Het reinigingswerk Speelhol van de menschelijke samenleving in Europa Haarlemsche Gemeentebedr ij ven De Haarlemsche Middenstands Centrale De Gifhandel „Holland naar zijn beste karaktertrekken" Het conflict De kerken werken samen De radio geeft: Benoeming van nieuwe Directeuren De Minister-President over de berechting der Oorlogsmisdadigers De minister-president prof. ir. W. Scher- merhorn begon Vrijdagavond zijn radio rede met de opmerking dat hij liever over den wederopbouw van ons volksleven naar zijn stoffelijken en geestelijken kant spreekt dan over de berechting der oor logsmisdadigers. Daarbij gewaagde hij van het feit, dat alles overschaduwd wordt door de donkere wolken in het verre In donesië, waarop hij liet volgen: „Ook door dit dal met zijn geestelijke kwellingen, veroorzaakt door tijdelijke onmacht, slecht begrip en misschien ook wel kwaadwillig heid van troebel watervisschers, moeten wij onzen weg in deze duistere wereld banen. Wij zullen dat doen in de vaste overtuiging, dat wij daartoe door hooger kracht geroepen zijn en met de zekerheid, dat ons daarbij de energie zal worden ge- geschonken om tesamen dezen moeilijken weg te gaan." Daarna sprekende over de berechting der oorlogsmisdadigers zette de minister uiteen, dat er een splitsing gemaakt is. Degenen wier misdaden niet aan een be paalde plaats gebonden zijn, komen voor een internationaal tribunaal, de anderen worden uitgeleverd aan en berecht in de landen waar zij hun wandaden bedreven. Wij hebben dus een onderscheid tusschen de ontwerpers van het misdadige plan en de uitvoerders. De Duitschers die dus in Nederland oorlogsmisdaden bedreven hebben, zullen aan Nederland worden uitgeleverd en hier berecht worden. Nederland heeft een internationale ver plichting op zich genomen. Maar afgezien van dezen plicht is het ook voor ons een eisch der gerechtigheid, dat zij, die in koe len bloede honderden, ja duizenden Ne derlanders vermoordden, op de plaats van hun misdaden gestraft worden. Heeft het ook voor de toekomst geen waarde dit volk eens en voor altijd duidelijk te maken, dat oorlogvoeren geen voordeelige maar een riskante zaak is. „Het aantal der als represaille op aan slagen of sabotage in ons land vermoorde volkomen onschuldigcn, is nog niet bij be nadering vast te stellen. Wij denken b.v. aan de tweehonderd slachtoffers te Apel doorn en de 186 te Amsterdam, die vielen als wraak voor den aanslag op Rauter. In het concentratiekamp Vught werden, toen men moest vluchten voor de geallieer den, 400 menschen vermoord. In het dorp Putten, in de buurt waar van een aanslag op een Duitsch officier werd gepleegd, werden 622 mannen gede porteerd, waarvan er slechts 42 zijn terug gekomen. De anderen zijn omgekomen in een concentratiekamp. In hetzelfde dorp werden 105 huizen verbrand. Van de Joodscfce bevolking van Neder land, welke voor den oorlog 140 000 zielen bedroeg, zijn er 105.000 weggesleept, waar van er 100 000 zijn vermoord in Polen. Tijdens den winter 1344'45 zijn 50.000 Adv. Wijziging in het presidium Het presidium van de Haarlemsche Mid denstands Centrale wordt bij toerbeurt vervuld door de voorzitters der drie mid denstandsorganisaties te Haarlem. Den laatsten tijd waren dit de heeren B. W. Lasschuit, Haar!. Hsndelsvereeniging; L. Lam, Christelijke Middenstandsvereeni- ging en Th. S. J. Hooy, R.K Midden- standsvereeniging. De heer Hooy heeft evenwel, wegens vele werkzaamheden, bedankt als voorzitter der R.K. Midden- standsvereeniging. Als zijn opvolger is gekozen de heer S. J. Warmer, die dus ook deel zal uitmaken van het presidium der Middenstands Centrale. Bcnnekom en omgeving is een razzia g.-b'Aiden bij de boeren. 16 boerderijen werden onderzocht, overal werden din gen gevonden die niet in orde waren: clan destien karnen, kaasmaken, slachten, enz. Veel word in beslag genomen. In Rotterdam werden ook razzia'6 ge houden. Een centrum van den gifhandel werd afgezet. Er werden niet minder dan 400 processenverbaal opgemaakt. menschen van den honger omgekomen ten gevolge van de vocdselroof van de Duit schers en tengevolge van hun verbod om levensmiddelen over het IJsselmeer aan te voeren. Van al deze moorden geef ik hier slechts enkele voorbeelden, maar ieder weet van gevallen uit zijn eigen omgeving. Ik denk persoonlijk aan den verschrikkelijken nacht van 15 Aug. 1942 in Gestel, toen de eerste 5 gijzelaars uit ons midden werden weggehaald en lafhartig vermoord. Vervolgens gaf de minister-president een uiteenzetting van de organisatie die in het leven geroepen is om tot een 6nelle opsporing van de oorlogsmisdadigers te kunnen komen. Het centrale punt vormt de Nederlandsche commissie inzake oor logsmisdadigers. In alle provincies zijn sub-commissies ingesteld, bovendien nog in Amsterdam en Rotterdam. Door de bur gemeesters wordt bekend gemaakt waar de bevolking de aangiften van oorlogsmisda digers kan doen. Prof. Schermerhorn besloot met te zeg gen „dit stuk reinigingswerk van de men schelijke samenleving in Europa is noodig." Min. v. d. Leeuw opende de tentoonstelling in het Frans Halsmuseum De officieele plechtigheid in het Frans Halsmuseum, waarmee de tentoonstel ling ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de stad Haarlem Vrijdag middag werd geopend, begon met een welkomstwoord van Burgemeester Rei- nalda, die in het bijzonder prof. G. v. d. Leeuw, minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, jhr. J. F. E. v. Lennep, vertegenwoordiger van H.M. de Koningin en dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin in N.-Holland begroette. Daarop nam min. v. d. Leeuw het woord, die zeide, dat het niet veel moeite had gekost hem over te halen op dezen dag in Haarlem aanwezig te zijn, omdat hij van zijn jeugd af een voorliefde voor deze stad heeft gehad. „Daarom kan ik hier" aldus de minister, „spreken ex officio zoowel als uit het hart, hetgeen niet altijd ge beurt". Spr. noemde Haarlem: Holland naar zijn beste en scherpste karakter trekken, een typisch Hollandsche stad. De Nieuwe Gracht vond hij een van de mooiste grachten van ons land, mooier zelfs dan de Amsterdamsche. Enthou siast roemde de min. Haarlems stedelijk schoon: „Een Hollandsche stad midden in een Hollandsch landschap bij uitne mendheid, want wat is er Hollandscher dan het duinlandschap, dat Haarlem mede zijn bekoring geeft?" Ook wat we tenschap, kunst en nijverheid betreft is Haarlem een schets van het Holland sche leven. Toch gaat er één ding boven dit alles uit. In den bezettingstijd heeft spr. vaak gedacht aan het gedicht op het beleg van Haarlem uit Valerius' Ge- denckklank. Dit vers heeft in de jaren achter ons duizenden getroost en ge sterkt; het gaf de grondstemming weer van het Nederlandsche volk onder vreemde overheersching. De geschiede nis van Haarlem is symbolisch voor die van ons geheele volle. De minister sprak den wensch uit, dat de Spaarnestad op alle terreinen zal mogen groeien en bloeien, dat zij een echt Hollandsche stad zal mogen blijven en dat de geest van moed en geloof vaardig blijven mag ook in den wederopbouw. „Ik hoop dat deze tentoonstelling, die een blik geeft op het verleden van de stad, voor allen Het is bekend dat de heer J. A. A. Ocht- man. na het bereiken van zijn pensioenge rechtigden leeftijd, nog belast is geworden met de leiding van de Haarlemsche Gasfa briek, Thans hebben B. en W. een oproeping geplaatst voor de benoeming van een direc teur van dit bedrijf. Ook worden nu sollicitanten opgeroepen voor directeur van het Electriciteitsbedrijf. Toen de heer J. A. Reus overleed, werd de heer Ir. J. J. de Bruyn belast met de waar neming der directie. Voorts zijn sollicitanten opgeroepen voor directeur van het Openbaar Slachthuis. De tegenwoordige directeur Dr. F. P. Keyser be reikte den pensioengerechtigden leeftijd. Indertijd hebben wij al medegedeeld, dat ook sollicitanten zijn gevraagd voor directeur van het Frans Halsmuseum. De gemeente staat dus voor verschillende belangrijke benoemingen. in de Geref. Kerk Op 22 Januari zal te Utrecht een buiten gewone generale synode der Gereformeer de Kerk gehouden worden. die haar bezoeken tevens zal zijn een aanleiding tot bezinning op de toe komst". Spr. besloot met de hartelijke gelukwenschen van de Nederlandsche regeering, die met Haarlem meeleeft, zooals het geheele volk. Hiermee was de tentoonstelling ge opend en de officieele bezoekers maak ten een rondgang door de zalen, waarbij zij herhaaldelijk blijk gaven van hun levendige belangstelling voor het ge- exposeerde. Onder den invloed van den oorlog en den bezettingstijd hebben de kerken tegen alle bedreiging en miskenning in krachtig samen gewerkt voor de handhaving van de geeste lijke en moreele grondslagen van ons volks leven. Ook thans, nu van een gevaarlijke devaluatie van geestelijke waarden moet worden gesproken, nu corruptie, wantrou wen en verwildering de fundeering van het leven over de gansche linie bedreigen, is eendracht geboden waar samenwerking mo gelijk is. Het Inter-Kerkelijk-Overleg (I. K. O.) te Haarlem heeft overwogen wat de Kerken in het kader van ons geestelijk volksherstel gezamenlijk kunnen ondernemen. De Kerken zijn van meening, dat zij hier het Nederland sche volk weer hebben op te roepen tot be zining op de geboden die God gegeven heeft. Zij zijn zich wel bewust, dat de Tien Gebo den zeer zeker in het actueele leven moeten worden verkondigd en toegepast. In deze machtige uitspraken liggen de vaste en on veranderlijke grondslagen van het leven verankerd. Te beginnen met Zondag 25 Nov. wordt week na week telkens een der Geboden een- traal geplaatst in de prediking, bij het on derwijs, in het vereenigingsleven. In de huizen, de scholen en de openbare gebouwen wordt het door aanplakbiljetten aan het volk voorgehouden en verschillende bioscopen doen er mededeeling van op het doek. De Kerken willen de boodschap Gods, die ook voor onzen tijd en ook voor ons volk is be stemd. doorgeven in de wereld. Deze eerste week houden zij u voor het gebod: „Dient den Heer, uwen God, Wacht u voor af goderij". Burgerlijke Stand HAARLEM 23 November 1945 BEVALLEN22 Nov., J. C. van Egmond— van Aanhout, z.; 23 Oct., G. Gijzen—van Bruggen, d.; G. F. J. van der Schaaf—van Reijsen, z. OVERLEDEN: 20 Nov., A. M. Allan—Vis ser, 75 j., Gibraltarstraat; 21 Nov., H. Wij- nandsKruijer, 37 j., Vredenrijkstraat; P. Zuidgeest, 72 j., Ringweg; W. M. J., 11 m., d. van J. P. W. van Lieshout, Arnoldystraat; 22 Nov., G. Meinders, 74 j., Hagestraat; M. W., 1 j., d. van A. J. van der Steen, Gast huissingel; M. J. van der LindeVreeken, 38 j., Hazepaterslaan. GEHUWD: 23 Nov., J. Smelik en E. M. Bosma. Een mistige Novemberavond, tegen mid dernachtKoud, klam en vochtig, juist zooals wij hier in Nederland gewend zijn dat de herfst is. Zijn hond zou men er niet uit willen sturen, maar voor het zwarte gilde is het een prachtweertje. Zoo denkt de heilige Hermandad er ook over, dus wordt een extra aantal speurneuzen de straat opgezonden om het terrein af te visschen. Een interieur. Een kamer met een groep menschen die vroolijk bij elkaar zijn. Het schijnt dat er een soort feestje wordt ge houden. In ieder geval klinkt en drinkt men en zit te praten of te lachen aan speel tafeltjes; het spel is haast afgeloopen. In een hoekje bij een raam is de animo nog niet verdwenen. Drie heeren zitten met de hoofden dicht bijeen. Een manipuleert met een beker, waarin iets rammelt, dan keert hij het ding om boven het tafeltje en twee blokjes knikkeren over het groene kleed. Het schijnt dat hier gegokt wordt. Laten we de kampioenen eens bekijken. Schrijvers plegen hen soms uit te beelden als nerveuze wild-kijkende typen. Twee van hen zitten tegenover elkaar, het zijn nog jonge mannen. De derde is een oudere man met een mooie Sinterklaasbaard. die wappert wanneer hij het hoofd omdraait bij het wisselen van speler. Hij kijkt met groote belangstelling toe en glimlacht voor zich heen. Er verzamelen zich nog een paar van de gasten om het tafeltje en vol gen het spel met spanning. De spelers worden zichtbaar nerveuzer, want de stee- nen willen maar niet 6preken. Rechercheur Brandsma is op zijn ronde langs het verlichte venster van dit huis geloopen en heeft in een jeugd-opwelling een blik geslagen door een kier in het gor dijn. Het genoten schouwspel bezorgt zijn rechtschapen politiehart een dubbelen overslag. Clandestien Speelhol Ont dekt Goede Vangst Van Rechercheur Brandsma Hij ziet voor zijn geestesoog de koppen in de kranten, de rechtszaal, de commissaris die hem de hand schudt. En juist zal hij stappen gaan ondernemen om deze grootsche vergezichten te ver wezenlijken, als een gejuich van binnen hem weer naar de kier drijft. Hij kijkt met spanning toe hoe de kampioen zijn voorhoofd afdroogt, terwijl op de groene tafel twee dobbelsteenen in broederlijke solidariteit hun zes oogen vertoonen. De oude gebaarde heer haalt glimlachend zijn portefeuille te voorschijn en de politieman op straat ziet. tegelijk met het vervliegen van zijn toekomstvisioenen, een scheer zeepbon van eigenaar verwisselen. H. J. B. HILVERSUM I, 301 M. 8.30 Van man tot man. 9.01 Nieuwsberich ten. 9.20 Vioolsoli. 9.30 Waterstanden. 9.35 Zondagmorgenconcert. 10.30 Ned. Herv. Kerk dienst. 12.01 Instrumentale soli. 12.15 Uit de internationale revue en operettewereld. 13.00 Nieuwsber. 13.20 Orkest. 14.01 De spoorwegen spreken. 14.10 Volksliederen uit Portugal. 14.30 Concertgebouw te .Amsterdam 13.20 Filmpraatje. 16.15 Pianomuziek. 16.45 Zieken- lof. 17.15 katholiekendag te Hilversum. 17.45 Florence Austral. 18.01 Waterstanden. 18.04 Sylvestre-trio. 18.30 Muziek van de week. 19.00 Nieuwsber. 19.30 „Licht en Luchtig". 20.01 Nederland Herrijst. 20.15 Dolf van der Linden. 20.45 Drs. L. de Jong. 20.50 Operette concert. 21.30 „Kees de Jongen". 21.45 Eddy Walis. 22.15 Mensch en Maatschappij. 22.30 Dansmuziek. 23.01 Nieuwsber. 23.15 Avond wijding. ZONDAG HILVERSUM II, 415 M. 8.01 Nieuwsber. 8.20 Trio in Bes gr. t. 9.01 Ochtendconcert. 10.00 Misuitzending. 11.30 Omroep Kamerorkest. 12.01 Nieuwsber. 12.20 Piet Coomans. 13.00 Paramount Theater orkest. 13.45 Weekbladen-overzicht. 14.01 Ka mermuziek. 14.30 Cantabile-Septet. 15.00 In«i dis^he actualiteiten. 15.15 Museite-plaatjes. 16.00 Cabaret. 16.40 Ensemble George Frank. 17.00 The-dansant. 17.30 Oome Keesje. 18.01 Nieuwsber. 18.20 Harry de Groot. 18.45 Denk sport. 19.00 Zigeunermelodieën. 19.30 Program-* ma voor de Nederlandsche Strijdkrachten. 20.01 Radio-Phllharmonisch Orkest. 21.45 Avondwijding. 22.01 Nieuwsber. 22.15 Op de drempel van den nacht. MAANDAG HILVERSUM II, 301 M. 18.01 Jean Cyrano zingt. 18.15 Voor de rij^ pere jeugd. 18.40 Jan Corduwener. 19.00 Nieuwsber. 19.30 Chris Braam en Francois Bougenon. 20.01 Nederland Herrijst. 20.15 Vaudeville-orkest. 21.00 De stem onzer bond- genooten. 21.15 „The Novelty Serenaders". 21.45 Soli. 22.15 Mensch en maatschappij. 22.30 Componist van de week. 23.01 Nieuwsber. 23.15 Avondwijding. HILVERSUM II, 413 M. 18.01 Nieuwsber, 18.30 Werken van Edward German. 19.00 Cantabile-septet. 19.30 Pro- geramma voor de Ned. Strijdkr. 20.01 Syl vestre-trio. 20.30 Landbouwpraatje. 20.45 Kamerorkest. 21.45 Avondwijding. 22.01 Nieuwsber. 22.20 Sem Nijveen Swingkwartet* 22.45 Gramofoonmuziek. AGENDA VOOR ZATERDAG 24 NOV. Kunsthandel Leffelaar: Tentoonstelling tot 10 December. Frans Hals Museum: Historische tentoonstelling tot 1 Januari 1946. Begijnhof kapel: Corry Koppen en Wiep Zijlstra, 20.15 uur. Stadsschouwburg: Aerdenhout's Kinder- loon eel „Het betooverde prinsesje", 14.15 uur; Comedia: Heilige Onschuld, 20 uur. Rembrandt: De witte Engel, 14.30, 16.45, 19.15 en 21.30 uur (18 j.). Palace: Het spookhol, 14, 16.15, 19 en 21.50 uur (14 j.); Luxor: De tuin, van Allah, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (18 j.). Frans Hals: De Gouden Poort, 14, 16.30, 19 en 21.15 uur (18 j.). Moviac: Sint en Piet en groot kinderfeest 13.45 en 16 uur. ZONDAG 25 NOVEMBER Gebouw Nijverheid: Wijdingsmorgen Spirit tisten. Stadsschouwburg: „Comedia", Pro-< fessor Klenow, 14 en 20 uur. Bioscopen als Za terdag. Movac: Variété Revue, 19.30 en 21.30 MAANDAG 26 NOVEMBER Begijnhofkapel: Roel Riphagen. 20 uur. Stadsschouwburg: Tooneelver. Thalia", Over 12 dagen tegen middernacht, 20 uur. Gem. Concertgebouw: Het Biechtgeheim, 20 uur. Bioscopen en Moviac: als Zondag. Het Indië-vliegtuig weer thuis. Vrijdagmiddag landde de D.C. 4 „Sky- m as ter" op Schiphol en hiermede was de eerste vlucht naar Indië en terug binnen 14 dagen tot een goed einde gebracht. Bij hun aankomst werden de bemanning en passagiers hartelijk verwelkomd. Gezagvoerder Parmentier (achter microfoon) vertelt over zijn reis. Achter hem de 2de bestuurder Hakkenberg. Verder ziet men den heer Plesnian, directeur der K.L/.M. en den heer Hans Martin, directeur der Indië-lijn, die de vlucht meemaakte. (P)

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2