De nieuwe bonnen 100 gram suiker extra Dankbaarheid jegens het Buitenland Tweede Kamer De boeren Bestrijding Werkloosheid Tuberculosebestrijding Steun aan Musici De Radio geeft vanavond: De strijd tegen den Gifhandel Twee doodstraffen geëischt Many thanks for your welcome gifts. 1 Geldig voor de eerste helft van de 13e periode (25 November—8 December). Bonkaarten Ka, Kb Kc 513: 300 t.m. 306 800 gram brood 307 308 200 gram bloem 309 400 gram suiker 310 100 gram suiker 311 125 gram boter 312 250 gram margarine 313 100 gram vet 314 200 gram kaas 315 150 gram vleesch 316 317 2 K.G. aardappelen b 21 b 22 400 gram brood a 23 2 liter melk b 23 c 23 3V2 liter melk b 24 1 K.G. aardappelen Bonkaarten Kd, Ke 513: 400 401 800 gram brood 402 403 200 gram bloem 404 250 gram rijst of kindermeel 405 500 gram suiker 406 100 gram suiker 407 250 gram boter 408 125 gram margarine 409 200 gram kaas 410 6 liter melk 411 150 gram vleesch 412 1 K.G. aardappelen d 21 d 22 400 gram brood e 21 250 gram rijst of kindermeel Tabakskaarten enz.: T01 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-cigaretten) V 01 100 gram chocolade of suikerw X 01 2 rantsoenen, tabaksartikelen (geen import-cigaretten) De bonnen voor vleesch, melk en aard appelen zijn geldig tot en met Zaterdag 1 December. Ditmaal ontvangen personen van 4 jaar en ouder wederom 1 K.G. aardappelen per week meer, deze extra hoeveelheid is be- etemd om een voorraad te vormen. Voor de week van 28 December zullen nog bonnen worden aangewezen voor vleesch, melk, aardappelen, bloem, biscuits Hulp der provincie Noord-Holland Op de begrooting voor 1945 van de pro vincie Noord-Holland is een bedrag van 100.000 uitgetrokken voor de bestrijding der werkloosheid en het geven van bij dragen in de kosten van werkverruiming. Het aanddel der provincie Noord-Holland De provincie Noord-Holland getroost zich groote uitgaven voor de tuberculose bestrijding. Op de begrooting voor 1945 zijn de vol gende posten uitgetrokken: 150.000 als bijdrage aan de gemeenten in de kosten van de verpleging van lijders aan tuberculose; 40.000 subsidie aan de Noord-Holland- 6che Vereeniging tot bestrijding der tuber culose; 25.000 subsidie voor de verpleging van zwakke en prae-tuberculeuse kinderen in herstellings- en vacantiekolonies. Tezamen dus 215 000. Daarbij komen dan nog sub sidies aan het sanatorium „Hoog-Laren" en het Amsterdamsche Kindersanatorium, waarvan de bedragen voor dit jaar nog niet vaststaan. Bovendien geeft de provincie nog ƒ41.300 subsidie aan de wijkverpleging; 40.000 aan de gemeentelijke schoolartsendiensten, die ook van veel beteekenis zijn voor de tuberculose-bestrijding en 8100 aan open- luchtscholen. Bij elkaar dus meer dan 3 ton. Het Zepparoni-quartet kreeg steun der provincie De „Commissaris der Provincie" stelde in Nov. 1944 voor 1945 een crediet beschik baar van 10.000 voor ondersteuning van Nederlandsche musici in Noord-Holland gevestigd, die door de tijdsomstandigheden in moeilijkheden waren gekomen. Nu het college van Ged. Staten weer is opgetreden wordt dit besluit niet verder toegepast. Er was evenwel voor de bevrij ding al 4500 uitgekeerd aan het Zeppa- roni Quartet. HILVERSUM I, 301 M. 18.01 Waterstanden. 18.04 Mario Melfi. 18.30 „De Speellieden" 19.00 Nieuws. 19.15 Repor tage. 19.30 Gramofoonmuziek. 20.01 Neder land Herrijst. 20.15 Politiek Weekoverzicht. 20.30 Sylvestre-trio. 21.00 Op de brug. 21.15 Ottello. 22.15 Mensch en Maatschappij. 22.30 Lajos Kiss. 23.01 Nieuws. 23.15 Avondwijding. HILVERSUM II, 415 M. 18.01 Nieuws. 18.30 George Frank. 18.50 Voor je slapen gaat. 19.00 Jean Antonietti. 19.30 Progr. voor de Ned. Strijdkr. 20.01 Benedict Silbermann. 20.30 Voor de werkende vrouw. 20.45 Arjen Zondervan. 21.00 Op de brug. 21.15 Gevarieerd programma. 21.45 Nieuws. 22.20 Op den drempel van den nacht. zout, peulvruchten, tabak en versnaperin gen. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 23 November van des middags 12 uur af worden gebruikt, met uitzonde ring van de bonnen voor melk en aardap pelen, waarop eerst met ingang van Maan dag 26 November mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keukens moeten de bonnen 315 en 411 voor vleesch en 316 voor aardappe len worden ingeleverd. De bonnen 165 en 259 voor 100 gram vleesch extra, die reeds eerdeT werden aangewezen, blijven geldig tot 1 December. V 01 is de versnaperingenkaart. Op de X 01 van gecombineerde versna- peringen-rookerkaart worden nu sigaretten gegeven, bij een volgende bonaanwijzing zullen op deze kaart versnaperingen ver strekt worden. Fruitbon F 02 inleveren. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat men. teneinde gedurende de periode van 9 December—5 Januari fruit te kunnen betrekken, bon F 02 uiterlijk op Zaterdag 1 December bij een handelaar in fruit moet inleveren. De minister-president Prof. Ir. Schermerhorn doet een beroep op de bevolking De minister-president prof. ir. Scher merhorn heeft vanmorgen de veelomvat tende actie tegen den gifhandel (vroeger zwarten handel geheeten) ingeleid met een korten oproep tot de bevolking om de regeering hierin bij te staan. Van deze oproep, in den tuin van het ministerie aan het Plein 1813 te 's-Gravenhage, is een kort filmpje gemaakt, dat weldra in de theaters zal draaien. Hetgeen minister Schermerhorn zeide is in het kort samen te vatten in de mede- deeling, dat van nu af aan iedereen die bij een „zwarte" transactie betrokken is, kans loopt voor minstens drie maanden of maximum drie jaar door den economi- schen politierechter naar de werkinrich ting te Veenhuizen te worden gestuurd. Men zal er op kunnen rekenen aldus minister Schermerhorn dat er zeer krachtig zal worden ingegrepen door de diverse opsporingsorganen. Er zal boven dien niet meer gesproken worden over zwarten handel, want dit woord heeft voor velen een gemoedelijken klank gekregen. Het is geen gemoedelijk bedrijf, het is thans ernst, bittere ernst. Iedereen zal moeten begrijpen, dat, wil inderdaad ons land in den kortst mogelijken tijd weer op de been zijn. ook aan dezen verderfelijken handei, dezen gifhandel, een eind zal moeten worden gemaakt. Daaraan moet iedereen meehelpen. In een kort gesprek dat journalisten daarna nog met minister Schermerhorn hadden, zeide deze: „Er is op geen enkel gebied overvloed; integendeel aan vele noodzakelijke levensbehoeften is nog een tekort, vooral bijv. aan vet. Daaraan is op het oogenblik nog niets te doen. Maar de situatie wordt toch 6teeds beter. Bijv. wat het vet betreft, kan ik zeggen, dat volgend jaar bjj het begin van den zomer er weer voldoende vet zal zijn. Het gaat niet aan, dat een ameublement, dat den fabrikant 700.kost. voor 2000.in den winkel te koop staat, of dat een pen sionhouder 250.vraagt voor een nor male kamer en een voeding die zeker niet boven het distributiepakket uitgaat. Amerikaansche legertrucks De Nederlandsche regeering heeft 4245 mili taire trucks, die splinternieuw waren of nog in uitstekende conditie verkeerden, uit de Amerikaansche legervoorraden in België en Frankrijk gekocht om daarmede in het ernstige tekort aan vervoermiddelen te voor zien, De meeste trucks zijn van een 2,50 ton- type. Als hoofdingenieur rijksluchtvaartdienst is benoemd Ir. A. Boelen, met standplaats Amsterdam. Met een geslaagd speechje aanvaardde mr. v. Schaik de hem wederom toever trouwde leiding van de Tweede Kamer. Deze heeft er een aantal nieuwe leden bij- gekregen, die zeker nog heel wat wijsheid hebben kunnen opsteken van den ervaren voorzitter, o.m. wat betreft het .samenspel met de oude cracks". Zij krijgen hiertoe voorloopig echter nog niet de gelegenheid, op zijn vroegst lijkt de Kamer pas weer op 4 Dec. bijeen te zullen komen. Dien datum heb ik nl. hoioren fluisteren, want mr. v. Schaik liet zich nog niet nader uit en be paalde nog geen datum voor een volgende bijeenkomst. Uit de toespraak van den Pre sident zij nog aangestipt, dat wij slechts een nood- en geen door de kiezers gekozen parlement hebben. Dientengevolge ontbreekt nog de nor male verhouding tusschen regeering en Kamer en zoo zal, mede door de bestaande bestuursmoeilijkheden het parlementaire stelsel nog onvolmaakt werken. Dit anders te forceeren, ware verkeerd, zoo betoogde de voorzitter, die eraan toevoegde dat de volksvertegenwoordiging voor de rechtma tige belangen van het volk moet opkomen en de controle op het regeeringsbeleid heil zaam kan werken. Voor de zwaarte van de op de regeering rustende taak bleek hij niet blind. Vandaar zijn beroep op de ieden, steun te geven en welwillend te zijn in het oefenen van critiek. Daarop had de regee ring alleszins recht, zoo zei hij. Spr. besloot met het uitspreken van de hoop, dat de oude en nieuwe leden op vruchtbare wijze zouden kunnen samenwerken. De rede van den president werd met applaus begroet. Een tweede keer klonk applaus toen de president mededeeling had gedaan van een gelukwenschtelegram van den voorzitter der Belgische Kamer, dat door de Kamer met een daïLktelegram werd beantwoord. Zonder tegenspraak vereenigde de Ka mer zich met het voorstel van den voorzit ter der Kamer om een interpellatieaan- vrage van den heer Kupers uit te stellen, daar de minister-president heeft toegezegd op korten termijn bij de Kamer een nota te zullen indienen, inhoudende een uiteenzet ting van een aantal hoofdpunten van het te volgen regeeringsbeleid. Waarom die nota niet thans ter tafel was, is niet dui delijk, want nu kan het nog een tijdje duren voor het tot een gedachtenwisseling komt. E. v. R. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht verscheen de 31-jarige handelsrei ziger H. W. A. v. d. Heijden, een N.S.B.-er Hij was ook S.S.-er en heeft gedurende een jaar als cipier in Duitschen dienst in de ge vangenis Wolfenplein te Utrecht gewerkt. Hij heeft de fusillade op zijn geweten van den Utrechtenaar Bijleveld die hij bij de Duitschers aangaf voor het onttrekken van goederen uit Arnhem aan de Duitsche weermacht. Als cipier heeft hij zich bij de politieke gevangenen bijzonder gehaat gemaakt. Hij heeft de gevangenen mishan deld, figuren op het hoofd laten scheren, creolienbaden onnoodig versterkt, waardoor wonden ontstonden en tenslotte de zie kenrantsoenen van de gevangenen opge geten. Voor dit laatste is hijzelf door de Duitschers als cipier ontslagen. De procureur-fiscaal eischte de doodstraf. Daarna volgde de zaak tegen W. Kamp. NSB.-ambtenaar bij het Gewestelijk Ar beidsbureau te Utrecht, die reeds eerder is voorgeweest. In een alsnog binnengekomen proces-verbaal werd gesproken van een flesch, inhoudende juweelen van de familie Cohen, die Kamp ten eigen bate te gelde zou maken. Nadat de getuigen M. Enker, predikant voor Protestantsch gedoopte Jo den, en ds. Oberman bezwarende verklarin gen voor Kamp hadden afgelegd, volgde een kort maar scherp requisitoir van den pro cureur-fiscaal. Kamp heeft door zijn han delingen ongeveer 20 Joden ln handen ge speeld van de S. D., waarvan er vele nooit zijn teruggekeerd. Hiervoor is maar één eisch op zijn plaats, nl. de doodstraf. Door veel menschen wordt de groote materieele hulp, die wij uit het buiten land ontvangen, als iets vanzelfsprekends beschouwd. Men meent, dat Nederland's aandeel in den oorlog als voorpost en hoeksteen der Geallieerden voldoenden grond geeft om op deze hulpverleening aanspraak te kunnen maken en haar slechts redelijk te vinden. Er is uit voort gevloeid, dat de getoonde dankbaarheid voor dit alles niet naar verhouding was en is. In het buitenland heeft dit eenige moeten de voorschriften naleven Het is de plicht van de boeren en veehou ders de bepalingen en maatregelen, voorge schreven door de overheid te handhaven, en zoo stipt mogelijk na te komen, aldus Ir. J. A. P. Franke in een causerie op Donder dagavond namens de afd. voorlichting van het ministerie van landbouw, visscherij en voedselvoorziening. Het algemeen belang eischt dat. Zoodra een regeling niet meer noodzakelijk is, wordt zij opgeheven, zoo zijn bijvoorbeeld de verplichte taxatiemarkten voor paarden afgeschaft, eveneens de taxatie-regeling voor gebruiksvee. Afschaffing van de verplichte veelevering, die voor de vele bedrijven groote moeilijkheden met zich brengt, is nog niet mogelijk, daar het vleeschrantsoen in Neder land in verband met de komende winter maanden niet verlaagd mag worden. Zoo lang de aanvoer van vleesch uit het bui tenland niet beter wordt en de varkenspro ductie niet voldoende levert, zoolang zal da verplichte veelevering gehandhaafd blijven. Het zelf karnen, slachten e. d. b-udten de voorschriften om, is ten strengste verbo den. Men dient hiertegen zoo ernstig mogelyk op te treden. Door onttrekking van producten aan de distributie, wordt een eerlijke verdeeling onder de consu menten geremd en een eventueele rant- soenverhooging tegengehouden. Wij moeten aardappelen exporteeren ter verkrijging van een tegenwicht voor den im port van andere artikelen en grondstoffen. In dit verband moet Nederland, door het beste product te brengen, reeds nu een plaats veroveren op de buitenlandsche markt. Indien men aardappelen voor consumptie aan de distributie gaat onttrekken, wordt de voorziening in het land in gevaar gebracht. De pluimveehouder moet eieren inleveren; in verband met een eventueelen export, waardoor spoedig weer een loonende exploi tatie van de pluim veebedrijven mogelijk zal zijn. Begrafenis slachtoffers Duitsche terreur Op 27 November zullen de 400 slachtof fers, die tijdens het Duitsche schrikbewind in de duinen bij Bloemendaal zijn gefusil leerd, op plechtige wijze bijgezet worden. Op 26 November, tusschen 2 en 4 uur des middags is er gelegenheid tot rouwbetoon in den vorm van een défilé langs de baar in de Groote Kerk St. Bavo te Haarlem. De defileerenden kunnen dan bloemen neerleggen om de dooden te eeren. De burgemeester van Bloemendaal heeft de ingezetenen die wonen langs den weg die de rouwstoet op 27 November zal volgen (Juli- analaan—Adr. StooplaanMilitairenweg cn Zeeweg) verzocht, dien dag tusschen 12 en 15 uur de vlaggen halfstok te hijschen. Keuring voor den dienstplicht Het plan bestaat, Maandag 7 Januari 1948 te beginnen met de keuring voor den dienst plicht voor de lichting 1945. Daarvoor zullen 45 indeelingsraden worden ingesteld. AGENDA VOOR VRIJDAG 23 NOVEMBER. Haarlem 700 jaar stad. Avondprogramma Gem. Concertzaal: Gala- concert, 20.15 uur. Stadsschouwburg: Gala voorstelling Haarl. Tooneelclub „De spion van den prins", 20.15 uur. Frans Hals Mu seum: Historische tentoonstelling tot 1 Ja nuari 1946. Rembrandt: De wilde Engel, 14.30. 16.45, 19.15 en 21.30 uur (18 j.). Palace: Het Spookhol, 14. 16.15, 19 en 21.15 uur (14 j.). Luxor: De tuin van Allah, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (18 j.). Frans Hals: De Gouden Poort, 14. 16.30, 19 en 21.15 uur (18 j.). Moviac: Variété Revue. 19.30 en 21.30 uur. ZATERDAG 24 NOVEMBER. Begijnhofkapel: Corry Koppen en Wiep Zijlstra, 20.15 uur. Stadsschouwburg: Het be- tooverde Prinsesje, 14.15 u. Geb. v. h. Nut v. 't Algemeen: Vrijmetselaarslezing, 15 uur. Bioscopen en Moviac als Vrijdag. verwondering en teleurstelling gewekt. Men heeft daar tenslotte ook onder den oorlog geleden. Wij zijn de eenigen hiet. En nog steeds zetten in andere landen vele organisaties en ook particulie ren hun schouders onder het werk der materieele steunverleening en zenden ons de zoo noodige voedings middelen en an dere goederen. Onnoodig te zeggen dat dit geheel belangeloos geschiedt, hoewel er begrijpelijkerwijze zeer groote bedra gen mee gemoeid zijn. In Nederland draait de Hulpactie Roode Kruis op volle toeren om de verdeeling zoo snel en eerlijk, als mogelijk is, te doen geschieden. Natuurlijk is door de betrokken offi- cieele bureaux altijd bedankt voor de vele goede gaven. Wat kunt u nu zelf doen om persoonlijk uw dankbaarheid jegens de buitenlandsche milde gevers te toonen? Vaak zijn hun zendingen voorzien van naam en adres van den afzender, hetzij comité, hulpactie of particulier Wat is eenvoudiger dan een kort dankbriefje te schrijven? Taalmoeilijkheden, zult U mis schien tegenwerpen. Maar zoudt u in com plete familievergadering met een geleend woordenboek iets moeten samenflansen, de lengte of de schoone stijl doet het hem niet. Een kort maar krachtig: Many thanks for your very welcome gifts, of iets dergelijks, is al voldoende en wordt overal ter wereld begrepen. Laat ons op deze bescheiden wijze te kennen geven, hoezeer wij deze werke lijke vriendendiensten op prijs weten te stellen! j De „Skymaster" heden op Schiphol De „Skymaster" wordt hedenmiddag op Schiphol verwacht. 'IV .tort had de plechtige bijzetting plaats in het massagraf van «Ie twee en dertig dapperen, van I. I). en O. D., dlc op 20 Juni 1943 en op 29 Juli 1943 voor het vuurpeloton zijn gevallen.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2