De Rotterdammers verliezen met 4-0 Sport h het Kort Zaterdagmiddagcompetitie De Afd. Haarlem Proefwedstrijd te Hilversum Officieuze Zwemkampioenschappen Overpeinzingen van een lantaarnpaal Als de winter nadert Bondselftal wint den beker De uitslag van 40 in het voordeel van het bondselftal is ongetwijfeld ge flatteerd, want de beide ploegen verschil den in sterkte niet zoo heel veel. In het Bondselftal was Lenstra vervangen door Braams van Excelsior en in het Rotter damsch elftal had Dsudev van Hermes- DVS de plaats van v. d. Heyde als links back ingenomen. Braams deed het vooral in het begin wel aardig, doch Daudev. was de zwakke stee in het Rotterdamsch elftal, hij miste de zelfverzekerdheid van rechtsback Louwe. In het Bondselftal was de verdediging het beste deel van de ploeg met Wilders als uitblinker. Van den Engel als rechtsbuiten is ongetwijfeld op zijn retour. Hij is lang niet meer zoo be wegelijk en volstaat er mee den bal, zoo- dTa hij hem krijgt, zoo spoedig mogelijk weer af te geven. Smit is ook niet meer de „fighter" van voorheen, alleen zijn techniek is nog steeds uitstekend. Stolk fungeerde in het Bondselftal als goal- getter. Twee doelpunten van uitstekend gehalte kwamen van zijn voet. Wilkes in het Rotterdamsch elftal viel hoegenaamd niet op. Dit zal ongetwijfeld te wijten zijn aan zijn secondanten Bor- rani, die te individueel speelde, en No- teboom op de middenvoorplaats, van wien hij evenmin veel steun ondervond. Van der Stoep als rechtsbuiten was de beste buitenspeler van beide elftallen. Hij was zeer bewegelijk en De Jong en Stijger hadden hun handen aan hem vol. VELSEN—R.C.H. (1—2). R.C.H., dat met een tweetal invallers uitkwam is er niettemin in geslaagd om de overwinning in de wacht te sleepen. Velsen speelde enthousiast doch vrijwel zonder eenig spelbegrip. R.C.H. was tech nisch ver de meerdere. Dat de rust met 00 aanbrak was voor Velsen al een goede KORFBAL. N. Holland le kl. KZ—O.kwar tier 73; Samos-Bl. "Wit 37; RohdaW.; kwartier 215; SwiftSVK 5—6 2b: DVD DED II 92; O'kwartier 2Luto 14; W.' kwartier 2DTV 2 44; SVWatervliet 2—2. HOCKEY. Proef wedstrijden. Den Haag AB 13; VenloTilburg 31; Hilversum AB 0—1. Hockeydag dames: Groningen— LHC 21; Hreslongbeker heeren: BMHC 2 A'dam 2 00; AllianceTHC '25 40; Zandvoort 2FAHC 2 14; A'dam 3—Strawb. 40; HBSHermes 20; Strawb. 3IJvogels 2 15; Janette Walen-beker dames: Quick- Breda 53; UnionTilburg 2—1; Kameleon— SCHC 0—1; Baarn—Laren 2—3; FIT—HBS 3—3; Leiden—RW 2 3—1; BDHC—Gooi 0— 2; HOC—MRHC 3—2; BDHC 2—Victoria 0—1; KievitenHDM 06. Amsterdam-beker da mes: HermesHBS 2 33; Strawb.—Leiden 2 32; ZandvoortStrawb. 2 50; Zuid wij ck —Alliance 1—0; Gooi 2—BDHC 3 1—0; RW IV—Strawb. 3 2—1; Rijswijk—BDHC 4 2—3. AUTOMOBILISME. In 1946 zullen in Zandvoort nog geen snelheidswedstrijden voor automobielen gehouden kunnen wor den, daar de voltooiing van het nieuwe circuit niet vóór begin 1947 verwacht mag worden. Ook Zeist krijgt een baan, en wel van 5,5 KM lengte en 10 M. breedte. In dien deze laatste vóór 15 Juni a.s. gereed komt, is de KNAC bereid er de Groote Prijs van Nederland te organiseeren VOETBAL. Bondselflal-R'damsch elf tal 4-0; Utrechtsch elftal-Miinstreekelftal 2-1; Competitie eerste klasse III: Ensch. Boys- Wageningen 1-0; Quick-Be Quick l-lGo Ahead-PEC 6-1; Tubantia-NEC 1-2: Heracles -Enschede 3-3; Vb.: Leeuwarden-Frisia 2-3; I. 2a: Alcmaria-Alkm. Boys 1-5; ZVV-W. Frisia 2-5; 3a: Beverwijk-ADO 1920 4-3; 3d: De Germaan-SDW 3-4; Beker\roorr.compet.: Velsen-RCH 1-2; Herstelfonds: EDO-Veendam 3-0; Afd. Haarlem le kl.: Velsen III-DEK 0-4; Coneordia-RCH IV 0-4; DSK-Hillinen II 3-2; RCH-Zantvoortm. IV 3-7; Zaterdagmid- dagcomp.: VEW-IJmuiden 4-0; Telefonia- Kennemerland 0-13; Tw. Jeugd-SIZO 4-8. Op 1 Januari a.s. zal op het veld van H.F.C. de traditioneele wedstrijd H.F.C. tegen de oud-internationalen weer worden gespeeld. DAMMEN. Ter gelegenheid van het zilveren jubileum van den heer J. W. van Dartelen te Heemstede als administrateur van den Nederl. Dambond werd Vrijdag avond j.l. in „De Leeuwerik" te Haarlem een drukbezochte receptie gehouden. Vele afgevaardigden van de Haarlemsche en Noord-Hollandsche vereenigingen namen deze gelegenheid te baat den jubilaris te huldigen. Namens de Nederlandsche dam spelers werd het woord gevoerd door den heer P. D. de Graaf (Amtserdam), als lid van de huldigings-commissie, die den ju bilaris het cadeau van dammend Neder land overhandigde, een prachtig radiotoe stel, alsmede een album met de namen der vereenigingen en personen, die hunne bij dragen hiervoor hadden afgestaan. Om 8 uur ving hierna een feestavond aan en werd door de Tooneeligroep Blankenaar" (sa mengesteld uit leden van de kampioens club Jozef Blankenaar") een blijspel in drie bedrijven opgevoerd. BOKSEN. De Haarlemmer J. Brouwer wist Zaterdagavond in Hilversum van den Rotterdammer T. Brommer op punten te winnen. Promotor was de heer Van Helle mond, die een aardig programma had sa mengesteld. De boksers, die zullen uitkomen op de Nederlandsche bokskampioenschappen voor amateurs, welke 23 en 24 dezer te Am sterdam worden gehouden, zijn thans be kend. In resp. het vlieg-, bantam-, veder-, zwaargewicht zullen deelnemen: voor Noord-Holland; Schneider, Kabalt, De Jong, Paré, Bos, Walraven, van Hellemond, Niemans. HANDBAL. In de eerste klasse ging Concordia op den goeden weg voort. De da mes stuurden het Amsterdamsche Sagitta met een 101 nederlaag naar huis, terwijl de heeren tegen een onvoltallig Atilla een gemakkelijke 167 overwinning behaalden. In de tweede klasse wonnen de Rapiditas heeren volgens de verwachting met 6-3 van B.G.V., terwijl H.O.C. de beide punten in Velsen aan Ymond liet. Bij de dames won Bato met 2-1 van Conc. 2. In de derde klasse heeren namen de Con cordia reserves de leiding door een 7-4 over winning te behalen op Rapiditas 2. prestatie. Samson en Wette scoorden na rust voor R.C.H. Het harde werken van Velsen is tenslotte beloond zoodat de eindstand 21 werd. Door dit resultaat bezet R.C.H. de eerste plaats, met een fractie van een doelpunt verschil boven Haarlem, in groep B der beker-voorcom- petitie. E.D.O.—VEENDAM (3—0). De lange reis zal wel de oorzaak zijn geweest, dat de Veendammers zoo weinig gepresteerd hebben. Als de E.D.O.-voor hoede niet zoo weinig schotvaardig was geweest, zouden de dubbele cijfers zeker genoteerd zijn. Eindelijk is de competitie begonnen. In de eerste afdeeling werd slechts een drie tal wedstrijden gespeeld, waarvan de ont moeting tusschen V.E.W. en IJmuiden de belangrijkste was. V.E.W. heeft zichzelf overtroffen door de IJmuidenaren met niet minder dan 40 te kloppen. Het is zeker vier jaar ge leden. dat de sterke IJmuidenaren een dergelijke nederlaag leden. Niet alleen heeft V.E.W. goed veldspel te zien gege ven, ook haar tactiek was uitstekend. De gevaarlijke buitenspelers van der Heijden en Hoek werden geschaduwd, waardoor de schotvaardige Wapenaar geen goed aan gegeven ballen kreeg. Bovendien was doelman Dubbelman prachtig op dreef. In de Heemsteedscl/; voorhoede was de rechtsbinnen de man, die gang in het spel bracht. In de A-afd. wist DEK, dat voor de rust met 10 man speelde, zijn wedstrijd tegen Velsen III met 4-0 te winnen en heeft daar mede eeniige nuttige puntjes vergaard, die Velsen overigens ook wel had kunnen ge bruiken. Concordia moest in afd. B tegen het sterke RCH IV met 0-4 het loodje leggen, waar door RCH met 5 wedstrijden ongeslagen aan den kop gaat. De wedstrijd ging tot de rust gelijk op, maar daarna waren de RCH- ers niet meer te weerstaan. DSK boekte een 3-2 overwinning op Hil- linen II in een meting van tegen elkaar op gewassen krachten, waarbij de DSK-verde- diging uitblonk. De zwakke broeder Zandvoortmeeuwen IV versloeg zijn eveneens zwakke broeder RCH V op diens terrein met 7-3. Hockey Amsterdam en 't Gooi met hun vier sterke clubs waren Zondagmiddag op het terrein van Hilversum met de beste spelers ver tegenwoordigd om aan de officials der hoekeywereld te toonen, welk materiaal aanwezig is om de samenstelling van het Nederlandsch elftal dat in het a.s. voor jaar tegen België zal strijden. Hoewel individueel vele aardige staal tjes van kunnen werden getoond, was het peil van den wedstrijd niet bijzonder hoog. Van het begin af toonde de voorhoede deT B-ploeg aanmerkelijk meer in de mars te hebben dan die der tegenpartij. Men kon van verschillende goede aanvallen genie ten, doch doelpunten bleven uit. Eerst 10 min. na de hervatting wist het B-elftal zijn overwicht in een doelpunt uit te druk ken door Blekemolen, die vallende scoor de. De Amsterdamsche doelman deed vele malen prachtig werk. In de verdedigingen waren C. Kruize en De Looper de besten; in de middenlinie Loggere, Van Bemmel en Van Lith de Jeude, in de aanvalslinie de voorhoede der B-ploeg, waarbij Moret en Bijvoet die na de rust van plaats wis selden, elkaar weinig toegaven. Franken tweede klasse-kampioen BILJARTEN. De te Hoorn gespeelde kampioenswedstrijden klein biljart tweede klasse hebben tot resultaat gehad, dat J. Franken kamuloen werd met 7 gew. partijen en 20.38 als gem. Naar de eerste klasse promoveeren: J. Franken en H. Comelissen, Tilburg; J. Ber- kelmans, Vught; P. Kruithof, Barendrecht en B. van Veen, Culemborg. Zaterdag en Zondag vonden te Amsterdam, georganiseerd door de A. Z. 1870, de offi cieuze nationale zwemkampioenschappen plaats, waarvoor zeer groote belangstelling bestond. De beste tijd van dit tweedaag- sche zwemfeest werd Zaterdagavond ge maakt, toen Kees Hoving van de R.Z.C, in zijn serie over 100 m. borstcrawl een tijd van 1 minuut 0,1 sec. noteerde, een tijd van internationaal formaat. Het merkwaar dige was. dat Hoving <Jen eindstrijd, waarin hij veel <>meer tegenstand ondervond, 1 min. 2 sec. liet afdrukken. De H.D.Z.-ster Termeulen won op dit num mer het dameskampioenschap in den goe den tijd van 1 min. 8,1 sec., welken tijd zij ook in haar serie op Zaterdagavond had. De voornaamste uitslagen luiden: 100 m. borstcrawl heeren:1. Hoving (R.Z.C) 1 min. 2; 2. Van Merkesteyn (Z.C. Haarlem) 1.03.6. 200 m. schoolslag heeren: 1. Van Feggelen (Meeuwen) 2.54.1; 2. Kruithof (R.Z.C.) 2.56.0; 3. Solkamans (Haarlem) 3.00.8. 400 m. borstcrawl heeren: 1. Van Merken- steyn (Haarlem) 5. 23.0; 2. Goudeket (Y) 5.25.0. 4 X 200 meter borstcrawl heeren: 1. Y J0.18.6; 2. D.J.K. 10.26.4; 3. Z.I.A.N; 4. Rob ben; 5. U.Z.S.C.; 6. Haarlem 11.16.0. 4 X 100 meter borstcrawl dames: 1. Meeuwen 5.07.7; 2. R.D.Z. 5.12.0; 3. Rob ben; 4. A.D.Z.; 5. Y 5.29.7; S. U.Z.S.C. 5.31.2. Doopsgezind Zangkoor In de Doopsgezinde Kerk heeft het Doopsgez. Zangkoor Zondagavond een aantal liederen uit den gezangbundel en nog eenige andere koorzangen a capella onder leiding van Jac. Zwaan voorgedra gen. Het klonk beschaafd en meerendeels zuiver; de sopranen echter toonden vaak neiging om de stijgende intervallen iets te klein te nemen, waardoor soms het heele toonpeil zakt. De solozang van Joke Koeyers en hobospel wisselden den koor zang af: een mooie altstem en zuiver wel luidend instrumentaal spel. Van de solo liederen noem ik de zeer eigenaardige, naar oude toonsoorten teruggrijpende van Wolfgang Wijdeveld. Jac. Zwaan opende het concert met een „Marche triomphale" van Jan Nieland. De orgelbegeleiding vormde in de sonate van Handel niet steeds een eenheid met de hobo. K. DE JONG. Sonaten-recital De violist Piet Niiland en de pianist Felix de Nobel vertofkten Zaterdagavond in de Begijnhofkapel in Haarlem een vier tal Sonates. In die van Bach trof mij de verschillende „registratie" van den pia nist bij de herhaling van de deelen van het Adagio als een geoorloofde, welkome wijziging. De violist speelde zuiver, doch zijn toonaanzetten hadden vaak iets, dat in den zang „messa di voce" heet en dat op den duur niet aangenaam werkt. Het samenspel was zeer goed, ook in de vol gende Sonates, al scheen me in die van Mozart die in dit seizoen wel favoriet is: we hoorden haar nu voor de 3de maal! de linkerhand van den pianist iets te bescheiden. Ook Hindemith's Sonate op. 11 nr. 1 verscheen niet voor het eerst op een programma, wèl de woelige, doch me lodieuze Sonate op. 13 van Fauré, waarin beide spelers hun technische en muzikale bekwaamheid ten volle ontplooiden. K. DE JONG. Een dichter-profeet in Haarlem In zijn inleiding tot „Eigen achtergron den", voordracht uit eigen werk. die hij Zaterdagavond heeft gehouden voor de „Literaire club", zei de dichter A. Roland Holst, dat hij zijn oeuvre geschikter acht om te worden gelezen dan aangehoord. Van de juistheid van deze meening lever de hij zelf het bewijs door het voordragen zoowel van zijn proza (Deirdre en de zo nen van Usnach, eerste hoofdstuk) als van eenige gedichten. Structuur en inhoud van dit machtige werk vergen nu een maal een aandachtige bestudeering, de woorden kunnen eerst na een lange reis door het cerebrale weerklank vinden in het gemoed. Niettemin was de confronta tie met den grooten dichter persoonlijk voor het talrijke publiek een gebeurtenis: Roland Holst bleek een onverwachte po pulariteit te bezitten, want men kan toch niet zeggen dat hij zich daarop toelegt. De dichter eindigde met het nog niet ge publiceerde gedicht „Voor West-Europa" uit 1939, waarin zijn eschatologische pro fetie concreet wordt in een waarschuwing voor de „brullende onderkaak", het sym bool van dierlijk Nazi-geweld. Millioenen zouden thans nog onder de levenden zijn, in dien allen, voor wie zij bestemd was. deze waarschuwing tijdig hadden gehoord en ter harte genomen. 3. Schouten over de politieke situatie Zaterdagmiddag heeft in een volle Klop persingelkerk te Haarlem de heer J. Schouten, leider der Anti-Rev. Tweede Kamerfractie, het woord gevoerd voor de Kamerkieskringcentrale Haarlem, der Anti Revolutionnaire partij. Uiteenzettend dat de verscheidene con ferenties met de Chr. Hist. Unie niet tot een fusie hebben geleid, zeide spr., dat niemand dit meer dan de Anti-Rev. Partij betreurt, evenals spr. persoonlijk. Voor- loopig zal echter met een federatieve sa menwerking moeten worden volstaan, al kan deze van bijzonder hartelijken .aard zijn- Ten aanzien van een sociaal-economisch programma zeide spr., dat er waren, die gaarne direct, na de bevrijding ook bij de A -R. zoo'n programma hadden gezien. Spr. meende echter dat achter een zoo danig programma de geheele partij moest staan. Dit was echter in bezettingstijd niet voldoende met allen te bespreken, ook al omdat verscheidenen gevangen zaten. Een programma, dat opgesteld wordt door en kele personen, al zijn het dan ook knappe koppen, kan niet beschouwd worden als een partij-programma. De door de A.-R. partij ingestelde sociaal-economische com missie hoopt spoedig met haar arbeid ge reed te zijn, waarna dit rapport en pro gramma aan de partijinstanties ter beoor deeling zullen worden toegezonden; tijdig genoeg om voor de a.s. verkiezingen te kunnen worden besproken. Ten aanzien van de antithese verweet spr de Ned Volksbeweging, dat niet de A.R. Partij, doch zij de antithese in haar Oproep ter sprake heeft gebracht. Zij zei dal zij de Chr. Antithese verwerpt. Dit is niet alleen slordig geformuleerd, want een „Christelijke" antithese bestaat niet, maar .ook onjuist. De antithese ontstond, toen de mensch in het Paradijs zich antithetisch tegenover God stelde. De Openbaring en gevolgen daarvan zien we dagelijks. We zouden geen antithese hebben gezien als Christus niet gekomen was. Dan zou heel de aarde zich als een geheel tegenover God hebben ge steld. Nu is er openbaring van genade en verschil van levensvisie tusschen degenen die dat belijden en hen, die dat niet be lijden. Wie meent dit te kunnen verwer pen, sluit zijn cog voor de werkelijkheid. Echter niet wij. doch anderen brengen deze antithese telkens weer in de discussie. Ten aanzien van Indie zeide spr. dat het de hoogheid van het gezag in hooge mate aantast indien men als Regeering met hen die revolutionair tegen het wettig gezag Ik mag me misschien eerst wel even voorstellen, alhoewel u me reeds lang kent van aangezicht tot aangezicht. Jaren sta ik, zonder hoofd, langs de Haarlemsche gracht te wachten op een nobeler doel, dan waarvoor ik thans gebezigd word: de steen der hulpe van vele kleine en grootere huisdieren, of liever de paal der hulpe. Gewezen lantaarnpaal. Aangenaam. Ge wezen, omdat mijn loonheer, de gemeente, mijn werkzaamheden niet langer kon appre- cieeren en me mijn degelijke, op jarenlange ervaring gebaseerde luister ontnam, in casu mijn fiere oog, mijn schoone hoed; mijn leven en mijn wezen. Jaren heb ik in volle glorie gestaan en 's avonds in de schemering kwam een oude, gebogen man en reikte mij de vlam van zijn onzekere kaars toe, waarop mijn oog lichtte over de baaierd van de donkere gracht en vele menschen, als boozen en gelieven vlucht ten naar oorden. waar mijn toeziende schijn niet vermocht door te dringen. Toen kwam de zandlooper. U weet wel. Vader Tijd heeft hem als onmisbaar attribuut ini zijn dooraderde hand en de korrels vloei den door de nauwe hals en namen mijn trots en mijn ziel mee naar de diepten der eeuwigheid, van waar nimmer iets te rug zal komen. Bezige slaven van mijn gemeentelijken levensschenker sloegen een nieuwe, hoogere paal naast de mijne. Een vreemde, kille paal, die niet sprak en het slechts bestond, 's nachts een ziélloos, geel licht te verspreiden. Zij dankten mij af en lieten mijn schamele resten staan, ver moedelijk uit piëteit voor mijn groene ouderdom. Aan mijn andere zijde wies een boompje tot boom en het was goed, m'n oude leden te koesteren onder de groene wade van zijn beschuttend loover. Ik weet, dat ik méér zeg aan degenen, die van de rust en de serene schoonheid van het oude stadsbeeld houden dan mijn opvolger met zijn aluminiumkleurig lijf, ongenaakbaar en koel, maar ik weet ook, dat mijn dagen geteld zijn. De wijsheid der ouden en de berusting der wijzen zijn over mij gekomen. Mijn plicht is gedaan, rest mij slechts de roemlooze dood van de smeltkroes. Maar mocht ik ééns reïncar- neeren, men spare mij voor een leven in den vorm van een natrium- of kwikdamp- paal. J- F. .Mgr. J, van der Oord. O.K. Bisschop van Haarlem, die Zondag in de Kerk van St. Anna en Maria zijn eersten pontili- calen dienst gehouden heeft. opstaan, gaat onderhandelen. Spr. vrees de dat het zou worden een vooruitloopen op en binden van de Rijksconferentie en de debatten met de Regeering in de Volks vertegenwoordiging. Tenslotte wekte spr. krachtig op tot propaganda voor de Anti-Revolutionnaire beginselen, staande te midden van en ons als volkspartij verbonden wetend met heel ons volk, Gods woord als richtsnoer heb bende. Oost en West Voor de leden van de afd. Haarlem en omstreken van de vereeniging „Oost en West" heeft dr. J. Tijssen Zaterdag een lezing met lichtbeelden gehouden over zijn jarenlang werk op oogheelkundig gebied in Ned.-ïndië. Met de interessante be schrijving van zijn onvermoeiden, bclange- loozen arbeid onder primitieve omstandig heden in de kampongs heeft dr. Tijssen het beoogde doel van dezen middag ver wezenlijkt: duidelijk te maken hoeveel goed werk door Nederlanders in Indië is verricht. Zorg voor de waterleiding Nu de winter nadert moet gezorgd wor den voor de waterleiding. De gebruiker is verplicht te zorgen voor het vorstvrij hou den van den watermeter en de binnenlei ding. Schade door bevriezing veroorzaakt komt op zijn rekening. Watermeters buitenshuis moeten worden afgedekt. Ontbreekt een houten afsluitdek- sel (veel zijn er gestolen!) dan zijn thans bij verschillende firma's deksels van ge wapend beton te koop. Een goede afslui ting is ook een jutezak gevuld met hooi of 6troo, die de put geheel moet afsluiten.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2