Geldsaneering is geslaagd Kort en bondig Een broer bij Arbeidsbureau aangegeven Sport in het Kort Nog eens: de B. A.R.K. Het Ned. Roode Kruis in Indië Bij het wrak van een Jeep De Radio geeft vanavond: Minister Lieftinck zet zijn verdere plannen uiteen De minister van financiën Prof. P. Lief tinck heeft Dinsdagavond een zeer uitvoe rige radiorede gehouden over de ontwik keling van de geldsaneering. Hij stelde vast, dat gezegd kan worden, dat de sa neering goed verloopen is en dat het mogelijk geweest is ernstige stoornis sen in het betalingsverkeer te voor komen. De operatie werd goed uit gevoerd, de patient is niet door een te sterk bloedverlies of een gevaarlijke vertraging in den bloedsomloop aan het einde van zijn krachten gekomen. Hei herstelwerk is door het ingrijpen van de geldsaneering niet vertraagd, in tegendeel heeft aan kracht gewonnen. Er is moreele winst. Het is onmiddellijk gebleken, dat de bereidheid om nuttigen arbeid te verrichten belangrijk vermeer derd is. Daarmee wordt de verarming tegengegaan en de productie verhoogd. De minister merkte nog eens op, dat wij voortaan zooveel mogelijk uit ons inko men moeten leven en derhalve uit den ouder geldvoorraad slechts mogen putten om de noodzakelijke kasmiddelen aan te leggen en om die aanschaffingen te doen die mogelijk zijn om de gaten, die de oor log en de bezetter in onzen duurzamen goe derenvoorraad geslagen hebben, weer «enigszins op te vullen. Tevens is de blokkeering gebruikt voor een registratie van het geldbezit. Boven dien was het een machtig wapen tot ontwapening van den zwarten handel. Aan den zwarten handel is een zware slag toegebracht. De zwarte handelaars hebben respect voor de regeeringsmaat- regelen gekregen, ook al zijn er velen die In woede ontstoken zijn. Er zijn evenwel zwarte handelaars die met nieuw geld weer gif willen brouwen. De regeering zal nu tegen hen met andere dan mone taire middelen krachtig optreden. Het plan de campagne daarvoor is opgemaakt en de uitvoering staat voor de deur. Een afdoend middel om den zwarten handel in eens den kop in te drukken zou zijn een algemeene koopersstaking op de zwar te markt. Door de geldsaneering is de hoeveel heid bankpapier die in omloop is te ruggebracht tot bijna 900 millioen gul den. Het bedrag op de girale reke ningen is te schatten op het dubbele, zocdat nu ruim 214 milliard gulden in circulatie is. Het volksinkomen is on geveer 5 milliard. De verhouding is dus 1 tegen 2. Dit is naar vooroorlog- schen maatstaf normaal te noemen. Daar het voiksinkomen in stijgende lijn is Vipf hanknanipr rtner waf vprmppr- niet f 50, maar f 100 per 14 dagen mag worden opgenomen als zij niet over vol doende ander geld beschikken. Allerwege medewerking. De minister betuigde zijn dank voor de medewerking die allerwege getoond is. In het bijzonder bracht hij hulde aan het personeel van de bankinstellingen, de Postgiro, de Postkantoren, de Belasting diensten en de Distributiediensten. Vaak is tot in den nacht doorgewerkt. Er zijn reeds maatregelen genomen dat iemand die een geblokkeerde rekening heeft geld kan opnemen voor het aan schaffen van linnengoed, schoeisel, enz. Voor de landgenooten die daarover niet beschikken en ook geen contanten hebben zal door maatregelen der regeering moge lijk gemaakt worden textiel, schoeisel enz. op crediet te koopen. Dit is dus het omgekeerde van een spaarfonds. De regeling die in de maak is zal klaar zijn als de goederen beschik baar zijn. Belastingmaatregelen. Het ontwerp betreffende een vermo- gensaanwasbelasting in den vorm van een heffing in eens van de tijdens den oorlog verkregen vermogensvermeerdering is ge reed. Dit ontwerp zal parlementair be handeld worden. Volgens een ruwe schat ting zal de opbrengst 4 milliard gulden bedragen. Voor de betaling zullen naast geld ook effecten en andere waarden in aanmerking komen. Een Staatsleening. Ook het plan voor een staatsleening heeft vasten vorm gekregen. Daarvoor is gekozen een inschrijving op een bijzonder Grootboek. De rente zal 3% bedragen. Het geld zal gebruikt worden voor aflos sing van de vlottende Staatsschuld, die ongeveer 9 milliard gulden beloopt. Ook staan op stapel spaarcertificaten als mogelijke bestemming van het geblok keerde geld. Deze certificaten zullen over draagbaar zijn. Op deze wijze kan worden bereikt, dat het kapitaalverkeer weer een bescheiden begin maakt. Ook deze certificaten zijn rentedragend, doch hebben een veel kor- teren looptijd. Over de wenschelijk ge achte spaarcampagne zal spreker binnen kort een afzonderlijke uiteenzetting geven. Voor het maken van een begin met een beperkt beursverkeer liggen de voorwaarden gunstig. BINNENLAND. Maandagmiddag is een motorvisschers- vaartuig, de Arn. 9 in de Deurlo op een mijn geloopen. De vier opvarenden, die allen ge huwd zijn, worden vermist. Minister-president Schermerhorn heeft Maandag een radiorede gehouden voor het Zwitsersche volk in een reportage, die door de Zwitsersche radio Beromünster werd herüitgezonden. Maandag a.s. zal het tweede deel der reportage worden uitgezonden om 19.40 uur. Prinses Juliana zal als presidente van Ned. Volksherstel een bezoek brengen aan Drente en Overijsel op Vrijdag en Zaterdag a.s. Zij zal in verschillende plaatsen officieel worden ontvangen. Er wordt door de betrokken instanties op gewezen dat de geheele kleinhandel zijn artikelen geprijsd moet hebben, ook die leveranciers die hun waren thuisbezorgen en marktkooplieden. Door de Rotterdamsche politie werden uitvoerige voorzorgsmaatregelen genomen toen zij er de lucht van kreeg, dat een aan tal zware jongens wilde inbreken in een grossierderij van suikerwerken. Zij wist na veel verwikkelingen en achtervolging twaalf hierbij betrokken inbrekers nog denzelfden nacht te arresteeren. Te Amsterdam zijn 14 geïnterneerden, die van het kamp Levantkade naar hun werkobject werden vervoerd, van de vracht auto op straat gevallen, doordat een der zijschotten plotseling losliet. Elf werden er licht en twee ernstig gewond. Gisteren is te Nijmegen een drieling ge boren. De meisjes heeten Beatrix, Irene en Margriet. Van de in totaal 1500 Nederlanders, die tijdens den oorlog in Zwitserland gastvrij heid hebben genoten, is thans de laatste groep, bestaande uit ongeveer 500 personen, per trein gerepatrieerd. BUITENLAND. De Engelsche onderminister van bui- tenlandsche zaken Macneil is in Athene aan gekomen. Hij wil trachten de geschillen te regelen tusschen de Grieksche partijen, ten einde te geraken tot de vorming van een coalitieregeeri ng. Het bestuur van het Bulgaarsche Vader- landsche Front heeft besloten een speciale commissie te vormen om waar te nemen hoe de verkiezingen op 18 November a.s. zullen worden uitgevoerd. In Argentinië zullen op 24 Februari a.s. verkiezingen worden gehouden. HAARLEM EN OMGEVING. Bij de Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal is tot hulpprediker benoemd G. Nutsbey, theol. candidaat. Bij de Geref. Kerk te Loosduinen is be roepen ds. H. W. Wierda, vroeger te Haar lem wonend, later predikant te Vijfhuizen. Ds. Wierda heeft bedankt voor het beroep naar Leeuwarden. 17 November a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer F. H. ten Cate, Wilgen- straat 38, Haarlem, in dienst trad van N.V. Gebr. Stork Co's Fabriek van Hijsch- werktuigen, tot 1932 in Hengelo, daarna bij Werf Conrad en Stork Hijsch N.V. te Haar lem. Bijz. Gerechtshof derd worden. Van belang is evenwel dat de omloopsnelheid van het geld vermeer derd wordt om het economisch verkeer vlot te laten verloopen. Meer werken met de Giro. De minister betoogde dat het aanbeve ling verdient, meer van het giro-stelsel ge bruik te maken. In Engeland laat men 80 90®/« van zijn betalingen over de giro loopen De voordeelen zijn o.a.: minder geld in huis en op zak (dus grooter vei ligheid'1. meer gemak, ook al. omdat geen kwitanties noodie zijn en bovendien een rem op lichtvaardige uitgaven, daar men anders zoo gemakkelijk in den zak tast of naar de portefeuille grijpt. De Postgiro en de banken zijn thans evenwel over stelpt met werk. Dit benadeelt een vlugge afwerking. Veel zou verbeteren als ieder wilde med"wrken om bedragen beneden de 25 gti'dcn niet giraal te verrekenen, maar contant te betalen. Het is jammer dat de Postchèque en Girodienst ook niet in staat was om de geblokkeerde gelden voor zoover dit al thans toegestaan is. te betrekken in het girale verkeer. De gewone banken waren beter op dit werk ingesteld. Er zal even wel getracht worden ook voor deze moei lijkheid een oplossing te zoeken. Er staat evenwel nog te veel waterdruk tegen den Üamwand om in eens den dam geheel door te steken. Er zijn moeilijkheden met de geblokker- de rekeningen van kleine zakenmenschen en gepensionneerden. Voor de eersten zou al veel gered zijn als elke particulier ziin rekeningen onmiddellijk betaalde. Er zijn maatregelen genomen om. onder bepaalde voorwaarden, voor de kleine zakenmen schen meer geld van de geblokkeerde re keningen vrij te maken. Om de moeilijk heden voor gepensionneerden te verlich ten is bepaald, dat voor levensonderhoud Onze mannen in Duitschland, onze oud- illegalen, de Nederlandsche troepen, die naar Indië vertrekken, zij hebben behoefte aan lectuur. Goede boeken, om de stille uren, ver van huis, te vullen. De B(oeken) A(ctie) R(oode) K(ruis) wil hen deze ont spanning bezorgen en roept te dien einde uw medewerking in. De BARK moet met ge bolde zeilen en gevulde ruimen weer naar de haven terug! Niet alleen boeken zijn wel kom, maar ook puzzles, spelen e.d. kunnen de jongens en mannen in den vreemde aan gename oogenblikken bezorgen. Daarom: Breng uw gaven bij het bureau van de BARK, Hazepaterslaan 34 te Haarlem of bij de boekhandelaren. Wanneer u 21305 opbelt, komt de BARK naar uw huis, om de boeken te laden. Jodin en Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam behandelde in de zitting van Dins dagmiddag de zaak tegen Johanna Maria J., uit Buiksloterdijk, die haar broer in Juni 1944 aan den leider van het plaatse lijk arbeidsbureau had aangegeven voor den arbeidsinzet, waarvoor deze broer zich niet had gemeld. „Dat meisje is bedorven op dat pest bureau bij die N.S.B.'ers in Hoofddorp. Ik kom voor haar op" riep deze broer, als getuige a décharge door den verdediger voorgeroepen. „In mijn onderduiktijd heb ik geen last meer gehad, 2hoewel mijn zuster mij best had kunnen laten pakken en ik zou een veroordeeling van dat meis je zeer betreuren". De advocaat-fiscaal, mr. L. J. Besier, achtte verd. schuldig en eischte haar veroordeeling tot 3 jaar, waarvan 2 jaar in rijkswerkinrichting door te brengen, met ontzetting uit actief en passief kies recht voor 10 jaar. Mr. H. E. Prinsen Geerligs bepleitte de toepassing van een opvoedende straf of een voorwaardelijke veroordeeling, wan neer het» Hof althans niet kan komen tot de primair gevraagde vrijspraak. Voorts werd voorgeleid Cornelis P. uit „Ik wilde met auto's omgaan", reide A. van der Voet ter verdediging van zijn toetreden tot het N.S.K.K. in 1943. Zooals reeds gister is gemeld is tegen hem do doodstraf gcclscht. vader slachtoffer van jaloezie Zandvoort, die op 24 Februari 1944 vrijwil lig dienst nam bij het N.S.K.K. De advocaat-fiscaal eischte 3 jaar waar van 2 jaar in rijkswerkinrichting door te brengen, met ontzetting uit actief en pas sief kiesrecht voor den tijd van 8 jaar. Mr. W. Glastra pleitte voor de toepas sing van een zoo licht mogelijke, als het kan. voorwaardelijke straf. „Deze verd. heeft één van de ergerlijkste misdrijven begaan, welke begaan kunnen worden, n.l. verraad van z'n vader en van een Jodin, welk verraad aan de laatste het leven heeft gekost". Aldus kwalifi ceerde de adv.-fiscaal wat L. v. A. uit Haarlemmermeer heeft misdreven. Hij heeft, volgens zijn eigen zeggen, om zijn vader bij zijn vrouw weg te krijgen, de aangifte gedaan, dat zijn vader een Jodin in huis had. Uit het getuigenverhoor bleek, dat in de buurt algemeen gesproken is over een verhouding tusschen z'n vader en z'n vrouw. En verd. geeft als eenige reden voor z'n daad jaloesie op. Voorts bleek, dat verd. sterk anti-Duitsch was. Bij zijn requisitoir wees de adv.-fiscaal er nog op, dat de vader niets heeft gedaan om alle reden tot jaloerschheid te ont nemen. Anderzijds had spr. critiek op de houding van den marechaussee-comman dant te Halfweg, die veel te bang is ge weest om iets te doen wat den Duitschers onwelgevallig zou kunnen zijn. Het ten laste gelegde bewezen achtend eischte spr. 15 jaar gevangenisstraf en levenslange ontzetting uit actief en passief kiesrecht. Mr. S. C. v. d. Wall vestigde de aan dacht op het tragische van didt geval. Deze verdachte heeft later in Duitschland veel voor Joden gedaan. Aangedrongen werd de zaak naar de instructie terug te wijzen, daar o.m. ook een onderzoek naar de geestvermogens van verd. dient te worden ingesteld, eventueel werd een veel lichtere straf gevraagd. Kolonel Dr. Doorenbos, vertegenwoor diger van het Ned. Roode Kruis in Indië, dezer dagen in Nederland teruggekeerd, verklaarde, dat de toestand van de krijgs gevangenen in Indië in doorsnee beter was dan die der burger-geïnterneerden." De situatie in de vrouwenkampen in Batavia was zeer slecht en een vergelijking met de Duitsche concentratiekampen was hier niet gewaagd. Door de afwijzende houding van de be volking, in hoofdzaak uit een zekere angst, kan de hulp van het Roode ftruis zich helaas slechts beperken tot de Neder landers. Voor vele Nederlanders is de kleine ge allieerde wonderwagen, die zoo hoekig en hoog op de wielen staat, het symbool van de bevrijding gebleven. De jeep is in hun gedachten verwant met glorie en krijgs roem, met het aanbreken van een tijdperk van voorspoed en vrede. Nog altijd, 'als zij hem voorbij zien snorren, denken zij een vriendelijken en dankbaren groet: Ha," jeep! Het ga je goed, vierwielige vriend van overzee! Het is hun daarbij inderdaad, alsof zij een vriend ontmoeten. Een persoonlijke vriend, en een persoonlijkheid. Met de volle kracht van zijn sterken mo tor is de jeep diep in ons volksleven bin nengedrongen. Wij vinden hem thans in onze literatuur, in de beeldende kunst, op het tooneel, in cabaretliedjes, in de etala ges van speelgoedwinkels en op de borst van tallooze jongedames, van wie er on getwijfeld vele ook met den echten jeep van nabij zullen hebben kennisgemaakt. De Ainerikaansche propaganda, wetende dat dit .enfant terrible" onder de auto's tot de volksfantasie spreekt, heeft ook in ons land de noodige jeep-fabels in omloop gebracht: het ding kan behalve hard rijden en zware lasten trekken, ook springen, zwemmen, vliegen, tennissen en voetballen. Dit laat ste is niet geheel aannemelijk, maar wel is het bekend, dat Amerikaansche soldaten in een colonne jeeps met hun wagentjes krijgertje pleegden te spelen, waarbij de achterste jeep de andere moest voorbij snellen om dan. na een dolle rit. den voor ste een „opduvel" te verkoopen. Dat dit niet altijd zonder ongelukken verliep, spreekt wel vanzelf. Over deze nuchtere beschouwing ligt echter een waas van weemoed. Zij is name lijk ontstaan bij het wrak van eeh jeep. In derdaad, ongeloovige lezer: ook de jeep is vergankelijk. Ik ben op een eenzame woud- wandeling ergens in de afgelegen streken van ons land een verwarde massa van schotten, stangen, wielen en stuur tegen gekomen, waar ik bij nader onderzoek met zekerheid wijlen een jeep in herkende, die daar in volle vaart tegen een boom moest zijn gereden. Naast het wrak heb ik mij op een zwerfsteen neergezet, het hoofd vol ge wijde gedachten. Vele minuten stilte heb ik daar, diep in het duistere woud. in acht genomen. Slechts eenige kraaien verstoor den met hun schril gekras de plechtigheid. Jeep, verongelukt op een afgelegen plekje van den Nederlandschen bodem! De witte ster op je ingedeukte motorkap vergeelt reeds en doet denken aan een zieltogend zeedier op het strand. Maar nu ik weet. dat je vergankelijk bent. net als ikzelf, wil ik je onbevreesd zeggen, arme kleine kerel, ver van huis in vreemden grond half be graven, dat je in onze herinnering, zult voortleven als de mechanische super-be vrijder en dat wij op de plek, waar je sneu velde sterke gevoelens van ontroering en dankbaarheid ondervinden. Aan het wrak van den Onbekenden Jeep past mij als bevrijd Nederlander een eerbiedig sa luut. Ik ben mij dit ten volle bewust. Jeep, rust in vrede. P. H. Naar gemeld wordt, is thans definitief besloten den eersten internationalen voet balwedstrijd tusschen België en Neder land op 14 April 1946 te Antwerpen te doen plaats hebben. ZWEMMEN. Aan de Nat. zwemwedstrijd den te Leeuwarden, georganiseerd door de L.Z.C. „Groote Wielen" namen o.a. ook eenige leden van de Z.C. „Haarlem" deel. De wisselbeker voor de 5 x 50 M. vrije slag est. Heeren werd voor de 3e maal in successie gewonnen en kwam zoodoende definitief in Haarlemsch bezit. De ploeg bestond uit: A. Hoogland, Gebr. Vermey, G. Jongert en J. v. Merkesteyn, tijd 2 min. 30.8; tweede werd G. Z. P. C. (Groningen). De wisselbeker voor den 100 M. schoolslag Heeren werd ge wonnen door W. Solkamans (Haarlem) 1 min 23.4. Deze beker was 2 maal in het bezit geweest van J. Bais (Haarlem), welke inmiddels naar Indië vertrokken is. Verdere \jitslagen luiden: 100 M. borstcrawl Heeren: 1. H. Rauch (DJK) 1 min. 7; 2 G. Jongert (Haarlem) 1 min. 7.2; 3. J. v.' Merkesteyn 1 min. 7.3. 100 M. Schoolslag Dames 1. M. Proper (Haarlem) 1 min. 35. 100 M. rugslag Heeren: 1. J. van Merkesteyn (Haarlem) 1 min. 18.5. 3 x 50 M. wisselslag Dames: 2. Haarlem 2 min. 5.8; idem Heeren: 1. Haar lem I 1 min. 45; 2. Haarlem II 1 min. 47.3. Polowedstrijd: Groote Wielen I—Haarlem Comb. 33. AGENDA VOOR WOENSDAG 14 NOV. Groote Kerk: Ds. I. P. v. d. Waal, 20 uur. Geb. Lange Heerenstr. 6: Wat zeggen do menschen? 19.30 uur. Stadsschouwburg: Geor gette Hagedoorn, 20 uur. Rembrandt: Vrij en Onverveerd, 14.30, 16.45, 19.15, 21.30 uur. Cinema Palace: Theodora maakt schandaal, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: The Drum, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: Strike up the Band, 14, 16.30, 19 en 21.15 uur. Mo- viac: Regenboogcabaret, 19.30 en 21.30 uur. DONDERDAG 15 NOVEMBER. Zuiderkapel: J. A. Bruyn, 20 uur. Inst, Erasmus, Florastr. 13: Lezing Th. van Reyn, 19 uur. Gem. Concertzaal: Theo v. d. Pas, 20 uur. Stadsschouwburg: De mooiste oogen van de wereld, 20 uur. Bioscopen en Moviac: als Woensdag. HILVERSUM I, 301 M. 18.04 Ster van den dag. Stephen Grappelly. 18.15 Cabaret: Zes en een kwart. 18.30 Prof. Dr. J. Boeke, over Indië's economische af hankelijkheid bij een uit te voeren bedrijfs leven. 18.45 Krontjongmuziek door de Indi sche Club te Amsterdam. 19.00 Nieuwsber, 19.15 Reportage. 19.30 Progr. voor de Nederl. Strijdkr. 20.01 Nationaal Instituut „De een dracht van het land". 20.15 Brieven uit Lon den van J. H. Huizinga. 20.30 gram. muz. 21..00 Hoorspel: Walvischjagers. 22.00 Orgel spel. 22.15 Drs. Frank de Vries: Geleidelijke psychologische inventarisatie. 22.30 Het Boyd Neel strijkorkest. 23.01 Nieuwsber. 23.15 Avondwijding. Kap. J. A. Snoeren. HILVERSUM II, 415 M. 18.01 Nieuwsber. 18,30 Het Sylvestr.-trio. 19.00 Avondmelodietjes. 19.30 Kerkdienst. Ds. J. J. van Zorge. 20.30 Rosa Spier, harprecital, 21.00 Vraaggesprek met den heer E. C. van Noordwijk: „Een huisvrouw vraagt den di recteur van het C.D.K." 21.15 Eddy Walis speelt. 21.45 Avondwijding. Ds. J. v. Nieu- wenhuyzen. 22.01 Nieuwsber. 22.15 Ensemble George Frank. 22.45 Zang door „The four aces and the Revellers"

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2