Hannie Schaft, de heldin van Haarlem Korf en bondig Weerbericht Rechtsbijstand REÖERLHI ZAL HERDIJZEII Jo Schaft, of Hannie, zooals zij in haar illegalen tijc'. werd genoemd, was een Haarlemsch meisje. Op 6chool betoonde zij zich een stille, onopvallende leerling, doch van een groote intelligentie. Na voor het Staatsexamen te hebben gestudeerd, begon zij op 17-jarigen leeftijd de Rech tenstudie aan de Amsterdamsche universi teit. Toen de studenten in 1943 de loyali teitsverklaring moesten teekenen, wei gerde Hannie en daardoor stond haar bij na voltooide studie stil. Alle tijd werd nu gebruikt voor illegaal werk. Zij werd met belangrijke zendingen belast, die zij met buitengewone koelbloedigheid en durf volvoerde. Met bovenmenschelijk door zettingsvermogen ging zij de gangen na van den gehaten S.D. Een noodlottig on- Hannie Schaft geluk, waarbij een harer kameraden het leven liet, maakte haar adres bekend: haar ouders werden als gijzelaars naar Vught gebracht, maar Hannie ontkwam en zette in vermomming haar werk voort. Op den Dollen Dinsdag werd zij bij een schietpartij door beide beenen geschoten; haar buitengewone tegenwoordigheid van geest redde haar het leven. Ondanks haar verwonding ontvluchtte zij op de fiets en na een paar dagen trok zij er weer op uit. Dat de Haarlemsche jongens zoo weinig last ondervonden en dat uit Duitschland gevluchte arbeiders rustig thuis konden blijven, was ten deele het werk van dit moedige meisje. Haar arbeidsterrein strek te zich tot ver buiten Haarlem, tot de Zaanstreek en IJmuiden uit. Den geheelen bangen hongerwinter door was zij dage lijks op pad. Op 21 Maart van dit jaar ging koerierster Hannie 's avonds de deur uit om een paar pakken illegale bladen weg te brengen, o.a. naar Santpoort. Bij de Jan Gijzenvaart moet ze aangehouden zijn en wat er toen precies gebeurd is, weet niemand. Ze kwam terecht in de ge vangenis te Amsterdam en nog geen drie weken voor de bevrijding, op 17 April, bracht een viertal S D.-mannen haar naar Bloemendaal; daar schoten zij haar dood. Als haar nagedachtenis morgen geëerd wcrdt als symbolisch voor die van al die genen, die als slachtoffers van de Duit- sche terreur in Bloemendaal den dood vonden, is dit niet alleen omdat zij het eenige meisje was dat daar viel. Dank baarheid past haar kameraden, aan wie ze een trouw betoond heeft, die haar ge lijke niet vindt. Dankbaarheid past ook den duizenden Haarlemschen jongens, die door haar moedig optreden uit handen van den S.D. zijn gebleven. De Haarlem mers uit den 80-jarigen oorlog waren trotsch op Kenau Simons Hasselaar. De Haarlemmers van nu mogen evenzeer trotsch zijn op Hannie Schaft, de heldin van hun stad. Teraardebestelling J. Schelling Op dc Algemeene Begraafplaats te Heem stede werd aan den schoot der aarde toevertrouwd het stoffelijk overschot van den heer J. Schelling, directeur van Open bare Werken te Heemstede. De belang stelling was buitengewoon groot. De brandweermannen stonden in de aula aan weerszijden van de kist opgesteld. Namens het gemeentebestuur sprak wet houder H. M. van Unen. Hij schetste den groot en werklust en trouw van den heer Schelling. Namens ambtenaren en werk lieden van Openbare Werken en de brand weer bracht ir. M. R. Spijksma dank aan den overledene voor zijn voorbeeld van eenvoud en toewijding. De opzichter J. Th. Neeskens sprak over de aangename wijze, waarop hij 35 jaar lang met zijn directeur en vriend heeft mogen werken. Namens den Bond van Gemeentewerken in Noord-Holland werd het woord gevoerd door den heer P. van Walbeek uit Krom menie; de heer J. H. Heite schetste zijn 30-jarige vriendschap met den heer Schel ling; de heer S. Hazevoet, voorzitter van R.CJH., deelde mede, dat de overledene zijn hart aan het Sportpark verpand had. Tenslotte las ds. D. T. Jansma enkele verzen van Psalm 73, waarna hij woor den van troost tot de weduwe en haar kinderen sprak. Een schoonzoon, de heer C. C. Kuiper, dankte voor de belangstelling. BINNENLAND Mr, A. W. Haan is op de meest eervolle wijze ontheven van de waarneming van het ambt van Commissaris der Koningin in de provincie Friesland, met dankbetuiging voor de belangrijke diensten door hem in die be trekking bewezen. Geen boter meer voor veehouders op margarinebonnen heeft de minister gezegd. De uitzonderingspositie van de veehouders kan niet langer gehandhaafd worden, anders kunnen de kinderen beneden de 4 jaar geen boter meer krijgen in dezen winter. Oudere kinderen en volwassenen krijgen dezen win ter vermoedelijk nog maar 3 keer 125 gram boter. Verder margarine en vet. Na den win- ter wordt het weer beter. Over de toepassing van de film by on derwijs zal een commissie advies uitbrengen aan den minister van onderwijs. De K.L.M. zal binnenkort diensten ope nen op Denemarken. Heden zou een vliegtuig van Schiphol vertrekken met 28 passagiers en 2 ton lading. Het vliegtuig neemt een bloe menhulde mee voor het Deensche konink lijke huis en de vereenigingen die de Neder- landsche kinderen zoo liefderijk verzorgd hebben. Kinderen van N.S.B.-ers, die leerplich tig zijn, moeten zoo heeft de minister van onderwijs beslist in het normale school verband opgeno.men worden. Als blijkt dat de kinderen zich verkeerd gedragen of een verkeerden invloed op andere kinderen uit oefenen, kunnen zij uit de school verwijderd worden. Tegen toelating van N.S.B.-kinderen bij het voortgezet onderwijs bestaan ook geen bezwaren als aan te nemen is, dat de kinde ren toegankelijk zijn voor een opvoeding in een nationaal gerichte gedachte. Op de kweekscholen worden zij evenwel niet toe gelaten. Een gezonken schip van 9000 ton bij de Hembrug wordt aldaar gelicht. Op de herstelde spoorbrug te Bugge- num zal Zaterdag 1 December de eerste ko- lentrein via den Bosch en Nijmegen naar het noorden des lands rijden. Br is daarbij feest betoon. 14 Ondergrondsche strijders der Waar- heidsgroep, die in den oorlog gefusilleerd zijn werden te Rotterdam met veel plechtigheid begraven. Velen namen aan het défilé deel. Burgemeester Oud hield een herdenkingsrede. Familie van Mussert, de weduwe van overste Mussert, den broer van den leider", die in de Meidagen van 1940 bij den Moerdijk werd doodgeschoten, passeerde dezer dagen met twee getrouwde dochters en haar vijf kinderen de grenspost bij Glanerbrug. De dames bleken lid te zijn geweest van de N. S.B., waarop zij door het veiligheidsdetache ment in hechtenis werden genomen. Voor den vrijen verkoop van olieverf en andere verfsoorten zal binnen enkele weken een regeling komen. Eveneens voor andere schildersbehoeften. De Konk. Handel Mij. voorheen Boeke en Huidekooper N.V. te Amsterdam, keert 4 dividend uit. Röntgenplaten worden thans door het Roode Kruis ingezameld om als glas voor de geteisterde gebieden dienst te doen. BUITENLAND Drastische verordeningen heeft Mac Ar thur uitgevaardigd, die de voorloopers zijn van een fundamenteele hervorming van Ja pans financiën. De Grieksche regeering van Sophoelis zou door de Sovjet Unie worden erkend als de Geallieerden de Boelgaarsche regeering zouden erkennen. Uitstel van de terugtrekking der Sovjet troepen uit Mantsjoerije zou door de Sovjet- Unie zijn verzocht. De Mantsjoerysche havenstad Hoelatao is door de Chineesche regeeringstroepen op de communisten veroverd. Portugeesche democraten hebben beslo ten de regeering te vragen openbare verga deringen toe te staan, ontbinding der pas ge kozen nat. vergadering en voorbereiding van vrije verkiezingen. Een niet-Europeesch land (Ver. St.? - red.) is bereid af te zien van zijn aandeel in de Duitsche industrie, mits het een toewij zing krijgt van Duitsch eigendom in het bui tenland. Ruim honderd oorlogsmisdadigers zijn door de Amerik. controlecommissie in Duitsch land aan Hongarije uitgeleverd, waaronder twee vroegere pro-Duitsche ministers. Schattingen van de uitslagen der Oostenrijksehe verkiezingen zijn: Volks partij 48% der stemmen, socialisten 40%, communisten 5 a 8%. HAARLEM EN OMGEVING Bevestiging en intrede van Ds. J. Hei- dinga als tweede predikant bij de Vereeni- ging van Vrijzinnig Hervormden te Haarlem vinden plaats op Zondag 6 Januari 1946. Het Ballet van Tilly Sylon zal Vrijdag 30 November in den Stadsschouwburg te Haarlem een opvoering geven. Uitgevoerd zullen worden de dansen op muziek van Mendelsohn, Tschaikowsky, Brahms, Pieré, Debussy en Ravel. Tevens zal de eerste op voering plaatsvinden van de nieuwe dans- schets: De Huwelijksadvertentie op muziek van Tschaikowsky. De Tuinbouw Studieclub „Haarlem" is dezer dagen te Haarlem opgericht. Het be stuur bestaat uit de heeren: A. G. A. v. d. Nes, voorzitter; J. C. Drayer, vice-voorzit- ter; M. v. Norde, secretaris; A. Mulder, 2e secretaris; A. C. Kelderman, penningmeester. In het Tribunaal te Amsterdam zijn be noemd J. v. Wageningen, kunstschilder te Haarlem, mej. mr. dr. G. J. v. d. Molen te Aerdenhout en mr. A. C. v. d. Berg te Haar lem. Acht Haarlemsche dilettanten muziek corpsen hebben Vrijdagavond een geslaagde hulde gebracht aan het Haarlemsche ge meentebestuur. Het bleek onmogelijk dit op óe Groote Markt te doen, daarom had het plaats op de Oude Gracht bij het Postkantoor. Gezamenlijk werden het Wilhelmus en eenige marschen gespeeld. Er was zoo veel belang stelling van de zijde van het publiek, dat het voor de politie veel moeite kostte om ruim baan te maken voor de muzikanten. Ds. J. F. v. d. Linden te Haarlem, is be roepen in een der vacatures bij de Ger. Kerk te Amsterdam. De heer H. J. A. Haan te Zandvoort is te Amsterdam geslaagd voor het propaec. examen theologie aan het Êv. Luth. Semi narie. Amsterdamsche studenten staken. Als protest tegen den terugkeer van den gestaakten hoogleeraar Prof. Dr. J. P. Wi~ baut (die als rector magntfieus optrad juist toen het studenten-verzet de scherp ste vormen aannam) heeft niet een van de studenten aan de wis- en natuurkundige faculteit der Amsterdamsche universiteit heden eenig college gevolgd, Het aloude „versche kadetje". Mag een broodbezorger vóór negen uur uitrijden, om zijn klanten te bedienen? Wanneer men deze vraag bevestigend be antwoordt, komt men in conflict met de Arbeidswet. De directeur van een brood fabriek in Haarlem-Noord stond heden morgen voor den kantonrechter terecht, omdat hij niet voldoende maatregelen ge troffen had, om het te vroeg uitrijden te voorkomen. De broodbezorgers willen zelf graag eerder gaan rijden, omdat hun taak dan gauwer ten einde is. De Arbeidswet verbiedt dit en de vertegenwoordiger van deze wet, in dit geval de verkoopsleider van de fabriek, was volgens den kanton rechter niet voldoende preventief opgetre den, om deze fout te voorkomen. Er was den broodbezorgers op hef hart gedrukt, niet te vroeg uit te rijden, maar zij wisten toch te ontglippen. De raadsman van den fabrikant achtte niet zijn cliënt, maar den bedrijfsleider aansprakelijk. Deze ver klaarde, de overtreding niet te kunnen voorkomen. Volgens hem waren de bezor gers zelf de schuldigen. Deze kunnen ech ter alleen met het wapen ontslag getroffen worden en dit is te scherp. De kanton rechter achtte het feit bewezen en ver oordeelde den ondernemer tot 60 boete. „Het betooverde Prinsesje" Het Aerdenhouts Kindertooneel gaf Zaterdag in den Stadsschouwburg een herhaalde opvoering van de kinderope rette „Het Betooverde Prinsesje". Dit stuk in vier bedrijven, gespeeld door een groot aantal jeugdige acteurs en actrices oogstte ook dezen keer een welverdiend succes. De spanning onder de toeschouwende jeugd was groot, terwijl de ouderen met groot genoegen zullen hebben toegekeken. Een woord van lof voor hen, die met deze operette ongetwijfeld een goed stuk regie- werk hebben gepresteerd. HO.V.-Volksconcer! Het Volks-concert der H.O.V. serie C van Dinsdag zal geleid worden door Wim Rettich, die al vele malen als begeleider van andere uitvoeringen voor onzen dirigentenlessenaar heeft gestaan. Ditmaal treedt hij nog in een andere hoedanigheid op, hij zal namelijk eenige zijner composities ten doop houden, een „Lamento" voor orkest, benevens zijn vioolconcert hetwelk door den eersten con certmeester der H.O.V. Gijs Beths gecreëerd zal worden. Na de pauze komt de tweede Symphonie van Schumann tot uitvoering. Pracht reis van een trawler. De trawler „Utrecht" IJM. 73, die 15 November van Rotterdam uit ter visch- vangst was gegaan, kwam te IJmuiden aan met niet minder dan 2400 kisten ver sche visch aan boord (120 ton). Het schip boekte een schitterend resultaat door ruim 70.000 gulden te besommen. Verwachting tot Dinsdagavond: Tijde lijk buiig. Aanvankelijk buiig weer, met krachtigen Noordelijken wind, later af nemende en naar Zuid-West terugloo- pende wind, matige temperatuur. BURGERLIJKE STAND Haarlem, 24 November 1945. BEVALLEN: 23 Nov.: M. N. Hovingh—Ok- kenburg, z.; 24 Nov. C. M. Lunshof—Brants, zoon. OVERLEDEN: 21 Nov.: J. G. Schippers— van Eden, 63 j., Olycanstraat; 22 Nov.: J., 5 j.f d. van J. J. Visser, Bazarstraat;A. L. van den Berg. 81 j., Lorentzplein; R. Kuikenga, 66 j.. Kamperlaan; 23 Nov.: H. Grijzen, 79 j., Wagenweg;E., 4 m., d. van C. Wernik, War moesstraat; I. M., 9 m.. d. van W. van der Voet, Indischestraat; H. F. J., 12 j., z. van J. A. B. Zoontjes, Gasthuissingel. GEHUWD: 24 Nov.: J. G. Lasschuit en G. B. Krijnen; C. W. La-Heij en J. Thoënes. De Heer en Mevr. Lunshof - Brants geven met blijdschap kennis van de geboorte van een Zoon, KORNELLS HENDRIK MARTIJN. Haarlem. Oosterhoutlaan 20. Tijdelijk: Groote of St. El Gasthuis. 24 Nov. 1945. Verloofd: STIEN DEES en HENK VAN DEN BOS Zandvoort, 22 Nov. 1945. Marisstraat 37. Gr. Krocht 19. Eenige en algemeene kennisgeving Heden ontsliep zacht en kalm na een langdurig, maar zeer moedig en gedul dig gedragen lijden, mijn lieve, eenige Zoon GUSTAAF ADOLF JONKER Commies P. B. in den ouderdom van 35 jaar. E. F. J. Jonker-Munk Haarlem. 23 Nov. 1945. Santpoorterstraat 10. Bezoeken worden liever niet ontvangen. De teraardebestelling is bepaald op Woensdag 28 November a.s. te 11.30 uur op de Algemeene Begraaf plaats aan de Kleverlaan. Heden bereikte ons het droevig bericht van het overlijden in een internee- ringskamp op Java van onzen besten Broeder WILLEM N'IEF WEN- HU YZEN KRUSEMAN overleden op 19 Juli 1945. Namens de familie: M. A. Nieuwenhuyzen Kruseman J. Nieuwenhuyzen Kruseman Haarlem. C. M. Ten Sythoff- Nieuwenhuyzen Kruseman Beekbergen. De herteraardebestelling van wijlen mijn lieve Vrouw en onze lieve Moeder. Be huwd- en Grootmoeder JOSINA MARIA DE TELLO-VAN BOMMEL heeft heden, 26 November, op de Algemeene Begraaf plaats aan de Kleverlaan plaats gehad. Haarlem B. de Tello Jr. J. M. Schouten-de Tello J. A. Schouten en Kinderen Santpoort A. P. Kuit-de Tello J. Kuit Haarlem S. M. Lamfers-de Tello. H. W. Lamfers en Kinderen Haarlem. 26 Nov. 1945. Rustenburgerlaan 25. Uit Bandoeng ontvingen wij van mijn oudsten zoon het droeve bericht, dat in Maart 1942 bij Tjilatjap in den ouderdom van 31 jaar is omgekomen onze geliefde Zoon en Verloofde JAN DALMEIJER in leven stuurman bij de K. P. M. Heemstede. 24 Nov. 1945. Rembrandtlaan 30. M. M. J. Dalmeijer-Serné. Overveen, Julianalaan 138 Janny Hopman. Psalm 63 vers 4. Heden nam de Keere voor ons nog zeer onverwachts tot Zich onzen onvergete- lijken en zeer geliefden Broer, Behuwdbroeder en Oom GERRIT LENAARTS in den leeftijd van 59 jaar. Zijn heengaan was vrede 't Is goed en wijs al wat Gij doet, En geen vergissingen maakt Gij, 'k Vertrouw op U Gij maakt het goed Uw wil, o God, geschiede in mij. Namens de geheele familie: M. Lenaarts. Haarlem, 23 Nov. 1945. Anthoniestraat 87. De teraardebestelling zal plaats vinden op Woensdag 28 November a.s. n.m. 1 uur op de algemeene be graafplaats ingang Klever laan. Vertrek van het sterf huis 12.20 uur. Geen bloemen. Heden bereikte ons het ontzettende bericht van zijn vrouw uit Indië, dat in Maart 1942 bij het Taba- meer op Sumatra tegen de Jappen is gesneuveld haar lieve Man en der kinderen lieve pappie FREEK VAN DER SCHAAR in den leeftijd van 38 jaar. G. v. d. Schaar-Scharer Freddy, Felix en Greetje Uit aller naam: J. v. d. Schaar Dr. Schaepmanstraat 52. Haarlem, 26 Nov. 1945. ADRIE BESANQON Schoonheidsspecialiste Med. Gedipl. Essenlaan 21. Bloemendaal. Telefoon 22143. Gevr. in Chr. gezin NET MEISJE v. dag en n. of v. d. dag. Hulp voor dag en nacht aanw. Pret tige werkkring, veel vrij. Mevr. Goldschmeding-Barends. ,,De Vonk". Z.voorterweg 63, bij tramhalte Aerdenhout. Bur. Kraneveld, Zylweg 21 Echtscheiding, dagvaardingen, requesten, enz. Kantoor 9-5; 's av. 7-9 uur. Adviezen van af f 1.—. Algemeen Verkooplokaal, Bij de reeds aangekondigde INBOEDELVEILING op Donderdag 29 Nov. a^. komt o.m. nog voor wegens sterfgeval: wortelnoten Porce- leinkast, Commode, staande Klok, klooster- en balpoot- tafel, Schilderstukken, blauw porcelein, Projectielantaarn m. scherm, glasgegolfde platen, pick-up, Cyl. Bureau, Bureau- ministre, etc. Collectie Fanfa re Instrumenten, Rietsalon- ameublement, Perzisch Tapijt, Underwood Schrijfmachine. Kijkdag: Maandag' van 10-3. JEUGD, PAS OP! Vijf jaren oorlog zijn over ons land heenge gaan, vernield en vernietigd is veel van wat ons lief was. Onnoemelijke schade is er aan gericht, millioenen zijn er noodig om alles te herstellen. Iedere baldadigheid, iedere ver nieling is thans erger dan ooit Ban ze uit, voorkom ze I Allen samen moeten wij ons land weer opbouwen, om naast plicht óók weer plezier - eebt plezier - te beleven. Een krachtige organisatie staat achter je! Zoek contact met je jeugdorganisatie en overleg op welke wijze je kan meehelpen, ie jeugdorganisatie werkt met vele andere hulporganisaties in Volksherstel samen, om daadwerkelijke, moreele en materieele hulp aan alle oorlogsslachtoffers te verleenen. Qlwiiutfo hi daaXtot noodig!

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 3