Een niet-extreem kabinet van Sjarir De Gaulle eenstemmig gekozen Begrip voor Indiè Meer tegenstand in Soerabaja Poging van Soekarno om de eer te redden Het woord is aan.. Incidenten op Sumatra Attlee pleit voor duurzamen vrede Haarlems Bloei Bijzondere Raad van Cassatie. «Oe Jaargang No. 18179 Tl 1 I i 1 Woonsda* 14 Tt«v. M45 Bureaux: Groote Houtstr. 93 fT C? 1 J S ll Uitgave van de Stichting en Soendaplein 37, Haarlem J \yg_ ^_T X T. \j- T fj° JLasS^ \aJL\atJ% T VjT \_lT Voorlichting te Haarlem. IJmuiden: Kennemerlaan 154. M Abonnementen: p. week 31 ct. Telef. 5437. per kwartaal 4. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pecreboom Tel Redactie 10600. Expeditie 14825. DE collecte, die Simavi dezer dagen in Haarlem en omgeving gehouden heeft voor het medische werk in Indië, heeft bijna dertigduizend gulden opgebracht. Dat is, vooral in de huidige omstandigheden, een prachtig resultaat. Simavi zelf is er enthousiast over. Het heeft mij eraan herinnerd dat deze collecte in de voor- oorlogsche jaren, toen er zooveel meer geld was, ongeveer 3500 placht op te brengen, dus een negende van het nu ver worven bedrag. Men was toen niet zoo royaal. Men voelde de noodzaak niet. Nu nood heerscht in Indië denkt men er an ders over en is tot werkelijke offers be reid. Want hier is inderdaad sprake van offers, nu de saneerings-maatregelen, ge paard met de levensduurte, het den men- schen uiterst moeilijk maken aan hun loo- pende verplichtingen te voldoen. Dat dit district zich ten allen tijde in ons land door zijn vrijgevigheid heeft on derscheiden, maakt in dit geval geen ver schil. Voor hun eigen doen zijn de men- schen in het Simavi-geval zeer vrijgevig geweest. Daarom heeft naar mijn meening het bestuurslid der vereeniging, dat in het resultaat van de inzameling een bewijs van warme belangstelling voor Indië en de Indische bevolking zag, gelijk. En dit is een verheugend verschijnsel. Het ge tuigt van begrip voor de nooden, waarin de Indiërs verkeeren en die veel verkla ren van de opstandigheid, die op Java tot uiting is gekomen. In vorige artikelen betreffende de ge beurtenissen in onze overzeesche gewesten heb ik den lezer, die evenmin als ik ken ner van, Indië is, den raad gegeven: Wees voorzichtig met oordeelen. Wij kennen Indië, zijn sfeer en zijn bevolking niet. Dat alles is geheel anders dan in Neder land. Wij moeten ons laten voorlichten door diegenen, die het beter weten dan wij en die kennelijk niet door vooroor deel of eigenbelang beïnvloed worden. Onbezonnen taal van ondeskundige lieden is niets waard. In de laatste weken is het beleid van onze regeering en haar vertegenwoordi gers in Indië niet steeds even duidelijk geweest. Maar de feiten geven nu weer een klaarder ontwikkeling aan. Ondanks de rampzalige gebeurtenissen in Soera- baja wordt de weg naar een oplossing toch duidelijker zichtbaar. Het aftreden van Soekarno en de bewoordingen, waar in zijn opvolger Soetan Sharir zich heeft uitgelaten, getuigen daarvan. Hij heeft niet alleen verklaard dat de eerste taak van zijn regeering zou zijn, het banditis me te onderdrukken en de jeugd weer onder haar gezag te krijgen, maar ook de meening uitgesproken dat het geschil tus- schen Nederlanders en Indonesiërs niet zoo groot is als men, naar aanleiding van de ernstige wanordelijkheden van het oogenblik, zou kunnen denken. Hij lichtte dit nog wat nader toe maar hoofdzaak is. dat deze toon geheel anders blonk dan die van Soekarno en zonder verwondering leest men dan ook in een A.N.P.-Aneta bericht, dat Sharir en Sjarifoeddin, die de voornaamste plaatsen in de nieuwe „regeering" innemen, vertrouwen bij de Nederlanders zouden genieten. Rustig beschouwd komt de zaak hierop neer: Onze Koningin heeft reeds in 194J toezeggingen betreffende Indisch zelfbe stuur binnen rijksverband gegeven, die onze huidige regeering heeft gestand ge daan en onlangs met een reeks program punten toegelicht. De drang naar zelfbe stuur heeft bij de bevolking van ons land sympathie en begrip gevonden. In Indië is de beteekenis van de toezegging aan vankelijk niet doorgedrongen en het lang durig uitblijven van de Nederlanders en in het algemeen van een geallieerde bezetting, die tenslotte met een onvol doende aantal Engelsche troepen begon heeft het vertrouwen ondermijnd en onrust en twijfel aan de Nederlanders gewekt. Wie even beproeft, zich in de situatie te verplaatsen, kan dat niet ver wonderen. Het is volkomen begrijpelijk. Tegenslag en misverstand verklaren veel. De Nederlanders in Indië, opgesloten in kampen, moeten eveneens in onrust en twijfel geraakt zijn, al waren hun reacties uit den aard der zaak verschillend. Nu moeten oplossingen gevonden worden. Nu moeten werkelijk de gegeven toezeg gingen worden ingelost, de voorberei dingen voor nieuwe bestuursvormen in Indië worden getroffen en in de eerste plaats de Rijksconferentie worden gehou den. Wij behoeven niet te twijfelen aan de oprechtheid, waarmee door onze re geering dit beleid wordt nagestreefd. Wij behoeven er evenmin aan te twijfelen dat voor de Indische bevolking de beste weg tot zelfbestuur die der ontwikkeling van zaken met Nederlandschen bijstand en medewerking is. Daarbij heeft zij recht op onze belangstelling en ons begrip, ook we gens de zware beproevingen die zij on dervonden heeft. Het is goed dat een ant woord, zooals de oproep van Simavi heeft ontvangen, daarvan getuigt. De sla-er- maar-op-mentaliteit, die enkelen schijnt te bezielen, is niet de meening van ons volk. Zelfbestuur voor Indië binnen rijks verband beteekent samenwerking en volkomen onderling vertrouwen der ge- biedsdeelen binnen dat verband. Daar sturen wij heen. R. P. Tot nu toe hebben de Britten in het ge bied van Batavia 1300 Japanners ontwa pend. De Hoi land-Amerika IJjn zal binnenkort haar vloot kunnen verrijken met het 12.000 tons motorschip „Westerdam", dat in September 1939 op stapel werd gezet, doch tengevolge van den oorlog nimmer gereed kwam. Het schip, dat eenige malen door bommen werd getroffen en drie maal tot zinken werd gebracht, is al deze avonturen toch nog te boven gekomen, en wordt thans geheel afgebouwd. (P.) i Bernard Shaw: Ik heb niet veel respect voor den moed van een leeuwentemmer. In de kooi heeft hij tenminste niets van andere menschen te vreezen Het nieuwe Indonesische „kabinet" be staat uit de volgende personen: Sjarir, minister-president, binnenlandsche zaken a.i., buitenlandsche zaken; Amir Sjarifoe- din, binnenlandsche veiligheid en inlich tingen a.i.; Soenario, financiën; dr. Abdoel Karim, verbindingen; dr. Moelia, opvoe ding; dr. Soewandi, justitie; dr. Adjidarmo sociale zaken; dr. Damasatiawan, gezond heid; dr. Darmawan, economie; dr. Poe- toehena, publieke werken; Hadji Rasjidi, minister zonder portefeuille. dr. Soenario heeft te Leiden economie gestudeerd; dr. Abdoel Karim studeerde te Delft; dr. Moelia, ook voor den oorlog bekend als nationalist, promoveerde te Amsterdam, evenals dr. Adjidarmo; dr. Damasatiawan studeerde medicijnen te Leiden; Darmawan studeerde te Delft; Poetoehena, die aan de Technische Hooge- school te Bandoeng studeerde, is de eenige Ambonnees in het „kabinet", Rasjidi stu deerde te Cairo. De meeste leden zijn ruim veertig jaar oud Soekarno heeft het nieuwe „kabinet" aanvaard. De A.N.P.-Aneta correspondent Robert Kiek seint uit Batavia, dat „het nieuwe kabinet kan worden beschouwd als een poging om de eer van Soekarno te redden. Hij realiseert zich, dat hij den toestand op Java in het geheel niet meer meester is en dat hjj ook niet de juiste figuur is om de toekomstige delicate besprekingen met de Nederlanders te leiden. Daarom is hü op den achtergrond gebleven en tracht hij zich nu de positie van „staatshoofd" te verwerven. In werkelijkheid is hij evenwel een symbolische figuur geworden." De politiek is nu overgelaten aan min der gecompromitteerde figuren. Behalve Sjarifoedin is geen van de oude ministers aangebleven. Zoowel Sjarir als Sjarifoe din worden beschouwd als voor de Neder- Volgens een United Press bericht van hedenmorgen gewaagden officieele mede- deelingen uit Batavia van een toeneming van den Indonesischen tegenstand in Soe rabaja. Bij den spoorweg, die de stad in een Westelijk en Oostelijk deel splitst, is de Indonesische tegenstand toegenomen. Gisteren drongen de extremisten in het centrum van de stad wat op, maar zij konden later verdreven worden. De Indo nesiërs zouden thans nog ongeveer de helft van de stad bezet houden. De Brit ten rukken echter langzaam voorwaarts. R.A.F.-vliegtuigen "hebben verkennings vluchten uitgevoerd en het Gouverne mentsgebouw en het Paleis van Justitie bestookt. De Britten hebben nieuwe ver sterkingen gekregen. De tactiek der Indonesiërs toont de ken merken der Japansche opleiding. Ook zijn er reeds gesneuvelde Japanners gevonden. Het aantal incidenten op Sumatra neemt toe. In Medan hebben een troep Indone siërs een aanval gedaan op een door Ja panners bewaakt munitiedepot. Den Ja panners zou opdracht tot krachtiger op treden zijn gegeven. Dr. Mansseld, de politieke adviseur van v. Mook wordt sinds Zaterdag vermist. De Britsche commandant van de 37ste brigade te Bandoeng heeft besprekingen gevoerd met den republikeinschen „gou verneur" van Oost-Java over de evacuatie van vrouwen en kinderen. De belofte werd gedaan dat de Indonesiërs zouden medewerken. landers aanvaardbare figuren bij even- tueele besprekingen. Sjarir en Sjarifoedin zijn de voornaamste personen uit het kabinet. Aan het hoofd van elk ministerie zou Sjarir iemand hebben weten te plaat sen, die op de hoogte is van de „techni sche zijde" van dat ministerie. Het zou de bedoeling van Sjarir zjjn „een volledig gebruik te maken van het ministe rie van voorlichting om onder het volk heerschende misvattingen en verkeerde indrukken zoo spoedig mogelijk op te hef fen". In het algemeen kan men zeggen, dat dit kabinet „meer zin" voor de wer kelijkheid lijkt te hebben dan het vorige en niet als extreem zou mogen worden be titeld. De grondwet zou worden veranderd, zoodra de verkiezingen zouden zijn ge houden. Als datum hiervoor werd genoemd de tweede helft van December. Gepoogd zou worden ook op andere eilanden dan Java verkiezingen te houden. Als eerste taak van zijn nieuwe regee ring heeft Sjarir gesteld het onderdrukken van het banditisme en het weer onder het gezag der regeering brengen van de jeugd. Zijn regeering zal verantwoordelijk ziin aan het volk en niet aan den president. De verklaring der Ned. Indische regeering werd „onvoldoende" genoemd. Sjarir zelf noemde het geschil tusschen Nederlanders en Indonesiërs niet zoo groot als men zou kunnen denken. Volgens hem staan de Nederlanders, die de Japansche bezetting hebben ondergaan, dichter bij de Indonesiërs dan de anderen. Over v. Mook zeide hij, dat deze de meest vooruit strevende Nederlander was in de vooruit strevende kringen. Een poging van Soe karno om Soebardjo als politiek adviseur te laten optreden, werd door Sjarir beant woord met de opmerking, dat het kabinet daarover had te beslissen. De Britsche premier Attlee heeft het Amerikaaiische Congres toegesproken en gezegd, dat hij van oordeel was, dat de or ganisatie der vereenigde naties, waarin hü een diep vertrouwen heeft, meer moet zijn dan louter een overeenkomst tusschen re geeringen. Zij moet de uitdrukking zijn van den wil van het volk van elk land. Over enkele jaren kunnen de vernietigende wa pens, die thans ontworpen worden, ieder deel van de wereld bedreigen. Bij de be spreking van wereldvraagstukken is het vol gens Attlee een groote fout, voortdurend te denken aan oorlog en het voorkomen van oorlog. Liever moeten wij denken aan de beste middelen om den vrede op te bouwen. De strijdmachten van de V. S., van Groot- Brittannië en die van andere landen, zoo zeide Attlee, beschouwen wij als middelen die nooit gebruikt dienen te worden dan alleen in het belang van de wereldveiligheid. De besprekingen tusschen Truman, Att lee en Mackenzie King over het probleem van de atoombom hebben weer twee uur in beslag genomen. Dinsdag na afloop der be sprekingen is bekend gewordenn, dat dr. Vanevar Bush de uitnemendste specialist op het gebied van atoombommen, in de ver gadering is ontboden teneinde zijn ad vies uit te brengen. De internationale verhoudingen In verband met voorstellen, welke door Engeland, de Ver. Staten en Canada in zake de atoomenergie aan de Sovjet-Unie zouden worden gedaan, wijst de New York Times erop, dat nog afgewacht moet wor den hoe de Sovjet-Unie op deze voorstel len zal reageeren. De Russische bladen hebben zich tot dusverre krachtig uitge sproken tegen een „atoomdiplomatie" en tegen een politiek, welke er op gericht zou zijn een evenwicht van krachten tot stand te brengen, welke gevaren zou opleveren voor de overheerschende positie van de Sovjet-Unie, zoowel in Europa als in Azië. De nieuwe voorzitter In de plaats van den heer W. J. B. van Liemt is tot voorzitter van Haarlems Bloei aangewezen de heer D. J. A. Geluk, v In het gebouw van den Hoogen Raad der Nederlanden te 's-Gravenhage kwam hedenmorgen de Bijzondere Raad van cassatie bijeen om in laatste instantie zich een oordeel te vormen over het gedrag van Max Blokzijl tijdens den bezettings tijd. Direct na de opening van de zitting deed de raad eerst nog uitspraak in een aantal andere zaken. Ten eerste in de zaak contra O van Wijk te Pijnacker. Van Wijk was door het Bij zonder Gerechtshof tot 20 jaar gevange nisstraf veroordeeld. De procureur-fiscaal bij den Bijzonderen Raad van cassatie had vernietiging van het vonnis van het Bij zonder Gerechtshof geëischt en wenschte den verdachte te zien veroordeeld tot den dood. De Raad, vandaag zijn uitspraak bekend makend, ontsloeg van Wijk van rechtsver volging daar de Raad zich cp het stand punt stelde dat de Ned. Landwacht geen Duitsche organisatie was en dus de ten laste legging, dat verdachte in vijands dienst zou hebben gestaan, ongegrond is. Weliswaar heeft de Landwacht diensten verleend aan den vijand doch dit is ver dachte niet ten laste gelegd. De Raad trekt in deze een scherpe scheiding tusschen de in Maart '43 opgerichte Nederlandsche Landwacht en de in November '43 opge richte Landwacht. J. P. Kunz. die tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld was, hoorde zijn vonnis door den Raad bekrachtigen De zaak tegen De Blocq van Scheltinga. Allereerst "a de uitspraak verscheen de vroegere burgemeester van Wassenaar jhr. D. de Block van Scheltinga voor den raad. Verdachte ontkent stellig zich schuldig ge maakt te hebben aan verraad van B. S.'ers aan den S. D. Hij zou ook nooit voor- deelen in den vorm van distributiebeschei den genoten hebben. De verdediger mr. A. J. M. van Dal merkte op dat de doodstraf geëischt is on der invloed van een zekere oorlogspsy chose. De stemming in de gemeente Was senaar komt hed beste tot uiting in een request van den huidigen burgemeester van Wassenaar, daarin gesteund door de hoofden der kerken, waarin gezegd wordt, dat men de eisch van doodstraf niet had verwacht. Ook levenslange gevangenis straf achtte de raadsman te hoog. „Ik vraag Uw oordeel over een mensch, die gefaald heeft, doch ook menschelijk is geweest." De advocaat-fiscaal meende op juridi sche gronden dat de sententie van het Hof niet gewijzigd zal moeten worden. Uitspraak op 5 December. De zaak Blokzijl. Daarna betrad Max Blokzijl de zaal. Het „voortgezet misdrijf van het opzettelijk in tijd van oorlog den vijand hulp verleenen'/ zoo noemt de rol kortweg het misdrijf waarvoor Blokzijl vandaag voer den Raad verschijnt. In het midden van de zaal zit hij te luisteren naar het betoog van zijn verdedi ger mr. A. V. de Lauwere te 's-Graven hage. De verdediger concludeerde tot verwer ping van het vonnis van het gerechtshof. Generaal de Gaulle is door de Assem- blée Constituante eenstemmig gekozen tot president van de voorloopige Fransehe regeering. Eén lid van de 55G onthield zich van stemming. De Gaulle heeft de opdracht tot vorming eener regeering aanvaard. In een verklaring heeft de Gaulle de voorwaarden uiteengezet, waarop hij be reid is de nieuwe Fransehe regeering te leiden. De Assemblée moet ten «rste de regeering toestaan „samenhang, onafhan» kelijkheid en gezag, opdat zij opgewassen zij tegen de taak waarvoor zij gesteld is". De Assemblée moet vervolgens haar taak beperken tot de praktische mogelijk heden en ondergeschikt maken aan het geen het eerst noodig is, het opstellen van een constitutie en het behandelen der be grooting. Ten derde moet de regeering be schikken over de samenwerking van alle partijen in de Assemblée.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1