De Troonrede De feesten te Haarlem De Radio geeft vanavond: Huishoudelijke Voorlichting Weerbericht Toezicht op politieke gevangenen (Vervolg van pagina 1) afhankelijkheid op velerlei gebied ten ge volge gehad, die voorloopig onze inter nationale handelsbetrekkingen 6terk be ïnvloedt. Moge de eendrachtige vredesin spanning van ons volk dit tij weldra doen keeren. Met de verbonden landen zijn de betrekkingen hartelijk, in weerwil van de moeilijke problemen, die gezamenlijk moe ten worden opgelost en waaromtrent, naast veel overeenstemmend inzicht, ook ver schil van meening mogelijk is. De totstandkoming van de Vereenigde Naties wettigt de verwachting, dat deze nieuwe poging tot vrede door organisatie en overleg ook in moeilijke omstandig heden met kracht zal worden volgehouden. Ook al zijn niet al onze wenschen ten aanzien van deze organisatie bevredigd, toch zal mijn regeering met kracht haar medewerking verleenen aan de voorberei ding en werking van alle organen der Ver- eenige Naties. Met betrekking tot den geslagen vijand spant de regeering zich in, onze belangen overal, waar zulks mogelijk is, met de meeste kracht te bepleiten. In Duitschland ving de Nederiandsche militaire missie haar arbeid aan, terwijl het eveneens tot tevredenheid stemt, dat Nederland is ver tegenwoordigd in het Adviseerend Comité voor het Verre Oosten, dat te Washington zetelt. Nederland dient in staat te zijn, in inter nationaal verband naar vermogen bij te dragen tot de handhaving van de rechts orde. Daartoe zal met kracht worden ge werkt aan den wederopbouw van de Koninklijke Marine, welke in den oorlog zulke zware offers bracht, terwijl de Ko ninklijke Landmacht op doeltreffende wij ze wordt georganiseerd. Maatregelen zijn in voorbereiding ten einde in het voorjaar van 1946 een jaarklasse dienstplichtigen in weikelijken dienst op te roepen. Ten behoeve van de ontwikkeling van de militaire en van de burgerlijke lucht vaart wordt een centrale dienst ingesteld, die alle gemeenschappelijke belangen zal behartigen. Naar den Rechtsstaat Het is mij een behoefte uiting te geven aan het ernstig streven mijner Tempering, om Nederland te doen herleven ais een rechtsstaat, waarin rechtszekerheid en vertrouwen in de rechterlijke organen volledig zullen zijn hersteld. Een snelle en rechtvaardige berechting van de politieke delinquenten beschouwt de regeering als een dringende zorg. Het ligt in het voornemen om de bevoegd heden tot opsporing en aanhouding op dit gebied weidra toe te vertrouwen aan de normale poiitie-organen. Bij het ongedaan maken van onrecht, tijdens de bezetting gepleegd, is voor den Itaad voor het Rechtsherstel een belang rijke functie weggelegd. De regeering heeft het zich tot een taak gesteld, om hetgeen in strijd met onze rechtsopvattin gen aan den bezetter herinnert, uit onze wetgeving te verwijderen en door nationale voorschriften te vervangen. Gestreefd wordt naar een snelle voltooiing van de noodzakelijke zuivering van de overheids organen. De regcering zal een Staatscommissie in stellen tot voorbereiding van een wijziging van de Grondwet, welke zonder twijfel van de eerder genoemde voorbereidende studies, waartoe de bezettingstijd «elen opwekte, zal profiteeren. De arbeid dezer commissie zal voor de onderwerpen, welke de verhouding tot de Overzeesche Gebieds- deelen raken, verband moeten houden met dien der reeds genoemde Rijksconferentie. Financieele toestand De herziening van de financieele ver houding tusschen het Rijk en de Gemeen ten heeft de bijzondere aandacht der re geering. Herstel van de financieele zelf standigheid der gemeenten als einddoel staat hierbij voor oogen. Het vraagstuk der gemeentelijke indeeling heeft mede haar aandacht. De financieele toestand kenmerkt zich •door de noodzaak van zeer groote uitga ven. Voor mijn verarmde land, dat reeds onder een zeer zware Staatsschuld gebukt gaat beteekent dit alles een centenaarslast. Het streven zal er bij voortduring op zijn gericht een doelmatige besteding der gel den te verzekeren en de onvermijdelijke heffingen zoo billijk mogelijk te verdeelen. De zuivering van het geldwezen zal ten spoedigste door een gezondmaking van de begrooting worden gevolgd. Door het op nemen van buitenlandsche leeningen zal het tekort op de betalingsbalans worden aangevuld, tot deze door een hervatting van den uitvoer en van het internationale dienstbetoon weer in evenwicht zal komen. Een overzicht van 's lands financiën en ingrijpende belastingplannen, die er mede op gericht zullen zijn om de loopende las ten op het bedrijfsleven te verlichten, zul len binnenkort aan de volksvertegenwoor diging worden aangeboden. Nationaal welvaartsplan De regeering is voornemens het gelukkig Teeds ingetreden herstel van industrie, handel en scheepvaart met kracht te blij ven bevorderen, zoowel ten aanzien van de binnenlandsche productie als van den export. Reeds, werden handelsverdragen afgesloten met eenige staten, terwijl ver dere onderhandelingen gaande zijn. De industrieele ontwikkeling van het land waarbij groote aandacht zal worden ge schonken aan het wetenschappelijk onder zoek zal verder worden geleid, uitgaand van een algemeen nationaal welvaartsplan, waarvoor de grondslagen thans worden gelegd. Land- en tuinbouw Land- en tuinbouw nemen in dit plan een belangrijke plaats in. Met groote kracht wordt gewerkt aan het herstel van deze primaire bestaansbronnen van ons volk, zoowel ten behoeve van de verzeke ring onzer voedselvoorziening als van een voor de volkshuishouding onmisbaren export. De regeering streeft er naar, de organisatie van de boeren een belangrijke taak te doen vervullen in de regeling van productie en afzet en tegelijkertijd een grootere mate van vrijheid in eigen be drijfsvoering mogelijk te maken. Beheersching prijzen en loonen In voorbereiding zijn wetsontwerpen tot regeling der bedrijfsorganisatie, waaraan zoowel een economische als een sociale taak zal worden toevertrouwd. Beheersching van de ontwikkeling van prijzen en loonen en het scheppen van verhoudingen, waarbij het levensonder houd voor allen gewaarborgd is, is een van de doeleinden, waarop de economische en sociale politiek wordt gericht. Voorwaarde voor een verruiming van het levenspeil is daarbij opvoering der productie, zoowel door voller bezetting der bedrijven als door verhooging der arbeidsproductiviteit. Herziening Sociale verzekering Op den grondslag van een reeds in Lon den tot stand gekomen rapport wordt een herziening der sociale verzekering uitge werkt, die deze van arbeidersverzekering zal doen uitgroeien tot een algemeene volksverzekering, in de eerste plaats ten einde te komen tot een betere verzorging voor den ouden dag. üe gezondheidstoestand van ons volk, die ernstig heeft geleden onder de gevol gen van de bezetting, zal groote waak zaamheid en krachtige maatregelen eisehen. Ten einde het de bevolking mogelijk te maken het groote tekort aan dekking, kleeding en schoeisel aan'te vullen, wordt overwogen om, waar noodig, consumptie- credieten te verstrekken in de mate, waar in deze goederen beschikbaar komen. In het jaar 1946 zullen de 300.000 licht beschadigde en de 40.000 zwaar beschadig de woningen definitief worden hersteld. Daarnaast zullen 10.000 nieuwe woningen worden gebouwö, terwijl het drievoudige van het hiervoor benoodigde materiaal voor den wederopbouw van de industrie en het herstel van het verkeerswezen zal worden gebruikt. De plannen voor vol ledige bevrediging van de behoeften van volkshuisvesting en industrie worden krachtig ter hand genomen. Wettelijke maatregelen zijn in voorbe reiding tot erzekering van de doeltref fende uitvoering van dit bouwprogramma. Ook de wederopbouw van het cultureele leven heeft de volle aandacht der regee ring. Reorganisatie Onderwijs Een reorganisatie van het onderwijs, in begrepen het Hooger Onderwijs, is in voor bereiding. Op de terreinen der kunst en der vrije jeugdvorming zal gestreefd wor den naar coördinatie van hetgeen uit de samenleving opkomt. Met groote aandacht volg ik den weder opbouw van de overheidsorganen, zoowel burgerlijk als militair. De herziening van de rechtspositie en de bezoldiging van de ambtenares is in studie. Moge het resul taat mede tot verbetering van de waar deering van den ambtenaar leiden, zoowel in eigen oog als bij het volk. Meer dan welke overheidsmaatregel ook kan echter hiertoe bijdragen de versterking van het bewustzijn van den ambtenaar, dat de diepste bevrediging in het arbeidsleven voor hem ligt in zijn dienst aan de volks gemeenschap. Eenheid worde eendracht Voor het overige wil ik niet pogen een overzicht te geven van alle problemen, die in den komenden tijd TJw aandacht zullen vragen. Zeer veel is in het leven van ons volk nog in beweging, ondanks vermoeid heid en teleurstelling hier en daar. Hei vergt beleid van hoog gehalte om eener- zljds de waarde van oude zekerheden en tradities in volle kracht te bewaren en an derzijds ruimte te laten voor vernieuwing, die niet slechts historisch noodzakelijk is, doch ook de vrucht is van moreele bezin ning in de jaren der verdrukking. De weg neming van den bezettingsdruk moge de eenheid, die ons deel werd in het verzet. maken tot eendracht in rijker schakeering. De nieuwe krachten, die gewekt zijn, zul len zich blijven opdringen en winnen aan bewustzijn en energie. Wij hebben deze meer dan ooit van noode, nu wij gewikkeld zijn in een strijd van even groote hevig heid en beteekenis als die der oorlogsjaren: den strijd om den vrede, om de wire vrij heid en om hernieuwden voorspoed. Met de bede, dat God mijn volk moge zegenen in dien strijd, dat Hij het in een dracht den weg der overwinning zal doen betreden en Uwen arbeid moge doen strek ken tot heil des Lands, verklaar ik d« Ge wone Zitting der Staten-Generaal voor geopend. Nadere bijzonderheden Er zijn nog nadere bijzonderheden be kend geworden over de feesten ter her denking van het feit dat Haarlem 700 jaar stad is. Herdenliingsavond. Op den herden kingsavond, Donderdag in de Gem. Con certzaal, zal het woord gevoerd worden door den burgemeester, den heer M. A. Reinalda, dr. C. Spoelder, rector van het Gymnasium en den Commissaris der Ko ningin dr. J. E. baron De Vos van Steen- wijk. De redevoeringen zullen gezet wor den in een muzikale omlijsting, daaraan werken mee de H.O.V. en Zang en Vriend schap. Het benedengedeelte der zaal is gere serveerd voor de 900 genoodigden. Zij kunnen op vertoon van hun uitnoodiging plaatsen kosteloos bespreken bij het con certbureau Alphenaar. Voor het balcon zijn ruim 300 kaarten te koop. De tentoonstelling. De historische ten toonstelling in de zaal van het Frans Hals museum zal 600 nummers bevatten. De tentoonstelling wordt Vrijdagmiddag 3 uur geopend door den minister van Onderwijs, prof. dr. G. v. d. Leeuw. Op Zaterdagmiddag worden steeds rond leidingen georganiseerd. De tentoonstel ling blijft tot het einde van het jaar ge opend. Frans Hals Musenm. Ingaande Vrijdag wordt ook het Frans Hals Museum zelf weer voor bezoekers opengesteld. Alle schilderijen zijn weer ter bezichtiging gesteld. De schooljeugd. Op de bijeenkomst in de Groote Kerk op Vrijdagmorgen voor de rijpere schooljeugd zal het woord gevoerd worden door dr. P. H. Schroder en Pater Hutjens. Ds. v. d. Waal zal het inleidend en het slotwoord spreken. George Robert zal het orgel bespelen. Verder werkt mee het knapenkoor onder kapelaan De Kat van de Kathedraal aan de Leidcchevaart. Omdat niet alle kinderen op Vrijdag plaats te geven is zal op Zaterdagmorgen de bijeenkomst herhaald worden. Boompianten. Op Vrijdagmorgen zul len de kinderen van de hoogste klassen van 70 lagere scholen in 20 straten boomen planten. Verwarmde zalen. Op den herden kingsavond van Donderdag, alsook op den gala-avond op Vrijdag, zal het Gem. Con certgebouw verwarmd zijn. Ook de Stads schouwburg zal Vrijdag verwarmd zijn bij de opvoering van „De spion van den Prins". Een rijmprent. De schoolkinderen krijgen van de gemeente een mooie, in kleur uitgevoerde rijmprent, waarvoor een gedicht gemaakt is door Ed. het Schaap. DINSDAG 20 NOVEMBER 1945. Hilversum I 301 m. 18.01 Emile Vacher en zijn Orkest; 18.30 Opera-Concert; 19.00 Nieuwsberichten; 19.15 Reportage; 19.30 Ensemble George Frank; 20.01 Nederland Herrijst; 20.15 Vragenkwar- tier; 20.30 Radio Philharmonisch Ork.; 21.30 Nederiandsche Zangeressen; 21.45 Sylvestre- Trio; 22.15 Mensch en Maatschappij; 22.30 Zigeunermelodiëen; 23.00 Nieuwsberichten; 23.15 Avondwijding. Hilversum 2 415 m. 18.01 Nieuwsberichten; 18.30 Janie Bron; 18.45 Rustige muziek; 18.50 Voor je slapen gaat10.00 Laurens Bogtman en Her man Kruyt; 19.30 Progr. der Ned. Strijdkr.; 20.01 Piet Lentz en Debora Land; 20.30 De werkende vrouw; 20.45 Orgelkoor Bernard Drukker; 21.00 Departementen spreken; 21.15 Jack Hylton en zijn Ork-; 21.45 Avond wijding; 22.01 Nieuwsber.; 22.20 Sweet and Swing". Wekelijksche kookdemonstraties worden gehouden door de plaatselijke Commissie inzake Huishoudelijke Voorlichting en Ge zinsleiding. Deze commissie werd opge richt in 1934. Gesubsidieerd door het dep. van Sociale Zaken, staat zij in nauw con tact met het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad. Het doel van de Commissie is, voor lichting te geven niet alleen aan huisvrou wen uit gezinnen van werkloozen, zooala de oorspronkelijke opzet was, maar aan iedere huisvrouw die graag goeden raad wil hebben over de huishoudelijke proble men: koken, naaien, verstellen, wasschen en niet het minst over kinderverzorging en opvoeding. Men kan wekelijks een kookdemonstratie bijwonen voor den lut- telen prijs van tien cent; in de huishoud school kunnen naailessen worden gevolgd; bovendien worden cursussen gegeven in naaien en koken. De kookdemonstraties zijn vooral in de komende weken zeer aan te bevelen. Er worden allerlei heerlijkheden bereid voor de feestdagen in December: op de meest economische wijze wat de ingrediënten betreft en het gebruik van gas en electri- citeit. De demonstratie die deze week ver zorgd werd door de kookleerares van het Gemeente Gasbedrijf leerde ons de berei ding zien o.a. van pepernoten en borst plaat. f Geldig tot Woensdagavond. Vrijwel den geheelen dag mistig of nevelig weer met weinig wind, vrij koud. Aan de dichting van het dijkgat bij KaminekeiLS, liet laatste op Walcheren, wordt hard gewerkt. Nog twee geulen van ongeveer 100 M. breedte en circa 10 M. diepte moeten worden geblokkeerd. Er staat hier een sterke stroom, zoodat het werk zeer zwaar is. Dezer dagen werd in een der geulen een „Caisson" geplaatst van enorme afmeting en nog verschillende andere zullen tot zinken worden gebracht om het gat met spoed te kunnen dichten. (F.) Onjuiste geruchten Het percentage waarheid dat een ge rucht bevat is meestal slechts heel laag, maar het gerucht, dat ging over fraude met distributiebescheiden in het kamp Koudenhorn te Haarlem blijkt heelemaal onwaar te zijn. Van bevoegde zijde is ons verklaard, dat een onderzoek geen enkel tastbaar resultaat heeft opgeleverd voor het ontstaan van de meening, dat in dit kamp op onrechtmatige wijze met toe wijzingen voor levensmiddelen e. d. is ge handeld. De kampleiding treft dan ook geen enkele blaam. Maandagmiddag is te Haarlem, op ini tiatief van de Stichting „Politieke delin quenten", een«vergadering gehouden, on der voorzitterschap van den Kantonrech ter Mr. Th. F. Raedt waarop in principe is besloten tot de oprichting te Haarlem van een organisatie van toezichthouders op politieke gevangenen. Personen van onderscheidene richting werden in het be stuur gekozen. Verschillende reclassee- ringsvereenigingen zul'en tot medewer king worden uitgenoodigd. Straf volgt na de zonde Met een dramatischen zwaai hield de getuige den Politie-ephter zijn valsch ge bit voor, om te demonstreeren hoe verd. W. te Haarlem, dien hij bij een houtroof op het onrechtmatige van zijn daad had gewezen, hem drie tanden uit den mond had geslagen. Voor eiken tand kreeg de gevaarlijke man een maand brommen, plus nog vier weken voor den diefstal. P. te A'dam, spoorwegbeambte, had in Zand- voort een Engelschen telefoonkabel uit zijn eenzame ligging bevrijd en naar com fortabeler oorden overgebracht, ten ge volge waarvan de betreffende Enselsche dienst veel last had ondervonden. Natuur lijk had verdachte gemeend dat het een DuitsChe kabel was, maar deze pijnlijke vergissing zal hij 3 weken lang op 's Rijks kosten kunnen betreuren. B. te Haarlem loochende met zooveel' hardnekkigheid het hem ten laste gelegde (het kort na de bevrijding tegen hooge prijzen verknopen van voor tabak geruild brood), dat de rechter tot den verdachte de vraag richtte: ..Bestaat u eigenlijk wel? U ontkent alles!" De imaginaire kreeg niettemin 2 weken. BURGERLIJKE STAND. Haarlem, 19 November 1945. BEVALLEN: 17 Nov.: C. Markus—Rieu, z.; 18 Nov.: C. M. A. Zwagerman—Snoeks, z.; J. BijlHopman, d.; T. J. v. Montfoort— Hoogenstein, d. OVERLEDEN: 15 NOV.: A. Hofstra—GOU- looze, 55 j., Kritzingerstraat; 16 Nov.: T. BoodZethoven, 59 j., Raamvest; W. van de Water, 60 j., Jacob Geelstraat; A. J., 6 j., d. van P. W. Ruigrok, Reijer Anslostraat; G. H. Lohman, 14 j., Batavlastraat; 17 Nov.: K. Graaff, 65 j., Van Oosten de Bruinstraat: Jj B., 10 d., z. van J. E. Duijn, Kamperlaan; 18 Nov.: J. Zwart—Heeren, 67 j.. Lange La kenstraat; A. Ledder, 65 j., Kleine Hout straat; J. 18 d., z. van W. Post, Eindenhout- straat; L. E. Tielenius KruijthoffWinger- der, 78 J-, Botermarkt. ONDERTROUWD: 19 Nov.: J. Dixon en C. Swaneveld; S. A. Zwart en M. J. A. Booij. 7 Nov.: F. W. A. Funke genaamd Küpper en M. T. Drugeon, abusievelijk opgegeven als op 15 November 1945 gehuwd. AGENDA VOOR DINSDAG 20 NOV. Wilhelmiiiakerk: De roepende God, 20 u.; Vrijz. Herv. Kerk: En nu een 1000-jarig vredesrijk? 20 uur; Muziekzaal Brinkmann: Lezing V.N.S. 19.30 uur; Stadsschouwburg: Comedla: „Comediespelen" 20 uur; Gem. Concertgebouw: Het biechtgeheim. 20 uur; Rembrandt: Mr. en Mrs. Smith: 14.30, 16.45, 19.15 en 21.30 uur; Palace: Een prins wordt opgevoed, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur; Luxor: Romantische Senorita, 14, 16,15, 19 en 21,15 uur; Frans Hals: La Béte Humaine, 14, 16.30, 19 en 21.15 uur; MoviaC: Dat is Holland op z'n best, 19.30 en 21.30 uur. WOENSDAG 21 NOVEMBER. Stadsschouwburg: Stichting Haarl. Opera: „Martha", 19.30 uur; Bioscopen eri Movlao als Dinsdag,

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2