MEIHPS Kort en bondig Jeugdh e r denking in de Groote Kerk INCASSEERDER Advert. Bur. „BOLREK" Electriciteit VOOR BOEKEN BIJ VEKO zal er weer héél spoedig zijn! EFFECTENREGISTRATIE H.OYENS& ZONEN N.V, Leger des Heils Ds. E. van Dijk „Het Rozekruisers Genootschap" Tempeldienst Populaire Chopin-avond George van Renesse Kinderopdracht Vrijdagochtend heeft de Haarlemsche schooljeugd het 700-jarig bestaan van onze stad herdacht in de Groote Kerk, na eerst een défilé voor den burgemeester te hebben gehouden. Ter inleiding sprak ds. I. P. v. d. Waal een welkomstwoord. Spr. hoopte dat deze herdenking in een rumoerigen tijd even gelegenheid gaf tot bezinning. Hij wees op de treffende symboliek in ons stede wapen: het kruis boven het zwaard. Een jongenskoor zong Valerius' „Ge zegend is het land". Pater V. J. Hutjens hield vervolgens een warme toespraak, die getuigde van zijn geestdrift voor onze stad en haar geschiedenis. Bezint U steeds op deze drie deugden en houdt ze in eere: liefde tot God, Oranje en onze stad, tot ons aller heil. Dr. P. H. Schroder gaf een stemmings beeld uit verschillende perioden uit de historie en liet een paar groote Haarlem mers weer even leven. „Wellicht schui len er onder jullie groote talenten. Jullie hebt de plicht Haarlem te bewaren als een der mooiste steden van ons land", zoo besloot dr. Schroder. Na het zingen van het Wilhelmus werd de bijeenkomst ont bonden. Hedenmorgen herhaalde zich deze plechtigheid voor hen, die er Vrijdag niet aan konden deelnemen. Gala-concert Een echt Haarlemsch programma Vrijdag avond. Na het Wilhelmus een Feest-Ouver- ture van Van Bree, knap, doch onoorspron kelijk vakmanswerk voor deze gelegenheid uit het vergeetboek te voorschijn gehaald en even verdienstelijk door het orkest der H. O. V. gespeeld als door Willem Andriessen, dien we hier voor 't eerst als dirigent zagen, geleid. De zes korte „Karakterschetsen" van Ph. Loots konden ook geen grooten indruk maken; zij hebben m. i. niet dezelfde waar de als zijn geestige koorwerken. Anders is het gesteld met de van originaliteit getui gende „Passacaglia" van L. Schlegel (eens directeur der Muziekschool der M. t. B. d. T.), die Willem en Hendrik Andriessen met toewijding en virtuoziteit op 2 vleugels speelden: die verdient een plaats op het repertoire. H. Andriessen's „Sonata da Chiesa" heeft die plaats reeds en terecht. George Robert speelde haar vroeger meer malen, en ook nu voortreffelijk. Na de pauze dirigeerde H. Andriessen zijn meesterlijk geschreven ,Kuhnau"-Variaties voor strijkorkest en speelde Willem de solo partij van zijn op 21-jarigen leeftijd ge schreven Pianoconcert, een werk dat van kennis, warme muzikaliteit en zin voor me lodische schoonheid getuigt, en ook de uit bundigheid der jeugd bezit; het doet slechts betreuren dat de componist in deze richting niet verder gegaan is. Hij speelde het met jeugdig vuur en zijn broeder zorgde voor uit nemende orkestbegeleiding. Enorme bijval volgde. K. DE. JONG. Gala-voorstelling Het was. zooals wethouder Geluk aan het einde der voorstelling opmerkte, een goed denkbeeld geweest om te dezer gelegenheid met een historisch stuk te komen. Al speelt de geschiedenis dan weliswaar niet in Haar lem, de sfeer van een stedelijke gebeurtenis was er toch in dit spel, waarin magistraat en burgerij de eigenlijke hoofdpersonen zijn. De heer J. van Randwijk heeft dit „roman tisch historisch" tooneelspel achttien jaren geleden voor de Oranjefeesten te Dordrecht geschreven en het bleek thans onder de om standigheden van het oogenblik nog heel goed dienst te kunnen doen. Romantiek en geschiedenis zijn hier op genoeglijke wijze dooreengeweven en, in de omlijsting van het statiecostuum en het antieke décor van 1672, laat dit tijdbeeld niet na zijn bekoorlijke werking uit te oefenen op den toeschouwer, die den niet al te diep gaanden inhoud van 't eigenlijke stuk hierbij gaarne voor lief neemt. De vertooning door de Haarlemsche Too- neelclub heeft al wat er uit De Spion van den Prins is te halen, tot zijn recht doen ko men. Inzonderheid trof de burgemeester, welke rol in handen van een der voortref felijkste veteranen was. door het natuurlijke samengaan van magistraat en mensch. Dit rustige, gevoelige spel, met het fijne hand gebaar, was prettig om eaar te kijken. Mooi was ook de uitbeelding van den Prins; een psychologisch knap uitgewerkte figuur. De beide meisjesrollen leverden de romantiek tusschen de historie. Wethouder Geluk bracht de executanten den dank, die hun toekwam en wilde dit hul deblijk tevens bestemd zien voor heel het veelsoortige Haarlemsche dilettantentooneel. Met de spelers moest ook de regisseur Wim Pauw in den bloemenschat en den bijval, deelen. H. G. CANNEGIETER. Concert in de Groote Kerk De aankondiging dat Jo Vincent verhinderd was om op te treden, zal Vrijdagnamiddag velen teleurgesteld hebben. Gelukkig is Hélène Ludolph bereid en in staat gebleken haar taak zóó over te nemen, dat de duizen den toehoorders meer dan tevreden konden zijn. Op enkele iets te lage intonaties na klonk haar zang in de groote ruimte uitste kend. Haar eerste voordracht gold een lied van Albert de Klerk, op een geestdriftigen voor ons stedelijk jubileum door Jaap Mou- lijn gedichten tekst. „Haarlem" is de titel; de refreinen wijzen op populaire bedoeling, zoowel in tekst als muziek. Deze laatste is melodieus en oorspronkelijk, maar door haar harmonische wendingen lang niet gemakke lijk. Toch is dit lied m. i. waard te blijven bestaan. Mevr. Ludolph zong verder nog een mooi lied van Henriëtte Bosmans en drie oud-Nederlandsche zangen. Het prachtig zingende koor der C. O. V. droeg onder lei ding van George Robert een werk van Die- penbrock voor; onze stadsorganist zelf open de het concert met een Prelude en Fuga van onzen stadgenoot Alb. de Klerk en speelde voorts de stoere Toccata van onzen oud-stad genoot Hendrik Andriessen op voortreffe lijke wijze. K. DE JONG. Haarlems vroedevaderen recipiëeren In het versierde stadhuis heeft het stadsbestuur Vrijdagmiddag gereci pieerd. Onder meer kwamen de ge meentebesturen van Amsterdam, Nij megen en Venray en de Vicaris-Gene raal van den Bisschop van Haarlem, burgemeester en wethouders feliciteeren en daarop volgde een lange stroom van vertegenwoordigers van vereenigingen, officieele en semi-officieele instellingen, stichtingen, scholen enz. Ongeveer 600 personen hebben het college van B. en W. gelukgewenscht en we kunnen wel zeggen, dat alle lagen van de Haarlem sche bevolking vertegenwoordigd wa ren. BIOSCOPEN CINEMA PALACE. Wanneer Joe Brown zijn breeden mond van oor tot oor open spalkt, schiet het publiek reeds in een lach. Wanneer hij dan nog een duistere moordzaak tracht te ontwarren, zijn ge schonden reputatie als politieman pro beert te herstellen en bij dit alles verzeild raakt in een modern Amerikaansch ker- mis-spookhuis, waar hij slag moet leveren tegen een super-bandiet, is de hilariteit volkomen. Een film van ongedachte com plicaties, groteske situaties en een on waarschijnlijk verhaal. In het voorpro gramma draait een kleinere pendant Van „het Spookhol", die eveneens menig lach salvo aan de zaal ontlokt. REMBRANDT vertoont deze week eens een Wild-West film. Het thema is de ge schiedenis van den strijd, dien een recht vaardig wetsambtenaar moet voeren tegen een stel corrupte dorpsnotabelen en hun satellieten. Het opruimingswerk is den jongen sheriff Destry, die door James Stewart op zijn bekende grappig-peinzen- de manier wordt gespeeld, best toever trouwd. Hij komt daarbij in botsing met de algemeen vereerde saloonzangeres, die ook tot de boeventroep behoort Mariene Dietrich MOVIAC. Het kleinkunstgezelschap „Variété" brengt, twaalf man sterk, een uitgebreid programma van muziek, zang en tap-dancing. Bekende dansnummers geven de Maheny's met goede accordeonis ten, de drie Astors laten hun voeten klep peren en de zang van den tenor Ed. Bonté is goed te noemen. Een bijzondere attractie vormt wel het optreden van den snelschilder met den sprekenden naam van Tubi Pensillo, die met zwier onder een stuk pianomuziek een werkelijk verdien stelijk schilderij „pleegt" in minder dan een kwartier. Van deze kunstproducten met lijst wordt er iederen avond een exemplaar verloot onder de bezoekers. LUXOR. In den „Tuin van Allah" staan geen bloemen; het is n.l. de woes tijn, waarin zich de weeë geschiedenis afspeelt van den monnik met wereldsche neigingen en het devote schepseltje Do- mini Enfilden. Mariene Dietrich is beter op haar plaats achter de bar in een be ruchte kroeg, doch Charles Boyer maakte van zijn rol wat ervan te maken viel. Fo tografisch geeft deze kleurenfilm veel te genieten. De eerste van de twee teeken films met Donald Duck in het voorpro gramma is kostelijk. FRANS HALS. Uitmuntend spel van Charles Boyer in een ondankbare, Olivia Gevr. in Chr. gezin Th. de Bockweg 3. NET MEISJE v. dag en n. of v. d. dag. Hulp voor dag en nacht aanw. Pret tige werkkring, veel vrij. Mevr. Goldschmeding-Barends, „De Vonk", Z.voorterweg 63, by tramhalte Aerdenhout. Gevraagd iemand liefst gepens. om 2 a 3 dagen p. week te ln- casseeren, tevens een Kabinet te huur gevr. in benedenhuis voor opslag kleine goederen Brieven HANDELSONDERNE MING „CANADA", Loosduin- schekade 289, den Haag. Dame, b. b. h. h„ zoekt per 1 December gemeub. ZIT-SLAAP KAMER met volledig pension, liefst centrum of Zuid. Uitvoe rige brieven aan Mej. J. Slot, Prinses Marlestraat 20, den Haag. Juffr. b. b. h. h. zoekt gem. ZIT-SLAAPK, met pens. Br. met prljsopg. no. 2760. Mevrouw de wed. Dr. Knappert vraagt voor 1 December een ZIT-,SLAAPKAMER met pens. omgev. Bosch en Vaart. Brie- Ven Jullanapark 2, Zeist. (Kon.pl. 1 - A'dam) Voor alle bladen in ons land! Opdrachten kunnen óók worden gezonden aan Privé-adres: JULIANALAAN 30 OVERVEEN. - Tel. 12765 G. Boldingh Jzn. (Opgericht 1919). KELLER MACDONALD Jansweg 42, tel. 11828 Part. Detective Bur. T. VROON. Teylerpl 11, Haarl. Tel. 17190. Alle onderzoek. Ook Echt scheidingen. Advies vanaf f 1. Federatie van bet Bedryfs- leven ter Bestrijding van de Economische Dictatuur Afd. Haarlem en Omstreken in oprichting. Voorloopig correspondentie adres: Lampekappenfabriek „Beha", Duvenvoordestraat 7, bij den Zijlweg, Haarlem. Leest het artikel: Misstanden In de vakgroepen. Zie hiervoor „De Waarheid" van 22 Nov. Sympathiebetuigingen worden gaarne aan bovenstaand adres ingewacht. Binnenkort wordt ook te Haarlem een vergade ring belegd. ZIJLSTRAAT 96—98 de capillair-actieve tandcream de Havilland in een dankbare en anderen in minder belangrijke rollen maakt van „Hold back the dawn" een goede film van een genre, waarmee wij op het oogen blik nog niet zeer verwend worden. Het centrum van het spel is een Mexicaansch grensstadje, waar Europeesche landver huizers, vaak vergeefs, op toelating in de Ver. St. wachten en dan uit noodsprong een trouwlustige jongedame of ouden heer aan den haak slaan. De sfeer is uitstekend getroffen en de wijze waarop de vluchte ling (Charles Boyer) zijn verhaal vertelt is origineel. De prijs voor maaltijden in restaurants is, met toestemming van den directeur-gene raal van de prijzen, in verband met de ge stegen kosten, verhoogd. Voor brandstoffen-toewijzing zullen thans ook café's in aanmerking komen. Duitsche electriciteit, in Keulen opgewekt in de Brauweiler-centrale, zal binnenkort via hoogspanningsnetten naar Nederland en Bel gië kunnen worden gevoerd. Van den Koninklijken trein, die inder tijd door de Duitschers werd gestolen, is een deel teruggevonden in de buurt van Mün- chen. De teruggave van gestolen goederen uit de Amerikaansche zóne is begonnen en de wagens van dezen trein zullen gelijk met andere Nederlandsehe eigendommen worden verscheept. BUITENLAND Verkiezingen in Griekenland zullen vóór Maart 1946 worden gehouden. Geen uitwijzing van Duitsche vluchte lingen zal uit Denemarken geschieden. Een regeeringscrisis is in Italië ont staan door het uittreden der liberalen uit het kabinet. Parri beproeft een vijf-partijen- regeering te vormen. Imredy, de vroegere Hongaarsche pre mier is veroordeeld tot den dood door op hanging. HAARLEM EN OMGEVING Mgr. Huibers, Bisschop van Haarlem, is Donderdagmiddag met zijn beide secretaris sen, door de Koningin in audiëntie ontvan gen zoo meldt de Volkscourant. Een gift van f 1000 is bij ds. Bartlema, te Heemstede ingekomen met vermelding „voor de zending in Ned. Indië". Ds. D. Henstra, predikant der Christ. Geref. Kerk Haarlem Noord, die beroepen is in Broek op Langendijk, zal Dinsdag 27 Nov. 7.30 uur afscheid nemen van zijn ge meente in de kerk in de Floresstraat. -- De heer W. v. Wonderen te Haarlem is beonemd tot controleur van den arbeid. PREDIKBEURTEN ZONDAG 25 NOVEMBER HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Groote Kerk 10: Ds. W. J. van Elden 7: Bijzondere dienst Dr. E. Emmen. Nieuwe Kerk 10: Ds. G. J. Waardenburg. Bev. nieuwe lidmaten. Oos- terkerk 10: Ds. P. J. Mackaay Noorderkerk 9: Ds. I. P. van der Waal 10.45: Ds. Lazon- der, 's Gravenhage 7: Ds. P. J. Mackaay Bakenesserkerk 9.30: Dr. E. Emmen, Kin- derkerk. Kapel Bethel 9.30: Plantinga, Am sterdam, Kinderkerk 10.45: Ds. I. P. van der Waal. Alle-Dag-Kerk Geen dienst. Stads Evangelisatie 10: J. Kal 5: J. F. Snoeks. Eglise Wallonne Dimanche 25 No- vcmbre a 10 h. 30: Service présidé par mr. Ie pasteur M. Jospin. Christian Science 10: Nederl. taal: 11.15: Engelsche taal. Evan gelische Samenkomsten 10: J. W. van Zeyl, Evang. te Zandvoort. 4: L. J. Pasman, Evang. te Haarlem. Kinder-opdracht-dienst Evang. Luth. Gemeente 10.30: Ds. W. Spliet- hoff. Ver. Doopsgez. Gemeente 10.30: Ds. Leendertz. 3: Gemeentemiddag, Vrjjz. Herv. 10.30: Dr. W. Banning. Vryz. Christ. Jeugd Gemeenschap 4.30: Ds. W. R. M. Noordhof. Rem. Geref. Gem. 10: Prof. Dr. G. J. Hee- ring. Hoogleeraar te Leiden. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk 10: Ds. J. W. Siertsema 5: Ds. Js. v. d. Linden. Wilhelminakerk 10: Ds. A. M. Boeyinga 5: Ds. L. Hoorweg. Zuid- Oosterkerk 10: Ds. L. Hoorweg 5: Ds. J. W. Siertsema. Vrijgem. Geref. Kerk, Art. K.O. 31. Floresstr. 8.30: Ds. J. Keizer. Kromme nie. H. Av. Remonstr. Kerk, Winhelm.str. 's middags: Ds. J. Keizer. Geref. Kerk in H. V. 10: Ds. G. W. van Deth Baptisle Gem. 10 en 5: J. A. Scholte. Evang. 8: Jeugdsa- menkomst. Leger des Heils 10 en 8: Majoor G. Jouvenaar. Pinkstergemeente 10 en 7.30: OLpenbare Samenkomst. Gemeente des HEEREN 10 en 5: Openb. Godsdienstoefe ning. O. R. G. Centrum 10.30: Ds. A. R. de Jong Ilerst. Apost. Zendingsgemeente. Wil- helminastr. 21 10 en 5: Godsdienstoefening Herst. Apost. Zendingsgemeente, Jacobij- nestr. 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Ned. Ver. v. Spiritisten Harmonia 10.30: Wij dingsmorgen. Mevr. L. de Jong-Harmeijer, Haarlem. Rozekrutsers Genootschap 7.15: Tempeldienst. H. A. Rutgers van der Loeff. Chr. Ger. Gem. 10 en 4: Ds. J. W. Geels, uit Aalsmeer. HAARLEM-NOORD Ned. Herv. Kerk. Ju- Persoonlijke aandachi voor Uw belangen. Waarom adviseeren wij U thans reedi Uw coupon- en dividendbladen bl| ons in te leveren? Omdatspoedige inlevering ongetwijfeld in Uw belang is en omdat wij in de bijna 150 jaar van ons bestaan als particuliere bankinstelling een apparaat hebben opgebouwd, dat bij uitstek op Individueele behandeling van iederen cliënt is ingesteld. Haarlem, Kruisweg 70 Tel. 12148 lianakerk 10: Dr. M. v. d. Voet. Imraaa kerk 10: Dr. Emmen. 7: Dr. M. van Voet. Kon. Emmaschool 10: Ds. H. J, p|| gemars, H. Doop. Ned. Prot. Bond 10.30: H. Cramer, Rem. pred. te den Helder, ger des Heils 10: Heiliglngsdienst 6.45: 0> luchtsamenkomst Soendaplein. 8: Veii singsdienst o.l.v. Kapiteins J. Oord-Zi dervan. Geref. Kerk. Noordschoterkerk 1 10.30: Ds. Js. v. d. Linden 5: Ds. A. Boeinga. Chr. Ger. Gemeente 10.30 en SI Ds. D. Henstra. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Wilhelminaplein 10: Ds. H. J. van Kooi Kapel Nieuw Vredenhof 10.30: Ds. Bi 5: Ds. Bartlema. Ned. Prot. Bond. 10 30: C. H Brandt, van Haarlem Geref. Koediefslaan 10: Ds. W. C. v. d. Voorber. H. Av. 5: Ds. A. Dondorp C; 10: Ds. A. Dondorp. Voorber. H. Av. 5': W. C. v. d. Brink Vrygem. Geref. Kerk,. 31 K. O. 10.30: geb SchouwtieslaanI Haarlem-Zuid en 5: geb. Prot. Bond, laan H'stede: Ds. J. Keizer, van Kromu, AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 11: D. Tromp, van Amsterdam. Relig. Kr 10.30: Ds. J. C. van Dijk, Ned. Herv. «1 te Bloemendaal. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. Ds. H. Bartlema, te Heemstedwe Ned. p Bond 10.30: Dr. W. R. M. Noordhoff, E Soefi Beweging, Unlverseele Eerediensti. Onderwerp: ..Volg my". OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10: Dr de Beus. Officieele publicatie. BETALING VAN SCHULDEN aan vyanè N.S.B.'ers en politieke gevangenen en levering van aan hen toebehoorende {fl waardige papieren en documenten. 1 Op grond van- het bepaalde in de art; en 21 van het besluit vijandelijk vermoi maakt het Nederlandsehe Beheersinstiö het volgende bekend: Een ieder, die opeischbare gelden versci digd is of zal worden aan een vijandelj staat, een vijandelijken onderdaan of persoon als bedoeld in art. 6 lid 1 van besluit vijandelijk vermogen (N.S.B.'ers politieke gevangenen) is verplicht dezei bintenis te voldoen door de verschuldi gelden voor 1 Januari 1946 te storten n gevallen, dat een beheerder is benoemd,}, dezen en in alle andere gevallen hetzij postrekening no. 86085 van het Nederland! Beheersinstituut te 's Gravenhage. hetzfl de rekening van het Nederlandsehe Se!» instituut bij de Nederlandsehe Bank M agentschap 's Gravenhage, zonder dat ee verdere aanmaning daartoe noodig zal zij-. Een ieder, die geldswaardige papieren, wijzen van eigendom, authentieke of or: handsche akten, bewijsstukken, docume boeken of bescheiden van een vijandelj staat, een vijandelijken onderdaan of persoon als bedoeld in art. 6 lid 1 van besluit vijandelijk vermogen (zie hierboï of op hun vermogen betrekking hebbed eigendom, bezit, in bewaring of onder berusting heeft, is verplicht deze v« Januari 1946 af te leveren, in de gevallen. een beheerder is benoemd, bij dezen e: j alle andere gevallen bij het Nederlandf 3 Beheersinstituut (adres:- Neuhuyskaq 's Gravenhage). Nadere bijzonderheden zijn opgenoni de bekendmaking van het Nederlandse^ heersinstituut in de Nederlandsehe Sif courant van 16 November 1945, no. Niet voldoening aan de hiervoor venj verplichtingen is strafbaar ingevolge sluit vijandp* -1- A.s. Donderdag 29 Nov. 's av- 7.30 groote OPWEKKINGSSAMENKOMST in de Evang. Luthersche Kerk, Witte Heerenstraat. Sprekers: Majoors v. GEUNS en MAL CORPS. Toegang vry. MAANDAG 26 NOV. half acht: PARKLAAN 21. Intern. School voor Esoterische Wijsbegeerte Bakenessergracht 13 ZONDAGAVOND om 7.15 uur: Spreker: de Hr. H. A. RUT GERS VAN DER LOEFF. „Ro zekruisers en het Dierenrijk". Dinsdag 27 November spreekt MEJ. H. W. 0BBES over het vieren van huiselijke feesten. Zaal in het huis voor ouders en opvoeders L. Mar- garethastraat 19 hoek Krocht. Aanvang 8 uur. Concert.b. Huisman. A'dam Gent. Concertzaal. Woensdag 28 Nov. 8 uur: door Toegangsprijs voor alle plaatsen: f 1.50 (bel. in- begr.) Voorverk. en plaats bespreken Concertb. Alphe- naar, Kruisweg 49. Zat. 1 Dec. Groote Kinder voorstelling 's midd. 2.30 v. „PINOKKIO" voordracht m. lichtbeelden Entree f 0.75 in de Haarl. Jongem. Ver., L. Margare- thastraat 13. w< Wij bakken weer e» o. hebben er plezier ir te dat wij U croquanle*"" en lekkere biscuits^ kunnen leveren hopen dat U binnefcL- kort de Gr u y ter id. Biscuits ook bij kopje de GruyteMjje Thee kunt presen-^j. teeren ***- ZUIDERKAPEL, Zulderstr. ir ZONDAG 25 NOV. 4 uur: Donderdag 29 Nov.'8 uur: H. v. d. BRINK, Bloemendaal,

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 3