De nieuwe bonnen Luxemburg Zwitserland-N ederland KOOPMANS' BAKMEEL Oliebollen met de Kerstdagen en Oudejaar 180 gram olie per persoon De wintervoorraad Als een ongeluk gebeurd is Een raad van den Ongevallendienst te Haarlem De S.D.A.P. Pasteur Krafft vertelt Een monument voor gevallen spoorwegmannen Voor de tweede helft van de 12de perio de 1945 (11 tm. 24 November 1945) zijn de volgende bonnen geldig: Bonkaarten Ka, Kb, Kc 512: 123 1 doosje lucifers 135 t.m.141 800 gram brood 142 143 200 gram bloem 144 1 rantsoen gebak 145 70 gram beschuit 146 400 gram suiker 147 125 gram boter 148 250 gram margarine 149 125 gram margarine 150 200 gram kaas 151 100 gram chocol. of suikerw. 152 150 gram vleesch 153 154 2 KG., aardappelen bil b 12 400 gram brood b 13 1 K.G. aardappelen a 14 2 liter melk b 14 cl4 3Va liter melk Bonkaarten Kd Ke 512: 235 236 800 gram brood 237 238 200 gram bloem 239 250 gram rijst of kindermeel 240 1 rantsoen gebak 241 70 gram beschuit 242 500 gram suiker 243 250 gram boter 244 125 gram margarine 245 200 gram kaas 246 100 gram chocol. of 6uikerw. 247 6 liter melk 248 150 gram vleesch 249 1 K.G. aardappelen d 11 d 12 400 gram brood e 11 250 gram rijst of kindermeel Tabakskaarten Q 413: 05 06 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-sigaretten) De bonnen voor lucifers vleesch, melk en aardappelen zijn gekjig tot en met Za terdag 17 November. Wederom ontvangen personen van 4 jaar en ouder 1 K.G. aardappelen per week meer. Deze extra hoeveelheid van één kilo gram per persoon is bestemd om een voor raad te vormen. Op de bonnen 150 en 245 zal ten deele Argentijnsche kaas worden geleverd. De Hollandsche kaas zal voor de helft in vol vette of 40+ kaas en voor de helft in magere of 20+ kaas worden geleverd. Op de broodbonnen kan men Engelsche biscuits betrekken, voor zoover de detail list of bakker deze nog voorradig heeft. Op een bon, welke recht geeft op 400 gram brood is voortaan 400 gram Engelsche bis- cui's verkrijgbaar. Voor de week van 18 t.m. 24 November a.s. zullen nog bonnen worden aangewezen voor vleesch, melk, aardappelen, grutters waren, ontbijtkoek, zout, jam, peulvruch ten, vermicelli en zuidvruchten. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 9 November van des middags 12 uur af worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 12 November mag worden geleverd. Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keukens moeten aldaar de bonnen 152 en 248 voor vleesch en 153 voor aard appelen worden ingeleverd. De prijzen. Opgave van de maximum-prijzen, vast gesteld door het directoraat-generaal van de prijzen, behoorende bij de officieele bonnenlijst voor de tweede helft der 12e periode. Lucifers 23 ct. per doosje; brood 20 ct. per 800 gram (platteland 18-20 ct.); bloem 36 ct. per K.G.: gebak 2432 ct. per 100 gr. beschuit 2527 ct. per dubbele rol; suiker 55 cent per K.G.: boter 260 ct. per K.G.; margarine 138 ct. per K.G.; kaas 200 ct. per K.G. 40+ (Holl. kaas); 165 ct. per K.G. 20 Holl. kaas; 200 ct. per K.G. Argent, kaas; chocolade 35 ct. per 100 gr.; suikerwerken 15—30 ct. per 100 gram; vleesch: biefstuk en haas 230 ct. per K.G.roastbief, contra filet 200 ct. per K.G.; rollade 160 ct. per K.G.; lappen 160 ct. per K.G.; klapstuk 160 ct. per K.G; gehakt 140 ct. per K.G.: poulet 140 ct. per K.G.; aardappelen 10 ct. per K.G.; melk 18 ct. per L. klasse I; 17 ct. per L. klasse 2 en 3; rijst 50 ct. per K.G.; kindermeel 20 ct. per 250 gr.; sigaretten 6n ct. per 20 stuks; sigaTen 1025 ct. per f uk opc.; cigarillos 612 ct. per stuk opc.; pijp-, shag- en pruimtabak ge roddeld 32 ct. per 40 gram. Groentebon. iet Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat ten einde van 25 November t.m. 22 December groente te kunnen betrekken men bon G 01 der groentekaart uiterlijk op 17 November bij een handelaar in groente moet inleveren. Teneinde tot 25 November groente te kunnen betrekken, wordt de geldigheids duur van den groentebon 638 verlengd tot en met 24 November as. Poffertjes, wafeltjes en oliebollen Het Centraal Distributiekantoor deeit mede, dat de waarde van een rantsoen ge bak bedraagt: een hoeveelheid van 75 gr. koekjes, speculaas of stroopwafels, of een hoeveelheid cake, gebakjes, taart of gevuld korstgebak, waarin ten minste 55 gram meel. bloem of zetmeel is verwerkt. Poffertjes, Hollandsche en Parijsche Het Handelsblad verneemt, dat omstreeks half December de distributie van slaolie zal beginnen. Vermoedelijk deze of anders vol gende week zullen de huisvrouwen een bon moeten inleveren bij hun winkelier waarop zij dan in December 180 gram slaolie per ge zinslid zullen kunnen betrekken. Een gezin van 4 personen zal dus met de Kerstdagen over een heele flesch slaolie de beschikking krijgen, wafels en oliebollen zijn in den vervolge verkrijgbaar op bloembonnen, met dien verstande, dat per bon een hoeveelheid van deze artikelen verkrijgbaar zal zijn, waarin de hoeveelheid meel of bloem, welke op den bloembon verkrijgbaar is, verwerkt is. Bovendien moeten wisselbon nen voor boter worden afgegeven voor de hoeveelheid boter, welke voor de bereiding der betreffende artikelen gebruikt wordt. Deze hoeveelheid boter is voor de diverse soorten verschillend. KENNERS VERLANGEN PANNEKOEKEN GEBAKKEN VAN Vraagi Uw kruidenier! KOOPMANS' MEELFABRIEKEN N.V. Adv. Wacht niet op klei-aardappelen Er worden extra bonnen gegeven opdat ieder een kleinen voorraad winteraardap pelen kan maken. Velen wachten even wel met het koopen omdat gehoopt wordt, dat voor dien toeslag kleiaardappelen ge geven zullen worden. Dit is evenwel niet mogelijk, daar wij vooral zijn aangewezen op aardappelen van de zandgronden. Het is verboden bij aardappelwinkels een spaarpotje van bonnen te maken. Ieder moet de aardappelen koopen in den tijd, dat de bonnen geldig zijn. Wie de bonnen laat verloopen heeft de zekerheid, dat hij dezen winter af en toe zonder aardappelen zal zitten, want de extra bonnen die nu gegeven worden, zullen in den winter wor den ingehouden. Scheerzeep Bon 11 der Tabakskaart moet in de week van 11 tot en met 17 November in geleverd worden voor 50 gram scheerzeep. Er moet een ontvangstbewijs gegeven worden. De zeep mag verstrekt worden na 8 December. Dr. W. B. Smit schrijft ons namens den Ongevallendienst te Haarlem: Het toenemen van het snelverkeer heeft een stijging van het aantal straatongevallen ten gevolge, zoodat de Ongevallendienst meer en meer wordt opgeroepen. Nu blijkt echter tevens dat velen niet gewend of niet meer gewend zijn korte, duidelijk telefoni sche opgave van een ongeval te doen, waar door vaak onnoodig lang gewacht moet wor den op de eerste helpers. Laat ieder zich voornemen als hij telefonisch een ongeval wil doorgeven aan no. 14141 (Ongevallen dienst) dit vooial goed te doen. Vermeld even kort de oorzaak of den aard van het ongeval (aanrijding, verdrinking of flauwte, beenbreuk enz.), de plaats (voor perceel Gier straat 12 r., of Zijl weg hoek P. Kiesstraat) en vermeld tevens het nummer van de tele foon waar u gebruik van maakt en het per ceel vanwaar u belt (no. 12256, Gierstraat 15 of Apotheek Zijlweg). Laat de pa tiënt liggen en dek hem toe met een jas of deken. Houd het publiek op een afstand. Duidelijke opgave enbescherming tegen ondeskundigen uit het publiek voorkomen onnoodig lijden van de patiënt. (E.H.B.O.'ers van den Ongevallendienst kunnen zich legiti- meeren) Een brief van meer dan 50 jonge predikanten Meer dan 50 jongere predikanten van verschillende kerkgenootschappen hebben aan het bestuur van de S.D.A.P. een uit- voerigen brief gezonden, waarin zij begin nen met te verklaren, dat zij reeds voor den oorlog een sociaal-economische orde in socialistischen geest als eenlgen uitweg voor den chaos op maatschappelijk gebied zagen. Zij waren evenwel politiek vakloos, omdat er bezwaren bestonden om toe te treden tot de S.D.A.P. Zij hadden even wel hoop gekregen, dat de S.D.A.P. na den oorlog een nieuwe gestalte zou heb ben gekregen. De Labour-Partij in Enge land heeft een levendig contact met kerk en Christendom. De ontwikkeling van za ken die thans in de S.D.A.P. naar voren treedt, stelt teleur. Zij dringen daarom op veranderingen aan in den hun gewensch- ten geest en raden aan de toekomst van de S.D.A.P. niet op te offeren aan het ver leden van de arbeidersbeweging. Een manifest voor annexatie Er is een manifest verschenen waarin het Nederlandsche volk wordt aangespoord den eisch tot annexatie van Duitsch ge bied met kracht te steunen. Tot de onderteekenaars behooren de heeren M. A. Reinalda, dr. ir. F. Bakker Schut, H. A. Lunshof en F. S. Noordhoff te Haarlem. De in onze stad welbekende predikant der Waalsche Kerk, ds. F. Ch. Krafft uit Lausanne, die tijdens den oorlog in Zwit serland geweest is, maakt thans deel uit van de Zwitsersche delegatie voor de Generale Synode en heeft natuurlijk niet nagelaten, zijn kennissen in Haarlem te bezoeken, waar hij veel bijzonderheden wist te vertellen van de hulp die zijn land vooral aan het onze geboden heeft. De eerste en meest directe hulp was wel het onderdak dat den duizenden vluchtelingen verschaft werd in het land, dat alles kreeg wat andere landen niet wilden hebben. Nu liep het doorgaans nogal los met het gehalte van de Neder landsche vluchtelingen, maar het heeft heel wat moeite gekost om het hetero gene gezelschap te voeden en in toom te houden. Bovendien kwamen er duizenden clandestien de grens over zonder zich aan te geven bij de autoriteiten; deze werden dan langs verschillende kanalen naar „de overzijde" gehölpen. De hulp breidde zich met de jaren uit dank zij de steuncomités voor Holland - grootendeels voortgesproten uit de „Ami- tié suisse-hollandaise", de ongeveer 15 jaar geleden door ds. Kraft opgerichte organisatie voor versteviging van de vriendschapsbetrekkingen tusschen de beide landen. In 3 a 4 maanden bracht het kanton Vaud met zijn 350.000 inwo ners alleen al voor de Nederlandsche be volking, behalve goederen van velerlei soort, frs. 100.000 aan geld op. Het ver haal van de oude weduwe uit een dorpje bij Montreux, die niets wilde weten van „al die officieele bedelarij", maar haar beste dekens weggaf toen zij hoorde dat het voor „het dappere volk van Holland" was, is kenmerkend voor de bewondering die Nederland in het buitenland gewekt heeft. Helaas was het meerendeel van den steun slechts materieel en hoe welkom die ook voor ons was vraag er de be woners van de getroffen plaatsen in het Zuiden bijv. maar eens naar! de Zwit sers willen uit welbegrepen eigenbelang ons steun verleenen om er ook zelf vruchten van te plukken. Op materieel gebied verwachten zij natuurlijk niets van ons, maar nu het geestelijk contact hersteld kan worden drijven zij het op een uitbreiding van de Zwitsersch-Neder- landsche betrekkingen op alle gebied aan. Zwitsersche levensmiddelen, nood-ameu blementen van den „Don suisse", geld voor Joodsche vluchtelingen het heeft ons allemaal schitterend uit den nood geholpen, maar deze resultaten van een ons-welgezind-zijn hebben geen eeuwigen levensduur. Het zal ons wederzijds van blijvend nut zijn, als wij kunnen komen tot een geregelde uitwisseling van het beste wat de beide landen, die altijd een uitstekenden naam genoten hebben, kun nen presteeren op cultureel gebied. Het Haarlemsehe gemeentebestuur. V.l.n.r. de heeren D. J. A. Geluk, A. ,T. M. Angenent, F. 8. Noordhoff, M. A. Reinalda, mr. Th. A. Wesstra (gein. secr.) en inr. S. C v. d. Wall. Een veertje in den grooten storm' Een licht voorwerp wordt gemakkelijk een willooze speelbal van groote krachten en zoo kunnen we de situatie van Luxem burg in den oorlog schetsen. Het wezenlijke leed begon eerst den 6en Augustus 1940, toen het land in het kader van de nazi-partijpolitiek ingelijfd werd bij de gouw Trier onder Gauleiter Gustav Simon, die erin geslaagd is, zich nog gehater te maken dan Seyss-Inquart in ons land. Hoewel Luxemburg toen in feite volkomen ingelijfd werd zoo wer den bijv. de jonge mannen voor de Duit- sche weermacht opgeroepen zeggen de „Bücher der Verwaltung für Lützelburg, Elsasz - Lothringen, Unter-Steiermark, Karnten und Krain, 1943": „Deze gebie den zijn staatsrechterlijk formeel en uit drukkelijk nog niet met het Duitsche Rijk vereenigd." Hierin is nadien geen wijzi ging gekomen. Dit heeft den Duitscher echter niet belet van meet af danig huis te houden. Leegrooven was natuurlijk gauw gebeurd in zoo'n klein en ongecom pliceerd landje. Toen daarmee nog slechts weinig eer viel in te leggen, begonnen de deportaties van geheele gezinnen, voor namelijk naar Oost-Pruisen, Polen cn Si- lezië de Joden ook („natuurlijk", zou men haast geneigd zijn te zeggen), maar meerendeels z.g. Volksdeutsche gezinnen waarvan de man ondergedoken was of waarvan de anti-Duitsche gezindheid be kend was (en dat waren vele), 's Ochtends kwam het bevel het noodzakelijkste bij elkaar te zoeken en eenige uren later bolderden zij al met een trein „heim Ins Reich". Denzelfden middag verscheen dan een lijst in de kranten met als kop: „Weer 50 gezinnen vertrokken." Vooral de algemeene staking van Sep tember 1942 lokte verwoede represailles en vergroote deportaties uit. Nu, een jaar na de bevrijding, is van ÏV2 van de bevolking nog niets omtrent hun lot bekend. De situatie werd voor jonge Luxemburgers van goede gezindheid steeds zwaarder en reeds twee jaar voor dat in ons land de duik-epidemie begon, verscholen de jongelui daar zich reeds op de duisterste en meest afgelegen plekjes, vooral in de bosschen. Hieruit ontstonden de vinnigste verzetsgroepen, die in samen werking met de Belgische Witte Brigade en de Lotharingsche vrijheidsstrijders in het Belgisch-Luxemburgsch-Fransehe grensgebied den Duitschers het leven be paald ongezond maakten. Zij noemden zich de „Letzeburger Miliz" en telden 5000 meest van moderne vuurwapenen, o.a. uit Amerika en Rusland, voorziene mannen. Dezelfde staking was aanleiding voor de Duitschers om de groote gedenknaald op te blazen, waarin de namen van de verscheidene duizenden in den vorigen oorlog gevallen Luxemburgers gebeiteld waren. Men is er echter in geslaagd, een groot aantal brokstukken te verzamelen en deze worden thans met specie aaneen- gekit tot een afgeknotte naald, als waar schuwing en herinnering voor het nage slacht. De half in het duister gevoerde strijd ging voort en schonk het land zijn onver getelijke vrijheidsstrijders, die een aan fanatisme grenzend enthousiasme voor de vaderlandsche zaak wisten op te wekken. Helaas zijn bijna alle vooraanstaande figuren aan den vijand ten prooi gevallen. Zoo heeft Luxemburg gevochten en zijn strijders waren als een veertje in den grooten storm. Het langverwachte einde kwam echter pas 9 Sept. 1944, toen Prins Jean als eer ste aan het hoofd van een Amerikaansche tankcolonne de stad Luxemburg binnen ratelde toen de Duitschers nog in de bui tenwijken vuurden. De geestdrift der be volking naderde den waanzin, toen het glundere gezicht van „ons Prenz Jean" hen als eerste bevrijder toelachte. Nog eenmaal kwam de oorlogsverschrik king over het land: met Von Rundstedt's tegenoffensief, maar de hoofdstad bleef bevrijd. Zoo is den 9en Sept. 1945 da 1 ook het eerste lustrum der bevrijding cn ge paste wijze gevierd. D. W. B. „Ter herinnering aan onze gevaren Spoorwegmannen in den oorlog 1940-1945" staat te lezen op een monument, dat in de Rietlanden te Amsterdam onthuld is. Er onder volgen de namen van tien ma chinisten, allen werkzaam geweest in de Rietlanden, die hetzij door beschieting, hetzij door ongelukken, te wijten aan de oorlogsomstandigheden, tijdens den oorlog hun plichtsbetrachting met den dood heb ben moeterr bekoopen. Boven op het mo nument prijkt het traditioneele gevleugel de wiel van de Nederlandsche Spoorwegen het steenen blok met namen der gevalle nen is geplaatst op één van de kleine be tonnen schuilkelders, die dienst gedaan heeft op een locomotief. AGENDA VOOR VRIJDAG 9 NOVEMBER Gem. Concertgebouw: Concert door Nijme gen, 20 uur. Stadsschouwburg: Cor Ruys. Hoe laat gaat de trein? Rembrandt: Vrij en on- verveerd, 20 uur. Cinema Palace: Theodora maakt schandaal, 14, 16.15 19 en 21.15 uur. Luxor: The Drum, 14, 16.15 19, en 21.15 uur. Frans Hals: Strike up the band, 1*4, 16.30, 19 cn 21.15 uur. Moviac: Regenboogcabaret, 19.30 en 21.30 uur. ZATERDAG 10 NOVEMBER Gem. Concertgebouw: Concert door Nijme gen, 14 uur. stadsschouwburg: Première Comedia, De Vijfde Colonne, 20 uur. Begijn hofkapel: Ans Bouter, pianorecital. 20 uur. Rembrandt: Vrij en onverveerd, 14.30. 16.45, 19.15 en 21.30 uur. Bioscopen en Moviac: als Vrijdag.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2