Gas- en Electriciteitrantsoen Denemarken-Nederland Tevredenheid over de zuinigheid der Haarlemmers De Ziekenfondsen Aantal aangeslotenen 500 Autobussen Naar Duitschland weggevoerde arbeiders Wat Engeland over Indië denkt Lucifers 175.000 K.G. tabak per week De Radio geeït vanavond: Zandvoort's industrie Treinongeluk bij Groesbeek Nijmeegsché Oorlogsverhalen Sjang en Battle-Dress Huisvrouwen te gast Wij hebben nog eens ter bevoegder plaatse geïnformeerd hoe de Haarlemmers zich houden onder de rantsoeneering van gas en electriciteit. Nu men een ervaring van eenige maanden heeft, is het mogelijk een totaal-indruk te geven. Over het algemeen is er tevredenheid over de manier waarop de Haarlemmers zich gedragen. Het overgroote deel is zoo zuinig dat de rantsoenen in het geheel niet over schreden worden. Er zijn slechts eenige honderden ver stokte zondaars die zich van de bepa lingen niets aantrekken en maar raak verbruiken. Die moeten door afsnijding tot een ander inzicht gebracht worden. Tenslotte is er nog een groep van eenige duizenden die te royaal zijn en geregeld onder controle gehouden moeten worden. Het getal afsluitingen heeft in den regel niet meer bedragen dan 10 per dag. En dan moet men bedenken, dat de afsnij dingen slechts voorkomen in de weken dat de meteropnemingen gedaan worden over het 2-maandelijksche tijdvak waarover de rantsoenen loopen. Het totaal aantal verbruikers voor gas en electriciteit te Haarlem bedraagt onge veer 40.000. Eigenaardig is dat de meeste overschrij dingen van het rantsoen voorkomen bij electriciteit. Het gasrantsoen is ook wel aan den lagen kant, maar blijkbaar weten de menschen zich te behelpen met petro leum. Nu aangekondigd is, dat voorloopig geen nieuwe petroleumbon zal worden aangewezen, wordt gevreesd dat dit moeilijkheden zal opleveren. Daartegen over staat evenwel, dat velen de warmte van de kachel, die nu in de huiskamers brandt, zullen gebruiken als aanvulling om te koken. Wij vernamen van andere zijde dat er menschen in Haarlem zijn die voor ver lichting in de kamer weer het oliepitje van den vorigen winter in „eere" hersteld hebben. Zij doen dit omdat zij bang zijn het vastgestelde rantsoen slechts met 1 of misschien 2 K.W.U. te overschrijden. Na tuurlijk is het zeer te prijzen als men er alles op zet om zich te houden aan het rantsoen, maar toch hebben wij den indruk dat die menschen te angstvallig zijn. Een 16-kaars electrisch lampje in de kamer Volgens de laatst bekende cijfers waren in ons land 3.342.942 personen verplicht verze kerd bij de ziekenfondsen en 2.126.272 vrij willig. Totaal was 60.2 der bevolking aan gesloten bij de ziekenfondsen. voor de Spoorwegen Crossley Motors heeft een order der Nederlandsche Spoorwegen ontvangen voor 500 autobus-chassis met Dieselmotor. De aflevering zal in 1946 beginnen. De waarde van de bestelling beloopt onge veer 900.000 pond sterling. In het Maandblad voor Statistiek zijn thans gegevens opgenomen over het wegvoeren vari Nederlandsche arbeiders naar Duitschland. In het tijdvak 20 Juni 194031 Juli 1944 wer den weggevoerd 532.325 arbeiders waarvan er in dien tijd 143.346 teruggekeerd zijn. Daaronder waren de volgende vakarbeiders: bouwbedrijven 94.657, metaalnijverheid 88.424. textielnijverheid 26.175, voedings- en genot- bedrijven 22.736, landbouwbedrijven 43.292, verkeerswezen 53.690, ongeschoolde fabrieks- en handarbeiders 95.840. De heer Koos Vorrink heeft een verslag gever van het A. N. P. een en ander ver teld over zijn indrukken van de publieke opinie in Engeland ten opzichte van het Indonesische probleem. De heer Vorrink heeft in zijn kwaliteit van leider van de S. D. A. P.-delegatie contact gehad met leden van de Labour-party, waarbij ook de moei lijkheden, waarin Nederland thans verkeert, te berde kwamen. Alhoewel de Soekarno-beweging in Enge land in het geheel niet op populariteit kan bogen, is er door de gebeurtenissen op Java een ietwat geprikkelde stemming ontstaan, daar men in Engeland vreesde voor verwik kelingen, die de demobilisatie ongunstig zou den beïnvloeden. Voor de Britten is een conflict als het huidige niets nieuws. Zij heb ben nooit geaarzeld den eenen dag Ghandi te arresteeren, en den volgenden besprekin gen met hem te voeren. Wellicht is hieruit de reserve te verklaren, die de Engelschen tegenover het Nederlandsche standpunt aan den dag leggen. De heer Vorrink had den stel- ligen indruk, dat Engeland inzake Neder- landsch Indië niets wil, maar hoogstens be reid is van advies te dienen. Het is te verwachten dat het in den eersten tijd in ons land nog zuinig zal zijn met luci- lers. Voor den oorlog waren er voor de Jucifersfabricage in ons land 20.000 populieren noodig. Het staatsboschbeheer kan, omdat onze bososchen al zoo sterk gedund zijn, niet meer dan 1/3 van dat vroegere aantal be schikbaar stelien. geeft meer licht dan een oliepitje en maakt toch weinig op. Van 1 K.W.U. kan men zoo'ri lampje meer dan 60 uur bran den. De ervaring die men algemeen in Haarlem heeft opgedaan is, dat als men zijn rantsoen zóó weinig overschrijdt, daarop geen aanmerking wordt gemaakt. Er zit een onbillijkheid in dat de een zich het ongemak van een oliepitje getroost, terwijl de ander, die in dezelfde omstan digheden is, het gemak heeft van electri citeit. Maar natuurlijk moet men dit niet opvatten als een aansporing het niet meer zoo nauw te nemen met de rantsoenee ring. Het stelt alleen „in het licht", dat het onnoodig is een oliepitje te gebruiken om te voorkomen dat men misschien 1 of 2 K.W.U. boven zijn rantsoen komt. Noodlottig ongeval te Heemstede. Dinsdag heeft aan de Valkenburgerlaan een noodlottig ongeval plaats gehad. De zes jarige W. J. M. van A. klom in zijn jeugdigen overmoed in een trampaal voor de boven leiding. Hij is toen blijkbaar in aanraking gekomen met de electrische kabels en naar beneden gevallen. Met een ernstige hersen schudding werd hij opgenomen en naar de Mariastichting overgebracht, waar hij een uur later overleed. De heer A. Polak, directeur van het rijksbureau voor tabak, heeft in een radio-rede o.a. gezegd: Weinigen zullen er zich een voor stelling van kunnen maken, welke hoe veelheid tabak er noodig is, om de binnenkort beschikbaar te stellen 2 rantsoenen tabaksartikelen voor man nelijke en 1 rantsoen voor vrouwelijke rookers boven 18 jaar, te doen fabri- ceeren. Aannemende, dat er ongeveer 3 millioen mannen en VA millioen vrouwen zijn, die een rookerskaart kie zen, beteekent dit, dat er per week 7% millioen rantsoenen tabaksartike len beschikbaar moeten zijn. waarvoor noodig is 175.000 kg. tabak. De tabakspositie is thans zoodanig, dat de distributie van tabaksartikelen op basis van 2 rantsoenen voor man nen en 1 rantsoen voor vrouwen per week, tot einde 1946 gegarandeerd is. Aangenomen wordt, dat voor ver werking in 1947 een hoeveelheid tabak zou moeten worden aangekocht, welke een waarde van tusschen de 40 en 45 millioen gulden vertegenwoordigt. Het is te hopen, dat tegen dien tijd ook weer Nederlandsch-Indische tabak ver krijgbaar zal zijn. Wat betreft Java- tabak wordt dit door deskundigen voor mogelijk gehouden, voor Suma- tra-tabak echter niet. Hilversum I, 301 M.. 18.03 Ster van den dag. 18.15 Cabaret ,,Zes en een kwart", Willem van Iependaal, aan den vleugel: Els de Groot. 18.30 C. H. W. van der Ven. over: ,,Naar ruimer horizon". 18.45 Cowboyliedjes. 19.00 Nieuwsb. 18.15 Repor tage. 19.30 Sylvestre trio. 20.01 Nationaal In stituut ,,De eendracht van het land". 20.15 Onze Londensche corr. J. H. Huizinga. 20.30 Gramofoonmuziek. 21.00 Hoorspel „Ma dame Curie", door Willy Corsari. 22.10 Noc turne in cis mineur op. 27 no. 1 van Fr. Chopin. 22.15 H. v. d. Vlist over: De kunst van samenwerken. 22.30 De vooroorlogsche film. 23.01 Nieuwsber. 23.15 Avondwijding, Ds. Dr. W. Lodder. Hilversum II, 415 M. 18.01 Nieuwsber. 18.30 Orgelconcert Joop Walvis. 19.00 Radio-strijktrio. 19.30 Program ma voor de Nederl. Strijdkr. 20.01 Omroep orkest o.l.v. Marinus v. 't Woud. 21.00 Com mentaar op beleid en bewind door den Patriot. 21.15 B. Silbermann and his Novelty Serenaders. 21.45 Avondwijding, Dom. Adr. Huyg, O.S.B. 22.01 Nieuwsber. 22.15 Op de drempel van den nacht. Adv. De opening van de nieuwe fabriek van bakelietproducten Corodex is thans nog maar een kwestie van dagen. 12 Nov. is de fabriek geheel door de militairen ontruimd, welke laatsten hun intrek nemen in ,,'s Zomers Bui ten". Een algeheele revisie van het gebouw moet dan volgen, eer men de machines, die in Amsterdam nog op vervoer wachten, kan plaatsen. Vooral dit vervoer brengt groote moeilijkheden met zich mee, daar eenige enorme hydraulische persen en groote meng- bakken naar Zandvoort overgebracht moeten worden. Ondanks deze lasten hoopt de directie begin Dec. een begin te maken met het vervaardi gen van frictieplaten, waarvoor reeds vele spoedbestellingen zijn binnengekomen. Is deze afdeeling eenmaal op gang, dan zal het fabriceeren van andere bakelieten voor werpen niet meer lang op zich latsn wach ten. De eerste Zandvoortsche arbeiders hoofdzakelijk uit het metaalvak zullen 19 Nov. hun werkzaamheden beginnen, waarna het personeel o.a. met eenige vrouwen en meisjes wordt uitgebreid. Zandvoort kan zich gelukkig prijzen met deze nieuwe industrie, die in de toekomst een belangrijke plaats zal innemen. Tusschen Groesbeek en Kranenburg is Dinsdagochtend een ernstig spoorwegongeluk" gebeurd.. Een Engelsche verlofgangerstrein, die naar Kranenburg reed, is in botsing ge komen met een losse locomotief, die uit Kranenburg terugkeerde. Vier personen die zich op de locomotief bevonden werden min of meer ernstig ge wond. De locomotief is uit de rails geloopen en verspert den weg. Het personeel van den verlofgangerstrein was er nog erger aan toe. De machinist en zijn Duitsche conducteur werden gedood. De leerling-machinist werd ernstig gewond. Van Engelsche zijde wordt een nader onderzoek naar de toedracht in gesteld. AGENDA VOOR WOENSDAG 7 NOVEMBER Gem. Concertgeb. Tuinzaal: Marg. Coupe rus, 20 uur. Stadsschouwburg: Alb. Thym, Het lied van alle tijden, 20 uur. Rembrandt: Denk aan mij, 14.30 en 20 uur. Cinema Palace: 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: The Drum, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: Strike up the Band, 14, 16.30, 19 en 21.15 uur. Moviac Theater: Regenboogcabaret, 19.30 en 21.30 u. DONDERDAG 8 NOVEMBER Gem. Concertgebouw: Liederenavond Jo Vincent, 20 uur. Stadsschouwburg: Het lied van alle tijden, 20 uur. Brlnkmann Muziek zaal: Lezing Groote Kerk, 20 uur. Museum Teyler: Voordracht moderne muziek, 15 uur. Sjang is zoo'n kleine schobber met 'n waaikuif en twee groote blauwe kijkers in z'n toet. Hij komt daar uit de lage straten van de stad en heeft zijn avohturen be leefd aan de Waal, op de dansende dek schuiten en onder de rijzende pijlers van de brug. Daar was het schoon te zwerven langs het wielende water, te droomen in den gulden zonneschijn van het Gelder- sche. Toen de oorlog over Nijmegen sloeg werd het recht opwindend voor Sjang, die met schitterende oogen de duikelende ja gers over de rivier volgde, die fantaseer de over de ongeweten heerlijkheden van zoo'n vlieger, vrij door de hooge liichterï stormend. Het vervaarlijkep lan is gerijpt, ook eens te vliegen hoog over de landen, als een vdgel onder de blauwe luchten. Nijmegen werd bevrijd, de Tommies kwa men en de opwindingen waren vele. Daar had je een reusachtige tank met een groot kanon, daar had je de „cook-houses",waar het goed eten was bij de warmte van een haastig benzinevuur. Sjang telde zijn vrienden in grooten getale onder de khaki- mannen, hij brabbelde zijn Engelsch en rookte zijn eerste sigaret met een ver- wrongen-dapper gezicht. Hij zwierf door de bosschen die vol waren met verrader lijke mijnen. Midden tusschen de boomen lag een vliegveld, waar de Mosquitoes, de Thunderbolts en de Spitfaires met ron kende motoren over de boomtoppen scheerden. Daar verzeilde Sjang op dien gedenkwaardigen wintermiddag. Met zijn ontwapenend smoeltje wist hij de aanvan kelijke barschheid van de bezige mannen te keeren in een lach, een tegemoetko mendheid, die zijn kleine hart verrukte. Hij was kameraad met de mannen van de R.A.F. Hij was kind aan huis in de „Spit- fairs", hij mocht met zijn handje aan de gladde romp van de brommende monsters komen. Herhaaldelijk hebben de mecano's hem weg moeten sleuren van de gierende schroef. Maar hij wist in een onbewaakt moment in den staart van een gereed staande machine te komen.Boven Duitsch land werd de piloot opgeschrikt door een stoffigen kop, die achter hem opdook, verbeet een vloek met iets van „Damn" er in, maar kon zijn ongewenschten pas sagier toch niet per parachute afzetten. Daarom heeft Sjang toen het avontuur van zijn leven meegemaakt. In duikvlucht heeft hij Kleef op zich zien afkomen, hij heeft het commando „Bombsgo" ge hoord en voor zijn oogen waast nog dik wijls de stuivende rookwolk, die dit com mando ten gevolge heeft gehad. Het pak voor zijn broek heeft hij op den koop toe genomen en thuis hebben zijn ouders, ver baasd, later woedend, uit een opgetogen mond, tusschen twee vlammen van wan gen, het verhaal gehoord van: „en toen ging het „rang" en duiken dat-ie dee, Moeder en een rook!" Sjang vloog boven Kleef en heeft de toekomstmuziek van „treinmasinist" laten overstemmen door die van piloot van de R. A. F. J. F. Pontificale dienst De nieuw-gekozen bisschop van Haarlem der Oud-Katholieke Kerk, mgr. J. v. d. Oord, zal na zijn wijding op 13 November Zondag 18 November a.s. des morgens 10 uur zijn eersten pontificalen Dienst ver richten in de Kathedrale kerk aan de Kin derhuissingel te Haarlem. Zoowel door middel van het comité Hol- land-Hjaelpen als door individueele actie heeft Denemarken de grootste hulp aan ons volk verleend, die men zich maar denken kan. Vele kinderen, illegale werkers en vermoeide huisvrouwen zijn gastvrij in dit kleine landje ontvangen. Over deze laatsten willen wij het ditmaal hebben. Een transport van honderd vrouwen ge schiedde zeer primitief met Deensche vrachtauto's van Rotterdam naar de Deen- In liet Noord-Oosten van den Wieringerincerixilder is reeds een gedeelte van 1500 H.A. drooggekonien. De boeren zijn er druk bezig met liet her stellen van hun zwaar gehavende boerderijen en hel zaaikiaar maken van den bodem. Een zaaimachlne die letterlijk ondergedoken is geweest wordt van een nieuw laagje verf voorzien. (l'j sche grens, vanwaar het over verschillen de plaatsen verspreid werd. De behande ling van de Nederlandsche huismoeders grenst aan het sprookjesachtige. Uitgaan de van de veronderstelling dat het hun aan veel noodzakelijks ontbrak, lieten de gulle gastheeren vele goede gaven oVer hen uitregenen. Een maaltijd was niet volledig zonder volop vleesch, eieren, boter, melk of kaas. Reeds spoedig werden per touring-car uitstapjes gemaakt naar bezienswaardigheden in de omgeving. Hurt „operatiebasis" was een mooi gelegen staatsjeugdherberg in de buurt van Viborg. Het was jammer dat de Nederlandsche regeering slechts weinig Deensch geld be schikbaar gesteld had, maar de Denen verschaften 10 kronen per week voor kleine inkoopen. Weldra werden de Hollandsche vrouwen in den omtrek bekend, waardoor zij vele uitnoodigingen kregen om te komen logee- ren. Beladen met spek, boter, vet, zeep, koffie en kleeren keerden de meesten dan naar het kamp terug. Ook het comité was niet stil blijven zitten en schonk in de eerste dagen van het verblijf een paar nieuwe stevige wandelschoenen en goede kousen; bij den terugkeer stelde het een pakket levensmiddelen van 5 K.G. voor de huisgenooten van de gasten ter beschik king. Met een blosje en menig pondje aan gekomen, vrij van huiselijke zorgen, keer den de vrouwen terug en belandden na vijf weken ongecompliceerd leven midden in het vaderland met zijn vele problemen! en tegenstellingen. Ook Nederlandsche kinderen zijn bij de Denen te gast geweest; zij hebben zicK echter niet zoo bemind weten te maken als hun moeders. Vele gevallen van ban deloosheid en verwildering hebben dert gastheeren vaak de haren ten berge doen rijzen. Zoo werd bijv. in Taarupgaard een aantal rioolbuizen vernield en ook andere daden van vandalisme der jeugd plaatsten de vrouwen, die kort daarna kwamen, in een minder prettige situatie. Het comité nam echter alle kosten op zich en de gast heeren waren te beschaafd om eenige toe speling daarop te maken.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2