Haarlems Noodraad Raymond Petit Ook de Eerste Kamer De Koningin in ons land terug Extra brandstoffen voor Centrale verwarming en Leskamers „Dichter bij de werkelijkheid gekomen" keurt het Handvest goed Burgemeester Reinalda over het oorlogsleed en toekomstplannen Woensdagmiddag vergaderde Haarlems Noodraad voor het eerst. Op de tribune gaven enkele directeuren van bedrijven en onderwijsinrichtingen, alsook hoofden van takken van dienst, door hun aanwezigheid blijk van belangstelling. Herdenking der dooden. Bij de opening der vergadering herdacht de Voorzitter, de wnd. burgemeester M. A. Reinalda, de dooden die in den oor log gevallen zijn; de millioenen op de slag velden in Europa en andere werelddeelen, alsook op de zeeën, de duizenden die hun leven lieten bij de bevrijding van ons land. Ook dacht spreker aan de duizenden land- genooten die door de Duitschers zijn af geslacht of gestorven in de concentratie kampen, aan allen die hun leven lieten in den vrijheidsstrijd voor ons vaderland. Ook de oude Haarlemsche raad leed, na dat hij in 1941 voor het laatst samenkwam, geweldige verliezen. Spreker herdacht de heeren L. Peper, in een concentratiekamp gestorven, mr. H. O. Drilsma, door de Duitschers gefusilleerd, mr. L. G. van Dam. die door de Duitschers is wegge voerd en waarvan nooit meer iets ver nomen is. zoodat aangenomen moet wor den, dat ook hij overleden is; D. J. A. Wes- terveld, den wethouder van onderwijs en G. Wolzak, beiden dit jaar overleden. B. en W. hebben besloten een school in de gemeente te doopen als „Wethouder Wes- terveldschool". Nadat do raadsleden de eed of belofte hadden afgelegd, hield de voorzitter een uitvoerige rede ter inleiding van de werk- zeamheden van den nieuwen raad. Werkloozensteun. Op dit oogenblik worden 2316 personen gesteund volgens de Armenwet met on geveer 44.000 per week. 63 arbeiders ge nieten overbruggingsgeld (werkloozen steun) waaraan 18.000 per week wordt uitgegeven, terwijl bovendien nog eenige duizenden arbeiders wachtgeld genieten. In Augustus hadden 1756 arbeiders over bruggingsgeld en waren er nog meer wachtgelders. De toestand verbetert dus. Alles moet gedaan worden om te bereiken dat de maatschappelijke ziekte, de werk loosheid, niet terugkeert. Het woningtekort. De huisvesting der bevolking stelt ons voor moeilijke problemen. In de jaren vóór den oorlog werden te Haarlem ge middeld 700 nieuwe woningen per jaar gebouwd. In de oorlogsjaren is er prac- tiech niets gebouwd, terwijl er door oor logsgeweld en afbraak der Duitschers nog 300 woningen verdwenen. 1 Januari 1940 waren er 38.095 huizen, thans 38.300. Het tekort aan woningen is op dit oogenblik te stellen op 2650, waarbij dan nog een gewenscbte reserve van 1000 woningen moet komen. De schade aan het onderwijs. De ooriog heeft ook aan het onderwijs veel schade aangericht. Herhaaldelijk moesten de scholen met halve dagen les volstaan, terwijl in den winter van 1944 1945 de deuren geheel gesloten moesten worden wegens den brandstoffennood. Er is door de onderwijzers gedaan wat mo gelijk was om het onderwijs zoo goed mogelijk gaande te houden. Daarom ver dient het corps den dank der gemeente. Er is thans natuurlijk achterstand, maar het algemeene streven is die zoo snel mogelijk in te halen. De Van Zeggelenschool in het Amster- damsche kwartier is bij een bombardement Verloren gegaan. De gemeente werd door de Duitschers geawongen een Joodsche school en Lyceum te openen. Daarvoor is 76.000 uitgegeven. Aanvankelijk was het de bedoeling dat het rijk de kosten zou dragen, maar later is dit afgewend op de gemeente. Thans wordt getracht, via de Vereeniging van Ned. Gemeenten, te bereiken, dat het rijk alsnog die 76.000 aan de gemeente ver goeden zal. "5 Sterfte in oorlogstijd. De sterfte onder de bevolking is in de oorlogsjaren opgeloopen. De cijfers zijn voor de sterfte van kinderen beneden het jaar en volwassenen boven de 60 jaar: 1941: 1366, 1942: 1475; 1943: 1622; 1944: 1861 en de eerste 10 maanden van 1945 2118. Het verloop van die 10 maanden was: Januari 323, Februari 332, Maart 301, April 262, Mei 248, Juni 175, Juli 110, Augustus 107, September 94 en October 116. Thans een half jaar na de bevrijding is het sterftecijfer weer vrijwel normaal. Ter bestrijding van de geslachtsziekte is •an den Geneeskundigen Dienst een af- deeling geslachtsziekte met consultatie bureau ingesteld. Veel is ook gedaan aan de bestrijding van scabies en de luizen. Voor scabies zijn 13.275 personen behandeld, voor luizen 7150. Het is aan te nemen, dat het bestrij den van de plagen, die een ontstellenden omvang hebben genomen, nog vele weken zal vorderen. De gemeente-financiën. Hierop gaf spreker een overzicht van den stand der gemeente-financiën in de oorlogsjaren. De dienst 1938 sloot met een tekort van 832.000, waarin het rijk 825.000 bijdroeg. 1939 gaf een tekort van J 742.000, dat geheel door het rijk gedekt werd. Van het tekort van 1.223.000 over 1940 nam het rijk 1.000.000 voor zijn rekening, van het tekort over 1941, dat 1 831.000 was 745.000, terwijl nog 253.000 in het uitzicht is gesteld. 1942 gaf te tekort van l.-ft3.000, het rijk draagt 1 893.000 bij. De resultaten over 1943 zijn nog niet volledig bekend, maar de raming is dat het tekort 1.500.000 zal bedragen, van De wnd. burgemeester M. A. Reinalda. het rijk ls een voorschot van 750.000 ont vangen, terwijl nog op 200.000 gerekend wordt. De begrooting voor 1944 gaf een tekort te zien van 2.224.000. Het is te verwachten dat het werkelijke tekort nog grooter zal zijn, doordat de gas- en elec- triciteitsbedrijven gedeeltelijk stil gelegd moesten worden. De schulden der gemeente zijn van 1 Jan. 1940 tot 1 Jan. 1945 gedaald van 49.540.000 tot 47.240.000. De bedrijven. Het gasbedrijf heeft de productie sinds eenigen tijd hervat. Door de rantsoenee ring is evenwel te vreezen, dat de finan- cieele resultaten voorloopig ongunstig zul len zijn. Het electriciteitsbedrijf is thans ook weer intact, de onderdeelen der tur bines die de Duitschers weghaalden, zijn teruggehaald. Voorloopig krijgt Haarlem zijn stroom evenwel nog van het Prov. Electr. Net. Uitvoering van werken. Openbare Werken heeft sinds de bevrij ding al weer heel wat objecten in uit voering genomen. Er was eerst geen 6chop meer, maar nu werken er reeds eenige honderden arbeiders. In bewerking zijn o.a. de aanleg van 23 H.A. sportterrein aan den Schalkwijkerweg, de verplaatsing van het Haarlem-veld aan den Rijksstraat weg, inbegrepen den aanleg van het Noor der Sportpark. de aanleg van 15 H.A. sportterrein met een stadion ten Westen van de Delft, de verbetering der sport velden aan de Kleverlaan en den Ver- spronckweg. De dienst voor den Hout en de Plant soenen is begonnen met het herstel van den Hout en de verbetering van de plant soenen. Verschillende uitbreidingsplannen voor de gemeente zijn klaar of in bewerking. Er zullen volkstuincomplexen komen aan de Zomervaart en den Schalkwijkerweg. Het gemeente-personeel. In het algemeen kan gezegd worden dat het gemeentepersoneel zich in den oorlog zeer goed gedragen heeft. Er werd veel welbewuste tegenwerking jegens de Duit schers getoond, terwijl zooveel mogelijk gedaan werd om de overlast voor de be volking zooveel als mogelijk was af te wenden. Er waren enkele ambtenaren die alleen op eigen veiligheid en eigen belang bedacht waren, maar gelukkig was hun aantal zoo klein, dat dit geen afbreuk kon doen aan den goeden naam dien het ge meentepersoneel had. Het gemeenteperso neel verdient daarom den dank en de waardeering der gemeente. De nieuwe raad. Nu staat de nieuwe raad gereed zijn werkzaamheden te aanvaarden. Spreker hoopte en vertrouwde dat allen schouder aan schouder zullen staat om eendrachtig het belang der gemeene te dienen (applaus) De heer M. L. A. KI e i n, nestor van den raad, dankte den voorzitter voor zijn gelukwenschen aan den nieuwen raad. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat de hëerpn Reinalda en Wesstra weer aan de tafel van B. en W. hebben plaats genomen na het vele leed dat zij in de oorlogsjaren hebben moeten dragen. Ook de raad sluit zich aan bij de waardeerende woorden jegens het gemeentepersoneel gesproken. De raad heeft het voornemen het goede voorbeeld van B. en W. te volgen om door eendrachtige samenwerking te ijve ren voor een gezond en krachtig Haarlem in de toekomst (applaus). Verkiezing van wethouders. Hierna volgde de wethoudersverkiezing. Gekozen werden (allen met 36 van de 37 stemmen) de heeren F. S. Noordhoff, A. J. M. Angenent, D. J. A. Geluk en mr. S. C. v. d. Wall. Allen namen de benoeming aan. Tenslotte werden de raadscommissies benoemd. y De Koningin is Woensdagmiddag per vlieg tuig uit Engeland teruggekeerd, na in Londen afscheid genomen te hebben van den ko ning en de koningin en de Engelsche ko ninklijke famiiie. Het vliegtuig, dat bestuurd werd door den piloot Van Dijk, die a.s. Za terdag het eerste Indië-toestel zal vliegen, landde omstreeks kwart over twee op het vliegveld Valkenburg Aan gezinnen, die, wegens het gemis van een schoorsteenaansluiting in een woonver trek of in een vertrek, dat daarvoor kan dienen, zijn aangewezen op het gebruik van een in hun woning aanwezige centrale ver warmingsinstallatie, zal alsnog een toeslag in cokes kunnen worden toegekend. Deze toewijzing is zeer beperkt, doch zal tezamen met de hoeveelheid, 4ie op bonnen van de brandstoffenkaart zal worden beschikbaar gesteld, voldoende zijn om een woonkamer in ongeveer gelijke mate te verwarmen als het geval zal zijn ten aanzien van de woon kamer van gezinnen, die hierin met een haard of kachel kunnen stoken. De voor een toeslag cokes in aanmerking komende gezinnen kunnen dezen per brief aanvragen bij de brandstoffencommissie, waaronder zij ressorteeren, onder overleg ging van een schriftelijke verklaring, dat het gebruik van de centrale verwarmings installatie het eenige middel is om de woon kamer of een kamer, die daarvoor kan wor den ingericht, te verwarmen. Diegenen, die in het geven van lessen aan eigen huis een hoofdbron van inkomsten" hebben, dienen zich schriftelijk aan te mel den bij de" brandstoffencommissie, waar onder zij ressorteeren. Zij ontvangen dan zoo spoedig mogelijk een oproep om bij deze commissie te verschijnen, die vervolgens aan de hand van door betrokkenen mede te brengen bescheiden en te verstrekken inlich tingen, zal nagaan, of aan de voor het uit reiken van een extra toeslag vaste brand stoffen gestelde voorwaarden wordt voldaan. Uitgebreider bonnenlijst Naar wij vernemen zal de morgen te pu- bliceeren bonneniyst grooter zijn dan tot nu het 'geval is geweest. Er zal een bon worden aangewezen voor 100 gram choco lade- of suikerwerk, een bon voor één rantsoen gebak en een bon voor 70 gram beschuit. Ieder komt voor deze heerlijk heden in aanmerking. Voorts zal voortaan niet meer 200 gram, maar 400 gram bloem per 14 dagen worden beschikbaar gesteld. De bonneniyst, welke volgende week be kend zal worden gemaakt, zal o.m. waar schijnlijk bonnen vermelden voor den aan koop van jam, zuidvruchten, ontbijtkoek en vermicelli. De door de heeren zoo lang ontbeerde scheerzeep zal in de maand December ge kocht kunnen worden. Hiervoor zal een bon van de tabakskaart vooringeleverd moeten worden. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 7 November 1945 BEVALLEN: 7 Nov., E. HeeremansKoster, zoon. OVERLEDEN: 5 Nov., W. Hoek, 51 j., Tey- lerstraat; 6 Nov., F. J. van Langendonck. 81 j., Floresstraat; M. C. Muller, 81 j., Raam- singel: P. Buijs. 19 j., Hasselaersplein. ONDERTROUWD: 7 Nov., D. Wieringa en M. J. Pik; G. van Boheemen en G. T. M. Knape; F. Bos en A. E. IJlstra; C. Huij- boom en C. van Leersum; L. E. Stern en H. H. Blankert; B. Sloothaak en J. Steffens; H. A. Barendregt en J. Nijssen; J. S. Abbink en A. E. Zeulevoet; A. van der Mark en E. H. van der Kamp; G. Molenaar en M. P. Govers; T. Luikel en M. C. Nijmeijer; J. M. K. van Zijl en C. C. Schreurs; C. Schouten en P. M. Laadstra; J. M. Kuijper en J. A. M. Steman. GEHUWD: 7 Nov., J. Dijkstra en G. van Dijk; D. van Wijnen en A. J. E. Sminia; J. G. van der Heide en A. G. F. Smits; A. van Hamburg en A. Tschish; A. Burghout en A. M. Zandstra; C. D. Leevendig en E. M. Kors; B. J. M. Bonnet en M. J. Epskamp; G. W. Seders en E. A. van der Hoeven; G. Grouw- stra en P. H. Bouwens; E. Zwiebel en H. Bonsink; A. Roije en M. W. J. E. Habich; J. Spaan en M. C. Koning; C. Luking en O. Bartussek. Petit is in Luxemburg niet maar een ge wone naam zooals Klein bij ons zou zijn bet roept herinneringen wakker aan het felle ondergrondsche verzetswerk in de eerste jaren van den tweeden wereld oorlog. Er zijn dan ook maar weinig na men geweest die zóó fel op de fantasie van het volk gewerkt hebben. Talrijke avon turen worden Raymond Petit toegeschre ven, waarvan verscheidene thans op waar heid getoetst zijn. Petit was mank en zijn signalement was aan de Gestapo volkomen bekend. Op een winteravond reed hij per spoor van Luxemburg naar Wiltz voor een vergade ring met eenige verzetsleiders uit België. Het was koud en stikdonker en toen de trein het stationnetje van Mersch uit- tufte, stapte een passagier uit de gang de coupé binnen. Raymond zat in een hoekje, met de handen in zijn jaszakken. Vlak voor Ettelbrück knipte het licht in de wa gens plotseling aan. Tegenover Raymond zit de beruchte Gestapo-agent Neumann. De wederzijdsche herkenning is ongeveer gelijktijdig. Petit verstart, maar verliest zijn koelbloedigheid niet en houdt de han den in 'zijn zakken. Neumann vermoedt ten ohrechte een vuurwapen en kent on getwijfeld sommige van de verhalen die over Petit de ronde doen. De twee man nen zitten als versteend tegenover elkaar. De Gestapo-man en de Luxemburger we ten beiden wat het licht beteekent: als de trein dadelijk in Ettelbrück stopt, zal het station dsor groene politie afgezet zijn en. komt er geen vischje door de nauwe ma zen van het net heen. De remmen begin nen te knarsen en de niet overal even. goede verduistering verraadt de nabijheid van het stadje. De trein komt tot stil stand, Raymond vliegt overeind, het gan getje in, den trein aan den verkeerden kant uit, een op een ander spoor gereed- staanden trein in. Op het perron weer klinken commando's en laarzengeklik. Een vluchtige blik op het tweede perron ver raadt. dat de Duitschers ook dezen trein op het oog hebben. Het is zaak, niet te veel deining te maken ook de reizigers kunnen wel eens noodlottig voor hem worden. Aan het einde van deze treinen is altijd een goederenwagen, die door een soort platformpje met het passagiersge deelte in verbinding staat. De gedachte err de uitvoering ervan hebben geen twee seconden tusschen elkaar liggen en even later heeft Petit zich door de met zenuw achtige menschen volle gangetjes naar den goederenwagen weten te worstelen. De spoorwegbeambte begint ambtelijk te sputteren, maar hij blijkt een goed vader lander te zijn en met vereende krachten worden de gereedschappen uit het kastje onder het aangeplakte remmershuisje ge smeten en Petit erin gewurmd. Twee uur werden de treinen opgehouden en vele arrestaties dienden om de teleurstelling der Gestapo te camoufleeren. Petit kwam dienzelfden nacht nog waar hij wezen wil de, ondanks dat de „grüne" meermalen op slechts een meter afstand van hem ge staan had, en hij zette het werk voort. Nog vaak zat de Duitsche politie hem achterna en ten langen leste viel ook hij zijn vervolgers in handen met de bekende gevolgen van dien. Hij is den beul ten of fer gevallen, maar zijn naam leeft voort als de eerste leider van het verzet, die reeds in 1940 als 19-jarige het Hitler-ge- vaar in zijn vollen omvang overzag en zich niet alleen direct op het gewapende, doch ook op het geestelijke verzet toe legde. D. W. B. Regeering en Kamer hebben spoed ge maakt met de behandeling van het Hand vest der Vereenigde Naties. Dit bleek o.m. heden nog uit het feit, dat minister Van K 1 e f f e n s mondeling het afdeelings- verslag van de Eerste Kamer beantwoord de. Daarbij liet hij niet na'er op te wijzen, dat de nieuwe regeling ten volle be- heerscht wordt misschien, zeide hij, wel wat te veel door de zucht om vooral rekening te houden met „de harde wer kelijkheid." Vermeld zij voorts, dat hij o.m. de aandacht vestigde op het voor nemen om voor objectieve internationale voorlichting door de pers enz. zorg te doen dragen. Regionale regelingen kunnen best zijn, doch voorwaarde dient te wezen, dat zij niet tegen bepaalde bevriende staten gericht moeten worden. Prof. A n e m a (A.R.) meende, dat wij niet uit een gevoel van nooddrang moeten toetreden, maar uit een gevoel van natio nale roeping. Met voldoening constateerde spr. dat het nieuwe gebouw op het bestek van den wel eens te veel gesmaden Vol kenbond wOTdt opgetrokken. Door de vre- des-orde in stee van de rechts-orde de eerste plaats te doen innemen is men wat op zichzelf als een vooruitgang te beschouwen valt dichter bij de werke lijkheid gekomen. Jammer genoeg is er in het tegenwoordige Handvest, evenals destijds in het Pact, slechts voorzien in een regeling t.a.v. vreedzame wijziging in bestaande, eventueel onhoudbaar te ach ten, toestanden en verhoudingen. Prof. DeSavorninLohman (C.H.) meende, dat wij tot de regeling moeten toetreden, zulks aangezien wij anders zou den komen te verkeeren in een onhoud baar isolement. Spr. kon met het oog op Duitschland en het van dien kant steeds dreigend gevaar iets voelen voor een Wes telijk blok. Prof. Van Embden (V.D.) noemde een voordeel van het nieuwe Handvest, dat daarin zorg is gedragen voor deug delijke reorganisatie van het apparaat der machtsmiddelen ten behoeve van de vei ligheid en rechtshandhaving. Voor de moreele verzwakking van de organisatie der Vereenigde Naties door het veto-recht is prof.v. Embden niet blind. "Evenmin voor de na-oorlogsche politiek van Rus land, die heel veel gelijkenis met het oude imperialisme vertoont. Ook mr. Kropman (R.K.) liet een op timistischer geluid hooren dan met name prof. de Savornin Lohman. Mr. I n 't V e 1 d (S.D.) besloot de rij der sprekers, zich o.m. afvragende of uit de nieuwe organisatie wel een geest spreekt, waarin men vertrouwen kan stellen. Ver plichte rechtspraak voor rechtsgeschillen ontbreekt ook nu nog steeds. Slechts wan neer de grooten. gelijk thans de kleine staten hebben gedaan, afstand zouden doen van hun vetorecht, zou er t.a.v. de rege ling met betrekking tot behartiging van de veiligheid van vooruitgang sprake kunnen zijn. Na dit alles begon minister V a n K 1 e f- f e n s met er op te wijzen, dat tusschen de groote mogendheden allerlei verschil len bestaan, althans op het oogen blik. Dit vormde z.i. geen reden tot grenzenloos pessimisme, want ongetwij feld kan 6traks de eenheid toch weer be reikt worden. Wat Rusland betreft, dit beoogt volgens den bewindsman geen im perialistische politiek, maar streeft naar verzorging van de eigen veiligheid. Met prof. Anema was hij het eens, dat er voor Nederland o.m. een mooie taak gelegen is in bevordering van gezond internationa lisme in de diverse organen als Vergade ring, Veiligheidsraad, enz. Een bepaling inzake „herziening van verdragen" is niet in het Charter opgenomen, maar we! de gelijk bestaat de mogelijkheid om eiken gevaarlijken toestand onder de oogen te zien, en door wijziging van bestaande ver dragen daaraan tegemoet te komen. De waarschijnlijkheid, dat wij slechts met één groote mogendheid in een blok zou den gaan zitten, is veel geringer dan dat wij zulks o.m. met twee groote staten zou den doen. Hierbij kon de minister het laten, waarna de Kamer het Handvest z.h. st. goedkeurde. E. v. R.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2