[U.V.V., Een stap verder Leiding .ontglipt Soekarno meer en meer Vrouweschouders onder een zware taak Staten-Generaal 20 Nov. geopend Extremisten drijven hem voort Ultimatum Soekarno vraagt interventie nu aan Truman en Attlee Onrust Reorganisatie der Politie Hef woord is aan.... Royale lersche gift Stalin ernstig ziek? «Oo Jaargang No. 18175 I "X g Vrijdag 9 November 1945 Bureaux: Groote Houtstr. 93 |g "A* i Cf 8 J (T^[ I Uitgave van de Stichting en Soendaplein 37, Haarlem \_j%_ \_ff_ A A J- A -I- gj A_*^ V-lA ^»_iT AuT A V_lA \_lA Voorlichting te Haarlem. XJmuiden: Kennemerlaan 154. Abonnementen: p week 31 ct. Telef. 5437. per kwartaal 4. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Wectear-Hoofdredactenr: Robert Peereboom Tel.: Redactie 10600. Expeditie 14825. HET Noodparlement is nu benoemd. Gisteren heeft men in de krant kun nen lezen, dat de ongeveer veertig vaca tures in de oude Eerste en Tweede Kamer zijn vervuld. Dat is gedaan door de daar toe aangewezen commissie en zij heeft in alle vacatures, behalve in die van de N.S.B., menschen benoemd van dezelfde politieke richtingen als er vroeger in ver tegenwoordigd waren. Dus.: van de oude partijen. De oude sterkteverhouding der fracties in de Eerste en Tweede Kamer is dus alleen in zooverre gewijzigd, dat in- plaats van de N.S.B.'ers vertegenwoordi gers van verschillende andere richtingen zijn gekozen. Een belangrijke verandering is dat niet, want in de vooroorlogsche Tweede Kamer hadden maar drie N. S. B.'ers zitting en in de Eerste vier. Niemand zal beweren dat het nu gekozen Noodparlement overeenkomt met de poli tieke verhoudingen, zooals die thans in Nederland bestaan. Ofschoon evenmin iemand zeggen kan, hoe die verhoudingen wèl zijn. Dat kunnen alleen verkiezingen vaststellen. Men kan veronderstellingen maken over den waarschijnlijken afloop daarvan, als zij binnen een paar dagen ge houden zouden worden, maar dat blijven pure gissingen. En de toestand is nu een maal zoo, dat er nog een half jaar op ver kiezingen zal moeten worden gewacht. Wij leven in een bewogen tijd en in dat halve jaar kunnen zich omstandigheden voordoen, die de politieke stemming sterk beïnvloeden en wijzigen. De zwakste zijde van het Noodparlement is evenwel niet, dat het de huidige poli tieke schakeeringen in den lande niet in de juiste verhoudingen weergeeft. Nie mand weet tenslotte zeker, hoe groot deze afwijkingen zijn. De zwakste zijde van het instituut is, dat het niet door het volk, niet volgens grondwettig voorschrift, niet volgens de regelen van een parlemen tair, democratisch beleid is gekozen. Daar schuilt het groote tekort. Dat vermindert zijn gezag in den lande en dat vermindert ook zijn beteekenis in de oogen van zijn leden zelf, die immers allen voorstanders zijn van een verkiezing door het volk. Het gevolg zal onvermijdelijk zijn dat dit Noodparlement evenals de Noodraden minder zelfvertrouwen zal bezitten, dan een regelmatig gekozen vertegen woordiging des volks eigen zou zijn. Daar is niets aan te doen. Het is een mensche- lijke eigenschap, zich te laten beïnvloe den door de wijze waarop men voor een bepaalde taak is aangewezen. Wie door de kiezers tot hun vertegenwoordiger in 's Lands Vergadering benoemd is voelt zich daardoor belast met een gezag en een verantwoordelijkheid, die hun uitwerking op zijn arbeid en optreden doen gelden. De Noodparlementariër mist die. Dus blijft het Noodparlement bij onze wenschen en bij zijn eigen wenschen ach ter. Het is een parlementair surrogaat. Daarom draagt het ook dezen naam. Al leen de nood der tijden rechtvaardigt zijn optreden. Maar het is dan ook noodig dat het zoo spoedig mogelijk door het echte parlement, de volksvertegenwoordi ging, vervangen wordt. Want herstel van den democratischen bewindsvorm eischt een tenvolle erkend centraal gezag. Daarom is in Nederland, ook in dit blad, zoo veel vuldige aandrang uitgeoefend op be spoediging van de verkiezingen. Ofschoon het Noodparlement zulke ern stige gebreken heeft, moeten wij in de huidige omstandigheden zijn optreden toch als een verbetering in den toestand zien. Het rompparlement, officiëel aange duid als de „tijdelijke" Staten-Generaal, had immers alleen de bevoegdheid om die zaken te behandelen, die de regeering het wenschte voor te leggen. Op eenigszins langen duur zou dit een volslagen onmo gelijke toestand geworden zijn en daarom is het verheugend, dat er een eind aan komt. Het Noodparlement brengt de groo te verandering, dat het de volledige par lementaire taak zal vervullen. Dus brengt het ons werkelijk een slap verder. En dat is inderdaad een belangrijke stap. Omtrent zijn samenstelling moet getuigd worden, dat het vele menschen van er kend groote bekwaamheid telt en dat al thans vaststaat, dat alle belangrijke rich tingen in het Nederlandsche volk er door leidende politici in vertegenwoordigd zijn. Ook heeft de aanvulling met nieuwe leden ertoe bijgedragen dat degenen, die zich in oorlogstijd door hun verzet en offerzin onderscheiden hebben, zich in het parle ment goed vertegenwoordigd zien. Het is te verwachten dat het Noodpar lement voor moeilijke beslissingen zal worden gesteld, zoowel wat Nederland als wat Indië aangaat. Eer wij zes maan den verder zijn zal er veel moeten gebeu ren en ook veel omtrent den waren econo- mischen toestand van ons land duidelijker worden, dan het nu voor de meeste men schen is. Die verduidelijking zal niet zoo prettig zijn. Er is wel aanleiding om het Noodparlement wijsheid en sterkte te wenschen R. P. Van officieele zijde vernemen wij, dat de zitting van de voorloopige Staten-Generaal op Dinsdag 20 dezer door H. M. de Koningin in de historische Ridderzaal zal worden ge opend. Het gebruikelijke ceremonieel zal ditmaal achterwege blijven. De gouden koets zal men dit jaar dan ook niet op het Binnen hof kunnen zien. United Press meldt uit Batavia: De situatie op Java is momenteel het voorbeeld van een denkbeeldig doodpunt. Beide partijen hebben hun standpunt bloot gelegd en een verzoening lijkt onmogelijk. De Soekarno-groep wenscht slechts op ba sis van erkenning te onderhandelen. Intusschen is nog niet het laatste woord gezegd. Soekarno's vrijheid van beweging wordt eiken dag meer beperkt door de ex tremisten in het eigen kamp. Zijn positie wordt bovendien nog moeilijker gemaakt door de activiteit van lien die geen enkel politiek inzicht hebben, doch slechts de omstandigheden gebruiken voor roof en moord nu de normale gezagsorganen niet of slechts op sommige plaatsen functionee- ren. Soekarno realiseert zich dat zijn meest linksclie vrienden tevens zijn ergste vijan den zijn, daar naarmate de grens tusschen hun activiteit en die der wettelooze massa meer en meer wegvalt, zijn positie tegen over de Engelsehen steeds moeilijker wordt. Men krijgt op het oogenblik den indruk dat hij de voordeelige positie die hij door ver standig manoeuvreeren liad bereikt, lang zaam verliest, indien hij niet een andere koers gaat sturen. Het wekt daarom geen verrassing dat Soekarno nog altijd de deur voor verdere onderhandelingen openlaat, zelfs indien het niet duidelijk is hoe dit samen zou kunnen gaan met concessies van zijn kant die hij blijkbaar niet durft te doen. Toen 24 uur na van Mooks persconferen tie het nationalistisch manifest werd uit gevaardigd, dacht ieder dat dit het ant woord was op de politieke verklaring der Nederlandsche regeering. In het manifest werden de oude leuzen herhaald, hoewel niet altijd in nadrukkelijken vorm. Het lijkt nu dat zelfs de veronderstelling dat het een antwoord aan van Mook was, niet waar is. Soekarno ontkende dit Donderdagmiddag tegenover United Press nadrukkelijk. Het ligt daarom voor de hand dat hij nog iets in petto heeft en denkt tot zaken te kun nen komen. De controle op de gebeurte nissen wordt echter minder en Éïidien Soekarno niet de juiste tijd kiest verliest hij het vertrouwen dat hij zoo zorgvuldig heeft opgebouwd. In Soerabaja blijft het rustig, ondanks een Britsch ultimatum om alle gijzelaars vrij te laten, alle wapens in te leveren, den leider der jeugdbeweging te arrestee ren, evenals den politiechef en de admi nistratieve leiders, die een document van onvoorwaardelijke overgave moeten onder teekenen. De geüniformeerde politie en de leden van het vredesleger mogen hun wa pens behouden. Het lijk van brigade-generaal Mallaby, die de vorige week te Soerabaja werd ver moord, is door de Indonesiërs uitgeleverd en begraven op het vliegveld van Soera baja, na een korte begrafenisplechtigheid. Het nationalistische radiostation van Soerabaja heeft Donderdagavond een op roep tot de Indonesiërs uitgezonden om Volgens een te New-York uit Batavia ont vangen telegram zou Soekarno een beroep hebben gedaan op president Truraan en den Britschen eerste-minister Attlee, om hun be middeling te verleenen „ter voorkoming van oorlogsgeweld op geheel Java". Donderdagavond zouden de informeele besprekingen in Batavia tusschen Neder landers en Indonesiërs worden voortgezet, nu in tegenwoordigheid van gen. Christi- son en Mountbatten's politieken adviseur Denning. De bijeenkomst is echter niet doorgegaan omdat Soekarno weer op reis is gegaan. de landingen te verhinderen van een groot aantal Nederlandsche troepen, die Vrijdag morgen vroeg verwacht werden. De oproep spoorde de Indonesiërs aan zich naar Soe rabaja te spoeden en de landingen te ver hinderen. De Nederlandsche troepen zijn van Australië, Batavia en Timor naar het gebied van Soerabaja onderweg. De Britsche troepen hebben een deel van den omtrek der stad bezet, alsmede de ha- Westen van het vliegveld. In Bandoeng en Magelang gist het erg. De evacuatie van burgers uit Soerabaja blijft doorgaan en de Indonesische bevol king wordt aangeraden de stad te verla ten. In Benkoelen is een Britsch officier gedood. Binnenkort beslissing Onze regeering heeft reeds eenigen tijd het vraagstuk van de reorganisatie der politie in studie. Het is thans te verwach ten dat binnenkort een koninklijk besluit zal worden afgekondigd waarin deze reor ganisatie is vastgelegd. Naar wij vernemen is het zeker dat de groote en middelgroote steden hun ge- meente-politie zullen behouden. De politie in de gemeenten zal rijkspolitie worden. Het is nog niet bekend waar de grens tus schen groote en kleine gemeenten getrok ken zal worden, maar de indruk dien wij kregen is, dat het in elk geval zeker is dat Haarlem zijn gemeente-politie houdt, terwijl er veel kans is, dat in de toekomst in Heemstede, Bloemendaal, Zandvoort en Bennebroek rijkspolitie komt. Het ligt in de bedoeling een regeling van kosten te maken tusschen rijk en gemeenten wat betreft de verdeeling van de financieele lasten voorzoover deze de politie betreffen. De eiectrische treinen Ook HaarlemIJmu idenTJi tgeest De Spoorwegen gaan binnenkort de baan vakken Amsterdam-Amersfoort, Hilversum - Utrecht, Maassluis-Hoek van Holland, Haar- lem-IJmuiden en Velsen-Uitgeest weer in orde maken voor electrisch verkeer. Het is evenwel de vraag of in Juni of Juli 1946 als de baanvakken weer in orde zijn, al rollend materiaal beschikbaar zal zijn om op die baanvakken eiectrische treinen te laten rijden. Oscar Wilde: Iedereen kan meevoelen met het lijden van 'een vriend, maar er is een zeer fijne natuur voor noodig om met het succes van een vriend mee te voelen. De lersche regeering heeft behalve levens middelen ook een aanzienlijke hoeveelheid textiel aan Nederland geschonken. Onlangs zijn te Dublin aan een Nederlandsche dele gatie door de lersche regeering overgedra gen: 20.000 wollen dekens; 28.000 paren sok ken voor mannen, 12.000 paren handschoenen voor mannen, vrouwen en kinderen; 10.000 pond breiwol (2-3 drds); 20.000 pond wol in den vorm van onderkleeren voor 33.000 kin deren en een minder aantal volwassenen. Deze goederen worden na aankomst in Ne derland in ontvangst genomen door de sectie Distex van het rijksbureau voor textiel en. door deze instantie opgeslagen in haar cen trale magazijn, om gesorteerd te worden. De goederen zullen gebruikt worden voor de voorizening van de uit Indië terugkeerenden, waarvan verwacht wordt, dat zij niet over kleeren en dergelijke de beschikking hebben. Russen bezetten gebouwen in Teheran Op een bijeenkomst van het Iraansche parlement heeft de afgevaardigde Etebar medegedeeld: „Vandaag heeft het Roode Leger vijfenveertig gebouwen in Teheran, bezet. Het hoofdkwartier ïs nog steeds in deze stad. Twaalfduizend nieuwe Russi sche soldaten zijn bij Bendar Shah geland, tachtigduizend in Astaria en twee nieuwe divisies ziin pas in Azerbeidsjan aangeko men. Waarom worden onze gendarmes door de Russen gehinderd naar het Noor den te trekken om de orde te h"*- ellen?" Het Fransche persagentschap Agenca Edition et de Presse" verspreidt het overi gens geheel onbevestigde bericht, dat de gezondheidstoestand van Stalin, die in een. rusthuis bij Sctsji zou vertoeven, plotse ling verslechterd zou zijn. Op 23 October zouden zeven doktoren naar Sotsji ont boden zijn, omdat Stalin een hartaanval gehad had. Zijn toestand zou daarna ver beterd zijn, tot op 4 November Molotov het beric.ht zou hebben ontvangen, dat Stalins toestand zeer achteruit gegaan wa3 en dat zijn dokters hem de reis naar Mos kou verboden. Ec-n der eerste foto's van Java. Een kijkje in een vrouwenkamp bij Batavia, waar tevens de kinderen zijn onderge bracht. Velen van heil zijn nog nauwe lijks hersteld van de zware ontberingen welke zij onder do Japanners hadden te lijden. (P-) „De Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers beoogt den vrijen tijd van de vrouw pro ductief te maken en er is geen land dat zich de domheid kan veroorloven, een der gelijke hoeveelheid arbeidsuren ongebruikt te laten" zoo luidt de lijfspreuk van mevr. J. van NispenVan Wely, presidente van de Haarlemsche afdeeling der U.V.V., een van de 200 over het geheele land ver spreide korpsen voorvechtsters van een in alle opzichten gezond vaderland. De U.V.V. zal echter nooit gesalarieerde krachten uit hun domein verdringen. Naar gelang van de bezigheden is zij in diensten gesplitst. Sociale dienst (mevr. Boots-v. Waveren) Deze dienst geeft zijn krachten aan in stanties die zulks verlangen. Kinderver zorging neemt bijv. een belangrijke plaats in: het door Tilburg geschonken kleuter huis „Margriet", een crèche in Haarlem- N., twee kinderhuizen zij werden alle door de dames van de U.V.V. in stand ge houden. Tallooze lichamen, zooals Volksherstel (kleeding- aknvrage), M. G., de Marva, zij hebben alle geprofiteerd van het huisbezoek van den socialen dienst. De schoenwinkel van Nederlands Volksherstel werd bemand met U. V. V.-vrouwen. Een onmoge lijke enquête van den Voedingsraad, een schoenwinkel van Ned. Volksherstel werd bemand met U.V.V.-vrouwen. Een onmo gelijke enquête van den Voedingsraad, een niet zoo onmogelijke enquête van de Hark het waren de dames van de U.V.V. De uitzending van vrouwen en kinderen naar Denemarken nee, wij zeggen nu eens niet, wie eraan meegeholpen hebben, dat zou langdradig worden. nuish. dienst (mevr. Schouten van Steenbergen.) Het eerste tastbare bewijs van het be staan van dezen dienst was het U.V.V.- huis op het Nassauplein, volledig ingericht voor onbehuisden tot heele gezinnen aan toe. Soms vertoefden er eenige tien- tailen personen tegelijk en zij hadden het zoo goed, dat de laatsten bij de opheffing op 1 Nov. met geen stok weg te krijgen waren. Van zeer groot belang is de hulp bij de kindervoeding geweest, die reeds vóór de capitulatie begonnen is. In 26 loka len hielpen 600 vrouwen bij het verkoopen van maaltijdenkaarten en het opscheppen der porties. Naaigroepen, schoonmaakhulp, inpakken van levensmiddelenpakketten, collectes, uitdeeling van Shaef-goederen het is zoo gemakkelijk even telefonisch bij de U.V.V. een aantal vrouwen en meisjes op te trommelen, het moest alleen niet al tijd zoo hopeloos op het laatste nippertja gebeuren. Arnhem herbergt 3 Haarlem sche teams van 10 a 20 meisjes, die alia werk met de grootste bereidheid verrich ten (tot puinruimen toe), als het maar geen hulp in de huishouding hoeft te zijn, want dan is ineens de belangstelling zoek. Toen er geen gegadigden te vinden waren om de bioscopen etc. twee maal per week te zuiveren, sprong de U.V.V. bij. Adm. dienst (mevr. Bernsen-Quack) Hieronder ressorteert hoofdzakelijk de interne organisatie, hoewel een aantal offi cieele en semi-officieele autoriteiten tijde lijk geholpen zijn door de administratieve U.V.V.-krachten. Daar weten G.G.D., Roo de Kruis, Volksherstel, het Groote Gast huis, de Centrale Keuken en de Nutsspaar- bank van mee te praten. De repatrieerenden werden op het station door den Stations dienst verwerkt. Speciale dienst - Indische belangen (mevr. StenderTjaden). Hiermede werd de groote toeloop voor vrijwilligers voor alle takken van Indi- schen dienst opgevangen en de eerste clan destien begonnen cursussen waren onder auspiciën van deze afdeeling. De cursussen worden nu op uitgebreider schaal vanwega het Indisch Instituut op de huishoudscho len gegeven aan vrouwen die naar Indië willen gaan en omvatten o.m. de leervak ken Land- en Volkenkunde, Maleisch, Is lam en Tropische Hygiëne. Zoo kan men zich eenigszins een beeld vormen van de werkzaamheden van dit vrouwenkorps, dat geeft zonder te vragen, te klagen of te staken, om ons land uit de Impasse te helpen en te zorgen dat het uit die impasse blijft. Het telt nu 1500 leden, maar waarom niet veel meer? Als de huis vrouwen eens goed rationeel hun tijd ver- deelen, dan kan er allicht gemiddeld 1 uur per dag af 1 uur vrijaf als gezinsmoeder 1 uur dienst als soldaat voor een herrij zend Nederland!. i

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1