De nieuwe bonnen r Een Dominee voorganger in het verzet 4, Prijzen op veilingen De ingeleverde Honderdjes Vischbon Haarlem 700 jaar stad Woningtekort te Haarlem Nijmeegsche oorlogsverhalen Modelstad voor eeuwen Geroofd Nederlandsch bezit opgespoord Voor de twoede helft van de 12e periode (1124 November) zijn de volgende bon nen aangewezen: Bonkaarten Ka, Kb, Ke 512: 155 250 gram grutterswaren 156 200 gram zout 157 250 gram jam 158 250 gram peulvruchten 159 100 gram vermicelli, pudding poeder. enz. 160 210 gram ontbijtkoek 161 100 gram gedr. zuidvruchten 162 150 gram vleesch 163 164 2 K.G. aardappelen b 15 1 K.G. aardappelen a 16 2 Liter melk b 16 c 16 3Vs Liter melk Bonkaarten Kd, Ke 512: 250 250 gram grutterswaren 251 200 gram zout 252 250 gram jam 253 100 gram vermicelli, pudding poeder enz. 254 210 gram ontbijtkoek 255 100 gram gedr. Zuidvruchten 4 256 150 gram vleesch 257 1 K.G. aardappelen 258 6 liter melk Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 16 November van des middags 12 uur af worden gebruikt, met uitzonde ring van de bonnen voor melk en aardap pelen, waarop eerst met ingang van Maan dag 19 November mag worden afgeleverd. Deze week wordt wederom één kilo gram aardappelen per persoon meer ver strekt aan personen van 4 jaar en ouder. Dit kilogram extra is bestemd om een voorraad te vormen. Bij deelneming aan de maaltijden van Onze puddingpoeders worden uitsluitend verpakt geleverd Van Houten Weesp Adv. Het Directoraat-Generaal van de prij- aen te Amsterdam deelt mede: Op verschillende meubelveilingen wor den de prijzen opgejaagd tot ver boven het toegestane maximum voor 2e handsch goederen. Vooral door de zoogenaamde kettinghandelaren. De Afdeeling Controle van het Directo raat-Generaal van de Prijzen zal nu streng toezicht gaan houden op de na- - leving der prijsvoorschriften. Vooral oorlogsgetroffenen en jonggehuw den moeten in de gelegenheid worden ge steld om zich tegen schappelijken prijs Iets aan te schaffen. Eventueele overtredingen zullen bij voorrang worden berecht en de Tucht rechter voor de Prijzen zal niet terug schrikken voor het nemen van rigoureuze maatregelen, zooals het sluiten van een veiling voor onbepaalden tijd. Tevens zullen alle, hierbij betrokken personen, 6treng worden gestraft, terwijl tot in beslagneming van de aanwezige goederen kan worden overgegaan. In zijn eigen belang wordt het publiek dus aangeraden goederen slechts bij bona fide ondernemingen te laten veilen. Het ministerie van Financiën deelt mede dat thans ook van de geblokkeerde reke ningen, ontstaan door het inleveren van bank- en muntbiljetten van 100.een giraal gedeelte kan worden „afgesplitst" Dit deel bedraagt 25 pCt. van het tegoed volgens den stand van 2 October 1945. Het aldus berekende bedrag wordt echter ver minderd met het bedrag dat de belang hebbende sedert 26 September in contanten of op girale rekening heeft vrijgekregen. AGENDA VRIJDAG 16 NOVEMBER. Stadsshc»u.v.'burg Javaansche dans-avond. Radens Jodjana 20 uur; Gem. Conccrtgeb.: HfiV-ledenconcert. Krelage en Raphael Lanes 20 u.: Rembrandt: Mr. en Mrs. Smith. 14.30, 16 45. 19,15 en 21.SO uur; Palace: Een Prins wordt opgevoed. 14. 16.15, 19 en 21.15 uur: LUXOR: Romantische Senorita, 14, 16,15. 19 en 21,15 uur; Frans Hals: La Béte humaine, 14, 16,30, 19 en 21,15 uur; Moviac: Cabaret, 19 30 en 21,30 uur. ZATFRDAG 17 NOVEMBER Stadsschouwburg: Revue „Rariteiten", 20 uur; Begijnhofkapel: Sonatenavond Piet Nij- land en Felix de Nobel, 20 uur; Bioscopen en Moviac: als Vrijdag. de centrale keukens moeten de bonnen 162 of 256 voor vleesch en 163 voor aard appelen worden ingeleverd. Nog geldige bonnen. Tot 24 November zijn voorts nog geldig de bonnen 110 voor koffie, 108 en 204 voot biscuits en 747 voor cacaopoeder Met ingang van heden is bon V 02 van de groente-, visch- en fruitkaart geldig verklaard. Men kan op deze bon 2 bok kingen koopen. Het feestprogramma Het programma van de evenementen verbonden aan de herdenking van het 700- jarig bestaan van Haarlem als stad luidt; Donderdag 22 November: 20.15 Officieele herdenkingsavond in het Gemeentelijk Concertgebouw, met muzikale medewer king van de H.O.V. en „Zang en Vriend schap", dirigent Fritz Schuurman. Vrijdag 23 November: 9.009.30 Caril lonbespeling (Groote Kerk) door H. W. Hofmeester. 9.30 Proclamatie van den wnd. Burgemeester van het Bordes van het Stadhuis. 9.30 Boomplanting door leer lingen der Lagere Scholen. 10.3011.30 Bijeenkomst voor de rijpere Schooljeugd in de Groote Kerk. 11.3012.30 Carillon bespeling (Groote Kerk) door Ferd. Tim mermans. 15.00 Officieele opening der his torische tentoonstelling in het Frans Hals museum. 15.00 Orgelconcert in de Groote Kerk door George Robert, met medewer king van Jo Vincent en het C.O.V. Koor. 15.30 Receptie door het Gemeentebestuur ten Stadhuize. 20.15 Gala-concert in het Gem. Con certgebouw met medewerking van Wil lem Andriessen, piano, Hendrik Andries- sen, piano, George Robert, orgel en het H.O.V. orkest onder leiding van Willem Andriessen en Hendrik Andriessen. 20.15 Gala-voorstelling in den Stadsschouw burg. Opvoering van „De Spion van den Prins", romantisch historiespel van J. van Randwijk door de Haarlemsche Tooneel- club. UITSPRAKEN. J. C. B. te Haarlemmermeer, 8 mnd. met aftr. S. J. D., te Amsterdam, 1 jaar en 6 mnd. met aftr. H. v. G., te Badhoevedorp, l jaar en 6 mnd. met aftr. J. B. te IJmui- den. vrijspraak. de ovcstroomde gebieden op W alcheren komen droog. Hier legt men reeds een dam aan, welke straks tot voetpad zal dienen voor de terngkeerende bevolking van deze straat- (P) Een plan voor den bouw van 700 huizen Wij hebben reeds medegedeeld dat de gemeente Haarlem het voornemen heeft, zoo gauw dit mogelijk is, 700 woningen ten Westen van den Vergierdeweg te bouwen. Ter voorbereiding zijn thans maatregelen genomen den grond die daarvoor noodig i6, te onteigenen. Ned. Herv. Kerk Be- Aangenomen naar Voorhout: E. J, ker, cand. te Haarlem. Aangenomen naar Haarlem-N. (Schoten) G. Koch te Leiderdorp. ONDERWIJZERS TE HAARLEM. Te Haarlem zijn benoemd tot onderwij- zer(es) de heeren W. J. de Jongh, J. C. Ladiges en R. Bloem en de dames E. C. Breet en R. Goinga. Pasteur Mare Jqspin iMiÉ Pasteur Jospin is voorganger van pro fessie dat zijn er velen, maar weinigen zullen in den afgeloopen oorlog een rol zooals hij gespeeld hebben. Wel zijn in ons land vele geestelijken van een bezielende overtuiging geweest, die hun het recht geeft een eereplaats in de gelederen van het verzet in te nemen; dit danken zij echter in hoofdzaak aan de vlam van op standigheid tegen den onderdrukker, die zij in de menschen hebben weten brandend te houden en aan te wakkeren. Ds. Jospin had voor den oorlog zijn pa rochie in Haarlem bij de Waalsche Kerk Toen in 1939 de oorlog uitbrak, moest hij zijn gezin in ons land achterlaten, van waar het in Mei 1940 dank zij de toewijding van eenige Haarlemsche vrienden naar Engeland wist te vluchten. Na in het brandpunt van den Duitschen storm over O.-Frankrijk gezeten te heb ben, ontkwam hij slechts aan krijgsgevan genschap doordat hij deel uitmaakte van een divisie Alpenjagers, die doorgevoch ten heeft tot den wapenstilstand. Voor zijn bijzondere verdiensten werd hij on derscheiden met het Croix de Guerre. In Aug. 1940, uitgeput door den zwaren veld tocht. werd hij gedemobiliseerd en ging terug naar zijn familie in Poitou (bezet W.-Frankrijk), waar hij zijn herderlijke taak weer op zich nam. In het geheim nam hij de organisatie van het verzet in zijn omgeving ter hand. Het heeft meer dere malen slechts een haartje gescheeld, of ds. Jospin was gearresteerd voor ille gaal verschenen artikelen, maar tot zijn geluk was het hoofd van de Gestapo zelf zoon van een predikant hem gun stig gezind, zoodat hij steeds weer ontko men kon. In 1943 werd pasteur Jaspin benoemd tot onder-voorzitter van het geheime comité, dat op last van de regeering in Algiers opgericht was en belast met de civiele ad ministratie van het Département des Deux- Sèvres. De voorzitters werden achtereen volgens meermalen gearresteerd en gede porteerd. De bevrijding naderde. In April 1944 werd de heer Jospin benoemd tot bataillonscommandant (majoor) en voerde het bevel over een sector. De vlucht der Duitschers beperkte den strijd tot een minimum. Na een daadwerkelijk aandeel genomen te hebben in het op gang bren gen van verscheidene staatkundige instel lingen, werd maj. Jospin gedetacheerd bij den Generalen Staf van het militaire district Deux-Sèvres, waar hij zijn functie bleef vervullen tot zijn vertrek naar Ne derland. Bij den aftocht der Duitschers richtte hij het regionale dagblad „République" op, waarin hij thans nog artikelen over ons land publiceert. Ook door middel van tal- looze bijeenkomsten in West-Fransche ste den heeft ds. Jospin de belangstelling voor ons land en zijn nooden weten op te wekken. Het zal ten onzent misschien eenige be vreemding wekken, dat een geestelijke dergelijke militaire functies bekleedt, maar in Frankrijk zijn dominees en pries ters niet verplicht, aalmoezenier te wor den: zij worden op den gebruikelijken leeftijd opgeroepen. Ds. Jospin gaf boven dien als zijn meening te kennen, dat nie mand in den modernen oorlog achter moet blijven als dat- niet beslist noodig is. Dit probleem geldt zoowel voor den leek als voor den dominee of pastoor. „Ik heb een proefje van de politiek gehad (men wilde mij candidaat stellen voor de verkiezin gen), ik heb in het leger gediend, maar ik ben en blijf dominee, omdat ik geloof, dat alleen het Evangelie den oorlog en het kwaad zal kunnen overwinnen." FrankrijkNederland. De betrekkingen tusschen Frankrijk en Nederland liggen den militanren voorgan ger der Waalsche Kerk na aan het hart. „Uw land heeft verschrikkelijk geleden, naar verhouding meer dan Frankrijk. Ik sta verbaasd over de snelheid waarmee het zijn bestel teruggevonden en vele schaden hersteld heeft. Men werkt hier harder dan in ons land. De verzetsbeweging brengt dezelfde pro blemen ter tafel als in Frankrijk en ook wij kennen de „profiteurs van het verzet", die zich met een jakhalzen-begeerigheid op de opengevallen baantjes geworpen hebben. Ais men niet voorzichtig is. zal dan de goede geest, die zeker geheerscht moet hebben, geheel verloren gaan. Het valt te begrijpen dat de toestand in Frankrijk gecompliceerd lijkt. Het valt mij op, hoe slecht deze hier bekend is. Ik heb daarom ook het plan opgevat, infor matieve bijeenkomsten te houden voor de genen die Fransch verslaan en wil dan graag naar mijn beste weten antwoord geven op de vragen die mij gesteld wor den." Een klein dorpje ergens buiten Nijme gen. Een slechte weg, vol diepe kuilen en ongelukkige hobbels probeert er te komen, maar moet meer dan eens om het wrak van een tank heen gaan en dan een stuk van een weiland meenemen. Nog raast de lucht van vliegtuigen, nog flitsen de mon dingsvuren langs de horizon en nog is het levensgevaarlijk over den weg te gaan. Maar reeds zijn de eerste teekenen van verslapping merkbaar, de Luftwaffe is zoo goed als verdwenen en het antwoorden van de Duitsche artillerie is veraf en on regelmatig. Voorzichtig maken zich uit do overblijfsels van een schuur twee schim men los, die in de Tichting van een boer derij sluipen, welke er verwonderlijk goed is afgekomen. Tenminste volgens de nor men van deze geteisterde 6treek: Er is nog een gammel dak aanwezig en zoowaar is de geschonden hofstede nog in het bezit van een deur. De twee Engelsche soldaten gaan de boerderij binnen, klimmen over een omvergeschoten tusschenmuur, vloe ken een paar keer zeer hartgrondig en gaan dan op een hoop stroo van ondefi nieerbare kleur liggen. Als zij den volgen den morgen hun kampement aan een na dere inspectie onderwerpen en in de leege, gaterige veestal komen, fluit-ketst een kogel langs Ronald's hoofd, even later ge volgd door nummer twee, die beter ge richt is, want Pat bloedt uit zijn oorleL Een kort vuurgevecht klettert door de be huizing met als resultaat, dat vier ver stekelingen met hun handen omhoog van de hooizolder komen, een beetje grimmig en een beetje zuur-lachend. De vier zonen van Germanje worden ingerekend en ook dit kleine stukje Holland is bevrijd. J. F, i „Rotterdam is het hart van NederlanS en wij moeten het hart zoo 6poedig moge lijk weer in het lichaam brengen", zeide de minister van Openbare Werken en We deropbouw. dr. ir. Ringers in een pers conferentie. Het Rijk en de Gemeente werken thans effectief samen bij het sme den der plannen, waarvan er reeds tijdens de bezetting op omzichtige wijze een groot aantal zijn opgesteld. De plannen zullen bij gedeelten worden gepubliceerd, zoodat de bevolking zal kunnen medeleven: cri- tiek is welkom. Er zijn tal van kleine en groote vraagstukken, maar ook geweldige problemen. Zal Rotterdam weer doorvoer haven worden? Dit moet men noodzakelijk weten voor den wederopbouw van het havengebied, doch het hangt geheel af van de verdere ontwikkeling van ons achter land. Voorloopig is men bezig met het herstel van hetgeen vernield is. Aan het einde van dit jaar zal de opslageaoaeiteit al weer een half millioen ton bedragen. Het nieuwe Rotterdam zal een stad zijn voor eeuwen. Daarom moet er bij de plan nen vooral rekening worden gehouden met het verkeer in de toekomstige stad en met haar aspect. Men overweegt de mogelijk heid van een ondergrondsch tramnet en schenkt bijzondere aandacht aan het ge zicht op de haven en het 6temmingsgeheel. Het industrieele kwartier van Rotterdam zal verrijzen in den Spaanschen polder. Voorts is er in beginsel overeenstemming bereikt ten aanzien van de stadsverwar ming: het nieuwe Rotterdam zal van een centraal punt uit worden verwarmd. Op uitnoodiging van generaal Eisen hower is een Nederlandsche commissie in Bremen aangekomen, die daar met hulp van de Amerikaansche militaire autoritei ten dag en nacht bezig is met het opsporen van door de Duitschers geroofde Nederland sche eigendommen. Er ls reeds genoeg aan getroffen om er een vaartuig van 700 a 800 ton mee te vullen, o.a. draaibanken, ma chinerieën en dieselmotoren. Faciliteiten voor het vervoer naar ons land worden ver leend. Nog aanzienlijk grootere hoeveelhe den uit ons land gestolen goed zullen wor den teruggevonden en teruggebracht. Na Bremen komt Munchen aan de beurt, waar zich eveneens Nederlandsche eigendommen in grooten getale bevinden.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2