Haarlems Dagblad Strijd in Soerabaja duurt voort Het Kiesstelsel De toekomstige status van Duitschland Sharir moet nieuw kabinet vormen Hef woord is aan.... Hef Haarlemsche gemeenfepersoneel. Slag om den honger begonnen «Oe Jaargang No. 18177 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154. Telef. 5437. Te!.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peerebooni Maandag 12 November 1945 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4. Tel.: Redactie 10600. Expeditie 14825. /""JP den derden Dinsdag in November zal het Noodparlement voor het eerst bijeenkomen. De datum klinkt bijna echt. H. M. de Koningin zal de nieuwe zitting van de Staten-Generaal openen, maar niet met het vanouds gebruikelijke ceremonieel. Vermoedelijk niet, omdat men die eer al leen aan een wettig-gekozen volksver tegenwoordiging wil bewijzen. Wel zal de plechtigheid in de historische Ridderzaal voltrokken worden, maar de Gouden Koets met overige praal zal ontbreken. De volgende maal zal deze traditie na tuurlijk herleven. Misschien vinden som migen dat onbelangrijk. Maar traditie® zijn niet onbelangrijk, zoolang zij op velen in druk maken en aan de waarden der histo rie herinneren. Als u of ik niet aan deze dingen mochten hechten moeten wij niet zeggen: schaf ze maar af. Neen: wij moe ten ons afvragen:, hecht een groot deel van ons volk er kennelijk wèl aan en dragen zij dus bij tot de erkenning van het gezag en het respect voor het regee- ringsstelsel. Dan dienen wij ervoor te zijn, dat zij blijven. Deze inleiding tot een betoog over het kiesstelsel dient, om een overeenkomst aan te duiden. Een van de belangrijkste aangelegenheden, die het Noodparlement tijdens zijn korten zittingsduur van zes maanden te behandelen zal krijgen, is de herziening van de kieswet. Van Dr. L. M. G. Beel, de minister van Binnenlandscbe Zaken, is een daartoe strekkend wetsont werp te verwachten. De herziening zal van beslissende beteékenis zijn voor het herstel en de vernieuwing van onze parlementaire democratie. Alleen al, doordat het deze beslissing moet nemen, komt op het Nood parlement een ontzaglijk zware verant woording te rusten. Het zal zich daarbij moeten laten leiden door de overweging, wat op den duur de beste oplossing voor Nederland zal zijn. Het zal den moed dienen te hebben om persoonlijke voor keur den vasten zetel en ook zekere partijbelangen aan het landsbelang ten offer te brengen. Want zulke offers zullen noodig zijn om ons te verlossen van den radicalen misgreep der Evenredige Ver tegenwoordiging, die in 1917 te onzaliger ure is ingevoerd en de hoofdschuld draagt aan de vooroorlogsche verzwakking en verwording van onze democratie. Eenigen tijd geleden heb ik over dit onderwerp geschreven. Ik kom erop terug, omdat bij de aankondiging van het Nood parlement de zaak urgent wordt en zal er nog meermalen op terugkomen, als dat noodig bliikt om belangstelling voor de zaak te wekken. Aan enkele argumenten moge hier ten eerste herinnerd worden. Evenredige Vertegenwoordiging heeft de belangstelling van de kiezers voor de ver kiezingen, die bij het districten-stelsel groot was, tot een minimum teruggebracht. Zij heeft de spanning en de voorkeur voor het „spelelement", die in ieder mensch leeft, uitgeschakeld. Dat is een groote psychologische fout. E. V. heeft den kiezer zijn eigen ver tegenwoordiger, van wien hij belangstel ling voor de bijzondere belangen van zijn district vergen kon en tot wien hij zich daarover kon wenden, ontnomen. Erger: zij heeft hem op een lijst inplaats van op een mensch doen stemmen. Dit is algemeen gevoeld als een verlies. De acte van beschuldiging telt meer punten. E. V. heeft verstarring veroor zaakt. Tengevolge van de eenzijdige op vatting, dat iedere uitgebrachte stem een gekozen candidaat moest gelden en daar mee z.g. „productief gemaakt worden" heeft zij alle stemmen over deelnemende partijen verdeeld, daarmee de vorming van dwergpartijtjes bevorderd, dus ver snippering van krachten gekweekt en de overige partijen zoo vast in den zadel ge zet, dat bij verkiezingen geen groote ver schuivingen, geen „landslides" meer mo gelijk waren. Er kwam nauwelijks meer wijziging. De parlementaire democratie was vastgeloopen, terwijl groote bewege lijkheid juist een van haar noodzakelijke voorwaarden voor welslagen is. Volgende grief. Alle candidaten op hooge lijst-plaatsen werden onder E. V. onafzet- baar, hetgeen tengevolge had dat het heil zame ontzag, dat het kiezerscorps hen vroeger inboezemde door zijn macht, om hen na hoogstens vier jaar zittingsduur ten val te brengen, verdween. Een ervaren oude Engelsche parlementariër, met wien ik indertijd een lang gesprek over E. V. had, gaf op dit punt de eenvoudige com mentaar: „Voor mij zou dat niet goed zijn. Voor mijn collega's evenmin. Ik weet niet hoe het in uw land gesteld is, maar voor de leden van het Lagerhuis is het erg ge zond, te weten dat de kiezer de baas is. Wij werken er beter en harder door." Tegenover dit alles stelt E. V. wiskun dige zuiverheid, die een theorie blijft en niet toepasselijk is op een zoo onwiskun dige totaliteit als de openbare meening, waarmee zij zich dan ook nimmer heeft kunnen vereenigen. Zij zijn elkaar vreemd gebleven: een mislukt huwelijk. En wat doet de „productiviteit van iedere stem" ertoe als de productiviteit van de demo cratie daaraan ten offer gebracht moet worden? Bovendien zal de improductieve stem van de huidige verkiezing de pro ductieve van de volgende kunnen zijn. De democratie leeft niet in een enkele volksuitspraak, maar juist in een reeks Uitspraken. Er is geen twijfel aan, dat het districten stelsel de vorming van groote partijen be vordert en de splitsing in kleine benadeelt. Welnu! Wenschen wij dat niet? Britsche troepen dringen langzaam voorwaarts De strjjd in Soerabaja, begonnen nadat aan generaal Mansergh's ultimatum geen gevolg was gegeven duurt voort. Zaterdag hebben vier Thunderboltvliegtuigen aan de militaire operaties deelgenomen en Zondagmiddag zou een tweede lucht aanval uitgevoerd zijn. De Indonesiërs ge bruiken machinegeweren, lichte tanks, en volgens sommige berichten ook Japansch veldgeschut. Zaterdagavond woedden er zeven groote branden in de stad. De geallieerde artil lerie moest den geheelen dag blijven vuren of belangrijke doelen bombardeeren om een tegenaanval op groote schaal te voor komen. Men ziet op straat alleen barri caden en onderstboven geworpen voertui gen'. Volgens dezen zegsman zijn vrijwel alle officieren van het hoofdkwartier der 49ste brigade gedood of vermist na den aanval van 28 October. Geallieerde sol daten, die door Indonesiërs waren gevan gen genomen, hebben verklaard, dat de Indonesiërs vooral tegen de Br. Indiërs wreedheden hebben begaan. Ruim tweeduizend Europeanen, die in Soerabaja gevangen zaten zijn door Ge allieerde strijdkrachten bevrijd. Er zijn nog meer Europeanen in handen der In donesiërs, als Zwitsers, Duitschers en Zwe den, die er de voorkeur aan hadden ge geven te blijven waar zij waren. De Indonesische omroep te Soerabaja heeft verklaard, dat de aan den gang zijnde strijd „een heilige oorlog" is. De Britsche soldaten werden „moordenaars" genoemd en de omroeper zeide: „Wij zul len strijden tot het einde". Een officieele Britsche verklaring van Zondagmiddag zegt, dat de operaties in Soerabaja volgens plan verloopen en dat er weinig weerstand werd ondervonden. Er was hier en daar slechts verspreid ge weervuur. Wijken, die bezet werden, wer- verlaten .mr.getroffen. Aan Britsche zjjde waren tot Zondagmiddag 12.30 1 doo- Ci i 9 gewonden. De telefooncentrale is onbeschadigd. Groote Indonesische verliezen. Volgens de laatste berichten van A.N.P.- Aneta zijn aan Indonesische zflde veel doo- den gevallen bij hun fanatieke aanvallen op Britsche tanks te Soerabaja. Een offi cieele Britsche verklaring, die in Batavia is uitgegeven, meldt deze bijzonderheden, en ook dat de luchtaanvallen van Zondag middag werden gedaan op drie Indone sische hoofdkwartieren, waarvan er een twee voltreffers en de andere een voltref fer te verduren kregen. Indonesische tanks gaven dertig maal de volle lading op de geallieerde troepen, maar werden door artillerievuur tot zwij gen gebracht. Onder de buitgemaakte voorraden bevonden zich tachtig Japan- sche drie-tons vrachtauto's en hoeveel heden machinegeweren, kleine wapens en munitie. Het ziet er niet naar uit dat de Indo nesiërs den strijd spoedig zullen opgeven. Zij bieden hevig en soms fanatiek verzet. Volgens onofficieele schatting bedraagt het aantal dooden en gewonden aan hun kant ongeveer 1500. De Britsche verliezen worden daarentegen officieel beschreven als „zeer licht". Zooveel mogelijk worden vrouwen en kinderen uit de gevechtszone geëvacueerd, maar eenigen zijn gedood toen zij in een kruisvuur geraakten. Het postkantoor is bezet. Radio Soerabaja deed een beroep op Amerika, China en Rusland om in den „bloedigen strijd" te bemiddelen. In Batavia zijn de laatste ontwikkelin gen de volgende. 1. Een aantal Shermantanks zijn gearri veerd, die veel opspraak verwekken. 2. Van 22.00 uur tot 4.30 mag niemand zich op straat bevinden. 3. Op bepaalde punten zullen barricades worden opgericht, waar alle auto's zullen worden onderzocht. Hedenmiddag meldde een Reuterbericht: Britsche en Britsch-Indische troepen heb ben nu vrijwel de geheele stad Soerabaja schoongeveegd. Volgens het blad „Merdeka" heeft Soe- karno den voorzitter van het uitvoerende comité, Soetan Sharir, opgedragen een nieuw kabinet te vormen. De republikein- sche minister van binnenl. zaken Soe- bardjo had al eerder zijn verwachting te kennen gegeven, dat er „eenige ministers van het kabinet door andere zouden wor den vervangen die een meer extreme kijk op de zaken hebben". Sharir is tot dusver niet geslaagd in het vervullen van zjjn op dracht. Het bestaande „kabinet" zal blij ven functionneeren, totdat het nieuwe is geformeerd. Er komen meer locomotieven Dezer dagen werd in Utrecht de aan komst verwacht uit Zwitserland van vijf locomotieven door de Nederlandscse Spoorwegen aldaar aangekocht. Een wel kome aanvulling van ons spoorwegmate riaal als men weet, dat tot op heden in totaal 171 locomotieven uit het buitenland (hoofdzakelijk uit Duitschland) in Neder land zijn teruggekomen, waarvan er slechtséén in b ruikbaren staat ver keerde. Hiervan zijn er echter reeds 30 gerepareerd. Zaterdagmorgen vertrok onder commando van Iv. D. Parmentier een DC >1- toestel van Schiphol naar Indië. Deze proefvlucht van den Regeeringslucht- transportdiciist hoopt men in vier dagen te volbrengen. Het vliegtuig is hedenmorgen in Basra geland. (P) Den Volksmond: Pillen moet men slikken, niet kauwen. Indertijd is gemeld, dat, op grond van de algemeene regeling voor het overheids personeel; ook aan het Haarlemsche - meentepersoneel een verhooging van de salarissen en loonen zou worden toege kend. Thans is die regeling ingevoerd en wel met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1945. Het blijkt nu bij de uitbetaling zoo schrijft men ons dat alleen de hoo- gere ambtenaren een belangrijke ver meerdering van inkomsten hebben ge kregen. Er zijn er die eenige honderden guldens in handen kregen. De laagst- bezoldigde ambtenaren en werklieden kregen daarentegen weinig of niets, om dat van de nu ingevoerde verhooging de in de oorlogsjaren gegeven toeslagen, die voor een deel alleen golden voor het laagst-bezoldigde personeel, worden inge houden. Bovendien is de kindertoeslag met 50 per jaar verlaagd. Het gevolg van een en ander is, dat de laagst bezoldigden op het loon dat zij den laatsten tijd hadden, blijven staan. Er zijn loonen van 3034 per week. Zelfs da zuinigste huisvrouw is niet in staat in dezen duren tijd haar gezin daarvan drij vende te houden. Het zou geen luxe zijn zoo besluit deze briefschrijver als de loonen van het la gere personeel inderdaad met 25 pCt. ver hoogd zouden worden. Wij hebben nader naar deze aangele genheid geïnformeerd. Daarbij bleek ons, dat er onder het lager-bezoldigde perso neel een sterke teleurstelling bestaat over deze quaestie, maar het gemeentebestuur kon op grond van de aanschrijving uit den Haag niet verder 'gaan dan nu ge daan is. De loonen en salarissen onder da 2400 mochten, vergeleken bij 1940, ver hoogd worden met 25 pCt., daarboven met 20 pCt. In mindering moesten ge bracht worden alle duurtetoeslagen dia sindsdien zijn toegekend. Nu had het Haarlemsche gemeentebestuur op 1 Aug. 1941 een algemeene verhooging van 5 pCt. gegeven, op 1 December 1940 een toeslag van 6 pCt. voor salarissen en loonen on der de 2000 en op 1 Januari 1944 nog eens 10 pCt. onder de 2400. Bovendien is de kindertoeslag van 200 op 150 per kind gebracht. Het gevolg is dat het gemeentepersonee! dat meer dan 2400 inkomen heeft, thans een verhooging krijgt van 20 5 (dia in Augustus 1941 is toegekend), dus 15 De werklieden en ambtenaren die minder verdienen krijgen nu inderdaad slechts weinig, omdat zij in de oorlogsjaren al extra toeslagen ontvingen. Er is nog eerst getracht de algemeene uitkeering van 5 van 1 Aug. 1941 bui ten de regeling te laten vallen, omdat dit een terugbetaling van een in 1936 toege paste korting was, maar dat te toch niet mogelijk gebleken, daar het inkomen van 1940 als basis is aangenomen. De algemeene indruk is dat de loonen van het lagere personeel der gemeente in het gedrang gekomen zijn, temeer omdat in het vrije bedrijf meer betaald wordt. Loonen van 3034 zijn er evenwel niet. Het loon voor ongeoefenden is f 36, voor vakmenschen 41. Daarenboven komt dan voor elk kind 150 (vroeger 200). De gemeente betaalt voor elk kind: toeslag, terwijl de wettelijke kindertoe slag, die bovendien lager is, pas bij het derde kind begint. De gemeente is evenwel niet vrij meer in het regelen der loonen en salarissen. Alleen is gegarandeerd geworden dat van het personeel dat voor 1 Januari 1945 in dienst was, niemand minder zal ontvan gen dan vóór dien tijd. Voor sommigen was het nieuwe loon inderdaad minder. Stel dat iemand vroeger 2300 verdiende, die ontving dus 2300 plus 5 6 en 10 of samen 21 of 483. dus 2783, plus 200 voor elk kind. Nu krijgt hij 2300, plus 25 is 2875, plus 150 per kind. Bij drie kinderen zou het dus betee- kenen een vermindering aan inkomen van 58. Er is thans door de regeering een com missie benoemd die de quaestie van de salarieering van het overheidspersoneel opnieuw in studie zal nemen. Tenslotte een hoogst belangrijke over weging: Noch Engeland, noch Amerika hebben ooit Evenredige Vertegenwoordi ging toegepast, ofschoon in Amerika acht enveertig Vereenigde Staten elk voor zich de vrijheid hadden, ermee te gaan experi menteeren voor hun staatsparlementen. Zij hebben het zorgvuldig nagelaten. En geland en Amerika zijn de groote demo cratieën, die in twee wereldoorlogen over wonnen hebben en er ongeschokt en zelfs versterkt-in-hun-bewindsstelsel uit té voorschijn zijn gekomen. Dit moge voor ons een reden zijn om niet in een ver keerd beleid te volharden en leerzame voorbeelden ter harte te nemen. Wij moe ten, al is het moeilijk na jarenlange af zondering, verder kijken dan de grenzen van ons kleine land. Er valt veel op te steken. R. P, Veldmaarschalk Montgomery heeft op een Berlijnsche persconferentie catego risch verklaard, dat het niet in de bedoe ling lag, Duitschland in vier aparte zones te verdeelen. De Fransche bezwaren tegen dit plan zullen met tijd en geduld over wonnen kunnen worden. Op de vraag, of de huidige methode van opbouw tot een sterk Duitschland zou leiden, verklaarde de Veldmaarschalk, dat volgens hem hier voor geen gevaar bestond. De voedsel situatie schilderde hij als zeer critiek. Montgomery zeide met groote belang stelling kennis genomen te hebben van de krantenberichten, als zou hij binnen kort van zijn post ontheven worden, maar verklaarde tevens, dat het geen aanbeve ling zou verdienen, voor „de slag om den winter" gewonnen is, wijzigingen in het commando aan te brengen. De veldmaar schalk weidde uit over de behoefte aan bezettingstroepen, daar het niet te voor zien is, hoe het Duitsche volk zal reagee- ren op een winter van honger en ontbe ringen. i

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1