Het Handvest van San Francisco Radiorede van Minister van KJ effens Nieuwe Kamerleden De werkloosheid De maand extra pensioen Het bedanken van Dr. J. v. d. Eist De Haarlemsche feesten De Radio Overeenstemming bereikt De radio geeft: Een kleine vergelijking. De minister van buitenlandsche zaken, Br, E. N. van Kleffens, heeft Vrijdag avond in een radio-rede het Handvest van San Francisco besproken en toegelicht. De oude Volkenbond heeft den oorlog niet kunnen voorkomen omdat men hem niet heeft willen gebruiken. Een bond is niet meer dan een machine en dat is een dood ding als men haar niet gebruikt. Nu wil ik volstrekt niet zeggen zoo vervolgde de minister dat alles in orde is, of komt, als men den Volkenbond maar aan het werk zet. Als er in een gezelschap één is die bepaald ruzie wil, en anderen met elkaar houden hem niet tegen, dan kómt er ruzie. Dat geldt in het internatio nale even goed als in ons gewone leven. De Volkenbond moet niet alleen ge bruikt worden, maar hij moet goed ge bruikt worden. De staten, ook de groote, moeten zich voegen naar onpartijdige uit spraken en door de meerderheid juist ge achte oplossingen. Misschien is de uitvin ding van de atoombom geschikt om hun dat besef bij te brengen. Vervolgens zette de minister uiteen waarom het te betreuren is dat de groote staten hun vetorecht behouden hebben. Men moest die regeling aanvaarden of afzien van een Volkenbond. En toen heeft men algemeen dezen on- volmaakten Volkenbond gekozen. Wij heb ben nu tenminste een tribune, waar wij kans hebben dat geschillen op behoorlijke wijze zullen worden behandeld. Veel meer niet. Maar dat is toch beter dan de eenige andere mogelijkheid: voortzetting van het op geheel ongebonden wijze naast en langs elkaar voortleven van de staten, met een maximum kans op oorlog. Thans zijn door de benoemingscommissie voor de Voorloopige Staten-Generaal in de vacatures v. Bonninghausen en De Zeeuw tot leden van de Eerste Kamer be noemd Mr. D. U. Stikker te Amsterdam en N. Stufkens te de Bilt. Voorts tot leden van de Tweede Kamer ln de vacatures mej. de Jong en Wouden berg: J. B. Vlam te Hengelo (O.) en mr. C. A. M. ten Hagen te Nijmegen. Is sterk dalende Het aantal geregistreerde werkloozen in Ons land was op 30 Juni 1945 112.622, welk aantal geleidelijk is teruggeloopen tot 91.941 op September. Het aantal arbeidérs werkzaam bij de D.U.W. bedroeg per ein de September 37.221, terwijl het aantal personen, die geheel of gedeeltelijk wacht geld ontvingen, 197.000 op einde Juni, ge leidelijk is teruggeloopen tot 98.000 per einde September 1945. Einde September 1945 bedroeg derhalve het totale aantal personen, die nog niet in het arbeidspro ces is ingeschakeld, in ons land bijna 230.000. Theosofische beweging bestaat 70 jaar Heden viert de Theosofische Vereeni- ging in Nederland haar 70-jarig bestaan. Deze beweging stelt zich ten doel, een al- gemeené broederschap der menschen te vormen. Zij volhardt in haar strijd tegen materialisme, ongeloof en bijgeloof in na volging van de stichtster mevr. H. P. Bla- vatsky. Zondag a.s. zal in Amsterdam een Algemeene Conventie gehouden worden van de Nederl. afdeeling, waarop de nieuwe werkwijze in overeenstemming met de eischen van dezen tijd, zal worden besproken. Het K. B. waarbij aan de burgerlijke ge- pensionneerden een extra uitkeering van een kwartaal met een maximum van f 500 zal worden toegekend, zal zoo meldt het Vrije Volk niet lang meer op zich laten wachten. Dat wil echter niet zeggen, dat onmiddellijk daarna met de uitbetaling, die tusschen twee gewone betalingen zal moe ten vallen, begonnen kan worden. Er moet nog heel wat werk verzet worden, voor de grootte van de uitkeering van elk der 90.000 in aanmerking komende gepensionneerden •berekend zal zijn. In geen geval zal men in November de uitbetaling kunnen verwach ten, en het is de vraag, of men er nog voor het einde van het jaar op kan rekenen. Hoewel de betreffende diensten uiteraard de noodige spoed betrachten. AGENDA ZATERDAG 17 NOVEMBER. Stadsschouwburg: Rariteiten, 20 uur. Begijnehofkapel: Sonatenavond Piet Nij- land en Felix de Nobel, 20 uur; Rembrandt: Mr. en Mrs. Smith, 14.30, 16.45, 19.15, 21.30 uur; Palace: Een Prins wordt opgevoed, 14, 15.15, 19 en 21.15 uur; Luxor: De roman tische senorita, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur; Frans Hals: La béte humaine, 14, 16.30, 19 en 21.15 uur; Moviac: Dat ls Holland op z'n best, 19.30 en 21.30 uur. ZONDAG 18 NOVEMBER. Stadsschouwburg: Ned. Operette-studio met „Gravin Maritza", 14.30 en 20 uur; Gem. Concertgebouw: Opera-concert H.O.V. met v. d. Ben, Marwitz, Le Fèvre en Lou- man; Doopsgez. Kerk, Gr. Houtstr.: Con cert met koor en sol.; Bioscopen en Moviac als Zaterdag; Moviac bovendien matinee, 3 uur. MAANDAG 19 NOVEMBER. Stadsschouwburg: Des duivels prenten boek (Reünisten H.A.S.). 20 uur; Begijn hofkapel: Liederenavond J. W. Hofstra en J. Otten; Biocopen en Moviac als Zaterdag. Bovenzaal café Brinkmann, Gr. Markt: Kookdemonstratie door de Huishoudelijke Voorlichting, 14 uur. Als rector van het Christelijk Lyceum te Haarlem Eenige maanden geleden hebben wij me degedeeld, dat dr. J. v. d. Eist ontslag had aangevraagd als rector van het Christelijk Lyceum te Haarlem. Door het bestuur en ook door de leeraren zijn pogingen in het werk gesteld om dr. v. d. Eist te bewegen op dit besluit terug te komen. Die pogingen hebben evenwel niet het gewenschte resultaat gehad. Wij vernemen thans dat van regeerings- wege een onderzoek wordt ingesteld naar de bestaande moeilijkheden, met de bedoe ling, zoo mogelijk alsnog een oplossing te vinden. Het Gala-Concert A.s. Vrijdag, den dag dat het 700 jaar ge- leden zal zijn dat Haarlem stadsrechten verkreeg, geeft de H.O.V. een feestcon- cert met een programma van werken van Haarlemsche componisten, terwijl de uit voerenden stad- en öud-stadgenooten zul len zijn. George Robert draagt de „Sonata da chiesa" voor orgel van Hendrik Andriessen voor; Willem en Hendrik Andriessen spelen de .Passacaglia" voor 2 piano's van Deander Schlegel en Willem Andriessen speelt zijn eigen pianoconcert. Het orkest voert uit de „Kuhnau-varia- ties" van Hendrik Andriessen en „6 ka rakterschetsen" van Philip Loots. Dit geheel Nederlandsche concert vangt aan met de „feest-ouverture" van J. B. van Bree. Willem Andriessen dirigeert de werken voor de pauze, Hendrik Andriessen diri geert de tweede programma-helft. Men mag met recht spreken van een bij zonderen avond. Ledenconcert der H.O.V. Men luisterde op dit Vrijdagavondconcert gaarne naar de geestige vondsten en lieflijke melodieën van Haydn's Londensche Sym phonic (no. 104!), die zoo'n ernstige inlei ding heeft (wellicht onder den indruk van Mozart's vroegtijdigen dood geschreven); en daarna naar zijn zoetvloeiend Celloconcert, waarin het meesterlijke spel van Raphael Lanes, dien we met vreugde op het podium terugzagen, tot luisteren dwong en waarin hij een eigen cadens, die voor de meeste cellisten onuitvoer zou zijn (die tertsen loop!) tot een luisterrijk tonenspel maakte. Groote geestdrift, een toegift: het Prelu dium van Bach's Suite in C, dat als een orgel klonk. Na de pauze Fransche werken: Debussy's Prélude a l'après-midi d'un Faune en het minder bekende ,,Le chasseur maudit" van Franck. Anton Krelage interpreteerde beide intelligent, levendig en boeiend, zoodat zijn dirigeertalent helder in het licht kwam. Het orkest werkte goed mede, al leed de stemming soms wat door de temperatuur. K. DE JONG. Raden Mas Dodjana De Europeesche invloed op de danskunst van Raden Mas Jodjana maakt diens pro gramma gemakkelijk voor het publiek toe gankelijk. Aan bijval ontbrak het den kun stenaar en zijn dochter dan ook niet, al kon deze laatste slechts een flauwe af spiegeling van haar vader genoemd worden. Een ongewone ruimtelijke beweging ver hoogde de aantrekkelijkheid, hoewel zij afbreuk deed aan de authenticiteit. Excel sior ging het, met de hoogtepunten na de pauze: Praboe Kelono (De ijdele koning) en vooral de door den danser zelf gecre- eerde schepping van de elementen door den god Shiwa. Zeer terecht deelden de leden van het gamelan-gezelschap „Babar Lajar" mee in het succes; Raden Jodjana zal niet vaak in Europa bij een dergelijke begelei ding kunnen dansen. Het tournee van de beide dansers geschiedt op uitnoodiging van officieele instanties, ter verbreiding van de belangstelling voor Javaansche kunst. Geen electriciteit voor reclame en etalages Het is gebleken, dat nog steeds electri citeit wordt gebruikt voor reclame- en étalageverlichting. Nadrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat, volgens de voorschriften van het Rijkskolenbureau, het gebruik van reclame- en étalageverlichting en verlichting in voor daglicht toeganke lijke localiteiten verboden is. Bij overtre ding van dit verbod zal de stroom worden afgesloten, zoo deelt het gemeentebestuur van Haarlem mede. De besprekingen tusschen de regee ring en de omroepvereenigingen over den vorm van den omroep, hebben tot een gunstig resultaat geleid. Overeengekomen is, dat de omroepvereenigingen ieder met één afgevaardigde zitting zullen nemen in het bestuur der Stichting, terwijl zij daarnaast de gelegenheid krijgen de pro- grammastof, elk voor haar aandeel, zelf standig voor te bereiden. De aldus ver gaarde programmastof zal evenwel niet zonder meer uitgezonden worden, doch zal in onderling verband worden gerang schikt en, voorzoover het niet principieele programmadeelen betreft, ook naar zijn waardes worden beoordeeld door een, door de stichting aangewezen, coördina tie-commissie, zoodat geen doublures ont staan, de programma's op hoog peil blij ven en deze de noodige harmonie en het gewenschte evenwicht vertoonen. De kerken zullen binnen gestelde tijds- grenzen over de uitzending van kerkdien sten geheel zelfstandig kunnen beslissen. HILVERSUM II, 4.15 M. 15.30 Cosi fan tutte van Mozart. 17.00 .Zwarte Griet", hoorspel voor kinderen. 17.30 Gram.muziek. 18.01 Actualiteiten. 18.30 Gevr. platen. 19.30 Progr. Ned. Strijdkr. '20.01 Omroeporkest olv. Marinus van 't Woud. 20.45 Hoorspel „De Inbreker". 21.00 Rubriek van den opbouw. 21.15 Jan Cor- duwener non-stop. 21.45 Avondwijding Kap. P. Janssens. 22.01 Nieuws. 22.15 Dansmu ziek. HILVERSUM I, 301 M. 16.00 Sylvestre-trio. 16.30 Lucienne Boyer. 16.45 A. Meyers bespreekt de moderne Afri- kaansche letterkunde. 17.00 Met een lied door Europa. 17.30 Gram.muziek. 18.01 Ster van den dag. 18.20 Gram.muziek. 18.30 Het Westersch cultureele leven. The Prairie Ramblers en Bob Mallin. 19.00 Nieuws. 19.15 Reportage. 19.30 Janny van Wering, clave- cymbel en Carel van Leeuwen Boomkamp, violoncel. 20.01 Lichtbaken van pater Henri de Greeve. 20.15 Bonte avond. 21.30 Sport- praatje Chris Geudeker. 21.45 Filmmuziek door Louis Levy en zijn ork. 22.15 Drs. O. Damste over: Stoische verzekerdheid. 22.30 Romance. 23.01 Nieuws. 23.15 Avondwijding. Ds. A. L Broer. 23.30 Rustige lichte muziek. ZONDAG. HILVERSUM I, 301 M. 8.30 Van man tot man. Ds. W. Willemse. 9.00 Nieuws. 9.20 Lichte muziek. 9.30 Wa terstanden. 9.33 Zondagmorgenconcert. 10.30 Prot. Jeugddienst. Ds. F. Kooyman. 12.01 Middagsconcert mmv. Jussi Björling. 13.00 Nieuws. 13.20 Orkest Carlo Carcassola. 14.00 De Spoorwegen spreken. Dr. P. Th. Posthu mus Meyes. 14.10 Roemeensche volksklan ken. 14.30 Radio Phil, orkest olv. Albert v. Raalte met Herman Schey, bariton. Cla- vecimbel: Hans Brandts Buys. 16.30 Luth. kerkdienst. Dr. B. J. Kooiman, Ds. Van Heest en Ds. Riemers. 17.30 Oude muziek. 18.01 Reginal-d Foort, orgel en Jessie Mat thews, zang. 18.30 Muziek van de week. 19.00 Nieuws. 19.15 Reportage. 19.30 In het rosa rium van de zwarte schijf. 20.01 Ir. Damme over herstelwerkzaamheden van Werkspoor. 20.15 Brieven van onzen Londenschen cor respondent J. H. Huizinga. 20.30 Vaudeville orkest olv. Cor v. d. Linden. 21.15 Literaire voordracht. 21.30 Gerard Hengeveld. 22.00 Lucrezia Bori en Tito Schipa. 22.15 Prof. Dr. S. F. H. J. Berkelbach van den Sprenkel: 's Menschen geloof. 22.30 Fred Hartley en zijn orkest. 23.01 Nieuws. 23.15 Avondwijding. Ds. P. Boendermaker, Ev. Luth. pred. HILVERSUM II, 4.15 M. 8.01 Nieuws. 8.20 Graag gehoorde piano- en vioolsoli. 9.00 Hoogmis. Kap. Henricus Steur. 10.30 Gevar. Zondagochtendconcert. 11.25 Gedichten van Guido Gezelle. 11.30 Omroepkamerorkest. 12.01 Nieuws. 12.20 Orkest van Jack Louis. 13.01 Elsie Carlisle, zang, Rawicz en Landauer, piano-duo, Eduardo Bianco en zijn orkest. 13.45 Week bladen-overzicht. 14.00 Nederlandsch Kamer koor olv. Felix de Nobel. 14.30 Orgelconcert Bernard Drukker. 15.00 Indische actualitei ten. 15.15 Gram.muziek. 16.00 Benny Vreden presenteert „Thé complet". 16.30 Eddy Walis speelt. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.30 De avonturen van Oome Keesje. 18.01 Nieuws. 18.20 Operette-selecties. 18.45 Denksport door prof. dr. F. Schuh. 19.00 Luchtige in strumentale soli. 19.30 Progr. Ned. Strijd krachten. 20.01 Omroeporkest olv. Koos v. d. Griend met Jan Keessen, viool. 21.15 Uit opera's van Vincenzo Bellini. 21.45 Avond- wijding. Ds. A. A. van Ruler. 22.01 Nieuws. 22.15 Op den drempel van den nacht. Distributiebescheiden Voor de afhaling van nieuwe distributie bescheiden zijn Maandag in de Vleeschhal te Haarlem aan de beurt restant letter M, N. O en P. Kantooruren 8.3012.15 en 14 16.45 uur. „Kind, nu jij weer." Vader stapt van het ingenieuze traptoestel af en maakt plaats voor zijn elfjarige dochter, die het volgende kwartier voor de lichtvoorziening in den huize Dinges zorg moet dragen, een lichtvoorziening, die slechts twee moeiza me steken breiwerk per minuut mogelijk maakt en hoogstens het lezen van een boek met kopletters, als er tenminste doorge trapt wordt. „Wel verrDeze schoone ont boezeming pleegt de heer des huizes, laten we hem gemakshalve Kroon noemen, als het donderkacheitje al in geen half uur teekenen van collaboratie heeft gegeven in de kwestie van het kook-probleem. De burgemeestersvrouw heeft ten derden male haar oliepitje een roemloozen dood zien sterven tengevolge van een overvloedigen watersnood. Aangezien woorden met verrniet in haar dic- tionnaire voorkomen, bepaalt zij zich tot een uitval naar de kat, die met ijselijk ge schreeuw in de gordijnen vlucht. Rommeldebom. Is dit niet haast het volkslied geworden van alle wielrijdende Nederlanders, die moeizaam voortzwoeg- den, soms als truck voor een trailer fun- geerende, in welke oplegger zich de oogst van vele kilometers trappen bevond, in casu een paar kilo suikerbieten? „Man, wat stinkt die sigaar". „Weet ik wel, maar ik moet toch rooken?" Deze klemmende dialoog is karakteristiek voor het eerste tabakslooze tijdperk. Vele ku bieke meters hout werden in den vorm van lucifers (en ook dat artikel was houtjes- maat) verstookt om het dagelijksch rant soen lieve-vrouwen-bedstroo of in het gunstigste geval „Belgische van drie tien tjes" tot doorzetten te bewegen. „Kein Ausweis? Geh' mal mit'.' Punt. En dan Amersfoort, Vught, Neuengamme of een ander helle-oord in het vooruitzicht. Waarom zou ik verder gaan? Deze verheffende staaltjes van vijf jaren knech ting liggen u en mij nog te verseh in het geheugen, dan dat ze op deze plaats op gerakeld hoeven te worden. „Zeg vent, denk er om, dat je het licht niet in de kamer laat branden, we zijn bijna over ons rantsoen heen." En dan schuift hij berustend naar de keuken, waar het ook lekker is met het gas hoog onder de groente en het oliestel zoo ge zellig met zijn gele glaasje, prutteltjes produceerend uit een papje van ,,o. man netje, wat zul je smullen vanavond." „Krijg ik maar één band?" „Ja me neer, onze gemeente heeft een heel kleine toewijzing ontvangen, en die moeten we zoo eerlijk mogelijk zien te verdeelen." Tóch tevreden met die eene bandenbon kijkt de oud-hongeroptochter naar zijn roestige fiets, die volgende week getooid zal zijn met een nieuw bandje en nu gon zen gaat in plaats van het eeuwige „rom meldebom". „Heeft u geen Craven-A? Slecht gesor teerd, deze week, juffrouw." Slecht ge sorteerdJa, dat kunnen wij ons weer veroorloven te zeggen. Wij, vrije menschen van Nederland vergeten zoo gauw, nu de laatste kwalijke dampen van de laatste peukjes van de allerlaatste in ferieure „sjekkies" zijn verwaaid, dat we luttele maanden geleden snakten, schreeuw den meneer, om één echte sigaret, om één uurtje gas, om één dag zonder dat „feld- grau" voor je geïrriteerde oogen. Waar mee ik maar zeggen wil, dat er niet zoo veel ten onrechte gekankerd moest wor den. J. F. Bekend illegaal werker overleden Donderdag ls te Amsterdam de heer L. G. C. Kemper uit Haarlem op 28-Jarigen leeftijd overleden. De heer Kemper, lid van de firma de Vries en Kemper, was illegaal bekend onder den naam van Ludo, in welke kwaliteit hij vele Haarlemmers met zijn verzameling van valsche stempels heeft geholpen bij het verkrijgen van toewijzin gen, vergunningen voor vervoer en derge lijke zaken. HU was een der eersten die ln onze stad het actieve verzetswerk opnam. De begrafenis zal plaats hebben Maan dag 19 November na de plechtige Re quiemmis om 9.30 uur in de parochiekerk van O. L. Vrouwe van Zeven Smarten aan den Rijksstraatweg. Zondagsche beiaardbespeling in Haarlem Op Zondag 18. Nov. van 45 uur zal ter eere van de nagedachtenis van den stich ter der Beiaardschool in Mechelen, Jef Denijn, een bespeling plaats hebben van het carillon der Groote Kerk. Deze wordt uitgevoerd door den heer R. Heering, ge wezen beiaardier van Leiden. Deze is een oud-leerling van de Mechelsche school en werd door het Gemeentebestuur uitgenoo- digd deze herdenkingsbespeling te geven. Het programma bevat verschillende pre ludia en eenige oud-Nederlandsche liede ren. Noodraad Bennebroek Onder presidium van den wnd. burge meester. jn.\ J. F. W. van Doorn, burge meester van Heemstede, kwam Vrijdag avond de Ncodraad van Bennebroek bijeen. In zijn openingsrede gaf de wnd. burge meester een kort overzicht van de afge- loopen jaren en merkte op, dat de ge meente vrij veel te lijden heeft gehad van den oorlog. Bijna alle scholen werden ge vorderd en veie particulieren moesten hun huis verlaten. De ïinanciën verkeeren in een naar omstandigheden niet ongunstigen staat De kaspcsitie baart zorg. Na installatie en beëediging van de raadsleden ging de raad over tot verkie zing van wethouders in de vacatures van de heeren Van Lierop en Van Eek. Ge kozen werden resp. de heer J. Dubbia (Prot.) en J. van Lierop (Kath.)

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2