebruikt kunnen worden. Het laatste terrein is wat smal. In de toe komst hoopt men het nog eens te kunnen verbreeden, maar dit moet wachten op de verhooging van de spoorbaan en daarvan zal in de eerste jaren nog wel niets komen. Sportpark aan den Schalkwjjkerweg Aan den Schalkwijkerweg, even ten Zui den van de Buitenrustbrug, heeft de ge meente reeds eenige sportvelden. Het is de bedoeling die iets te verplaat sen en uit te breiden. De velden zullen dan het centrum vormen van een sport park waarin ook speelweiden zullen wor den opgenomen. Voorts zal voor een mooie beplanting gezorgd worden, zoodat een aanlokkelijk geheel verkregen zal worden. Het is waarschijnlijk dat met de uitvoe ring van deze werken spoedig begonnen zal worden. Het Noorder-Sportpark. Ook zal nu binnenkort de verplaatsing van het „Haarlem"-veld had beslag krij gen. Zooals men weet, moet Haarlem zijn veld aan den Rijksstraatweg missen, om dat de Planetenlaan moet worden door getrokken naar de brug over de Jan Gij- zenkade en de werken die daarmee samen hangen. ..Haarlem" krijgt nu een terrein in het Noordder Sportpark, dus even meer naar het Westen. Het aantal velden (het groote veld met de bij-velden) blijft gelijk. De gemeente zal in dat Sportpark ook de beschikking krijgen over een aantal ter reinen die voor verschillende takken van sport te gebruiken zijn: voetbal, hockey, korfbal honkbal, athletiek, enz. De aanleg is nu breed opgezet, zoodat ook hier van een recreatie-gebied te spreken is. Een Stadion voor Kennemeland. Reeds vóór den oorlog bestond het plan om op een terrein nabjj den Orionweg, ten Westen van de Delft, een stadion te maken. Er is gedacht aan een veld van internatio nale afmeting en een accomodatie voor 10.000 a 12.000 bezoekers Het ligt dus niet in de bedoeling te concurreeren met de stadions van Amsterdam en Rotterdam, waar wedstrijden gespeeld worden die door 50.000 a 60.000 bezoekers worden bij gewoond. Het zal een stadion worden voor belangrijke sportgebeurtenissen in Kenne- merland. Behalve het groote veld komen er nog een drietal andere velden. Ook is gedacht aan den aanleg van een sintelbaan. Er is behoefte aan werkobjecten waarin weinig materialen begrepen zijn. Daarom is er ,kans dat in afzienbaren tijd met de grondwerken voor het Stadion begonnen zal worden. De velden zouden dan ge bruikt kunnen worden met eenvoudige hulpgebouwen. Want bij de uitvoering van de definitieve plannen kleedlokalen tribunes, een restaurant, enz. zijn veel materialen noodig en die zullen den eer sten tijd voor dit doel wel niet beschik baar komen. Wel zal, wil het terrein ge- In verband met het conflict in het vis scherijbedrijf kan nu worden meegedeeld, dat vandaag een vergadering der reeders zal worden gehouden. Tot nu toe is nog geen enkele trawler naar zee gegaan. De „Prinses Beatrix" IJM. 117 ligt echter gereed om te varen. Naar wij vernemen heeft de reederij van dezen trawler, de fa. Groen, voor de be manning de Engelsche condities toege staan. De Katwijk II KW 134, die ook zou gaan varen, blijft voorloopig nog binnen. Geldig tot Zaterdagavond. Aanvankelijk nog betrokken en nevelig, later plaatselijk opklaring, geen regen van beteekenis, meest zwakke wind. AGENDA VOOR VRIJDAG 2 NOVEMBER RemonstrantenkerkAllerzielen-herden- king (Spirit.), 20 uur. Gem. Concertzaal: Le denconcert H. O. V., 20 uur. Stadsschouwburg: Haarlemsch Operette Ensemble ,,Nelly", 20 uur. Rembrandt: ,,Denk aan mij", 20 uur. Palace: Zij trouwde haar baas, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: The Drum, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Strike up the band, 14, 16.30, 19 en 21.15 uur. Moviac: Het Regenboogcaba ret, 7.30 en 9.30 uur. AGENDA VOOR ZATERDAG. Stadsschouwburg: Weekend in Californië, 20 uur. Bioscopen en Moviac: als Vrijdag. bruikt kunnen worden, een brug over de Delft gemaakt moeten worden. De ligging van dit Stadion voor Kenne- merland is zeer gunstig. Er sluiten immers groote wegen op aan en het ligt bovendien dicht bij het spoorwegstation Bloemen- daal. Voor geheel Kennemerland zal het dus gemakkelijk te bereiken zijn. De Generale Synode De Synode te Amsterdam benoemde ds. A. H. Brink tot predikant in algemeenen dienst ter geestelijke verzorging van de repatrieerenden uit Indië. Ds. A. W. Wild schut werd aangesteld tot geestelijk ver zorger van de repatrieerende en in de werkkampen op te nejnen jongeren. Medegedeeld werd dat het budget der Ned. Herv. Kerk sinds 1940 20 keer groo- ter is geworden. Een commissie werd benoemd om advies te geven aan de Sy node om zich te kunnen uitspreken over de doodstraf. In een motie spreekt de Synode zich uit voor de totstandkoming van een na- tionalen omroep, omdat het belang van het volk zoowel als dat van de kerk daar mee het meest gediend is, en gaat daarbij van uit, dat de kerken onder eigen ver antwoordelijkheid aan den nationalen om roep hebben mee te werken. Zij is van oordeel, dat in den overgangstijd niet al leen de kerkdienstuitzendingen, maar alle uitzendingen die de verhouding van kerk en wereld raken, niet door particuliere omroepvereenigingen, maar door organen der kerken zelf behooren verzorgd te worden. De generale synode zal dit jaar weder om in den Haag bijeenkomen. Piof. Dr. G. v. d. Leeuw, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in gesprek met Luitenant Dantëls op het vliegveld Ypenburg, eren voor zijn ver trek naar Engeland, om deel te nemen aan de Inter Geallieerde Conferentie voor de hervorming van het onderwijs in Europa. (P) Komende wijzigingen in de berechting Dezer dagen is de benoeming te ver wachten van mr. B. ter Veer te 's Graven- hage tot directeur-generaal van de bij zondere rechtspleging. In een persconfe rentie gaf de heer Ter Veer een uiteenzet ting van de toekomstige berechting. De wijzigingen die komen zijn reeds voor een deel aangekondigd in de bekende radio rede van den minister-president prof. ir. W. Schermerhorn. De heer Ter Veer is ook belast met de organisatie van het di rectoraat-generaal bijzondere berechting De procureurs-fiscaal zullen de hoofd steunpunten vormen. Het staat nog niet vast hoe de politieke opsporingsdiensten zullen worden ingeschakeld in het be staande politie-apparaat. Er is gedacht aan een rijks-recherchedienst op politiek ge bied. Hoe de oplossing zal worden is nog niet te zeggen. Naast de procureurs-fiscaal krijgt men de officieren-fiscaal, die groo- tendeels al zijn aangewezen. Voorts krijgt elke procureur-fiscaal een inspecteur van den politieken recherche dienst. Wat de kampen betreft zei de heer Ter Veer, dat men een journalist wil aanstellen voor het uitgeven van een kampcourant en een mededeelingenblad voor de com mando's. Wat de geestelijke, zedelijke en sociale verzorging betreft, wil men een directorium van drie instellen, waarin de R.K., de Protestantsche en de humanitaire geestesstroomingen zijn vertegenwoordigd. Kolonel P. Snijders, inspecteur-generaal der kampen, verklaarde dat hij 60 kampen bezocht. De toestand is redelijk te achten. In het begin is er nog al eens op los ge slagen. Thans is dat in de meerderheid der kampen afgeloopen. Gevallen van ern stige mishandeling zijn er weinig. Omtrent grove bejegening zijn de klachten in het algemeen juist. De voeding was aanvanke lijk onvoldoende. Sinds Augustus is dit verbeterd. Er is een tekort aan bad- en zwemgelegenheden. Er is een groot gebrek aan kleeding en schoeisel. Aan de sociale verzorging en ontspanning is vrijwel nog niets gedaan. Correspondentie en bezoek is thans eenmaal in de maand toegestaan. Aan het contact met de raadsmannen wordt gewerkt. De conclusie van kol. Snijders was dat de toestand in de kampen in het huidige stadium van materieel standpunt gezien, bevredigend is te achten. Tot burgemeester van Castricum is be noemd de heer C. F. Smects. Ds. J. J. Koning te Hoogvliet heeft be dankt voor het beroep der Ned. Herv. Kerk te Zandvoori. Hilversum I, 301 M. 18.04 Ster van den dag. 18.20 Gramofoonmu- ziek. 18.30 Engelsche les. 19.00 Nieuwsber. 19.15 Allerzielenherdenking, predikatie door Pater Gilbertus Lohuis O.F.M. 20.01 Mr. C. H. W. d'Artillac Briel over: „De telefoon in de branding". 20.15 Politiek weekoverzicht door L. de Jong. 20.30 Eddy Walis speelt. 21.00 Op de brug. 21.15 „Doodenherdenking allerzielen 1945". 22.15 Prof. dr. C. A. Men- nicken spreekt over: „het verband tusschen maatschappij, opvoeding en onderwijs" (4). 22.30 Orkestsuites. 23.01 Nieuwsber. 23.15 Avondwijding Pater H. Paalvast S.C.J. Hilversum 2, 415 M. 18.01 Nieuwsber. en persoverzicht. 18.30 Les chanteuses de la colombiere. 18.50 Voor je slapen gaat. 19.00 Willem Noske, viool en Herman Kruyt, piano. 19.30 Progr. voor de Nederl. strijdkr. 20.01 Ensemble George Frank. 20.30 De werkende vrouw, mej. dr. Sis Heyster spreekt. 20.45 H. Koning, bari ton en Cor van Boven, piano. 21.00 „Op de brug". 21.15 The symphony of strings, o.l.v. Spike Hughes. 21.45 Avondwijding, ds. E. D. Spelberg. 22.01 Nieuwsber. 22.15 Op den drem pel van den nacht. Zweden. Herinneringen aan een honger winter en wittebrood, dat als een manna kwam in de woestijn van tulpenbollen en bietenpulp. Wat weten wij van dit deel van Scandinavië af en hoe zal onze ver houding tot dit nijvere volk zijn? Welke vooruitzichten bestaan er voor ons ge schonden land om de zoo noodige mate rialen uit het hooge Noorden te krijgen? Wat denkt dit volk van blonde menschen over Holland? Vroeger was Nederland vrijwel onbekend bij de groote massa van het Zweedsche publiek. De eerste steen voor een meer vriendschappelijke verhou ding werd gelegd, toen Graaf Bernadotte in zijn kwaliteit van voorzitter van het Internationale Roode Kruis ongeveer 35.000 burgerlijke gevangenen, waaronder vele Hollanders, uit de Duitsche helle kampen wist te verlossen. In den afge loopen winter kwam de tweede stap in den vorm van een geste, zoo spontaan, dat wij in onze harten een groote plaats hebben ingeruimd voor de Zweden. De 'dank van Nederland zal zich binnenkort uiten in een bloemenhulde, een ovatie van kleuren, die vele Zweedsche steden zal hullen in een waas van Hollandsche bloe men. Vele honderdduizenden bloembollen zullen in Zweden geplant worden om het komende voorjaar den brengers van ons brood onze dankbaarheid te toonen. Een land kan en wil echter bij liefdadigheid alleen niet leven. Het is dus van het hoogste belang, dat de economische ver houdingen tusschen de twee landen ge regeld worden. Nederland is uitgeplun derd en leeggeroofd. Nederland tracht de zoo hoog noodige deviezen te veroveren om daarmee onmisbare producten in het buitenland te koopen. Voor onzen opbouw zijn hout en machines essentieel. Het eenige, wat wij momenteel als compensa tie kunnen aanbieden is: bollen en Phi- lipsproducten. Dank zij deze beide natio nale voortbrengsels is het mogelijk oen Zweedsche import te verzekeren, die na tuurlijk gelijken tred moet houden met de beschikbare deviezen. Zweden heeft dezen oorlog niet direct aan den lijve ondervonden. In vergelij king tot ons eigen land is Sverige dan ook een oord, overvloeiend van melk en ho ning. Kort geleden zijn de tabaksartike len „vrij" gekomen, voor het einde van dit jaar hoopt men koffie, cacao, eieren en schoenen zonder bon te kunnen ver- koopen. De andere artikelen zijn welis waar gerantsoeneerd, maar de bepalingen zijn zoo soepel, dat de Zweedsche huis vrouw er weinig of niets van merkt. Vleesch en vet zijn, met het oog op de internationale positie van deze zaken iets minder overvloedig, maar dit tekort kan gemakkelijk worden aangevuld met visch. Zweden is ongeschonden en staat met zijn outillage klaar, zich op de wereldmarkt te werpen. Het is bereid, Nederland de helpende hand te bieden, zijn geslagen economisch leven te herstellen. Wij heb ben in Zweden niet te klagen over ..good will". Dat Nederland deze niet beschame! Mr. J. M. Landre heeft op een perscon ferentie in Rotterdam medegedeeld dat de regeering binnen tien a veertien dagen een verrassing in petto heeft voor de zwarthandelaren, waarover begrijpelijker wijze geen nadere mededeelingen kunnen worden gedaan. Voorts zal enkele maan den achter elkaar een intensieve campag ne tegen den gifhandel worden gevoerd. Het systeem zal worden toegepast: wio niet luisteren wil, moet maar voelen.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2