„Handschoenen uitgetrokken" Duitschland's Wereldm isdaden Musserf De vlaggen halfstok Nederland komt ter sprake Franco in het nauw Een vreemd geval j Hef woord is aan.... De Koningin schenkt 250.000.- f40.000 verdwenen Visch op V04 België en Nederland 60e Jaargang, No. 1R189 BH Maandag 26 November 1943 Bureaux: Groote Houtstr. 93 f""""! fNg (1| I 0|Y| O J Z^T fS Uitgave van de Stichting en Soenda-dein 37, Haarlem \BS? Jg, JLjg^ V^L \w4| fru" JL \&JL 4L Voorlichting te Haarlem. Bureaux: Kennemerlaan 154, 2™\J Abonnementen: p. week 31 ct. Telef. 5437. per icwartaa] 4 tv,v ..a.. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Tel.. Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Tel.: Redactie 10600. Expeditie 14825. Britten woedend over Indonesische wreedheden „De handschoenen zijn uitgetrokken", verklaarde een zegsman van de 23ste Brit- sche divisie, toen hij sprak over de wreed heden, die dezer dagen door de Indone siërs op Java zijn bedreven en die eiken geallieerden soldaat woedend hebben ge maakt. De verhalen over wreedheden, ook jegens vrouwen en kinderen en ook b.v. tegen de bemanning van het neerge storte Dakota-vliegtuig stapelen zich op. in kampongs in Z. Batavia en in de rich ting van Mr. Cornelis zijn ondergebracht. De Britsche militaire politie heeft in de stad 463 Duitschers w.o. 46 Duitsche ma rinemannen gearresteerd. De radiostations van Djokjakarta en Soerakarta, die geregeld ophitsende me- dedeelingen uitzonden, zijn, na een waar schuwing aan de Indonesiërs, met raket- bommen aangevallen. Negen van de zes tien raketten waren voltreffers. Tevoren waren pamfletten uitgeworpen, die de bevolking den raad gaven de steden te ..palaten vanwege het komende bombar dement. VOOR het Bijzondere Gerechtshof in Den Haag zal morgen Ir. A. A. Mussert te rechtstaan. De ex-leider van de N.S.B., tijdens de Duitsche bezetting zelf bekleed met den titel „Leider van het Nederland- eche Volk", dat zich nimmer door hem heeft laten leiden, is nu 51 jaar oud. Hij werd op 11 Mei 1894 in het plaatsje Wer kendam, waar zijn vader hoofd van de Lagere School was, geboren. Op school bleek dat hij een scherp verstand had. Hij ging in Delft studeeren, behaalde er een prijs voor uitnemendheid in wiskunde en deed zijn examen voor civiel-ingenieur in 1918 cum laude. Na korten tijd meege werkt te hebben aan den bouw van de groote sluis te IJmuiden, als tijdelijk in genieur bij den Rijkswaterstaat, ging hij in 1920 over naar den Provincialen Wa terstaat van Utrecht. Zeven jaar later werd hij hoofdingenieur. Hij had zich met verscheidene belangrijke ontwerpen bezig gehouden en verschillende publicaties op vakgebied gedaan. Maar intusschen was hij zich sinds 1925 op politiek gebied gaan bewegen en had in 1931 de N.S.B. gesticht, samen met van Geelkerken. Dit leidde in 1934 tot zijn ontslag als hoofdingenieur. Aan deze feiten uit de oorspronkelijke carrière van Ir. A. A. Mussert wordt hier herinnerd omdat zij aantoonen wie hij was: een knappe ingenieur van den Wa terstaat. In tegenstelling met zoovelen, die tot zijn politieke volgelingen zouden gaan behooren, was hij niet mislukt of teleur gesteld in zijn verwachtingen. Maar hij wilde meer. Hij wilde een staatsman zijn. Het is niet mogelijk in dit kort bestek de geschiedenis van de N.S.B. op te halen en het is riet noodig. Er zij wel aan her innerd dat zij aanvankelijk een van de verscheidene fascistische en nationaal- 60cialistische partijtjes in ons land, alle voorzien van een Leider met een groote L, was. Waarom Mussert meer volgelin gen tot zich trok dan de anderen is nooit heelemaal duidelijk geworden. Velen stoot te hij trouwens weer af. Maar toch groei de zijn beweging het snelst. Het gehalte daalde naarmate zij in omvang toenam en dat hij een paar maal „saneering" toe paste baatte hem niet. Aanvankelijk toonde de N.S.B. zich Oranjegezind. Dat verloo chende zij later. En hoe! Aanvankelijk was zij niet antisemietisch en telde zelfs Joden onder haar leden. Hen verloochen de zij later ook. De koers was Duitsch en werd steeds Duitscher, culmineerend in Musserts eed van trouw aan Hitler, die hij door veel anderen eveneens liet afleg gen. Nimmer bracht hij het verder, zelfs volgens zijn eigen verklaringen, dan tot 100.000 leden van de N.S.B. Dat was niet veel op een bevolking van negen millioen, te minder omdat de geweldige meerder heid, die in de eerste jaren het on-Hol- landsche gedoe vooral met verbazing had aanschouwd, zich steeds feller tegen zijn beweging keerde. Toen hij uit den hooi berg afdaalde, waarin hij zich tijdens de oorlogsdagen van 1940 verstopt had, werd zijn slaafsche navolging van zijn Duitsche lastgevers volkomen. Hij verried de Ne- derlandsche zaak in steeds verder gaanden vorm. Zijn vergeefsche pogingen om ons volk voor de N.S.B. te winnen, in zon derlinge tegenstelling tot het provocee- rende en vlegelachtige optreden van zijn .W.A.. werden steeds dwazer. Een opvallend kenmerk van de figuur Mussert bleef, dat hij op de groote massa des volks een lachwekkend effect had. Dit gold niet voor zijn naaste medewer kers, maar alleen voor hem. Er waren verschillende aanleidingen voor: zijn klei ne gestalte en de martiale en dictatoriale houdingen, die hij in kennelijke naboot sing van Mussolini poogde aan te nemen droegen er zeker veel toe bij. Ook het feit, dat hij met zijn tante getrouwd was. En misschien nog wel het meest zijn afhan kelijkheid van de Duitschers, zijn gebrek aan originaliteit, de onevenredigheid tusschen zijn persoon en de rol, die hij voorgaf te spelen. De verbittering tegen de N.S.B. en haar leiders bleef in het geval van den aanvoerder steeds met zekeren spot vermengd. Nu moet deze man eindelijk terechtstaan. De vorm van onze openbare rechtspraak zal hem geen gelegenheid geven tot het oproepen van een tragischen climax. Het zal weer in koele, rustige sfeer blijven, zonder de gelegenheid tot kranige houdin gen, waarop Mussert zoo gesteld is: een man die, als hij in zijn beroep gebleven was en binnen het kader van zijn werke lijke capaciteiten, als ingenieur nuttig werk voor ons land had kunnen doen. Het raadsel blijft, hoe deze man honderd duizend volgelingen achter zich heeft kun nen hebben. Hij heeft geen vast beleid, geen oorspronkelijke gedachten en een groot gebrek aan menschenkennis getoond. Ook als demagoog onderscheidde hij zich niet, want hij was geen goed redenaar. Soms werd de indruk gewekt dat de N.S.B. [hem alleen behield vanwege het leiders beginsel, dat in haar program stond en dat slechts daarom iemand als Rost van Tonningen er niet in slaagde, hem te ont tronen. De kwade geesten, die hij een maal opgeroepen had, kon hij volstrekt niet baas worden. Misschien zal tijdens het proces blijken, in hoeverre hij het ooit heeft beproefd. Was hij maar ir. A. A. Mussert uit Werkendam gebleven: de zoon van den hoofdonderwijzer. R. P. De zomerzegels en kinderzegels van de uitgifte 1940 verliezen met 1 Januari a.s. hun geldigheid voor frankeering. De bemanning van het Dakota-toestel is afschuwelijk verminkt terug gevonden. De aanval op het Rapwi-kamp te Amba- rawa is geschied op een moment, dat daar geen bewaking was. Ongeveer 20 gewa pende Indonesiërs drongen door de om heining van het kamp heen en deden „een wilden en beestachtigen aanval" op een aantal vrouwen en kinderen. Later hebben Indonesiërs getracht met behulp van 200 kleine vaartuigen een lan ding uit te voeren aan den oever van het meer bij Ambawara. Na de landing heb ben de Indonesiërs de nabijgelegen ge vangenis bezet, waaruit zij door tanks en artillerievuur werden verdreven. Het kamp wordt nu bewaakt door Britsche troepen. In Semarang is een aanval van duizen den Indonesiërs afgeslagen w.o. 400 ge- uniformeerde en goed gewapende leden van het „vredesleger". In Bandoeng is de spanning toegeno men. In Batavia zouden de laatste dagen on geveer 5000 leden van de Indonesische jeugdbeweging zijn gearriveerd, ter ver sterking van de Indonesiërs. Zij zouden Zaterdag werden de persvertegenwoor digers, die bij het Neurenbergsche monster proces aanwezig zijn, overstroomd met een vloedgolf van documenten, bijeengebracht door den Amerikaanschen aanklager. Er is een aanklacht ingediend tegen Gocring, waarin deze er van beschuldigd wordt, in 1943 op bevel van Hitier de partij gezui verd te hebben, zonder acht te slaan op eventueele schuld van de slachtoffers. Een verklaring van Schacht werd voorgelezen, waarin de toestanden in de concentratie kampen oncontroleerbaar genoemd wer den, daar de publieke opinie volkomen aan banden gelegd was. De inval in Nederland Uit een redevoering van Hitier tot zijn naaste medewerkers blijkt, dat wanneer Engeland effectief had kunnen ingrijpen in den slag om Polen, Nederland reeds in 1939 door de Duitschers onder den voet zou zijn geloopen. Het gebeurde bij Venlo, waar een Neder- landsch stafofficier werd doodgeschoten, is ook in Neurenberg ter sprake gekomen. Op 23 November 1939 hield Hitier een rede voor alle opperbevelhebbers en schetste den anti-Duitschen geest in Bel gië en Nederland. Hij gaf toe, dat het slatchoffer van Venlo geen Engelsch was, maar een Nederlander. Ook het zwijgen der Duitsche pers werd aangeroerd. De aanval op Polen. Als Hitler's rede voor den aanval op Polen aan de orde komt, blijkt wel, welk een aan waanzinnigen grenzende fanatici het derde rijk naar den ondergang heb ben gevoerd. „"Wat de Wast-Europeesche beschaving van mij denkt, doet er niet toe, ik zal iedereen neerschieten, die maar een woord van critiek op mij heeft." Hitiers vrees voor een aanslag komt duidelijk naar voren in een passage, waarin hij zijn leven ieder oogenblik bedreigd denkt door een misdadiger of een „idioot". De aanval op Polen werd bepaald door Hitler's overtui ging, dat een kans van welslagen wellicht nimmer zou weerkeeren. „Wij hebben niets te verliezen, maar alles te winnen." Heden kwamen stations in den aether, die aangekondigd werden als radio-Soe- rakarta en radio-Djokjakarta. Men kon echter niet nagaan of het uitzenden door de getroffen stations inderdaad geschied de. De nationale conventie der Indonesische „republiek" is bijeengekomen. Sjarir zei in een rede o.m.: „Ik weet, dat er oorlog is in Soeiabaja, Semarang en op andere plaatsen, maar wij moeten onze houding niet door de omstandigheden laten be- invloeden. Terwijl ik eerbied heb voor hen die hun leven hebben geofferd, moet ik verklaren, dat de leiding van het land in handen van de regeering moet berusten. De regeering zal het program leiden, dat wij moeten volgen. Onze positie is sterk, ondanks de omstandigheden en wij zijn van meening, dat wij ons niet door andere groepen in een richting kunnen laten drin gen. die wij niet willen." Dit laatste zou slaan op de pogingen van Britsche en Ne- derlandsche zijde om een accoord te be reiken. De Indonesische „regeering" heeft de verantwoordelijkheid voor de „merdeka" op zich genomen. Een uitbarsting van Hitier, waarin deze zeide, een aanleiding tot den oorlog te zullen maken, onverschillig of die waar zou zijn of niet, werpt wel een schril licht op de enorme verantwoordelijkheid, die deze desperado aan den tweeden wereld brand had. Uit alle overgelegde documen ten blijkt wel, dat Hitier en consorten sinds 1933 uitsluitend den oorlog tot doel van hun politiek maakten. De Parijsche correspondent van de „News Chronicle" verneemt uit goede bron, dat „Frankrijk de Spaansche repu- blikeinsche regeering in Mexico City bin nen enkele dagen erkennen zal". In gezaghebbende kringen in Washing ton neemt men aan, dat de gevonden zeer vertrouwelijke correspondentie tusschen Franco, Hitler en Mussolini maatregelen der Ver. Staten tegen het Franco-Spanje tengevolge zullen hebben. Het ministerie van buitenlandsche zaken te Washington zou overwegen tegelijk met Frankrijk de diplomatieke relaties met Franco te ver breken en economische sancties toe te passen. Men verwacht, dat dit Engeland tot eenzelfde beslissing zou brengen. Het was een zeer wonderlijk verhaal, dat de politie te hooren kreeg van den man, die op de Amsterdamsche Vaart uit de wrakstukken van een jeep werd ge- vischt in very high spirits. Na ontnuchte ring vertelde jeepridder, die geen mi litair was, in weerwil van de uniform die hij droeg, dat hij met een aantal Canadee- zen aan het toeren was geweest. Al toe rende, waarbij de noodige geestrijke ver sterkingen werden genoten, kwam men in Amsterdam, waar de listige bestuurder zijn Canadeezen wist te spuien om alleen de wereld verder te verkennen. Op weg naar Haarlem eindigde de tocht na het „scheppen" van een wielrijder bii e°n lichtmast, die een zwaren knak kreeg. De Jeep was volledig in puin en het is een wonder dat zijn beschonken berijder er vrij redelijk afkwam. 1 Den Volksmond: Een gewillig paard moet men niet sporen geven. Voor hulp aan Indië. De Koningin, die tijdens haar verblijf in. Engeland haar nationaal inkomen, voor zoover het niet strikt noodig was om in haar dagelijksch bestaan te voorzien, be stemd heeft om te helpen de nooden te lenigen van de zoo zwaar geteisterde be volking van Nederland en Ned.-Indië, heeft een bedrag van 250.000.— beschik baar gesteld voor het comité Neder land helpt Indië". Aan het postkantoor aan de Baljuwslaan te Haarlem is een geldzending van het hoofdbureau bestemd voor de bijkantoren ontvreemd. Deze diefstal moet verricht zijn door ingewijden, daar elk spoor van braak ontbreekt. Vermoedelijk met een. valsche sleutel is een kast geopend, waar in het geld geborgen was. De politie heeft een grondig onderzoek ingesteld. Vanwege de plechtige herdenking van 422 door de Duitschers gefusilleerde land- genooten wordt aan de inwoners var Haarlem, Heemstede en Bloemendaal ver zocht morgen de vlag halfstok te hang :n. De plechtigheid in de Groote Kerk is afgeloopen omstreeks 12 uur. Daarna wordt de stoet geformeerd op de Groote Markt, die dan via Zijlstraat, -Zijlweg, Julianalaan, Militaire weg en Zeeweg naar het Eerègrafhof trekt. Haarlem defileert voor de gevallenen. In de Groote Kerk hebben vanmiddag vele honderden Haarlemmers gedefileerd langs de baar met het stoffelijk overschot van het meisje Hannie Schaft, dat daar ligt opgebaard als symbool voor al de door Duitsche moordenaarshand gevalle nen, die morgen op het Eeregrafhof te Bloemendaal plechtig zullen worden bij gezet. De kist werd geflankeerd door zes groote kaarsen; aan weerszijden hield een der manschappen van de le Compagnie Gezagstroepen, zonder wapenen en in waardigen ruststand, de Eerewacht. Deze compagnie is dezelfde, die van 21 Mei 1945 af de opgravingen in de duinen heeft ver richt. Nu mag zij haar taak ten einde toe volbrengen, want morgen zullen tien van haar mannen, gevolgd door vier slippen- dragers, de baar naar het Eeregrafhof aan den Zeeweg dragen. De route is in het stadsbeeld aangegeven door oranje borden met het woord „Eerebegraafplaats". De dwarsgang in de Groote Kerk was links en rechts met kransen en bloem stukken geplaveid; op de linten las men de namen van verwanten en verloofden, vrienden, oud-illegale groepen, vereeni- gingen en instellingen van allerlei aard. Padvinders vulden de Eerewacht aan. En ondanks het slechte weer bleven zij ko men en gaan, de velen, oud en jong. dia de dappere gevallenen een laatste saluut brachten, zwijgend en het hoofd gebogen. Te beginnen met vandaag kan men over gaan tot den aankoop van visch op bon V 04 van de bonkaart voor groente, fruit en visch. Een rede van Prof. Ir. W. Schermerhorn Aan een maaltijd, aangeboden aan Bel gische journalisten die een toer door ons land maken, is het woord gevoerd door den minister-president prof. ir. W. Scher merhorn. „Wij wonen naast elkaar. Zoo wij ooit gedacht hebben gescheiden te leven, moet die gedachte verdwijnen. Ons lot is voor goed aan elkander gebonden. Neutraliteit en zelfstandigheid in klassieken zin is on mogelijk geworden. Wij zullen met moed en beleid de consequenties trachten te dooy:ien, ze aanvaarden en in toepassing brengen. Op economisch terrëin worden op het oogenblik voorbereidingen getroffen, om wat in den bezettingstijd bedacht werd te verwerkelijken. Goede wil is daartoe noo dig. Ik denk niet alleen aan de economi sche zijde, maar ook aan het cultureele leven. Wij hebben reeds eenmaal onze taal vereenvoudigd, zonder met België overleg te plegen. Nu doen wij dat wel en aldus krijgen onze plannen op dat gebied meer kans op succes. Ook andere banden, op cultureel gebied moeten in de toekomst worden ontwikkeld. Wij hebben denzelfden strijd gevoerd in het verleden, ook zullen wij hem nog voe ren in de toekomst, doch met andere wa pens en op andere fronten. Wij moeten met vertrouwen den weg der vernieuwing betreden. Als de dijk bij Rammekens klaar Is ,ml ook Souburg droog komen. Tot heden loopt het don» bij vloed nog telkens onder water tot groot ongerief yan de ruim 2000 inwoners, die hier nog verblijven. Met bootjes en kano'a wordt het verkeer onderhouden in het dorp. (P)

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1